AKKER.CACHETS Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 22 Januari 1934 Derde Blad No. 22650 BINNENLAND. EST GEMENGD NIEUWS. Neem straks een "AKKE RTJE" BINNENLANDSCH REGEERINGSBELEID. tISTER OVER DE CIRCULAIRE AAN GED. STATEN. Burgerwacht en fascisme. In zijn Memorie van Antwoord op het Jfooriooplg Verslag van de afdeelingen der e Kamer over de Rijksbegrooting voor :t Departement van Binnenlandsche gen gaat minister De Wilde uitvoerig op de opmerkingen, die gemaakt zijn aanleiding van zijn bekende circu- van 18 Oct. J.l. omtrent het scherpe cht van Ged. Staten op de gestie der tebesturen. circulaire, zegt de Minister heeft betrekking op het financieel toe- ch't en blijft derhalve binnen de perken van de wet. Do bedoeling ervan is uitslui- d geweest tijdig een waarschuwing te hooren, zooveel mogelijk te voorko- dat de welvaartgrens der gemeenten anders dan door toedoen van krachten, welke men niet in de hand heeft, wordt bereikt De circulaire is ook een vermaning aar. de gemeentebesturen zelf, om de (annt; naar de nering te zetten en de Bestanden bewust onder de oogen te zien. De versoberingspogingen, door sommige eentebesturen met goed gevolg door- „t het stemt tot lof voor de door- -Jtendheid van deze colleges kunnen _jem niet doen besluiten tot het aannemen van een afwachtende houding. Deed hij dit, dan zou maar al te zeer te vreezen zijn dat de gemeentebesturen en met hem Ged. Btaten. wanneer die hun steun gaven, met. de inzichten der centrale Regeering ia botsing zouden komen. Liever dan dit, ^^^1 den minister een vroeger ingrijpen van gerhand daar, waar het noodig is, vorderen. Ged. Staten zijn, naar 's Ministers cht wegens hun ruimer horizon dan gemeenten en grootere plaatselijke -kennis dan de regeering de meest ge schikte organen voor de eerste poging om het algemeen financieel Rijksbelang met he plaatselijke te verzoenen. I, stellig moet hierin worden gezien een ■.•Jiieuw terrein van bemoeiing der Gede- Hnuteerde Staten. Deze behoeven echter niet te schromen, dat terrein te betreden. Geen wetgever toch heeft den toestand jvan het oogenbik kunnen voorzien, dat een 150-tal gemeenten zich zelf financieel niet .eer kan redden en moet terugvallen op iet Rijk. Aangenomen de noodzakelijk- leid, om de gemeentelijke financiën zuiver e houden, mogen de Ged. Staten, binnen de grenzen van wet en recht blijvende hun krachten aanwenden, om die zuiverheid te behouden of haar te scheppen, waar zij niet is. me hetl hei te - Bij benoemingen van burgemeesters (meent de Minister als maatstaf de over- ^Veging, dat in tijden van crisis het eén eerste belang is, dat zij, die met het be stuur zijn belast, de karaktereigenschap pen bezitten, die voor het voeren van een rechtvaardig en krachtig bewind noodig öjn. De Minister wijst met kracht de "oorstelling terug, dat de regeering bij het rinemen van klachten het steeds als haar Wicht zou beschouwen de burgemeesters In het gelijk te stellen. I Geen klacht over het beleid van een Jurgemeester komt hem ter oore of hij Boet een grondig objectief onderzoek Daarnaar instellen. Dat het resutaat van pat onderzoek niet immer overeenstemt wet den wensch van den klager, geeft .e!r'l. n05 niet het recht, aan de onpar- Mdigheid van de Regeering te twijfelen, pn bovendien ziet. het lid, hier aan het £2? o?er het hoofd de vele mogelijk- EÜT?' 61 z^n om aan een burge meester een wenk ten goede te geven rti° verschillende toonaarden kan wor- sesteld in gevallen, dat de Regee- E?g Uevbi' een andere gedragslijn had gd' 20U' bij het openlijk Desavoueren ter gelegenheid van elke »elubkiïe geste van geringe be- l voor geen burgemeester meer I liilSt zbn'zün hoogst verantwoorde- I tv I" moe''ijken arbeid te verrichten. I Cr bbuergeteekende schroomt niet. dit I bT,1?, b*1 Preken, omdat hij daarnaast f oL i, ge verzekering kan geven, dat in rpjfi beteekenis krachtige maat- I regelen niet uitblijven. De praemisse dat tal van afdeelingen van de Burgerwachten fascistische elementen bevatten, kan de Minister niet ?^LVaa en' Reeds ten tijde, dat de ambts- oorganger van den ondergeteekende zijn aanschrijving van 16 Maart 1933 deed uit gaan waarin hel lidmaatschap eener fascistische vereeniging, groep of andere hf,™ ,me'' het lidmaatschap der our=erwacht onvereenigbaar werd ver- maakten, voor zoover is kunnen orden nagegaan, fascistische elementen rrr r?e geheel genomen slechts in beperkte j? van de burgerwachten uit. IS een zuivering van de burger- v achten van zoodanige elementen begon- ?et name sbdert de door den Komorer ln nu vergadering van de Tweede verklaring"i, ??v' 1933 gegeven nadere aan ?5h'ig 13 doorgevoerd. Hier op ,1? U1j' burgerwachtkringen zelf, vanwege den Ned. Bond van Vrijwil- rg, gerwachten, op te waardeeren wijze Dat fascistische clememen I bureerL^f ee" le'dende functie bij de 4 gebleken m,len vervullen, is niet 1 VGraveuhaae56"06!"06 ebbimandanten te a ;shage.™ te Arnhem zijn geen •j] zelen toegedaan °C'alistische begin" J. POELS t HmK1 Ud van Gedeputeerde Staten van Verrav6 i- 7 rT J Poel5 —de te EEN GOED JAAR VOOR DE K. L. M. DE TOEKOMST-PLANNEN. Aan het jaarverslag der K.L.M. is het volgende ontleend: De vlucht van de „Pelikaan", die van zoo groote beteekenis is voor de Neder- landsche luchtvaart, sluit op prettige wijze het jaar 1933 voor de K.L.M. af. Dit jaar was voor de ontwikkeling der K.L.M. van groote waarde. Wat de Indië-route betreft, alle vluch ten werden regelmatig volbracht; mate- rieele schade kwam niet voor. Gedurende het geheele jaar werd de heenreis gemid deld in 9.9 en de terugreis gemiddeld ln 9.2 dagen volbracht. Het postvervoer be droeg 44.523 K.G., hetgeen een vermeer dering ten opzichte van 1932 beteekent van 9.227 K.G. of 26 pCtHet passagiers vervoer ging met 110 pCt. vooruit. Het goederenvervoer kwam met een vermeer dering van 85 pC. van 4.971 K.G. in 1932 tot 9193 K.G. in 1933. Twee nieuwe vliegtuigtypen werden in bouw gegeven, n.l. één F 36 en één F 22, die in het voorjaar van 1934 gereed zul len zijn: van den uitslag van de proeven, welke met deze nieuwe, groote vliegtuigen zullen worden gehouden, zal afhangen hoe in de toekomst in het materieel op de Indië-route zal worden voorzien. Er bestaat n.l. aanleiding voor de vernieu wing van de vloot op de Amsterdam—Ba- tavia-lijn; ten eerste moet de vliegtijd volgens het gemaakte programma gelei delijk worden ingekort. De nieuwe vlieg tuigen zullen dan ook in vergelijking met de F12 en F 18 ruim 30 K.M. sneller zijn, terwijl niettemin het comfort voor de pas sagiers belangrijk zal worden verbeterd. Hieraan bestaat dan ook zeer zeker be hoefte, daar er steeds meer vraag komt naar geriefelijk snelvervoer tusschen Moe derland en Koloniën. Slechts de prijs houdt nog een deel van het publiek van het reizen per vliegtuig op dit traject terug. Het is echter te verwachten, dat door de samenwerking met de Engelsche maatschappij Imperial Airways en de Fransche maatschappij Air France, de prijzen op de route naar het Oosten ge leidelijk naar omlaag zullen gaan. Ook de Fransche en Engelsche maatschappijen immers gaan grootere vliegtuigen in de vaart brengen, zullen zoodoende den kost prijs kunnen drukken en zullen ten einde hun grootere vliegtuigen geheel ge vuld te krijgen de tarieven wat moeten laten dalen. Over de resultaten van de Amsterdam—Batavia route in 5933 is de K.L.M. dan ook zeer tevreden. De nieuwe toestellen zullen de vlucht maken in 6 dagen. Het streven is op den duur te ko men tot meer dan één vlucht per week. Ook in Europa is met succes gewerkt. Er werden door de KLM. in het regel matig luchtverkeer 40.082 passagiers ver voerd, tegenover 20.877 in 1932, hetgeen een vooruitgang beteekent van 92 pCt.; het goederenvervoer ging met 38 pCt. om hoog en kwam van 865.048 K.G. in 1932 tot 1.196.2;>7 K.G. in 1933, terwijl het post vervoer in Europa een vooruitgang van 9 pCt. vertoont, n.l. van 134.525 K.G. in 1932 tot 147.261 K.G. in 1933; deze betrekke lijk geringe vooruitgang is te wijten aan de verlegging van den nachtpostdienst uit Scandinavië via Brussel, in plaats van zooals in 1932 via Amsterdam. Ook de opleiding tot vliegtuigbestuurder in het burgerluchtverkeer vorderde in 1933 in een snel tempo. Voor de Europeesche luchtlijnen is even eens een uitbreiding van de vloot voor zien: een F 22 vliegtuig, plaats biedende aan 21 passagiers, zal de verbinding op de Scandinavische lijn onderhouden. Het binnenlandsch luchtnet ontwikkel de zich ook geleidelijk; hierop werden in totaal 10.800 passagiers vervoerd. Het bezoek aan de vliegvelden nam ook toe, evenals het aantal pleziervlie gers: dit was voor Schiphol 5964 (in 1932: 36691 en voor Waalhaven 5466 (in 1932" 34851. Behalve op deze vliegvelden gaf de K.L.M. nog te Twente. Soesterberg, Eind- haven. Eelöe, Vlissingen, Overasselt en Voerendaal gelegenheid tot het maken van rondvluchten; in 1933 bedroeg het aantal passagiervliegers totaal 13706. Met zekerheid kan worden vastgesteld, dat het publiek het luchtverkeer thans naar waarde begint te schatten en dat het gebruik van dit vervoermiddel hoe langer hoe algemeener wordt. Er blijven nog dc volgende wenschen over: betere verbindingen tusschen stad en vliegveld, lagere tarieven, alsmede inkorting van den reisduur. Wat betreft de verbinding tusschen Am sterdam en Schiphol, hierin zal aan het einde van 1934 wanneer de nieuwe weg gereed is gekomen een groote verbete ring zijn gekomen. Een werkelijk goede verbinding van Den Haag met het lucht verkeer kan niet eerder worden verkre gen. dan nadat het gemeenschappelijk vliegveld Den Haag—Rotterdam is aan gelegd. De lagere tarieven zullen eerst kunnen worden ingevoerd, indien technisch de organisatie en exploitatie der luchtlijnen nog meer zullen zijn verbeterd, hetgeen waarschijnlijk zijn beslag zal krijgen bij de invoering van snellere vliegtuigen. Deze snellere vliegtuigen zullen in den loop van 1935 hun intrede doen; echter zijn vele dier toestellen thans nog niet voldoende ontwikkeld en beproefd. Indien echter de verhooging der snelheid kan plaats hebben en de prijzen tevens naar omlaag kunnen worden gebracht, dan kan een snelle verdere ontwikkeling der luchtvaart verwacht worden. van Eeghen zitting had, noemen we in de eerste plaats de Nederlandsche Handel- MaatschappiJ, waarvan hij president-com missaris was, evenals van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij en van de Cultuurmaatschappij De Vorsten landen. Dan was hij voorzitter van de Amsterdamsche K. v. K,, van den Raad van Toezicht van de Amsterdamsche Bank, commissaris van de Nederlandsche Bank, van de Ontvang- en Betaalkas en van de Nederlandsch—Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij (Holland-Ame- rika Lijn). Ais voorzitter van het College van Beurscommissarissen behartigde de heer- Van Eeghen. de belangen van den Am- sterdamschen handel in al diens veelom vattende vertakkingen. Op scheepvaartgebied nam de heer v. Eeghen ook commissaris-zetels in bij de Stoomvaart Mij. Nederland en de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot Mij., ter wijl we hier nog memoreeren, dat hij commissaris was van de Amsterdamsche Zee en Brand Assurantie Mij. en de Hol- landsche Sociëteit van Levensverzekerin gen en de Administratie en Cultuurbank. Op 19 December 1928 werd de heer Van Eeghen op hartelijke wijze gehuldigd. Het was toen vijftig jaar geleden dat hij op trad als commissaris van de Kweekschool voor de Zeevaart. Bij deze gelegenheid werd den heer Van Eeghen door burge meester De Vlugt de gouden medaille der stad Amsterdam uitgereikt. Toen de heer Van Eeghen op 1 Januari 1930 een halve eeuw verbonden was aan de firma Van Eeghen en Co., is hij op on dubbelzinnige wijze gehuldigd. Bij die ge legenheid is hij benoemd tot comman deur in de Orde van den Ned. Leeuw. INVOER VAN VLEESCH GECONTINGENTEERD. Tot 15 Jan. '35 van kracht. De „St.-Crt." van Maandag zal een K. B. bevatten, waarbij de invoer van vleesch, met uitzondering van versch, ge koeld of bevroren rund- en kalfsvleesch, alsmede van levende schapen en slacht- paarden voor den tijd van 12 maanden worden gecontingenteerd. De contingenteering is van kracht tot 15 Januari 1935. Het contingent voor alle vleeschsoor- ten is vastgesteld op 20 pCt. van den ge middelden invoer in 12 maanden in de jaren 1931 en 1932. Voor versch. gekoeld of bevroren rund en kalfsvleesch is het contingent bepaald op 20 cent van den gemiddelden invoer in 12 maanden in de jaren 1929, 1930 en 1932. Bij deze contingenteering heeft de re geering gebruik gemaakt van de bevoegd heden, haar verleend in de nieuwe Crl- sisinvoerwet. De mogelijkheid is daarbij opengelaten om voor verschillende landen het contingent te verhoogen. DE STRAF VAN DE VARA. Brief van het hoofdbestuur aan den den Minister van Binnenlandsche Zaken. Zooals men weet. heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de V.A.R.A. verbo den op Zaterdag 27 Januari a.s. uit te zenden, op grond van het feit, dat dooi de V.A.R.A. mededeeling is gedaan van de executie van Van der Lubbe, gevolgd door vijf minuten pauze. In een uitvoerig schrijven maakt het bestuur van de V.A.R.A. aan den minister I ernstig bezwaar tegen deze beslissing. Na een uiteenzetting van de feiten, waarbij het bestuur, als zijn meening te kennen geeft dat door het gebeurde noch de veiligheid van den staat, de openbare orde of de goede zeden worden aangetast, noch het uitgezondene kan worden be schouwd als een bedekte of zijdelingsche aantasting van Godsdienst, gezag, zede lijkheid of volkskracht, verzoekt het be stuur den minister van de overwegingen goede nota te willen nemen en vertrouwt dat hij dan tot het resultaat zal komen, dat de genomen maatregel, in verband met de omstandigheden ten onrechte is genomen. Het bestuur vertrouwt, dat de minister de genomen maatregel zal willen intrek ken. S. P. VAN EEGHEN OVERLEDEN. Op 81-jarigen leeftijd. Zaterdagavond is op 81-jarigen leeftijd op zijn buitengoed Aardenburg te Doorn overleden de bekende Amsterdammer S P van Eeghen. Samuel Pieter van Eeghen, geboren te Zeist op 28 Juni 1853, was lid van de Staten van Noord-Holland, en gedurende 16 jaar,, tot 1921, voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Amsterdam. Tot de firma Van Eeghen en Co. trad hij toe in 1872, chef van dit handelshuis werd hij op 1 Januari 1880. Zijn koopmans geest en energie stelde hij ten dienste van tal van ondernemingen, waaronder de grootste Indische cultuurmaatschappijen. Van de vele vennootschappen, in wier Raad van Commissarissen de heer S. P. NATIONAAL LUCHTVAART FONDS. Naar wij van het Pelikaan-Comité ver nemen, is de belangstelling voor het Nationaal Luchtvaart Fonds groot en steeds groeiende. Van de burgemeesters van tal van plaatsen werd bericht ont vangen. dat lokale comité's zijn of worden samengesteld. Hoewel deze nog niet in actie zijn, werd toch reeds een kleine f 40 000 aan bijdra gen, van dubbeltjes tot duizenden guldens toe, ontvangen. Den houders van postgirorekeningen wacht binnenkort een in aardigen vorm gegoten opwekking tot deelname aan het Fonds, welke ongetwijfeld op prijs zal worden gesteld. Het Comité doet langs dezen weg op nieuw een beroep op allen, die er prijs op stellen een aardige herinnering aan de grootsche vlucht van den Pelikaan in hun bezit te hebben en het Nationaal Lucht vaart Fonds te steunen, om deze speldjes en gedenkpenningen te koopen. NEDERLANDSCH—TURKSCHE VEREENIGING. Zaterdag is in „Bagatelle" te 's-Gra- venhage een vergadering gehouden ter oprichting van een Nederiandsch-Turk- sche vereeniging. Het vooiloopig bestuur werd bij accla matie definitief gekozen. Het bestaat uit den heer Steyn Parué, voorzitter; dr. Kramers, ondervoorzitter; mr. T. M. E. baron Testa, juridisch adviseur der Turk- sche legatie. Ie secretaris; mr. G. J C. H. Claessens. 2e secretaris; mr. B. M. A. Paulus van Pauwvliet, directeur der In casso-Bank te Leiden, vroeger geatta cheerd aan de Hollandsche legatie te Istamboul, penningmeester; dr. F. M. Th. Böhl, professor in de Assyrlologie en Oud- Oriënt geschiedenis aan de universiteit te Leiden; mr. P P. Cleveringa. professor in het handelsrecht en de burgerlijke rechts vordering aan genoemde universiteit; mr F. W. T. Furnée, secretaris van het tri bunal mixte franco-turc; en den heer G. Voorhoeve, makelaar in assurantiën, TEGEN EEN LICHTMAST GEREDEN. Doodelijk ongeval te Scheveningcn. In den nacht, van Zaterdag op Zondag eenige minuten voor drie uur is op het Gevers Deynootplein te Scheveningen 'n ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 22- iarigen F. Graaf van Bylandt het leven heeft gekost. Op dat uur reed de Graaf van Bylandt, met Jonkheer van Riemsdijk en een dame per auto van Scheveninger. naar Noord- wljk-Binnen. waar de familie van Bylandt op het buitengoed Klein Offen woont. Zeer waarschijnlijk is de jonge Van Bylandt. die zelf chauffeerde op het Ge vers Deynootplein een oogenbllk zijn stuur kwijt geraakt, waardoor hij tegen een betonnen lichtmast aanréed Het por tier werd uit den wagen gerukt en de heer Van Bylandt raakte beklemd tus schen deze mast en zijn auto Hij werd ernstig gewond aan het hoofd en had een zware hersenschudding. De G.GD. vervoerde hem naar het Gemeente Zie kenhuis, waar hij echter eenige oogen- blikken na aankomst overleed. Jonkheer van Riemsdijk en de hem vergezellende dame bekwamen geen let sel. Naar zij aan de politie uitdrukkelijk verklaarden, heeft de heer Van Bylandt in het geheel niet hard of onvoorzichtig gereden. Het ongeluk hadden zij niet zien aankomen en was hun geheel onverklaar baar. De eenige mogelijkheid scheen, zoo als reeds gezegd, dat Graaf van Bylandt een oogenblik zijn stuur kwijt raakte. o HET BRANDSTICHTINGS-COMPLOT. Ontvluchting van den verzekerings-agent. In een deel van onze oplaag hebben wij Zaterdag nog gemeld dat de Amsterdam sche verzekeringsagent De Bakker (de vermoedelijke hoofdschuldige in het brandstichtingscomplot) spoorloos is ver dwenen toen de agenten buiten het politie bureau ruim baan maakten om De Bakker per celwagen te vervoeren. Hij is blijkbaar rustig meer naar buiten gewandeld en tusschen het publiek verdwenen Aan het Persbureau Vaz Dias verklaarde later iemand, die zich De Bakker noemde, telefonisch zoowel als schriftelijk dat hij gevlucht was als protest tegen de behan deling der politie. Hij zou zich spoedig weer aanmelden. In tusschen is nog geen spoor van hem verder gevonden. Gisteren is te Amsterdam nog wel een andere arrestatie gedaan, namelijk van een 43-jarige caféhoudster. Deze vrouw drijft, sedert vier jaar een cafétje in de O. L. Vrouwensteeg. Op 5 Maart 1933, even na middernacht brak in dit perceel brand uit. Voor een belangrijk gedeelte brandde de zaak uit. De verzekering die in dit geval niet was verzorgd door de Bakker betaalde de helft van de verzekeringssom uit. De Bakker was dien nacht wel direct present om als contra-expert te dienen. De vrouw ontkent alle connecties met de Bakker, Brummer of Hin, doch het vermoeden bestaat, dat zij de Bakker al kende voor hij zijn contra-expertise uit bracht. Zij ontkende gedurende het lang durige verhoor, dat haar op het bureau Warmoesstraat werd afgenomen, alle schuld aan brandstichting of medeplich tigheid hieraan. De vrouw is in arrest ge houden. KAPERS OP DE KUST? Zaterdagmiddag te ongeveer half vijf, werd bij het wrak van de „Oakford", ge strand bij Texel, een 25 M. lang motor vaartuig waargenomen. Het schip, dat één mast heeft is vermoedelijk het eigendom van schipper Teerling, woorachtig te Zoutkamp. Vanaf Texel heeft men waar genomen, dat personen om het gestrande schip heen liepen De burgemeester-strandvonder van Texel heeft verzocht bij eventueele aan komst in 'n havenplaats wellicht Har- lingen beslag te leggen op goederen, vermoedelijk van het wrak afkomstig. WIELRIJDERS DOOR AUTO GEGREPEN. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven reed op den Nieuwen Rijksweg bij de ge meente Overschie een auto bestuurd dooi den heer H. v. d. Loo met een ogeveer 50 K.M. vaart in de richting Overschie. De heer v. d. Loo zag twee voor hem uit rijdende wielrijders, den heer J. van Leiden met zijn verloofde te laat aankomen, met het gevolg dat hij ze aanreed. De beide wielrijders werden tegen den grond ge smakt De heer van Leiden werd gewond aan hoofd en rug. Nadat hij door Dr Don kersloot verbonden was. is hij per Roode Kruisauto naar zijn woning te Rotterdam vervoerd. De wielrijdster werd niet gewond. De politie van Overschie. die spoedig ter plaatse verscheen heeft tegen den auto mobilist proces verbaal aangeteekend. DRONKEN MAN OVERREDEN. Bij het passeeren van de brug te Sel- zaete is een Nederlandsche auto, bestuurd door den heer B. uit Axel over een op den weg liggend persoon gereden. Het bleek een zekere B. te zijn. met het noodlottig gevolg dat het slachtoffer aan de beko men verwondingen is overleden. Waar schijnlijk was de man onder de invloed van sterke drank. Den bestuurder treft geen schuld. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING AAN BOORD. Aan boord van den Italiaanschen tor pedojager „Zeno" heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor drie opvarenden werden gewond. Een hunner is later overleden. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Bergen is overleden op den leef tijd van 63 jaar de heer A. C. Bas, admi nistrateur van het Centraal Genootschap sroor Vacantlekoloniss ln Nederland. RECLAME 4S1S voor Uw beginnende verkoudheid, want overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen Uw verkoudheid tol griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, stuiten dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. Ntdarlondicfi Ongeëvenaard bij gevatte kou] Prodve» Griep, rheumarische pijnen/ Zenuwpijnen, Hoofdpijn, em. Per 12 stuks slechts 50 cent. 1 Volgen» recept rol Apotheker üumont S "AKKERTJES" UITVAART DER EMERAUDE- SLACHTOFFERS. Gistermorgen hebben te Parijs plechtig heden plaats gehad voor de slachtoffers van het ongeluk met het vliegtuig de ..Emeraude". Na de zegening door den aartsbisschop van Parijs zijn de lijkkisten overgebracht naar het Grand Palais, waar de vertegenwoordigers der regeering, van het parlement, van het leger en van do administratie zich hadden verzameld. Toespraken werden gehouden door den! minister van koloniën Lemoureux en den minister van luchtvaart Cot. DRIE KINDEREN GESTIKT. Te Klein-Kottor, in Silezic, waren de drie kinderen van het gezin Colomb alleen thuis gelaten. Doordat de kachel te heet was, ontwikkelde zich een sterke rook, waarin de kinderen, die van I tot 4 jaar oud waren, zijn gestikt. VLIEGONGEVALLEN. Een vliegtuig dat regelmatig op het traject Marseille—Parijs vloog, is bij Car- pentras neergestort. Twee personen werden gedood, onder wie de zoon van senator Lefèbre Duprey. Een vliegtuig van den Luftdienst G. m.b. H. stortte bij stormachtig weer bij War- nemünde neer.De vliegtuigbestuurder kwam daarbij om het leven. Zijn mede- inzittende kon gered worden. De Indische vlieger Mohammed Sing, die een vlucht naar Kaapstad wilde onder nemen om het record van Amy Mollison te verbeteren, is kort na zijn vertrek van Brindisi met zijn toestel neergestort. Heb toestel werd geheel vernield, De vlieger zelf werd gewond. GESNAPT. Een met bloed bevlekt horloge, dat stil bleef staan op het oogenblik van de spoor wegramp bij Lagny, heeft geleld tot dc ar restatie van een boeren echtpaar te Mu- kaczewo in de Russische Karpathen. De vrouw had het platinauurwerk, dat met veertig diamanten was bezet, naar een horlogemaker gebracht, doch de bloed vlekken erop en de kostbaarheid wekten diens wantrouwen en hij waarschuwde do politie. De vrouw werd ondervraagd en be kende, dat zij het klokje had gestolen van een der slachtoffers van dc iamp bij Lagny. Zij bevond zich op weg van de Ver- eenigde Staten naar haar vaderland en was een der reizigers van den veronge lukten trein die niet zijn gedeerd. GEVAARLIJKE ROOVERS. In verband met de verscherpte bewa king van hotels en pensions, naar aanlei ding van den roofoverval op de Wever- bank te Bazel, is in een pension in Klein- Bazel door twee politieagenten een huis zoeking verricht. Toen de beambten het pension betraden, werden zij met 6 revol verschoten ontvangen. Een hunner werd doodelijk getroffen, terwijl de ander zwaar aan den rug werd gewond. De misdadigers vluchtten naar de Jura en werden daar ingesloten door de politie-afdeelingen van de kantons Bern, Solothurn, Bazel-Stad en Bazel-Land. Toen een der politiegroe- pen de misdadigers op de hielen zat, werd zij beschoten. Een agent uit Bazel werd gedood, terwijl een tweede een ernstige hoofdwond opliep. De daders ontkwamen. SABOTAGEPLAN TIJDIG ONTDEKT. De Spaansche politie is een grootsch opgezet sabotageplan, dat o.a. de vernie ling op het oog had van een 200-tal auto bussen in Barcelona, tijdig op het spoor gekomen. De gewapende bandieten slaag den er slechts in 3 autobussen in brand te steken. Tal van arrestaties zijn ge schied. o TRAMONGELUK BIJ WIESBADEN. In de voorstad van Wiesbaden Dotz- heim raakte van een stadwaarts rijden den tram de koppeling los tusschen mo torwagen en de beide aanhangwagens. Eerst reed de motorwagen door, doch toen deze tot staan werd gebracht, liepen de beide aanhangwagens op den hellenden weg met kracht tegen den stilstaanden wagen op. 6 personen werden zoodanig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moes- fen worden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9