DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 22 Januari 1934 f LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. BEURSOYERZICHT. WEERBERICHT. Barometerstand. [Gistermiddag 3 uur: 774. edenmlddag 3 uur: 775. telegrafisch weerbericht r. h. Kon. Ned. Meteorol. inst. te De Bildt. Hoogste stand 784.2 te Breslau. ■Laagste stand 735.3 te Akurcyri. ^Verwachting tot den avond van 23 Jan. Zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuid- Oostelijken wind. Helder tot licht bewolkt. Droog weer. Lichte tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt, I BUIXENLANDSCH weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De BUdt. Het hooge druk gebied, dat Zaterdag uit het zuidwesten naderde, heeft zich in be teekenis toenemend, naar Duitschland en het Oostzeegebied verplaatst en vertoont een kern boven 785 m.m. in Polen. Zeer diepe depressies trokken over IJs land en brachten vrij veel regen in Ierland Schotland en aan de Noordzeekust. In Scandinavië is de vorst in het Noorden on- beteekenend, hoewel daar alles in het bin- rjKënland nog onder de sneeuw ligt, over Sfldden-Scandinavië is de vorst plaatselijk streng. Van Polen tot in Zuid-West-Frank- rijk kwam overal lichte tot matige vorst voor en bij de verdere verplaatsing van hooge drukking naar de Oostzee is nog wel eenige toeneming der vorst te ver vrachten, al zal het ontbreken van sneeuw in Duitschland voorloopig strenge vorst kluiten. 'Aan de Iersche en Schotsche kusten en aan de kust van Noorwegen stormt het uit Zuid of Zuid-Westen en valt regen. In Finland waaien stormachtige Weste lijke winden, Frankrijk is daarentegen bijna geheel windstil; alleen uit Zuid- Duitschland wordt uit het hooge druk ge bied eenige bewolking vermeld. luchttemperatuur. ■Laagste temp. 4 gr. c. (25 gr. F.'> 9 uur voorm.: —3 gr. c. (26 gr. F.) 12 uur 's midd.: 1 gr. c. (34 gr. FJ 1 3 uur nam.: 1 gr. c. (34 gr. F.) rieven voor winkels enz. werden behan deld. Vervolgens werden nog eenge plaat jes getoond van apparaten van de firma Landis en Gyr, waarbij het apparaat bij een vooraf ingestelde belasting, een sig naal geeft of zelfs de geheele installatie uitschakelt, bij het bereiken van deze be lasting. Ook eenige schakelklokken werden ge toond. Aan 't eind van deze lezing werd door den voorzitter aan den heer Vleugels dank gebracht voor zijn zeer nuttige en leerzame lezing, waarmede de aanwezi gen met een hartelijk applaus instemden. BINNENLAND. AANBESTEDING. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is heden aanbesteed het verrichten van baggerwerk in slooten en het verrichten van bijkomende werken, onder de ge meenten Alphen a. d. Rijn en Ter Aar. Laagste inschrijfster was de firma Gebrs. Dikkerboom en Sybrandy te O.- Haske voor f. 108.800. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. De politie van Venlo is er in samenwer king met die van Blerik in geslaagd den j reeds lang gezochten rijwieldief, die in Noord-Limburg reeds geruimen tijd zijn slag- slaat, te.arresteeren. Het bleek te zijn de 20-jarige Duitsclier E. S„ die sinds eenigen tijd in Baarlo woont en daar als rijwielhersteller bekend v/as. Het onderzoek heeft thans uitgewezen, dat een elftal tot nog toe onopgehelderd gebleven rijwieldiefstallen in deze streek door hem gepleegd zijn en wel negen te Venlo, één te Velden en één te Baarlo. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. De reparateur heeft al deze fietsen omgebouwd en aan boerenknechts uit de omgeving van Baarlo voor f. 10 a f. 15 ver kocht. HOCKEY. DE WEDSTRIJD TEGEN DE ANGLO INDIANS. IIOOGWATERTUDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. Voorm te 9.52 uur; nam. te 10.40 uur. LICHT op voor fietsers e.a. ïande: 4.58 nam. tot 7.25 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. ■22 Januari: onder 045 uur; op: 10.12 uur STADSNIEUWS. VEREEN. VAN MATHESLVNEN Lezing van den lieer Vleugels. Zaterdag j.l. hield bovengenoemde Ver eniging haar vierde lezing in dit seizoen. Als spreker trad op de heer Vleugels, in genieur te Monster, met als onderwerp Jroblemen bij het ontwerpen van Elec- triciteitstarieven." De voorzitter, de heer Cla.ijs, opende dezen avond met een hartelijk woord van Welkom tot de aanwezigen en ill 't bijzon der den heer Vleugels, die evenals verleden Jaar bereid was een lezing te willen hou den Onder de aanwezigen merkten we o.a. op Ir. W. Th. H. Stibbe uit den Haag, Dr. Sluimer uit Monster, den heer F. Rijpstra Uit den Haag. den heer Kuyntjes. dir. dei- Ambachtsschool, alhier, den oud-voorz. den heer Sanders, den oud-secr. den heer Nouwens en verdere genoodigden. Hierna was het woord aan den spreker, die eerst den In ons land vrijwel algemeen voorkomenden tariefvorm voor engrosleve- ring behandelde. Dezen tariefvorm kan men splitsen, n.l. a. vaste kosten en b. ver anderlijke kosten; wordt nu het geprodu ceerde vanaf de fabriek getransporteerd, dan kan nog in aanmerking genomen Worden c. kosten verbonden aan distributie der energie tot de plaats van aflevering. Moet nu het geproduceerde nog getrans porteerd worden, dan komt nog hl aanmei Jung: d. de kosten verbonden aan trans formatie en e. de kosten verbonden aan de laagspannings-transportgeleidmgen. Spr verklaarde achtereenvolgens de vaste en variabele en totale kosten. Deze totale kosten verbonden aan de opwek king van electrische energie zijn uit te ti.U^ P 'n K a x b. y waarin K de totale kosten zijn, a. de vaste kosten per K.W., x het aantal R.W. der maximale be lasting. b. de variabele kosten per R.W.H. aantal afgeleverde R.W.H. De formule werd verder uitgewerkt door spr en leidde ten slotte tot een for mule. welke juist in de tarief techniek van. zoo heel groote beteekenis is n.l. indien men de variable kosten als constant aan neemt, de factor: a .x. Hoe kleiner y deze factor, hoe gunsti ger de zetkosten. Vervolgens haalde spr. verschillende vooi peelden aan van verbruikers, terwijl hU hiervan verschillende grafieken liet zien h'i behandelde de kosten van electri- f', welke gebruikt wordt voor licht- warmtedoelelnden. Ook de speciaal ta DE BRION GEZONKEN. Reuter meldt uit New-York: Het Nederlandsche vrachtschip „Brion" is in het Gatum-meer in het Panama kanaal gezonken. De geheele bemanning bestaande uit 23 personen, is gered. Het schip had een lading vrachtgoed aan boord. Van de zijde van de Koninklijke Ne derlandsche Stoomboot Maatschappij ver nemen wij over het bijna 800 ton me tende vrachtschip „Brion" dat het schip op weg was van Buenaventura naar Christobal, toen ontdekt werd dat het ruim water maakte, waardoor het schip slagzij kreeg. Deze verergerde dermate dat de „Brion" geheel scheef kwam te vallen. Dit geschiedde bij de Gatunsluizen van het Panamakanaal. Daar het schip zich op een ondiepte bevindt, mag worden aangenomen dat schip en lading geborgen kunnen worden. De lading bestaat uit 700 ton hoofdzake lijk koffie, cacao en noten. Ook de mail is gered. Gezagvoerder is de heer W. Rohling, Deze en de leden der bemanning bevin den zich in goeden welstand. Omtrent de oorzaak van het gebeurde waren vanochtend nog geen nadere tele grammen ingekomen. o— GEHEIME ZENDER ONTDEKT. Gistermorgen is te Voorst een Inval ge daan bij den radiohandelaar S., terwijl deze juist bezig was met het uitzenden van een radioprogramma. Een gramofoon- plaat was afgedraaid er werd uitgezon den op een golflengte van ongeveer 60 M. toen door 2 marechaussees uit Zutphen, den gemeente-veldwachter en een ambte naar der P.T.T. gesommeerd werd om open te doen. Een der aanwezigen zat nog ach ter het zendtoestel toen de politie binnen trad. Het toestel is in beslag genomen en proces-verbaal is opgemaakt. HET LUTINE-GOUD. Nieuwe poging van den heer Beckers. Uit Gennep vernemen wij. dat de heer Beckers in het voorjaar met een nieuwe toren van hetzelfde principe als boven het wrak der .iutine" is vernield wederom naar Terschelling zal gaan om te pogen 't goud te bergen. De toren wordt gemaakt bij de firma De Jong te Amsterdam. HET BRANDSTICHTINGSCOMPLOT. Zaterdag werd door ms. Simon de Jong en John. K. M. Mathuisen in Raadkamer van de Haarlemsche Rechtbank gepleit voor de invrijheidstelling van Brummer en Hin, verdacht resp. van brandstichting en van uitlokking van brandstichting. De Rechtbank heeft heden aan het ver zoek der pleiters voldaan en de opheffing der preventieve hechtenis bevolen. Niet te Den Haag, doch te Amsterdam. Naar wij vernemen, zal de wedstrijd van de Anglo Indians tegen het Nederlandsch hockey-elftal A. op 4 Februari a s. op Hout- rust te Den Haag niet doorgaan, daar het terrein op dien dag niet beschikbaar is. De wedstrijd ls thans op denzelfden dag vastgesteld, doch zal te Amsterdam plaats hebben. o WIELRENNEN. „SWIFT" Gistermorgen was „Swtft" met een zestal leden vertegenwoordigd in wedstrij den over 1 en 3 km. op hometrainers bij haar zustervereeniging de Kampioen te Scheveningen. Dat zij met zoo'n groot succes uit den strijd zou komen is buiten verwachting geweest, n.l. de Vereenlglngs- prijs en vijf persoonlijke prijzen hebben de „Swift" leden weten, te bemachtigen. Een der „Kamptoen"-leden kon nog net den laatsten prijs in de wacht sleepen. De uitslagen der wedstrijden zijn gewor den van de 3 km.: „Kampioen"-leden M. de Roode 1 min. 43.6 sec Zandstra 1 min. 45 sec.; v. Huel 1 min. 46.2 sec.: L. de Roode 1 min. 46.6 sec.; Bizot 1 min. 47 sec.; B v. d. Touw 1 min. 53.2 sec., bij elkaar ge teld 10 min. 41.6 sec. „Swift"-leden: v. Aart 1 min 40.2.: J. Verschoor 1 min. 42.4 sec.; A. v. Amster dam 1 min. 44.4 sec.; J. Riethoven 1 min. 44.4 sec.; J. Rietbroek 1 min. 46.8 sec W. Graafmans 1 min. 49.6 sec.; de tijden bij elkaar gemaakt is 10 min. 28 sec. De 3 maal 1 km wedstrijd heeft tot uit slag gegeven der Kampioen-leden Bizot 1 min. 6.2 sec.; M. de Roode 1 min. 6.4 sec L. de Roode 1 nun. 6.4 sec.; v. Hulst 1 min 7.2 sec.; Versluis 1 min. 7.4 sec.: B. v. d. Touw l min. 9 4 sec., gezamenlijke tijd 10 min. 43 sec. De uitslag der 3x1 km. van de „Swift1 leden is geworden: J. Rietbroek 1 min. 2.2 sec.; W. Graafmans 1 mm. 2.4 sec.; J. Riet hoven 1 min. 3 sec.; J. Verschoor 1 min. 5.4 sec.; R. van Aart l min. 6.4 sec.; A. van Amsterdam 1 min. 7.8 sec., gezamenlijk ge maakte tijd 10 min. 27.2 sec. Na afloop der wedstrijden en het vast stellen der tijden nam de heer Joh. v. Eek. voorz. der .Kampioen" het woord, waarbij hij ten eerste z'n dank overbracht aan den heer P. T. de Jong voor zijn medewerking als tijdopnemer. Verder feliciteerde hij „Swift" met het bezit van zoo'n stel ren ners. die in dit opzicht hebben getoond de meerderen te zijn der ,.Kampioen"-leden en reikte daarop aan ..Swift" voorzitter, den heer Graafmans. den vereenigings- prijs (een beker) over, die dezen met eenige hartelijke woorden in ontvangst nam. Daarna werden de persoonlijke prij zen uitgereikt aan R. v. Aart, J. Rietbroek. W. Graafmans. J. Riethoven en J. Ver schoor, en de laatste prijs aan z'n clublid Bizot. Waar de heer v Eek te kennen had ge geven dat hij ook gaarne met z'n leden naar Leiden wilde komen, had „Swift's" voorzitter de belofte gedaan, dat zij daar voor zoo spoedig mogelijk een uitnoodi- ging zonden ontvangen. UIT NED. OOST-INDIE. OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG, 22 Jan. (Aneta). Ver leend is eervol ontslag uit 's Landsdienst aan Mr. A. Hissink en Jhr. Mr. K. L. O. van der Goes, respectievelijk griffier en lid van den Raad van Justitie te Batavia. DE KRAKATAU. BANDOENG, 22 Jan. (Aneta). De Kra- katau heeft sedert 16 Januari j.l. nagenoeg onafgebroken gewerkt. Uit drie openingen kwamen erupties De grootste hoogte van een dezer erupties was 200 meter. INHOUDING BELASTING VAN SALARISSEN. BATAVIA. 22 Jan. (Aneta» De Regee ring antwoordde op de desbetreffende schriftelijke vraag van het lid van den Volksraad den heer H. H. Kan, dat het denkbeeld om de door landsdienaren ver schuldigde belasting in termijnen bij de uitbetaling der salarissen te doen inhou den. reeds bij haar in overweging is. HET STKAPERLO-SPEL. Op 6 Februari behandeling; voor de Haagsclie Rechtbank. Naar wij vernemen, zal op Dinsdag 6 Februari a.s. door de Haagsche Recht bank worden behandeld de zaak betref fende het Straperlo-spel. waarbij zal wor den uitgemaakt, of dit spel af dan niet als hazard-spel moet worden beschouwd. Zooals men weet, werd het Straperlo- spel het vorig jaar gedurende het sei zoen te Scheveningen met toestemming van den Haagschen burgemeester in het Kurhaus geëxploiteerd door de heeren Strauss en Perel, in overleg met wie de politie op den laatsten dag der exploitatie is overgegaan tot het opmaken van pro ces-verbaal, ten einde een principieele uitspraak te verkrijgen. Door het O. M. zijn thans ongeveer 20 geuigen gedagvaard. Als verdedigers zul len optreden Mrs. Nathans uit Den Haag en Kokosky en Levenbach. beiden uit Amsterdam. DE POSTVLUCHTEN. De Kwartel" is uit Jodhpur veil. -ken en in Allahabad geland. De begrafenis van den heer S. P. van Eeghen zal plaats vinden Woensdag a.s. te II uur 30 op de begraafplaats te Doorn. AMSTERDAM, 22 Jan. Veemarkt. Aan voer 4 wagons geslachte runderen uit De nemarken. Ter veemarkt aangevoerd: 470 vette koeien, prijzen 1ste kw. 5860, 2de kw. 48—56. 3de kw. 42—46 per KG. slachtgew.; 95 melk- en kalf koeien, 160— 200 per stuk. 106 vette kalveren: 1ste kw. 46—50, 2de kw. 42—44. 3de kw. 38—4o per KG levend gewicht. 41 nuchtere kalveren, 6—10 per stuk; 75 schapen 15—18 p. stuk. 606 varkens: vleeschvarkens, wegende 90- 110 KG. 43—44 per K.G.; zware varkens 4243 vette varkens 4243 per KG. slachtgewicht. 16 paarden, 65—100 per stuk. LEIDERDORP 20 Jan Aanvoer 1200 stuks. Kipeieren f.4—4.20, kuikeneieren f 3.50—3.90 per 100 stuks. Kippen f. 0.55— 1,25. konijnen f. 0.45—1.40. hanen f. 1.54 per stuk. Boter f 0.80. Kaas 2030 ct. per P°ROTTERDAM. 22 Januari. Veemarkt: 374 vette runderen, 258 vette kalveren, 809 schapen en lammeren, 811 varkens. Prijzen per K.G.: vette koeien 56—61 ct.f 50—54 ct., 38—42 ct.; vette vossen 53—57, 43—48 35—39; vette kalveren 85—90, 70— 75. 50—56; varkens (lev. gew.) 39, 27, 35; exportvarkens 33, 31; schapen 40, 36, 33, lammeren 42, 38, 35 cent. Prijzen per stuk; schapen f. 20, f. 15. f. 10, schapen f17, f. 13, f-10. WESTLAND. Westlandsche Bloemenvei ling middelprijs van 20 Jan, Wm. Pitt 51 —58 ct. Copland 21—30 ct.. Victoire 32—36 ct Le Notre 59 ct. Rijzende Zon 26—28 ct Moore 20 -22 ct Ibis 22—27 ct. Prins v. Oostenrijk 26—40 ct.. Albine 41—51 ct. Gele Prins 2832 ct.. Murille 2831 ct., Theeroos 34 ctper dozijn; Freesia 15—18 ct. per boe. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Groeneveld en Schüller. Na goedkeuring der notulen houdt de voorzitter de gebruikelijke Nieuwjaarsrede, ongeveer aldus luidend: Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Dames en Heeren, leden van den Gemeenteraad. U allen, den heeren, die het hier gespro kene in het boek der historie van deze Stad griffen, den heeren, die daarvan aan het publiek verslag uitbrengen en den hel pers die onze materieele behoeften ver zorgen. bied ik mijn hartelijke geluk- wenschen aan voor een voorspoedig 1934 voor hen en hunne gezinnen. Ik heb gemeend to moeten afzien van een opsomming van hetgeen in deze ge meente in het afgeloopen jaar door onze samenwerking is tot stand gebracht aan werken en regelingen en van de belang rijke gebeurtenissen die in de gemeente plaats grepen. Evenmin wil ik treden in een beschouwing van dc economische moeilijkheden, die zich dat jaar bleven en nu nog blijven voordoen. De behandeling der begrooting, die ons als eerste plicht in 1934 vandaag hier bijeenbrengt, geeft aan leiding om al die zaken reeds ter sprake te brengen en wij krijgen daardoor de ge legenheid te toonen aan de burgerij, hoe de gemeente-huishouding zich in het nieuwe jaar aan de omstandigheden zoo goed mogelijk zal moeten aanpassen. Een kleine en korte beschouwing zij echter van deze plaats nog aan het weer achter ons liggende jaar gewijd. 1933 ls in enkele opzichten toch een merk waai" dig jaar voor onze samenleving geworden. Ik acht het van groote beteekenis toch, dat in den loop er van in alle lagen van het volk en bij alle groepen, waarin het zich maar al te graag denkt te kunnen splitsen, de overtuiging veld won. dat het geen zin meer heeft er op te wachten of zelfs nog maar te hopen, dat de wind alsnog zal bijdraaien en men weer kan gaan koersen in de richting, waarin wij meenden, dat wij steeds verder konden blijven doorva ren. Men gevoelt vrijwel algemeen, dat er niet langer afgewacht kan worden, doch dat wij moeten zoeken naar een steviger basis, een reëeler grondslag, waarop nieuwe vooruitgang kan steunen. Dat dit inzicht zich in 1933 van het grootste deel van het volk meester maakte, ook al er kent een ieder het nog niet zoo grif of wat schoorvoetend, versterkt toch hen, die dit moeilijke werk hebben te volvoeren en schraagt hun pogingen. Dit mag men als gewin beschouwen. Het jaar 1933 is nog verantwoordelijk voor een ander gebeuren, dat voor de Re geering des lands en voor die der gemeen ten bemoedigend stemt. Met groot enthou siasme en opmerkelijke warmte heeft in dit jaar ons volk de herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje gevierd en daarbij op een wijze, die niets aan duidelijkheid of hartelijkheid te wen- schen overliet, zijn liefde voor onze Vor stin en Haar Huis betuigd en bevestigd. Deze herdenking had op geen gelegener tijdstip kunnen komen. Het was waarlijk niet overbodig, dat ons volk weer eens zijner eenheid indachtig werd. dat wij weer eens gevoelden, zoowel wal ons bindt als dat wij gebonden zijn, dat ons volk weer eens gevoelde, dat wij in verband, niet ieder op zich zelf moeten gaan. Overschatting van de macht, maar voor al onderschatting van het gezag, dreigden voor ons staatsleven gevaarlijk te worden. Tal van teekenen, tal van stemmen in eigen land naast gebeurtenissen in andere landen, om van de verstoringen van de internationale machinerie niet te spreken, zijn ons in 1933 tot een waarschuwing ge worden en die waarschuwing is aan alle zijden ook wel begrepen. Dat nu de door de nationale herdenking wakker geroepen stemming, dat de uit die nationale herden king gebleken gevoelens daarbij heilzaam hebben gewerkt, staat voor mij vast. De wind is uit de zeilen genomen van hen. die langs revolutionairen weg groepsinzichten aan allen wilden opdringen, groeiende steun vloeit hun toe. die leiding geven langs Nederlandsche wegen Nederlandsche idealen te bereiken. Bij het einde van 1933 en bij den aan vang 1934 kan ik ook voor deze gemeente geen anderen wensch uitspreken, dan dat die betere geest ook bij onze besprekingen en bij ons werk tot gelding moge komen en dat wij allen, Raadsleden. Wethouders en ikzelve ik betrek daar niet minder bij ook de voorlichters van het publiek toch indachtig zullen zijn. dat wij alge- meene belangen in samenwerking moeten en alleen kunnen dienen, dat wij hel pende,niet afbrekende kritiek moeten oefenen en dat partijbelangen, of laat ik liever zeggen, partij-opvattingen aan de bijzondere eischen, die bijzondere tijds omstandigheden thans stellen, moeten worden ondergeschikt gemaakt. Op ons werk en ons streven, ten bate van den bloei van onze gemeente, smeek ik met vertrouwen Gods aegen af. (Applaus). Antwoord van den heer Huurman. Als oudste raadslid zegt de heer HUUR MAN het volgende: Mijnheer de Voorzitter Gaarne wil ik als oudste lid van deze vergadering, zooals dat gebruikelijk is, met een kort woord antwoorden op uwe toe spraak in de eerste vergadering in het nieuwe jaar. En ik mag zeker wel op aller instemming rekenen als ik u hartelijk dank zeg voor uwe gelukwenschen ten opzichte van ons en onze gezinnen. Wederkeerig bieden wij U onze beste wenschen aan zoowel voor U zelf als voor uw gezin en zeker ook voor uw werk, dat U ook in 1934 weder wacht en dat. evenals in het afgeloopen jaar. veel van uw krach ten en van uw toewijding zal vergen. Mijnh. de Voorz.: Ik ben met u van meening dat het geen zin zou hebben om te gaan wachten of de tegenwoordige economische toestand zich dermate zal gaan wijzigen, dat wij weder, vrij onbezorgd zullen kunnen leven, wer ken en handelen, zooals wij dat thans heb ben gedaan. Gelukkiv dat zoo niet allen, dan toch zeer velen inzien dat aanpassen aan den tegenwoordige^ toestand dringend geboden is, evenals de bereidheid tot het brengen, in het belang van stad en land van een offer, hoe zwaar dit velen ook zal vallen. Is dit een gelukkig teeken. niet minder gelukkig is het te kunnen constateeren. dat er in ons volk. althans In een zeer groot gedeelte, een andere betere geest is gevaren. En al spreek ik nu hoogstwaarschijnlijk niet namens allen de overgroot* meerder heid zal toch met mij erkennen dat aller- wege. 'n buitengewone scanning heerschte, een geest van verzet, die zich wel voor namelijk tegen het gezag richtte en die zonder overdrijving dreigde gevaarlijk te worden. Dat gevaar mag wel als geweken wor den beschouwd dank ?A de heugelijke ge beurtenis. waarop U Mijnheer de Voorzit ter zoo even doelde, de nationale heiden- kin? van den geboortedag van den grooien Zwijger. Die herdenking heeft immers de vonk van liefde en gehechtheid aan ons Vor stenhuis weder doen oplaaien, heeft ons weder teruggegeven het bijna verloren gevoel van eenheid. D.e eenheid kan niet anders voeren dan lot eendrachtiee samenwerking. een samenwerking om te doen wat mogelijk is om de moeilijkheden die er zijn. te'boven te komen, zoowel in ons persoonlijk als maatschappelijk leven Laat ik dan eindigen. Mijnh de Voorz. met den wensch uit te spreken, dat in deze vergadering bij de behandeling van de vooistellen, die ons zullen worden voorge legd. die eeest voor samenwerking niet zal ontbreken, dat daarbij tevens moge heerschen een van verdraagzaamheid en bij alle verschil van meeninr. ook een onderlinge waardeering en dat de te nemen beslu'ten onder Gods zegen mogen strekken tot heil van de gemeente Lelden. Dan doet de voorzit*er mededeeling van eenige Ingekomen Stukken. AGENDA. lo. Benoeming van 4 leden van de Plaat selijke Schoolcommissie, wegens perio- j dleke aftreding. (i> Herbenoemd worden de heeren dr. C. de i Jong Lourens Bosch, J M Mazurel en mej. l H J. Doove. 2o. Benoeming van één lid van de Plaatselijke Schoolcommissie ter vervul- ling van een door bedanken van een lid opengekomen plaats. <2) Benoemd wordt de heer F. H. N. Bloe- mink 3o. Benoeming van 4 stadsgeneesheer er I voor het tijdvak 1 Januari 1934-1 Januari 1936 (5) j Dc heer KOOISTRA oordeelt het voor- stel om één vacature .n.l. die van den heer i Muyzert, niet meer te vervullen, eigenaar dig. daar eer toeloop dan afneming is te verwachten Spr. vreest voor overbelasting der vier artsen. Waarom kwamen B en W met dff voorstel? De heer v. ES wijst er op, dat slechts nog maar een proefneming wordt gedaan Blijkt straks een vijlde noodig, dan kan deze worden aangesteld Wethouder ROMIJN onderstreept dit De heer KOOISTRA zou toch gaarne de reden voor doze proefneming vernemen. Financieel nut Is er z.i. niet aan verbon den. De WETHOUDER zegt. dat de vaste toe- lage van een .stadsgeneesheer toch wordt bezuinigd. De heer KOOISTRA zal dan meegaan, maar verdere beperking mag z.i. in geen geval olaats vinden Herbenoemd worden daarop de heeren dr. J. C M. Timmermans, H. P. Veldhuy- j zen, P. J M Nicmer en A. J B. Poortman 4o Vooiötel tot wijziging van het Raad3- besluit van 4 December 1933 in zake de j belegging van kasgelden »6) Conform besloten. 5o. Voorstel tot overneming in eigen - I dom en onderhoud bij de gemeente van een tussehen dc Lusthoflaan en de Os- en Paardenlaan gele e en strookje grond deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden. Sectie K No. 3782. (7) Conform besloten. 6o Voorstel tot het verleenen van een vergoeding krachtens artikel 100 dor La ger Onderwijswet 1920 aan besturen van bijzondere lagere scholen. <8) Conform besloten. 7o. Voorstel tot verkoop aan D Meyer van een gedeelte bouwterrein c.a. aan den R'insburgorweg. heek Houtlaan. ka dastraal bekend gemeente Leiden Sectie P No. 1355 (ged (9) Conform besloten. (De zitting duurt voort> AMSTERDAM. 22 Januari. De handel was heden van beperkte af metingen. De stemming was echter goed prijshoudend. De stijging in Wall Street welke reeds g<*ru'.men tijd aanhield, heeft de belangstelling vooral voor de laagge prijsde fondsen doen toenemen en hierin ontwikkelde zich geregeld een flinke af faire. Heden was dit het geval in United Sta- tls Leatheis-Americain Enka Anaconda waarin ruime omzetten waren waar te ne men Op de locale fondsenmarkt ging weinig om. Oils's waren iels hooger. Industrieelen waren verdeeld. Aku's en Unilever waren nauwelijks prijshoudend. Philips trokken 2 net. aan. Rubbers lagen vast. al bleven ce win sten beperkt in velband met de rérzelende stemming in Londen. Tabakken noteerden iets hoog er even als Sulkers. H. V. A.'s liepen 2 pet. op. Scheepvaarten bleven op peil. De beleg- g In gsm ar kt iets drukker, speciaal Ned- Indische dollarleeningen die weer hooger waren, ook Ned. Staats en Gemeentefond sen goed prijshoudend Voor de Duitsclie obligaties waren •j.m fluctuaties van beteekenis te registreeien. WISSELKOERSEN. Frisland 7 777' '780); Duitschland 58.93 (59 941 Frankrijk 9.75 7/8 (9.78): Belgic 34 66 (34 60», Zwitserland 48.18 (48.12); Denemarken 34 77V, '34 85,Zweden 40 12'/, GO 2aT Noorwegen 39.10 (39.25): New- York 1 557- '1.54 5/81. Prolongatie 1 pCt. Tussehen haakjes zijn de koersen vait Vrijdag. o—A J

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3