Nederland en de Volkenbond G. H. LENS Co. KINDERWAGENS! 74,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 Januari 1934 Derde Blad No. 22647 radio-rede van minister de graeff BINNENLAND. bestrijding van den smokkelhandel. Sitoop fiaiiiGf de koloniale politiek der regeering. NIEUWE RIJN 39 SPECIAAL ADRES VRACENRUBRIEK. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. DE NOTA VAN ONZE REGEERING. ■Voor de microfoon van Hilversum en Buizen heeft de minister van bultenland- gche zaken. jhr. de Graeff. gisteravond ge- Jroken over de reeds vermelde nota onzer regeering aan den Volkenbond. Spreker Geide dat het aan de orde stellen van de Jjfcsehelijkheid van herziening van het iKiïenbondsverdrag de regeering er toe glbracht heeft haar oordeel dienaangaan de in een nota aan den Volkenbond neer tJ leggen Overtuigd van de belangstelling het Nederlandsehe volk in deze aan- egenheid stelde de minister er prijs op door middel van de radio bekendheid te geven aan de nota, die vervolgens door hem werd voorgelezen. Het volgende is er aan ontleend: Nu sinds eenlgen tijd in verschillende ianden stemmen zijn opgegaan ten gunste van een herziening van het Volkenbonds- tjpdrag heeft de Nederlandsehe Regeering gemeend zich als Lid van de Volkenbonds gemeenschap omtrent de opgeworpen re- r .'Bganisatie-denkbeelden te moeten uit breken. Zij stelt voorop, diep overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid der ontwikkeling van de Volkenbondsorganisatie, doch ■ent dat de critiek voor een groot ge- ■lte haar oorsprong vindt in bezwaren, raan door wijziging van het Volken- indverdrag niet zou kunnen worden te- rnioet gekomen. De Nederlandsehe Regeering maakt geen izwaar tegen onderhandelingen in be perkten kring tusschen mogendheden met bijzondere belangen tijdens een Volken- radsconferentie. mits binnen het kader van den Bond en met vermijding van ook Blaar een schijn van dwang. Tegen aan tasting van het beginsel der rechtsgelijk heid tusschen de Leden zou zij zich met alle kracht moeten verzetten. De feitelijke ongelijkheid in belangen en verantwoor delijkheid Is ln de samenstelling van den EEN ONDERHOUD MET MINISTER OUD. Birii I r. lokkelaars zuilen van steunverleening worden uitgesloten. Gelijk bekend heeft minister Oud vorige Week een driedaagschen inspectietocht gemaakt door Limburg en Brabant. Naar aanleiding hiervan vertelde de minister het een en ander aan het Corresponden tie-Bureau. Hij verklaarde dat de geruch ten over de smokkelarij sterk overdreven Jijn. Wij hebben natuurlijk een groot aan tal grenskantoren bezocht, maar wij heb ben ons ook op den weg en in het veld B begeven om aan den lijve te ondervinden, hoe de kommiezen optreden. Bij Wern- ^™U>ut zijn wij België binnengetreden. Na irten tijd zijn wij omgekeerd en zijn 'tb. komende uit België, de Nederland se grens gepasseerd. Op de normale Uze werd ons bij het grensstation ge- aagd, of wij iets te declareeren hadden. Na ons ontkennend antwoord werden wij ponder eenig verder oponthoud doorgela ten. Op den grooten weg stonden echter kommiezen. die ons aanhielden. De teeke- hen daartoe waren zeer duidelijk. Hoe Bemand kan beweren, dat hij deze teeke hen niet opmerkt, is mij een raadsel. Rijdt bien dezen post zonder stoppen voorbij, dan lost de ambtenaar een schot in de lucht. Dit is voor een tweeden post, eenige honderden meters verder, het tee- ken, dat de wagen niet wil stoppen en hij dus de z.g. spijkerplanken uit moet leg gen. Deze tweeden post maakt eventueel Van de vuurwapenen gebruik. Voor Bemand, die voor de spijkerplaat stopt, be staat echter geen gevaar. Wie over de plank heen rijdt, heeft de gevolgen aan zichzelf te wijten. Ik heb zelf de proef op de som genomen en den kommies opdracht gegeven, een schot te lossen alsof het hier «en auto betrof, welke niet wenschte te stoppen. Inderdaad zagen wij enkele hon derden meters verder de douanen staan die de spijkerplanken op den weg gooiden. •Het is mijn overtuiging, dat slechts die- ?5?n,.g,ev?ar Io°P^. die hetzü uit onver- schilligheld, hetzij uit andere motieven, Joor de tweede barrière niet stopt." Een groote categorie van smokkelaars orengt de smokkelwaar de grens over in zakken, welke over den schouder gedra gen worden en ongeveer 20 a 30 kg eoe- ri^ew'il!nnen bevatten. Op bepaalde tij den trekken de smokkelaars erop uit. met de leege zakken over den rug en wandelen li. volle openbaarheid België hiun.r, GEMEENTE-GIRODIENSTEN EN SPAARBANKEN. Volkenbondsraad erkend; de Regeering meent, dat wellicht in herhaalde uitbrei ding van den Raad met niet-permanente Leden een verklaring voor de verzwakking van het Gezag van den Raad is te zoeken. Ook ziet zij de oorzaak voor het in menig opzicht falen van den Volkenbond niet in den regel der eenstemmigheid, doch veel eer in de meeningsverschillen tusschen de groote mogendheden. Evenmin zoekt zij de fout in den band tusschen den bond en de Vredesverdragen, overtuigd als zij is, dat. indien de Vredes conferentie niet de gelegenheid tot op richting van den Volkenbond had geboden, er thans nog geen Volkenbond zou bestaan. Zij erkent, dat in de loskoppeling van den Volkenbond van de Vredesverdragen, psychologisch voordeel kan zijn gelegen, doch wijst op het risico, dat bij prijsgeving van den historischen grondslag van het Volkenbondsverdrag geen overeenstem ming ten aanzien van een nieuwen grond slag zou worden verkregen. Wat betreft den materieelen band tusschen Volken bond en Vredesverdragen, zich uitend in erkenning van den territorialen status quo, wijst de Regeering erop. dat geen Volkenbond denkbaar is. die zich niet zou plaatsen op de basis van den eerbied voor de gesloten verdragen, welke verdragen evenwel volgens de methoden van het Vol kenbondsstatuut veranderd kunnen wor den en verder betoogt zij dat de uitvoering van de vredesverdragen op verschillende punten juist aan den Volkenbond is opge dragen, opdat deze zou geschieden in den geest van onpartijdigheid en wederzijdsch vertrouwen. De Nederlandsehe Regeering ziet geen noodzakelijkheid voor wijziging van het Volkenbondsstatuut, doch indien van an dere zijden het verlangen daartoe wordt geuit, is zij bereid om met de andere Leden de wenschelijkheid daarvan te onderzoeken volgens de in art. 26 van het statuut aan gegeven procedure, mits geen inbreuk wordt gemaakt op de rechtsgelijkheid. Het zou daartoe ten zeerste gewenscht zijn, dat zij, die het denkbeeld van de herzie ning bepleiten, de door hen gewenschte hervormingen vooraf in concreten vorm kenbaar maken. Tot zoover aldus de minister het geen de Nederlandsehe Regeering op dit oogenblik te zeggen heeft omtrent her vormingsplannen, die, vaag als ze tot dus ver zijn. dientengevolge niet in duidelijker termen beantwoord kunnen worden, dan in de zooeven gegeven uiteenzetting is ge schied. De Nederlandsehe Regeering zal de ontwikkeling van deze aangelegenheid met opmerkzaamheid blijven volgen. Zij is overtuigd, dat zij in haar streven om, over eenkomstig Nederland's traditie den inter nationalen vrede en de internationale rechtszekerheid te blijven bevorderen, zich gedragen mag achten door de instemming en den moreelen steun van het Neder landsehe volk. Dtaaqt ftetodtdijdvan. Uw doikfo! ORIGINEELE FLACON THANS coc IN KLEINE FLACONS a fl Ui BESCHOUWINGEN OVER DEN FINAN- CIEELEN TOESTAND VAN NED.-INDIë. Geen kommies, die hen kan aanhouden. Toen wij op een avond per auto langs de grens reden, zei een der mij vergezellende hoofdambtenaren: Kijk. we treffen het, de smokkelaars rukken juist uit! En inder daad zagen wij de mannen in troepen over de grens trekken. De moeilijkheden ko men echter pas bij den terugkeer. Dan gaan zij langs allerlei onbekende paadjes, kruipen door greppels, verschuilen zich achter boschjes en trachten op allerlei manieren de belastingambtenaren te ver schalken; zij worden daarbij geholpen door de merkwaardige bochten en kronke lingen van onze grens. Men voelt zelf. dat bij dergelijke won derlijke toestanden, de smokkelarij zeer moeilijk te bestrijden is. Voor de Duit- schers is dit probleem niet zoo moeilijk, daar zij de beschikking hebben over veel personeel, waarbij zij de S.S.- en S.A.- mannen hebben ingeschakeld. Wij hebben echter absoluut niet voldoende personeel om deze wegen grondig af te zetten. De economische maatregelen, welke de regeering gedwongen was te nemen, ge ven als het ware een premie op het smok kelen. Afgezien van de fiscale zijde is er ook nog een moreele kant. O.m. zou ik hierbij de aandacht willen vestigen op de smokkelarij door kinderen. Het volgende geval is mij daaromtrent bekend gewor den. Het vervoer van suiker, wanneer men althans niet aangehouden wordt bij het overschrijden van de grens, is vrij tot 1 K.G. Deze hoeveelheid kan men dus zon der risico in de grensstreken vervoeren. Met Kerstmis zijn 500 kinderen uit een klein grensplaatsje in een winkeltje, even over de Belgische grens, ieder een K.G. suiker gaan halen. Zonder veel moeite kwamen deze kinderen over de grens en op deze wijze was 500 K.G. suiker clan destien ingevoerd. Ook de werkloosheid werkt de smokke larij in de hand. Hoewel ik mijn stand punt daaromtrent nog niet definitief vastgesteld heb. ben ik voornemens met mijn ambtgenoot van Sociale Zaken in overleg te treden om de mogelijkheid te overwegen van een regeling, waarbij per sonen van wie bewezen is, dat zij smokke len, voor een bepaalden tijd van steun worden uitgesloten. J. C. LAAN. t In den ouderdom van 68 jaar is in „Zie kenverpleging" te Amsterdam overleden de heer J. C Laan. oud-wethouder der ge meente Bloemendaal en oud-directeur der N.V. Oliehandel Laan en Co. te Wormer- veer. waarvan hij de laatste jaren com missaris was. De heer Laan werd Juni 1912 gekozen tot raadslid van Bloemendaal en 10 Sep tember 1923 tot wethouder, wa,t hij bleef Sot 8 Juli 193JS. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting voor 1934 is het volgende ontleend. Zeer vele leden beschouwden den finan- cieelen toestand van Indië, al gaat het naar de meening van het meerendeel hun ner te ver te spreken van een naderende insolventie, als hoogst ernstig. Verscheidene andere leden, die geens zins den ernst van den huldigen finan- cieelen toestand van Indië wilden ontken nen, meenden niettemin, dat 's ministers kijk op dien toestand te somber is. De eisch, dien de minister stelt, dat in 1935 een budget moet worden bereikt, dat geen toeneming van schuld meer vertoont, en dat als einddoel moet worden beschouwd een ultgavenbudget van f. 300 millioen of zooveel minder als met het bedrag aan inkomsten zal blijken overeen te stemmen, aan welk bedrag dan dient te worden vastgehouden tot het gelukt is den schul denlast merkbaar te verlichten, achtten zij onredelijk en onuitvoerbaar. Het voldoen aan dien eisch zou een totale ontwrichting van de landhuishouding met zich brengen. Naar hun meening behoort voorshands met een budget, dat geen toeneming van schuld vertoont, genoegen te worden genomen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de belangrijke verdere versobering, welke tot daling van het uitgavencijfer met rond 125 millioen zal moeten leiden, op de meest rat.ioneele wijze zou geschie den, indien daarbij systematisch werd te werk gegaan en van boven af werd begon nen. Ook zou algemeen met kracht moeten worden gestreefd naar een meer econo mische arbeidsverdeling. De afvloeiing van alle. niet strikt noodzakelijke ambte naren zou met kracht dienen te worden voortgezet. Enkele leden gaven in overweging de rentebetaling der staatsschuld stop te zet ten of die althans belangrijk te beperken. Van andere zijde werd hiertegenover op gemerkt, dat, indien deze weg werd betre den, èn Indië, èn Nederland onmiddellijk hun credietwaardigheid zouden verliezen, terwijl het bovendien Indië's en Neder land's gemeenschappelijke plicht is, gelijk een eerlijk man dat doet, tot het laatste voor de nakoming van hun verplichtingen te strijden. Verscheidene leden gaven als hun oor deel te kennen, dat de bijzondere hevig heid, welke de crisis ln Indië kenmerkt, een gevolg is van de onjuiste economische politiek, welke met betrekking tot dat land sedert jaren is gevoerd. Thans wreekt zich. naar het oordeel dezer leden het feit. dat die politiek nagenoeg geheel georiënteerd is geweest op de Europee- sche exportcultures en niet, gelijk zij had moeten zijn, gericht op versterking van het productie-apparaat van de bevolking en op verhooging van de volkskracht, de draagkracht en de koopkracht van de in- heemschen. Sommige leden waren van oordeel, dat het door de Indische regeering aan den Volksraad overgelegde economische werk plan zeer ver verwijderd blijft van een algemeen welvaartsplan, zooals dat door den Volksraad gevraagd was. Het geeft, een overzicht van de hoofdlijnen van het regeeringsbeleid op economisch gebied. Eenige principieele uitspraak, eenig pers pectief. eenige richtlijn voor de toekomst wordt daarin echter niet aangetroffen. Naast deze bedenking bestond bij som mige leden tegen dit plan nog dit be zwaar, dat de uitvoering daarvan vrij aanzienlijke uitgaven met zich zal bren gen. Naar het oordeel van verscheidene le den voldoen echter de meeste der in het plan geroemde maatregelen aan de cri teria. welke voor dat plan zijn gesteld Met drie daarvan schijnt zulks echter niet het geval. De eerste daarvan is de voor genomen bodemkarteering van Java. Voorts behooren herbebossching op Java, hoe uitnemend overigens, zachthout-ex- ploratie op Borneo en dennen-exploratie op Atjeh, in dit werkplan niet thuis. En ten slotte meende men dat aan de ge stelde criteria ook niet voldoet het voor genomen onderzoek van domeingronden. Deze leden zouden gaarne vernemen, of de minister bereid is met den G.-G. over leg te plegen omtrent het achterwege la ten van deze maatregelen. Verscheidene andere leden verklaarden het zeer te zullen betreuren, als de minis ter aan dezen wenk gevolg zou geven. Gevraagd werd, of het gerucht waar heid bevat, dat dc regeering voornemens is den afzet van Indische suiker in Neder land te bevorderen door te trachten hier te lande den verbouw van suikerbieten, bijv. door verlaging van den daaraan verleenden steun, tegen te gaan. Sommige leden gaven in dit verband als hun meening te kennen, dat aan den hierbedoelden steun geheel een eind be hoort te worden gemaakt. Zij achten het één economisch monstrum, dat de Ne derlandsehe suikerfabrieken, dank zij den regeeringssteun, een winstgevend bestaan hebben, terwijl op Java 21/2 millioen ton suiker onverkoopbaar ligt. Het rapport der commissie-Heldring verschenen. Bij beschikking van de Ministers van Waterstaat en Financiën d.d. 21/28 Mei 1932 is een commissie ingesteld, welke tot taak had: a. het bestaande streven tot oprichten van gemeentelijke girodiensten te beoor- I deelen uit hoofde van een zoo goed moge lijke verzorging van dc belangen van het algemecne geld- en betalingsverkeer mede in verband met de bevoegdheden bij de Grondwet en wet aan de onderscheiden publiekrechterlijke corporaties opge dragen; b. de vraag to overwegen, of andere dan Rijks- of Gemeenteinstellingen, die geen banken ln den eigenlijken zin zijn (b.v. spaarbanken), al dan niet een taak op 't gebied van het klein geld- en betalings verkeer hebben te vervullen, en zoo neen, of tegen het optreden op dit gebied van dergelijke instellingen maatregelen dienen te worden beraamd. Tot lid en voorzitter dezer commissie werd benoemd dr. E. Heldring, oud-voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, te Amster dam; tot leden: a. prof. dr. H. W. C. Bor- dewijk, hoogleeraar ln de staathuishoud kunde en statistiek aan de universiteit to Groningen; b. prof. dr. G. W. J. Bruins, Koninklijke commissaris bij de Nederland sehe Bank, te Wassenaar; c. mr. dr. A. van Gijn, oud-minister van Financiën te Den Haag (inmiddels overleden): d. mr J. Westerman Holstijn, directeur van de i Nederlandsehe Bank. te Amsterdam, ter wijl aan de commissie als secretaris weid toegevoegd mr. D. Simons, referendaris ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland, te 's-Gravenhage. De commissie ving terstond na de in stallatie op 15 Juli 1932 door den Minister van Waterstaat, haar werkzaamheden aan en is daarmede thans gereed gekomen. In een uitvoerig rapport geeft de com missie haar beschouwingen over de haar ter onderzoek opgedragen onderwerpen. Aan de vraag of en in hoeverre ten opzichte van den van Rijkswege inge- stelden Postcheque- en Girodienst de werkzaamheid van de gemeentelijke giro diensten voor een goede verzorging van het betalingsverkeer noodig of wensche- lijk is, is het grootste deel van het rapport gewijd. In een afzonderlijk hoofdstuk wordt het tweede deel van de opdracht, het betalingsverkeer der spaarbanken, be handeld. MILITAIRE VLIEG-OPLEIDING BIJ NAT. LUCHTVAARTSCHOOL. Wat commissie Idenburg zal voorstellen. Naar het Handelsblad van wei-ingelichte zijde verneemt, zal in het rapport van de commissie Idenburg, die tot taak heeft voorstellen te doen ter zake van beperking der uitgaven voor 's lands defensie, aange drongen worden op een nauwere samen werking tusschen militaire luchtvaartop leiding en de Nationale Luchtvaartschool. Mocht het hier genoemde plan van de commissie Idenburg ingang vinden, aldus merkt het blad op. dan zal daarmede aan de Nationale Luchtvaartschool een semi- officieel karakter worden gegeven. Ofschoon men daarvan thans nog niet kan spreken, moet geconstateerd worden, dat zij haar zuiver particuliere karakter al wel eenigszins heeft verloren. De N.L.S. toch, ontstaan uit de Rotterdamsche Aëro- club. leidt sedere eenige jaren jn samen werking met de Zeevaartschool te Amster dam, ook verkeersvliegers voor de K.L.M. op. Dit geschiedt in overleg met den minis ter van Waterstaat. RECLAME. 8859 DE N. S. B. OP DE ZWARTE LIJST. i Weikc waren de instructies, m strijd met het rcgeeringsvoorschrift uitgevaardigd? De heer Duys heeft aan den voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vragen gesteld: Is de Minister, die in zijn op 6 Januari j.l. ingezonden antwoord op de vragen van den heer Westerman verklaarde, dat het plaatsen van de Natlonaal-Soclalistische Beweging (N. S. B.) op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen ge volg is van het feit, dat de leiding dier be weging „instructies" heeft gegeven „in lijnrechten strijd met een door de Regee ring uitgevaardigd voorschrift", bereid mede te deelen of met deze „instructies" bedoeld zijn de aanwijzingen, die de lei ding van de NS.B. heeft gegeven aan haar leden die tevens lid waren van den Bijz. Vrijw. Landstorm of de Burgerwach ten Zoo ja. heeft de Minister dan kennis genomen van de officieele mededeelingen van de leiding van de N S.Bdat deze „instructies" alleen bestaan hebben hierin dat men hun leden op desbetreffende vra gen antwoordde: „Het uiterste wat ge vraagd mag worden is: open en eerlijk belijden het lidmaatschap van de N S B. en wanneer men dan zonder een woord van dank uit B.V1 of Burgerwacht zijn ontslag krijgt, dit correct en waardig aan vaarden. Ontslag nemen kunt ge m.i. niet, want daardoor verklaart gij u zelf on waardig om in uw korps te blijven dienen"? Indien dit juist is. is de Minister dan van meening en, zoo ja, op welke gronden, dat zulk een advies genoemd kan worden een „instructie, lijnrecht in strijd met een door de Regeering uitgevaardigd voor schrift"? Zoo neen ,is de Minister dan bereid zijn standpunt te herzien, of anders mede te deelen op welke andere „instructies" de Minister dan eventueel in zijn antwoord klaarblijkelijk doelde? Is de Minister in het algemeen bereid mede te deelen, welke preclese feiten en omstandigheden zich bij de N S. B. hebben voorgedaan sedert de onlangs in de Twee de Kamer gehouden algemecne beschou wingen over de Rijksbegrooting. toen de Minister blijkbaar nog niet od het stand punt stond, dat ook de N.S.B. op de lijst der voor ambtenaren verboden vereeni gingen diende te worden geplaatst? TEGEN HET WETSONTWERP VERKEERS FONDS. Zooals reeds aangekondigd, zullen de drie groote verkeersbonden (A.N.WB, Toe ristenbond voor Nederland. Bond van Be drijfsautohouders in Nederland en Konin klijke Nederlandsehe Automobiel Club) een openbare vergadering organlseeren, waar gelegenheid zal zijn, te bespreken, welke fatale gevolgen de eventueele aanneming van het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds zal hebben, niet alleen voor het motorverkeer maar vooral voor handel, landbouw, industrie en het gehcele bedrijfsleven. Het onderwerp zal worden ingeleid door den Heer Edo J. Bergsma, die tevens de vergadering zal presideeren. Aangezien zeer groote belangstelling blijkt te bestaan voor dit onderwerp, voor al in de kringen van landbouw, nijver heid. vervoerwezen en andere belangheb benden wordt de vergadering gehouden ln de groote zaal van het Gebouw voor Kun sten en Wetenschaimen te 'sGravenhage en wel op Maandag 5 Februari as. Hoewel aan eenige belanghebbenden uit- noodieingen zullen worden gezonden Is de vergadering bovendien voor iedereen toe gankelijk, o DE POSTJAGER. Dc N. R. Crt. meldt dat het studie comité Snelpost NederlandIndië na een geheelen dag vergaderen nog geen beslis sing genomen heeft over do vraag wat er met den Postjager zal gebeuren. NED. R.-K. BOND VAN AARDAPPELEN-, GROENTEN- EN FRUITHANDELAREN. Gisteren hield bovengenoemde organi satie een congres in hotel „De Leeuwe rik" te Haarlem. De begrooting werd goedgekeurd. Tot hoofdbestuursleden werden herko zen de heeren P. J. v. d. Meye, Amster dam, H. Bakkenhoven, Haarlem en H, Meulendijk Den Bosch, terwijl nieuw ge kozen werd de heer H. Meulendijk te Zaandam. Besloten werd het Bondsorgaan in den vervolge om de veertien dagen in plaats van maandelijks te doen verschijnen. RECLAME. 487!» I WET TOT HEFFING VAN EEN COUPONBELASTING AFGEKONDIGD. In het Staatsblad no. 780 is afgekondigd de wet van 29 December 1933 tot heffing yan een couponbelasting. A. Z. Van een bepaald recht kan niet gesproken worden. Het bedrag kunt u zelf bepalen. Abonné, te L. Onder bepaalde om standigheden zou de bankier ln dat ge val zich aan een strafbaar feit schuldig maken. Het adres van een comité als door u genoemd is ons niet bekend. Mej. II. te W. De Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsehe Kin deren naar Buiten L.Kinabu") houdt zich bezig met uitzending van zwakke, doch overigens gezonde kinderen van alle ge zindten. Veelal worden de kinderen uit gezonden naar gezinnen. Adres. Frankensiag 83, 's-Gravenhage. D. v. R. te L. U spuit met een Insecten- spuit de vogels, vooral achteronderlijf en onder de vleugels iederen dag in met een goed insectenpoeder. Iederen morgen neemt U de vlierstok- ken, die hol behooren te zijn, uit de kooien dompelt ze onder in kokend water, laten drogen en daarna uitkloppen. Dikwijls do zandladen, voerbakken, drinkbakken en stokjes reinigen. Zoonoodig de kanarie vogels tijdelijk in een andere kooi doen en de geheele kooi, vooral alle naden, onderkanten en porieën insmeren met zuivere terpentijn, laten drogen, waar mede enkele uren verloopen, vervolgens schoon droog rivierzand in de zandlade en de vogels er weer inbrengen. Den eersten tijd is scherpe controle gewenscht.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9