GRATIS Bezwaren tegen het Verkeersfonds LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag IS Januari 1934 GEMENGD NIEUWS. Bekers in acht schitterende kleuren! Het oordeel der Tweede Kamer. Instelling van het fonds niet noodzakelijk geacht, EEN BRANDSTICHTINGS COMPLOT? VERDACHTE BRANDEN TE AMSTERDAM EN HAARLEM. Verzekeringsagent gezocht. De Centrale Recherche en de politie van drie bureaux in de hoofdstad Viouden zich sedert eenigen tijd bezig met het on derzoek naar de oorzaak van een aantal branden, dat het vorige jaar in Amster- damsche perceelen heeft gewoed. Het ver moeden bestaat n.l. dat deze branden ge sticht zijn teneinde de verzekeringsmaat schappijen tot uitbetaling van de verzeke ringssommen te noodzaken. In dit verband wordt door de politie gezocht naar de verblijfplaats van een verzekeringsagent te Amsterdam, die voor de bewoners familieleden of vrienden van hem van eenlge dier perceelen, welke naderhand zwaar door brand wer den geteisterd, de verzekering zou hebben bezorgd. Ook in Haarlem hebben zich dergelijke feiten voorgedaan en naar thans is be kend geworden, zijn als gevolg daarvan op verzoek der Haarlemsche politie te Am sterdam ongeveer 14 dagen geleden twee personen gearresteerd De feiten, die de politie tot nu toe ontdekt heeft, wijzen in de richting van een complot. DRAMA TE WEERT. DE CORRUPTIE TE ROTTERDAM. 16-JARIGE KNAAP SCHIET ZIJN OOM DOOD. Gistermiddag omstreeks half zes heeft zich in de Kanaalstraat te Weert (L.) een vTeeseliJk drama afgespeeld. De zestien jarige Lambert Kampers heeft in de ouderlijke woning, perceel 23, zijn oom, den 35-Jarlgen Lambert Kampers, die als ongehuwd kostganger aldaar bij de familie inwoonde, met twee revolverschoten ge dood. De jongen, die vrijwel niet onder den indruk van het gebeurde scheen te zijn, heeft verklaard, dat, toen hij zich op zijn slaapkamer bevond, waar hij zich had verkleed, zijn oom van uit diens slaap kamer hem met een mes had bedreigd. Uit zelfverdediging zou hij toen geschoten hebben. De man werd in het achterhoofd geraakt en was onmiddellijk dood. Merk waardig ls wel, dat de Jongen, toen het slachtoffer neergestort was, het ontzielde lichaam op oen bed heeft gelegd en het met een laken heeft bedekt en daarna kalm naar beneden is gegaan, waar zijn ouders Juist kwamen toesnellen. De politie was spoedig ter plaatse. Aan deze heeft de jongen verklaard, dat, hoewel hij bedreigd werd, hij toch wel veilig naar beneden had kunnen komen. Do verslagene moet een lastig heerschap Zijn geweest. Des morgens had hij hevige ruzie met de moeder van zijn neefje ge had. welke zoo hoog liep, dat de vrouw uit de woning was gevlucht en bij buren het grootste deel van den dag had doorge bracht. Of er tusschen dit voorval en de daad van den knaap cenig verband be staat, ls nog niet uitgemaakt. De jongen is gearresteerd. De verslagene stond bij de politic on gunstig bekend. Hij is meermalen bij vechtpartijen betrokken geweest. Vooral als hij in beschonken toestand verkeerde, was hy erg lastig. Bil een vechtparty in het Belgische grensplaatsje Lose, vorig jaar in een café aldaar, heeft hy een schotwonde in het hoofd gekregen, door dat de kastelein een revolver op hem af vuurde. Ook had de man gevangenisstraf ondergaan, wegens bedreiging. Hy was los werkman en werkte den laatsten tyd op een baggermolen by de kanaalwerken al hier. Wegens de vorst was hy op het oogenblik werkloos, zyn broer, by wien hy in huls woonde, is werkzaam on de zink- fabriek te Budel, waar ook diens zoon werkzaam Is. De Jongen is altyd iets eer der thuis dan zijn vader. Zoo ook gister middag. toen hy omstreeks vyf uur in de ouderlijke woning terugkeerde De moeder heeft toen gezegd: „Ik ben blij, dat jij er bent. want oom Bert was weer zoo lastig". De Jongen Is toen naar boven gegaan om zich te verkleeden. waarna zich het drama heeft afcesoeeld. Daarna ls de tongen be neden gekomen, heeft ziin moeder het ge beurde verteld en is toen de straat on ge gaan. Eerst daarna is ziin vader thuisge komen, die ziin broer gedood vond. Hij heeft de nolltle van het gebeurde in kennis geteld en een dokter gewaarschuwd. De iongen ls later weer thuisgekomen en heeft zich daarna h!1 de nolltle aangemeld. Hit Is toen ingesloten. On hem werd een revolver, een browning, met vier scherne patronen gevonden en twee ledige huizen. De ioneen heeft verklaard deze revolver met Nieuw! aar in Maesljck voor de aardig- he'd te hebben gekocht. Naast bet. bed. waaron de jongen het slachtoffer had neergelegd, heeft, men een geonend mes gevonden. Hiermede zou de man den knaan hehben bedreigd. De ge troffene was geraakt boven en achter het linkeroor. Meerdere keurmeesters aangehouden. Eenigen tyd geleden aldus de „TeL' hebben wy melding gemaakt van cor rupties, die sedert Jaren gaande zyn ge weest aan het abattoir te Rotterdam. Aan deze corrupties zouden zich keur meesters van het abattoir hebben schul dig gemaakt. ZIJ zouden n.l. van gros siers en slagers steekpenningen hebben aangenomen. Naar wy vernemen, zyn de zer dagen eenlge keurmeesters aange houden en in bewaring gesteld, in ver band met frauduleuze handelingen, wel ke zij in dienst van de gemeente zouden hebben gepleegd. Men zal zich herinneren, dat deze cor rupties al van zeer langen tyd terug da teeren en dat zich, dank zy het optre den van den nieuwen directeur van het abattoir, dr. Houthuis, gedurende den tyd dat deze nieuwe functionaris in dienst is, geen nieuwe gevallen van corruptie heb ben voorgedaan. De politie houdt zich nog steeds met het onderzoek in deze zaak bezig. Van de acht hulpkeurmeesters, zyn er thans vyf in bewaring gesteld, nJ. M. A. A. J„ J. L. B„ W. R„ L. Ch. S. en J. v. B. Eén hulpkeurmeester, nl. W. de H„ kon wegens ernstige ziekte nog niet worden aangehouden. H. K„ J. P. L. en C. v. d. W, zyn niet in bewaring gesteld, doch er wordt wel overwogen, ook een vervolging tegen hen in te stellen, aangezien zy zich schuldig gemaakt hebben aan mis drijven, genoemd in art. 362 en 363 van het W. v. 8.. en verdere bykomstlge feiten Omtrent verscheidenen van deze hulp keurmeesters zouden nog andere straf bare feiten zyn gebleken, nJ. verduiste ringen en diefstallen. Wanneer de hulp keurmeesters J. P. L. en C. v. d. W. ook nog vervolgd worden, dan zal het heele corps van oude keurmeesters van het abattoir zich in hechtenis bevinden De keuringen worden op het oogenblik, geiyk wy indertyd ook reeds mededeel den, verricht door veeartsenykundigen. Op last van den Officier van Justitie wor den verdere mededeellngen omtrent deze corrupties aan de publicatie onttrokken. zyn wy wel ingelicht, dan zouden de verduisteringen en diefstallen betrekking hebben op het vleesch van de zg.n. „vrij- bank". Aan de „vrybank" wordt vleesch verkocht van dieren, die een ongeluk heb ben gekregen en kort voor het sterven nog konden worden geslacht. Dit vleesch wordt door het abattoir tegen zeer mati ge prijzen voor de consumptie verkocht. Het schynt nu echter te zyn voorgeko men. dat men vleesch, dat voor de „vry bank" bestemd was, aan anderen ver kocht of weggaf, dan waarvoor het be stemd was. SCHIP GESTRAND BIJ TEXEL. RECLAME- 4586 Een zeldzame gelegenheid voor i om oen van deze prachtige Odol- i bekers te verkrij gen. U kunt kiezen nit acht kleuren! Om in het bezit te komen v&n zoo'n mooien beker, behoeft U sleohts 1 tube Odol-tandpasta a 60 ot. te koopen, OF 2 tuben k 35 ot., OF 1 llac. Odol-mondwater vanaf f 1.25 Begin nog heden mot de volmaakte mond- on tandverzorging! Mot Odol - tandpasta houdt gi| Uw tandon glanzend wit en gezond. De antlsoptlsohe eigonsohappen von Odol be- sohermen Uw mond togen ziektekiemen en bo- hooden Uw tanden voor bedorf. Vraagt steeds gratis een Odol-beker, wanneer U Odol-mondwater en Odol-tandpasta koopt. BUITENLANDSCH GEMENGD. o O— DE AARDBEVING IN BRITSCH-INDIE. Er kon nog geen hulp geboden worden. Men meldt uit Cocksdorp (Texel): Gisteravond om kwart over zeven is op de Eierlandsche Gronden, ten Noord- Westen van den vuurtoren een schip ge- strand. Het heet „Tajkford", doch de na tionaliteit is nog niet bekend. Het schip zit zeer gevaariyk. De motorreddingboot „De Eierland" is ter assistentie uitgevaren, maar kon geen hulp bieden omdat er een zeer hooge zee stond. De boot bleef in de nabyheid. VEEWAGEN OMGESLAGEN. De paarden die vervoerd werden, op hoi. Gistermiddag ongeveer half drie is een veewagen, waarin tien paarden stonden op den rijksweg tusschen Muiden en Naarden gekanteld doordat de wind onder de kap sloeg. De chauffeur in de cabine en een paardenknecht die in den wagen stond kwamen te vallen. De paarden vluchtten in galop weg, achtervolgd door den knecht en verscheidene automobilisten. Een der paarden liep een weiland in en zwom de Muldertrekvaart over, waarna het door een boer ongevangen werd. Twee an deren werden by Naarden door fietsers ge grepen. vier werden by een kruispunt van don Dierenscheweg omsingeld. Drie ande ren werden gegrepen by het kruispunt La renscheweg—Hilversumscheweg. Des avonds waren alle dieren in de manége aan den Snarrenlaan te Hilver sum. het doel van de reis, samengebracht. N. R. Crt. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Op den provincialen weg te Heemskerk is de 55-jarige C. B.. wonende aldaar, by het plotseling oversteken van den ryweg door een personenauto overreden. Het slachtoffer werd in ernstigen toestand naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmui- den-Oost overgebracht. Te Beverwyk is een 80-jarige man, in wonende van het tehuis „De Wester burcht" op den Velserweg door een taxi aangereden. Het ongeval was een gevolg van het onvoorzichtig oversteken van den rijweg. Het slachtoffer werd met een zware I hersenschudding naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Zyn toestand was bedenkeiyk. De chauffeur had aan het on geval geen schuld. Steeds meer slachtoffers. Gisteren zün te Londen de eerste offi- cieele berichten omtrent de ramp in Br.- Indie ontvangen. De provincies Brissa, Bi- har en Bengalen blyken het ergst te zyn getroffen. Het grootst aantal dooden zijn te betreuren te Monghyr en Muzafapur in de vallei van de Ganges. Deze steden zouden met den grond geiyk gemaakt zyn. Naar Monghyr zyn politieversterking en geneeskundige hulp onderweg. De ver bindingen met het gebied ten Noorden van de rivier zyn verbroken en men heeft verzocht om uit Calcutta vliegtui gen te zenden. Een telegram van den Oost-Indischen spoorweg meldt, dat de schade te Jamalpur zeer ernstig is. On geveer 130 van de 180 huizen van de spoorwegkolonie aldaar zijn vernield, zoo dat de arbeid geruimen tyd zal stilstaan. De districtsinspecteur van den Oost-Ben- gaalschen spoorweg te Laimonirhat deelt mede, dat verscheidene trajecten onvei lig zyn tengevolge van het beschadigen van bruggen en gedeelten van den weg. Het vervoer van reizigers en goederen is op het oogenblik onmogelyk. Het gouver nement van Orissa en Bihar meldt dat een vliegtuig een onderzoek heeft inge steld boven Firhut, waarmede de telegra fische verbinding verbroken is. Gebleken ls, dat de spoorweg en de bruggen van de gewone wegen op verscheiden plaatsen vernield zijn Öp vele plaatsen staat land, dat gewooniyk droog is. over groote uit gestrektheid onder water. De grond is ge scheurd en op vele plaatsen dringt daar gryze modder door naar boven. Overal zijn de gebouwen ingestort, oa. een deel van het instituut voor landbouwonder zoek en een aantal suikerfabrieken. Volgens de jongste schatting werden tijdens de aardbeving ongeveer twee dui zend personen gedood en ruim tien dui zend gewond. Moeders zoeken onder de puinhoopen haar verdwenen kinderen. De ziekenhui zen zijn overvol. De gewonden liggen zy aan zy. TREINRAMP IN SOVJET-RUSLAND. ELF VATEN JENEVER GESTOLEN. Dezer dagen werd in Uitgeest een op zienbarende dlelstal gepleegd, waarby ten nadeele van de firma J. Visser uit een opslagplaats van gedistilleerd elf vaten onversneden jenever werden gestolen. De diefstal was een staaltje van buitenge wone brutaliteit, want de vaten werden eenvoudig over de straat gerold. Omwo nenden, die het transport der vaten gade sloegen, verkeerden in de meening. dat personeel der firma de jenever op deze wyze vervoerde. De nasporingen, welke de gemeentepolitie van Uitgeest in samen werking met de rijksveldwacht aldaar ver richtte bleven aanvankeiyk zonder resul taat, maar thans mocht de politie er in slagen een drietal personen aan te houden, die van het geval vermoedeiyk wel meer zullen weten, zy werden in arrest geno men. Een hunner werd te Beverwyk ingeslo ten, echter alleen als gevolg van de om standigheid dat het politiebureau in Uit geest te klein is, om aan zooveel arrestan ten tydeiyk hulsvesting te bieden. De aangehoudenen ontkennen tot nog toe alle schuld, doch de politie is de mee ning toegedaan in hen de daders te heb ben gevat. Het verdere onderzoek wordt geleld in overleg met de justitie te Alk maar. De elf vaten jenever waren even buiten de kom van het dorp ln den grond begra ven. De politie heeft den buit opgespoord en in beslag genomen. De inhoud der va ten vertegenwoordigde een bedrag van pl.m. f. 6000. De firma, te wier nadeele deze diefstal werd gepleegd, had een belooning uitge loofd van f. 300 voor dengene, die aanwij zingen kon geven, waarvan terugbezorging van het ontvreemde het gevolg zou zyn. .(Msb.) Drie honderd dooden en gewonden. Uit Riga wordt gemeld, dat by Stalin grad een ontzettende spoorweg-catastrofe heeft plaats gehad. Drie honderd personen werden gedood of ernstig gewond. Een personentrein en een goederentrein botsten met zoo'n geweld tegen elkaar aan. dat de wagons van beide treinen in een werden geschoven. Beide treinen werden geheel verbryzeld. EEN ROEKELOOZE VLIEGER. De politierechter te Southen veroordeel de gisteren een zekeren Mister Rodd uit Chelmsford tot 25 pond boete en de be taling van de kosten a 1 pond, 15 shilling wegens gevaariyk vliegen en het onnoodig in gevaar brengen van personen en eigen dom met zyn vliegtuig. Rodd heeft zün brevet sedert 1931 en heeft nog nooit een ongeval gehad. Ver schillende personen hadden 'n klacht tegen Rodd ineedlend. o.a. het hoofd van een meisjesschool die verklaarde, dat het vlieg tuig zoo laag had gevlogen dat nog Juist een boom een telegraafpaal en het dak van een kerk ontweken konden worden, zy dacht dat het toestel zou neerstorten en had de notitie opgebeld Het toestel bleek op sommige oogenblikken slechts 9 meter boven den grond te vliegen. TWEE GROOTE DIAMANTEN GEVONDEN. Een telegram uit Johannesburg vermeldt de vondst van twee groote diamanten in den onmiddcliyke nabyheid van het veld, waar in 1907 de Cullinan gevonden is. De eene steen weegt 726 de andere 502 karaat. De geoloog van Elandsfontein heeft uit eenlge bijzonderheden de gevolgtrekking gemaakt dat belde steenen ln een vroegere periode wel een deel van den Cullinan geweest kunnen zyn. Verschenen ls het voorioopig verslag van de speciale commissie uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds Kan de commissie zich vereenigen met het uitgangspunt van den minister, dat ordening, coördinatie van het verkeer noodlg is, het heeft haar teleurgesteld, dat het wetsontwerp de richting, waarin deze coördinatie moet worden gezocht, niet aangeeft. De commissie betreurt, dat als gevolg Tan den wensch van den minister om het wetsontwerp tot wyziging van de wet Openbare Vervoermiddelen te laten rus ten, het onderwerp van die wetsvoor- dracht vcorloopig niet meer aan de orde zal zyn. Gevraagd werd, wat de regeering onder coördinatie verstaat. Over den inhoud van een zoo belangrijk begrip mag geen on zekerheid kunnen bestaan. De regeering wil een coördinatie van het verkeer bereiken met voorlichting door een centrale commissie van advies. Tegen de instelling eener dergeiyke commissie met ambteniyk karakter heeft de vaste commissie zeer ernstige bezwaren. Mocht een alzydig samengestelde commissie wor den ingesteld, waarin het ambteiyk ele ment niet behoeft te ontbreken, dan zou het naar de meening van eenlge leden aanbeveling verdienen, daarin ook een vertegenwoordiger van den minister van economische zaken op te nemen, teneinde een goede samenwerking met diens depar tement te waarborgen. Tegen de ver-strekkende bevoegdheden welke de regeering aan de op te richten centrale commissie wil geven, werden ern stige bezwaren ingebracht. Practisch, zoo werd betoogd zal het er op neerkomen, dat de Nederlandsche Spoorwegen inzage kunnen verkrygen van de boeken hunner concurrenten. Verscheidene leden achtten de instel ling van een Verkeersfonds geen nood- zakeiyke voorwaarde voor het bereiken van een coördinatie in het verkeerswezen. Voor het heffen eener verhoogde be lasting op motorrijtuigen scheen de op richting van een Verkeersfonds evenmin noodig, terwyi het verkrygen van een overzicht over de inkomsten en uitgaven van het Ryk, welke op het geheele verkeer betrekking hebben, door de instelling van een fonds met afzonderlyke begrooting wel wordt verzemakkeiykt, doch ook zon der dat mogelijk is. Mocht de instelling van een Verkeers fonds niet anders dan een administratieve maatregel zijn, dan zouden zy zich daar mee wel kunnen vereenigen. Voorshands beschouwden de leden, hier aan het woord, het wetsontwerp hoofd- zakeiyk als een poging om het spoorweg tekort geheel of gedeelteiyk af te wente len op het wegverkeer. Het had verscheiden leden bevreemd en teleurgesteld, dat de regeering. die reeds in de Millioenen-nota mededeelde, dat zy door instelling van een Verkeersfonds de verkeersuitgaven met f. 32,5 millloen wilde verminderen, waarvan f. 20.000 000 door vermindering van het spoorwegtekort, f. 9.000.000 door verhoogde belasting °n f. 3.5 millloen. door temporiseering van den wegenaanleg, thans hy haar voorstel tot beiastingverhooging de uiteenzetting, op welke wyze de rest van het bedrag van f. 32.5 millloen zal worden gevonden, uitstelt tot de begrooting van het ver keersfonds. Men achtte het noodzakeiyk, reeds nu ingelicht te worden, welke plan nen do regeering verder heeft. Sommige leden konden zich niet vereenigen met het vervangen van de wegenbelasting, welke het karakter van een bestemmings belasting draavt, door een motorrijtuigen belasting. welke dit karakter mist. Deze leden zouden er de voorkeur aan geven, indien het Wegenfonds kon worden be houden, desnoods als onderdeel van het Verkeersfonds, doch dan met eigen admi nistratie. Verscheiden leden waren van meening, dat er wel eenige aanleiding is tot een verhooging van de belasting op motor rijtuigen, speciaal op die, welke aan de moderne wegen zeer hooge eischen stel len door hun breedte en zwaarte Echter moet eerst vaststaan, op welke wyze de coördinatie van het verkeer, en ln het byzonder de reorganisatie der spoorwegen, zal worden bereikt. Andere leden verklaarden ernstige be zwaren te hebben tegen de voorgestelde beiastingverhooging. Voordat hiertoe ma? worden overgegaan, zal naar hun meenm; eerst moeten vaststaan, of het auto bedrijf dergelyke nieuwe lasten wel zal kunnen dragen. Enkele leden stelden de vraag of er geen reden is, de heffing van een verhoogde belasting op motorrijtuigen en rijwielen als een crisismaatregel te beschouwen en haar dus een tydelyk karakter te geven. Buitengewoon onbillyk achtten deze !e- den het het verkeer met rijwielen meer te laten betalen op grond van beweerde schade die dit verkeer aan de bestaand vervoermiddelen zou aandoen. Verscheiden leden gaven uiting aan hu ongerustheid dat oprichting van een Ver keersfonds nadeeligen invloed zal hebben op de verbetering der secundaire doch vooral ook der tertiaire wegen. Algemeen werd aangedrongen op een nauwkeuriger omschryving van de positie waarin de provinciale by dragen zouden komen ten opzichte van het Verkeersfonds. Men wilde weten of haar aandeel in het natuurijs accrès, dat by de huidige regeling ta worden verwacht, behouden biyft. Enkele leden vroegen of het mogelyk uit het Verkeersfonds ook aan de water schappen uitkeeringen te doen. Eenige leden meenden, dat de inkom ster uit het verkeer niet alleen bestaar uit de in het wetsontwerp genoemde, doel dat daartoe ook behooren de personeel belasting, voor zoover zy betreft de lasting op motorrytulgen en de benzine belasting. Voorts meenden eenige leden, dat m dient na te gaan, of de spoorwegen ln de tyd van hun opkomst vergoedingen heb ben betaald wegens benadeeling van toe bestaande vervoermiddelen en of er rede ls, in de toekomst de luchtvaart me soortgelyke vergoedingen te belasten. Verscheiden leden achtten de voot gestelde heffingen, ln het byzonder voo de plaatselijke vervoerders, die in de laatsten tyd ln verband met het kostel afhalen en bestellen van goederen dco de concurrentie van de spoorwegen reeds veel van hun werk hebben verlore te zwaar. Zy kwamen speciaal op voor de bela gen van onze havensteden, die toch ree een zwaren concurrentiestrijd te voer hebben met buitenlandsche havens en door dezen maatregel de plaatskosten hun havengebied, waar een aanzienlij vervoer met vrachtauto's plaats heeft, r. onbelangrijk zullen zien stygen. Het gebruik van tractoren en oplegge- aldus werd verder betoogd, zal door 4 sterk verhoogde heffingen in belangrijk mate afnemen. De hier aan het woorl zijnde leden meenden, dat belasting bedragen van f. 1200 tot f. 1400 voor der gelijke wagens geen exploitatie-mogelijk heid meer toelaten. Ook voor de verhuis- ondernemers achtten zy de voorgestelde heffingen noodlottig. Eenige leden noemden de verhooging van de belasting op rywielen met hulpmotu onevenredig. Ook voor het gebruik van bezorgdriewielers met motor werden van de verhoogde belasting nadeeilge gevolgen gevreesd. STORM IN ENGELAND. De Westerstorm heeft gisteren vooral op de kust van Schotland huisgehouden. De Clyde trad buiten haar oevers en de kaden en aanlegolaatsen te Greenoet en Renfrew zijn ondergeloopen. Zelfs tot Glasgow het land ln was de springvloed nog te merken, maar door het keeren van het eety ls deze stad gespaard Op de eilanden aan de Westkust heeft het evenzeer geducht ge spookt en uit Ayr. Dumfries en andere plaatsen komen berichten van weggeslagen daken en schoorsteenen, ontwortelde boo- men. enz. maar persooniyke ongelukken zijn niet geschied. MIJN ONTPLOFFIN G TE FOESJOEN. In de kolenmynen van Foesjocn (Japan) neeft een ontploffing plaats gehad waarby acht mynwerkers om het leven zyn ge komen. TREIN AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Tusschen Savona en Imperia aan de Itallaansche Riviera is een trein met va- cantlegangers ternauwernood ontsnapt aan een groot gevaar, toen 5 minuten na het vertrek van den trein een aardstorting plaats had, en groote stukken rotssteen op de spoorbaan vielen. De electrlsche kabels braken en de geheele treinenloop werd be lemmerd. Ook de beroemde via Aurelia, een door de Romeinen aangelegde weg, werd volkomen geblokkeerd. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. ORANJE VRIJSTAAT GETEISTERD. Stormen en wolkbreuken hebben in Zuid-Afrika groote schade aangericht aan de landerijen en eigendommen der boeren en talryk vee gedood. In de Oranje-vrij staat werden meer dan 4000 schapen ge dood door hagelsteenen zoo groot als tennisballen Door den overvloedigen regenval is tij Jackson en Rietvalei de oogst totaal ver woest, hetgeen een schade beteekent van ruim 35.000 gulden, terwyi talrijke scha pen ter waarde van 10.000 gulden zyn ver dronken. De schade is nog vergroot, doordat ver scheidene dyken zyn bezweken. DE KOSTEN VAN BALBO'S VLUCHT. De totale kosten van de transatlantische vlucht onder leiding van generaal Baibo, bedragen 7 442.000 lire. Dezé mededeeling is gedaan door gene raal Vale, den ondersecretaris voor Lucht vaart bit de bespreking van de luchtvaart- begrooting in den Senaat. DE KLOOSTERBRAND GEBLUSCHT. De groote brand, welke sedert midder nacht ln het St. Joseph-huis by Waldbrelt- bach in het Wieddal woedde, kon gisteren tegen elf uur tot zyn haard worden be perkt. I De dakstoel en de vleugel, waarin de cellen der kloosterbroeders en de werk plaatsen bevonden, zyn geheel vernield- Verder heeft het overige gedeelte van he* vier verdiepingen hooge gebouw groote waterschade geleden. Het blusscningswerk werd door het ge brek aan water in de onmlddeliyke om geving zeer bemoetiykt. Eerst toen een zeven honderd meter lange slang naar een beek gelegd was kon het vuur definitie' bestreden worden. De aanvankelijk naar de kerk en he- ziekenhuis gerichte wind sloee gelukk'4 plotseling om, waardoor een grootere ra»v werd voorkomen. 2-J

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10