j 74ïte Jaargang WOENSDAG 17 JANUARI 1934 No. 22646 DAGBLAD MOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. SCHEEPSVERBINDINGEN. VISSCHERIJBERICHTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD "PRIJS tóg ADVERTENTIEN g SO (Xn. per rtgel toot adwrternHën uit Ijlden ën plaatsen ■tfa&x agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Vbor aue andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum, aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 1 maanden t. 2.35; per week t- 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „O.H Franco per post f. 2.35 portokosten. bit nummer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat P. E. de Gooijer Wed. van J. Winkelman, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B. voor den ver koop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik in het perceel Nieuwe Rijn No. 25, alhier. 4577 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Januari 1934. FEESTAVOND DER L. P. S. V. Het zesjarig bestaan herdacht. In de feestelijk aangekleede zaal van Zomerlust vierde de Leidscihe Politie-Sport- .Vereeniging gisteravond haar zesjarig be staan en evenals bij vorige gelegenheden was ook thans de belangstelling weer bui tengewoon groot. Geen plaats was er on bezet gebleven toen de voorzitter, de heer M. F. Frank, omstreeks halfnegen een openingswoord sprak en in het bijzonder welkom heette den heer Meyer (commis saris van politie), den heer Walpoot (in specteur van politie te Wassenaar) en den heer Van Spall. Hij wees er op dat een avond als deze bij uitstek geschikt is om nauwer tot elkaar te komen. Men leert elkander woardeeren als mensch en in dit streven werkt de sport ongetwijfeld met succes mede. Dat de burgerij de L.P.S.V. gaarne steunt, bleek bij het vijfjarig be staan toen een commissie uit de Leidsche bevolking gelden bijeen bracht en als blijk van waardeering een voorzittershamer aanbood. Waar daartoe tot dusverre nog weinig elegenheid bestond, benutte spre ker nu nog de kans om het fraaie geschenk aan de aanwezigen te toonen. Met de hoop dat deze avond, aan de gestelde ver wachtingen zou beantwoorden, besloot de heer Frank zijn toespraak. Tot omstreeks twaalf uur heeft een uit voerig en welverzorgd programma de volle zaal daarna op prettige wijze bezig gehou den, waarbij Hofenk's Band voor een goede muzikale afwisseling zorg droeg Begonnen werd met interessante boks- demonstraties tusschen L.P.S.V -leden waaraan werd deelgenomen door de heereri Barends, Verkerk, Marchand en Rempt, terwijl de trainer de heer Bodry demon streerde tegen den goed boksenden zwaar gewicht Marchand. Een medaille voor den besten bokser kwam aan den heer Mar chand en een debutanten-prijs aan den heer Verkerk. Er volgden scherm-demon- straties tusschen de heeren Rempt, Van Hilten, Van Dijk, Ham, Paling. Straathof Visser en Pol met den heer de Jager als arbiter en het dikwijls zeer verdiensteliike werk trok aller belangstelling. Met hoe veel interesse werden trouwens daarna niet de verrichtingen gadegeslagen van de hee ren Gijsberti Hodenpijl (instructeur der L.P.S.V.) en den serg.-majoor de Jager die eenige partijen trokken op floret en sabel, en wier uitstekende tactiek en tech niek met een warm applaus werden be loond. Onder stille aandacht zong het bekende dubbel-mannenkwartet Inter Nos, onder leiding van den heer D. Kok. uit Den Haag in den loop van den avond een zestal lie deren, terwijl de humoristen Henk Stuurop en Paul Collin, twee vroegere medewer kers van het VToeger zoo befaamde gezel j?,ap Pisuisse. met hun beschaafde, maar dikwijls zeer geestige voordrachten en lied jes stormen van geestdrift hebben doen op laaien. Tegader werd het zoo een geslaafde feestviering, die met een bal onder leiding van den heer W F. van Wijk werd beslo ten. Volledigheidshalve moge nog vermeld worden dat de voorz. aan het slot van het programma dank heeft gebracht aan Inter Nos, den heer Gijsberti. Hofenk's band en mevr. Lelieveld, die voor een zóó mooie versiering der zaai had gezorgd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Industrie en handelsonderneming „De Eenhoorn". Nonnensteeg 14, Leiden. Ma- houtbewerking, agenturen. Eige naar. C. J. J. G. Vosmaer, Leiden. Wijziging: Firma J. N. Geyer Botermarkt 26, Leiden Boek- en papierhandel, lederwaren enz Overleden Gevolmachtigde- B P F M SSKT;. d,d' J2 Jan' 1934- Nieuwe' Gevol machtigde: L. G. M. A. Geyer, Leiden WAARSCHUWING. In den laatsten tijd zijn bli den r™ ne^tev Van alhier kl£>chten bin- 5® Bekomendat in plaats van een rijks- fn ÏÏ?r, 6en '0Ud' Belglsch 5 franc-stuk in betaling is gegeven, van welk geldstuk Indien nog gangbaar de waarde aan merkelijk minder is dan f. 2.50. VER. TOT BEV. DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De eerste bijeenkomst in 1934. Door afwezigheid van de presidente mevr. KranenburgSiemens, opende de heer Mater gisteravond de eerste bijeen komst in 1934, van de Ver. tot bevorde ring van de belangen van slechthooren- den, die gehouden werd in de groote Nutszaal De heer Mater heette allen hartelijk welkom, inzonderheid dr. Goddijn, die dezen avond een causerie met lichtbeel den zou geven over zijn reis naar Zuid- Afrika in de jaren 1926 en 1927. Spr. her dacht een oogenblik het overlijden van mevr. VerweyDe Winter, waarmede de afd. en ijverig en trouw lid heeft ver loren. Het woord werd hierna gegeven aan dr. Goddijn, die ons, zooals hij het noem de, met de snelheid der verbeelding naar Zuid-Afrika, naar de Kaapprovincie bracht. Op prettige en duidelijke wijze gaf spr. voor de S. H. door middel van de groepstelefoon een overzicht van de landstreken, den buitengewonen en weel- derigen plantengroei, de bevolking, en 't leven van wilde dieren, in hoofdzaak van de slangen. Dit alles verduidelijkt door zéér mooie lantaarnplaatjes, wat vooral voor een groep slechthoorenden zoo bui tengewoon aangenaam is. Zoo zagen we op het doek mooie berg streken, stadsgedeelten, woningen, die veel op Europeesche woningen lijken, o.a. het „Slavenhuis". Port Elisabeth, een flin ke stad, die in een boven- en beneden stad is verdeeld, waarin in het eene ge deelte de blanken, in het andere de kleurlingen wonen en waarin we een grooten tuin en slangentuin vinden.In den laatste zijn alle mogelijke slangen, die in Zuid-Afrika voorkomen, verzameld. Ver der verschillende typen van de volks stammen die daar thuis behooren met hun woningen en gebruiken. Het applaus bewees wel. welk aandachtig gehoor spr. had en welk aangenaam half uurtje dr. G. den aanwezigen had bezorgd, waar voor de heer Mater dr. G. ook hartelijk dank bracht. In de pauze, die hierna aan brak had dr. G. nog een aantal zeer mooie foto's en platen meegebracht, die door de belangstellenden graag werden bekeken. Dr. G. beloofde het bestuur nog weer eens een dergelijke causerie voor de afd. te zullen geven. Na de pauze met het gebruikelijke kopje thee, werden het jaarverslag door de secretaresse en het financieel jaarver slag door de penningmeesteresse voorge lezen, waarvoor de heer Mater de beide dames dank zei. De begrooting voor het volgend jaar stond op het bord. Op voorstel van den heer Mater werd besloten de kascommis- sie van verleden jaar voor het nazien der kas te herbenoemen. Bij de rondvraag maakte de heer Zwetsloot nog eenige op merkingen op de begrooting 1934, evenals de heer Christiaanse, die lid der kascom- missie is. De heer Mater sloot te half elf dezen zeer geanimeerden avond. CHRISTELIJK-HISTORISCHE JONGERENGROEP. Dr. C. Drossaart van Dusseldorp over den Volkenbond. Voor de C.-H. Jongerengroep in het Ge bouw Prediker alhier, sprak dr. C. Dros saart van Dusseldorp uit Wassenaar over „De Volkenbond". Na even gememoreerd te hebben de fei ten waardoor den laatsten tijd de publieke belangstelling in den Volkenbond weer was verlevendigd, nml. de gang van zaken in het verre Oosten, het uittreden van Duitschland en het niet slagen van de Volkenbondsbemoeiingen tusschen enkele staten in Zuid-Amerika, waardoor de indruk werd gevestigd, dat de Volkenbond een groot fiasco zou zijn, zeide spreker dat hij desondanks nog altijd met optimisme het pogen in de goede richting volgt. In de eerste plaats wees hij daarom op de resultaten welke er wel behaald waren, waarbij hij wees op de Lotus-zaak, het Poolsch-Lithausch geschil en het werk van het Permanente Hof van Jusitie. Uitvoerig behandelde spreker de tot- Jand-koming van den Volkenbond, het Volkenbondspact en de ongeschreven regels van het Internationale recht. De verschillende malen, dat er door be- S g van. den Volkenbond ongetwij- ieid de mogelijke oorzaak voor komende oorlogen was weggenomen, wekken ver trouwen ook al is alles nog niet zooals men het graag zou wenschen. voor het welslagen van de pogingen, weiKe er worden aangewend om langs we- van *nkernationale rechtspraak en arbitrage te komen tot een blij venden we reldvrede, zal het noodig zijn,'dat de Vol kenbondsgedachte wordt uitgedragen met veel enthousiasme Het is daaiwoor mede noodig, dat de nieuwe generatie, welke thans opgroeit dit werk met vertrouwen leert zien en het door een warme belangstelling mede helpt verwezenlijken. Na dit betoog ontspon zich een levendige discussie, waarna de bijeenkomst door den voorzitter met dankgebed gesloten werd. De opkomst was slechts matig. HUISHOUDSCHOOL RAPENBURG. Demonstratie in electrisch koken. In de Vakschool voor Meisjes, „Huis houd- en Industrieschool", Rapenburg 23 alhier, heeft plaats gevonden een demon stratie van electrisch koken, uitgaande van de Vereeniging van Directeuren van Electrische Bedrijven in Nederland. Aanwezig waren enkele bestuursleden, directies en de hoogste klassen van de R.K. Vakschool voor Meisjes te Leiden, van de Landbouwhuishoudschool te Alphen aan den Rijn en van de Huishoudschool op het Rapenburg. Mejuffrouw C. van der Scnalk, die de demonstratie leidde, heeft daarbij aange toond, wat er te bereiken is met de elec trische plaat en met de electrische oven en hoe door een juist gebruik van de diverse platen en schakelaars een enorme bespa ring van kosten kan worden verkregen. Zij legde er vooral den nadruk op, dat elec trisch koken zeer hygiënisch is en een groote besparing geeft wat betreft onder houd van pannen, fornuis, enz. De demonstratie zelf, die met groote be langstelling werd gevolgd, omvatte het koken van een volledig menu. bestaande uit visch, ossenhaas, Brusselsch lof. aard appelen en nagerecht. ERNSTIG ONGEVAL. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht hoorde de bestuurder van een vrachtauto, M. de G. alhier, komende uit de richting Zoeteiwoude, terwijl hij op de Wilhelmina- brug reed, plotseling hulpgeroep achter zich. Toen hij de auto tot stilstand had gebracht en ging kijken wat er gebeurd was, vond hij een jongen naast zijn rijwiel op den grond liggen. Hij bleek te zijn de 8-jarige W. S. uit Zoeterwoude en had een zware hersenschudding bekomen. De Eerste-Hulpdienst vervoerde den knaap in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis. Omtrent de oorzaak van dit droevig ongeval loopen de meeningen uiteen. Volgens een ooggetuige reed de jongen naast de auto en werd door een rukwind tegen den wagen geslagen; een andere ge tuige meent, dat de jongen zich door de auto liet voorttrekken. Dit laatste komt overeen met de ver klaring van den chauffeur, die beweerde vanaf de Meerburgerstraat niemand te hebben gepasseerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zij, die van deze aanrijding getuige zijn geweest, worden verzocht zich te willen melden aan het politiebureau af deeling recherche. AANGEHOUDEN. De politie heeft aangehouden den 44-ja- rigen bedelaar W. B„ wonende in de Pre sident Steynstraat alhier, tot het onder gaan van vier dagen hechtenisstraf en drie jaar plaatsing in de Rijkswerkinrich ting te Veenhuizen. ACADEMISCHE EXAMENS. TTTpeslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter F., de heer G. Carrière (den Haag). AR. PROPAGANDA CLUBS. Fascisme, Nat. Socialisme en de A.R. Beginselen. Voor de A.R. Propaganda-clubs, ring Leiden trad in het Gebouw Rehoboth op als spreker, de heer R. A. den Ouden uit den Haag met het onderwerp: Fascisme, Nat. Socialisme en de A.R, Beginselen. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend door den heer A. War- naar Jr. uit Sassenheim en deze in een kort openingswoord had laten uitkomen, dat in moeilijke tijden, waarin de beginse len op proef worden gesteld, juist de kracht dezer beginselen blijkt, verkreeg de heer den Ouden het woord. Spreker begon met het behandelen der A.R. beginselen en zeide o.m., dat deze be ginselen zijn ontleend aan de Reformatie, daarbij opmerkende, dat Calvijn den repu- blikeinschen staat-svorm verkoos boven den monarchalen staatsvorm. Wij als A.R. deelen deze meening niet. Calvijns's uit spraak behoeft dan ook niet als norm ge nomen te worden tegenover het tegen woordige constitutioneele koningsschap. Spreker zette dezen staatsvorm nader uit een, waarbij hij als zijn meening te ken nen gaf, dat deze vorm .bezien vanuit A.R. standpunt, de meest gewenschte is. Vervolgens stond hij stil bij de Fascis tische stroomingen, welke t.z.t. een greep naar de Staatsmacht trachten te doen, gelijk Troelstra dit trachtte te doen in November 1918. maar ten slotte zijn ver gissing moest erkennen. Ook Mussert heeft deze meeningen door dat hij meent een Fascistischen Staat te kunnen vormen, zoolang Oranje leeft en troont. Aan de hand van het program van den N.S.B. behandelde spr. de rechten en vrijheden van het volk. De rechte verhouding tusschen gezag en vrijheid moet richtsnoer zijn, wanneer wij ons een oordeel over deze stroomingen wil len vormen. Dan pas kan dit oordeel juist zijn. Wij moeten de Fascistische stroo mingen toetsen aan onze beginselen. Kun nen deze stroomingen de toets van onze beginselen doorstaan, dan kunnen ze ook aanvaardbaar zijn. Spreker stond voorts nog stil bij het huidige kiesstelsel, hetgeen in een staat van verwarring verkeert. Na het uitspreken van deze rede, was er gelegenheid voor debat, waarvan door en kelen der aanwezigen gebruik werd ge maakt. De vergadering werd door den heer den Ouden met gebed gesloten. HCT ctsnoq oca taxi'i y zal wko (la uit zvn. OPENBAAR SLACHTHUIS EN IJSFABRIEK. Jaarverslag over 1932. Het aantal geslachte dieren bedroeg in totaal 39645 tegen 41038 in 1931. Door of voor rekening van de slagers werden geslacht 4543 runderen, 1884 vette en graskalveren, 3753 nuchtere kalveren, 385 paarden, 423 schapen, 26 geiten en 14995 varkens. Voor de vleeschwaren- fabrieken (in hoofdzaak de firma Tieleman en Dros) waren deze cijfers 648 runderen, 182 graskalveren, 5 nuchtere kalveren en 12801 varkens. Vergeleken bij het vorige jaar werden door de slagers meer geslacht 478 runde ren, 317 vette en graskalveren, 1422 nuch tere kalveren, 291 schapen, 2 geiten en 1373 varkens, terwijl minder werden ge slacht 258 paarden Ten behoeve van de vleeschwarenfabrie. ken werden meer geslacht 75 graskalveren en 5 nuchtere kalveren en minder 218 runderen en 4930 varkens Het totaal aantal wegingen steeg van 2882S (1931) tot 39390 (1932). In 1932 werd ingevoerd en ter keuring aangeboden aan versch vleesch 795.637 K.G. v.j826.713 KG.); buitenlandsch vleesch 263.786 K.G. (vj. 467.377 K.G.) en verdere vleeschwaren 131.910 K.G (v J. 257.464 K.G.) De Kori-verbrandingsoven werd ge durende 83 dagen in werking gesteld Verbrand werd ongeveer 63750 K.G. vleesch en afval, afkomstig van geheel of gedeel telijk afgekeurde dieren. De ijsomzet was zeer bevredigend en bedroeg 2.514.575 K.G. tegen 2 120.225 K.G. in 1931. Het voordeelig saldo van het Openbaar Slachthuis bedroeg f 46.488.48 en dat van de Ijsfabriek f. 3.583.95 te zc.^en f. 50.072.43. Maandag 22 Januari a.s. zal 's mid dags in den Schouwburg voor de kinderen een voorstelling worden gegeven door het V.A.R.A.-Tooneel o. 1. v. Willem van Cap- pellen, van het door deze geschreven too- neelspel „Monkey, de Menschaap", of „Een nieuw avontuur van Oome Keesje" Des avonds zal het V.A.R.A.-Tooneel opvoeren een stuk voor volwassenen, eveneens ge schreven door Willem van Cappellen, dat de titel draagt „Daar zijn ze." Nadere bijzonderheden kan men in de advertentie in dit Blad vinden. De navolgende schepen zijn morgen ra- dlotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio- Baloeran, Chr. Huygens, Flandria, Gelria, Johan de Witt, Joh. v. Oldenbamevelt, Kota Nopan, Kota Pinang, Kota Tjandi. Marnix van St. Aldegonde, Simon Bolivar, Venezuela, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 cents per woord. IJMUIDEN, 17 Jan. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.150.90, Griet per kist van 50 K.G. f.3216, Tongen per K.G f. 0.850.52. Groote Schol per kist van 50 K.G. I 20—15, Mlddelschol f. 22.50 18, Zetschol f2521 Kleine Schol f. 25 12. Schar f. 20—16, Roggen per 20 stuks f.15, Vleeten per stuk f. 3.162.20, Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 17—11, Groote Schelvisch f. 41—39. Mid del Schelvisch f 43—33, Klelnmlddel Schel- visch f 32—22.50, Kleine Schelvisch f23— 9.50 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.6551. Gullen per kLst van 50 K.G. f. 2512, Lengen per stuk f. 20.87, Heil bot per K.G. f 0.90 Wijting per kist van 50 KG. f. 138.50. Koolvlsch per stuk f. 1.56—0.15. Aangekomen 9 St oomtrawlers: R.O. 15 met f.2044 IJM. 16 met f 5708, IJM 71 met f. 4109 IJM. 176 met f. 1883, IJM 64 met f.1434 IJM. 56 met f.1611 IJM 19 met f.2895, IJM. 159 met f 1585, IJM. 7 met f,2836 3 loggers: KW. 67 met f.733, KW. 22 met f. 823, KW. 5 met f. 871. BINNENLAND. Het wegenfonds zij onaantastbaar; actio van den A. N. W. B„ den B. B. N. en de K. N. A. C. (3e Blad.) Een nota van onze regccring aan den Volkenbond. (Binnenland, 3e Blad.) De minister van justitie over misleidende aankondigingen bij verkoopingen, vei lingen enz. (Binnenland, 3e Blad.) Ernstig auto-ongeluk bij Halfweg. (Ge mengd, 3e Blad.) Installatie van de Kerkelijke hoog- lecraren Schilder en Den Hartogh te Kampen. (Kerk en School, 3e Blad.) Luisterrijke viering van het 40-jarig ju bileum der IJsclub Oegstgeest. (3e Blad). BUITENLAND. Duitschland weigert voor het Saargebied naar Gcnève te komen. (Buitenland le BI.) Arrestaties van Duitschers in Tsjeclio- Slowijke; van ArabiercnJeiders in Pales tina. (Buitenland, le Blad.) Groote rede in den Franschen Senaat van Paul Boncour over de buitenlandsch© politiek. (Buitenland, le Blad.) Versterking der Belgische Noordgrens. (Buitenland, le Blad,) DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Saargebied - De Kleine Entente. Het antwoord van de Duitsche regee ring op de uitnoodiging van den Raad van den Volkenbond, om deel te nemen aan de beraadslagingen over de maatregelen ter voorbereiding van de volksstemming in het Saargebied, is te Genève aangekomen. Via den consul te Genève wordt het heden aan den secretaris-generaal Avanol overhandigd. Hoe het luidt is niet twijfelachtig, gelet op volgend officieel commentaar uit Ber- lljJ3ultschland is niet uit den Volkenbond getreden, om daar maar weer te verschij nen als andere mogendheden dit gaarne zouden zien. De taak, die de Raad in het Saargebied te verrichten heeft, is heel eenvoudig Hij behoeft slechts een directe geheime stemming af te kondigen. Kie zerslijsten zijn reeds voorhanden. Volkomen ernaast zijn de wenschen der Engelsche pers, om een militie- of politie macht van 4000 man te organlseeren, om de verkiezing te controleeren. In het Saargebied zijn nooit onlusten voorgeval len en de beide eenige slachtoffers van relletjes zijn nationaal-sociallsten ge weest. De weigering van Duitschland. oni in het voorstel uit Genève te treden, kan niet Duitschland, maar ten hoogste den Volkenbond in een pijnlijken toestand brengen." Men weet het nuDoch wij vermoe den, dat de publieke opinie toch eenigs- zins anders zal zijn! Paul Boncour en sir Simon zijn thans naar Genève onderweg, evenals Hen derson. De permanente economische raad van de Kleine Entente te Praag bijeen, heeft tót dusverre 15 besluiten uitgewerkt. Het grootste deel betreft het verkeer op de Donau en het spoorwegtransport. De her ziening der handelspolitieke overeen komsten zal heden beëindigd worden. Een in voorbereiding zijnd invoermonopolie voor landbouwproducten zal waarschijn lijk een belangrijke rol spelen. Tegenover een aanvullende uitvoer van industrie producten uit Tsjecho-Slowakije naar Zuid-Slavië en Roemenië zullen daar landbouwproducten worden gekocht, die echter voor het grootste deel niet naar Tsjecho-Slowakije zullen worden verzon den. doch in andere staten zullen worden verkocht. Het economisch pact. dat uit de genoemde 15 besluiten besluit zal met terugwerkende kracht op 1 Januari van kracht worden De politieke bijeenkomst is weer vastge steld op 22 en 23 Febr. te Zagreb (Zuid- Slavië) BELGIE. Versterkingen aan de Noordgrens. De Belgische legerleiding heeft langs de Nederl.-Belgische grens van Maeseyck tot Molenbeersel uitgebreide grensversterkln- gen laten aanleggen. In het geheel zullen acht nieuwe ver dedigingswerken worden opgericht, waar van vijf reeds gereed zijn. Er zijn maat regelen genomen, om het mogelijk te maken groote gebieden in den kortst mogelijken tijd onder water te zetten. Uit vrijwilligers zijn groepen gevormd voor den grensdienst

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1