LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 16 Januari 1934 LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. Steunt met Uw gaven liet Leidsch Crisis-Comité W'MMI iiiHiüüHHiiinMXüiiiiHiiiiinuiiiitüimi MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometers tand. i Gistermiddag 3 uur: 744. i Hedenmiddag 3 uur: 756. De Raad der gemeente Oegstgeest komt hedenavond te 6'/« uur in spoed- elschende vergadering bijeen, ter behande- ing van het punt: ..Wijziging van het be bouwingspercentage voor kleinwoning- bouw A. in de bebouwingsvoorschriiten." Bij nadere berekening is gebleken, dat een percentage van 40 te hoog is. De gewone audiëntie van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken zal Maan dag 22 en 29 Januari e.k. niet plaats heb ben. In verband hiermede vernemen wij, dat de minister Donderdagochtend as. voor eenlge dagen met verlof naar het buitenland zal vertrekken. De Minister van Buitenlandsche Za ken heeft onzen gezant te Parijs verzocht aan de Fransche Regeering de deelneming van de Nederlandsche Regeering te betui gen met het overlijden van den gouver neur Pasquier, onder toevoeging, dat ook Z-Exc. persoonlijk zeer getroffen is bij het vernemen van het bericht over het heen gaan van den door hem zoo hoog geachten oud-collega en vriend. TELEGRAFISCH WEERBERICHT !T. h. Kon Ned Meteorol. Inst. te De Bildt. Hoogste stand 770.7 te Biarritz. Laagste stand 738.2 te Kinn. Verwachting tot den avond van 17 Jan. Matige tot krachtige, later tijdelijk af nemende N.W. tot W. wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Aanvankelijk re gen of hagelbuien. Iets kouder. BtnTENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De depressie heeft zich van de Noordzee naar de Noorsche kust verplaatst en nam sterk in diepte af. De volgende bij IJsland j is nog slechts weinig toegenomen, en de sterke 6ttjging van den barometer in het Westen en Zuid-Westen maakt het onzeker of de invloed van de nieuwe depressie spoedig tot ons land zal doordringen. Intusschen is de vorst in Scandinavië onder sneeuwval weer togenomen, terwijl in Oost-Duitschland het vorstgebled verder Oostwaarts terug week. In West-Europa is tengevolge van Wes telijken of Noord-Westelijken toevoer de temperatuur overal gedaald, plaatselijk •tot weinig boven het vriespunt, en heerscht overal tamelijk buiïg weer. In de Golf van Biscaye stormt het uit Noord-West, op de Noordzee waaien nog •krachtige Westelijke winden. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voonn.: 3 gr. C. (37 gr. F.) 12 uur 's midd.: 4 gr. C. (39 gr. F.) 3 uur nam.: 4 gr. C. (39 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Woensdag. Voorm. te 3 u. 47 m.; nam. te 4 u. 12 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. •Dinsdag: 4.47 n.m. tot 7.31 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 16 Jan.: op: 9 u. 06; onder: 19 u. 14. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het taalkundig doc toraal examen Indologie de heer D. J. Hllarius (Leiden), doctoraal examen Ge neeskunde mej. M. W. D. Neurdenburg (Rijswijk) en de heer B. Allaart (Oegst geest). o DE BARWAGENS IN DE TREINEN. Een groot succes. Naar wij vernemen zijn de barwagens Sn de verschillende treinen waarin men staande tegen lage prijzen allerlei con sumpties kan gebruiken een groot succes geworden, zoodat met de nieuwe zomer dienstregeling uitbreiding der barwagens in verschillende treinen zal plaats heb ben. EEN PLECHTIGHEID IN HET KAMP TE WAALSDORP. Gemeld wordt: In 1913 van 16 t/m 19 Juni werd door de 4e compagnie van het He bataljon een vierdaagsche afstandmarsch gehouden naar Haarlem en Omstreken, onder lei ding van den toenmaligen commandant Van die compagnie, kap. J. C. Wagner. Hoewel de deelnemers na afloop van den marsch op het vierarmig kruis van den Nederlandschen Bond vcor Lichame lijke Opvoeding gerekend hadden, werden deze kruizen door onvoorziene omstandig heden niet aan de deelnemers uitgereikt. Thans zal eindelijk deze uitreiking plaats hebben en wel op Zaterdag 27 Jan. as. te 11.30 uur op het exercitieterrein te Waalsdorp. Alle deelnemers aan den marsch, in totaal 62 personen, zullen zich op dien dag vereenigen in het barakkenkamp, waar de reserve-generaal-majoor J. C. Wagner de kruizen aan de rechthebbenden persoon lijk zal uitreiken. De Kon Mil. Kapel zal deze plechtigheid opluisteren. Het zal een prettig weerzien zijn van de talrijke oud-gedienden, die elkaar in zoovele jaren niet hebben gezien ™-ilf 5ljf°ilderheld kan nog worden ver meld. dat de compagnie bij bovengenoem- den marsch geen enkelen uitvaller had i" de° ouderdom van 79 jaar over leed, heden te Noordwljk aan Zeede heer David van Oordt, directeur der N.v Dik- Pannenlabriek en kleiwarenfabriek v h n v. Oordt en Co. te Alphen aan den Riln derdmraasdet^9e"Ing Vindt plaats Don- derdag a.s. te 2 uur op de Alg Begraaf plaats te Noordwijk'Zee. graaI NOORDWIJK. De Bond van Klein-Kweekers. De afd. Noordwijk van genoemde Bond hield een vergadering ln café De Zwaan, waarbij de opkomst zeer goed was. Waar dit de eerste vergadering was in het nieuwe jaar, wenschte de voorzitter in zijn openingswoord allen een voorspoedig jaar toe, een jaar gunstiger dan het afge- loopene. Naar aanleiding van een mededeeling van de Kweekers-Centrale, deelde de voor zitter "mede, dat het wenschelijk is om van de verkoopen van bollen welken voor de export bestemd waren en niet den minimumprijs hebben opgebracht, opgave aan de Centrale te verstrekken. Want mocht het blijken dat bollen onder den minimum prijs aangekocht voor de export zijn gebruikt, de exporteur toch' den mini mum prijs zal moeten uitbetalen. Opga ven kunnen deze week gedaan worden bij den secretaris. Vervolgens deelde de voorzitter mede. dat bij het hoofdbestuur een schrijven was ingekomen van het HB.G., welke ver zoekt mede te willen werken tot een fusie van belde Bonden. Dienaangaande heeft reeds een bespreking tusschen de belde hoofdbesturen plaats gehad om de mogelijkheid hiervan onder de oogen te zien, want meer éénheid, ook onder de kweekers, is gewenscht. Genoemde fusie zal echter bij de Klein-kweekers wel eenige bezwaren hebben en wel inzake het 2 cent per Roe-fonds. Deze verplichting wenschte men niet op zich te nemen, ter wijl ook het doel van den Bond van KI. Kweekers, het bijstaan van en de hulp verleening aan de noodlijdende kweekers, niet ten volle behartigd zal en kan wor den door het HB.G. Mogelijk ls, dat hier bij nog een tusschenweg gevonden kan worden; echter staat vast. dat het "hoofd bestuur geen besluiten zal nemen, alvo rens aan de leden afgeronde voorstellen zullen worden gedaan. Na een zeer breed voerige discussie werd besloten goed te keuren, dat het Hoofdbestuur verdere be sprekingen met het H.B.G. zal voeren, met inachtneming vafl de noodige voorzichtig heid, opdat de belangen van de Klein- kweekers hierdoor niet in het gedrang komen. Door het afd.-bestuur was ver nomen, dat meerdere kweekers geen bon nen hebben gehouden voor bus-vleesch, de betrokkenen kunnen zich desgewenscht bij het bestuur opgeven. Vervolgens wees de Voorzitter op het reeds gepubliceerde manifest om aan de Regeering te verzoeken een crediet-ver- strekking voor de kweekers in het leven te roepen, staande de vergadering onder- teekende bijna allen dit manifest; de niet-aanwezige leden en ook niet-leden zullen worden aangespoord om door hand- teekening meer kracht aan genoemd Ma nifest te geven. Het grootste gedeelte van den beschrijvingsbrief voor de 1ste algemeene vergadering van den Bond. te houden op 25 Januari te Lisse, ging zon der meer onder den hamer door. Als can- didaten voor het Hoofdbestuur werden ge steld de heeren: P. v. d. Nouland de Bek- ker M. Braun, L. Vink. Hoogstraten. Bol, de Boer, Molenaar en Cardol. Het agenda punt, orgaan voor de Klein-kweekers le verde nogal wat stof op; besloten werd op de algemeene vergadering er op aan te dringen dat hangende de besprekingen met het H.B. geen enkele overeenkomst moet worden aangegaan met de Hobaho en dat, mochten de besprekingen met het H. B. G. niet leiden tot een fusie, de kwestie Orgaan dan eerst weder aan de leden moet worden voorgelegd. Tot afgevaardigden werden gekozen de lieeren L. Steenvoorden en B. Braun als plaatsvervangers J. Slats en L. v. Schie. Uit de vergadering werd er alsnog aan gedrongen op: 't stichten van een Beurs- dag te Noordwljk; het bestuur zegde toe dit in ernstige studie te zullen nemen en zoo mogvijk op de e.v. vergadering met afgeronde voorstellen te zullen komen. De rondvraag bracht geen verdere bespre kingen meer voort, waarna de voorzitter deze goed geslaagde bijeenkomst sloot DE ORCHIDEEËN VOOR DE KONINGIN. BATAVIA, 18 Jan. (Aneta). Naar aan leiding van de zending van een orchideeën- geschenk per „Fostjager" voor HM de Koningin heeft de resident van Batavia namens HM. de Koningin een telegram ontvangen, waarin de Koningin Hare bij zondere waardeering voor deze prachtige zending orchideeën betuigt en hartgron- digen dank brengt aan alle gevers GEORGANISEERD OVERLEG EN SALARISKORTING. BATAVIA, 16 Jan. (Anea). De con clusies van de commissie Inzake het ge organiseerd overleg die op 20 dezer den Volksraad zullen bereiken lulden als volgt: .De commissie kwam ln hare vergadering van 15 Januari unaniem tot het eindstand punt om de Regeering ln overweging te geven: le. het herziene bezoldigingsbesluit voor landsdienaren niet ln te voeren, 2e. Indien de Regeering een salarisher ziening noodig acht, deze In overleg met de betrokken instanties, het departement en de dienstleidingen, en met de ambte lijke organisatie in beschouwing te nemen, 3e. ter overbrugging van het tijdsver loop tusschen 1 April 1934 en de invoering van de nieuwe salarisregcling zoodanige tijdenjl^ maatregelen te treffen, als noo- dgi worden geacht, om de bezuiniging te verkrijgen welke uit het Herziene Bezoldi gingsbesluit voor Landsdienaren zou zijn voortgevloeid." Derhalve wordt in het advies der com missie niet gesproken van „korting" doch van „tijdelijke maatregelen welke noodig worden geacht". DE MUITERIJ OP DE „DE ZEVEN PROVINCIËN". Vonnissen tegen 82 medeloopers. SOERABAJA, 16 Jan. (Aneta). Heden heeft de Zeekrijgsraad vonnis gewezen in de zaken van 82 schepelingen van de „De Zeven Provinciën", die als medeloo pers betrokken zijn geweest bij de mui terij. Een beklaagde werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf; een andere tot tien jaar gevangenisstraf. Vier beklaagden kregen gevangenisstraffen van zeven jaar, zes beklaagden ieder acht jaar, tien beklaagden vijf jaar, vijftien beklaagden vier jaar, een beklaagde vier jaar en zes maanden, 34 beklaagden ieder drie jaar, twee beklaagden twee jaar en zes maan den, vier beklaagden twee jaar, een be klaagde een jaar, een beklaagde elf maan den, een beklaagde zes maanden en 20 dagen en een beklaagde tot een dag ge vangenisstraf. Voorts werden de vonnissen van 78 dezer beklaagden gewezen met veroordee ling tot ontslag uit 'sLands dienst. OFFICIEELE MUTATIE. BATAVIA, 16 Jan. (Aneta). Het lid van de Algemeene Rekenkamer J. Breton de Nys, verzocht ontslag met ingang van 24 i Februari 1934. De Algemeene Rekenkamer verzette zich tegen de suggestie van de begroo- tingscommissle om de komende vacature- Breton de Nys, onvervuld te laten De Algemeene Rekenkamer ls van oordeel dat vermindering van het ledental voor alsnog onmogelijk is. BUITENZORG, 16 Jan. (Aneta). Ver- leend is eervol ontslag als militair com- i mandant ter Sumatra's Westkust en Ta- panoeli aan den luit.-kolonel der infan- terie W. F. Hofstede. Tot opvolger werd benoemd de luit kolonel der infanterie L. A. Steinmetz. UIT NED. OOST-1ND1E. PENSIOENVERLAGING. BATAVIA. 16 Jan. (Aneta). Een veria- F Tan de Pensioenen wordt aange kondigd voor de oud-geëmployeerden van de „Kongsi van der Wyck"-suikerfabrie- ken. Deze verlaging zal 50 procent bedra gen en zal worden gerekend ingegaan te zijn per 1 Januari 1934. ..pe Java-Bode" weet melden, dat dit alleen betrekking heeft op de pen sioenen welke geheel uit eigen middelen worden betaald, zoodat de pensioenen welke zijn toegekend ingevolge de Beni- so-overeenkomst buiten deze korting vallen. PANDER VLIEGTUIGEN VOOR DE K. N. I. L. M.? BATAVIA, 16 Jan. (Aneta). Volgens de „Java-Bode" heeft de directie van de K. N.I.L.M. bij de firma Pander inlichtin gen ingewonnen ten aanzien van de mo - gei (Ikheid tot aankoop van drie twee- motorige vliegtuigen van het Pan der-type met elk acht zitplaatsen. CONSTANT PERMEKE. AMSTERDAM, 16 Januari. Goed prijshoudende markt. Amerik. fondsen vast. Philips, Aku's en Unilevers gedrukt. Cultuurwaarden prijshoudend. Ned. Staatsfondsen gedrukt. Ned. Indische leeningen prijshoudend. De besluiten van de Amerikaansche re- geerlng hebben op de internationale wis selmarkt geleld tot een daling van den dollar. Het pond Hep in nog sterker mate terug en gold ongeveer f. 7.85. De gulden kon zich t. o. v. de goudvaluta's iets ver beteren. Op de effectenbeurs bestond belangstel ling voor Amerik. fondsen. Speciaal staal- en koperwaarden kwamen op hooger peil. De lokale af deeling was verdeeld, hoewel over 't geheel genomen goed prijshoudend Alleen Industrieele fondsen waren eerder aangeboden en zoowel Aku's als Unilevers en Philips leden kleine verliezen. Ned. Ford lagen iets hooger. Rubbers konden zich Iets verbeteren in afwachting van de nadere mededeellngen op de ver gadering van Donderdag a.s. Suikerwaar- den iets hooger. H V A 's golden l procent hooger. Tabakken gaven verbeteringen tot 4 pCt. te zien, doch konden zich niet ge heel handhaven. Scheepvaarten bleven op peil. Op de obllgatiemarkt golden Ned. Staatsfondsen fractioneel lager. Ned. Indische staats papieren daarentegen aan den vasten kant Duitsche obligaties bleven op peil. WISSELKOERSEN. Engeland 7.86«/4 (8013/4); Duitsehland 59.02 (59.04); Frankrijk 9.77 <9.77</i)Bel gië 34.66 (34.67); Zwitserland 48.12»/» (48.20): Denemarken 35.20 (35.85)Zwe den 40.60 (41.35); Noorwegen 39.60 (40.35); New York 153 5/8 (156 7/8). Prolongatie 1"/». Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. 1^,' UI", fc— OJ l ..HVt'Ull— In de Lakenhal. Een veel omstreden figuur onder de beeldende kunstenaars! Door sommigen verklaard tot den grootsten Europeeschcn schilder van dezen tijd; door anderen even hartstochtelijk veroordeeld om wat 2iJ noemen een ruw en smakeloos klod deren met ver! en êen miskenning van alle door de natuur gegeven vormen. Het zal voor den tijdgenoot, die tegelijk met dezen schilder midden ln 't volle leven van den dag staat en die voor een groot deel afhankelijk is van allerlei toevallige omstandigheden, die zijn oordeel ten gun ste of ten ongunste beïnvloeden, zeer moeilijk zijn. de objectieve waarde van Permeke tusschen de thans levende beel dende kunstenaars te bepalen, een abso luut objectief oordeel uit te spreken over zijn beteekents voor de schllderlljke cul tuur. Wij voor ons zullen ons trouwens een dergelijke opdracht niet stellen, over tuigd als we zijn, dat het muischenleven kort en het menschelijk inzicht feilbaar is, terwijl na een paar generaties de droe sem van toevalligheden en meeningen be zinkt en het oordeel der historie open cn klaar voor het nageslacht komt te liggen. Geen profetenmantel wappere dus in zwierige golvingen om onze schouders. Wij houden ons aan de werkelijkheid van het heden. En deze is, dat Constant Permeke, hij moge de eerste of de laatste schilder van Europa zijn, een kei van een vent ls, een kerel, een markante persoonlijkheid. En hij heeft dit gemeen met alle groote persoonlijkheden van welken tijd ook, dat zij subliem of absurd werden gevonden, dat zij mateloos werden vereerd of even mateloos werden miskend, dat zij een schok geven, waarvoor niemand zich kan vrijwaren, in welken zin dan ook, terwijl een poging tot objectieve waardeschatting zoowel door vereerders als miskenners wordt veroordeeld als Laodiceesche lauw- hartigheid, karakterloos schipperen. Be treedt ge de expositiezalen van de Laken hal, dan treft u onmiddellijk het onge woon sterke en forsche van deze schilder kunst. ook al mocht ge, wanneer ge van te voren nooit werken van Permeke hadt gezien, een oogenblik aanstoot nemen aan de vormen, aan het in uwe oogen mis schien vormelooze, dat hij op die doeken heeft neergesmakt. Doch erken dan da delijk met mij, dat het neergesmakt is ln een hartstochtelijke, matelooze, nauw be dwongen schildersdrift, een schilderspas sie. waarvan ge de weerga slechts vindt bij El Greoo, Rubens, Frans Hals, Dela croix, Breltner, Erken met mij, dat hier is een primitieve grootschheid van visie, een primitieve oerkracht, die de verf, het zij die blijft in een gamma van bruinen en grijzen, hetzij die feestelijk uitbloeit tot een orgie van gloeiend rood en tinte lend oranje enstralend goud tegen 'n fond van grijs en groen en blauw, erken dat die verf in elke nuance doortlnteld ls van een Intens vibreerende bewogenheid, van hartstochtelijk leven. Permeke behoort tot dat ras van mannen, waarvan Carlyle zegt, dat zij zijn voortgekomen onmiddel lijk uit het hart der werkelijkheid, boersch, ongeschoold, doch met die pri mitieve onvertroebelde driften, dien ijze ren wil en die groote oprechtheid, die elk hunner getuigenissen een levend en op recht getuigenis der werkelijkheid doet zijn. Hij leeft op zijn Vlaamsche aarde fel en hevig, is innig verbonden met het leven dier aarde, met de dreigende of feestelijke luchten, die er zwaar en som ber over hangen of er in gouden bazuin- klanken hun daverende pracht over uit storten Hij laat ons visioenen zien van de zee in haar grootsche statie onder ge weldige wolkformaties. Zoo is de werke lijkheid der natuur voor hem het sub straat. waarvan zijn werk de dreigende of gloeiende schoonheidsopenbaring is. En niets anders dan dit! Want en hier weet ik niet beter te doen, dan de woor den van Mr Slagter aan te halen „Het werk bevat geen literatuur of andere symboliek, geen cultureele strekking, geen sociale oordeelvellingen of constateerin gen. Het is niets dan de beklijvingen van 'n geweldige ontroering, die de natuur ln haar gestadige vernieuwingen bij Per meke teweeg brengt." Wilde ik na deze algemeene opmerkin gen de ruim 20 schilderijen, welke zijn tentoongesteld, uitvoerig bespreken, dan zou er te veel ruimte worden gevraagd Enkele korte notities dus. Dan begeven we ons onmiddellijk naar den wand die bij het betreden dor zaal rechts onze aandacht vastgrijpt. Bij het raam een winterlandschap met eenlge akkers, waarvan de maagdelijke aarde ligt te wachten op de ploeg; andere zijn van een diepsmaragd-groen Enkele schel ven, een woning, haast primitief neerge zet, vage aanduidingen van details in 't landschap. De horizon vertoont een lich te streep, Doch daarboven sombert de de grauwe winterlucht. Hoe prachtig ls alles gehouden in dien droefgeestfgen toon. Vervolgens „Landschap met boerderij" O, ik geef u toe. de vormgeving is niet correct. Zonder veel rekening te houden met perspectief, zien we de boerderij lil een greep van een paar forsche contour lijnen, de vlakken gevuld met kleur: bruin, oranje, geel. goud. En waarom is j dit nu niet onbeholpen, niet stuntelig, niet onmachtig? U voelt hier de groot- sche bewogenheid van geest, de branden de scheppingsdrift, die met een woord van Beethoven „Ausdruck des Empfln- dung" geeft, die een klinkende, daveren de harmonie geeft in een visioen van kleuren. De vormen zijn niet de hoofdzaak, zij hebben zich te schikken naar den wil van den kunstenaar. En welk een lucht blauw groen, bruin, oranje, rose, geel, het vlamt en zindert alles van zonnegloed. Magisch van voorstelling en uitbeel ding is No. 3 „Zon op Oogst". Een feest van kleuren schuimt over de zware aar de. De lucht is vol goud, dat straalt te gen blauw en groen. Wat is dat groot ge daan! Zie die factuur. Zware vegen en borstels waaraan het tempermes ls te pas gekomen. Wonderlijk! In één rake veeg met het penseel zitten allerlei nuances van kleur. Dat ls toch wel virtuositeit van den eersten rang, om in zoo ver blindende pracht met feilen hartstocht I en een minimum van materiaalgebruik zoo overtuigend te kunnen werken. Want al ls de schilder somwijlen niet karig met de verf, we vinden ook partijen, waarbij I de nerf van het doek bijna geheel bloot ligt en waarbij met heel vluchtige toet sen allerlei nuances zijn verkregen. Men kijke slechts naar de voorgrondonr .IJ van No 11. „Landschap bij Brugge" Bij het doek .Juni' (4) ziet ge. hoe het helle zonnelicht glorioi over do aardt, waar het groen zwanger is van den vol len zomergroel No. 6 wordt door den schilder „Ploe gen" genoemd Als deze schilderij in haar donker gamma eenigszins ongunstig hangt, bespeurt ge nauwelijks de ploe gende paarden, bruine silhouetten tegon bruin Doch ge ziet de grauwe akkers, go ruikt de geuren van de opengereten aar de, ge ziet de kale boomen waaruit de kraaien opvliegen om zich ln de verschc voren te vergasten aan huil maaltijd. Toon en stemming bepalen voldoende den aard van het gegeven. Herhaaldelijk wor den we getroffen door dien somberen toon. waarin het zwoegen van den land man is opggnomen. Feestelijk daaren tegen is „Dorp ln de Lente", in een uit bundigheid van gloeiend colorlet, huizen met vlammende daken, een molen, boo men met zonovergloelde groene stammen, kobalt-blauwe fragmenten lucht tusschen de takken En beschouw nu eens het groote doek: „Gezicht op Aertrycke", den besneeuw- der. grond met silhouetten van boerde rijen een molen ln de verte, nog verder, wazig, een toren. Trouwens hoe langer men kijkt, des te meer komen de vluchtig aangegeven details uit de compositie te voorschijn. Boven den horizon zien we de lucht oranjekleurig oplichten, naar boven als verdonkerend. Het heele tafreel ls op genomen ln een prachtige wlntcrsche sfeer. Daarnaast hangt een bijna ingetogen winterlandschap met de maan ln de grijze lucht. In de tweede zaal worden onze oogen vooral geboeid door zeegezichten en daar van noemen we ln 't bijzonder No. 16. vl- sioenair. vol van vreemde lichten ln de duister dreigende wolken. Ik zou u kun nen wijzen op het mysterieuze doek „Noorderlicht", op het kleurige „Volle Zee", op de coloristische statie van No 20. Doch ik moet het hierbij laten, en kan u niet ernstig genoeg opwekken, deze voortreffelijke tentoonstelling te gaan zien en daardoor tevens de Leidsche K'unstvereeniging een bewijs van waar deering te geven, dat zij ons het werk leerde kennen van Constant Permeke. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. LEIDEN, 16 Jan. Vette varkensmarkt. Aangevoerd 345 stuks, w.o. 332 zwaar en 13 licht Prijs p. K.G. levend gewicht, zwaar f 0.38—0.37, licht f. 0.35—0.34. Han del matig. Groentenveiling van 15 Jan.: Roode kool f. 5 10—8.40. Savoye kool f. 2.406.90. Groene kool f. 0.70—5.80. Pieterselie f 6 8 10. Prei 1.12 3. Selderie f.4 506 50. Knolselderie f.2 90—3 80 p. 100 stuks. Kroten gek. f. 3—6. Witlof f. 12—38. Boe renkool f. 2.90—6.20. Uien f.1—3 20. Wor telen f.1 20—5.60. Sorulten I MO—17. II 1.5—11 per 100 K.G. Andijvie f. 0.55—1.31 per kist. BODEGRAVEN, 16 Jan, Kaasmarkt. Aangevoerd 169 wagens, ln totaal 6642 stuks, wegende 59 778 K.G. Prijzen met rijksmerk: le soort f.0 250 28: Idem 2e soort f.0 22—0.24. Handel matig. BOSKOOP 16 Jan. Coöp. ver. „De Bos- koopsche Velling". Rozen per bos: Rosa- landia 120140 et.; Phoebe 100160 et.; Wllh. Kordes 120190 ct.; Claudlns Pemet 90—140 ct.: Edlt.h. Helen 70 et.: Kadley 55—78 ct. Brlarcllff 90 ct.; Butterfly 100— 120 ct.: August Noach 110 ct. Gemengde rozen 2235 ct. Diversen per bos: Maho- niabladen 9—13 ct.; Serlngentakken, 1ste srt. 6270 ct„ idem 2de srt. 3045 et.; Prunustakkon 3059 et. Helleborus 68 ct. Eierenveiling. - Voor versche kipeieren werden ter velling prijzen besteed van f 3 40 tot f. 3.60 per 100 stuks. HAZERSWOUDE, 15 Jan. Kippeneieren f.3 504 20 p 100 stuks. Hanen f. 1.10 p. stuk. ROTTERDAM. 15 Jan. - Binnenlandsche granen. - Haver f 6—1.6.50; Gerst Cheva lier f. 4.75—f.5: Wintergerst f.4f. 4 50: KI. gr. erwten f.8—f.9; Schokkers hooger f.12—f.14 50: Br. Boonen f.7.50—f 8 75; Karwijzaad f.28—f 30. inclusief; BI. Maan zaad f. 17f. 18.50, inclusief. Alles per 100 K G. netto. WESTLAND 15 Januari. Westlandsche Bloemenveiling. Anjers f 5 30—9.70; Rozen f.6—9: Calla f.1521; Hyacinthen f.5—8 per 100; Wm. Pltt 85—87 ct.; Copland 23—32 ctVlc- toire 38—46 ctPrins v. Oostenrijk 35—45 ct.; Ibis 33—38 ct.: Narcissen 21—25 ct.; La Reine 31—34 ct.; Diana 40—42 ct.; Rij zende Zon 3947 ct.; Couronne d'Or 47— 50 ct. per dozijn: Plumosa 23—52 ct.; Surengery 2563 ct.: Freesia 2332 ct.; L. Germ, tros 2125 ct. per bos: Azalea 6080 ct per pot. WESTLAND. 15 Januari. Middelprijs van de Westlandsche veilingen. Andijvie f. 0 26—l; boerenkool 10—36 et.; spruiten f. 1.—1.90 per kist: druiven 50—66 ct.; stoofperen 1215 ct.: stoofappelen 8 12 ct.; tafelappelen 8—15 ct.: tafelperen 20 ct. per kg.: peterselie f.10.00; seldery f.4—6.60: prei f. 155-3.25 per 100 bos: sav kool f 2—3.80: eieren f. 4.50-6; sla f 3 50—6 10 per 100; uien 40—65 ct. per kist; witlof 19—28 ct. per kg. ZOETERWOUDE 15 Jan. Aanvoer 2530 Kiloeneieren f 3 20—4 per 100 Kaas 21 —26 Kippen 90. Eenden 80 Duiven 13. Konijnen 651.15. 8-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3