MARIA-MONUMENT. 74lïe Jaargang VRIJDAG 12 JANUARI 1934 No. 22642 STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS C®R ADVERTENTIENp, 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij voonntbetaDitg Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum, aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van blieven 10 Cts. porto tie betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bmretai Noordeindspiem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 1 maanden f.335; per wede f.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 3.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. 150-JARIG BESTAAN M.S.G. Den 17den September 1935 zal het 150 Jaar geleden zijn, dat het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" hier ter stede werd opgericht. Een aantal oud-leerlingen vati M.S.G. Is van meening, dat dit feit alle in leven zijnde oud-leerlingen in September moet doen samenkomen, om het jubileum op passende wijze te herdenken. Per advertentie in dit blad roepen zij hun mede-oud-leerlingen op tot het hou den van een bijeenkomst op Donderdag 18 Jan. e.k. des avonds 8"; uur in het gebouw van het Nut van 't Algemeen al hier, waarin voorstellen voor een feeste lijke herdenking enz. in bespreking zuilen .worden gebracht. Zij verwachten dat vele oud-leerlingen yan Mathesis deze bijeenkomst zullen bij wonen. o y. d. LUBBE's STOFFELIJK OVERSCHOT. Mag niet over de grens- Mr. Stomps uit Heemstede deelt het .volgende mede: Hedennacht om half twee is bij de be grafenisonderneming in Leiden, die zou zorgdragen voor het transport van het stoffelijk overschot van Marinus van der Lubbe en die daartoe van de Nederland- sche regeering reeds van alle daartoe be- noodigde documenten was voorzien, een regeeringstelegram uit Leipzig binnenge komen van den Oberreichsanwalt van den volgenden inhoud: „Lijk v. d. Lubbe kan tot uiterlijk 13 Jan. 12 uur aan het anatomische instituut Leipzig afgehaald worden ter eenvoudige en zonder plechtigheden in Leipzig zelf plaats te vinden teraardebestelling Over brenging naar Leiden niet geoorloofd." Wij teekenen hierbij aan, dat de heer P. S. Peute uit Voorhout, halfbroer van v. d. Lubbe, hedenmorgen in de vroegte per auto naar Duitschland is vertrokken, in de hoop dat hij het stoffelijk overschot nog naar Holland zou mogen overbrengen. Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernemen, wordt deze poging ondersteund door de Nederlandsche autoriteiten Van wege de Ned. Herv. Gemeente is bereids toestemming verleend om het lijk even tueel op „Rhijnhof" te begraven Het ligt in de bedoeling van de familie om, mochten haar pogingen om het stoffelijk overschot naar hier over te brengen met succes wor den bekroond, de teraardebestelling met den grootst mogelijken eenvoud te doen plaats vinden. J, ROMANESKO t Wijlen de heer J. Romanesko. Uit Zuilen (U.) bereikt ons de tijding, dat aldaar in den ouderdom van 74 jaar is overleden de heer J. Romanesko. oud directeur van den Markt- en Havendienst hier ter stede. Na eer$t als inspecteur van politie te Gouda en te Leiden werkzaam te zijn ge weest, werd de overledene in December 1894 door het toenmalig College van B. en W. aangewezen om alhier de orga nisatie van den havendienst ter hand te nemen. In de raadsvergadering van 10 Januari 1895 werd hij met algemeene stemmen met ingang van 1 Februari d.a.v. tot algemeen markt- en havenmeester benoemd, welke titel later is veranderd in directeur van den markt- en havendienst. In 1923 werd hij na een eervollen staat van dienst gepensionneerd, zoodat hij nog ruim 10 jaar van zijn rust heeft kunnen genieten. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Maan dagmiddag om halféén te Soestbergen worden ter aarde besteld. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN. In de Woensdag gehouden jaarvergade ring kozen de leden de volgende nieuwe bestuursleden: mever. A. M. C. Muller- Verdam, de heeren A. W. Kamp en P. J. Pont. De heer Moolenburgh, die als voor zitter herkiesbaar was, aanvaardde zijn herbenoeming. Mej. J. M. C. Suither en dr. C. J. van der Klaauw traden uit het bestuur. DE ARBEIDSBEURS. Op den llen Januari 1934 waren 3533 (v.J. 3860) werkzoekenden Ingeschreven. Foto van het Maria-monument, dat bin nenkort op een der openbare pleinen te Tilburg zal worden onthuld De fraaie groep werd vervaardigd door den beeld houwer August Falise uit Wageningen en ln brons gegoten in de gieterij van den heer F. A. H. Prowaseck, Ruime Conscien- I tdestraat alhier, die met dit kolossale 1 werkstuk zijn goede rèputatie op dit ge bied bevestigde. Het monument is 3.50 M. hoog. 2 M. breed en 1,25 M. diep en weegt meer dan 1000 KG. Het wordt geplaatst op een marmeren voetstuk en blijft voor belang stellenden nog slechts eenige dagen te bezichtigen in de werkplaats. WIJKGEBOUW „GELOOF HOOP LIEFDE" Langestraat 67 Oranjegracht 70. Januari 1894 Januari 1934, Dezer dagen bestond het wijkgbouw „Geloof-Hoop-Liefde" 40 jaar. Het was de eerste instelling dezer stad, welke het maatschappelijk werk onder de steun behoevende bevolking in een fabriekswijk aanvatte. Mejuffrouw E. C. Knappert, wij len de professoren H. Oort en van Manen en onze onvergetelijke voorzitter A. de la Court hebben den grootsten stoot tot op richting van het wijkgebouw en later van de polikliniek, daaraan verbonden, gege ven. nog meerdere namen waren te noe men, doch dit zou te ver voeren. Al spoedig bleek, dat onder de eminente leiding van de eerste directrice Mejuffrouw E. C. Knappert het werk zoo toenam, dat het gebouw te klein bleek en het moest worden vergroot; hetgeen dan ook ge schiedde. Wijlen den heer K. D. Sytsma was de eerste leider in het gebouw. Door de benoeming van Mejuffrouw Knappert tot Directrice van het Leidsche Volkshuis, moest het wijkgebouw haar. die met zooveel energie den arbeid geleid had, afstaan: evenwel geeft Mejuffrouw Knap pert nog steeds blijk van groote belang stelling voor het wijkgebouw. Mejuffrouw Snellen, die na mejuffrouw K. de leiding op zich nam, heeft met groote ijver en trouw zich aan de zaak gegeven. Dit kwam vooral uit bij haar 25-jarig jubileum, waarbij Mejuffrouw S. te gelij kertijd haar arbeid neerlegde. Vanaf 1927 is nu als directeur werkzaam de heer Dirkzwager. De tijden zijn er niet naar om het 40- jarig bestaan feestelijk te herdenken De financieele toestand van het wijkgebouw laat dit geenszins toe, vooral waar voort durend de inkomsten door bedanken en overlijden van contribuanten, enz. achter uit gaan. Het is dan ook heel moeilijk al het werk, dat toch zoo noodig is, gaande te houden. Hoe zou het het Bestuur en de Directie verheugen als bli verrassing de zoo hoog noodige steun eens inkwam! Het klinkt als in een sDrookje. Mocht het eens werkelijkheid worden! Met opgewektheid en moed zal er. niet tegenstaande de moeilijkheden, doorge werkt worden. VEERTIGJARIG ZAKENJUBILEUM. Maandag 15 Januari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn. dat de heer Jan de Nie Sr., oudste firmant van ,.Het Haardenhuis" Jan de Nie en Zonen, zijn huis-, kachel en fabriekssmederij in de Dwarsbolwerk- straat vestigde, welke zich al spoedig in een gestadigen bloei mocht verheugen. Zoo werd dan ook in Februari 1906 het nieuwe pand met daarachter gelegen smederij en bergplaatsen aan de Heerengracht 112 betrokken, terwijl omstreeks 1910 de eer ste electrische machines in gebruik geno men werden. Door de steeds toenemende vraag naar haarden werd in September 1921 door den heer de Nie een toonkamer geopend, hetgeen goed gezien bleek te zijn. Daardoor was al spoedig opnieuw uit breiding noodig, terwijl de toen verkregen ruimte in 1927 verbouwd werd waardoor een flinke ruime toonzaal verkregen werd en zoodoende wedeom in een behoefte voorzien was. Intusschen waren er twee zoons van den heer de Nie in de zaak opgenomen en de zaak omgezet in „Het Haardenhuis" Jan de Nie en Zonen. Steeds zoekende naar vooruitgang werd op 1 December 1928 het pand Kort Rapen burg 10 betrokken alwaar een prachtige gelegenheid was voor het exposeeren van haarden, kachels en gasfornuizen, uitge breid met honderden huishoudelijke ar tikelen. Maandag zal er gelegenheid zijn des namiddags van half drie tot half vijf den heer de Nie te complimenteeren. Wij verwijzen gaarne nog naar de ad vertentie in dit blad betreffende de jubi leumreclame. welke de firma de Nie en Zonen aanbiedt. GEREF. KERK IN H.V. De Geref. Kerk in H.V. hier ter stede zal zich in het bezit van haar voorganger, die zioh de vorige maand aan haar ver bond, niet lang mogen verheugen, nu de heer K. H Kroon, hulpprediker bij de Geref. Kerk in H.V. alhier, een beroep aan nam naar de Ger. Kerk in H.V. te Amdijk. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Het Leidsch Crisis-Comité ontving: het onverdeeld saldo der Ver. tot Instandhou ding van het Leidsch Muziekcorps ad f. 42,13 en van het Leidsche Studenten corps bovendien f. 442,50. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Firma H. J. Dieben. Zoeterwoudsche Singel 20. Leiden. Exploitatie van was- scherijen. Wijziging handelsnaam in: Fa. H. J. Dieben. Stoomwasscherij „De Zon." Chr. A. Dieben (Huweiijksche Voorwaar den), RESIDENTIE-ORKEST. Zino Francescatti. Bij zijn wederkomst is dr. Van Anrooy door een volle zaal spontaan gehuldigd! Een fraaie krans met bloemen en linten in de kleuren van onze stad vond hij aan zijn lessenaar. Als één man rees het publiek op ter zijner begroeting! Een hartelijk applaus was het bewijs van de trouw van zijn Leidsch auditorium en zal voorzeker den herstelden dirigent goed hebben gedaan! Als solist op dezen avond mochten wij Zino Francescatti beluisteren in het be roemde Vioolconcert van Brahms (G dur). Er zijn kunstenaars, waarvan ge al zeer spoedig weet: „zonder slag of stoot zal ik heden geboeid en veroverd worden!" Zóó was 'tgisteren: Francescatti kwam, speelde en overwon! In dit vioolconcert, dat, zooals Hanslick het terecht heeft uit gedrukt „de rype vrucht der vriendschap tussehen Brahms en Joachim" den wereldvermaarden violist en Brahms be wonderaar is, kan een violist zich ten volle uiten: zoowel naar klank, geest en sterk persoonlijke opvatting. Voorwaar: een ongemeen zware opgave dit werk vol komen te beheerschen! De dubbelgrepen zijn een gevreesd struikelblok, het allegro giacoso is vol „vinger" angels en klemmen en de zware cadens, vooral die van Joachim, welke Francescatti ten gehoore bracht, wordt slechts weggelegd voor den absoluut kundigen en gerijpten kunste naar. Francescatti's weergave hebben wij op recht en zonder bedenking kunnen bewon deren! Wat al herinneringen: zijn glan zende streek, zijn zeldzaam welluidende toon in het adagio zoo verheven ingezet door de doorzichtige hobosolo van Stotljn! zijn markant, energiek rythme in het pakkende Hongaarsche thema, zijn be schaafde bravoure met een toch steeds intelligente zelfbeperking, zijn feillooze techniek, waren gansch in dienst gesteld van een fijn-muzikalen geest en een nobel begrip, die het geheel beheerschten. Een laaiend enthousiasme viel dan ook Francescatti als gouden oogst voor de voeten! Het mocht hem echter niet steeds ge lukken het orkest in zijn vurig gepassio neerde vaart en velerlei schakeeringen mee te sleepen. Hier en daar was de begeleiding in de allegri wat zwaar van klank en van beweging, af en toe wat kleurloos. Hierbij dient echter gezegd, dat de eischen bui tengewoon hoog zijn, speciaal ook in het symphonisch gehouden diepzinnige adagio, waar een mooie eenheid werd bereikt. Leider en orkest wisten echter hun volle gaven te ontplooien in Tschaikowsky's vierde symphonie, die waarlijk grandioos voor ons opbloeide! Deze melancholieke zelfbespiegeling, met zijn steeds wisselende stemmingen van diepe zwaarmoedigheid naar felle uitbun digheid. die dr. Van Anrooy zoo bijzonder goed ligt brengt een bij dezen componist overigens ongewone specifiek Russische kleurenschittering. Uit het tekstboekje heeft men de geheele beteekenis van deze symphonie op den voet kunnen volgen: het noodlot, dat steeds den wensch naar geluk komt bedreigen Het einde is een schilderachtige orgie van schier barbaar - sche Slavische vreugdeklanken, die tot extase voeren, slechts even nog onder broken door het imponeerende. fatale noodlotsthema. De schoonste gevoelsmomenten zijn echter daar. waar het gemoed zich los kan maken van het aardsche en zich heen kan laten drijven op de uitzonderlijk schoone en innige melodieën, waarvan Tschai- kowsky het bijzondere geheim en wezen bezit! Moge de 5de symphonie veel dieper van gedachte zijn. de zesde (de bekende Pathétique) haar populariteit voor een groot deel danken aan het beklemmend emotioneele deze vierde bevat het verblin dend fonkelend kleinood der orkestrale effecten. Dr. van Anrooy bracht ons het werk met diepen gloed, in groote lijn en met eerlijke gevoelslyriek. Hiermee gaf hij een door slaande overtuiging van zijn uitnemend leiderschap. Terecht was het applaus zóó dankbaar, dat hij het orkest in de hulde kon laten deelen. Weber's „Oberon" ouverture, waarop wij nu niet benaald zaten te wachten en die het orkest langzamerhand wel zal kunnen droomen. opende het concert in een als gewoonlijk minutieus uitgewerkte en zéér schoon afgewogen vertolking. BINNENLAND. Dr. Colijn over de economische en po litieke crisis. (Binnenland, 3e Blad). Een onderhoud met de piloten Geys- sendorffer en Asjes. (Binnenland, 3e BI.) Het stoffelijk overschot van v. d. Lubbe moet te Leipzig worden begraven. (Stads nieuws, le Blad). De muiterij in Indië; het vonnis in hooger beroep tegen de eerste groep. (Uit Ned. Oost Indie, le Blad.) BUITENLAND. De zaak Stavisky in het Fransche par lement. (Buitenl., le Blad). De kerkstrijd in Duitschland. (Buitenl., le Blad). De Troonrede van den Zweedschen Ko ning. (Buitenl., le Blad). De opstand in Foekien is als neerge slagen te beschouwen. (Buitenl., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc diplomatieke besprekingen. Volgens officieele mededeeling heeft de voorzitter der Ontwapeningsconferentie, Arthur Henderson, gisteren Sir John Si mon op de hoogte gesteld van den inhoud van bepaalde mededeelingen, welke hij inzake de kwestie van concrete waarbor gen voor de loyale tenuitvoerbrenging van de ontwapeningsovereeenkomst heeft ont vangen. Over deze mededeelingen zal Henderson rapport uitbrengen aan de Ontwapenings conferentie. Volgens de „Times" hebben deze mede deelingen betrekking op de internationale wapencontrole, waarin in de voorgenomen ontwapeningsconferentie is voorzien. Henderson vertrekt 16 dezer naar Genève. Hij hoopt, dat dan op 19 Januari een bijeenkomst van functionarissen van het bureau der Ontwapeningsconferentie zal kunnen gehouden worden, waarop een beslissing zal worden genomen ten aan zien van den datum, waarop het bureau zal bijeenkomen. Volgens de voorloopige plannen zal de Lord of Privy Seal. Eden. a.s. Maandag Engeland vertegenwoordigen bij de ope ning van den Volkenbondsraad te Genève, Sir John Simon zal waarschijnlijk pas Donderdag in de Volkenbondsstad aan komen. Ook Boncour wordt eerst Donderdag verwacht. Mussolini ontving den Duitschen gezant. BELGIE. De steekpenningen der politic. De hoofdcommissaris van politie van Brussel. Angerhausen die was gearresteerd onder beschuldiging steekpenningen in ontvangst te hebben genomen, is voorloo- pig weer vrijgelaten. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd De werkloosheid weer groeiende Dolk voor S-A. etc. Officieel deelt de Evangelische Pers dienst mede, dat prof. dr. Beyer zijn ambt als kerkminister heeft neergelegd. De Rijksbisschop heeft de Kerkelijke leiders uitgenoodigd voor een bespreking op mor gen te Berlijn, waar hun voorstellen zul len worden gedaan voor de vorming van een nieuw Kerkministerie. De Leekenbond met een ledental van l'/i millioen, allen werkende kerklidmaten in het geheele rijk, heeft zich aangesloten bij de oppositie tegen rijksbisschop Mueller. Het aantal werkloozen ls volgens offi cieele opgave weer gestegen met 343,000 tot 4.058.000. Het Rijksgerechtshof heeft gisteren een Tsjecho-Slowaaksch koopman uit Hof. ln Beieren, die verscheidene exemplaren van de thans te Karlsbad verschijnende Neue Vorwarts ln Duitschland binnen gesmokkeld en uitgedeeld had, wegens vergrijp tegen de wet, welke de vorming van nieuwe partijen en de instandhouding van den samenhang onder de vroegere partijen verbiedt, tot twee Jaar gevan genis veroordeeld. Blijkens een decreet van de oppepte S.A.-Ielding zullen S.A., SB. en SA.-R.I. ln dienstkleedlng een SA -dolk dragen, volgens het monster van den met Kerst mis door den chef der S.A aan Hitler ge geven eeredolk. De uitreiking geschiedt vla de S A. eenheden naar gelang van de afleveringen tegen contante betaling door de S.A.-lëidmg, In den vrijen handel zal de dolk niet verkrijgbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1