Huldiging der Pelikaan-bemanning 74,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 11 Januari 1934 Derde Blad No. 22641 Vele toespraken en geschenken. BINNENLAND. FAILUSSEMFNTEN. GEMENGD NIEUWS. —O Na de installatie van het Pelikaan- Comité ln de Aula van het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam had gisteren de huldi ging plaats van de bemanning van de „Pelikaan." Als eerste spreker treedt naar voren mr. De Veer, chei van de Afdeellng Lucht vaart van het Departement van Water staat. Na de bemanning, die op het podium stond geschaard, geluk te hebben ge- wenscht met hun groote en grootsche prestatie zegt spr. te denken aan die velen die ln vreemde landen gezorgd hebben voor de gelegenheid om goed te landen, voor weerberichten en verder die Iets heb ben bijgedragen tot het welslagen van den tocht. Allen zijn er trotsch op geweest voor u te kunnen werken om den lucht weg te effenen. (Applaus) Ir. De Vogel voorzitter van de Kon. Ver. voor de Luchtvaart, wijst er op, dat geen plaats meer geëigend ls dan het Koloniaal Instituut om hulde te brengen aan de be manning van het vliegtoestel, dat Ned. Indlë zoo dicht bij Nederland heeft ge bracht. Er moet wel moed voor noodlg zijn geweest, toen de tocht van de „Zilver meeuw" mislukte, om dadelijk de reis te beginnen in een toevallig aanwezig vlieg tuig. Aan de twee uitersten van uw reis hebt ge de hulde van de bevolking in ont vangst mogen nemen, terwijl op uw reis, Nederland en Ned. Indië hebben meege leefd met uw prestaties. H.M. de Koningin heeft u hulde gebracht. Spr- acht zich niet in staat meer hulde te brengen, maar spr. heeft visioenen van geheel andere om standigheden. Spr. roept in zijn geest op, den nacht van den 29sten December op een sub-tropisch vliegveld. Daar was een klein gezelschap, dat de komst van de „Pelikaan" wachtte. Een lichtje boven de woestijn kondigde de komst aan en toen de groote vogel neergestreken was, ver wachtte men de bemanning moe en afge tobd. Hoe geheel anders kwam dat uit. Een viertal keurig gesoigneerde menschen stapten uit de keurig met kransen en bloe men versierde sabine, welke bloemen en kransen door tropisch Nederland waren aangeboden. In plaats dat de stoere be manning hier bloemen kreeg werden de twee dames van het kleine gezelschap met bloemen door de „Pelikaan"-bemanning vereerd. Bij die gelegenheid moest ook een telegram beantwoord worden aan de KX. M- waarin stond „sein omstandig". Dit bracht commandant Smirnoff in verlegen heid want hij had niets omstandigs te seinen zelde hij. Ziedaar een kleine schets van deze bemanning. Buitengewoon is spr. verheugd, deze mannen hier terug te zien. Namens de Kon. Ver. voor de Luchtvaart biedt spr. een zilveren exemplaar aan van de hcrinneringsmedaille van de Vereenl- ging (applaus.) Luitenant-generaal Seyffardt, chef van den Generalen Staf komt hulde brengen namens het geheele offlclers-koips van het Nederlandsche leger. Door uw prestatie, zegt spr., ls de naam van Nederland weer genoemd ln alle werelddeelen. De heer De Kanter, algemeen voorzitter van het Alg. Ned- Verbond zegt, dat het doel van den Bond is de Nederlandsch sprekende bevolking zoo veel mogelijk te verbinden. Aan dat doel. hebt gij, beman ning van de .Pelikaan" veel bijgedragen. Daarom biedt spr. de zilveren medaille aan van het Verbond, met daarbij behoorende oorkonde. De heer Vattier Kraane, sprekende na mens de directie van de Fokker Fabrieken herinnert er aan, dat hij de bemanning op Schiphol op den avond van hun aankomst reeds heeft verwelkomd. Hij was toen on kundig van het feit. dat de echtgenoote van commandant Smirnoff aan het ziek bed was gekluisterd. Hij was dan zeker korter geweest in zijn toespraak. Daarom biedt hij daarvoor zijn verontschuldiging aan. Spr. herinnert voorts aan het oogen- WIJZIGING VAN DE PENSIOENWET. Plannen der regeering Naai- het „Vad." ter oore komt, ls in voorbereiding een wijziging van de Pen sioenwet, waarbij alle openbare lichamen worden verplicht het maximum-verhaal voor eigen pensioen op hun ambtenaren toe te liassen. Volgens de geldende Pensioenwet be draagt de maximum-premie voor eigen pensioen, die op de ambtenaren kan wor den verhaald, 3 pet. Zooals bekend, wordt echter een wetswijziging voorbereid om dit maximum tot 4'/« pet. te verhoogen, zulks ten einde de regeering gelegenheid te geven haar voornemens ten aanzien van de rijkssalarissen ten uitvoer te brengen. Zooals men weet, wordt sinds 1 Januari op alle rijkssalarissen een definitieve kor ting van 10 pet. toegepast en daarenboven een tijdelijke korting van IV; pet. Deze laatste korting wordt genomen, omdat de regeering, bij de geldende redactie van de Pensioenwet, de bij de jongste salaris- korting voorgenomen verhooging van het pensloenverhaal van 3 op 4V; pet. nog niet op de ambtenaren kan toepassen. De hiertoe noodige wetswijziging wordt thans blijkbaar te baat genomen om de facultatieve bepaling van de Pensioenwet die den openbaren lichamen het recht geeft een verhaal voor eigen pensioen op hun ambtenaren toe te passen, te wijzigen in een verplichting van die lichamen. Voor zoover onze inlichtingen strekken zou het verhaal voor gezinspensioen (ma ximaal 5'/; pet., geheven tot een maximum van f. 3000 salaris) facultatief blüven De regeering sluit zich met dit voorstel aan bij een van de conclusies van de Commissie-Schouten, die heeft geadvi seerd de groote verscheidenheid in de Wijze, waarop lagere lichamen al dan niet pensloenverhaal toepassen, te doen ver- dwilnen. Ook de verhooging van de maxi mumpremie gaat ln dezelfde rlchtliv» blik. dat de grijze vogel uit de grijze wol ken te voorschijn kwam. Dat waren angst- oogenblikken. Wat toen in ieder omging, laat zich niet beschrijven, maar alleen aanvoelen. Waarmee, vraagt spr vervol gens, kan men nu deze bemanning hul digen en de K. L. M. eeren? Dit antwoord luidt: zendt zoo veel mogelijk uw post per K. L. M. ter ontwikkeling van het bedrijf. Namens de Fokker Fabrieken overhan digde spr. aan elk der bemanning een ge schenk onder enveloppe. Luit.-kolonel De Bast, comm. van Soes- terberg, had op den avond van de landing van de „Pelikaan" op Schiphol vele ge sprekken over de mogelijkheid of onmo gelijkheid van de landing. Toen het vlieg- neerstreek, begreep hij de schitterende prestatie daarvan, maar boven zijn begrip gaat, wat door deze bemanning op den geheelen tocht gedaan is. Namens het ge heele personeel van de militaire lucht- vaartafdeellng wenscht spr. hun geluk- De burgemeester van Enschede, de heer Rueckert, zegt, dat er in Twente veel be wondering heerseht voor dezen vliegtocht en dat daardoor het vertrouwen ln eigen kunnen ls vergroot. De vrouwen van Twenthe hebben echter ook gedacht aan de vrouwen van deze vliegeniers. Zij wen- schen haar te huldigen. Er is opdracht gegeven aan een van de Twentsche tex tielfabrieken voor ieder een tafellaken met servetten te weven als Twentsch pro duct. Ter gelegener tijd zullen deze blijken van belangstelling worden gezonden. De burgemeester van Havelte, de heer Eggink is gekomen, om hulde te brengen in het algemeen aan de geheele beman ning, maar aan Soer in het bijzonder. HIJ komt om „onze Piet" te huldigen. Spr. zich tot Soer wendende zegt: „Ik behoef u niet te zeggen wat het beteekent, dat Havelte den burgemeester afvaardig. De hulde komt van de geheele bevolking." Spreker biedt Soer een foto aan van de Havelter Dorpsstraat, zooals die er voor 20 jaar uit zag. Nadat de heer Kalf namens de Aeroclub te Rotterdam hulde heeft gebracht na mens de sportvliegers, zegt de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Den Haag, dat deze tocht bevestigd heeft de suprematie van de Nederlandsche lucht vaart- Namens die Kamer biedt spr. een zilveren legpenning aan, die gegeven wordt voor prestaties op het gebied van handel, nijverheid en verkeer. Ook den heer Plesinan, directeur van de K. L. M. overhandigt hij en dergelijke penning. Nog wordt door kolonel Ferwerda, com mandant van de Marine Luchtvaartdienst hulde gebracht namens dien Dienst en ook van dien in Ned. Indië. Nadat nog gesproken is door den voor zitter van de Ned. Reisvereeniging en den voorzitter van de gecombineerde besturen van de Unitates en Bonden aan de Neder landsche Universiteiten, ls de officleele hulde ten einde. Hierop kwam feitelijk de openbare hulde In de vestibule van het Kol. Instituut wa ren zeker nog wel een paar honderd men schen die de bemanning van de „Pelikaan" persoonlijk kwamen gelukwenschen. On der deze waren nog vele vertegenwoordi gers van organisaties en vereeniglngen die het woord richtten tot de bemanning van de „Pelikaan" en geschenken overhandig den. Daartoe behoorden allereerst het per soneel der K L. M., de officieren van het 8ste Regiment, het Bestuur van de Beurs voor den Diamanthandel, de Philitalisten- vereeniging „Hollandia", het bestuur van het vliegveld SchouwenDulveland, de Maatschappij „Shell", de Vereeniging van Reserve-officieren, de directeur' van „Het Vaderland", de Omroepvereeniging VARA en vele anderen. Tenslotte had een defile plaats, waar mede deze hulde ten einde was. SURINAAMSCHE WACHTGELDEN. Korting van 5gedurende 1934. Bij KB. is bepaald, dat op de wacht gelden, welke krachtens het West-Indisch Wachtgeldbesluit 1925 worden gekweten uit de Surlnaamsche geldmiddelen, ge durende het jaar 1934 een korting wordt toegepast van 5%>. o KWIJTSCHELDING VAN VIER TON. In verband met de op 3 Maart 1933 plaats gehad hebbende schorsing van de beraadslagingen over het wetsontwerp in zake kwijtschelding aan de te Batavia ge vestigde handelsvennootschap „Firma Volker, Aannemers" van een bedrag van 1.400 000 wegens huur van aan het Land toebehoorend tlnbaggermaterieel, heeft de minister van Koloniën aan den voorzitter °er Tweede Kamer een nota aangeboden, houdende inlichtingen over die aangele genheid. Daaruit blijkt, dat de Kamer door aanneming van een motie-Joekes de wenschelijkheid heeft uitgesproken dat een eventueel te verleenen kwijt schelding door de Indische regeering met cue firma in nader overleg zou worden getreden. De heer J. s. Volker. beheerend vennoot van de inmiddels ontbonden handelsven- ap' heeft hij brief van 5 October 1933 o.m. medegedeeld, dat er z.i. geen enkel motief aanwezig ls om aangaande het bedrag der kwijtschelding met de In dische regeenng in nader overleg te tre den De heer Volker verklaarde zich voorts bereid om, bijaldien de ontbindings overeenkomst niet in baar geheel zou kunnen worden afgewikkeld, de uitvoering van de voor dien bestaande ontginnings overeenkomsten weder ter hand te nemen. Daar in de tegenwoordige positie van het gouvernement ten aanzien van de tin- wlnnlng op Bangka het doen herleven van de oude baggercontracten met de firma Volker voor het land belangrijk nadeeliger rmancieele gevolgen zou hebben, dan de kwijtschelding, vertrouwt de minister, dal ?e Kamer 'n staat zal zijn gesteld de be handeling van het betrokken wetsontwerp yoort te netten. Dr. P. H. RITTER Jr. TREEDT AF. Nieuwe hoofdredacteur bij het Utrechtsch Dagblad. Met ingang van 1 Februari lieeft dr. P. H. RItter Jr. eervol ontslag gevraagd en verkregen als hoofdredacteur van het „Utrechtsch Prov. en Sted- Dagblad." Dr. RItter zal zich voortaan geheel wijden aan zijn publicistische werkzaamheden, waar van zijn functie bij de Avro de kern vormt. Van 1 Februari tot 1 April zal de heer W. Graadt van Roggen tijdelijk als hoofdre dacteur optreden. Daarna komt de redac- tioneele leiding in handen van den heer Prof. Dr. M. C. van Mourik Broekman als hoofdredacteur en van den heer w. Graadt van Roggen. o DE CLASSIFICATIE VAN BEDRIJFSAUTOCHASSIS. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland (B.B.N) en de Nederlandsche Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel industrie" (R.A.I.) hebben de noodzake lijkheid ingezien een commissie in te stel len, welke de taak heeft, de in den handel gebrachte bedrljfsautochassis te classlficeeren aan de hand van de dooi de fabrieken niet de importeurs ver strekte en gegarandeerde gegevens. Deze noodzaak is gebleken: le. omdat vele bedrijfsautohouders zich geen voldoende rekenschap ervan geven tot welk maximaal gewicht zij hun vracht wagen mogen belasten, daardoor dikwijls of als regel onbewust dezen overbelasten, welke overbelasting tot voor hen hoogst onaangename gevolgen aanleiding moet geven, 2e. omdat hen, die bewust hun bedrijfs auto overladen, de overtuiging zal worden bijgebracht, dat zij daarmede willens en wetens van deze praestaties eischen, waar voor de fabriek geen enkele garantie op zich kan nemen, zoodat zij zelf. uitslui tend en alleen, verantwoordelijk zijn voor de schadelijke gevolgen, welke uit overbe lasting moeten voortvloeien. De Commissie heeft gemeend een lijst I van de in den handel voorkomende be- i drijfsautochassis te moeten samenstellen, welke lijst nauwkeurig het „Totaal-draag vermogen" voor elk chassis vermeldt. Hier onder wordt verstaan het vermogen van het chassis om het gezamenlijk gewicht te dragen van: de carosserie, den nuttigen last (de te vervoeren lading), de inzitten den, brandstof, water, gereedschappen en reservebanden. Dez lijst wordt maandelijks in de orga nen van de belde organisaties .Bedrijfs auto" en „De Autohandel" gepubliceerd. De lijst bevat gegevens omtrent de be drljfsautochassis van de volgende auto mobielfabrieken: Adler, Delahaye, Dodge Brothers, Fiat, Hansa Lloyd, Indiana, Krupp. M.A.N., Mercedes-Benz, Minerva, Morris, Opel, Renault, Reo, Studebaker, Willys Overland en White. Tenslotte zij nog vermeld, dat ieder be langhebbende op zijn verzoek gratis eene lijst wordt toegezonden, indien hij daartoe den wensch aan het Secretariaat der Com missie, Groot Hertoginnelaan 16 te 'sGra- venhage, kenbaar maakt. o UITVINDINGEN OP DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Aan de van 13 tot en met 22 Maart te houden voorjaarsbeurs te Utrecht zal voor de eerste maal een speciale afdeellng voor uitvindingen worden verbonden. Deze af- deeling ls het resultaat van de samenwer king tusschen den Bond van Octrooi- en Merkenhouders te 's-Gravenhage en de Kon. Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. Het is de bedoeling om op deze wijze de uitvinders ln contact te brengen met het groote aantal fabrikanten, dat regel matig de jaarbeurs te Utrecht bezoekt, ten einde op deze wijze de uitvinders in staat te stellen hun uitvindersrechten, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk te koop aan te bieden, zonder dat hiermede belangrijke onkosten zijn gemoeid. De beslissing om trent de toelating van uitvindingen ls in handen gelegd van een Commissie, die door den Bond van Octrooi- en Merken houders in overleg met de Kon. Neder landsche Jaarbeurs als volgt is samenge steld: Ir. C. M. R. Davidson, J. Keyser, Dr. J. C. van Leeuwen, E. A. Sleeswijk, Mr. J. P. G. van Velzen. Deze Commissie, waarvan het secretariaat gevestigd is Alexanderplein 26 te 's-Gravenhage, zal de ingekomen aanvragen beoordeelen en de Indeeling der expositie regelen. DEPUTATENVERGADERING A.R. PARTIJ Li de gistermiddag te Utrecht voortge zette huishoudelijke Deputatenvergadering der Anti-Revolutionaire Partij, heeft de voorzitter, het Tweede Kamerlid, de heer J. Schouten uit Rotterdam, onder luide instemming der aanwezigen ter vergade ring verwelkomd de heeren dr. H. Colijn, minister-president en mr. J. A. de Wilde, minister van binnenlandsche zaken, het lid van den Raad van State, oud-gouver neur-generaal A. W. F. Idenburg en het lid der Eerste Kamer, professor mr. A. Anema. Hierna worden de besprekingen van de ingediende wijziging van het programma van beginselen de partij voortgezet. De besprekingen droegen ook nu een vertrouwelijk karakter. Om half vier was dit agendapunt be ëindigd. De minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, heeft vervolgens de vergadering kort toegesproken, waarna de minister-president dr. H. Colijn in een uitvoerige toespraak een terugblik wierp op het vervlogen jaar 1933, bij tal van verschijnselen nader stilstond en zijn ge hoor opwekte, voort te gaan met het uit dragen van het a.-r. beginsel in het mid den van het volk. De toespraak van dr. Colijn werd lulde toegejuicht. De voorzitter sprak een slotwoord, waar na de Deputatenvergadering na het ge- meenschf.Dpelijk zingen van Psalm 72. vers 11, door den vice-voorzitter van het cen traal comité, ds. M. van Grieken, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, met gebed iverd gesloten, SCHORSING OF VERNIETIGING VAN BESLUITEN VAN EEN RAAD VAN ARBEID. Het Tweede Kamerlid Drop heeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgen de wagen gesteld: I. Wil de Minister doen nagaan of het 2e lid van axt. 65 der wet van 17 November 1933, waarin ls bepaald, dat het bestuur der Rijksverzekeringsbank aan „Ons" de schorsing of vernietiging kan vragen der besluiten van een Raad van Arbeid of van den voorzitter van dien Raad, wel in over eenstemming is met art. 70 der wet. waar een soortgelijke zoo niet dezelfde schor sing of vernietiging door „Onzen Minis ter" wordt beslist? II. Is de Minister bij bevestigende be antwoording van vraag I bereid een wets wijziging ter opheffing van de bedoelde tegenstrijdige bepalingen te bevorderen, eventueel en zoo mogelijk op andere wijze vast te stellen welke soorten van geschil len tusschen Rijksverzekeringsbank en Raden van Arbeid onder de onderschel den wetsbepalingen moeten worden ge rangschikt? ——o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan den heer G. C. Baron van Asbeck, te rekenen van 1 Januari 1934, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid en voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, met dank betuiging voor de langdurige en belang rijke diensten aan den Lande bewezen. De bekende industrieel in de Zaan streek. de heer W. Kaars Sypesteyn, die l president-commissaris van de Ned. Llno- leumfabriek te Krommenie was, is op 73-jarigen leeftijd te Aerdenhout over leden. Tel. Uitgesproken: C C Verbrugge, winkelier, Leiden. Hooi gracht 98. Rc. Mr. J. R. Thorbecke- Cur. Mr. E. Bolslus, Leiden. RECLAME. PLOTSELINGE DOOD VAN BACTERIËN BETEEKENT PLOTSELING EINDE DER VERKOUDHEID. Verkoudheid, gTiep, Influenza worden veroorzaakt door bacteriën, die Uw adem halingsorganen binnendringen en zich daar snel vermenigvuldigen. Het nieuwe middel Karsote Inhalatie zal deze bacte riën ln minder dan 19 minuten volkomen vernietigen. U behoeft daartoe slechts wat Karsote op een zakdoek te spa-enkelen en de verfrissctiende, bacteriën-doodende dampen op te snuiven, welke zich dan ln Uw ademhalingsorganen verspreiden. Kar sote opent de verstopte neusgaten, ver wijdert hinderlijk slijm achter uit de keel en verzacht de ontstoken slijmvliezen. Uw verkoudheid is bijna onmiddellijk verdwe nen en ge ademt weer gemakkelijk. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en dro gisten èi f. 0.90 pier flacon (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting Inbegrepen. 4232 RECLAME. 8859 AUTO MET VIER INZITTENDEN IN HET WINSCHOTERDIEP. Alle inzitenden gered. De chauffeur-eigenaar W. J. Hekman van Winschoten zou gisterenochtend een vijftal metselaars per personenauto naar hun werk aan den Korreweg te Groningen vervoeren. Op de Verlengde Hoofdstraat te Hoogezand kwam hij te half 7 uur ln een mistbank. Hij remde slipte door de gladheid van den weg, met het gevolg, dat de auto terecht kwam ln het Wlnschoter- diep. Hij zelf en K. Stuut wisten er nog uit te springen, doch Joh. Stuut, G. Horn, T. en J. Hoogstraten, vader en zoon, gingen mee te water. De laatste twee, goede zwemmers, kon den door een stukgeslagen zijraam eruit komen en zwommen naar den wal. Ook Joh. Stuut wist zich te redden, doch hachelijk was de toestand van G. Hom, die moeilijk door het raampje kon. Op het hulpgeroep kwam de heer P. Smit landbouwer, die ln de onmiddellijke nabij heid woont, toesnellen. Hij zag uit de auto een hoofd boven water steken en een hand op de kap, waarmee de drenkeling zich vasthield. Dadelijk liep hij terug en een paar minu ten later was hij weer met twee knechten, voorzien van een touw en een ladder bij de verongelukte auto terug. De ladder werd op den auto gelegd, een knecht hield Hom vast, de heer Smit greep in het water staande op een andere ladder, die inmiddels was gebracht, den drenke ling vast en met een krachtigen ruk trok hij hem door het raam. Toen nam hij allen mee naar zijn ver warmde kamer en begon met de verkleum de drenkelingen was cognac te geven. Met behulp van zijn echtgenoote en dr. de Jong, zijn buurman, werden allen van droge onder- en bovenkleeren voorzien en te 9.10 vertrokken ze, geheel op verhaal gekomen, weer per trein naar Winschoten. Een woord van bijzondere hulde komt toe aan den heer en mevr. Smit voor hun kloek en kordaat optreden en voor hun menschlievende bejegening. N. v. h.N. GEDEELTE VAN LOOPKRAAN AFGEKNAPT. Twee dooden te Vlaardingen. Gistermiddag om half vier is door on bekende oirzaak de uitlegger van een grooten loopkraan, staande op het terrein van de N.V. Vulkaan Havenbedrijf Vlaar- dmgen-Oost, afgeknapt. Het gevaarte kwam terecht op het juist binnenkomende Duitsche s.s. .Baldur". De kats (machinehuisje) van den uit legger, welke 30 ton zwaar ls, tuimelde boven op den kolenlichter „Adstand", welke in tweeën brak en met het huisje in de diepte verdween. In de kats bevonden zich een kraan machinist en een electricien, D. Scheepen en M. v. d. Kuil, die beiden am het leven zijn gekomen, daar men er niet in ge slaagd is, hen te bevrijden. Het is trou wens de vraag, of zij na den val van het gebouwtje nog in leven zijn geweest. Het s.s. Baldur" was juist in de haven aangekomen, dcch lag reeds gemeerd aan de kade. Aan weerskanten van het schip lag een lichter. Op den lichter, welke aan de binnenzijde lag, de „Anstad" kwamen de grijper met de kast, resp. wegend 28 en 180 ton, terecht. Hierdoor werd deze lichter als het ware geknikt. Het voorgedeelte van het schip verdween met de overblijfselen van de kraan onmiddellijk in de diepte. Het achter stuk, waarop zich een paar personen be vond. bleef echter boven water uitsteken. De menschen zijn door een politieboot van het schip afgehaald. Van den arm van de kraan, welke 50 Meter lang is en 9'/; M. breed, is het uiterste gedeelte neergekomen op den tweeden lichter, welke aan den buitenkant lag. Men heeft een stuk van den arm afgebrand en zoodoende de boot bevrijd. De „Baldur" is slechts licht beschadigd. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk ls, dat een van de scharen, waarmede de arm aan het geheel is bevestigd, geknikt en vervolgens gebroken is. El' werd normaal mede gewerkt. De capaciteit van de kraan ls 30 ton en de vracht, die er op het oogenblik van het ongeluk aan hing woog 28 ton. De slachtoffers waren beiden gehuwd. De electricien v. d. Kuil was ongeveer 35 jaar oud en deed dienst als smeerder. De kraanmachinist Scheepen was ongeveer 45 jaar oud. MATROOS IN EEN RUIM GEVALLEN. Gisteravond ls de Itallaansche matroos N. G. uit Pari, thuis behoorend op het stoomschip Alcani, liggend in de Waal haven te Rotterdam, bij het openen van de luiken, in een acht meter diep ruim gevallen. De matroos ls tengevolge van den val direct overleden. NIEUWJAARSKAARTEN WEGGEWORPEN Om aan de bestelling te ontkomen. Spelende kinderen te Eindhoven vonden bij het nieuwe kanaal te Strijp half ver brande Nieuwjaarskaarten, welke zij mee r.aar huls namen. Hier bleek alras, dat deze kaarten niet door de post bezorgd waren geweest Een onderzoek heeft plaats gehad, waarbij de hulpbesteller J. S. bij de politie in verhoor geweest ls. De Nieuwjaarskaarten zouden in één pakket in ééns weegeworpen zijn om aan den last der bestelling te ontkomen. „Msb." o BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIGE INFLUENZA-EPIDEMIE TE TOKIO. 593 Personen zijn de eerste week van het Jaar te Tokio direct of indirect aan Influenza gestorven. Dit is bijna het dub bele aantal van verleden jaar ln denzelf den tijd. Het algemeene sterftecijfer vertoont eveneens ëen vermeerdering met 2121 in de eerste week van het jaar, tegenover 471 verleden jaar. FABRIEKSBRAND. Te Schaerbeek heeft een brand gewoed in een fabriek van gebreide goederen De aangerichte schade wordt op 250.000 fres. geraamd. o DRIE DAGEN HECHTENIS WEGENS NIET GROETEN. Voor de strafkamer van het Landsge- recht te Berlijn werd bij de behandeling van een zedendelict als getuige gehoord een tooneelknecht Walter Thomas. Toen de rechters binnentraden stonden alle ln de rechtszaal aanwezigen op en brachten, zooals thans in Duitschland voorgescheven is, den Dultschen groet door het opheffen van de rechterhand. Thomas bleef echter rustig staan, waar op de president hem erop opmerkzaam maakte, dat het altijd gebruik was. dat de rechtbank door de aanwezigen begroet werd. en dat deze begroeting in den Taat sten tijd in een bepaalden vorm was voor geschreven, nl. als Duitsche groet. Thomas weigerde echter den Hitlergroet te brengen en berleo zich daarbij op den Bijbel en op zijn religleuse gevoelens, die hem dezen groet verboden. Toen de eigenlijke strafzaak was afge handeld, deelde de president me de, dat de rechtbank besloten had. getuige Thomas wegens grove onbehoorlijkheid jegens het gerecht" te veroordeelen tot de maximum straf. gesteld op overtreding van 't regle ment van orde, nl. drie dagen hechtenis. De getuige werd onmiddellijk ta arrest genomen en gevankelijk weggeleid.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9