74Jaargang DONDERDAG 11 JANUARI 1934' No. 22641 Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS bÈk ADVERTENTIEN0 30 Cte. per regel voor advertentiën uit Helden én plaatsen waar agentschappen van om Blad gevestigd zijn. Vbor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau NoordeindspJein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Post cheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COWRANT^j Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week ...v.... t.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd aljn, per week „0.18 Franco per post f. 2.85 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. AANGIFTE TER INSCHRIJVING. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Lelden herinnert bij dezen hen, die in dit jaar 19 jaar oud worden (alzoo de geborenen in 1915) en die krachtens de Dienstplichtwet (wet van 4 Februari 1922, Staatsblad No 43) binnen deze gemeente voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven, voor zoover zij zich nog niet ter inschrijving hebben aangegeven, aan hun verplichting om de aangifte alsnog te doen, waartoe meer be paald gelegenheid bestaat aan de afdee- ling Militaire Zaken der Gemeente-Secre tarie, Breestraat No. 119, hoek Wolsteeg alhier, op 12 Januari a.s. van des voorm. 10 uur tot des nam. 12'/s uur en van des namiddags 1 uur tot 3 uur- Hij vestigt er tevens de aandacht op dat, indien de in te schrijven persoon ver hinderd is zelf aangifte te doen, zijn wet tige vertegenwoordiger daartoe verplicht ls. De aangifte kan ook geschieden door tusschenkomst van een daartoe schrifte lijk gemachtigde. Ten slotte brengt hij ter kennis van belanghebbenden, dat degene, die verplicht is voor de aangite ter inschrijving zorg te dragen, bij na latigheid In dezen zal worden gestraft met Hechtenis van ten hoogste veertien dagen Of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden en, indien de aangifte op zettelijk wordt nagelaten, met gevangenis straf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gld. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 11 Januari 1934. 4222 PAARDENFOKKERIJ. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde eigenaren of houders van tweejarige of oudere hengsten, dat zij ingevolge artikel 23 der Paardenwet 1918 verplicht zijn hiervan ter Gemeente-Secretarie aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaar is geworden of in hun bezit is gekomen, alsmede vóór 1 Februari van elk jaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 12 Januari 1934. 4261 HET 125-JARIG JUBILEUM VAN DE FIRMA DE WILDE. De vele zakenrelaties zoowel leveran ciers als cliënten en tal van particulie ren hebben den dag van het 125-jarig be staan der firma P. de Wilde en Zonen tot een herdenkingsdag gemaakt een dergelijk jubileum waardig. Wij maakten gisteren reeds melding van de vlaggenhulde welke de omwonende winkeliers de jubilaresse hadden bereid en in den winkel, waar de firmanten temidden van een uiterst bloemrijke omgeving recipiëerden, was de aanblik al even feestelijk. Van de velen, die in de middaguren hun gelukwenschen kwamen aanbieden noe men wij hier den onder-voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel de heeren P. Boot Sr. en dr. P, G. Knibbe' die de gedenkpenning der Kamer over-' handen; het bestuur van de Neutrale Mid- denstandsvereeniging; de besturen van de 3 October-Vereeniging en de Kon. Too- neelvereeniging „Litteris Sacrum", waarin de firmanten reeds jaren lang leidende functies bekleeden en voorts vele leveran ciers, collega's, cliënten en andere vrien den en kennissen. Een schat van bloemen vertolkte boven dien nog veler gelukwenschen. Ook het personeel bleef bij deze algemeene huldi ging niet achterwege, maar verraste de firmanten met een electrische klok, waar aan de eerste verkoopster, mej. Breeveld, die reeds 34 dienstjaren telt, als persoon lijk geschenk een portefeuille met inscrip tie toevoegde. De dag van gisteren moge den heeren de Wilde de overtuiging heb ben geschonken, dat ook in het z.g.n. „nuchtere zakenleven" hartelijke vriend schapsbanden kunnen worden gesmeed. INSCHRIJVING MILITAIRE DIENSTPLICHT. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in dit blad voorkomende openbare kennisgeving betreffende een waarschuwing van den Burgemeester aan de mannelijke ingezetenen dezer gemeente geboren in 1915, die zich nog niet ter In schrijving voor den dienstplicht hebben aangegeven om dit alsnog morgen te doen tusschen des voormiddags 10 uur en des namiddags 12'/: uur of tusschen des na middags 1 en 3 uur op de afdeeling Mili taire Zaken der Gemeente-secretarie, Breestraat 119, hoek Wolsteeg alhier un,i!eze nalati& blijft, maakt zich strafschuldig. AFSCHEID Dr. P. D. TJALSMA. Dr. P. D. Tjalsma, Remonstrantsch pre dikant alhier, die het beroep naar Rotter dam heeft aangenomen, zal op 11 Februari zijn afscheid preken en op 18 Februari na bevestigd te zijn door ds. Wegerif te Rot terdam intrede doen. DE PELIKAAN OP CELLULOID. Men schrijft ons: Van de schitterende vlucht die Smir noff en zijn drie gezellen gemaakt heb ben, is Nederland nog steeds vervuld. Hun weergalooze wedloop met vadertje Tijd, de eenvoud hunner hooge plichts opvattinghet Nederlandsche volk ls er, terecht, nog verrukt over. Er is daar over in deze courant reeds zóóveel ge schreven, dat wij er geen woord meer aan behoeven toe te voegen. Morgen kunnen de Leidenaars de aan komst van het kranige viertal ook in de bioscoop bijwonen en een indruk krijgen van de geweldige geestdrift, waarmede de vier pioniers der Nederlandsche lucht vaart in de hoofdstad des lands zijn ont vangen. Op de gevoelige filmband is deze, in de historie des lands zoo uiterst be langwekkende gebeurtenis, vastgelegd. De Nederlandsche filmindustrie begint wat de speelfilm betreft zich uit de windselen los te wikkelen. Dat is een ver heugend teeken. Doch dit is nog slechts een begin. Andere landen zijn ons daar verre in vooruit. Het behoeft geen betoog, dat juist nu de film is gaan „spreken" hier een groot cultureel goed mede ge moeid is. Doch in dit verband mag er wel eens de aandacht op gevestigd worden, dat in ons land, wat de documentaire film be treft, en meer in het bijzonder het filmisch Journaal, reeds sinds jaar en dag goed werk gedaan wordt door de filmfabrieken die zich daarmede bezig houden. De filmische verslaggeverij van de aan komst van de Pelikaan is daarvan weer een verheugend bewijs. Met groote nauw gezetheid is dit verslag-met-de-camera gegeven. Leiden zal zeker met groote belang stelling dit historisch oogenblik op het witte doek gaan gadeslaan. STICHTING TOT BEVORDERING VAN DE BELANGEN VAN DEN HORTUS BOTANICUS. Een prijsvraag voor de jeugd. Om ook de belangstelling van de school gaande jeugd van Leiden en omgeving voor den Hortus levendig te houden en te versterken heeft het Bestuur van boven genoemde stichting besloten tot het uit schrijven van een prijsvraag. De deelneming aan die prijsvraag is opengesteld voor iederen scholier, die den leeftijd van 12 jaar heeft bereikt en nog niet zijn 18e levensjaar is ingetreden. Het Bestuur heeft getracht die prijs vraag een zoodanige redactie te geven, dat een meermalen herhaald en grondig be zoek aan den Hortus noodzakelijk zal zijn voor het met succes beantwoorden daar van. Het zuiver waarnemen en het juist weergeven van het waargenomene zal van overwegend belang zijn. Deze prijsvraag luidt: Het inzenden van een beschrijving van drie in den Hortus aanwezige boomen, tot verschillende soorten behoorend, om vattende het uiterlijk van tak, knop, blad. bloemen en vruchten, met waar nemingen omtrent tijd en wijze van bladontplooiing, bloemvorming, bloei en vruchtvorming: zulks geïllustreerd óf met eigenhandig vervaardigde teekenin- gen óf (en) eigenhandig vervaardigde fotografiën. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 21 Januari a.s. aanmelden bij den hortulanus van den Hortus Botanicus, onder opgave van naam, leeftijd en genoten onderwijs, en onder betaling van een inleggeld van 25 ct. Voor dat inleggeld ontvangen de deelne mers (sters) een persoonlijk toegangsbewijs voor den Hortus gedurende het jaar 1934. De Hortus is n.l. anders slechts onder ge leide van ouderen toegankelijk voor hen, die den leeftijd van 18 jaren nog niet heb ben bereikt. Voor de deelnemers zal voorts op Woens dagmiddag 24 Januari a.s. des namiddags om 2 uur. een rondwandeling door den Hortus worden gehouden, onder leiding van eenige bestuursleden der stichting, om hen die zich opgaven, zooveel mogelijk van voorlichting te dienen en de bedoeling der prijsvraag nader toe te lichten. De antwoorden mogen slechts uit ten hoogste 3000 woorden bestaan en moeten vóór 1 Februari 1935, vergezeld van een verzegeld envelopje, waarin de naam van de(n) deelnemer(ster) staat vermeld, worden ingezonden bij de secretaresse der stichting, Witte Singel No. 17, alhier. Voor de beste inzendingen zullen enkele zeer mooie prijzen worden beschikbaar ge steld. n.l. een fototoestel, een boekwerk en een zilveren horloge met Inscriptie, waar uit de prijswinnaars achtereenvolgens hun keuze zullen mogen doen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd tot conservator bij de medische chemie van de Rijksuniversiteit alhier de heer W. A. L. Dekker zijn voor het jaar 1934 opnieuw be noemd: tot conservator bij het pharmaco- therapeutisch instituut aan de Rijks universiteit alhier de heer J. van Niekerk en tot prosector bij de anatomie de heer dr. J. Goedbloed. PLANNEN TOT VERPLAATSING VAN DE SINT PETRUSKERK. Brandweerkazerne aan de Langebrug? Waar de behoefte aan een kerkgebouw in de binnenstad niet zoo groot is als in de buitenwijken en de Sint Petruskerk aan de Langebrug ingeval van herbouw tot haar vroegere gedaante toch niet meer aan de eischen zou voldoen, overweegt het bestuur dier kerk de Sint Petruskerk te doen herbouwen aan den rand der stad. Gesproken wordt over den Roodenburger- polder waar momenteel een tweehonderd tal woningen in aanbouw is. Over het vrijkomende terrein aan de Langebrug zou het gemeentebestuur met het kerkbestuur onderhandelingen voeren met de bedoeling dezen grond aan te koo- pen en er een brandweerkazerne te bou wen, zulks in verband met de voorgenomen combinatie van politie en brandweer. LAAT DES NACHTS UW MOTORRIJTUIG NIET OP STRAAT STAAN. Vele eigenaars of houders van auto's hebben de gewoonte speciaal des nachts hun motorrijtuigen op den openbaren weg te laten staan. Uit den aard der zaak is het gebruik, dat op deze wijze van den openbaren weg gemaakt wordt, niet overeenkomstig de bestemming van den weg. Men maakt dan gebruik van den weg, als ware de straat een bergplaats, een soort „openlucht garage", in plaats van een verkeersweg. Het ligt in de bedoeling tegen vorenbe doeld misbruik strenger op te treden, aan vankelijk nog door het geven van een waarschuwing. Wanneer dit noodig blijkt, zal proces-verbaal opgemaakt worden terzake het in gebruik nemen van den openbaren weg zonder dat men daartoe vergunning heeft. Heden slaagden voor het examen Engelsche handelscorrespondentie (Mer- curius-diploma) de heer J. C. Stafleu, al hier en idem voor L.I.T.EH. mej. Annie B. de Kier, alhier, beiden opgeleid door den heer N, Spijker, alhier. Voor het examen in Engelsche han delscorrespondentie van de Federatie „Mercurius" slaagde mej. T, Tonus, alhier, opgeleid door de Pontschool, Steen- schuur 14. Het secretariaat van het Nationaal Crisiscoomité deelt mede, dat van het Leidsche Studentencorps een gift van f442.50 is ontvangen. Hiermede hebben de periodiek bijdragen, welke het corps thans gedurende twee jaren heeft verstrekt, een totaal bedrag van f. 6.862.50 bereikt. Naar wij vernemen zal het Maandag 15 Januari a.s. 40 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot, de heer L. Don als letter zetter in dienst trad bij de N.V. A. W. Sijthoff's Uitgevers-Maatschappij. Naar wij vernemen heeft ook de heer G. J. Briejer, mr. schilder. Hoefstraat 9, den dezer dagen in Schoonhoven gehou- den Hasconeer-cursus gevolgd en is aan hem krachtens beslissing van de Commis sie en van de Jury het „Diploma Hasco- relief" uitgereikt, met aanteekening goed. Bij ministerieele beschikking is be paald dat voor de opleiding tot onder officier-instrumentmaker worden bestemd, voor zooveel mogelijk, dienstplichtigen, die leerling zijn of geweest zijn van de Instru- mentmakersschool hier ter stede. Zij wor den ingedeeld bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, het regiment genietroepen, het korps luchtdoelartillerie, een der com pagnieën hospitaalsoldaten te Utrecht, dan wel de schoolmeetafdeeling van het 2de regiment veldartillerie te 's-Gravenhage. Wij herinneren eraan, dat „Litteris Sacrum" Vrijdagavond in den Schouw burg een liefdadigheidsvoorstelling geeft van „Mejonkvrouwe de la Seigliëre" ten bate van de afdeeling Leiden van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Bij de N.V. H. D. Tjeenk Willink en Zn. te Haarlem verscheen van de hand van onzen stadgenoot, prof. dr. J. Ph. Vogel „Op het voetspoor van Boeddha", een verzameling van twintig opstellen, waarin op boeiende wijze den lezer een denkbeeld wordt gegeven van den schat van oude kunstwerken en historische mo numenten, waaraan ondanks de verwoes ting der eeuwen het Indlë van Boeddha en Asoka nog zoo rijk is. Deze door eigen aan schouwing te leeren kennen was het hoofd doel der archacologische studiereis, welke de schrijver in 1925 ondernam. Het ook voor niet-archacologen zeer lezenswaardige boek is met tal van fraaie platen en illu straties verlucht. Naar wij vernemen zijn de perceelen Stationsweg 15 en 17 bestemd voor uitbrei ding van Heck's lunchroom. DE ALGEMEENE TOESTAND. De zitting van den Volkenbondsraad. Als voorzitter, die de volgende week de 78e zitting van den Volkenbondsraad zal leiden, treedt op de Poolsche minister dr. Beek Voor Engeland zal Simon en voor Frankrijk Boncour aan de zitting deelne men. Het is de eerste vergadering van den Volkenbond zonder Duitschland. Het voornaamste deel op de agenda zal de volksstemming in het Saargebied zijn, waarvoor de Raad thans de toebereidse len moet treffen. In de eerste plaats moet de Raad den datum der stemming bepalen. Bovendien moet de Raad. na 't referendum, door meerderheidsbesluit de nationaliteit van het Saargebied bepa len, waarbij hij rekening zal houden met den door de volksstemming uitgedrukten wensch der bevolking. Verder is van belang een verzoek van den Volkenbondscommissaris van Dant- zig aan den Raad om zich bezig te hou den met de Grondwet van Dantzig. Verder zullen verschillende klachten van leden der Duitsche minderheid in Polen ter sprake komen. De voorzitter der ontwapeningsconfe rentie Henderson zal eveneens in den loop der volgende week aankomen, om de mogelijkheden eener hervatting der ont wapeningsconferentie te bespreken. Een bepaalde datum kan daarvoor nog niet worden gesteld. Uitstel schijnt ze ker. Reeds wordt 12 Febr. genoemd, doch dit is nog onzeker. BELGIE. Mutatie in het kabinet. De minister van binnenlandsche zaken, Poullet, en de minister van maatschappe lijke voorzorg en volksgezondheid, Carton de Wiart, zijn afgetreden. De koning heeft F. van Cauwelaert, voorzitter van de Vlaamsche rechterzijde en oud-burgemeester van Antwerpen, be noemd tot minister van nationale econo mie, een nieuw departement, terwijl de katholieke senator voor Luxemburg. Pier lot, benoemd is tot minister van binnen landsche zaken en volksgezondheid. Sociale voorzorg wordt met het departe ment van arbeid, dat onder leiding staat van Isacer, vereenigd, terwijl nijverheid van dat departement wordt afgescheiden. De dienst van den middenstand wordt af gescheiden van het ministerie van land bouw. Nijverheid, dienst van den midden stand en binnenlandsche handel vormen •tezamen het nieuwe departement van nationale economie. De nieuwe ministers zijn hedenmorgen beëedigd. De aftredende minister, Carton de Wiart, zal vermoedelijk tot permanent gedelegeerde van België bij den volken bond worden benoemd. DUITSCHLAND. De terechtstelling van v. d. Lubbe. Zooals te verwachten was. heeft de te rechtstelling van v. d. Lubbe opnieuw in het buitenland veel kwaad bloed gezet. Voor de zooveelste maal heeft Duitschland bewezen, de mentaliteit van het buiten land in het geheel niet te verstaan. Het gaat niet zoozeer om de zielige figuur van v. d- Lubbe zelf als wel om het rechtsge voel, zooals dat leeft in de massa en dat voelt zich ernstig gekre»£' Als voorbeeld eenige Engelsche pers stemmen De „Daily Telegraph" noemt het een onverdedigbare terechtstelling en zegt. dat er geen twijfel bestaat of Van der Lubbe was niet toerekenbaar, waarom men geloofde, dat het vonnis gewijzigd zou worden. Als dit het geval was geweest, zou de reputatie van het Nazi-regiem beter zijn geweest. „Morning Post" schrijft: „Wat wij ver werpelijk achten in deze affaire is de terechtstelling van een wrak. dat niet toerekenbaar was en slechts door een wet met terugwerkende kracht ter dood ver oordeeld kon worden." „Daily Express" zegt. dat Duitschland niet grooter is door de terechtstelling van Van der Lubbe. „News Cronicle" schrijft, dat de terecht stelling van een halven gek een smet werpt op de Duitsche beschaving. Nu nog de Bulgaren Te Moskou ver wacht men Zaterdag, op zijn laatst Zon dag Dimitrof en de andere Bulgaren terug Ter eere van de aankomst zal gedurende drie uren het werk in alle fabrieken met inbegrip van de electriciteitsfabrleken, rusten. Alle arbeiders zullen in brigaden naar het station trekken om Dimitrof te ontvangen. Deze zal het verzamelde pu bliek toespreken. Dimitrof is bij voorbaat tot eere-professor aan de revolutionaire universiteit te Moskou benoemd en is uit- genoodigd om nadat hij uitgerust is. zeven lezingen voor den Russlschen radio over het proces te Leipzig te houden. ITALIË. De defensie-begrooting. De begrooting voor oorlog is met plm. ,100 millioen verminderd, die voor marine it 172 millioen. Die voor de luchtvaart is ïr 24 millioen hooger. BINNENLAND. Afwijkingen van de Winkelsluitingswet; voorloopig verslag der Tweede Kamer (3de Blad). De huldiging der Pelikaan-bembnning te Amsterdam (3de Blad). Wijziging der Pensioenwet in voorberei ding (Binnenland. 3de Blad). Te Vlaardingen is een gedeelte van een loopkraan afgeknapt; twee personen zijn gedood (Gemengd, 3de Blad). De Postjagcr te 11.38 uur op Schiphol geland. (Laatste Berichten, le Blad. BUITENLAND. De eerstvolgende zitting van den Vol kenbondsraad (Buitenland, 1ste Blad). Nadere instructies in de zaak-Stavisky (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Het buitenland verontwaardigd over de terechtstelling van Van der Lubbe (Bui tenland, 1ste Blad). FRANKRIJK. Voorloopig handelsverdrag met de sovjets - Het Stavisky-schandaal. Het handelsverdrag tusschen Frankrijk en sovjet-Rusland, dat ls geteekend, ls slechts een voorloopig accoord, bedoeld om een regeling van alle tusschen beide landen hangende kwesties te vergemak kelijken. De Fransche regeering garandeert met dit verdrag aan alle Russische producten, welke geen concurrentie aandoen aan de Fransche producten, invoerfacillteiten op den grondslag van het minimum-tarief. Treedt echter gevaar voor concurrentie op dan zal dit door het systeem van contln- genteering worden afgewend. De sovjet-unie verplicht zich, voor een bedrag van 250 millioen francs in den loop van een Jaar bestellingen te doen. Frankrijk heeft zich bereid verklaard, aan de sovjet-unie ter zake credleten te verleenen. De Fransche regeering verleent voorts aan de sovjet-regeering het recht een offi cieele handelsdelegatie te Parijs te ves tigen, terwijl zijzelf een handelsattaché voor Moskou zal benoemen. De overeenkomst bevat verder een aan tal clausules, de scheepvaart betreffende. De kwestie der schulden komt ln de overeenkomst niet ter sprake. Het verdrag ls voor een jaar aangegaan. De onderhandelingen zullen Intusschen worden voortgezet en men hoopt tot een definitief resultaat te komen, dat voor beide partijen bevredigend zal zijn. De directeur van het „Empire--'theater, Hayotte, tegen wien in verband met de Stavisky-affaire een arrestatiebevel was uitgevaardigd, heeft zich ln gezelschap van zijn verdediger thans bij de politie gemeld. „Ik ben gelukkig." aldus verklaarde hij, „voor de rechtbank te kunnen verschijnen, want ik ben voornemens geheel openlijk te spreken, daar ik van mijn onschuld overtuigd ben." Hayotte werd reeds door de politie aan een langdurig verhoor onderworpen. De minister van justitie heeft besloten de rechters, die door nalatigheid ver scheidene malen processen in een der op lichtingszaken van Stavlsky hebben ver daagd, te dagen voor den hoogsten ma- glstratuurraad. Tevens deelt de minister mede, dat sancties zullen worden toege past, nadat een onderzoek zal zijn Inge steld tegen die ministers, die niet gepro testeerd hebben tegen die verdagingen. TIBET. De nieuwe Dalai Lama. In een buitenwijk van Lhassa, de vroe gere „Verboden Stad" in Tibet, waar de Dalai Lama resideert, hebben priesters van den Joenghokoeng-tempel te Peking den opvolger van den onlangs gestorven kerk vorst gevonden. Deze baby werd geboren in hetzelfde uur dat de Dalai Lama stierf en het wordt nu aangenomen, dat de ziel van den overledene is overgegaan in hec pas geboren kind. De nieuwe Dalai Lama is reeds de veertiende incarnatie- De pries ters te Lhassa hebben zich de zekerheid verschaft dat er onwederlegbare bewijzen zijn van de echtheid dezer reïncarnatie. De Dalai Lama is dan de reïncarnatie van den Bodwlsatwa Tsjanresi of Avalo- kitesjvara, den schutspatroon van Tibet,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1