74ste Jaargang DINSDAG 9 JANUARI 1934 No. 22639 STADSNIEUWS. GEMEENTE LEIDEN. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBUAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mtht- PjRIJS DÏ& ADVERTENTIENg 90 Ots. per regel voor odvertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor aöe andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van blieven 10 Ots. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau NooriJeinik plein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poatcbèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT W Voor Leiden per J maanden f. 235; per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.13 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Algemeene vergadering. Gistermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland in het gebouw der Kamer haar eerste vergade ring in het nieuwe jaar, onder voorzitter schap van den heer D. ten Cate Brouwer. Na opening der vergadering werd door den voorzitter een commissie benoemd tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden. De voorz. der commissie, de heer P. Boot Sr., bracht gunstig rap port uit, waarna de herkozen leden door den voorz. werden gelukgewenscht, ter wijl de heeren ir. F. Guljée en Th. Ber gers, resp- gekozen voor het groot- en het kleinbedrijf, door den secretaris werden binnengeleid en met een toepasselijk woord door den voorzitter werden geinstalleerd. Hierna hield de voorzitter zijn Nieuw jaarsrede, waaraan wij gisteren reeds een en ander hebben ontleend. Na deze uitvoerige rede sprak de heer J. C. v. d. Steen een kort woord van dank tot den voorzitter. Spr. noemde de rede een pracht stuk werk, dat aller bewonde ring wegdraagt, waarna ook hij een korten blik wierp op het afgeloopen jaar, dat ge lukkig meer perspectieven opent dan het vorig jaar. Spr. sloot zich aan bij den wensch, dat het groote bouwwerk, dat binnenkort op uitvoering wacht, opgetrokken zal mogen worden uit Rijnlandsch materiaal. Spr. feliciteert vervolgens den voorzitter met zijn herbenoeming als lid der Kamer, hij brengt dank aan het bureau der Kamer en wenscht namens de Kamer aan de leden van het bureau een gezegend jaar- De notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd vastgesteld. De heer D. ten Cate Brouwer werd met op één na algemeene stemmen als voor zitter herkozen en verklaarde onder ap plaus der Kamer deze herbenoeming aan te nemen. De heer P. Boot Sr. werd her kozen als 1ste voorzitter van de afdeeling grootbedrijf; in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. J. M. J. Molkenboer als voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf, werd voorzien door de benoe ming van den heer H. M. Simonis, die als zoodanig door den voorzitter met eenige hartelijke woorden werd geinstalleerd. Tot 2de voorzitters van beide afdeelin- gen werden resp- gekozen de heeren ir. F. Guljée en J. van der Steen. De aftredende leden van de Commissie voor het Handels register werden allen herkozen; in de Cie voor vervoer, post en telegrafie werd in de plaats van den heer N. C. F. van Ginkel de heer J. F. X, Sanders gekozen; in de Cie voor Handelsbelangen in de plaats van den heer Simonis de heer van Appel; in de Cie voor Handels- en Nijverheidsonderwijs in de plaats van den heer Simonis de heer P. J. van der Zanden; in de Cie voor het Verslag en van Financiën in de plaats van den heer Molkenboer de heer Simonis, De commissie inzake uitbreidingsplannen der gemeente Leiden werd niet herkozen. In voorkomende gevallen zal een commissie ad hoe worden benoemd- De voorzitter deed mededeeling van een uitnoodiging van de drie Nedcrlandsche midenstandsbonden om in nauwer contact te treden met de Kamers van Koophandel waartoe op 23 Januari een bespreking te Utrecht zal worden gehouden. De heeren Simonis en dr. Knibbe zullen de Kamer aldaar vertegenwoordigen. Op verzoek van de firma Oosthoek te Alphen werd aan den minister van finan ciën vrijstelling verzocht van de betaling van omzetbelasting voor die goederen, welke door den ijsgang niet in December koqden worden verzonden. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt. Ten behoeve van het openhouden van het vaarwater Amsterdam, Rijn, Leiden, Gouda werd een subsidie van ten hoogste f. 75.verleend. De heer van den Laan achtte dit een gevaarlijk precedent- Ver schillende leden betoogden daarna het nut van het openhouden van het vaarwater tijdens strenge vorst en verzochten het Bureau deze aangelegenheid goed onder oogen te zien en met andere belangheb benden voor een volgende keer te organl- seeren. Een aantal kleine zelfstandigen uit de omgeving van Leiden richtte een adres aan den minister van economische zaken, waarin zij de aandacht vestigden op hun kommervolle omstandigheden. De minister vroeg daarover het advies der Kamer. Be sloten werd den minister te rapporteeren. dat de toestand onder deze categorie alles behalve rooskleurig is- Aan het Ned. Visscherij proefstation te Utrecht werd voor één jaar een subsidie verleend van f. 250. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken kwam ook ter sprake een verzoek van den minister van economische zaken om advies terzake van een voorontwerp be treffende de regeling voor het uitver- koopen en opruimen in den detailhandel. Krachtens dit voorontwerp is de toestem ming van de K. v. K. noodlg voor het houden van een opruiming of uitverkoop. Dit verzoek werd in handen gesteld van de Cie voor Handelsbelangen aangevuld met den heer Meyers om op korten ter mijn van advies te dienen. Aan het Pelikaan-comité werd een sub sidie verleend van f. 100als bijdrage tot de stichting van een nationaal lucht vaartfonds; aan de pas-opgerichte Neder- Ïandsch-Poolsche K. v. K. te Amsterdam werd een jaarlijksch subsidie van f. 10. toegekend. Bij de rondvraag verzocht de heer van der Hoek de Kamer haar invloed te willen aanwenden ten gunste van het Nederland- sche product, dat wordt verdrongen door het buitenlandsche. Alleen invoerbelem- meringen en hoogere invoerrechten kun nen aan dien toestand een einde maken. De heer Raaphorst brak een lans voor de kleine fabrikanten, die met moeite het hoofd boven water houden. De nood is zoo hoog gestegen, dat hij den tijd gekomen achtte voor de regeering om in te grijpen en door het verleenen van steun de werk loosheid te doen verminderen. De heer van der Steen vroeg een stren gere controle op de handteekeningen der berichten van ontvangst bij de bestelling van aangeteekende stukken, welke vaak door andere personen dan de geadres seerden worden geteekend. De heer Meyers verzocht de bemiddeling der Kamer teneinde meer uniformiteit te erlangen in de prijsberekening bij de toe passing der Omzetbelasting. De voorzitter zegde overweging van een en ander in het Bureau der Kamer toe, waarna werd overgegaan tot huishoude lijke vergadering. LICHTBEELDENAVOND VAN „DE NATUURVRIENDEN". Lezing over „Vorarlberg". Voor de Leidsche Natuurvrienden-orga nisatie van het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling hield gisteravond in het Volksgebouw de heer F. Kasemier uit Amsterdam een lichtbeeldenlezing over Vorarlberg. Na een kort, inleidend woord van den voorzitter verkreeg de heer Kase mier het woord. Spr. wijst er op, dat het succes van de Vorarlbergreis 1933, georganiseerd door de Natuurvrienden-organisatie, voor de lei ding dier vereeniging aanleiding was om te onderzoeken, welke mogelijkheden dit land als toeristengebied zou kunnen bie den. Het resultaat van 't onderzoek was, dat Vorarlberg een toeristengebied bij uit nemendheid is, dat in schoonheid niet voor Zwitserland onderdoet en waarvan de bevolking eenvoudig en hartelijk is en den toerist welgezind, Vorarlberg is niet, zooals Zwitserland, geheel op 't toeristen verkeer ingesteld; het vormt ook niet de voornaamste bron van inkomsten voor de LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1933. Bevolking op 31 Dec. 1932 M. Vr. Totaal. Vermeerdering door: a. geboorte 589 6-56 1245 b. vestiging 1561 1953 3514 2150 2609 4759 Vermindering door: a. overlijden 280 302 582 b. vertrek 1675 2147 3822 1955 2449 4404 Verschil tusschen de geheele vermeerdering en de geheele vermindering Bevolking op 31 December 1933 M. 34.844 195 35.039 Vr. 37.214 160 37.374 Totaal. 72.058 bevolking. Daardoor is dit gebied goed koop en prettig te bereizen. Vorarlberg, het meest westelijk gelegen deel van Oostenrijk, ligt geheel in de Al pen. Als standplaats voor de reis prefereert spr. Bludenz. Hoewel het gebied thans tot de meest bezochte streken behoort, was het tot voor kort bij de Hollanders weinig bekend. In 1884 werd Vorarlberg door den aan leg van den grootschen Vorarlberg-spoor- weg in 't wereldverkeer ingeschakeld. In wonderbaarlijk contrast voegt zich hier 't grootsche naast 't lieflijke, 't wilde naast 't zachte, tot een harmonisch ge heel samen. Verheven en grootsch zijn hier de Alpen, aanvallig de dalen, omkranst door terras vormige hoogten, welke verrukkellijke ver gezichten bieden. De bevolking leeft hoofdzakelijk van veeteelt, op welk terrein zij een vermaard heid heeft verkregen. De Vorarlberger houdt van z'n bergen, waarin hij graag ronddoolt. Zij zijn hem een heiligdom en wie dit heiligdom schendt, heeft 't bij hem ver bruid. Men zal hier tevergeefs de mon daine hotels zoeken, alles is hier eenvou dig, doch helder en gezellig. Vorarlberg is te bereiken via Luxem burg, Bazel, Zürich, Buchs. Het gebied is In oppervlakte ongeveer gelijk aan het Groothertogdom Luxem burg. Aan bijna alle zijden heeft het na tuurlijke grenzen. Het gebergte kan men verdeelen in 5 groepen, n.l. de bergen van 't Bregenzer- wald, de Lechtaler-Alpen, de Verwall-, de Ratikon- en de Silvrettagroep. Genoemde Alpen tellen een ongekend groot aantal bergtoppen. Alleen reeds de Lechtaler- Alpen tellen 54 toppen tusschen de 2500 en 3000 M. en 65 tusschen de 2000 en 2500 M. Een oppervlakte van 90 K.M.2 be staat uit gletschers. Bludenz is de mooist gelegen, tevens kleinste stad van Vorarlberg. Aan de Noordzijde ligt het stadje tegen de Muttersberg op en maakt een prettigen indruk op den bezoeker. Menigmaal werd het oude plaatsje door brand geteisterd en daar vrijwel alle woningen van hout wa ren opgetrokken, was de verwoesting vrij wel volledig. Spr. toont vervolgens een groot aantal mooie lichtbeelden van dit gebied, waar uit ondubbelzinnig de groote schoonheid blijkt. Spr. wijst er op, dat hier in deze mach tige natuur meer levensvreugde kan wor den genoten dan in de weelderigste bio- scoops, waar inhoudslooze films vaak de behoefte aan werkelijk schoons doen af stompen. De Natuurvrienden-organisatie wil den arbeider genietingen van hooger waarde geven, den vrijen tijd leeren gebruiken, de natuur leeren liefhebben! Spr. besluit zijn met groote aandacht gevolgde rede met een opwekking, om in dien eenigszins mogelijk, dit mooie gebied te gaan bezoeken. Na een woord van dank aan den heer Kasemier sloot de voorzitter de bijeen komst. JUBILEUMFILM H. M. DE KONINGIN. 355 72.413 Bijzondere filmavond in de Graanbeurs. Zijt gij naar de nationale huldiging van H. M. de Koningin op 9 September in het Stadion geweest? Ja. dan moet gij beslist de verfilming van dit grootsche schouw spel in de Graanbeurs gaan zien. Bent gij er niet geweest, ook dan is een bezoek aan een der filmavonden, georganiseerd door de Excelsior-Film-onderneming te Rotter dam, ten zeerste aan te raden. Opnieuw worden indrukken in de herinnering teruggeroepen. Onvergetelijke momenten, zooals het voorbijtrekken der verpleegsters van de Amsterdamsche ziekenhuizen, de graal-meisjes, een gedeelte uit de rede van H. M. de Koningin en het eindelooze défilé zagen wij in heldere, duidelijke beelden aan ons oog voorbij trekken. Ook de telkenjare terugkeerende sprookjesachtige tocht van de Koninklijke familie in de gouden koets ter gelegen heid van de opening der Staten-Generaal is bijzonder interessant om te zien. Aan deze nationale films gaan vooraf eenige alleraardigste interessante films over den wijnoogst en het feest der wijn boeren in de Pfalz, het Wereldnieuws en een reis door de schoonste streken van Frankrijk. Een groote plaats in het programma vindt ook de film „Moeder", een film naar het leven met aangrijpende, treffende mo menten en een happy-end. Een film met een lach en een traan, van jeugd en liefde. Deze filmvoorstellingen duren tot en met a.s. Donderdag. BOND VAN JONGE LIBERALEN. De Algemeene Vergadering van den Bond van Jonge Liberalen zal dit jaar plaats vinden op 27 en 28 Januari a.s. in Hotel Den Burcht. De voorzitter, mr. dr. F. Hollander zal des Zaterdags te drie uur in openbare vergadering een rede uitspre ken. Des avonds van dien dag wordt een openbare propraganda-avond gehouden, waar o.m. zal spreken prof. dr. N. J. Polak, hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam over het onderwerp: „Gemeenschap, individu, staat.'-1 UITVOERING KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". Om te beginnen: een woord van ernstig gemeende waarschuwing! Dergelijke kin deruitvoeringen worden in het algemeen dikwijls toch wel erg laat. Vooral als de kinderen den volgenden morgen weer naar school moeten. Huppelden de kleine dreu- messen gisteravond niet nog vér over elven op het podium, terwijl het slot pas te kwart voor twaalf kwam? Met een wat vlottere afwerking der soms overladen programma's zou het toch best mogelijk zijn tot een vroeger einde te komen, wat ons in het belang der jeugd zeer wensche- lijk lijkt. Deze goedbedoelde opmerking zij ge plaatst aan het begin van een verslag, dat van een overigens veelszins prettigen avond gewagen kan. Van vorige „Kleine Stem"-uitvoeringen zijn ons goede herin neringen bijgebleven en ook nu heeft een bijna volle Stadsgehoorzaal pleizier gehad in den verzorgden kinderzang onder lei ding van den heer Beumer. In het pro gramma waren diverse wijzigingen ge bracht: men begon nu met Richard Hoi's blijde en frissche kindercantate „In den zomer uit", die ons, evenals de operette .Lentebloemen" van Cath. van Rennes ai heel wat verder in het jaar bracht. Wat op dezen mistigen, kouden winteravond op zichzelf al genoeglijk stemde! De kleintjes waren in deze cantate al dadelijk best op dreef: zij zongen mooi rythmisch en maakten de monden goed open. zoodat de woorden er waren geen tekstboekjes dikwijls goed te verstaan waren. In samen werking met de grooteren zongen zij de potpourri over al die bekende en steeds graag gehoorde bedjes van Cath. van Rennes: dikwijls fijn en teeder, al hadden wij het „Angelus klept in de verte", door de oudere meisjes voorgedragen inniger gewenscht: dat klonk nog te hard en te ruw! Het Zonnelied tot slot. waarop na tuurlijk een levendig applaus niet kon uit blijven! Als onverwachte attractie verleende onze stadgenoot de heer Van Gelderen zijn violistische medewerkingeerst in een voor ons gevoel zeker niet passende vioolbege leiding bij de liederen van Cath. van Rennes, vervolgens als solist in het Prelu dium en Allegro van Paganini in de be werking van Kreisler en Wieniawsky's „Mazurka". Het laatste lag hem qua aard en temperament het beste: zijn mooie hoewel voor de groote zaal wat kleine toon klinkt zeker aangenaam en zijn ge vorderde techniek stelt hem in staat der gelijke zware opgaven naar behooren te vertolken. Een strakker rythme in het Preludium en meer klank in 't moeilijke Allegro ware echter gewenscht! Zijn suc ces was natuurlijk eveneens zeer groot: een verdiende bloemenhulde was zijn deel. Ook zijn accompagnatrice mej. Mien Ver- wer die dezen avond weer veel te doen had. werd in de bloemetjes gezet. Eenige aardige speelliedjes, die veel hilariteit verwekten en waarmee Geertr. van Vladeracken dankbare objecten voor avonden als deze heeft geleverd, comple teerden het programma voor de pauze: zoodanige liedjes, waarbij de kinderen voortdurend in actie kunnen zijn en grap jes mogen uithalen, waarover men recht hartelijk lachen kan, slaan altijd over weldigend in! Na de pauze het was inmiddels al aardig laat geworden! de bekende ope rette „Lentebloemen" van Cath. van Ren nes, waarover wij een vorig maal reeds met veel lof konden schrijven. Ditmaal echter geheel anders gemonteerd, nieuwe smaakvolle décors en dikwijls andere tek sten: het werd weer een uitvoering, waar van wij veel genoegen beleefd hebben! Met veel zorg was als steels de regisseuse mevr. van der Lijke weer te werk gegaan. Wij konden genieten van vlotte dansen, die een uitstekend effect maakten, mede door de wèlgekozen cos- tuums (wij denken o.a. aan de artistieke dwarreldans der sneeuwvlokjes). Dat waren momenten, die getuigden van een uiterst zorgvuldige, liefdevolle voorberei ding. Er werd daarbij over het algemeen duidelijk gesproken en ook hoorden wij aardige stemmetjes, die mits goed ge leid zeker een belofte voor de toekomst inhouden. Dat het met de zuiverheid wel eens mis liep, viel op zoo'n vermoeienden avond niet te verwonderen! Alleszins terecht zijn ook de heer Beu nier en de regisseuse met bloemen gehul digd: beiden hebben kranig werk geleverd, dat zeker een volkomen succes van den avond wettigde! De heer Beumer heeft de kinde ren goed in de hand: zijn aangeven is dui delijk. zijn behandeling van het jonge materiaal voorzichtig, zijn aandacht voor uitspraak te loven. Kon de zang nog wat vloeiender zijn,, waren de inzetten soms eenigszins onzeker dit speciaal in de Cantate van Hol zulks neemt niet weg, dat van de prestaties dezer jonge kinderen in het algemeen met dankbaarheid ge waagd kan worden. De trouwe aanhangers van „De kleine stem" hebben een geslaag de uitvoering, waarbij de heer Huisman weder de orde goed handhaafde, aan de voorgaande kunnen toevoegen! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: G. Biesot Jr., Haven 20a, Leiden, winkel in manufacturen en aan- verw. artikelen. Wijziging handelsnaam in: G. Biesot. De zaak is verplaatst naar Kon. Wiihelminastraat 20, Katwijk a. Zee. Wed. Y. Meurs, Kerkplein 4, Valkenburg, bakkerij en winkel. Uittredend eigena resse: Wed. C. W. MeursLangeveld, Val kenburg. Wijziging handelsnaam in: firma Wed. Y. Meurs. Nieuwe eigenaar: C. Meurs, Valkenburg. BINNENLAND. De regeling van uitverkoopen en oprui mingen; nadere bijzonderheden omtrent het voor-ontwerp. (3e Blad). Cultureele arbeid en werkloosheid; cir culaire van den minister van Sociale Za- ken aan de gemeentebesturen. (Binnen land, 3e Blad). Overleden is te Rotterdam, 76 jaar oud, de heer C. A. P. v. Stolk, 'n bekende per soonlijkheid in het graanvak. (Binnen land, 3e Blad). Manifest aan de bloembollenkweekcrs in Noord- en Zuid-Holland. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). De Postjagcr wordt morgenmiddag op Schiphol verwacht; waarschijnlijk heden avond nog te Athene. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Stavisky gevonden, doch hij pleegt zelf moord Minister Dalimier afgetreden, (Buitenl., le Blad). Sir John Simon confereert met McDo nald. (Buitenl., le Blad). Dollfuss kondigt strenge maatregelen tegen de Oostenrijksche Nazis aan. (Bui tenland, le Blad). Een ernstige ramp als gevolg van een paniek in Japan. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad en Tel., le Blad). HET GEMEENTELIJK FILMARCHIEF. Voorstelling voor genoodigden. Voor een groot aantal genoodigden o.a. leden van het Dagelijksch Bestuur en den Raad dezer gemeente, burgemeesters uit omliggende plaatsen, professoren en hoof den van scholen voor Middelbaar en Lager Onderwijs, is gistermiddag in het Luxor- Theater een voorstelling gegeven met films uit het Gemeentelijk Filmarchief. De voorzitter der gemeentelijke commissie dr. P. C. van Arkel, heette met een kort woord de genoodigden welkom en zette het doel van het archief: het door het vertoonen der films in de herinnering terugbrengen van voor onze stad belang rijke gebeurtenissen uiteen. Het initiatief tot de oprichting van het archief is ge nomen door den heer A. P. A. Eskens, hoofdinspecteur van politie. Deze begon ongeveer 15 jaar geleden met het verza melen van op Leiden betrekking hebbende films. Soms kostte het weinig, vaak ook veel moeite op de films de hand te leggen. Van den beginne af was het de bedoeling het archief als dit eenmaal een om vang van beteekenis had verkregen aan de gemeente aan te bieden, en niet lang geleden had de overdracht plaats. Het beheer werd door het gemeentebestuur aan een commissie toevertrouwd en het archief zelf bleef op zijn veilige plaats in het politiebureau' geborgen. Grooten dank is de commissie der directie van het Luxor-Theater verschuldigd. Niet alleen stond zij vele films af, maar ook verleen de zij vaak haar medewerking om de films te bemachtigen en thans stelde zij het theater gratis ter beschikking. In de voorstelling zelve werden verschil lende groote gebeurtenissen uit het verle den weer werkelijkheid. Zoo woonden wij weer de onthulling en overdracht van de De Gijselaarbank bij en zagen weer de enorme belangstelling, welke voor deze plechtigheid bestond. Wel zagen wij dat de wethouder mr. van der Lip de bank aan den burgemeester overdroeg, maar be luisteren konden wij zijn rede niet meer; in de toekomst zal ook dit bezwaar dank zij de sprekende film-installaties, onder vangen worden. Wederom waren wij ge tuigen van den rit der eerste electrische tram naar Voorschoten, Voorburg, Den Haag en Scheveningen op 11 April 1924. De film van de eere-promotie van H. M. de Koningin aan de Universiteit alhier werd eveneens vertoond, weer genoten wij van den schitterenden stoet van profes soren en eere-doctoren der Universiteit op weg naar de Pieterskerk en weer kwam het enthousiasme dat op dien dag Leiden bezet scheen te hebben, over ons. Met deernis werd de film van den watersnood in de Roermondsche Weerd gadegeslagen en met belangstelling die van een maske rade-feest in Groningen (deze film stond het Luxor-theater belangeloos in bruik leen af). Andermaal woonden wij de op voering bij van het A-Z-spel door het LSC in 1925 met als natuurlijken achter grond het plantsoen en tenslotte woonden wij nog de feestelijkheden ter gelegenheid van het lustrum der V V.S.L, met den glorierijken rijtoer door Leiden van H.K.H. Prinses Juliana bij.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1