KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND 74sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 8 Januari 1934 Derde Blad No. 22638 NIEUWJAARSREDE VAN DEN VOORZITTER DE PERSPECTIEVEN WORDEN IETS GUNSTIGER Gouden jubileum te Alphen. In de heden gehouden vergadering van de K v. K. heeft de voorzitter, de lieer D. ten Cate Brouwer, zijn gebruikelijke Nieuwjaarsrede uitgesproken, waaraan het volgende is ontleend: De heer D. ten Cate Brouwer. Inleiding. Was het vroeger regel dat bedrijven, die gedurende het geheele jaar met volledig personeel werkten, in het algemeen ook tevreden konden zijn over de financieele resultaten, onder de tegenwoordig heer- schende ongunstige economische omstan digheden gaat deze regel niet op. Zoo zijn er in het district der Kamer meerdere bedrijven, die in 1933 aan vele honderdtallen arbeiders werk hebben ver schaft, maar toch niet of nauwelijks de meest noodige afschrijvingen op fabrieken en machines konden verdienen. Van eenige winst voor eigenaar of aandeelhouder is geen sprake. Het bedrijf en de leiding van het bedrijf hebben slechts bereikt, dat zij vele arbeiders en hun gezinnen hebben behoed voor ondersteuning. Dat er in het district der Kamer zelf pndernemers zijn die, niettegenstaande zij in 1933 belangrijke bedragen in hun be drijven verloren, toch niet er toe overgaan hun bedrijven te sluiten, mag als een ge lukkige omstandigheid worden beschouwd. De arbeidsloonen die in verband met het loonpeil in de ons omringende landen, met welke onze bedrijven direct of indirect moeten concurreeren, onafwendbaar om laag moeten, wil Nederland nationaal en internationaal zijn positie handhaven, blijven in vele gevallen op peil, niet in het minst omdat, dank zij den regeeringssteun aan land- en tuinbouw, de indexcijfers voor het noodzakelijke levensonderhoud mplaats van omlaag omhoog gaan Het leven wordt duurder in plaats van goed- fcooper. De omzet-belasting na 1 Januari zal dit nog belangrijk erger maken. De dreigende verhooging op de wegenbelas ting voor vracht- en personenauto's zal, als deze niet wordt afgewend, waarschijnlijk het bestaan kosten van vele vracht- en autobusdiensten, die deze nieuwe lasten niet meer kunnen dragen, daar ook zij evengoed als de Spoorwegen zoo geducht van de ongunst der tijden te liiden hebben Reeds thans houden sommige autobus sen nog slechts met de grootst mogelijke moeite het bedrijf in stand, ja staat het zelfs te vreezen, dat groote ondernemin gen, die voor een normaal verkeer onmis baar zijn, het bedriif zullen moeten staken Dat ook handel en industrie ten deze onder de dreigende nieuwe lasten ernstig zuilen lijden, behoeft geen betoog. Door. dit alles wordt de concurrentie met het buitenland hoe langer hoe moeilijker. Onze export schromoelt ineen en de con currentie oo de binnenlandsche markt is van ongekende hevigheid. Toch zijn er hier en daar teekenen die op eenig herstel schijnen te wijzen. Ik moet helaas zeggen ..schijnen". Ik kan mii niet aansluiten bij degenen die meenen dat de lijn nu blijvend omhoog zal gaan. Dankbaar moet echter de kleine verade ming worden vermeld, die hier en daar kan worden geconstateerd. In meerdere bedrij ven is de toestand aanmerkelijk beter ge worden en al waren de financieele resul taten ook dikwlils ongustig, toch mag ik constateeren, dat er b.v. in de Wollen Ga ren- en Deken-Industrie en in de Bouw materialen-Industrie in het afeeloopen jaar flink werk is geweest, terwij! nog andere bedrijven hun voltallig personeel aan den gang konden houden. Helaas is het nog ondenkbaar dat in de toekomst kunstmatige steun van over heidswege gemist zal kunnen worden. Verder stel ik de vraag of, nu het zoo bezwaarlijk blijkt om groote werken in voldoend aantal van overheidswege te doen uitvoeren, de gelden, welke thans aan werkloozensteun worden uitgegeven niet of gedeeltelijk zouden kunnen worden ge- bmikt om bedrijven, die zoo goed als stil liggen, weer oo gang te brengen Treft msn nok in het buitenland pn met name in pultschland niet dergeliike maatrege len? Uit ervaring weet ik dat zu'ke maat regelen zeker waard zijn overwogen te worden. De goed geaarde arbeider zal hiertegen geen bezwaar hebben. Aan den arbeid te kunnen gaan en wederom te kunnen leven in geregelde verhoudingen is zijn grootst verlangen. De millioenen. die thans uitbetaald wor den zijn voor ons land totaal verloren wij worden er steeds armer door. Ik ben er zeker van dat de tegenwoor dig vorm van ondersteuning nooit inge voerd zou zijn, wanneer men toen reeds geweten had dat deze periode jaren en jaren zou duren. O zeker, er zullen vele moeilijkheden overwonnen moeten worden, maar geprobeerd moet worden een andere regeling te treffen. De last die de enorme steunbedragen op het bedrijfsleven laadt, zal in de toekomst nog veel ernstiger ge volgen hebben. Voor wat betreft de toestand van het bedrijfsleven in het district der Kamer, zij het volgende vermeld: Textiel-industrie. Was de Sa jet-Industrie het eerste half jaar van 1933 slecht met orders bezet en kon eerst in het tweede halfjaar een ver betering worden gemeld, gedurende het af- geloopen jaar was er in deze bedrijven ge lukkig voldoende werk en kon al het per soneel aan den arbeid gesteld worden. De per 1 Januari in te voeren omzetbelasting gaf in het laatste gedeelte van het afge- löooen jaar nog gTootere bedrijvigheid. De wolprijzen, die ln de eerste helft van 1932 hun laagste punt bereikten, zijn daarna regelmatig gestegen en bereikten in het eind van het afgeloopen jaar hun hoogste punt. De prijzen van de wollen garens hebben deze stijging nog niet vol doende kunnen volgen, wat voor een deel te wijten is aan den invoer van Engelsche garens, welke door de lage noteering van het Pond-Sterllng den prijs drukte. De aanpassing van de garenprijzen aan de wolprijzen wordt daardoor zeer vertraagd. Concurrentie met het buitenland wordt zoodoende moeilijker, de afzet daarheen daardoor geringer. De breierijen kunnen nog steeds bij lange niet op volle capaciteit werken, ter wijl de prijzen der producten elke winst mogelijkheid teniet doen .Voor deze in dustrie geldt echter, evenals voor de ge heele Wollen-Garen-Industrle hier ter stede dat er geen werkloosheid is. Ge schikte krachten kunnen steeds ln deze industrie plaatsing vinden. 1933 was voor de Wollen Deken Industrie niet ongunstig; het geheele jaar werd er geregeld door gewerkt, vooral in continu bedrijf. De orders kwamen echter ongeregeld en te laat in den tijd binnen. In het bedrijf van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Leiderdorp nam de be drijvigheid in het afgeloopen jaar iets toe. De hier geproduceerde nieuwe artike len als tapijten, matten en loopers vinden op de markt een gunstig onthaal. Ofschoon allerhande invoer-bepalingen in diverse landen den export ten zeerste bemoei lijken, gelukte het toch, zij het dan ook tegen prijzen, welke weinig boven kostprijs lagen, eenig verloren afzetgebied weer te rug te winnen. De val van den U.S.A. Doller en de verdere daling van den Canadee- schen munt ontnamen de mogelijkheid, den export verder te verruimen. Bloembollcnbedrijf. Het Bloembollenbedrijf heeft een ge denkwaardig jaar achter zich. De gewel dige overproductie, het gevolg van een reeds jaren achtereen geforceerde, onge breidelde uitbreiding der teelt, ontredder de in het begin van 1933 de markt zoo danig. dat oo voorstel van het Centraal Bloembollen-Comité de hulp van de Over heid werd ingeroepen om tot saneering van het bloembollenvak te komen. Een regeling, door den Minister van Econo mische Zaken getroffen, kwam in Juni tot stand. De plaats gehad hebbende registratie van de geheele Bloembollenteelt in Neder land gaf tot resultaat dat ruim 17.000 kweekers van bloembollen werden inge schreven, die tezamen een met hyacin then, tuinen en narcissen beteelde opper vlakte groot circa 6 millioen Rijnlandsche Roeden exnloiteerden. Wanneer men-hier bij telt de opDervlakte beteelt. met Iris- crocus en gladiolus, kan men aannemen dat meer dan 10.000 H.A. in Nederland met bloembollen beplant ziin. Wat betreft de teelt kan worden ge zegd dat deze in dit iaar voor Narcissen teruggebracht is op 50 pet., voor hyacin then. darwin en late tuinen op 65 pet. en voor vroege tulpen op 80 pet., wat neer komt on een inkrimping op het totaal van 1.800.000 a 2.000.000 R.R. oftewel 2700 H.A. De gevraagde millioenen om de kweekers schadeloos te stellen, werden niet beschik baar gesteld. De Regeering stelde zich op het standpunt dat het bloembollenvak op eigen kracht zich uit de moeilijkheden moest zien te redden en beperkte haar hulp tot het invoeren van wettelijke be palingen. die zulks mogelijk maakte en verbond er aan een garantie, dat binnen het raam van een zeer laag geraamde op brengst, de eventueel onverkoopbare levervare bloembollen door de Regeering zouden worden overgenomen van hen, die overigens aan de voorschriften van de Regeering hadden voldaan. Een heffing op den export van vermoedelijk 3 pet. en zoo noodle een heffing der beplante roe zal de middelen bijeen moeten brengen om de kosten aan deze regeling verbonden, te betalen en het overgenomen surplus te vergoeden. Naar globale schatting zal een millioen gulden als gevolg van deze garantie be- noodigd zijD. Als de vraag naar bloembollen in 1934 ong. gelijk is aan die van 1933, zal de teelt weer loonend zijn en zullen de kweekers in staat zijn in hun onderhoud te voorzien. De exportcijfers geven reden tot tevre denheid. want al is het aantal kilogram men verminderd en 47 mllliiien kilogram teruggeloopen tot 42 millioen de uitvoer- SParde la niet teruggeloopen en. beliep f. 20.000.000.— tegen in 1932 f. 19 000.000 Een moeilijk probleem is en Dlijft het va luta-vraagstuk. De vooruitzichten stem men echter hoopvol, er is reden aan te nemen dat het bloembollenbedrijf zich door de moeilijkheden zal heenworstelen. Engeland en Duitschland zijn steeds de beste afnemers voor bloembollen. De be talingen in die landen zijn niet bepaald tegengevallen, vooral ten aanzien van Duitschland kan de Bloembollen handel te vreden zijn. Amerika is de grootste tegenvaller, eer stens omdat het exportcijfer schrikbarend terugliep, maar ook omdat door den val van den dollar en meer nog door de slechte betalingen, het werkelijk ontvan gen bedrag zoo ver bleef beneden hetgeen werkelijk betaald moest worden. Bouwmaterialen. Van de hiervoren gememoreerde ople ving ln het bouwbedrijf profiteerden ook de Betonfabrieken, die daardoor gedu rende het afgeloopen jaar matig tot goed met orders bezet waren- De werkloosheid nam in vergelijking met 1932 eer af dan toe. De financieele resultaten zijn in deze branche zonder uitzondering ongunstig tot slecht. Voor de Kalkzandsteen-Industrie was het afgeloopen jaar een jaar van groote bedrijvigheid en kon gedurende een flink aantal maanden zelfs met steik vermeer derd personeel worden gewerki. De prijzen die in 1932 ver beneden kostprijs lagen, konden zich onder de groote vraag eenigs- zins herstellen. Dat deze prijzen nog geenszins loonend zijn, moge blijken uit het feit dat er nog steeds een fabriek ge sloten blijft. De invoer uit België van goedkoope metselsteen bedroeg in de eer ste 11 maanden van 1933 113.000.000 stuks. Voor de Dakpannenfabrieken was de toestand in 1933 bevredigend. Vrijwel al gemeen kon met volledig personeel gewerkt worden. De prijzen dia het vorig Jaar tot ver beneden kostprijs gedaald waren, kon den zich onder de vrij behoorlijke vraag eenigszins herstellen. Sommige fabrieken hebben ook thans nog belangrijke orders- De concurrentie van de Belgische Dakpan nen is vooral in den laatsten tijd weer merkbaar. In totaal werden in de eerste 11 maanden van 1933 ingevoerd circa 3.345.000 stuks. De Schelpkalk-Branderijen, voorheen floreerende bedrijven, aan vele handen werk verschaffend, maken een hoe langer hoe moeilijker tijd door. De uil België in gevoerde kluitkalk en poederkalk dreigt het nationale product geheel tt verdringen Wil men deze bij uitstek nationale tak van bedrijf niet ten onder zien gaan, dan zal elke Nederlandsche Architect, hetzij ln dienst van het Rijk, Provincie of Gemeente hetzij voor eigen rekening werkend, voor de onder zijn beheer uitgevoerde bouw werken uitsluitend de Holl. schelpkalk moeten toepassen. Ik houd mij er van over tuigd dat het belangrijke bouwwerk, dat in Leiden staat te verrijzen, gemetseld zal worden uitsluitend met schelpkalk uit onze Rijnlandsche kalkovens. Scheepsbouw en Grofsmederij. De scheepsbouwwerven in het district der Kamer zijn wel het ernstigste door de ongunstige economische omstandigheden getroffen. Twee werven werden geheel stilgelegd, terwijl andere belangrijke wer ven gedurende 1933 slechts weinig orders voor nieuwbouw hadden uit te voeren. Slechts voor reparatie heeft men thans nog zij het dan ook voor sterk verminderd personeel, vrij geregeld werk- Van de in dit jaar Ingevoerde Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling, verwacht men zoowel voor schippers als voor bovengenoemde be drijven, goede resultaten. Dank zij deze wet zoo hoopt men, zullen schippers weer kunnen voldoen aan hunne verplichtingen om rente te betalen van de door hen op hunne vaartuigen gesloten hypotheken. De omstandigheden in 1933 in de Grof smederij hebben zich weinig of niet gewij zigd. Het verloop van den export was even zeer onbevredigend, deels door de hevige concurrentie op de wereldmarkten, deels tengevolge der valuta-moeilijkneden. De IJzersmederijen te Nieuwkoop heb ben. ook de kleinere bedrijven, gedurende 1933 vrij veel werk gehad. De opleving in het bouwvak heeft ook voor deze tak van bedrijf het gunstige gevolg gehad, dat van een ernstige werkloosheid geen sprake be hoefde te zijn. De prijzen waren over het algemeen lager dan ln 1932, Concurrentie met Duitsch smeedwerk, welke voor een gedeelte met z.g, Sperrmarken betaald werden, was daarvan mede oorzaak. .Voordzee visscherij Door het vroegtijdig beëindigen der ha- ringvisscherij ln 1932, voeren, evenals aan het einde van 1931, ln December reeds ver schillende schepen ter trawlvisscherlj uit. Ongeveer hetzelfde aantal schepen nam in 1933 aan die Visscherij deei De resultaten waren, evenmin als in de vorige jaren, loonend, daar de prijzen voortdurend lager werden, tengevolge van de toenemende aanvoeren van bultenland- sche visch. Kort nadat de Zweedsche con tingent in Engeland aangeleverd was, wendde ook Zweden zich naar ons land en voerde voor het eerst te IJ malden even eens visch ln. Tot nu toe bleef dit ln noofd- zaak tot Denemarken, Nooi wegen en Duitschland beperkt. Van normale concur rentie kon dus niet meer worden gespro ken. Dit heeft tengevolge gehad, dat zeer lage prijzen werden gemaakt, terwijl vele IJmulder trawlers, die anders aan de vis scherij hadden kunnen deelnemen, nu bleven opgelegd. De Katwijksche haring- loggers, die deze vlsscherU alleen ln de maanden aan de harlngvischerij vooraf gaand, uitoefenen hebben niettegen staande in 't algemeen verlies gevende ex ploitatie, volgehouden, tot dat deze sche pen ter haringvangst werden uitgezonden. De vangsten vooral van tong bleven ruim, dikwijls zeer groot, zoodat de prijs hier voor, tengevolge van den beperkten uitvoer verschillende malen tot een ongekend laag peil Inzonk. Ook voor het voor export bestemde gedeelte werd geen hoogeren prijs verkregen, tengevolge van de regeling, die onze Regeering getroffen heeft, t.a.v. den export naar Frankrijk. Aan het einde van dit verslagjaar zijn de aanvoeren uit het buitenland eindelijk door contingenteering beperkt Voor het volgende seizoen hoopt men derhalve op Iets gunstiger prijzen. Het juiste aantal schepen, dat in 1934 voor Katwijk aan de trawlvisscherij zal deelnemen, is nog niet bekend, doch er wordt aangenomen, dat dit aantal, dank zij de iets betere vooruitzichten, gelijk zal zijn aan dat van het vorig seizoen. Evenals vorig jaar hebben ook dit jaar weer verschillende schepen, meest van reeder-elgenaars het geheele jaar getrawld terwijl enkele schepen die andere Jaren wel aan de haringvlsscherij deelnamen, ook het geheele jaar bleven trawlen, ten gevolge van de slechte vooruitzichten voor de haringvlsscherij. Over de haringvischerij het volgende: Vóór het begin der teelt werd tusschcn de reeders in de verschillende visschers- plaatsen een regeling getroffen om de schepen geleidelijk aan de vangst te doen deelnemen. Verschillenden hadden gaarne gezien dat een gedeelte der vloot gedurende het geheele jaar zou worden opgelegd, doch daarvoor was geen meerderheid te vinden, omdat men meende, dat met hulp der Re geering wel een bevredigenden prijs zou te bedingen zijn De Regeering had zich in het begin van het jaar n.l. reeds bereid ver klaard, haring uit de markt te nemen. Des te langer de onderhandelingen echter duurden, des te vager werden de toezeg gingen, zoodat men tenslotte nergens meer houvast aan had. De reeders zijn door deze houding gedupeerd, want nu waren ver wachtingen gewekt, die beter achterwege hadden kunnen blijven. Dan had een voorstel tot beperking gedurende dc ge heele teelt wellicht een meerderheid ge vonden- Uit het voorgaande blijkt reeds dat de prijzen over het geheel zeer laag zijn ge weest. De gemiddelde opbrengst per kantje bedroeg dit jaar bruto f. 9.tegen f. 10.75 in 1932, terwijl de totaalvangst heeft be dragen 649.294 kantjes, waarin begrepen 61.664 kantjes door schepen onder Poolschc vlag aangebracht. Vorig jaar bedroeg de totaalvangst 558.962 kantjes. De Minister van Economische Zaken heeft met Ingang van 5 December de aan voer van gezouten haring ln Nederland verboden. Na dien tijd hebben van Katwijk nog 25 schepen doorgevlscht, die de vangst versch aan wal hebben gebracht. Van Kat wijk hebben dit jaar aan de haringvangst deelgenomen 2 stoom- en 61 motoi sche pen, tegen 2 stoom- en 60 motorschepen in het vorig jaar- De verwachting in het vorig jaarrverslag uitgesproken, dat het wel niet veel moeite zou kosten de voorraden in het voorjaar 1933 te liquideeren, zijn beschaamd ge worden. De vraag is steeds geringer ge worden en soorten, waarvoor men reeds spoedig schaarschte verwachtte, bleken later onverkoopbaar. Uiteraard heeft de handel daardoor een groot verlies geleden. Verschillende partijen werden tenslotte voor een appel en een ei of voor mest of varkensvoeder verkocht. Katwijk had zijn hoop op een verkoop naar Rusland ge vestigd, doch hoewel de onderhandelin gen door een Katwijksche firma waren in geleid en door de Reedersvereeniging voor de Nederl. Haringvlsscherij waren voort gezet, is het resultaat geweest, dat Katwijk bij een latere transactie, geheel ls gepas seerd. De zaken met Duitschland zijn zeer beperkt gebleven. Sinds 1929 is de uitvoer daarheen kwan titatief meer dan 50°/o achteruitgegaan, terwijl de waarde tot 30"/o van 1929 ls ge daald. Van den totalen uitvoer nam Duitschland toen 59% van ons af (ln 1931 zelfs 63'/t"/o) en in het afgeloopen jaar slechts 37'/:°/o. Duidelijk demonstreeren onderstaande cijfers hoe ernstig de export is teruggeloopen. Gedurende Januari/ October werd geëxporteerd: K.G. Waarde 1929 31.409 000 f. 5.538.000 1930 30.237.000 5.636.000 1931 36.641.000 5.252.000 1932 21.924.000 2-495.000 1933 14.873.000 1.610.000 De vraag in ons land is echter nog steeds toenemend, zoodat een groot gedeelte van de vangst in het binnenland geplaatst kan worden. Wanneer in aanmerking genomen wordt, dat dit jaar ruim 80.000 vaten meer dan vorig jaar werden gevangen, dat de totaal uitvoer ls afgenomen en de voorraden kleiner zijn dan bij het einde van vorig jaar, dan moet in het binenland plm. 80.000 vaten meer zijn verbruikt. De export naar België is grooter geweest dan in het vorig jaar. tengevolge van de lage prijzen en onze meer gewilde kwali teit, waardoor Engeland op de Belgische markt zoo goed als uitgeschakeld werd. De export naar Amerika bleef opnieuw bij vorig jaar ten achter. De concurrentie onder de Holl. exporteurs was scherper dan ooit, zoodat van eenige winst uit dien export geen sprake is. In Reederskringen hoopt men dat onze Regeering een verkoop naar Rusland met alle middelen zal bevorderen. Ook in het binnenland is echter, naar veler meening bij doelmatige propaganda nog veel meer af te zetten. Vele reeders, zien de waar de van propaganda niet in. Een eerste stap ls echter gezet, waartoe het initiatief door JJmuiden werd genomen. Wil de propaganda echter 't gewensch- te effect sorteeren. dan zullen alle betrok kenen mede moeten werken. De conserven-bedrijven. Voor de Conserven-fabrieken bestond door overvloedige oogst van tuinbouw producten ln 1933 ruimschoots gelegen heid groote kwantums goedkoop te con- serveeren. waardoor de verkoop-prijzen bijzopder laag waren. Door het groote aanbod brokkelden deze prijzen gaandeweg af. De vroege winter, die een einde maakte aan den verkoop van versche groenten, beïnvloedde de markt ln gunstlgen zin en de prijzen gin- De heer J. Zaad. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn. dat de heer J. Zaad te Alphen. als arbei der in dienst trad bij de Dakpannen- fabriek van de fa. H. v. Leeuwen aldaar. Als bijzonderheid kunnen wij tevens ver melden dat een 3 tal zoons van den jubi laris ook reeds resp. 23, 19. 14 jaar bij deze zelfde firma werkzaam zijn. Wij wen- schen den heer Zaad een mooien jubi leumdag toe! gen iets omhoog, de vraag werd grooter. De export is in het afgeloopen jaar aan merkelijk achteruitgegaan, hetgeen voor een groot deel aan de depriciatie van den dollar te wijten ls. De afkondiging van de teeltbeperking voor 1934, waartoe de Regeering heeft be sloten, teneinde de tuinbouw te steunen, heeft de vooruitzichten totaal gewijzigd. Van dezen maatregel verwacht men een gunstigen invloed ook op de conserven- industrie. Het conserveeren van runderen voor do veecentrale vermeerderde de bedrijvig heid. Zeepindustrie. De Zeep-industrie kon, niettegenstaan de de import hier te lande van zeep uit Duitschland, die gedeeltelijk met Sperr marken betaald wordt, en een hevige, op komende concurrentie van Japansche pro ducten, zij het dan tegen prijzen, die nau welijks den kostprijs vertegenwoordigden, haar omzet in ons land handhaven, quan- titatief zelfs nog iets vergrooten. De ex port liep echter tot een ongekend laag cijfer terug, dank zij de vele export-moei lijkheden. Chemische industrie. De Chemische Industrie was ook in het afgeloopen jaar tamelijk goed met orders voorzien, waardoor het haar mogelijk was zij het dan ook zonder opofferingen, haar personeel aan den gang te houden. De prijzen, die op de wereldmarkt te bedin gen waren, waren onbevredigend, zoodat de financieele resultaten niet gunstig ge noemd kunnen worden. Voor dit Jaar ver wacht men hierin eenige verbetering. Vruchtensap- en Jamfabrieken. Voor de Vruchtensap- en Jamfabrieken was het afgeloopen jaar, ondanks de mooie zomermaanden, ongunstiger dan haar voorganger. Zoowel de omzet in aan tal als prijs liep terug, terwijl de ingevoer de crisisheffing op suiker oorzaak was dat de uitvoering van reeds afgesloten con tracten inplaats van winst, verlies bracht De export loopt nog steeds terug on heeft weinig meer te beteekenen. De groote overvloed van druiven, die tegen zeer la gen prijs te bekomen waren, was merk baar schadelijk voor het gebruik der limo nades. De verhoogde suiker-accijns en do omzetbelasting worden voor deze branche zeer nadeelig geacht. Suikerwerk-industrie. Voor de Suikerwerk-Industrie was 1934 allerminst rooskleurig. De per 16 October belangrijk verhoogde suikeraccijns gaf evenals bij de Jamfabrieken moeilijkhe den bij het uitvoeren van orders, die reeds maanden tevoren waren afgesloten. Be treurd werd dat het tijdstip van invoering van deze crisis-heffing zoo onoordeelkun dig is gekozen. Inkrimping van personeel in deze branche is te verwachten. De Biscuit-fabrieken konden gedurende 1933 hun normaal personeel aan den gang houden. De suiker- en vet-accijns drukken echter zwaar op het bedrijf, terwijl door de hevige concurrentie de verkoopprijzen onbevredigd zijn. De export naar Ned.- Indië wordt helaas steeds van minder be- teekenis. Meelfabrlcage. In October bereikte de buitenlandsche tarwe te Rotterdam f.2 50 per 100 KG. boordvrij uit zeeboot geleverd. Een laagte record nog 927: cent lager dan de prijs van 1931. De meelfabrieken moeten de binnen landsche tarwe betalen met f. 15.70 per 100 K.G., terwijl het mengpercentage is 35% inlandscbe tarwe. Bovendien wordt thans van buitenland- sche tarwe f. 1.50 per 100 KG. geheven ten behoeve van het Landbouwcrisis- fonds. Hieruit moge blijken hoezeer het nor male verband tusschen meel- en brood prijzen eenerzijds en de wereldtarweprij- zen anderzijds is verbroken. Is er eenerzijds een streven om de broodprijs te stabiliseeren. anderzijds mag worden verwacht dat er een redelüke marge voor de diensten van den mep'fa- brikant en van den moTenaar overbluft. Van de rede'ilke marze is sedert de in- vo°Hng der tarwpwet veen cnr?»ice mppr. Maze de zroofe moP!,iiVb»den wö7lre door retypor'nzcbemp°;fn'r',r> pr> meednozen7ooze conpirrpr»ffe fn dpze branche bp^tean de *«er g^ven s«o°dtz zoowp' fn abpn als in bet algemeen belanz ordenend on te ^e'-en. Dist«l]eerder»ien. De distilleerderijen ondervonden evenals vorig jaar steeds ernstig den teruzslag ran de ongunstige economische omstap

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9