TOM DE NEGERJONGEN. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 8 Januari 1934 AALSMEER Een interessante tentoonstelling. Door het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling en de afd. der Arbeiders Jeugd- Centrale is een tentoonstelling ln hotel „De III Kolommen" gehouden op het ge bied van schilder-, ets- en grafische kunst. Doel was, om meer contact te brengen tusschen de socialistische beweging en de moderne kunstuitingen. Wat geëxposeerd werd, was de moeite waard. Hoewel de belangstelling beter had kunnen zijn, heb ben toch velen genoten van boekwerken, teekenlngen, koperdiepdruk etc. De heer Jelle Troelstra was aanwezig voor het geven van inlichtingen, waar van door velen een dankbaar gebruik is gemaakt. In den loop van den avond hi-ld deze een voordracht met lichtbeelden over „Nieuwere Schilderkunst". Hoorapparaten in de N. H. Kerk. Nu de nieuwe Oosterkerk der Ned. Herv. Gemeente enkele weken in gebruik is, doet zich de behoefte gevoelen aan eenlge ap paraten, die de slechthoorenden in staat zullen stellen de predicatie te volgen, een z.gm. aansluiting op een kanselmicrofoon dus. Ds. v. d. Linden heeft voor dat doel een oproep tot de Gemeente gericht. Ge zien de, ondanks de ongunstige tijden hier op kerkelijk gebied niet veiflauwende of fervaardigheid, mag worden aangenomen, dat spoedig de wensch van den voorganger in vervulling zal gaan. De bloemenhandel. Over het algemeen is het ook in de af- geloopen week nog vrij gunstig ln den bloe menhandel geweest. Wel was het hoofd product van dezen tijd, de sering, niet duur, doch de massa dér takken bracht zeer bevredigende prijzen op. Ook rozen, an jers, tulpen, enz. gingen vlug van de hand en gaven in 1ste kwaliteit nog een goede opbrengst. Dat het momenteel met den bloemenhandel hier vrij gunstig staat, vindt zijn voornaamste oorzaak in het feit, dat de buitenlandsche markten veel kun nen gebruiken, omdat de Zuid-Pransche en Italiaansche bloemen, welke andere jaren om dezen tijd Europa overstroomden, thans zoo goed als niet aanwezig zijn; de oogst van die bloemen moet door de on gunstige weersomstandigheden mislukt zijn, wat aan de Aalsmeersche producten nu zeer ten goede komt. Is de aanvoer van rozen nu nog klein, spoedig is grooter aan bod te verwachten, evenals van seringen, prunus, convallarla, tulpen, enz. HAARLEMMERMEER Te water gereden. Zaterdag geraakte op den Spieringweg in Haarlemmermeer de bestuurder van een bestelauto, de heer S., door het breken van de stuurinrichting de macht over 't stuur kwijt, met het gevolg dat de wagen in de langs den weg gelegen sloot terecht kwam. Niet dan met groote moeite konden de heer S„ die in bewusteloozen toestand- was geraakt en zijn dochter, die een ruit wist in te slaan, uit hun benarde positie worden bevrijd. Ernstige aanrijding. Zaterdagavond omstreeks II uur vond ln Haarlemmermeer een tweetal voorbijgan gers een man. kermend van pijn, in den grasberm langs den Sloterweg liggen met een nagenoeg geheel vernield rijwiel naast zien. De man, de 50-jarige fabrieksarbei der C. G.t verklaarde door een in woeste vaart passeerende auto terwijl hij met zn fiets geheel rechts van den weg reed te zijn aangereden en door den heviaen schok een bulteline van eenige meters te hebben gemaakt. Hij werd door de zore van een automobilist, naar een zieken huis gebracht waar een dubbele beenbreuk en een armkneuzlng geconstateerd wer den. Omtrent de auto. die de aanrijding veroorzaakte is niets bekend. Kerkverkiezing. De heeren M. den Hollander. H. L. Knoop en R. J Middelkoop, benoemd tot Notabelen der Herv. Gemeente Haarlem mermeer hebben zich deze keuze laten welgevallen, terwijl Zaterdag wegens het niet-aannemen der benoeming ais zooda nig van de heeren D. Helder en C. Zorge een stemming werd gehouden ter verkie zing van twee Notabelen, waarvan de uit slag is dat benoemd werd de heer J Gaais- wllk, terwijl er een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C v d Panne en J. Snoek. Dg heer K. Kistenmaker, benoemd tot Kerkvoogd van bovengenoemde gemeente, heeft deze benoeming aangenomen en het voorzittevschat) van dit college, dat door hem reeds meer dan 30 iaren werd waar genomen, weder aanvaard. De Winterpaardenmarkt, Op Dinsdag 16 Januari a.s. zal te Hoofd dorp de w'.nteroaardenmarkt worden ge houden. Omtrent aanvoer en handel kun nen moeilijk goede verwachtingen gekoes terd worden in aanmerking genomen de sterke achteruitgang van het marktwezen in Haarlemmermeer gedurende het jaar 1933. De ambtenaar van de afd. weg- en werken bij de Ned. Spoorwegen te Hoofd dorp, de heer F, v, d. Randeraat, wordt met ingang van 1 Januari a.s. overge plaatst naar Alkmaar. De bouw aan den Kruisweg nabit de Cruquius alhier, van een smederii voor rekening van den heer G van Driel, is gegund aan de firma Jansen en Appelman te Nieuw Vennep. DE KAAG. \FSCHEID VAN Ds. H. C. TOUW. Groote belangstelling. Het was voor de Herv. Gemeente te 'sKage gisteren een gewichtige dasr. Im mers, ds. H. C. Touw hield na 5V« jaar de Gemeente gediend te hebben, zijn af- scheidsDredlkatie. Naar men weet. vertrekt d.s Touw naar Eerbeek. Het was druk op het pontje dat de ver binding van de Kaag met de Haarlemmer meer onderhoudt; het kerkgebouw was dan ook tot de uiterste hoeken bezet. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op ds. Krijkamp van Sassenheim, consu lent. ds. Jansen Schoonhoven, van Oegst- geest, ds. Siddré van NoordwUk, ds. Tiche laar van Lisse ds. Rlemens van Leiden, de heer v. d. Meer, evangelist te Abbenes en vele personen uit andere plaatsen. De dienst werd aangevangen met het zingen van Ps. 27 5 en 7. Hierna voor lezing van de Geloofsbelijdenis, onmiddel lijk gevolgd door het zingen van Gezang 99 3. Voorgelezen werd Ps, 27. Hlerne richtte ds. Touw voor de laatste maal het woord tot de gemeente, als Her der en Leeraar. Hij wilde dit afscheid stellen onder Gods Woord. Het gaat er niet om. wat de predikant te zeggen heeft tot zijn gemeente Ook mag de gemeente geen optelsommetje maken van de daden van den vertrekkende en dan het goede en de tekortkomingen tegen elkaar gaan op wegen. Men begrijpt mij verkeerd, aldus spr. als men zou meenen, dat ik van deze ge legenheid gebruik zou maken, om te wijzen op tekortkomingen. Mijn bede en hoop, in de jaren hier doorgebracht, is geweest dat er toch een enkele zou zijn die mijn bood schap begrijpen zou. Spr. wil slechts een kort woord van afscheid spreken. Het zijn wel gemengde gevoelens, die hem vervullen. Dankbaar is hij voor het feit. dat hij enkele tot troost en steun heeft kunnen zijn. Het doet hem verdriet, dat hij zoo weinig heeft kunnen bereiken voor de Kerk. Als één ding ons duidelijk is geworden, dan is het wel dit: „dat Hij anders werkt, dan wij verwachten". Tot de broeders van den Kerkeraad zegt spr. veel dank voor den steun, medewer king en begrijpen. Al waren er ook tijden van eenzaamheid en niet begrijpen. Den kerkvoogden wenscht hij toe. dat zij alles onderschikt zullen maken tot heli der kerk. Spr. bracht een afzonderlijk woord tot de jeugd, die steeds de eerste plaats in zijn hart heeft ingenomen. De kerk is voor jelui, vergeet dat niet! Sps. herinnerde aan den len jeugddienst in De Kaag. Ook dankte hij de kerkgangers uit de andere kerken in de gemeente. Grooten dank aan de koster en 2ijn vrouw, wien nooit iets te veel was. Orge- nist en voorlezer verdienen ook dank; zij verrichtten hun taak niet uit plicht, doch met instemming van hun geheele hart. Spr. dankte de Ringbroeders voor hun tegenwoordigheid, alsook ds. Riemens, voorzitter van het Convent Leiden. Ondanks verschil in leeftijd en kerkelijk inzicht was een goed verkeer mogelijk. Hij heeft veel van den Ring ontvangen voor zijn verdere leven. Hierna ging de scheidende leeraar over tot zijn predikatie. Zijn tekstwoord stond in de eerste brief van Paulus aan de Thessalonicensen 5e hoofdstuk 24ste vers. „Hij die U roept is getrouw, die het ook doen zal". Daar is een vraag, die zich aan ons opdringt. Onophoudelijk struikelen wij weer op deze vraag, die wij op allerlei manier willen ontloopen. Die vraag luidt: „Wie is God voor mij?" Deze vraag naar de levende God, is voor ons een levendige vraag. Uit gemakzucht willen wij die vraag uit ons zelf wel beantwoorden. Wij meenen het allen zeker te weten. Tegenover die eigen antwoorden, stelt zich de H. Schrift, die zegt: „God, o. mensch, is Hij die roept" Waartoe roept Hij dan? Altijd was het: Gij wordt geroepen tot het Koninkrijk Gods". Gij wordt niet ge- roeoen tot iets kleins, tot iets dat voorbij gaat. maar tot iets groots. Gij zijt bestemd tot Ziin hserliikheid. Want ge zijt niet van u zelf, ge zijt Gods eigendom. Als hij roept, roept hij op tot dienstweigering aan de Koningen van de wereld. Wij moeten scheiden van het geld. dat wij gaarne zou den willen bezitten; van de eer, die ons toelacht". Het eenige doel van de komst van Christus was, dat Hii U steeds zou herinneren, dat God u roept. Wii zijn geroepen! Daarom werden ook de kinderen er in betrokken; ook zij be- hooren tot de geroepenen, de kerk is voor allen. De mensch blijft steeds een twijfelaar. Wat zal er van terecht komen? Er was zooveel ontrouw, doch zal de groote trouw van God ons dan niet troosten? want niet allen roent Gods ons, maar Hij is trouw in zijn roepen. Wij bidden zoo eigenaardig om bevrijd te blijven van tevensooed. kruis en leed. maar God zal er wel voor zorgen, dat wij dit op zijn tijd krijgen Doch Hij zal er ook voor zorgen, dat wij bewaard worden voor ziin Koninkrijk! Het eigenlijke waar het omgaat in ons leven. Wii worden bewaard door Hem. die het ook doen zal Waar Leeraar en Ge meente elkaar niet verstonden niet be grepen zal God bedekken met liefde, want „Hii zal het doen!" Na dankzegging werd gezongen van het Gebed des Heeren het 3e en 9e vers. Hierna werd ds. Touw achtereenvoleens toegesoroken door ds. Riemens, namens het Leldsche Convent: door ds. Jansen Schoonhoven van Oeestgeest namens den Ring NoordwUk en door ds. Krilkamp. van Sassenheim als consulent mede namens den Kerkeraad. Od verzoek van dezen laatste werd dep scheidenden leeraar toe gezongen Ps. 121 4. Ds. Touw dankte voor de vele goede woorden en verzocht te zingen van Gezang 96 het laatste gedeelte: „Vader, sla ons steeds in liefde gade". Hiermede was deze plechtigheid geëindigd. Na afloop bestond nog gelegenheid af scheid van ds. Touw en echteenoote te nemen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Zelfs padenteelt zou in zulke gevallen niet worden toegestaan. Aangezien bij doorvoe ring van deze regeling vele tuinders hun bedrijf bijna zullen zien opgeheven, daar de meesten hunner de weinige Inkomsten nog hebben uit de nateelt, zijn reeds meer dere veillngbesturen ln actie om. zelfs al is men ernstig voorstander van teeltbeper king, zulk een ver doorgevoerde beperking inet te doen invoeren. Door zulk een regeling zouden duizen den roeden land meer braak komen te lig gen, dan men aanvankelijk dacht. Vele liefhebbers van de Ijssport heb ben kunnen proflteeren van de banen op de Zanderijvaart aan de Wassenaarsche weg. Daar deze vaart betrekkelijk smal is, wordt van wandelaars vrij spoedig hinder ondervonden. Soms hoopen hierop wande laars, onbewust van de hinder die men veroorzaakt, ook soms bewust Het bestuur der IJsclub is ln deze actief geweest en heeft aan den eigenaar dezer vaart. Baron v, Wassenaer v. Catwijck toestemming ge vraagd om niet-leden der IJsclub den toe gang tot deze vaart bij ijs te mogen ver bieden op welk verzoek reeds officieus toe stemmend is geantwoord. De schaatsen rijders zullen hierdoor de baan vrij krijgen. Inderdaad een groote verbetering. KATWIJK AAN DEN RIJN. De tuinbouw en de teeltbeperking. Naar wij uit goede bron vernemen zal de beperking der groenteteelt (en vroege aardappelen) wel eenigszins anders uitge voerd moeten worden, dan men zich dan ln het algemeen voorstelt. Vooral de ge mengde bedrijven, bloembollen-tuinderij, zal men als de voorgenomen regeling doorgang vindt, zeer aanzienlijk meer moe ten berperken. Dit moet v.n. zijn oorzaak vinden in de dubbele teelt, de voor- en nateelt, waar ais voorteelt bloembollen geplant zijn geweest, NOORDWIJK AAN ZEE. Onze dorpsgenoot, de heer Th. Opdam, is met ingang van heden tot politic-agent te Delft benoemd. Tot volontair bij de politie alhier is aangesteld de heer G. Klinkenberg uit De Zilk. De heer G. van Tilburg, commies bij de N.S.M. aan het station Noordwijker- hout, is met Ingang van 2 Jan. U. op wachtgeld gesteld. Een in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte, ten behoeve van weduwen en weezen van ementus-predlkanten. bracht slechts f. 18 op. OEGSTGEEST. Door F. T. wonende te Den Haag werd hij de politie aangifte gedaan, van het feit, dat hij met zijn rijwiel achter het Groene Kerkje is aangereden door een auto van en bestuurd door M. P. van B„ wonende te Den Haag, waarbij zijn rijwiel werd vernield, terwijl hijzelf eenige ont vellingen aan arm en been opliep. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Aan de politie werd medegedeeld, dat nabij „Rhijnhof" een dronken spiritus drinker in den berm van den weg lag. Met een vrachtauto is hij door de politie naar 't arrestantenlokaal overgebracht en ter ontnuchtering ingesloten. RIJNSBURG. De Grocntenhandel. Aan de groentenveiling werden de vol gende prijzen besteed: Uien f. 2.102.30; Peen f- 1.75—2.50 per 100 K.G.. Prei f. 1.40 1.70 per 100 bos; Roode kool, le soort f. 9.50—11.50 2e soort f 4.75—5,25; Gele kool, le soort f. 8.759.50; 2e soort f. 4.00 4-75; Groene kool f. 1.50225, Knolsel derij f. 3.004.25 per 100 stuks. Alhier is opgericht een aldeeling van de Cnr. Dem. Unie. Het bestuur bestaat uit ae heeren: Joh. Sclioneveld, voorzitter; K. Zandbergen, secretaris en P. v. Bee- kum, Penningmeester. De werkeloosheid Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling stonden in de algeloopen week 184 werkzoekenden ingeschreven, ver deeld als volgt: 175 landarbeiders, 5 schip pers, 2 fabrieksarbeiders en 2 grond werkcis. De Bloemenhandel. Aan de veiling Flora werden in de afge- loopen week groote partijen getrokken tulpen aangevoerd. De kwaliteit was uit stekend; de prijzen stemden over het alge meen tot tevredenheid. De volgende no teeringen werden gemaakt: Wiiuam Cop land 50—55 ct. per bos; Mendel tulpen 60 63 ct.; William Pitt 64—70 ct., Ib.s 43— 50 ct.; Goudvinken 52—55 ct.; Gele Prins 4045 ct.; La Reine 3235 ct.; Rose la Reine 3845 ct.; Flamingo 2426 ct-; Pierson 4045 ct.: Witte Valk 4350 ct.; Herman Schlegel 2025 ct.; King of the Yellow 22—24 ct.Mon Trésor 2330 ct.; Prins van Oostenrijk 27—30 ct., Moore 40 50 ct.; Star 1821 ctEl Toreador f. 3.90 4.00 per 100: Rose hyacinthen f- 4.40 per 100; Witte hyacinthen f. 6.40; Golden Spur 18 ct. per bos. SASSENHEIM. Vergadering der Rctraitenvereeniging. In het K.S.A.-gebouw vergaderde de retraite-vereeniging St. Theresla. De op komst was zeer groot. De presidente, mej. v. d. Eist—Wassenaar, spoorde allen aan trouw te blijven aan de vereenlglng, ook de donatrices. De notulen werden goed gekeurd, alsmede het jaarverslag, uitge bracht door de secretaresse, mej. v. Haas trechtv. Schaik. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vereeniglng een bezit heeft van f. 501.55. De ontvang sten bedroegen f. 211,95, de uitgaven f, 166,65. Een en ander bleek in de beste orde te zijn; het verslag werd goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werden de presidente en de secretaresse, die perio diek aftraden, herkozen. Na diverse ver lotingen sprak de geestelijk adviseur, kap. Westerkamp, een kort opwekkend woord, waarop sluiting volgde. VALKENBURG. INTREDE VAN DS. TH. J. H. STEENBEEK. Veel belangstelling voor den nieuwen leeraar. Na 's morgens bevestigd te zijn door zijn broeder ds. Steenbeck van Stadska naal, die als tekst gekozen had Ez 33:7-9, deed s middags de bevestigde leeraar in trede ln zijn nieuwe gemeente. Na votum en uitspreken van den zegen werd gezongen ps. 100 1, 3 en 4. Daarna hield ds. Steenbeek zijn lntrerede, waar aan wij het volgende ontleenen; 't Is een geweldige koersverandering van Gouvernementsambtenaar weer te staan als beroepen predikant ln een Hol- landsche gemeente, aldus spr. Daar ge plaatst onder een zonnigen bemel, hier te staan op den kouden, killen Vaderland- schen bodem. Tevoren een ressort van vele tientallen KM., nu een kleine gemeente. Daar groot en grootsch; hier klein, beperkt en eng. Er moet iets overbrugd worden; er is nog een klove, die scheldt Hoe zal het gaan? Het zal gaan, want de brug is er. Wij moeten tot elkander komen door het Evangelie in Jezus Christus, dat ik ge trouw ben gebleven. Dat moet onze heilig making bewerken, dan is de klove over brugd en dan laten wij 't verder over aan Als tekst had spr. gekozen Joh. 3 16. Na gebed werd gezongen ps. Ill 1,3,en 5. Spr. herinnerde aan zijn intrede in zijn eerste gemeente in Indië. Toen 13 menschen in de kerk, w.o. zijn vrouw en hier een dubbel gevuld kerkge bouw. „Alzoo lief heeft God de wereld" ge had" is een geweldig woord. Is 't wel zoo bekend? Door zijn liefde huwt God de we reld aan Zichzelf. Dat Is overweldigend. God ls liefde Is er een God van liefde m de wereld? 't Lijkt onbestaanbaar. In de wereld hopeloose verwarring; een inzin king op moreel en geestelijk gebied zonder weerga- Crisis, malaise, een jeugd die niet werkt of nog nooit gewerkt heeft, 't Lijkt of God lang genoeg gewaarschuwd heeft en nu de wereld maar loslaat. God geen God van liefde? Maar een God van wreed heid gaat buiten ons begrip. En toch, God heeft de wereld lief, want Zijn liefde ls anders dan aardsche liefde. God heeft door alles heen de wereld lief, dit is Zijn liefde, dat Hij al onze aardsche idealen uit de handen slaat en ons tegenkomt, opdat wij vragen: „O, God, waar gaat 't heen!" Dat Hij ons voert tot vertwljfeline, tot wanhoop, opdat wij 't klndeke naaren alles inzien en wij komen naar Bethlehem waar wij vinden 't klndeke ln de kribbe. God legde zijn eeniggeboren zoon ln de kribbe v Bethlehem. Jezus is in de wereld gekomen om zondaren zalig te maken, het geen spr. verder uitwerkte. Geen dood voor hen die in Christus Jezus zijn. Geen ver derf hebben zij te vreezen! Is 't woord u vreemd of bekend? Is 't bij u automatische kerkgang of zijt gij dood gepreekt? Zegt gij ook, ik wil die Goa niet? Is Hij maar een profeet of hoog stens een leeraar? Een medium of goed voorbeeld? 't Evangelie een zedcpredlking? Wij moeten luisteren naar God s stem, In den nood, in de crisis, ln de malaise, ln onze rouw, in de versterving wordt 't nieuwe leven geboren! Dat wij daarop dan leggen ons verbro ken hart. Dat is de ure, waarin de ziele luistert en vergeving stamelt. Dat is het eeuwige leven hebben; 't oogenblik waar op het geloof geboren wordt. Din is Gods liefde voor mij; Gods Zoon gestorven voor mij en het leven verkregen voor mij voor de eeuwigheid. Doe ons het woord verstaan; „Alzoo lief heeft God de wereld gehad enz." Amen. Gezongen werd nu Gez. 38: 23. Hierop bracht ds. Steenbeek dank aan zijn broeder voor zijn bevestiging en de colleges en anderen voor hun hartelijke verwelkoming. Spr. vroeg hem te steunen door het gebed. Vervolgens ging ds. Steenbeek voor in gebed en zong de gemeente Avondzang: 7. Ds. Fortgens van Voorschoten, consu lent van Valkenburg, riep ds. Steenbeek namens kerkeraad en gemeente een har telijk welkom toe. Valkenburg ls een be langstellende gemeente, begeerlg het woord Gods te hooren, aldus spr. Hij ver zocht te zingen Ps. 133: 3. Namens de ringbroeders sprak ds. Pras van Katwijk aan Zee. Hij hoopte, dat ds. Steenbeek te samen met zijn gemeente zou mogen optrekken naar het Koninkrijk Gods. Hij verzocht de gemeente ds. Steen- beek toe te zingen Ps. 119: 9. Geroerd dankte ds. Steenbeek en sprak den zegen uit. VOORSCHOTEN. Geslaagde Postduivententoonstellmg. In de serre van café „Overbosch" heeft de vereeniging van postduivenhouders ..De Zwaluw" Zaterdag en gisteren een clubtentoonstelllng gehouden, die voor 'n ieder gratis toegankelijk was. Een 150-tal vogels hadden de leden bij elkaar gebracht, die stuk voor stuk door den heer C. J. Saarloos, van Monster, zijn beoordeeld op vllegtype. In afwijking van de meeste tentoonstellingen had het be stuur gedaan kunnen krijgen beoordee- Ungskaarten aan de kooien te hebben, het geen niet alleen voor de verschillende eigenaren, maar tevens voor de bezoekers een groot gemak ls, vooral wanneer men niet met alle bijzonderheden op de hoog te is. Wij zagen verschillende vogels dia met grooter concurrentie geen slecht fi guur zouden slaan; uit alles bleek dat de verzorging op de hokken niets te wen- schen overlaat. De klassen waren in jong en oud on dergebracht en vr.n 501800 K M. en bo ven 800 KM. goed bezet. Nog een poosje en de reizen vangen weer aan! Menige vogel heeft meer gezien dan zijn etgè- De Chr. Hist. Jongerengroep heeft 'n vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer A, Fortgens. die met gebed opende. Bpr. verwelkomde de heer L Heukels, van Schiedam, voorzitter Statenkrlng Delft, die een bespreking hield over het verschil tusschen Anti-Re volutionair en Christelijk Historisch. Hierop volgde een aangename gedach- tenwisseling. De avond werd afgewisseld met muziek, zang en declamatie. WASSENAAR, Begrafenis van wijlen den heer J. Mansvelt Onder zeer groote belangstelling heeft alhier de begrafenis plaats gehad van wij len den heer J. Mansvelt, ln leven ouder ling der Ned. Hervormde Gemeente, lid van het bestuur der Vereen, voor Chr. Nat. On derwijs, oud-wethouder en oud-Raadslid. Met toestemming van de kerkvoogdij had de plechtigheid plaats in de Ned. Her vormde kerk op het Plein alhier De kerk was reeds voor het grootste deel met belangstellenden gevuld. Opgemerkt werden ojn. prof. dr. Slotemaker de Brulno jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, voor zitter van het college van kerkmeesters, jhr. B. Ph. 8. A. Storm van 's Gravenzande, oud-burgemeester, wethouder G. P. G. van Leeuwen, de raadsleden dr. Ph. J. Idenburg, A. L. Rooijakkers en D. Th. Ruys, de oud gemeentesecretaris J. Egglnk en voorts be sturen van kerkelijke instellingen, van de Ver. voor Chr. Nat. Onderwijs, het Bijbel genootschap, de A.R. Klesvereen. enz. Omstreeks half drie werd de lijkkist met het stoffelijk overschot de kerk binnen gedragen en geplaatst op een baar vóór den kansel. Nadat de familieleden en de leden van het kerkbestuur, die in den lijkstoet waren gevolgd, hunne plaatsen hadden in genomen trad ds. dr, H, J. Honders naar voren voor het uitsoreken van het gebed en de geloofsbelijdenis. Daarna gaf hij het woord aan ds. Ten Kate, die in een indrukwekkende rede her dacht, wat Johannes Mansyeit was ge weest voor de Ned. Hervormde Kerk van Wassenaar, voor het bestuur der Vereen, voor Chr. Nat. Onderwijs en andere in stellingen. De spr. schilderde den eenvoud van den overledene diens rechtsehanenhcld en waarheid, ziin groote liefde tot God en de kerk. Geheel ziin leven was Ingesteld cp het dienen van God en het leven hierna maals. Dit move de familie tot troost zijn. Na ds. Ten Kate trad 1hr. Beelaerts van Blokland naar voren. Deze wees er on, welke gToote kracht steeds van den heer Mansvelt was uitgegaan. Hij was het. die den stoot gaf tot oorichting van het ge bouw voor Cbr. Belangen hl! ook, d!e h"-ft gezored. dat er een kerkdienst kwam in t Zu'deUjk deel der eemepnte. waaruit dc tweede Ned. Hervormde Kerk In de Kie viet ontstaan is, terwijl zijn laatste stre ven eo'd de uitbreiding en restauratie van de oude dorpskerk, welke zeer noodle Is, maar welk wrrk hij niet, meer voltooid kan zien. Voor dien arbeid getuigde spreker in dankbare bewoordingen. Jbr. B. Ph. S, A Storm van 's Graven zande, sorak mede namens burgemeester Wiegman. Tal van laren had hii den heer Mansvelt gek"nd en mogen waardeeveo, vooral toen hii wethouder was geworden. Reeds toen bad hij een zwak llehaan, maar niettegenstaande dat. stond h'J steeds on de bres om de belangen der ge meente te behartigen. Niet steeds gin"rn de besluiten in de door den heer Mansv-'t gewilde richting, maar dan wist hij zie'i er toch hii neer te Wgen. wetend, dat bij ziin nilebt bad gedaan. Hierna verkreeg het woord ds. Mansvelt 77. Maar hier kon hij toch ook niet blijven. Hij moest er weer iets op ver zinnen. En hij verzon er ook iets op. Hij peuterde met veel moeite het scharnier los van de steigerplank. Nu lagen de iwee verraderlijke helften stil. en konden niet meer wippen. En nu moest het bootje weer in de rivier gebracht worden. Dat was ook nog niet zoo gemakkelijk maar Tom gelukte altijd alles. En zoo duurde het niet lang of de scheepjes waren weer vlot. 78. Tom zat schrijlings onder de plank. Onder hem klonk wel een beetje gerom mel, maar daar kon hij nu niets aan doen, „Hou Je maar stil baasje, Jou tijd komt ook nog wel," zei hij troostend en begon er over te peinzen, hoe hij zijn vangst van zooeven uit zijn boom moest krijgen. Dat hij geen menschen kon krijgen om hem re helpen, was hem nu wel du deI 1J'L_Y riet, waar htl langs voer. en dat hcele dikke stengels had, die daar'bamboe ge noemd worden sneed hij zich een prach tige dikke af en stonte daar van boven zijn kapmes dat hij bij al zijn avonturen niet verloren had. in. Nu had hii dus een mes met een heel. heel lang heft er aan. En dat moest hij net hebben. 1-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7