LEIDSCH MUZIEK-LYCEUM I STEENSCHUUR 1 BOELHUIS. INBOEDEL RO-TAX HET LtIJSCH VENDUHUISI S ANITAS i wordt de Melkprijs met 1 cent p. liter verhoogd. GROOTE OPRUIMING 1 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 6 Januari 1934 HET FRANSCHE BAGNO, Hervatting der lessen Maandag 8 Januari. opleiding voor alle examens in de muziek. Vraagt Prijsopgave MUURBESPUITING A. J REEKERS rniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiir p Leidsch Matrassenhuis 1 SP0TK00PJES MATRASSTELLEN illlllllllllllllllllllllllllllllllllillllltililliliiiiiiiiiiiiiiiri aaaaaTV IS TOCH RUIMER NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Overleden: J. L. Radstake, oud 25 jaar. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling staan 43 personen ingeschreven- NOORDEN. Eervol ontslag aan schoolhoofd. Met ingang van 1 Januari j.l. is aan bet hoofd van de gemeenschappelijke O. L. school, den heer G. D. van Noort eervol ontslag verleend uit die betrekking wegens ophelling van deze school. De heer Van Noort werd op 7 Juli 1899 door den Ge meenteraad van Nieuwkoop met alg. sl. benoemd tot onderwijzer aan de dorps school aldaar en wel met ingang van 1 Augustus en qp 9 October 1913 eveneens met algemeene stemmen door den Raad van dezelfde gemeente benoemd tot Hoofd van de school alhier en wel met Ingang van 1 Januari 1914, zoodat de heer Van Noort derhalve 33 jaren en 5 maanden ln deze gemeente is werkzaam geweest, waar van precies 20 jaren als Hoofd der School alhier. Een langdurige staat van dienst en wij kunnen er aan toevoegen ook een eervolle, want de héér Van Noort stond steeds bekend als een bekwaam onder wijzer, die om zijn bescheiden en sympa thiek optreden mede aller achting genieten mocht. Op wachtgeld gesteld blijft hij voorloopig in Noorden wonen, tot hem mogelijk een andere betrekking wordt aangewezen. RIJNSATERWOUDE. Het Crisiscomité. De collecte ten bate van het crisis comité alhier heeft in drie weken opge bracht de som van i. 12.69. Bedoeld co mité hoopt 10 Januari in het Nutsgebouw alhier een weldadigheidsconcert te geven, waaraan mede zullen werken het Chr. Gemengd Zangkoor „Excelsior" van LeB muiden, en het R K. Koor „Sursum Corda" ook van Leimulden. In den loop van deze week zullen een paar leden van het comité net als verleden Jaar de plaatselijke ne ringdoenden weer komen vragen, een klei nigheid af te zonderen voor het do»n slagen van den te houden avond. Het comité hoopt en vertrouwt op aller mede werking! Jaarverg. „Onderling Hulpbetoon" afd. Groene Kruis. In de zaal van J. W. de Boer, alhier, hield bovenbedoelde vereeniging haar Jaarvergadering; 37 leden aanwezig. De voorzitter, de beer G. Eikelenboom opende met een kort welkomstwoord en verzocht den secretaris den heer P. J. Jan sen de notulen van de vorige vergadering voor te lezen. Deze werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van de heeren A. Klebert en J. Roseboom waarin zij bedanken als bestuurslid. Beiden meen den plaats te moeten maken voor jongere krachten, de één wegens ouderdom, de andere wegens ziekte. Hun werd op hartelijke wijze dank ge bracht voor al hetgeen zij in al de Jaren dat zij bestuurslid waren hebben gedaan. De heer A. Kiebert is nl 29 jaar lid van de vereeniging geweest en hiervan het grootste gedeelte penningmeester. De voorzitter sprak den wensch uit, dat A. Kiebert nog lang van zijn rust mag ge nieten, hij hoopt, dat de heer J. Roseboom nog éénmaal geheel hersteld weer als be stuurslid terug mag keeren Zij werden met alg. st. tot eerelid benoemd. Uit het verslag van den penningmees ter bleek: Inkomsten met het batig saldo van 1932 totaal f. 181.28. Uitgaven in totaal f. 180.48'/!, alzoo een nadeellg saldo van f. 19.20. Bovendien beschikt de vereeniging nog over een bankboekje groot f. 438.78. De heeren J. Eikelenboom, J. van Dorp en C. Knelange bevonden de boeken ln orde. De heer T. Bijlemeer bracht rapport uit over den toestand der materialen, op enkele kleinigheden nu is dit ook prima ln orde. In de controle-commissie over de mate rialen werden voor 1934 benoemd de hee ren E. Blazer. J. Roosen en J. W. de Boer. Nu volgde het verslag van den heer W. Compeer, als afgevaardigde naar de ver gadering van het Z. H. Roode Kruis. Besloten werd ln het vervolg geen afge vaardigde meer te zenden. Hierna volgde vaststelling der begrooting 1934. Inkom sten in totaal f. 150.00 Uitgaven in totaal met het nadeellg saldo van 1933 f. 89.80. Alzoo voor het onderhouden en aankoop van materiaal i. 60 20. Bestuursverkiezing. In de vacatures ontstaan door het bedanken van de heeren A. Kiebert en J. Roseboom werden met groote meerderheid van stemmen gekozen de heeren H. Kiebert en J. Bulk. Beiden namen hun benoeming aan. In de vacature W. Dorreoaal die perio diek aftredend was, werd gekozen de heer A. v. d. Knijf. Hierop volgde sluiting. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand, Geboren: Gerarda Jaeoba Fllippa, d. v. C. Hillenaar en C. W. Hoogeveen Jaco bus Dirk, z. v. C. Rodenburg en J. van Berkel. Vaargeul opengebroken. Door schipper Windhorst, bijgestaan door een motorboot van Wesseling uit Sas- 6enheim en twee vrachtauto's die als trek kracht dienst deden, is de vaargeul ln de Woudwetering opengebroken. Het was een inspannend werk, het ijs had nog een dik te van gemiddeld 15 c.M. Over de maand December stonden 94 werkzoekenden bij 't correspondentschap voor de Arbeidsbemiddeling ingeschre ven. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, zoon v. Jan Vesseur en van Wilhelmlna de Wit. Overleden: Dirk Kaptéin, 79 jaar, wedn. van Aagje Klein- Ondertrouwd: Nicolaas Petrus Kop, jm. 25 jaar, te Woerden en Pleternella van Wijk, Jd. 21 jaar. In de sloot gereden. Een vrachtauto H. Z. 8888 beladen inet doozen margarine, geraakte aan den Rijks straatweg alhier, nabij perceel B. 103 in de langs dien weg gelegen bermsloot- De chauffeur, de 19-jarige L. K„ uit Alphen a. d. Rijn, die de oorzaak van dit onge val aan de mist toeschreef, wist zich met groote moeite uit de cabine te reden, even als twee knapen van 13 en 14 jaar welke naast hem waren gezeten. Niettegen staande de auto over den kop geslagen half op en onder het Ijs was terecht ge komen, hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. De zending margarine, welke even te voren aan de Margarine- fabriek alhier was ingeladen en nog den zelfden avond naar Hilversum vervoerd moest worden, had veel schade geleden, j De auto is enkele uren later door een kraanwagen gelicht. De heer J. K. alhier, heeft bij de po litie aangifte gedaan dat des nachts uit een paar hokken, staande op zijn erf in de Brugstraat enkele konijnen zijn ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. HET BALLINGSOORD VOOR ZWARE MISDADIGERS. door R. L S. Een landgenoot van ons zendt ons niet onbelangrijke meaedeeiingen omtrent het Fransche bagno, het ballings- en tucht- oord voor Fransche misdadigers. Hij heeft dit bezocht als toerist, wel te verstaan en werd er zelfs toegelaten ln het eigen lijke gevangenis-gebouw. Laten we aan zijn correspondentie eeni- ge korte inlichtingen doen voorafgaan. Het woord „bagno", ook het Fransche woord „bagne" beteekent oorspronkelijk: bad. Te Constantinopel was de gevangenis, Ingericht voor gestrafte misdadigers, vroe ger een badinrichting geweest De naam van de oorspronkelijke bestemming ging over op de nieuwe en maakte, dat „bagno" en „strafgevangenis" haast synoniemen werden, evenals bij het palels der „Tulle- rieën" van de Fransche koningen niemand meer dacht aan de „pannebakkerijen", die vroeger aan de Seine gestaan hadden en haar naam hadden gegeven aan de vorste lijke woning die op dezelfde plek later verrees. Het Fransche bagno, waarin de gevaar lijke misdadigers worden bijeengebracht, vervangt de oude galeien. Vóór 1748 werden zij, die tot dwangarbeid waren veroordeeld als roeiers geplaatst op galeien. In dat jaar. bij ordonnantie van den'27en Septem ber. werden de galeien ondergebracht bij de Fransche Marine. De roeibooten, die ais galeien hadden gediend, werden afgeschalt en de „galeislaven" verdeeld over speciale straf-lnrichtingen. Het eerste „bagno" werd. eveneens in 1748, te Toulon gebouwd door de veroordeelden zelf daarna kwam er een te Brest en te Rochefort. De Revolutie bracht eenige wijzigingen ln het strafstelsel, bouwde bagno's -te Lo- rient, Nizza, Havre en Cherbourg. Het bag no-systeem was onder de administratie der Marine. Later werden enkele bagno's geslo ten en de gevangenen verdeeld over de an dere inrichtingen. Veel werd in den loop der tijden ver beterd in bet lot der tot het bagno ver oordeelden. Er werd met meer oordeel des onderscheids gehandeld ten opzichte van de misdadigers, wier mate van schuld zeer sterk uitéén liep. De ..geboeide transpor ten", de transporten van aan kettingen saamgeklonken misdadigers, werden afge schaft; de cellulaire gevangeniswagens wer den ingesteld, en daarmede aan het treu rig schouwspel der geboeiden, die ln het openbaar aldus het oord hunner bestem ming moesten bereiken, een einde gemaakt Dit gebeurde in 1837 en was voor een groot deel te danken aan Victor Hugo, die met al de kracht en den gloed van zijn talent tegen deze vernederende behandeling der misdadigers was opgekomen. Eindelijk werd bij decreet van 1852 en bij wet van 1854 het bagno afgeschaft. Doch de naam bleef bestaan, al was het instituut verdwenen. De naam is gebleven tot heden toe. Thans wordt hij in den volksmond gegeven a^ijgjk Fransche straf kolonie in Fransch Guyana die bij decreet van 8 December 1851 werd aangewezen om de tot dwangarbeid veroordeelden te her bergen en hen aan een uiterst gestreng toezicht te onderwerpen. Na deze m:n of meer historische inlei ding geven wij het woord aan onzen land genoot. die z'ch bescheidenlijk slechts met de initialen R. S. bij de lezers aanmeldt. Het Fransche ballingsoord. Heel ver van Frankrijk, oo de noordkust van Zuid-Amerika, ligt Fransch Guyana met het gevreesde ballingsoord, het bagno, waarheen de misdadigers uit het vader land verbannen worden. Wie heeft ln verband met de Dreyfus- zaak niet gehoord van bet Duivelseiland, even van de kust verwijderd, waaromheen de woeste branding bruist van den Atlan- tlschen Oceaan? Wie niet van St. Laurent, het baliingstadje aan de breede Maro- wljnerivier? Ik heb dit stadje bezocht, waar de bal lingen in de groote gevangenissen zijn op gesloten of langs de straten ronddolen, ge doemd tot levenslange armoede. Eene bijzondere gunst was het de ge vangenis zelve te mogen bezichtigen Ik zag het mooie heuvelachtige St. Jean, na een tocht in een boemeltreintje, waarvan de wagons voorzien waren van loshangen de gordijnen om de passagiers een weinig te beschermen tegen de van de locomitlef komende vonken; St. Maurice, na een rit In een hotsend rijtuig. Godebert en Nou- veaux Camps, na een doodenrit langs rot sen en ravijnen, op stoottrollles, daar „pousse-pousse" genaamd, voortgeduwd door öéporté's in wilden draf. Het stadje St. Laurent. St. Laurent want over deze plaats wilde ik iets vertellen ligt ongeveer twee uur stroomopwaarts, van de ruim een kilo meter breede Marowijnerivier, die de grens vormt tusschen Fransch en Hollandsch Guyana. Aan de overzijde ligt het Hollandsche dorpje Albina, een vrijwel verlaten plaats, waarvan de huisjes echter vriendelijk tus- sciien het groen van het onmetelijke oer woud afsteken en dat daarom dan ook door de Franschen „La Coquette" wordt genoemd. Landing te St. Laurent Is mogelijk aan twee groote steigers, wanneer men ten minste bulten beschouwinglaat de ver- sciiillende kleine bruggetjes, die een eind het water insteken of de losse balken, waaraan de corjalen (cano's) der bosch negers zijn vastgebonden. Bij den eersten steiger staat een borst beeld van Jeanne d'Arc en op het voet stuk er van las lk de woorden: Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap, de wapenspreuk van Frankrijk. Maar hoe vreemd deed deze spreuk mij hier aan! Vrijheid in dit bagno? waar duizenden in ellende zijn opgesloten, gedwongen tot zwaren arbeid, of ronddolen in verschrik kelijke verlatenheid? Gelijkheid? ja. die is er en wel van ge vangene no. 1 tot en met gevangene, no. zooveel. Broederschap? Ja, misschien, maar. hoell Aan den tweeden steiger meren de grootere zeeschepen. Hier staan dan ook een douane-station en een postkan toortje. Ongeveer 300 meter verder trekt een hooge muur direct de aandacht en boven geheimzinnig gesloten poorten staan de woorden: Camp de Transportation. (Kamp der getransporteerden). De stad ls niet groot. Er rijden geen trams, weinig auto's, meer rijtuigen, voornamelijk bestuurd door ballingen. Er zijn zeer veel winkels, waarin winkeljuf frouwen bedienen, met groote oogen en papillotten ln het haar; verder een ka zerne met een troep poover gekleede In- landsche soldaten en een groot zieken huis. De huizen zijn er altijd potdicht en toen ik vroeg, waarom men de woningen geslo ten hield, kreeg ik tot antwoord, dat men dit deed om de zon buiten te sluiten. Ik voor mijzelf zou eerder willen denken, dat het meer is tegen dieven, n.l. losloopende ballingen, die overal aanwezig zijn. De ballingen zelf. Het oubllek bestaat er wel voornamelijk uit ballingen, déporté's genoemd, die men overal ziet rondslenteren, lui en werkloos. De balling n 1. krijgt, wanneer zijn gevan genschap is afgeloopen. weliswaar de vrij heid. maar hij mag deze slechts „genieten" in St. Laurant zelf. Een klein aantal is in dienst van de ge- I meente of van particulieren. De eigenlijke bevolking echter bestaat uit Creolen (In boorlingen! en Fransche negers. Verder wonen er vrij veel Chineezen, ln wier han den bijna de geheele handel berust en enkele Fransche notabelen en surveil- lants. Tot de eigenlijke merkwaardigheden van St. Laurent behooren de gevangenis en debegraafplaats. Het schijnt, dat wie het kerkhof te St. Laurent niet gezien heeft de gevangenis ls voor het publiek natuurlijk gesloten niet geacht kan worden dit stadje goed te kennen. Laat mij direct zeggen, dat het „fraaie" van dezen doodenakker schijnt te bestaan ln de vele rijen kruisen en de rutschende bamboe, waaraan ook de uitdrukking „sous ies bambous" ontleend is, wanneer men zeggen wil. dat iemand ad patres is. De andere merkwaardigheid, de card» questionls van dit bagno. Is natuurlijk de groote gevangenis. Deze staat dicht bij de rivier, somber en gesloten als het graf. Twee merkwaardig heden dus: een begraafplaats voor dooden en een begraafplaats voor levenden. In deze gevangenis zijn honderden bal lingen opgesloten. De kleine deur, uitge spaard m ds groote poort, werd geopend door een déporté, die als portier fungeerde. Juist keerde een patrouille „bagnards", terug van hun openbaren dwangarbeid. Bij het binnenkomen lichtten zij de grof gevlochten, breed geranden, slappen stroo- hoed van het hoofd en trokken met hun andere hand hun Jasje omhoog, ten einde het foullleeren te vergemakkelijken. De gevangene, oorspronkelijk meestal blank van kleur (er zijn ook Arablcien. Anamieten. enz.) ziet vaalbleek. Zijn hoofdhaar is kaal geknipt, zijn gezicht stoppelig. Schoeisel heeft hij niet en. indien wel, dan bestaat dit uit hardleeren pantoffels. Het naakte, sterk getatoueerde li chaam is alleen bedekt door een vaalgrijze broek en een dito jasje. Boven den linker zak prijkt zijn „naam" d. 1- zijn nummer, een nummer vaak van vier of vijf cijfers, het een en ander natuurlijk niet In het voordeel van het normale, gewoonlijk toch al boefachtige uiterlijk. Want mocht weieens in dit bagno een onschuldig veroordeelde hebben gezeten, het ls hier anders toch meestal een keur bende van dieven, brandstichters en moordenaars. Zij hebben „niets" misdaan of „bijna niets" Typisch ls, dat wanneer men er naar vraagt, deze menschen nooit iets misdre ven hebben. Zoo vertelde er een naar 8t. Laurent te zijn verbannen, omdat hij gesmokkeld had. Maar dat hij hierbij waarschijnlijk een douane-ambtenaar laaghaitlg om het leven had gebracht vermeldde hij ln zijn verhaal niet- Een ander had zich alleen maar gewro ken op den man, die zijn zuster bedrogen had. Een volgende wa6 „slechts" spion geweest, weer een ander had „niets anders" gedaan, dan op begraafplaats:» naar sieraden van overledenen zoeken. Dat hij natuurlijk daarvoor de lijken op groef om gouden tanden uit de kaken en ringen van de halfverteerde vingers te rooven, dat werd verzwegen. Toen lk dan ook binnen de muren, op het plein van de gevangenis, kwam en dit vol zag met kerels, de een nog gemcencr van gezicht dan de andere, gevoelde ik mij toch even niet op mijn gemak. Gelukkig dreigde er geen gevaar: hier was lk niet ln een verborgen hoek ln Parijs, in een nachtkroeg van de eene of andere havenplaats, maar slechts temid den van een aantal ziek uitziende mach- telooze dégéneré's, bewaakt door grimmige surveillants met groote snorren en gewel dige revolvers. (Slot volgt.) 4039 Directrice: EMILY H. C. WESTENDORFF. M. h. d. voor de toegezonden felicitaties. EMILY H. C. WESTENDORFF - Mevrouw JEANE LAND RÉ - Mevrouw HENDRICHS - Mej. CORRIE DE WEKKER - Mejuffr. FRIEDE KNAPP en de Heeren JAAP VERMEULEN - BRAM V. d. MEULEN en KLAAS BAKKER. Apart spreekuur Directrice: lederen Maandag 3.30—4 uur: RIJNSBURGERWEG 77 B. *026 Bet «enigst betrouwbaar adres voor Gummi-arttkelen ffi Natuurlijk hoek Breestraat Traagt oaio boekwerken alt da eeiondhsidsbibliotuoak C. F. SCHNEIDER'S 972 Burgsteeg 12 (naast den Burcht) Hu: jfi Burgsteeg 12 (naast den Burcht) Telefoon 1S19. Op DINSDAG 9 JANUARI A.S., des voormiddags te 10 uur, openbare vrijwillige verkooping van Meubilaire en andere Roerende Goederen w.o. Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Ledikanten, laaimachines, Schrijfbureau, Boekenkast, Bier- *7omp, Likeursehenker, Schrijfmachine, Harmonicr Rachels, enz. enz. 403r Kijkdag: Maandag a.s. van 10 tot 4 uur. De Vendumeester: D VAN DER QILISEN Met ingang van MAANDAG 8 JANUARI e.k. 3968 DE leidsche melkhandel. Notaris W. A. CARON te Voorschoten zal op Woensdag 17 Januari 1934 vjn. 10 uur ten sterfhuize van Mevrouw de Wed. L. J. Hooymans, Vcursche Straatweg 11 te Veur, publiek a contant ver- koopen: EEN NET ONDERHOUDEN w.o. ameublementen, schilde rijen, zilverkast, glas- en aardewerk, keukeninventaris, tuinslang en gereedschappen, paardetuig, kippen en het geen verder ten verkoop zal worden aangeboden. 4025 Colporteur-Vertegenwoordiger Voor den verkoop van den nleuwsten Excelsior Stofzui ger, model 8. welke door prijs. kwaUtelt en betalingsvoorw. zeer gemakkelijk verkoopbaar ls, kunnen enkele bekwame heeren geplaatst worden. Per soonlijke aanb met getuig schriften tusschen 9'/, en II uur vsn., 8 Januari. 8218a HOOGEWOERD 51. voor 4821 „ASPHALTINE" maakt beslist droge muren, spouwmuren overbodig, en Mastiek Dakbedekking. NOORDW1JK - TEL. INT. 36 Speciaal adres voor Grond boringen en Draineerwerk IN HET BREESTRAAT 138 -TEL 1586 1 Alle gevnld met de Prima Java-Kapok Keuze uit 40 verschillende damasten. 2 persoons 6-deelig nu 26.90. 1 persoons kapok- f5 SE matrassen 9.50. Restanten kapokkussens L70. 3 Witlak Ledikanten met spiraalmatras 4.75. 2 per- 3 S3 soons Gezondheidsmatrassen netten 2-deelig, met 3 S; volle garantie 5.90 Massief eiken Ledikanten Z 33 van 32 e'd. voor 18.90. Kinderledikanten ln alle kleu- SS ren 5.90. Kindercommodes in crême/rose 12.90. TS j™ Kinderboxen 3.90. Kinderstoelen met closetinrlch- 3 ting 2.95. Waschkasten 7.50. Nachtkasten 3.95. Waschtafels 3.95. Eiken Nachtkasten 6.90. We hebben nog een partijtje WOLLEN en GEWATT. DEKENS voor de helft v. d. prijs. S Prachtdekens van 4.50 voor 2.25, van 5.20 voor 2.60; 3 de grootste maat Wollen Dekens 190 x 230 5.90; ES SE Satinet Dekens 2.90: de groote 2 persoons Satinet SS Dekens 3.90; Zijden Dekens met wol gevuld 5.50; SS molton Dekens, groote maten 3919; groote 2 pers. blanke molton Deken 69 cent. Weet U dat wij van Uw zware veerenbedden LUCHTIGE 3 DEELIGE MATRASSEN maken Wij sijn speciaal ingericht tot het opmaken, bij- S I vullen en overtrekken van al uw beddegoederen S 4028 1837 ItUFÜUN 1837 EU Dl PASSAGIERS ZI.JN VERZ5KËRD

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7