Mannenzangver. „Kunst na Arbeid" Het 40-jarig jubileum der Mannenzangver. „Kunst na Arbeid" 74ste Jaargang ZATERDAG 6 JANUARI 1934 No. 22637 Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Een stukje geschiedenis. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 0AGBUAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIENp SO 0(8, per regel mos advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven W Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bwcau Noordeindspkin Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT, Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 «f portokosten. BR tmmtier bestaat irit VffiRBtattat EERSTE BLAD. HINDERWET. Gezien het verzoek van de N.V. Automo bielhandel Vreeken en Schudel, om ver gunning tot het oprichten van een onder- giondsche bewaarplaats voor benzine ln het perceel Papenstraat No. 4. kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie G No. 459, met bovengrondse he altapinrichting vóór dat perceel; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 20 Januari 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat, niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE ^AKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 6 Januari 1934. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van' Lei den brengen ter algemeene kennis, dat gelegenheid zal worden gegeven tot het aangeven van leerlingen voor plaatsing op de school voor Buitengewoon L O. tot en met 20 Januari e.k. op eiken werkdag, des voormiddags 8'/j tot 9 uur en op Maandag. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag .bovendien des namiddags van l1/: tot 2 uur. bij het Hoofd der School in het schoolgebouw aan de Caeciliastraat 65 a; dat voor kinderen die thans een open bare lagere school bezoeken de inschrijving op genoemde tijden ook kan plaats heb ben bij het hoofd der school, waar het kind thans geplaatst is. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 6 Januari 1934. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij. ten behoeve van den door de stichting „de Graal" ln de R.K. H. B. School aan de Mariënpoelstraat alhier, te houden ouder avonden, voor 7 en 8 Januari a s. onthef fing hebben verleend van de verbodsbepa lingen vervat in art. 2, sub a en b, van de Winkelsluitingswet 1930, S. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. TER-AARDE-BESTELLING MEJUFFROUW A. VAN DER LAAKEN. Op de begraafplaats „Rhijnhof" had gis termiddag, onder groote belangstelling, de begrafenis plaats van mej. A. van der Laaken, in leven onderwijzeres aan de Openbare Lagere School, Haverstraat al hier. Onder de vele belangstellenden was het bijna voltallige personeel der school en een aantal leerlingen dier school, die hun ontslapen onderwijzeres grafwaarts bege leidden. Nadat een aantal kransen en bloemstuk ken, waaronder van de familie, van het personeel en van de leerlingen der school, op de kist waren neergelegd, trad het Hoofd der School, de heer H. D. Vriesema, naar voren, die herinnerde aan het woord „En nu blijft Geloof, Hoop en Liefde, doch de meeste van deze is de Liefde." Van die liefde heeft de overledene ln haar leven en arbeid steeds getuigenis afgelegd. Zij was niet alleen een knap onderwij- zeres, maar was bovenal een moeder voor l' de kinderen, die aan haar zorg en op- voeding waren toevertrouwd. In stillen eenvoud en hooge plichtsbe trachting verrichtte mej. Van der Laaken haar arbeid in de school. Aan dien arbeid gaf zij zich met groote toewijding. Haar nagedachtenis zal bij allen, die met haar in aanraking kwamen, dankbaar voortleven. Hierna sprak de heer J. Baak, inspec teur van het Lager Onderwijs alhier, een woord van groote dankbaarheid voor wat mej. Van der Laaken voor het onder wijs hier ter stede is geweest, roemde haar karaktereigenschappen, richtte een woord van troost tot de familie en herdacht de bejaarde Moeder van den ontslapene, die thuis over haar dochter treurt. De heer F. A. Schilthuizen, oud-Hoofd eener Lagere School, voerde namens de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden 't woord, bij ontstentenis van ds. Boersma. Spr. herdacht het vele goede, wat de over ledene voor deze Vereeniging heeft gedaan en prees de belangstelling, die zij in veler lei arbeid, voor het Kerkelijk leven heeft getoond. Haar groote toewijding zal in den kring der Vrijzinnig-Hervormden niet worden vergeten. De heer A. van der Hoogt herdacht de overledene als lid van de afd. Leiden van het N. O. G. en herinnerde aan haar har telijk medeleven met alles wat het N. O.G in het algemeen en in het bijzonder wat de afdeeling Leiden aanging. Nadat een familielid had geschetst de plaats, welke de ontslapene in het familie leven innam en met groote dankbaarheid had gewaagd van haar trouw en hartelijk meeleven in den kring van de familie, sprak een zwager van de gestorvene, de heer J. W. van de Woestijne, namens de Moeder en verdere familie een woord van oprechten dank voor de betoonde belang stelling, waarmede de droeve plechtigheid was geëindigd. Onze stadgenooten, de heeren P. Fokker en H. Verwer, leerlingen van de Handelsavondschool „Kennis is Macht", alhier, zijn geslaagd voor het in Decem ber j.l. in Den Haag afgelegde Mercurius- examen „Duitschè Handelscorrespon dentie". i Maandag 8 Januari herdenkt de Man- nenzangvereen. „Kunst na Arbeid" het feit. dat zij voor veertig jaar werd opge richt. In een vergadering op 8 Januari 1894 werd definitief besloten tot het oprichten eener mannenzangvereeniging en werd het voorloopig bestuur samengesteld hetwelk bestond uit de navolgende heeren: H, J. Bremer, voorzitter; P. Wijkhuijzen, secre taris; H. F. van Urk, penningmeester; F. H. J. Mulder, bibliothecaris en P. J. van Staveren, commissaris. De heer Ph. Rank, onderwijzer te dezer stede, nam voorloopig op zich om de repe tities te leiden, welke gehouden werden bij G. S. Popp aan de Langebrug. De vereeniging mocht zich al dadelijk in een flanken groei verheugen. Dit dankte zij voor een niet gering deel aan het toen bestaande actieve bestuur, maar bovenal aan de eminente leiding van haar dirigent, den heer Ph. Rank Azn. Meer dan 25 jaar heeft deze de vereen, met zijn bijzondere gaven gediend en tot op groote hoogte weten te brengen. Bijzonder jammer is het, dat hij dit jubileum niet meer heeft mogen beleven. Na hem hebben nog „K.N.A." gedirigeerd de heeren Couvee, Mizee, Huner en Hoog- zaad, welke laatste om gezondheidsrede nen helaas moest bedanken. Sinds dien tijd bekleedt hij de functie van eere-voorzitter. Aan hem heeft „Komst na Arbeid" veel te danken. Hierna >16611 „K. N.A." eenigen tijd ondei leiding gestaan van een lid der vereeni ging, den heer W. J. J. v. Velzen, hetgeen hij óp hoogst verdienstelijke wijze en ge heel belangeloos heeft gedaan. Thans bezit „K.N.A." in den heer J. J. v. d. Bos een uitnemend dirigent, die over groote muzikale talenten beschikt. Sinds zijn komst is het ledental dan ook sterk toegenomen en de vereeniging zal, indien zij mag blijven groeien zooals in den laatsten tijd, onder zijn muzikale lei ding zeker nog van zich laten spreken. Onder de leden zijn er. die 20, 30 jaar, sommigen nog langer, ja zelfs één die veer tig jaar lid van „K.N.A." zijn. De laatste is de heer P. la Court, thans penningmees ter der vereeniging. Deze functie vervult hij al meer dan 30 jaar op voortreffelijke wijze. Moge het hem gegeven worden nog vele jaren zijn krachten te wijden aan „K.N.A." Op Donderdag 18 Januari hoopt de ver eeniging haar 40-jarig jubileum te her denken met een jubileum-concert in de Stadsgehoorzaal, waar zeer mooie werken zullen worden ten gehoore gebracht o.a. „Landerkenning" van Edw. Grieg en „Een Stem aan 't Strand" van H. F. Robert Brandts Buys. Deze werken worden met orkest uitge voerd, waarbij als zangsolisten medewer ken Sophie Both-Haas, sopraan en Jaap Stroomenbergh, bariton. Ook verleent het Gem. koor „Cantabie" zijn medewerking, dat zal uitvoeren „Schoon Ellen" van Max Bruch en „Mirjams Siegesgesang" van Fr. Schubert. Vóór den aanvang van het concert, des avonds van 6 uur tot half acht is er in de stemkamer der Gehoorzaal gelegenheid het bestuur geluk te wenschen. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. Taal, afgenomen door den Alg. Ste nografen-Bond, slaagden: de dames J. M. Bayer, mevr. A. G. de Jong—Broers en T. M.' Mooten, Voorschoten. Voor Steno-Typen in de Engelsche taal; mej. M. S. v. Werkhoven, Lisse. Idem voor Maehineschrijven diploma B, snelheid ten minste 130 regels per uur: de dames A. C. Bakker, Oegstgeest, G. Breedijk, Warmond, P. W .de Bruin, A. J. Collee, Rijnsburg, F. S. van Dam, E. S. A. van der Hoop, E. M. L. Kuster, C. W. Lau, M. C. Vermeulen, Leiderdorp, K. v. d. Voorde en de heer G. W. L. de Hertogh. Voor het examen in Boekhouden van wege de Ver. v. Leeraren te Amsterdam; de heer E. J. v. Zurk, Katwijk aan Zee. Allen zijn leerlingen van de Pontschool, Steenschuur 14. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Het bestuur der jubilecrende vereeniging. Zittend v. 1. n r. de heeren A. Lepelaai ?r^ire^ Jïm swsreteifc;-J. Ginia{£' voorzitter, P. la Court, penningm. en W. J. j'. y&a Velzen, Staande de heeren, J, C. Stokh uijzen, H. Jansen, I. Jasperse en C, Dekker KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, zal gehouden worden Maandag 8 Januari 1934, des namiddags 2.30 uur in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Benoeming van een Commissie tot Onderzoek der Geloofsbrieven der nieuw of opnieuw gekozen leden. 3. Rapport der Commissie tot Onderzoek der Geloofsbrieven. 4. Installatie der nieuw gekozen leden. 5. Nieuwjaarsrede. 6. Notulen. 7. Verkiezing voorzitter en onder-voor zitters. 8. Verkiezing leden der commissies. Af tredend zijn: a) Commissie voor vervoer, post en tele grafie: P. A. Wernink, C. G J. Alkemade Sr., N. C. F. van Ginkel, W. van der Laan, J. van der Steen. H. van Zonneveld, J. Heringa. b) Commissie voor het Handelsregister: J. van der Steen. C. G J. Alkemade Sr., B. J. Dijkdrent. J. J. M. Meyers, D. Raap horst Sr.. P. J. van der Zanden. c) Commissie voor Handelsbelangen: J. van der Steen. B. J. Dijkdrent. D. Raap horst Sr.. H. M. Simonis, P. J. v. d. Zanden. d) Commissie voor Handels- en Nijver heidsonderwijs: J. Heringa, J. F. X. San ders, H. M. Simonis, P. A. Wernink Jr. e) Commissie voor het Verslag: D. ten Cate Brouwer. P. Boot Sr., G. J. M. J. Mol- kenboer, dr. P. G. Knibbe, J. F. X. Sanders. f (Commissie van Financiën: D. ten Cate Brouwer, P. Boot Sr., G. J. M. J. Molken- boer, dr.' P. G. Knibbe. g) Commissie inzake uitbreidingsplannen gemeente Leiden: J. F. X. Sanders, N. C. F. van Ginkel, P. A. de Gooyer, G. J. M. J. Molkenboer. 9. Mededeelingen. 10. Ingekomen stukken. 11. Rondvraag. 12. Huishoudelijke Vergadering. 13. Sluiting. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Wed. C. van Mastrigt— Labrée Haarlemmerstraat 238, Leiden. Vleeschbouwerij. Uittredend eigenaresse: Wed. C. van Mas trig t- Labrée. Leiden, d.d. 1 Jan. 1934. Nieuwe eigenaar: J. J. van Mastrigt, Leiden. Wijziging handelsnaam in: Firma C. van Mastrigt. Wijziging uit geoefend bedrijf in: Rund-, Kalfs- en Var kensslagerij Fijne Vleeschwarentevens grossierderij. Firma F. Jansen, Uiterstegracht 149, Lei den. Winkelier en grossier in schoonmaak artikelen. Nieuwe eigenaar: J. Bekooy, Leiden. DE BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Een geniaal regisseur schiep uit een gewoon „gegeven" een film van ongewone bekoring. Die regisseur is Ludwig Berger, de vertoonder van de film-operette; die film is Walzer-Krieg! Het is de strijd tusschen twee kapellen, die van Lanner en Strauss. Hij wordt deels uitgevochten in Grinzig, waar twee feestllokalen elkaar scherp beconcurree- ren, deels aan het Engelsche hof en deels te Weenen in en om het gerechtsgebouw! Welk een heerlijke gang zit er in deze film. welk een vuurwerk van kleuren en klanken, dat u onmiddellijk overweldigt en gevangen houdt tot de grootsche slot apotheose. De inhoud van de film werd reeds gisteren in groote trekken in door Berger, met de welluidende muziek van Alois Melchiar en het charmante spel van Renate Muller, Willy Fritsch, Rose Barsony, Paul Hörbiger, en vele anderen, laat zich nauwelijks onder woorden bren gen. De ouderwetsche romantiek en die oude. vertrouwde melodien van Lanner en Strauss, schiepen een spel van een opwin dend rythme. De Weensche sfeer: het weeke dialect met de zachtmoedige into natie en het schilderachtige milieu dei- feestlokalen, werd op virtuose wijze door den regisseur uitgebuit, en tegader werd een film-operette verkregen, die ver uit gaat boven het normale peil. In pom peuze paleizen aan 't Engelsche hof kon den regisseur en fotograaf hun hart op halen en droomerige walsmuziek brengt den toeschouwer (die vóór alles misschien toehoorder is) in een sfeer van begeeste ring en extase. Weergaloos is tenslotte de massa-regie in en om het Gerechtsgebouw waar de Walzerkrieg door den rechter moet worden beslist en waar de verbroe dering tusschen Lanner en Strauss bei den schitterend getypeerd) de oorlogs zuchtige stemming doet overgaan in een roes van meesleepende walsmuziek en da verende jolijt! Het zeer hoogstaande film-program in Luxor wordt gecompleteerd met „Congo- rilla". een reeks van fraaie opnamen van een wetenschappelijke expeditie door de donkere oerwouden van Afrika, op een voudige. maar klare wijze toegelicht, ter wijl ook een kaleidoscoop van 1933 de volle aandacht vraagt. Wie ook maar eenig belang stelt in de filmkunst mag deze week in Luxor niet ontbreken! BINNENLAND. De retourvlucht van den Post jager; kort na het vertrek uit Batavia wegens defect aan de benzineleiding teruggekeerd; daar na weer vertrokken. (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De crisis-steun aan den landbouw; drlo wetsontwerpen ingediend. (3e Blad). Wettelijke regeling van het automaten* stelsel in voorbereiding; bijvulling na slui tingsuur verboden. (Binnenland, 3e Blad). Samenwerking tusschen tramweg-maat schappijen in Noord-Brabant. (Binnenl., 3e Blad). Brand in de „J. P. Coen" te Amsterdam. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De diplomatieke besprekingen worden voortgezet. (Buitenl. le Blad). Afneming der werkloosheid. (Buitenl. le Blad). Titulescu blijft Roemeensch minister van buitenl. zaken. (Buitenl., le Blad). Trianon-Theater. Het land, waar Ko ning Pausole regeert, is wel een zeer bij zonder! Geen enkele landkaart duidt zijn ligging aan, maar desondanks bestaat het en wat meer zegt, onder het régime van een koning en 365 koninginnen met als practisch bestuurder de door allen ge- vreesden minister Taxis, leeft men er ge lukkig! Elke dage aanschouwt in het land van Tryphème 'n andere koningin (of op den 366en dag van het schrikkeljaar allen tezamen den koning regeeren vermeldt de film niet). Zoo ging het tot de knappe vliegenier Giglio er landt, gevangengeno men en de gast des konings wordt; zijn hart verliest aan de eenige dochter van Pausole en tenslotte na een serie komi sche avonturen met haar in den echt verbonden wordt op denzelfden dag, waarop een massa-ontslag 364 koningin nen werkloos maakt en met Taxis de be- wanening van het land verbannen wordt. Door de schitterende hoffeesten, de weelde rondom den koning die door Emil Jannings vertolkt niet alleen in fi guur, maar ook in levenswijze aan Nero doet denken wordt deze zeer onwaar schijnlijke film tot een ongevenaard kijk spel. een streeling voor het oog. Voor de pauze draait de Amerikaansche klucht „International House" met als lichtpunt een zij het zeer kort wederoptreden van Cab Calloway en zijn band. De teekenfilm toont de geschiede nis van ..The Peanut's Vendor", waarbij vooral de band alle waardeering ver dient. Casino-Theater. „De bende der wre kers" is de verfilming van de gelijknami ge roman van Edgar Wallace en alleen de naam Wallace is er reeds borg voor, dat we hier met een spannende film te doen hebben. Doorgaans wordt deze film in drie series vertoond, doch Casino brengt haar in één avond, zoodat zij de heele voorstelling in beslag neemt. Een voordeel daarvan is dat we ons geduld nu niet zoo lang op de proef behoeven te stellen, waartegenover het bezwaar staat, dat we de sluwe leden der bende den heelen avond over het witte doek zien wande len Voor een korte inhoudsopgave leent zich deze aaneenschakeling van intrigue en spanning natuurlijk allerminst. Lief hebbers kunnen er van genieten! Geslaagd voor het Mercurius-dlploma van de Federatie van Handels- en Kan toorbedienden in Nederland de heer W, Jorissen, alhier, leerling van Octavia Par- mentier, leerares Boekhouden, alhier. Voor het in December jl afgenomen Mercurius-examen Boekhouden slaagde de heer H Broer te Warmond, leerling van den heer J Munting, leeraar M.O. Boek houden, alhier. Voor het Mercurius-examen Boek houden is geslaagd de heer B. A. van Ulden, leerling van de Middelbare Han delsavondschool van het Genootschap „Kennis is Macht" alhier. Op 16 Januari wordt voor eerste oefening ingelijfd de eerste ploeg dienst plichtigen, niet aangewezen voor de offi ciers- of de onderofficiersopleiding bij het onbereden gedeelte van het 6de regi ment veldartillerie alhier. Men bericht ons. dat de heer N. de Water, mr. schilder Nieuwe Rijn 94, alhier, den dezer dagen in Schoonhoven gehou den Hasconeer-cursus heeft gevolgd en dat aan hem krachtens beslissing van de commissie en van de jury het „diploma Hasco-relief" is uitgereikt, met aanteeke- ning uitmuntend. Bovendien werd het werkstuk dat door hem aan het einde van den cursus bij den onderlingen wedstrijd werd gemaakt, door de jury bekroond met den tweeden prijs. Hasconeeren is een voor binnen-decoratie, die sedertgprui men tiid grooten opgang in Nederland, maakt en die reeds door ca 1200 schilders bedrijven wordt toegepast Hasco-relief treedt in de plaats van behangsel, tegels e.d. materialen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1