Sectieverslag over de Leidsche Begrooting voor 1934 74,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 3 Januari 1934 Derde Blad No. 22634 MET ANTWOORD VAN B. EN W. GEMENGD NIEUWS. o in. NOG EENS FINANCIEEL BELEID. B. en W. vervolgen hun antwoord aldus: In het voorgaande hebben wij opmer kingen slechts kunnen verklaren, door te veronderstellen, dat van de oegrootings- stukken onvoldoende was kennis genomen. Het derde gedeelte van deze rubriek doet het zelfde vermoeden rijzen, want het is voor ons College onbegrijpelijk, hoe men bij behoorlijke lezing van de verschillende bescheiden ln ernst kan verklaien, dat dt begrooting niet in het teeken van een al gemeen noodzakelijke bezuiniging staat en dat. ondaAks de mededeeling van ons Col lege, dat op allerlei gebied bezuiniging was verkregen, men van die bezuiniging niets heeft kunnen bemerken. Reeds bij een oppervlakkige raadpleging van de be- grootingscijfers kan men toch waarnemen dat tal van posten lager zijn uitgetrok ken, dit na de verminderingen, die zij dik wijls reeds ten vorige jare ondergingen. Een opsomming te geven van al de onder werpen, ten aanzien waarvan de uitgaven werden ingeperkt, is dan ook volmaakt overbodig. Genoeg zij het er op te wijzen, dat door of op initiatief van ons College den ge meentelijken schoolgeldophaaldienst werd afgeschaft; het hulpkantoor der Bank van Lec-r.ing werd opgeheven; een salaris- korting werd ingevoerd, gevolgd door ge lijkmaking van het pensioenverhaal voor alle ambtenaren en het vervallen van den aftrek van f. 700.voor ongehuwdenhet stelsel van „inhalen" der overuren werd ingevoerd; de onderwijskosten door ver schillende maatregelen naar beneden werden gebracht (bv. nijverheidsscholen, bijzondere bewaarscholen); subsidies wer den verlaagd of ingetrokken; een bespa ring op de exploitatielasten der Lichtfa brieken werd verkregen door den bij de vorige begrooting genomen maatregel in zake de afschrijvingen; de tariefloonen der straatmakers werden gewijzigd; de schoolbaden werden beperkt; in de vaca- ture-Oort bij Endegeest niet werd voor zien, enz. Wil men nog verder bewijs, dat inder daad reeds zeer belangrijk is bezuinigd, dan neme men kennis van het volgende. De kosten van werkloozen- en armen zorg stegen van f. 551.778.in 1931 tot f. 1.216.772.— (netto) voor 1934; de voor naamste belastingopbrengsten (waaronder de uitkeering uit het gemeentefonds) bedroegen in 1931 f. 2.689.484.en de winst der Lichtfabrieken, van Endegeest en het Slachthuis f- 1.114.113.is samen f. 3.803.597.terwijl in de aangeboden begrooting de belastingopbrengsten maar op f. 2.626.027kunnen worden uitge trokken, niettegenstaande sedert de belas tingen werden verzwaard door verhooging van het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting tot 80, door indeeLing van de gemeente voor die belasting in de 2e klasse en door indeeling van de gemeente voor de personeele belasting ln de 4e klasse Wegens winst der Lichtfabrieken enz. wordt uitgetrokken f. 1.299.117.—, waar onder echter een bedrag van f- 150.000.— afkomstig van 1933, en f. 170.000.— waar mede de winst voor 1934 nader kan wor den verhoogd. Het totaal der belastingen en der winst is mitsdien f. 3.925.144.—. Tegenover een ontvangst uit deze bron nen in 1931 van f. 3.803.597.— staat dus een bate voor 1934 van f- 3.925.144.— en een toeneming alzoo van f. 121.547. De stijging van de kosten van armenzorg en werkloozen bedraagt f. 665.000.en overtreft die der genoemde ontvangsten mitsdien met plan. f. 543.450.Niette min sluit ook de begrooting 1934, niet op papier, maar in werkelijkheid. Het feit nu, dat een dergelijk groot bedrag werd opgevangen, bewijst beter dan welk be toog ook, dat omvangrijke bezuiniging ln den gewonen dienst plaats had- Want hoe zou het anders mogelijk zijn geweest dat nadeelig verschil, zelfs al neemt men de verdere extra-dekkingsmiddelen in acht, te overbruggen. En wanneer de Raad voorts heeft kennis genomen van de maat regelen, die wij hierna nog mededeelen of voorstellen, dan zal haar blijken, dat ons College nog niet stil zit, maar nog voortdurend bezig is om verlaging van de lasten der gemeente te verkrijgen. In hoeverre het nu in het licht van deze werkzaamheid gerechtvaardigd is, de meening uit te spreken, dat ons College van den ernst van dezen tijd niet vol doende is doordrongen, zal het lid, dat deze woorden tot ons College richtte, het best met zich zeiven kunnen uitmaken. Als een aner voorbeeld van ongegronde en daarom ontmoedigende critiek kan worden genoemd de opmerking, dat de ver laging van de Fabrieagebegrooting maar van weinig waarde en niet veel meer dan een bezuiniging op papier is. De bedoeüng van deze zonder nadere motiveering ge maakte opmerking ontgaat ons; het be trokken üd zal toch weten, dat zonder nadere machtiging van den Raad en van Gedeputeerde Staten niet meer kan wor den uitgegeven, dan is geraamd. Ook be grijpen wij niet goed. hoe de omstandig heid, dat verbeteringen, in vroegere jaren ingevoerd werden en thans nog tot ver laging van de uitgaven medewerken, stof tot critiek kan zijn; immers vooral be zuinigingsmaatregelen, die door hun per manente werking een blijvende verlaging van uitgaven brengen, zijn gewenscht. Zoo is ons evenmin duidelijk, waarop de opmerking inzake de verlaging van de on derwijsuitgaven wordt gemaakt. Dat de maatregelen der Regeering op het peil der onderwijsuitgaven van grooten invloed kunnen zijn, willen wij niet betwisten. Inderdaad heeft de door de Regeering voorgenomen korting op de salarissen mede gewerkt tot de verlaging van de uitgaven; hiertegenover staat echter, dat door een anderen maatregel van het Rijk. n.l. de doorvoering in 1934 van de vooi de gemeente nadeeliger schaal dan de rijks-subsidie, de uitgaven belangrijk zou den zijn gestegen, indien niet tijdig door ons de noodige maatregelen waren ge nomen. Ook verder wordt, zoo als vol doende bekend ls, van de yzjjheid van be weging die de gemeente nog binnen deze wettelijke grenzen heeft, mee inachtne ming van de onderwijsbelangen, voortdu rend gebruik gemaakt om tot lagere uit gaven te geraken- Men houde daarbij voorts in het oog, dat elke daling van het getal leerlingen volstrekt niet altijd tot een eenigszins belangrijke vermindering uitgaven leidt. En wat het bijzonder on derwijs betreft wijzen wij er op, dat ten behoeve van dat onderwijs niet meer mag en wordt besteed, dan waarioe de ge meente wettelijk verplicht is, zoodat be zuiniging alleen kan worden verkregen door gemeenschappelijk overleg tusschen het Gemeentebestuur en de schoolbesturen Te dien einde is op 1 November J.l. een conferentie met alle schoolbesturen ge houden, welke naar het zich laat aan zien, niet zonder resultaat zal blijven. Wij waardeeren het steeds, wanneer ons bezuinigingsobjecten aan de hand wor den gedaan; wij hebben dan ook met veel belangstelling kennis genomen van de in het verslag geopperde denkbeelden en zijn gaarne bereid onze meening omtrent de constructieve waarde te geven. Een lid acht de salarissen van de hoo- gere ambtenaren een object voor verdere bezuiniging. Wij moeten dit lid echter de illusie ontnemen, dat dit een bezuiniging van beteekenis zou zijn, daar de salarissen boven f. 5000.(zonder onderwijs) slechts een klein percentage, ongeveer 5\o, van den totalen salarislast vormen. Wij laten nu maar onbesproken de billijkheidsvraags, alsmede of een nivelleering van salarissen, als dit lid blijkbaar voorstaat, in het be lang der gemeente zou zijn, welk belang eischt, dat de verschillende diensten door bekwame, voor hunne taak volkomen be rekende ambtenaren, worden geleid. Het verband tusschen de door een lid beweerde ondoeltreffende verzekering van werklieden tegen ziekte en ongevallen, en bezuiniging, is ook ons College niet duidelijk en wij kunnen derhalve zonder naderen uitleg niet inzien, hoe in deze voor de gemeente vermindering van uit gaven zou kunnen worden verkregen. Het afknippen van „franje" daaren tegen vormt inderdaad een object voor bezuiniging, doch van een afknippen van „veel" franje kan geen sprake zijn. om dat nu eenmaal niet „veel" franje in onze gemeente bestaat en bovendien reeds vroeger „franje" werd afgeknipt. Intus- schen is ons elke mogelijke bezuiniging welkom en gaarne aanvaarden wij dan ook de aangeboden beperking van uit gaven door limiteering van de extra-ver goedingen aan de Brandweer voor dienst op 3 October; de bcgrooting kan op deze i wijze, wat de Brandweer betreft, met f. 2b 1 a f- 50.worden ontlast. Volledigheids- halve voegen wij hieraan nog toe, dat ln het door ons College ontworpen ambte- naren- en werkliedenreglement dergelijke extra-vergoedingen voor het gemeenteper- soneel uit de bestaande verordening niet werd overgenomen. De reorganisatie van diensten is even min voor ons College een nieuwe gedachte. De samensmelting van de diensten van Gemeentewerken en Bouw- en Woning- toezicht is bij ons reeds geruimen tijd in overweging en in beginsel gaan wij er mede accoord; alvorens echter een defini- tievc beslissing te kunnen nemen moet j deze zaak, wat de uitwerking ln details j aangaat, nog nader onder oogen worden gezien. Het vraagstuk der samenvoeging van politie en brandweer is thans zoo ver voor- bereid, dat binnen niet al te langen tijd een desbetreffend voorstel zal kunnen worden ingediend; dadelijke bezuiniging j zal deze vereeniging evenwel niet geven, al hopen wij, dat zij die op den duur wel zal opleveren. De instelling van een bezuinigings- i instituut had eveneens reeds de aandacht van ons College; verschillende mogelijk heden er zijn ook andere en wellicht betere oplossingen dan de benoeming van een bezuinigingsinspecteur werden be- reids onder oogen gezien en wij hopen dus spoedig tot een resultaat te komen. De samensmelting van Maatschappelijk j Hulpbetoon, den Dienst voor Sociale Za- j ken en den Geneeskundigen Dienst is een onderwerp, dat bezwaarlijk thans ter hand kan worden genomen, nu de reorganisatie van de eerstvermelde instelling in vollen gang is. Inkrimping van het personeel der politie door uitbreiding van de rijwiel- en motor- brigades is niet mogelijk. Het is niet buiten gesloten, dat de zich steeds uitbreidende taak van de politie (verkeersgebied, toe zicht sociale wetten, crisiswetten, enz.) in de toekomst, zelfs vermeerdering van per soneel noodzakelijk maakt. Uitbreiding van personeel der motorbrigade heeft eenieen tijd geleden plaats gehad als hulp middel. om met de huidige corpssterkte de politietaak speciaal op verkeersgebied zoo goed mogelijk te doen vervullen Uitbrei ding van de rijwielbrigade kan niet plaats hebben, omdat daardoor de surveillance te voet in het gedrang zou komen. Wij zijn het volkomen eens met die leden, die meenen, dat voor de gemeente niet alleen op het gebied der bezuiniging een taak is weggelegd, maar ook op het gebied der zorg voor de door de crisis ge troffenen. De gemeente schiet op dit laat ste terrein echter niet te kort; men zie do enorme bedragen, die op de begrooting voor ondersteuning in geld zijn uitgetrok ken- ook werkverschaffing heeft plaats of is in voorbereiding, zoodat de2e beide in het verslag genoemde middelen voor het bieden van hulp reeds in ruime mate wor den toegepast en er geen grom! bestaat voor de bewering dat de belangen van werkloozen en andere noodlijdenden on voldoende worden behartigd. De in de derde en vierde plaats genoem de middelen hadden eveneens ongenoemd kunnen blijven. Ontslag als algemeene regel, aan het eemeenteoersoneel bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd schrijft de rechttoefitand-verorde- ning voor de ambtenaren sedert haar be staan voor en geschiedt derhalve. Voor werklieden bestaat een dergelijk voorschrift weliswaar niet, doch ln de practijk wordt steeds als ten aanzien van de ambtenaren gehandeld; er zijn dan ook geen werklieden boven den pensioen gerechtigden leeftijd in vasten dienst. Ontslag, als algemeene regel, aan de ge huwde vrouwelijke ambtenaar geschiedt eveneens ingevolge reeds bestaande ver ordeningen. Wij vinden geen aanleiding in te gaan op de economische beschouwingen van het lid, dat verklaarde ten opzichte van de salariskorting en het stopzetten van open bare werken een ander standpunt dan ons College in te nemen en wel reeds hierom niet. wijl een algemeene salariskorting niet is voorgesteld, noch de openbare werken worden stopgezet. Evenmin zijn voorstellen gedaan, om den werkkozensteun te verminderen of om subsidies algemeen te verlagen c.q. in te trekken, noch worden allerlei sociale voor zieningen afgebroken. Ons streven is er op gericht, bezuiniging zoo min mogelijk door afbraak, maar door besnoeiing te ver krijgen. om dus wat aan nuttige sociale instellingen en voorzieningen bestaat zoo veel mogelijk in stand te houden, echter op eenvoudiger en goedkooper wijze. Het is ongetwijfeld juist, dat de Re geering, in het bijzonder in den laatsten tijd, maatregelen neemt of bevordert, die de gemeenten voor groote financieele moei lijkheden plaatsen. Daartegen te protesteeren in den vorm als dit lid wenscht, zouden wij echter niet juist achten. Niet alleen met het oog op het belang, dat Rijk en gemeenten weder- zijdsch bij gezonde overheidsfinanciën hebben, maar ook omdat een ageeren door een gemeente tegen het algemeen Regee- ringsbeleid niet door den beugel kan. Dit wil niet zeggen, dat de gemeenten in alles een passieve houding moeten aannemen; natuurlijk kunnen opmerkingen en ver langens ter kennis van de Regeering wor den gebracht, doch indien dit zaken be treft, die alle gemeenten aangaan, dient dit te geschieden via de eigen vakvereenl- ging. in casu de Vereeniging van Nederh Gemeenten. Het is duidelijk, dat de vermindering van de rijksuitkeering uit het gemeente fonds en van de rijksbijdrage in den werk- loozensteun het noodzakelijk maakten de concept-begrooting voor 1934 opnieuw in behandeling te nemen, waarbij uiteraard moest worden vastgehouden aan een slui tende begrooting. Het was daarbij tevens noodig den dienst 1933 nader onder oogen te zien. Dienst 1933. Voor 1933 zijn nog benoodigd door hoo- gere uitgaven (vooral voor M.H. en steun aan werkloozen) en lagere ontvangsten f. 306.500, die door verhooging van eenige posten worden gedekt. Dienst 1934. Voor 1934 moest nog worden gevonden f. 301.625 (nog te dekken volgens geleide- brief f. 45.000, verminderde rijksuitkeering f. 83.500, verminderde uitkeering voor M.H. en werkloozensteun f. 83.600, enz.). Het is wel overbodig te zeggen, dat dit aanzienlijke bedrag alleen is te verkrijgen door het nemen van ingrijpende maat regelen; niettemin is het mogen gelukken nieuwe middelen te vinden voor de dekking van dit tekort. A. met wijziging van de desbetreffends posten der begrooting: 1. Handelingen Gemeenteraad Sterke inkrimping van de verslagen der redevoe ringen in de raadsvergadering, b.v. tot de helft van den tegenwoordigen omvang. waardoor de drukkosten lager worden f. 2500.-. 2. Pensioenen Het voor nog in 1934 te verleenen pensioenen uitgetrokken bedrag van f. 10.000 kan worden verlaagd met f. 6000,-. S. De gratificatiën aan gemeenteambte naren bij gelegenheid van de vervulling van hun 25-jarigen, 40-jarigen of 50- jarigen diensttijd kunnen vervallen. Op de gemeentrekening is hiervoor uitgetrok ken f. 200.-. De besparing bij de bedrijven wordt geraamd op f. 300.-. 4. Politie De tegemoetkoming in de kosten van schoeisel en beenkappen, welke toelage voor 1933 werd bepaald op f. 20,-, kan worden verminderd tot "~f. 10,- per persoon. Indien dit bedrag niet toereikend is. behoort het restant uit de kleeding- toelage te worden betaald, welke geregeld een overschot geeft Vroeger moest het schoeisel geheel uit de kleedingtoelage worden bekostigd. Deze verlaging is in middels bij de commissie van overleg aan hangig gemaakt f. 1510.-. 5. Geneeskundige en Gezondheidsdienst Geschrapt kunnen worden: Subsidie aan het Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde (de vaccine zal voortaan uit Amsterdam worden betrokken) f. 107.-; Subsidie aan ;het Groene Kruis f. 25.-; Huur van buitenwoningen voor zwakke gezinnen (is van geen beteekenis door het weinige gebruik dat hiervan wordt ge maakt) f. 50.-; Subsidie aan het. consul tatie-bureau voor moeilijke kinderen (we gens niet-gcedkeuring door Ged Staten) f. 300.-. Verminderd kunnen worden, de kosten van gemeentelijke volksbaden door het badhuis eerst van 9 uur af open te stellen f. 700.-; de kosten van den „Eerste Hulp- diest" door verlaging van de belooning van de semi-artsen; vergoeding stalling auto; verlaging kosten vervoer besmette lijke ziekten: samen f. 525.-: het niet vervullen van de vaeature-Muyzert als stadsgeneeshear f. 500.-; het verleznen van ontslag aan de stadsvroedvrouw, die vooi pensioen ln aanmerking komt en van wier diensten feiteüik geen gebruik meer wordt gemaakt f. 300,-. 6. De fabricage-begrooting kan nog nader worden verminderd met f. 13.721. 7. Markt- en Havendienst. Hooger kunnen worden begroot: staangeld bode wagens f.50: liggeld vaartuigen f 25; havengeld f.1500: totaal f.1575. Door een wijziging in de dienstregeling van de brugwachters kan het personeel worden verminderd met 2 vaste en 1 tüde- lijken brugwachter. Na aftrek van wacht geld kan de besparing deswege worden ge steld op f. 1740. De post tijdelijke hulp bij verlof en ziekte kan worden verminderd met f 1470: vervallen of verminderd kunn-m: de toelage voor het onderhoud der Groote Havenbrug en der Blauwnoortsbrug (door een wijziging in de tewerkstelling) f260; de posten van f. 80 „belooning van een man op de Botermarkt" en f. 125 „assi stentie bij het wegen van kaas" 205. 8. Plaatselijke Commissie van toezicht op de bioscopen. Kan evenals vóór 1931, weder op f. 50 worden gebracht. 9. De toelage aan de Gezondheidscom missie kan wegens de voorgenomen ophef fing met 1 Januari as. vervallen f. 1169. 10. De uitgaven voor het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" kunnen worden ver laagd. door het loon der 4 suppoosten, dat in verband met het raadsbesluit van 30 I November 1931 door de Commissie onder onze goedkeuring werd bepaald op f.20 per week, terug te brengen tot f. 18 per week, op welk bedrag de Commissie en ons i College zich aanvankelijk gedacht hadden het loon te bepalen f. 416. 11. De subsidie aan de Vereeniging Schoolkndervoeding en -kleeding is de i laatste jaren sterk gestegen. Een verlaging van deze subsidie met f. 10.000 is nood zakelijk. I 12. Winst Endegeest. Door verminde ring van de vacantiegelden (f.1840). ver laging der onderhoudskosten (f. 1500) en een reorganisatie van de portiersdiensten (f. 1500) kan de winst worden verhoogd met f.4840. 13. Winst Openbaar Slachthuis. - Voor namelijk door de toeneming van het aan tal slachtingen in verband met de beper king van den veestapel, kunnen de vol gende ontvangsten worden verhoogd: a. slachtrechten (lila) f. 20.800; b. weeg- looncn f.1000; c. huren f.2550; totaal f. 24.350. Hiertegenover moeten door den gedaal- den invoer van buitenlandsch vleesch worden verlaagd: verblijfloonen f.750: keurloonen f.2000, totaal f.2750; besparing onderhoud f3400. 14. Verlies Reinigings-* en Ontsmeltings- dienst. Het verliessaldo kan worden verlaagd door vermindering der posten: vervanging bij verlof en ziekte f.2835; vuilafvoer naar Nieuwkoop f.2975; on voorziene uitgaven f. 190. 15. Winst Lichtfabrieken Nu het jaar 1934 zoo dicht is genaderd, dat de moge lijke resultaten van dat exploitatiejaar beter kunnen worden beoordeeld, achten wij het alsnog gewettigd de winst voor beide fabrieken tezamen f. 170.000. hooger te stellen. Hierbij is er van uitgegaan, dat de omzetbelasting ten laste van de gebruikers zal komen; een andere regeling laten de financieele om standigheden trouwens niet toe. Lagere rente in verband met de aflos sing van het restant der 4 3/4"A> geldlee- ning van 1927 f. 5.939 B. door op den in te stellen post: „Op brengst van maatregelen ter versterking van de inkomsten en verlaging van de uitgaven" te ramen: a. in afwachting van nader ln te dienen voorstellen 1. Opheffing van het waagwerkersgilde, welke een bezuiniging za! geven van f- 2100.—. 2. bezuiniging bij het Onderwijs, welke kan worden verkregen door: inkrimping van het iBstituut der boventallige leer krachten; afschaffing vakonderwijs nut tige handwerken; vermindering belooning onderwijzers vervolgonderwijs; verminde ring subsidie bijzondere bewaarscholen; verlaging vergoeding Secretaris Plaatse lijke Schoolcommissie; reorganisatie on derwijs aan spraakgebrekkige kinderen. De uitgaven voor deze onderwerpen die nen te worden verlaagd met f. 30.000. 3. Wijziging van de schoolgeldregelingen voor Middelbaar Onderwijs en Gymna sium, in aansluiting aan de veranderingen die in de regeling voor de Rijks Hoogere Burgerscholen werden gebracht; de wij ziging zal kunnen ingaan op 1 September; de meerdere opbrengst wordt over 1/3 jaar geraamd op f. 13.000. 4. Beperking van de vergoeding voor overuren en dienst op Zon- en feestdagen (waaronder Brandweer) f. 100 b. overeenkomstig de bij dit volgnum mer geformuleerde conclusie, c.q. gedane mededeeling: 1. ter zake van het verhaal van premies ingevolge de Ziektewet. 16 Juni 1930 werd besloten op de verzc- keringsplichtigen (voornamelijk het per soneel op arbeidsovereenkomst werkzaam) geen verhaal toe te passen. Van de ver schuldigde premie, die voorzoover de ge meente is aangesloten bij de Ziekenkas van den Raad van Arbeid. 2.3",'o bedraagt, mag de gemeente de helft verhalen. Wij achten thans het oogenblik aangebroken, om tot dit verhaal over te gaan, welk ver haal zich ook behoort uit te strekken tot het inwonend verpiegend personeel van Endegeest, voor welk personeel de ge meente, ingevolge raadsbesluit van 15 Augustus 1932 eigen risico draagt. De door een en ander te verkrijgen besparing wordt geraamd op f. 5000 2- ter zake van de loonen van de werk sters en schoolschoonmaaksters. Behoudens een enkele uitzondering is dit personeel op arbeidsovereenkomst werkzaam; het loon bedraagt in het alge meen 40 ct. per uur, in sommige gevallen, wanneer zij b.v. een volle dagtaak hebben, iets minder. Ons College heeft besloten de loonen met gemiddeld 5 ct. per uur te verlagen. De lagere uitgaaf kan worden gesteld op f. 4000.—. 3 het vervallen van de gratificaties <be- drijven) genoemd onder A f. 300. Aan dekkingsmiddelen is dan aanwezig m. 255.102 (a) f. 54 500 (b) f. 309.602; benoodigd is f. 301.625het overschot ad f. 7.977.kan worden gebruikt als een welkome versterking van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Dat dit resultaat zonder belastingver- hooging is kunnen worden bereikt, zal, vertrouwen wij. den Raad niet minder dan ons College tot voldoening stemmen. In dien echter belastingverhooging had moeten plaats vinden, dan zouden wij het niet in het belang van de gemeente ge acht hebben, deze te zoeken in wederin voering van de zakelijke belasting op het bedrijf of ln wijziging van het tarief der personeele belasting gepaard gaande met sterke progressie; ons standpunt in deze is voldoende bekend, zoodat wij hierop niet verder behoeven in te gaan. Met bovengenoemde bezuinigingsmaat regelen zal niet kunnen worden volstaan; al is het niet mogelijk en dus niet te ver gen omtrent de financieele positie van den dienst 1935 en de verdere toekomst in be schouwingen te treden toch staat wel dit vast, dat de bezuinlgingsarbeid moet wor den voortgezet. Al de verschillende onder- deelen d^p gemeentehuishouding worden daartoe aan een nader onderzoek onder worpen; het is voor de Ingezetenen van het allergrootste belang om, belastingver hooging zooveel en zoolang mogelijk ver mijdende, het evenwicht der gemeentefi- nanciën te bewaren. 23000 GULDEN VERDUISTERD. Directeur van een houthandel in Den Haag gearresteerd. Naar aanleiding van een aangifte bij de politie te Den Haag, heeft deze gearres teerd den heer D„ wonende aan de Amalla van Solmsstraat aldaar. De heer D. wordt verdacht van verduistering van een bedrag van ten minste f. 23.000 ten nadeele van den houthandel v.h. Firma D„ te Den Haag waarvan hij directeur is. Sedert een paar jaar was de firma D„ waarvan hij vroeger eigenaar was. in andere handen overge gaan, doch de heer D. werd toen tot direc teur benoemd. De aangehoudene heeft be kend en is in verzekerde bewaring gesteld. TREINVERTRAGING. Gisteravond is tusschen Amsterdam en Haarlem een draad gebroken van de boven leiding van den electrischen trein. Men moest voor het herstel met een montage wagen op dit baanvak werken. In verband met den mist moesten hiervoor tamelijk uitgebreide voorzorgsmaatregelen worden genomen. Het gevolg is geweest, dat de treinen op het traject Rotterdam—Amster dam nogal vertraging hebben ondervon den. In beide richtingen vertrokken de treinen op tijd. maar zij kwamen meestal met eenige vertraging aan. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 91-jarige weduwe v. B. geb. v. L. U> Arnhem is, gelijk gemeld, doordat zij met haar kleeren te dicht bij den kachel kwam, in brand geraakt. Zij is gisteren aan haar verwondingen overleden. OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond te ongeveer kwart voor tien is nabij de Aschbrug te 't Meer bij Heeren veen een ongeveer 50-jarige zwerver door de tram, komende uit de richting Gorre- dijk overreden en gedood. De machinist van de tram had voldoen de signalen gegeven. Vermoedelijk heeft het slachtoffer, dat waarschijnlijk te Hat- tem woonachtig is, door den mist de tram niet opgemerkt. BRAND. Gisternamiddag te vier uur is brand ont staan ln de boerderij van S. Keiser. Mld- öenvliet 17, te Koegras, gemeente Den Helder. Vermoedelijk is de brand door kortsluiting, in den stal, ontstaan- De op stal staande koelen konden nog bijtijds worden losgesneden en 't land Ingejaagd: de schuur, met een groote partij hooi en stroo* alsmede eenige landbouwwerk tuigen, ging verloren. Het voorhuis, dat met een brandmuur van den stal was gescheiden, werd be houden. Verzekering dekt de schade. Hbld WOONWAGEN DOOR AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag heeft te Oudehaske (Fr.) een ernstig ongeluk plaats gehad. Een woonwagen, komende uit Heerenveen, is aangereden door een particuliere auto wel ke uit de richting Joure kwam. De inzit tenden van den woonwagen, een man en een vrouw, werden zoodanig gewond, dat zij in ernstigen toestand naar het Ziekenhuis te Heerenveen moesten worden overge bracht. Van den man is een voet verbrij zeld. terwijl de vrouw een ernstige hoofd wonde en snijwonden in het gelaat opliep. Het paard dat voor den woonwagen was gespannen moest worden afgemaakt. De woonwagen en de auto werden ernstig be schadigd. De inzittenden van de auto. een dominé's familie, benevens de chauffeur, kwamen er zonder letsel af. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Gistermorgen omstreeks 11 uur is op den onbewaakten overweg te Heiligerlee een groote vrachtauto, geladen met stroo, toe- behoorende aan den heer Van Uffen uit Winschoten, door den trein, komende uit de richting Winschoten, gegrepen. Van de auto werd het achterste gedeelte totaal ver nield. Drie personen die in de cabine zaten, kregen geen letsel. De trein had twintig minuten vertraging, o BUITENLANDSCH GEMENGD. HUWELIJKEN EN GEBOORTEN IN FRANKRIJK. In de eerste negen maanden van 1933 zijn in Frankrijk meer huwelijken gesloten dan in dezelfde periode van het vorig jaar, het aantal geboorten was evenwel minder, evenals het aantal sterfgevallen en echtscheidingen; 233.409 huwelijken werden gesloten in 1933, tegen 230.223 in 1932. Het aantal geboorten daalde van 555.132 tot 521.997. het aantal sterfgevallen van 512.138 tot 494.599 en het aantal echt scheidingen van 16.064 tot 15.286. o AANVAL VAN RAZERNIJ. Te Berlijn-Zehiendorf kreeg Dinsdag ochtend de kunstschilder Hannemann een aanval van razernij, waarin hij zijn huls- genooten met een mes bedreigde. Nadat hij het geheele huisraad kort en klein had geslagen, verzette hij zich hevig tegen arrestatie door inmiddels gewaarschuwde politie. Een agent liep bij het verzet een duchtigen messteek op. Daarna sprong do woesteling uit een raam en viel door het glazen dak van een waranda. Ofschoon hij vreeselijk bloedde is de man de straat opgerend. De politie zoekt nog vergeefs naar hem. DE OVERSTROOMING IN CALIFORNIA Het stadje Montrose in California is na genoeg verwoest; er zijn 38 menschen- levens te betreuren, behalve eenige hon derden gewonden en 2000 dakloozen. Door de verwoesting van de electrlci- teitsgebouwen moesten Montrose en Glendaie verlicht worden door Jampen van Hollywood. Het totaal aantal oooden is tot 44 ge stegen, terwijl hel aantal vermisten nog 58 bedraagt. Naar men vreest zullen er meer dan honderd dooden te betreu ren zijn.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9