7^ Jaargang DINSDAG 2 JANUARI 1934 No. 22633 STADSNIEUWS. DR. D. TIMMERMANS t Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTlENffl per regel toob edTerterttiën uit Lelden én plaatsen geotsohappen tan ons Had gevestigd zijn. Voor aBe ander» adverte-nüen 35 Cts. per regel. Kleine Advertenüen uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 CTs. bij een ma-rimem aantal woorden van 30. Toomt» volgens poafcrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ots. Noordein<Japlein TeWoonnumroert Tqoaj Directie eo Administratie 2600 Redhctie 1501 Eottcbèque- eo Girodienst No. 57056 Poe tb u» No. M ifiit. BRIJS DEZER COURANT,[i 1W* KekJSB pee maanden f.*8Sj per weet; t. 0-1» Buiten Leidon, waar agenten gevestigd zijn. pep week „0.11 jetunoo per post ti »M portokosten. At mmtmr bestaat alt UWE Btataa EERSTE BLAD. AFSCHEID VAN DEN HEER A. HOMBERGEN. Als ambtenaar der Lichtfabrieken. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd nam Zaterdag j.l- de heer A. Hombergen, administratief ambte naar bij de Lichtfabrieken, afscheid van zijn superieuren en collega's. Na vooraf door de Directie te zijn ont vangen, werd hij door den Boekhouder, den beer Schoitz, in een vriendelijk speechje toegesproken, die den schel denden ambtenaar een rookfauteuil aan bood. Spr. hoopte, dat de heer Homber gen na zijn 45-jarige loopbaan, nog vele .welverdiende, rustige pensioenjaren zal mogen genieten. Ook de hoofdboekhouder de heer Wiggers, sprak' den krassen amb tenaar hartelijk toe. De heer Hombergen dankte voor de vriendelijke woorden en voor het geschenk Hij sprak zijn groote erkentelijkheid uit voor de prettige samenwerking, gedurende zijn langen diensttijd ondervonden, waar aan hij, naar hij verzekerde, een aange name herinnering zal bewaren en nam daarop met een hartelijken handdruk van allen afscheid. DE POST VAN DE „PELIKAAN". Leidsche en Oegstgeester bestellers volgen het goede voorbeeld van hun collega's in Den Helder. Iedere radiotoestelbezitter of aangeslo tene op het Gem. Radiodistributiebedrijf, die Zaterdagavond geluisterd heeft naar de aankomst van de „Pelikaan" op Schip hol, is getroffen geweest door het spon tane aanbod van de postbestellers in Den Helder om de voor deze plaats bestemde stukken in hun vrijen tijd Zondagmorgen gratis te bezorgen. Hieruit bleek wee.- hoe de schitterende prestatie van Smirnoff en zijn mannen in breede lagen van het Nederlandsche volk de nationale trots heeft wakker geroepen. Nadat Zondagmorgen ten postkantore alhier de gelegenhe.d was geboden om de poststukken van de „Pelikaan" af te halen en er nog een vrij groot kwantum over bleef, boden negen Leidsche bestellers ge heel uit eigen beweging aan de restee- rende brieven rond te brengen. Vanzelfsprekend werd dit aanbod door den directeur van het postkantoor met beide handen aangenomen. Zoodoende kwamen tal van stadgenoo- ten nog vóór het nieuwe jaar zijn intrede deed, in het bezit van den Kerstgroet der Indische verwanten Ook te Oegstgeest heeft het personeel vrijwillig de post thuisbezorgd. Wij weten ons de tolk van alien, die op deze wijze aangenaam werden verrast het sta peltje dankbetuigingen op onzen redactie tafel bewijst de waarheid van deze woor den wanneer wij het Leidsche en Oegst geester bestellerspersoneel hartelijk dank zeggen voor hun haogelijk gewaardeerde aanvulling op de kranige prestatie onzer KL.M.-piloten, waardoor deze onvergete lijke Vlucht voor de volle honderd procent aan zijn doel heeft beantwoord. JUBILEUM VAN HET H. G. WEESÜUIS Zaterdagavond heeft de Commissie met haar helpers, allen oud-weezen. weder een vergadering gehouden in het Weeshuis. Hierin bracht ieder verslag uit over de geldelijke resultaten van deze week. Na dat alle bedragen bij elkander waren ge teld, viel de totale uitkomst niet tegen en werd besloten, dat allen bij de receptie tegenwoordig zullen zijn om het bestuur van het Weeshuis te feliciteeren. De com missie zal dan een eenvoudige oorkonde en bloemen aanbieden Ook zal aangebo den worden de toezegging van oen bedrag in geld, om de weezen een gezelligen avond in het Weeshuis aan te bieden, als het kan in Januari van dit jaar, alles in over leg met het bestuur te bespieken en te regelen. Alle oud-weezen, die hebben geof ferd voor dit goede doel, zuilen in de ge legenheid worden gesteld hierbij tegen woordig te zijn. Als ten en ander in over leg met het bestuur :s vastgesteld, krijgen de oud-weezen een jedrukte uitnoodigmg tot bijwoning dezer oijeenkomst. SUBCOMMISSIE ONTWIKKELING EN ONTSPANNING. In verband met de werkloosheid der metselaars en handels en kantoorbedien den en de. weersgesteldheid merkt boven staande subcommissie op, dat er r.og ge legenheid bestaat tot aanmelding voor de eerder vermelde vakcursussen voor jeug dige werkloozcn. Deze cursussen zijn nog in het begin stadium en kunnen nog uitgebreid worden. In verband hiermede, worden de jeug dige werkloozen die deze cursussen willen volgen, verzocht zich op te geven op 4 Januari des v.m. tusschen 9 en 12 uur in het Volkshuis, Apothekersdijk 33. JAARVERSLAGEN OVER 1932. Het Gymnasium. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Ja nuari 1932 267, waarvan 195 jongens en 72 meisjes. Van de 30 candidaten voor het eindexamen slaagden er 26; van de 107 candidaten voor het toelatingsexamen 81. De cursus 1932'33 ving aan met 307 leer lingen, waarvan 211 jongens en 96 meisjes. Wat betreft de sedert twee jaren door Curatoren in eere herstelde openbare bij eenkomst tot sluiting van den loopenden en opening van den nieuwen cursus, met prijs uitdeeling, zij hier vermeld, dat daartegen in verschillende kringen ernstig bezwaar bleek te bestaan. Zeer tot hun leedwezen, hebben Curato ren moeten besluiten in den vervolge van het houden van een bijeenkomst als be doeld af te zien. Bij den aanvang van den cursus 1932— 1933 bleek, zooals reeds werd aangestipt, de noodzakelijkheid klasse I te splitsen in vier en klasse II in drie afdeelingen. Hierdoor waren twee lokalen meer noodig dan in den voorafgaanden cursus. Het bleek slechts mogelijk in de noodige lokalen te voorzien door het teekenlokaal als klasselokaal in te richten en het teekenonderwijs tijdelijk in de klasselokalen te doen geven. Door een en ander kwam de te geringe capaciteit van het bestaande Gymnasiumgebouw weer eens te meer tot uiting. Ook het College van Burgemeester en Wethouders bleek overtuigd van de noodzakelijkheid in dit opzicht afdoende maatregelen te treffen. Bij het einde van het verslagjaar was het overleg ter zake tusschen genoemd college en curatoren nog niet geëindigd, waarbij intusschen zij opgemerkt, dat het in het vorige verslag vermelde plan tot verplaat sing van het Gymnasium, in het bijzonder door de ongunstige financieele omstandig heden, meer en meer op den achtergrond was geraakt. Gem. Kweekschool. Het aantal leerlingen bedroeg aan het begin van het jaar 104. n.l. 59 mannelijke en 45 vrouwelijke. Van de 20 leerlingen der 4de klasse, die het eindexamen aflegden, slaagden er 18, n.l. 10 jongens en 8 meisjes. Voor het examen in de nuttige handwerken slaagden alle meisjes. Van de 36 adspiran- ten slaagden er 22 voor het toelatings examen. De afdeeling A, omvatte in totaal 110 leerlingen; de B-afdeellng 15. De cur sus Fransch telde 19 leerlingen. Door ge brek aan voldoende deelname werden ook ditmaal geen nieuwe cursussen geopend voor de akte Duitsch, Engelsch en wiskun de. Het diploma Esperanto A ivaardig- heidsdiploma) werd door alle cursisten, die aan het examen deelnamen, behaald; er slaagden vier heeren en zes dames. Door bijzondere omstandigheden werd er geen nieuwe cursus geopend. Plaatselijke Schoolcommissie. Het verslag maakt allereerst melding van het overlijden van den heer Jac. Tjalsma, die als een der ijverigste en meest strijd bare leden van het corps onderwijzers der openbare scholen wordt geschetst. Het aan tal vergaderingen bedroeg vier. De organi satie van het lager onderwijs onderging eenige belangrijke veranderingen, voorna melijk als gevolg van den drang naar be zuiniging. Zoo werden opgeheven de meis jes-opleidingsschool voor Ul.O. aan de Boommarkt, de school Haverstraat B; wer den de scholen Schuttersveld A en B sa mengevoegd, de opleidingschool aan de Aalmarkt gesplitst, terwijl de bouw van een nieuwe opleidingsschool achter de Thor- beckestraat, waartoe de gemeenteraad be sloot. werd uitgesteld tot betere tijden. Daarentegen verrezen twee bijzondere scholen: een Hervormde school aan den Morschweg en een Gereformeerde (Leid sche Houti school aan den Rijnsburgerweg. Een poging om het toezicht op het bewaar- schoolonderwijs niet op te dragen aan een afzonderlijke commissie maar aan de Plaatselijke Schoolcommissie mislukte, daar de gemeenteraad een daartoe strekkend voorstel met'17—16 stemmen verwierp. In verschillende gevallen werd aan B. en W. prae-advies uitgebracht. Voor de scholen voor eindonderwijs kwam een nieuw leer plan tot stand. Ondanks de hierboven gememoreerde reorganisatie-maatregelen, constateert de commissie met dankbaarheid, dat het on derwijs in zijn vitale belangen niet is ge troffen. Verbetering der volkshuisvesting. Aan het beredeneerd verslag van het geen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting m 1932 is verricht, ont- leenen wij, dat door B. en W. 65 bouw vergunningen werden verleend en 134 ver gunningen tot verbouwing of uitbreiding. Er kwamen 430 woningen gereed, terwijl 56 woningen aan de bewoonbaarheid werden onttrokken. Bij ministerieele beschikkingen werden de navolgende voorschotten toegekend. Woningbouwver. „Eensgezindheid", bouw- voorschot f. 93.980, grondvoorschot f. 26.000. Woningbouwvereen. „Ons Doel, bouwvoor schot f 154.922, grondvoorschot f 41,100; Woningbouwver. „De Tuinstadwijk", bouw- voorschot f. 151.350, grondvoorschot f. 42.150: Woningbouwver. „Ons Belang", bouwvoorschot f. 91.203, grondvoorschot f. 27.200: Woningbouwver. ..De Goede Wo ning". bouwvoorschot f. 146.403, grondvoor schot f. 31.627; Woningbouwver. ,De Een dracht" bouwvoorschot f. 125.450. grond voorschot f. 20.600; Ver. tot bev. van den Bouw van Werkmanswoningen, bouwvoor schot f. 205.900, grondvoorschot f. 37.200. De plannen voor de uitvoering waarvan bovenvermelde voorschotten werden toe gekend, zijn voltooid, NED. CHR. REISVEREENIGENG, Voortzetting der jaarvergadering, In de Zaterdagmiddag voortgezette al- gemeene vergadering der Ned. Chr. Reis- vereeniging heeft de voorzitter, dr. A. van Deursen, woorden van afscheid gesproken tot het scheidende bestuurslid, den heer D. W. Okker onder hartelijken dank voor het vele wat hij voor de N. C. R. V. heeft ge daan. De aftredende leden van het H.B., de heeren ds. W. F. M. Lindeboom, T. K. Roosjen en H. A. Dijkstra werden herko zen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer D. W. Okker, die zich niet herkiesbaar stelde, werd ge kozen dr. J. van Bruggen. De afdeeling Leiden stelde voor, dat aan de afdeelingen geen kosten in rekening zullen worden gebracht voor het plaatsen van afdeelingsnieuws in „Ons Reisblad". Ook dit voorstel werd met groote meer derheid verworpen, nadat het H. B. had toegezegd bij de berekening de grootst mo gelijke soepelheid te zullen toepassen. In behandeling kwam daarna een voor stel van het hoofdbestuur, aldus luidende: „Van de geheven contributies wordt aan de afdeelingen een uitkeering gedaan op de volgende basis: van de eerste 100 leden 2o pCt.: van de tweede 100 leden 19 pCt.; van de derde 100 leden 18 pCt.; van de vierde 100 leden 17 pCt.: van de vijfde 100 leden 16 pCt.; van 5001000 leden 15 pCt. en boven de 1000 leden 13 pCt. der geheven contributies. Het HH. stelde voor dit voor stel in werking te laten treden op 1 October 1932, doch trok deze laatste bepaling terug, nadat uit de vergadering daartegen eenige stemmen waren opgegaan. Het voorstel werd daarna z. h. st. aan genomen. Besloten werd dat in de eerstkomende jaren eventueele batige saldi zullen wor den besteed voor reserveering en verster king van de financieele positie der ver- eeniging. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en werd overgegaan tot huishou delijke zitting, waarin verschillende lei derszaken werden besproken. EEN SLAG VOOR OEGSTGEEST. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. J. da Groot, v. Assendelftstr. 1, Oegst geest. Huisschilder. Wijzigingen: De Stofzuiger Centrale Gebr. van der Meel. Stationsweg 14. Leiden. Handel in stofzuigers. Uittredend Vennoot: N. J- van der Meel, Leiden. Naamlooze Vennootschap Boekdrukkerij voorh. L. van Nifterik Hzn., Kaiserstr. 9, Leiden. Uittredend directeur: F. W. Griiter, 's-Gravenhage. LEIDSCHE H.B.S.VER. „EMTÉGEËS". Het bestuur van „Emtégeëes" is gewij zigd en als volgt samengesteld: voorzitter D. ten Cate Brouwer Jr.; vice-voorzitter V. Abrahams; le secretaris J. Beumer; le penningmeester B. v. d. Zanden; 2e secre taris-penningmeester B. Dros. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (December 1933) ingelegd f. 343.934.30 en terugbetaald f. 423.785.40, 94 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 106 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18348 inleggers, inclu sief 1412 deelnemers aan den Afhaaldienst bedroeg einde December 1933 f. 8 538.639.85 met inbegrip van de rente over 1933. In 5821 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 16.133.50 ontvangen. EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUEGEZELSCHAP. Een geslaagd Oudejaarsfeest. Het Eerste Leidsche Klucht- en Revue- Gezelschap heeft Zaterdag met een wel geslaagden feestavond het afgeloopen jaar besloten Gezelligheid kenmerkte dezen avond, welke een waardig slot was van het oude jaar. „Elck Wat Wils" heette de avond, na de ernst kwam de vreugde. De schets „Mooie Ans", welke voor de pauze werd vertoond, gaf een beeld van de ernst des levens en teekende een schrijnenden mistoestand in onze samenleving. De revueschets .Pappie en Mammie" eveneens van het lid N. Ro sier breed opgezet met zang en dans als een „groote" revue gaf in 10 tafreelen een vroolijk beeld der maatschappij. Zoo wel in het ernstige als in het komische viel in spel en regie veel te waardeeren. Nadat de voorzitter, de heer J. G. van Heusden leden en donateurs een voorspoe dig Nieuwjaar had toegewenscht, begon het bal, dat onder leiding van den heer A. N. van Wijk den avond besloot. Gé Hofenk luisterde met zijn mannen vooravond en bal met verdienstelijke entre-acte en dans muziek op. De gemeente Oegstgeest werd hedenmor gen opgeschrikt door het bekend worden van het overlijden van den door ieder zoo hartelijk beminden dr. D. Timmermans, in den ouderdom van 65 jaxen. Sedert eenigen tijd was hij reeds door ziekte aan zijn bed gekluisterd, maar wei nigen hadden dezen slag verwacht. Den 27sten Mei 1899 heeft dr. Timmer mans, geboren 19 September 1868, zich als geneesheer In de gemeente Oegstgeest gevestigd. Dat hij zich zeer ge liefd heeft gemaakt, is ö.a. wel heel dui delijk tot uiting gekomen bij zijn 25-jarig jubileum als arts in 1924, en bij zijn af scheid na een 31-jarige practijk en waarbij hij op hartelijke wijze door de gemeente- naren den 2den September 1930 is gehul digd. Dr. Timmermans vervulde in het open baar leven diverse functies, w.o. die van voorzitter van de Oranje-Vereenlgmg en voorzitter van de Burgerwacht. Naast de groote bekendheid als huis arts, in welke hoedanigheid men hem zoo had leeren waardeeren. wist hij zich ook in bovengenoemde organen door de hoogach ting van talloos velen gedragen. Men zal wijlen dr. Timmermans dan ook in breede kringen ten zeerste missen, temeer omdat hij nog steeds en waar dan ook voor de be langen van de gemeentenaren opkwam. Zijn heengaan zal algemeen diep be treurd worden. De teraardebestelling zal plaats vinden op het „Groene Kerkje", Vrijdag a.s. te 12 uur. De heer Goslinga, wethouder van financiën, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Onze oud-stadgenoot de heer H. G. Holtz, die thans op Hr. Ms. „Van Nes" met bestemming naar Indië is vertrokken, werd heden benoemd tot officier-vlieger 2e kl. der Kon. Marine. Gisteren was het 25 jaar geleden dat onze stadgenoot de heer Johs. Kok door de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente werd aangesteld als verzorger van de geeste lijke belangen der verpleegden van het Gereformeerde Minnehuis in de Kaarsen makersstraat. Naar wij vernamen zal dit feit a.s. Don derdagavond in een huiselijke godsdienst oefening worden herdacht. Geslaagd voor het examen boekhou den enz. „Ver. van Leeraren": Mej D. Hanselaar, alhier, en de heeren A. L. Ver hoog. Sassenheim en J F. Wakka, alhier; I leerlingen van den heer J. A. Jansen, al- hier (Nieuwsteeg 4a). Onze stadgenooten, de heeren H. J. Duffels en C. M. J. Rietveld, leerlingen van „Kennis is Macht", slaagden voor het examen Nederlandsche Handelscorrespon dentie, afgenomen door „Mercurius". In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Dinsdag 26 Dec. 37 37 Woensdag 27 Dec. 56 56 Donderdag 28 Dec. 61 61 Vrijdag 29 Dec. 64 64 Zaterdag 30 Dec. 63 63 Men verzoekt ons mede te deelen, dat het Medisch Consultatiebureau voor Alco holisten in het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde. Boerhaavestraat 21 alhier, voortaan niet meer op Donderdag, maar op Woensdag, des avonds vanaf 7 uur, ge houden wordt (men zie de advertentie). Deze verandering gaat reeds morgen avond in. De politie heeft aangehouden zekeren J. S. zonder vaste woon- of verblijfplaats, die zich had schuldig gemaakt aan dief stal van een jas en een wollen reisdeken uit een auto. Ook met oude- en nieuwe jaar is het bij de Ned. Spoorwegen bijzonder druk geweest, drukker dan vorige jaren. Zater dag en gisteren waren alle treinen over bezet. Dit jaar had de Ned. Spoorwegen een proef genomen om ter wille van oude- jaarsavondvierendn in den nacht van Zon dag op Maandag eenige extra nachttrei nen tusschen Rotterdam (vertrek 1.30) en Den Haag (vertrek 1.551 in te leggen Van deze treinen is echter maar een matig gebruik gemaakt. BINNENLAND. Dé Pelikaan is Zaterdagavond, toege juicht door een enorme menigte, op Schip- 5 hol geland; de bemanning benoemd tot i ridder hl de Orde van Oranje Nassau. (3e Blad). Vorming van een nationaal luchtvaart fonds; een oproep van het Pelikaan-comité (3e Blad). De Post jager In 45 vlieguren naar Indië; retourvlucht begint op 5 Januari; waar schijnlijk op Zondag. 7 Jan. op Schiphol. (Blnnenl. 3e Bladi en Laatste Berichten, le Blad.) Een sportvllegtulg verongelukt bij Mij drecht; één zwaar en één lichtgewonde. (Gemengd, 3e Blad). Dr. D. Timmermans te Oegstgeest over* leden, (le Blad). BUITENLAND. De Fransche gezant Poncet tê Berlijn terug. (Bultenl., le Blad). Boncour, Von Papen en Hitler over dc algemeene toestanden. Buiten., le Bladi. Naar een crisis in Roemenië na den moord op Duca. (Bultenl., le Blad). Nieuwe moeilijkheden in het Verre Oos- tfb. (Buiten!, le Blad). Ernstig vliegongeval op Belgisch gebied. Tien slachtoffers. (Buiten! Gemengd. 3e Blad). Overleden zijn de Duitschc financier dr. Melchior en de schrijver Jakob Wasser- mann. (Buiten! en Kunst, le Blad). Companys als opvolger van Macia be noemd tot president van Catalonië. (Bui* ten!, le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Poncet terug te Berlijn Boncour cn von Papen aan 't woord. Bij de jaarwisseling zijn in alle hoofd steden de beste wenschen geuit Wanneer deze alle eens in vervulling zouden gaan, werd deze aard een paradijs Intusschen is het nog lang zoover niet. De Fransche gezant Poncet Is te Berlijn teruggekeerd en heeft reeds de aide mé- moire overhandigd. Paul Boncour liet zich hierover nog als volgt uit: „Ik begrijp hen niet, die de vraag op werpen, of onmiddellijke onderhandelin gen met Dultschland zullen plaats vinden. Wat doen wij sedert verscheidene weken anders dan langs onmiddellijken weg on derhandelen? Of verstaat men misschien onder onmiddellijke onderhandelingen sensationeele ontmoetingen? Wij prefereeren echter den normalen weg, waardoor immers ook normale ont moetingen in het kader van den Volken bond worden voorbereid. Wij hopen op recht, dat de mededeeling, die Poncet te Berlijn zal doen, geschikt zal zijn, om er de Duitsche regeering van te overtuigen dat de weg van de algemeene en recht vaardige bewapeningsbeperking in het ka der van wederzijdsche veiligheid open blijft. Van de samenwerking tusschen Duitsch- land en Frankrijk in dezen zin hangt het af, of de arbeid te Genève weder kan opleven. „Gij, zoo sprak Boncour tot de Fransche persvertegenwoordigers, „kent onze on voorwaardelijke meening inzake den Vol kenbond. Wij waren daarom zeer verheugd over de groothartige rede van Roosevelt, alsmede over de verklaringen van Molotof en Litwinof. Met de heeren Benesj, Simon en Hijmans zijn wij het eens, dat de Vol kenbond uit de huidige moeilijkheden zege vierend te voorschijn zal treden. De ge beurtenissen zijn bezig ons gelijk te geven. Ook onze pacten- en entente-politiek tegen een aanvaller, zooals wij die hebben ge voerd en gesteund en die een steeds groo- ter wordend veiligheidsnet over de be dreigde deelen van Europa spreidt, heeft haar doelmatigheid bewezen tusschen Rus land en zijn buren en in den Balkan nieuwe vorderingen gemaakt. Wij bevinden ons op den goeden weg. Laten wij er op blijven. Dit is geen wensch, dien ik uitspreek, maar een wil, dien ik bevestig". De Berliner Boersen Zeitung publiceert onder den titel „Het Kernprobleem van het jaar 1934" een artikel van Von Papen, waarin het volgende voorkomt. De politieke toestand van Europa ver keert in groote spanning. Reeds sedert jaren is gebleken, dat dc politieke metho des der parlementair geregeerde landen van Europa volkomen versteend zijn. De valuta's zijn geschokt, het vertrouwen ver dwenen en toch tracht elk land zich door eigen maatregelen aan dezen toestand te onttrekken, zonder do kern van het kwaad te benaderen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1