74sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 December 1933 Zevende Blad No. 22632 BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. GEMENGD NIEUWS. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. PARLEMENTAIR OVERZICHT er- ir. mussert neemt ontslag als ambtenaar. Hij blijft leider der N. S. B. Zooais gisteren werd gemeld is de N. S. B. rroep-Mussert) geplaatst op de lijst van Tereenigingen, waarvan het lidmaatschap .Voor ambtenaren is verboden. Waar in de [laatste zitting van de Prov. Staten van ~trecht een besluit werd genomen, zich bij e regeling van de rijksambtenaren aan te luiten, zal de heer Mussert zijn ontslag loeten nemen als hoofd-ingenieur van den rovincialen Waterstaat, tenzij hij als lei- Ier van de N. S. B. bedankt. Op een vraag door het „Utr. Dagblad" in den heer Mussert gesteld, wat hij Jïenkt te doen. antwoordde de heer Mus- rt dat het wel voor iedereen duidelijk zal n hoe zijn besluit zal uitvallen; hij zal n hoofdingenieurschap bij den Provin- IcTalen Waterstaat neerleggen. nijverheidsraad. Studie van de Nijverheidsproblemen. In zijn laatste vergadering heeft de Nij- verneidsraad besloten een studie te maken van de nijverheidsproblemen, die zich in Nederland voordoen, al of niet in verband met de steunmaatregelen voor bepaalde bedrijfstakken en de fiscale politiek van de Regeering. De Raad heeft een Commissie Ingesteld, aan wie hij heeft opgedragen, 'n irerkplan terzake te ontwerpen. Naar aanleiding van een onlangs door de Kamer van Koophandel voor Rotterdam aan den Minister van Economische Zaken gericht adres betreffende contingenteering van veekoeken, waarin vooral rekening was jehouden met de daarbij betrokken belan gen van den handel, heeft de Raad zich tot dien Minister gewend met het verzoek, om, in geval genoemd adres der Regeering lanleiding mocht geven, terzake nadere stappen in overweging te nemen, eerst den Nijverheidsraad in de gelegenheid te stellen lijn zienswijze over dit onderwerp te Harer tennis te brengen. Met een aan den Raad voorgelegd voor- Itel, om in de Statistiek van voortbrenging en verbruik een aantal industrieën uit de -etaal- en de textielnijverheid op te ne en, heeft de meerderheid zich vereenigd. eze toevoeging van enkele kleine groepen eeft geen uitbreiding van het werk aan "e productiestatistiek ten gevolge, omdat "oor de mindere bedrijvigheid in de in- ustrie het aantal ondernemingen, dat ercl geteld, is gedaald. De aankondiging van een aantal nieuwe chnische tijdschriften heeft een bespre- Ing uitgelokt waarbij de Raad tot de con clusie is gekomen, dat die periodieken over- odig zijn, omdat er op dat zelfde gebied eeds andere verschijnen, die voldoende in de bestaande behoefte voorzien. Aan de or ganisaties, die in den Nijverheidsraad zijn ertegenwoordigd. is in overweging gege ven. haar invloed aan te wenden, om het erschijnen van doublures van bestaande tijdschriften op industrieel gebied te voor- kamen, omdat daardoor weder een onnoo- di?e last wordt gelegd op het bedrijfsleven, dat de kosten dier bladen in den vorm van advertenties en/of abonnementen zal moe ten opbrengen o CRISIS ZETMEEL BESCHIKKING. De artikelen, waarop de Beschikking van toepassing is. Gisteren is afgekondigd Staatsblad 696 houdende een Koninklijk Besluit van 15 December 1933, tot toepassing van de ar tikelen 9. 13 en 14 van de Landbouw Cri- siswet 1933 op zetmeel (Crisis Zetmeelbe- aluit 19331. Ter uitvoering van het Crisis-Zetmeel- besluit heeft de Minister van Economische Zaken de Crisis Zetmeel Beschikking 1933 ■vastgesteld. Volgens deze beschikking zijn aangewezen als producten waarop de be palingen van toepassing zijn; aardappel meel. alle soorten stijfsel, sago, arrowroot, tapioca, maïzena en graanzetmeelen, dextrine, zetmeelsiroop en massee, textiel- goederen en papier. Als Crisis-organisatie bedoeld in het Crisis Zetmeelbesluit, is aangewezen de Stichting Nederlandsche Meelcentrale. In het Crisis-Zetmeelbesluit wordt be paald, dat het ln voorraad hebben en ver handelen van zetmeel aan de bij de Neder landsche Meelcentrale aangeslotenen slechts is toegestaan indien bij aflevering een door den Minister vast te stellen be drag per K.G. wordt betaald. Dit bedrag is vastgesteld op: voor aardappelmeel f. 3.50, voor stijfsel, maizena en graanzetmeel J 3.75, voor sagomeel f 3.50 en voor tapioca 3 50. aiies per 10o K.G. Voorts zijn aangewezen als Crisisproduc ten waarin zetmeel is verwerkt en waar van de betaling geschiedt na bereiding van dit product; dextrine, zetmeelsiroop en thassee. Het in voorraad hebben van deze crisisproducten is voor zoover over de grondstoffen daarvan geen heffing is be- f slechts toegestaan na betaling van 1 3 65 voor dextrine en f 3 75 voor zetmeel siroop en massee, per 100 K G. Van de betaling van genoemde bedra gen is krachtens Mlnisterieele beschikking vrijgesteld degene, die ten gehoege van de «lichting Nederlandsche Meelcentrale aantoont, dat hij zetmeelen of uit zetmeel oereide producten verhandelt aan in dustrieën welke dit product als grondstof ÏÜj:en v°or de fabricage van textiel- goederen en papier of uitvoert. De diesel electrische tractie bij de ned. spoorwegen. Naar wij vernemen zullen ongeveer half ebruari door „Werkspoor te Amsterdam" jj? eerste D:esel Electrische treinstellen aan Ned Spoorwezen afgeleverd worden *rwijl half Aoril door .Beines te Haarlem" Allan te Rotterdam" de andere trein- nen afgeleverd worden. Da? en nacht wordt met 3 Dloezen bij ^erksooor Beynes en Allan zewerkt om de tr<? n«t°'len 0p tiid af te kunnen leveren ®°3at zij met den a.s. Zomerdienst in dienst gesteld kunnen worden. geen beschikbaarstelling van goedkoopere aardappelen. Door het Kamerlid mej. Meijer was aan dtn minister van sociale zaken een vraag gesteld betreffende beschikbaarstelling van aardappelen tegen lagen prijs ten behoeve van werkloozen met groote gezinnen. In zijn antwoord wijst minister Slote- maker de Bruine er op, dat bij de beschik king van den minster van economische zaken van 29 September 1933, werd bepaald dat gratis vervoervergunningen door de Nederlandsche Aardappelcentrale afgege ven kunnen worden voor consumptie-aard appelen, bestemd voor Instellingen, die liefdadige en andere onbaatzuchtige doel einden beoogen, welke niet of zeer be zwaarlijk de heffing f. 1,00 en f. 0,25 ad- minlstratieloon per 100 K.G. kunnen dragen. Hierdoor is voor de in aanmerking ko menden een regeling getroffen, welke de mogelijkheid opent om aardappelen te ver krijgen tegen prijzen, welke niet door een heffing zijn verhoogd. Men dient hier echter voorzichtigheid te betrachten. De steun immers, welke aan de telers van aardappelen wordt verstrekt, is beperkt en niet voldoende, om de aardappelteelt loonend te maken. Hoogstens wordt bereikt, dat de groote verliezen, welke zonder steunregeling zul len worden geleden, gedeeltelijk worden tegengegaan. Indien dus in het algemeen aardappelen tegen lageren prijs voor werkloozen be schikbaar zouden worden gesteld, zoude daarvan het gevc-lg zijn, dat de telers van aardappelen, welke zelf reeds ln groote moeilijkheden verkeeren en deswege wor den gesteund, zich een aanzienlijk gedeelte van den hun toegedachten steun zouden zien ontgaan. In verband met het vorenstaande kan de ondergeteekende bezwaarlijk stappen doen om maatregelen te verkrijgen, als in de vraag bedoeld. noodlanding van militaire vliegtuigen. invoer van ongesmolten dierlijk vet en boter. Contingenteering verlengd. De Stcrt. van gisteravond bevat het Kon. Besl. waarbij de invoer van ongesmolten dierlijk vet en boter van 1 Jan. tot en met 31 Dec, 1934 is verlengd. de omzetbelasting. Bedrijf en publiek. De Commissie van Overleg uit de drie Nederlandsche Middenstandsbonden ver zoekt ons te melden: De Omzetbelasting, die op 1 Januari in werking treedt, is een verteringsbelasting. Zij is in geen enkel opzicht als bedrijfs belasting bedoeld. Overeenkomstig de strekking van de wet zal zij door den consument moeten worden opgebracht. De wetgever heeft dit zelf zoo krachtig mogelijk trachten te bevorderen door aan den fabrikant onder alle omstandigheden een formeele verhaalsbevoegdheld toe te kennen. Echterook grossier en winkelier zul len overeenkomstig de strekking der wet deze belasting ten laste van hun koopers moeten brengen. Grossier en winkelier on dervinden de belasting als een verhooging van hun inkoopprijzen; zij zullen derhalve dienovereenkomstig hun verkoopsprijzen moeten wijzigen. Esn belasting van minderen omvang kan in normale omstandigheden ten laste van het bedrijf worden genomen. Een omvangrijke crisisheffing echter, zooals de omzetbelasting in wezen is. kan naar de bedoeling van den wetgever alleen door de gezamenlijke consumenten worden opgebracht. Ongetwijfeld zou het Nederlandsche be drijfsleven voor het publiek gaarne een an der Nieuwjaarsgeschenk hebben gebracht. De ongunst der tijden heeft het helaas niet anders gewild Moge het koopend publiek aan den win kelstand zijn ongewilde en ongevraagde functie van belastingheffer zoo gemakke lijk mogelijk maken! Wegens plotseling opkomenden mist. Gistermiddag waren twee militaire vliegtuigen te Soesterberg opgestegen, om een tocht boven het Gooi en omgeving te maken. Een der toestellen werd bestuurd door kap. Versteeg. Men was ongeveer boven Muiden, toen plotseling een onver wachte, hevige mist kwam opzetten uit de richting van het IJssglmeer. De bedoeling van de vliegeniers op Schiphol te lan den kon hierdoor niet vervuld worden. Amsterdam was plotseling niet meer te ontdekken. Na eenigen tijd rondgevlogen te hebben, zag kapitein Versteeg kans op een welland onder Dlemerbrug een nood landing te maken. Deze had een vlot ver loop en het toestel werd niet beschadigd. Het tweede vliegtuig bemand met luite nant-vlieger Wijnkamp en sergeant-waar- nemer v- d. Linden had zijn tocht in de richting Ouderkerk voortgezet en kon op een weiland aan de Ouderkerkerlaan een vlotte noodlanding maken. Beide toestellen zijn onder bewaking 'van de militaire politie geplaatst. Heden hoopt men den afgebroken tocht te kun nen voortzetten. brandstichting te haarlem. Op verzoek van den commissaris van politie te Haarlem zijn door de Amster- damsche politie aangehouden de 38-jarige koopman f. b. en een 38-jarige varensge zel wonende te Amsterdam, die verdacht worden op 22 November brand te hebben gesticht in een woning aan den Spaarn- dammerweg te Haarlem, waarbij een ge deelte van een beneden-étage is uitge brand. B. was reeds eerder aangehouden, doch weer in vrijheid gesteld. treinontsporing. Gistermiddag om ongeveer 4 uur is bij het rangeeren op het spooremplacement van de Electrische 's-GravenhageRotter dam (Hofplein) nabij de laan van N.-Oost Indië te 's-Gravenhage een trelnrijtuig ontspoord, waardoor groote verlragnig in den treinenloop op bovengenoemd baan vak ontstond. Alle treinen den Haag—Rotterdam (Hofplein) en omgekeerd vielen uit en eerst te kwart voor ell was de dienst tus- schen belde hoofdstations weer geregeld. Wel hepen de treinen van station Rotter damHofplein naar Voorburg—Leid- schendam (als eindpunt) en tusschenllg- gende stations. Ook de treinen naar Sche- veningen hebben den dienst geregeld on derhouden. BRANDEN. zuiderzeeraad. Bi) Kon. Besluit zijn herbenoemd als leden van den Zuiderzeeraad de heerer. prol. mr. D. van Blom. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat van 's Gravenhage; L. F. Duymaer van Twist lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, dr. R. N. M. Eykel, hoofdinspec teur der Volksgezondheid te Nijmegen; ir. J. Kooper, hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat te Groningen: dr Rijk Kramer, geneesheer te Amsterdam; J. M Krijger Jr., lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te 's Gravenhage; dr. W Lulofs, directeur der Gem Electrici- teitswerken te Amsterdam; C. Moors, voor zitter van den Noord-Brabantschen Chr. Boerenbond te Nieuw-Vosmeer; prof. ir. J. Nelemans, oud-hoogleeraar aan de Tech nische Hooeeschool te Delft: mr. G. Visse ring, oud-president der Nederlandsche Bank en dr. ir. Th. van Waerden, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en van de Provinciale Staten van Noord- Holland te Amsterdam. DE POSTVLUCHTEN. ..De Rijstvogel" (thuisreis) is te Rot terdam aangekomen en daar wegens mist gebleven. „De Kwartel" (uitreis) is gisteren uit Marseille vertrokken en te Napels aange komen. Gisterenavond te half zes brak brand uit in de lederwaren- en kettingkastenfabriek der firma Marcus Schilders in de Hoofd straat te Kaatsheuvel. In enkele oogen- bhkken stond de fabriek, die gedeeltelijk van hout is opgetrokken, in vollen vlam. In den grooten voorraad celluloid vond het vuur gretig voedsel en de aanwezigheid van dit materiaal is dan ook de oorzaak geweest, dat het vuur zoo snel om zich heen greep. Aan blusschen viel niet te den ken. Met vier stralen op de waterleiding gaf de brandweer water en trachtte de belende gebouwen te behouden. De brand is op de bovenverdieping bij een bran dende kachel ontstaan- De bewoners en het personeel moesten zich reppen, om zich te redden. Een der meisjes van het personeel en een zoon van den eigenaar liepen daarbij lichte brandwonden op. Er werd niets gered. Ver zekering dekt serleel'.C.yk de schade. Het personeel der fabriek bestond uit vijftien man. Gisterenavond is de radio- en lampe- kappenwinkel van de firma de Groot ln. de Kerkstraat te Hilversum totaal uitgt- brand. Met 3 stralen bluschte de brand weer het vuur. De brand was ontstaan door het springen van vonken uit een kachel op eenige in de nabijheid staande lampen. o— TWEE MEISJES DOOR AUTO GEGREPEN. Gistermiddag kort na 12 uur werden in de Industriestr. te Tilburg twee fabrieks meisjes, die zich per fiets huiswaarts be gaven, door een auto aangereden. Beiden kwamen te vallen. Het eene meisje kwam er met een enkelkneuzing af doch de andere, mej. A. Kokke, wo nende Hoekschestraat te Tilburg, bekwam een kneuzing aan het bekken, een ver moedelijke schedelbreuk en een groote bloeduitstorting aan het achterhoofd. Per auto werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is ernstig. verspreide berichten Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek met 1 Januari eervol ontslagen J. L. Besouw als burgmeester van Loon op Zand. AUTO TE WATER GEREDEN. Aan het Lekskensveer bij Wageningen is gistermorgen de zeswielige vrachtauto van de firma C. Leenders uit Zetten, bij het oversteken van den Rijn, toen de pont aan den Wageningschen kant aanlegde, ach terwaarts van de pont in de rivier gereden hoewel het ijzeren afsluithek gesloten was Het hek werd vernield, terwijl van de klep der pont een der draagbalken brak, zoo dat de klep is doorgebogen en de pont daardoor voorloopig niet meer varen kan. De tractor bleef aan den kant in het water liggen, de wagen werd door den stroom ruim 100 meter meegevoerd. De inhoud bestond uit stukgoed, totaal zeven ton, waaronder een groote partij jam, welke I vrijwel geheel bedorven is De tractor was vrij spoedig weder op het droge gebracht. Men zal trachten den wagen met behulp van twee schepen te lichten. Aan het veer geschiedt de overtocht thans per gierpont. De pont is verzekerd, de vrachtauto en I het stukgoed niet. N. R. Crt. RECLAME 3655 Uir do Porsil t lonk film „Woscfi gemakkelijk, wasch voordeciia mmm IN VOLLE VAART TEGEN EEN VRACHTAUTO. In een bocht van den weg van Boiculo naar Eibergen is gisteren de hoofdagent van een verzekeringsmaatschappij van B. uit Borculo, in volle vaart met zijn motor tegen een vrachtauto gereden. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij bijna onmiddellijk dood was. Hij laat een vrouw met tien kinderen achter. BUITENLANDSCH GEMENGD. DOOR BLIKSEM GETROFFEN. In West-Transvaal zijn vier inlanders gedood, vier bewusteloos geslagen en vijf dieren neergeveld door een enkelen blik semstraal. Van de vier bewusteloozen zal er een vermoedelijk niet meer te redden zijn; den drie anderen heeft de bliksem de haren afgebrand. EEN SCHANDAAL IN HET SAARGEBIED. In het Saargebied, aldus meldt men uit Berlijn, is een groot schandaal aan het licht gekomen, waarbij Max Braun, de uitgever van de Marxistische bladen „Deutsche Freiheit" en de „Volksstlmme" betrokken is. Gebleken is, dat Braun groote verduiste ringen heeft gepleegd ten nadeele van zijn blad .Volksstlmme". De „Volksstlmme" ontving als schadevergoeding voor den zoogenaamd tegen haar gevoerden boycot groote sommen van den internationalen vakvereenigingsbond te Parijs. In Juli van dit jaar werd ln totaal een bedrag van 350.000 francs aan Max Braun uitbetaald, terwijl van Juli af een maan- delijksche som van 20 000 francs wgrd be taald. Deze maandelijksche som heeft Max Braun sedert Juli niet overgemaakt, doch in zijn eigen zak gestoken. Hij heeft dus tot nog toe 100.000 francs ten nadeele van zijn blad verduisterd. Op 11 December kwam het in de bijeen komst van den raad van toezicht van de „Volksstlmme", waaraan Braun niet deel nam, tot stormachtige tooneelen, toen de zakenleider Klopfer mededeeling deed van de verduisteringen. Toen Braun daarvan hoorde, begaf hij zich terstond naar het bureau van den internationalen vakvereenigingsbond te Parijs, om de zaak te regelen. Zoodra Klopfer dit vernam, reisde hij Braun na. ten einde diens pogingen om zijn schuld te verbloemen, te verhinderen. Of dit echter juist is? ONVERWACHTE THUISKOMST OP KERSTAVOND. De Duitsche boschbouw-arbeider en timmerman Karei Hilmer is 's avonds voor Kerstmis geheel onverwacht, gezond en wel uit den wereldoorlog teruggekeerd ln zijn geboortedorp, dat hij in zestien jaar niet meer gezien had. Tijdens den grooten oorlog was hij door de Russen gevangen genomen en naar Siberië vervoerd. Enkele jaren geleden had hij van daaruit eenig bericht gezonden naar zijn familie, dat hij gehuwd was en ln het landbouwbedrijf werk gevonden j had. Sindsdien hadden de ouders niets I meer van hun zoon vernomen, Toen zijn vrouw onlangs gestorven was besloot hij weer naar zijn geboortedorp terug te keeren en 's avonds voor Kerst mis stond hij plotseling met zijn dochter op den drempel van de ouderlijke woning. Men kan zich de verrassing en vreugde van de familie voorstellen. De duizenden kilometers lange reis van Siberië tot de Duitsche grens had Hilmer met zijn zevenjarig dochtertje te voet afgelegd. De Duitsche consul zorgde voor het verdere verveer, zoodat de teruggekeerde krijgs gevangene een prettig Kerstfeest kon vieren. EERSTE KAMER. HET WETSONTWERP INZAKE BEERTA. Dat het wetsontwerp, om in Beerta een. Regeerlng-commlssaris aan te stellen (de Burgemeester) en de Raad, de wethou ders en de raadscommissaris van hun functies te ontheffen, ln den Senaat niet op ernstlgen tegenstand zou stuiten, lag voor de hand. Immers, ln de Tweede Kamer waren er alleen de communisten en de half-com- munist Sneevliet tegen en politici van dit slag hebben ln den Senaat nog geen zitting. Intusschen kwam hier een sociaal-de mocraat er tegen ln het krijt, namelijk de heer Mendels, die deze „doodstraf voor een gemeente" te zwaar vond ln vergelij king met de bedreven feiten en opkwam tegen de overhaaste behandeling van het ontwerp. Niemand anders voerde het woord en Minister de Wilde heeft met de bekende motleven het ontwerp verdedigd, dat met 30 tegen 2 stemmen werd aange nomen: de heeren Mendels en Moltmaker stemden tegen. De Burgemeester kan dus binnenkort als Regeerings-commissaris ln Beerta optre den. ANDERE ONTWERPEN. De Kamer heeft voorts zonder debat of stemming een reeks andere wetsontwerpen aangenomen, waarvan wij als belangrijk ste noemen de wijziging van de grenzen der gemeenten Rhoon en Poortugaal en opheffing van de gemeenten Pernis en Hoogvliet: de heffing van een couponbe lasting; de wijziging der Lager-Onderwijs- wet (vervroegde invoering leerlingen- schaal); de Instelling van een crisis- accountantsdienst; de contingenteering van den invoer van pluche, fluweel, trijp, brood, deeg, gort; de wijziging van het Indische tarief van invoerrechten. Dit alles ging er zonder slag of stoot door en daarmee gaf de Kamer een goed voorbeeld ln zakelijke en snelle behande ling. Met een voortreffelijk afscheids-woord heeft de voorzitter de vergaderingen van dit jaar besloten. Hij zeide: „Alvorens uiteen te gaan, is het mij een bphoefte aan alle fracties mijn oprechten dank te betuigen voor de willige mede werking welke lk ter verzekering eener snelle afdoening van zaken, meer ln het bijzonder gedurende de laatste weken, tel kens harerzijds mocht ondervinden, zoo wel bij het onderzoek in de afdeellngen als bij de behandeling in openbare verga deringen van talrijke, waaronder belang rijke wetsontwerpen van spoedelschenden aard. Dat zulks den leden meermalen niet I gemakkelijk viel. ja met opoffering van eigen wenschen en inzicht geschiedde, ik gaf en geef er mij volkomen rekenschap van. Des te grooter is de erkentelijkheid van t Uwen voorzitter. Trekt 1933 welhaast aan ons langs, ge lijk naar het woord van den Psalmist een voorbijgaande schaduw, reeds ter stond bij den aanvang van het nieuwe jaar roept ons gewichtige arbeid. Komen wij dus schier na de nachtwake terug dan is het loover nog niet dicht, en het lommer niet zwaar. Eerst stijgt een kille damp aan onze voeten op. ook biedt de natuur dan nog geen verlustiging In den winter is het goed werkenstijd. Zij dit college hiervan, ik zeg niet het sprekend, maar het levend bewijs. Raadslieden van de Kamer. Kamerleden, griffiers, stenografen vertegenwoordigers van de pers. en alle overigen, in dit ge bouw werkzaam wensch Ik een gezegend einde van de heensnellende 12 maanden toe." (Teekenen van instemming). HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 25