UROL rijk aan geneeskracht PFAFF C. F. MEERP0EL binnenland. gemengd nieuws. vragenbubriek. faillissementen. rechtzaken. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 December 1933 Vierde Blad No. 22628 Het Geref. Minne- of Arme Lde Mannen- en Vrouwenhuis te Leiden moet tot 1 Februari KOOPT THANS Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité BuitenL Weekoverzicht 29 DECEMBER 150 JAAR. Foto Bleuzé. jegang tot het Geref. Mlime- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis binnen Lelden, aan de Heerengracht, dat as. Vrijdag 150 Jaar bestaat. 29 December, zooals reeds gemeld, het Gereformeerd Minne- of Arme Ie Mannen en Vrouwenhuis binnen |en zijn 150-Jarig bestaan. Opgericht bijzondere personen, met medewer- en steun der Regeéring werd het |t!d onder superintendence van het Bestuur. Het moest dienen ter me van Gereformeerden (thans tfuitsch-Hervormden) arme Ouden |Dagen, die niet in eigen levensonder- i konden voorzien. Het werd uitdruk- onttrokken aan alle zeggenschap Huiszittenmeesteren en Diakonen, et toezicht hadden op de Huis- ra. De bedoeling van deze afzonder- kierzorging lag hierin, dat men hoopte Tzecie een betere huisvesting te kun- teven aan ordentelijke Armen. Het zlezaat groot f.2000 voor deze stieh- |«d ontvangen in 1772 bij het over- a nn Johan van der Marck Aegidius- hoofdofficier der stad. Het volgende van mr. Nicolaas van der Velde, •aad en burgemeester van Leiden, die In 1773 en een kapitaal groot MO naliet. Het duurde tot 1783 voor de eerste afzonderlijke woning kon fd?n betrokken. Het huis werd als zoo- 'ita 1784 plechtig ingewijd door den [ten predikant Zoutmaat; terwijl deze htigheid werd opgeluisterd door de woordigheid van „Die van den dite", van het Gereformeerd Wees- l gaven bij die gelegenheid een bokaal, 'top was geëtst een afbeelding van het lenuis, en waar boven stond de nptie „De welstand groeyt, waar Wracht bloeyt". Uit dien zelfden tijd is Iafkomstig een schilderij, dat hangt in 1 tegenwoordige Regentenkamer, voor- Itende een vrouw, die geld uitdeelt aan [ouden man en een oude vrouw. Hier zijn aangebracht 25 schilden, Mn één met het Leidsche Wapen, de andere schilden zijn bestemd voor de wapens der Regenten en Secretarissen; ook het monogram van het Gesticht is erop aangebracht. In de Regentenkamer hangt ook een teekening van 1785 in ge kleurd krijt, voorstellende 5 Regenten, benevens hun 1ste Secretaris en de eerste Binnenvader. Hierbij behoort een beschrij ving op rijm. Eerst in 1818 werd het Oude Mannen- en Vrouwenhuis gevestigd ter plaatse op de Heerengracht 35, waar het zich thans bevindt. Wanneer men het tegenwoordige gebouw binnenkomt, ziet men rechts een steen, waardoor men er aan wordt her innerd, dat het gebouw in 1886 werd her bouwd. De architect was de heer W. C. Mulder en de bouwer timmerman H. van Borselen. Toen is het gebouw, dat in 1887 feestelijk werd ingewijd, in zijn tegen- woordigen vorm verrezen. In den voorgevel zijn aangebracht Friezen, links en rechts van den hoofdingang. In den gang van het gebouw bevinden zich nog een baro meter en een fraaie staande klok, beide een legaat van den eersten Binnenvader. Het gebouw bevat 7 slaapzalen 2 verblijf- zalen voor de verpleegden; het is voorzien van centrale verwarming. Een moderne badgelegenheid en een lift voor de eerste verdieping werden dit jaar in het gebouw aangebracht. Gelegenheid voor het luis teren naar de radio is in verscheidene zalen aanwezig. De legaten, die succes sievelijk ontvangen werden, stellen Regen ten in staat de verpleegden te onderhou den zonder hulp der gemeente. Collecten worden niet meer gedaan. De reglementen voor dit gesticht werden ettelijke keeren herzien. Thans kunnen opgenomen wor den personen, lidmaten der Nederduitsch Hervormde Gemeente, wonende te Leiden, die in aanmerking komen om bedeeld te worden en den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Er worden thans 31 ouden van dagen verpleegd, waaronder 6 vrouwen. Foto Bleuzé HET VAN GEND EN LOOS EN A.T.O.-PERSONEEL. Contract door de directie opgezegd. Onze spoorwegmedewerker schrijft; Naar wij vernemen heeft de directie der onderneming Venn. Van Gend en Loos en A.T.O. de collectieve arbeidsovereenkomst, aangegaan met de Moderne en Roomsch- Kath. Transport-arbeidersbonden, opge zegd. Contractueel moet deze overeenkomst 3 maanden te voren door een der partijen worden opgezegd. Het staat dus vast dat er op 1 April a.s. een gewijzigd contract zal komen. MINDER GELUKKIGE LANDING. Een kijkje in ue ru.me recreatie-zaaL korden te L- Gevorderd kan F unir, n' nS der huurove.eenkoinst liVe-rt ,va" het pe.ceel. dr-n u Bureau van Consultatie mosen n'et 660 hewijs van on- ru™t de vLr, Als zij behoeftig zijn F"d to verPhchting om in hun onder den voü°'Jrzien' mst °P mel het be- I Wat uu? hepaa'den leefijd. u hveede vraag betreft, raden bui'en t Ze<lr ltou<i weer het beestje Uitgesproken: W. F. Doeswijk, winkelier te Leiden. Le liestraat 10. Rechter-commlssaris: mr. G. H. B. van den Boom. Curator: mr. G. H .E. Nord Thomson te Leiden. G. J. Boelen, zonder beroep te Noordwij- kerhout, Gooweg 46. Rechter-commissaris jhr. mr. H O. Feith. Curator: mr. E. Bol- sius, te Leiden. Opgeheven: L. Driebergen, Noordwijkerhout. RECLAME- SALARISKORTING IN DEN HAAG. De Haagsche gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Jan. as. een tijdelijke salariskorting van 2'/j'lo voor het gemeentepersoneel in een „vaste" om te zetten, met alleen de com munisten tegen, aangenomen. Voorts is 'e voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Jan. een tijdelijke nieuwe korting van 2'/W« in te voeren voor het gemeenteper soneel eveneens met algemeene stemmen aangenomen, behalve de twee communis ten. die tegenstemden. De soc.-dem. hebben vóór beide loonsverlagingen gestemd. DE POSTVLUCHTEN. De „Leeuwerik", die Donderdag uit Am sterdam is vertrokken, moest gisteren we gens slecht weer te Grottaglle (Italië) landen. o INVOER VAN SCHOEISEL. De Minister van Economische Zaken heeft de hoeveelheid, waarvoor alsnog b>j den invoer van schoeisel en leestklaar schoenwerk toewijzing zal geschieden, vastgesteld op 15®,van de onder a. en c. van de in artikel 2 van het K. B. van 30 September vermelde goederen en op 20% van de onder b. vermelde goederen van de hoeveelheid, waarop de aanvrager over eenkomstig de gestelde regelen ten hoog ste aanspraak zou kunnen maken. INVOER VAN VIScn. De Minister van Economische Zaken heeit bepaald, dat de aanvoer van versche gekoelde of bevroren zeevisch. met uitzon dering van haring, door vreemde vis- schersschepen alleen zal kunnen geschie den te IJ muiden. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1934, belast met de waarneming van de. ienctie van inspecteur der burger wachten G. J- D. Bauduln, gep. generaal- majoor-tltulair, oud-inspecteur van het wapen der Kon. marechaussee. Zeven passagiers met den schrik vrij. Het K-L.M.-vliegtuig „Valk" F. 12 maak te gistermiddag op Schiphol, toen het van Londen arriveerde, ten gevolge van den mist omstreeks vijf uur een minder ge lukkige landing, waardoor de linker poot van het landlngsgesteld werd ontwricht, de schroef van den linker motor werd bescha- 1 dlgd en de linkervleugel eenlgszlns werd ontwricht. De zeven passagiers kwamen met den schrik vrij. Het is wei spijtig dat juist op dezen voor de KLM. zoo blijden dag. de mist in den namiddag haar deze poets bakte. ..Na de vreugde van dezen morgen kunnen wij zulk een kleine tegenslag weer beter dra gen", zei ons de heer Aler. toen wij hem nadere inlichtingen vroegen. Het ongeval heeft zich als volgt toe gedragen. Nadat het heel den dag mistig was ge weest, begon het tegen halfvijf weer op te klaren, zoodat het onnoodig was de toe stellen, die na dien tijd verwacht werden, naar Soesterberg te dlrlgeeren. De „F 12" met den piloot J. Hondong als bestuurder, had. komende van Londen, te Waalhaven reeds post gelost. In de late schemering arriveerde het toestel tegen vijf uur boven Schiphol. Er was Zuidwesten wind. zoo dat de landing moest plaats vinden tegen het radio mistbaken in. Op het oogenblik, dat het toestel boven het veld was, had het mistbaken zijn plicht reeds gedaan. Doch de piloot had moeite den grond te vinden. Hij ondervond van zijn lampen denzelfden hinder, die automobilisten heb ben wanneer zij felle 'lichten tegen den mist laten schijnen. Boven het veld was het nog heiig, zoodat de grond onzichtbaar was. Onder die omstandigheden heeft Hondong zich in den afstand tot den grond vergist. Daardoor kwam hij wat al te hard op den grond. De linker-poot van het lan dingsgestel zwikte door, het toestel helde nu zoover naar links, dat de schroef van den motor den grond raakte en de pro peller geheel omhoog. Het toestel was toen evenwijdig van de hangars en maakte een omzwaai van 180 graden. Toen stond het stil. Van alle kanten kwam men aange- loopen om zoo noodig de inzittenden te helpen. Doch dat was niet noodig. Zij wa ren allen ongedeerd De technische dienst der K.L.M. ging terstond den „patiënt" behandelen. Er werd een nood-reparatie ter plaatse aan het be schadigde landingsgestel verricht. De mo tor werd ontmanteld en aan een inspec tie onderworpen. En verder werd gecon stateerd. dat de ontwrichte linkervleugel hier en daar beschadigd was. Tegen half- tien in den avond was men zoover dat met behulp van een tractor de beschadigde „Valk" naar de hanear kon worden gere den. Het onderzoek heeft uitgemaakt dat de schade wel mee zal vallen en de .Valk" slechts eenige dagen uit den dienst be hoeft te worden genomen. (Tel.) RECLAME. Uw Naaimachine vóór de prijzen stijgen. Bestel nog in 1933. in '34 kunt 0 wal betalen. ALLEEN DE BETERE MERKEN BIJ. Breestraat 171 Leiden ALLE MERKEN EN UITVOERINGEN 3285 HAAGSCHE POLITIERECHTER. Terzake van overtreding van art. 184 (wederrechtelijk binnendringen in een woning zonder toestemming van den eige naar) stond terecht K. v. d. B., melk handelaar te Lelden. Verdachte had met een valschen sleutel de deur geopend bij een zekeren A„ en uit de gang aldaar een heerenrijwiel weggehaald en dit een eind verder tegen een muur geplaatst. Verd. bekende en zeide het als een grap te be schouwen. De officier eischte een geld- boet van f. 30.-. subs. 30 dagen hechtenis. Verd. wilde gaarne een voorwaardelijke veroordeeling. Overeenkomstig den eisch werd verd. veroordeeld. Tegen den 20-jarigen student S. S. uit Leiden eischte de officier een geldboete van f. 15.- subs. 15 dagen hechtenis, we gens mishandeling van den rijwielhande laar B. te Leiden. Overeenkomstig den eisch werd verd. veroordeeld. Gisteren gaven wij een bericht over een bloembrilenkweeker uit Noordwijkerhout, tegen wien het O.M. f. 25,- subs. 25 dagen en een eev. straf van 2 maanden zou heb ben geëischt. Men meldt ons nu dat, wat betreft de gevangenisstraf, de eisch was 2 maanden gev. straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 Jaar. VROUW IN VLAMMEN. Bij het smelten van vet ten huize van v- D. te Willeskop, sloeg de vlam in de pan. Vrouw v. D. nam de pan op en wilde deze naar buiten dragen, doch liet haar onder weg vallen, met het gevolg dat haar klee- ren in brand vlogen. Op haar hulpgeroep kwam haar man toegesneld die haar in een bijt plaatste, waardoor de vlammen werden gedoofd. Met hevige brandwonden overdekt is zijn naar het ziekenhuis te Oudewater overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. Utr. Crt. BRANDEN. Gisterenmorgen brak brand uit in de garage van den heer K. de Vrij, staande op den Zijl te Joure (Fr.) De vlammen sloegen over naar het hotel „Het Tolhuis waarvan een bijbehoorende tooneelzaal ernstige schade opliep. De garage brandde geheel uit. Het hotel bekwam veel water schade- o VIER MIJNWERKERS INGESLOTEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft in de mijn Oranje Nassau III te Heerlerheide een aardstorting plaats ge- i vonden tengevolge waarvan vier mijnwer- i kers werden ingesloten, terwijl de overigen zich bijtijds wisten te redden. Oogenblik- kelijk werd met het reddingswerk begon nen en na eenige uren was men zoo ver gevorderd, dat den ingeslotenen voedsel kon worden toegereikt en dat men in i staat was met hen te spreken. I Om kwart over 1 uur gistermiddag is men er in geslaagd de ingeslotenen te verlossen. Zij waren ongedeerd. Bij de werkzaamheden hebben geen per soonlijke ongelukken plaats gehad. A o BUITENLANDSCH GEMENGD. HAAGSCHE RECHTBANK. Gistermiddag stond terecht de slager M. v. H uit Alphen, wlen ten laste was gelegd oneerlijke mededinging. Verdachte zou aan klanten van zijn concurrent B. hebben medegedeeld dat getuige B ondeugdelijk vleesch verk cht. Een tweetal getuigen werden gehoord. Verdachte werd vrijgesproken. DE OUDSTE VROUW VAN POLEN OVERLEDEN. De oudste vrouw van Polen is te War schau op 108-jarigcn ouderdom gestorven. Zij had negen kinderen, van wie slechts één dochter, die 87 jaar oud is, haai over leeft. Haar totaal aantal afstammelingen be draagt 62, loopende over vier geslachten. ONTPLOFFING IN EEN POPPEN FABRIEK Door een hevige ontploffing zijn te Neustadt bij Coburg een poppenfabriek en het er naast gelegen woonhuis volkomen 1 vernield. De brandweer en de vrijwillige arbeids dienst hebben na verscheidene urrn inge spannen arbeid zeven zwaar gewonden uit de mine's gehaald. De overige in de fa briek en het woonhuis aanwezige personen hadden tl'aip in veiligheid we'en te ko- mer Een man die op het ocgenbliK van de j ontploffing voorbij kwam. werd naar de I overzijdt vsn de straat geslingerd en blak twee ribben Gver de oorzaak van de ont ploffing la niet* bekend. ALS DE KERSTKLOKKEN LUIDEN.... Weldra luiden de klokken weer 't Kerst feest in, klinkt over heel de beschaafde wereld het welbekende: Vrede op aarde... Dan verkeert de menschheid in de periode van meditatie en Inkeer bij uitnemend heid. Laat ons hopen, dat deze korte ter mijn genoeg invloed hebbe om de wereld te helpen uit de impasse, waarin zij te recht Is gekomen. Het is hard noodig. zeer hard noodig! Het reizen van bijkans alle diplomaten van beteekenis heeft tot op den huldigen dag aangehouden en wordt nog steeds voortgezet, zonder dat noe te zeggen valt, wanneer daaraan een einde zal komen. Het is op zich zelf 't beste bewijs, dat nog in geen enkel opzicht eenige beslissing is verkregen of in zicht. Het lijkt er zelfs veel op, alsof men de koe niet bij de hoorns durft vatten en liever schuilevinkje speelt! Zie b.v. naar de jongste rede van sir John Simon in het Engelsche Lager- I huis, die uitmuntte door nietszeggendheid en er ronduit voor uit kwam, dat hii lie ver niet op de hangende kwesties inging! Impleciet wordt daardoor bewezen, dat de situatie er niet bepaald rooskleurig uit ziet, dat het gevaarlijk zou zijn. in de ge geven omstandigheden een woord te veel zich te laten ontvallen. Hoofdzaak is en blijft het tot elkaar brengen van Frankrijk en Duitschland. Was men maar eerst zoover, dat zij recht streeks contact met elkaar kregen, dan was al heel wat gewonnen, doch om het zoover te krijgen Na het bezoek van den Tsjechischen mi nister Benesj aan Parijs mag gerust wor den geconstateerd, dat Frankrijk het ver band met zijn bondgenooten als Kleine Entente en Polen volkomen beeft hersteld, dat er weer volledige overeenstemming beerscht. Dat is een geduchte versterking voor het Fransche standpunt, want de Kleine Entente mag samen als een grooto mogendheid gelden! Maar een even ge duchte tegenslag voor de Dultschers. die bovendien in Italië geen in alle opzichten meegaand vriend hebben. De Engelsche minister zal nu blijkbaar zelf een poging ondernemen om in de Kerstvacantie de partijen tot elkaar te brengen. Hij is reeds te Parijs om met Boncour te confereeren, dan gaat de reis naar Rome en misschien komt ook Ber lijn aan de beurt. Moge de Kerststemming vaardig worden over de leiders ir. deze donkere dagen! Zou het zoo slecht zijn, als ieder nu maar eens eerlijk zeide, waar het op staat? WU voor ons gelooven dat juist door zoo'n. spel met de kaarten open en bloot op tafel vee] te redden viel; dan wist men precies, waaraan men toe was, bleef er geen ruim te voor politieke onderonsjes etc., die al zooveel ellende hebben veroorzaakt. Het zou een moment alles op haren en. snaren zetten, doch in de grootste span ning pleegt gewoonlijk de ontspanning te zijn gelegen! Dat is ook weer eens bewezen door het verloop van zaken bij de flnancieele wetten in Frankrijk; in den Senaat bedreigde de meer naar rechts neigende meerderheid het kabinet Chautemps door de naar ge noegen der Kamer aangebrachte wijzigin gen te willen doen vervallen, doch ten slotte heeft Chautemps het toch met den Senaat klaar gespeeld en zijn de finan- cleele wetten onder dak gebracht. De po sitie van het Fransche kabinet is daardoor inwendig voorlooplg stevig, zoodat er nu tijd komt voor de buiten] politiek. Dien tengevolge staat een reis van Boncour naar Praag en Warschau op het program. Was het maar naar Berlijn.... De door Hitler reeds door bemiddeling van den Franscben gezant te Berlijn Pon- cet gedane mededeelingen schijnen echter nog weinig hoop te leveren op eenlg di rect contact. De juiste inhoud is ook nog niet bekend, ai doen natuurlijk de noo- dige geruchten de ronde. Z.. moeten ech ter practisch wel op een soort herbewape ning neerkomen en daarvoor is de tijd nog niet rijp. Men mag redeneeren. dat een ge controleerde herbewapening beter is dan een ongecontroleerde die het gevolg zou zijn van het ontbreken van een accoord, maar Inderdaad, aanlokkelijk ls het tocii ook niet! Trots de grootste bedrijvigheid op poli tiek terrein heerscht er dientengevolge rust! De stilte voor een storm? Onrust en onzekerheid heerscht er ove rigens nog meer dan genoeg In de wereld! Op Ierland heeft de Valera een nederlaag geleden, die zijn prestige aantast. Op last der regeering werd generaal CDuffy, de leider der blauwhemden. gearresteerd. Het Hooggerechtshof heeft hem echter weer In vrijheid doen stellen, geen reden tot ver volging ziende! Het heet nu, dat de Va lera het langs anderen weg nog eens zal probeeren, maar dat moet nog worden af gewacht. In Spanje ls een kabinet Lerroux ge vormd en de eerste ontmoeting met de pas gekozen Cortes heeft het overleefd. Het ls echter een minderheidskabinet, dat slechts zit bij de gratie van rechts. Onverwachte gebeurlijkheden zijn dientengevolge geens zins uitgesloten. Op het gebied der kerke lijke wetgeving zal Lerroux b.v. eroote con cessies moeten doen, doch of hij dat voor eigen partij zal dusven In Zuld-Amerika Ls eens weer een wa penstilstand bereikt tusschen Bolivia en Paraguay inzake het conflict over den Gran Chaco. Blijkbaar als gevolg van een gevoelige nederlaag der Bolivlanèn. Edoch, arbitrage ls nog niet aanvaard en zoo doende is nog weinig tot stand gebracht. Een wapenstilstand werd reeds vaker ge sloten om dan weer te worden verbroken! Een slecht voorteeken is ook het oproeocn van tal van oudere lichtingen in Bolivia. Als de andere Amerikaansche staten nu maar eens doorpakten Weldra luiden de Kerstklokken weer het vredesfeest in wordt over de wereld ge weven een onzichtbaar kleed van ede'.e gedachten. Er is oo? en oor voor de klan ken van de Kerstboodschao uit Beth'ehem; mocht de wereld eindelijk deze bood=ev.ap bliiken te verstaan, ook wanneer de stem ming en wijding der dagen zelf weer zija vervlogen

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13