NI EUWJ AARS-AD VERTENTIEN 1934 f4»te Jaargang ZATERDAG 16 DECEMBER 1933 No. 22622 I incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van I Meren 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Ifficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Zaferdag 30 December Nieuwjaarswenschen Tof Vrijdag 29 December a.s. Nieuwjaarswenschen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DÊR ADVERTENTIEN g I jj ots. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen Jaar agentschapjjen van ons Blad gevestigd zijn. Vöor alle I andere advertentlën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentiën I uitsluitend bi] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. 11,(1 een maximum aantal woorden van 30. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor DÈrectfe en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT 3 Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2:35 portokosten. I warmer bestaat uit VIER Bhutot EERSTE BLAD. HINDERWET. Lemeester en Wethouders van Leiden; tón het verzoek van H. Hoppenbrou- i0m vergunning tot het oprichten van I limonadefabriek iin het perceel Apo- teisdijk No. 12, kadastraal bekend Ge- mtè Leiden, Sectie H No. 3340; jeiet op de artikelen 6 en 7 der Hinder- kennis aan het publiek, dat ge ïnd verzoek met de bijlagen op de Se isde dezer gemeente ter visie gelegd is; mede dat op Zaterdag, den 30 Decem- 1933 des voormiddags te half elf uren iet perceel Breestraat 125 (Bureau van ntewerken) gelegenheid zal worden (eren om bezwaren tegen dit verzoek in [brengen, terwijl zij er de aandacht op fcen, dat niet tot beroep gerechtigd [rij, die niet overeenkomstig art, 7 der lienret voor het gemeentebestuur of fiijner leden zijn verschenen, ten ein- lun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Been. 16 December 1933. 2850 VERGADERING VAN DEN {fMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 18 DECEMBER 1933, des namiddags te 2 uur, [bet gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). 2777 te behandelen: Benoeming van 10 leden van de Beentelijke Commissie voor Maatschap- |ill Hulpbetoon. (264) h Praeadvies op het verzoek van Mej. |ff. S. Nagel om eervol ontslag als on- rijzeres aan de opleidingsschool voor aan de Langebrug A. (265) lo. Voorstel in zake het verleenen van I extra-ondersteuning in de Kerstweek i daarvoor ln aanmerking komende on- Jileunden en kastrekkende werkloozen. (266) EEN „GOUDEN" AGENTSCHAP. [Morgen zal het juist 50 jaar geleden zijn, ■t thans wijlen de heer L. van Zonde- werd aangesteld tot agent der N.V. tirantiemaatschappij „De Nederlanden 1845," Eumi 40 jaar lang behartigde de heer Zonderen dit agentschap met groote djding. Toen hij in 1924 overleed, werd i echtgenoote, mevr. E. J. van Zonderen [Bos benoemd tot zijn opvolgster, tider haar niet minder energieke lei- S heeft het agentschap zich nog voort- Phnd uitgebreid. J* directie wilde op dezen dag dan ook rV nalaten uiting te geven aan haar po'o waardeering te haren opzichte en _nch vertegenwoordigen door mr. Al- j11, d:e zijn gelukwenschen vergezeld g Man van de aanbieding van een gelds .hta? onder couvert. f", de velen, die verder nog kwamen lubileerende agente geluk te wen- bevonden zich o.m. notaris Stirm- tad w'ens kantore wijlen de heer Van deren vele jaren werkzaam was en de l., Weeshoff uit Oegstgeest, oud-in- eur van het ressort. een zeldzaam jubileum. Naar wij vernemen, zal op 10 Januari L, 7 r'rma Wed. P, de Wilde en Zonen if.jj™, «eestraat haar 125-jarig bestaan hu Als bijzonderheid kunnen wij Mn V <'e zaa^ steeds van vader op 0Tergegaan; thans staat reeds de rh7n7atie mede aan het hoofd van IWii Leldsche firma, in» il1?Pen uader op dit jubileum 8 !e komen. EVKelslu ITING KERSTM1SDRUKTE. ,18 December tot en met 24 De- r* wnkrt 1 behalve op Zondag) mogen a® keepend blijven tot des avonds lag'„"j^e'Personeel van 18 jaar of ouder «Bbw 18 December tot en met 24 I1"' ii» .^'s«„8€dureilde die periode 11 uur |h"hw 62 uren per week arbeid ver- L Eödlen ïeill3tet !^n ?eze bepaling gebruik wordt ■•sschriit u haast de Arbeidslijst een PtSaid.j, ,..anS®n, waarop de werk- cn 21Jn aangegeven. GETUIGENIS-AVOND „KERK EN VREDE" Redevoeringen van prof. Heering en den heer Boschma, De afdeeling Leiden en omstreken van „Kerk en Vrede" had gisteravond in de uitstekend bezette groote Stadszaal een getuigenis-avond belegd. Na een korte inleiding van den afdee- lings-voorzitter, den heer Ten Hooven, waarin deze zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst en wees op de wij dingsvolle beteekenis van dit getuigenis, gaf hij het woord aan den voorzitter van het Hoofdbestuur, prof. dr. G. J. Heering, die sprak over „Evangelie en Vaderland." Prof. Heering zeide, dat de bedoeling van dezen avond is te getuigen voor de leuze „Christus' kerk tegen den oorlog", een leuze, die reeds lang vóór anderen door sprekers vriend Hilbrandt Boschma werd gepropageerd. Nadat spr. den zegen over deze bijeenkomst had afgesmeekt en gemeenschappelijk gezang van Evang. Ge zang 270 1, wees spr. erop, dat zijn onderwerp twee geheel verschillende grootheden omvat. Men kan het evangelie bezien uit het oogpunt van het vaderland en omgekeerd; dat laatste wil „Kerk en Vrede". Het evangelie kent geen nationalisme, wel vaderlandsliefde, doch het stelt het koninkrijk Gods op den voorgrond. In het geheele Nieuwe Testament wordt slechts zevenmaal gesproken van het aardsche en wel honderdzevenendertig maal van het hemelsche koninkrijk. Het Evangelie is gegrondvest op Christus, die zich stelt als bemiddelaar tusschen God en den mensch. Het gaat erom, dat wij staan midden in de wereld, maar nochtans niet zijn van die wereld, maar van God. Spr. is geneigd om aan het vaderland groote beteekenis en waarde toe te ken nen. Ook spr. is met eerbied vervuld voor de figuur van den Vader des Vaderlands, maar Oranje was ook geen nationalist. Hij was voor alles Christen. En hij kende niet de problemen, zooals de moderne oorlog ze opwerpt. Maar had hij ze wel gekend, hij zou het monsterbedrijf van een modernen oorlog niet hebben kunnen en willen goedpraten, door er de vergif fenis van den Hemel voor in te roepen. Want hij was een man der barmhartig heid. Wij kunnen de geschiedenis en den Staat wel aanvaarden mits onder zekere reserve; wij voelen ons één met het volk. maar niet met een gedeelte daarvan. Wij hebben ons vaderland lief. omdat het de geestelijke en christelijke vrijheid sinds eeuwen hooghoudt, maar wij verafgoden het niet. Wij stellen ons niet op het stand punt van een Hitler, die slechts den Staat als eenig-zaligmakende factor kent. Dat is ten eenenmale onvereenigbaar met den grondslag der christelijke gedachte. Het gevaar van het staatsabsolutisme Is, dat het 't militarisme tengevolge heeft met een volkomen voorbijzien van de oorlogs gruwelen, welke hoe langer hoe afschrik wekkender worden en lijnrecht indrui- schen tegen alles wat het Evangelie be veelt. Hoe zou Christus, verondersteld dat Hij eens werkelijk op aarde kwam, staan tegenover den huidigen oorlog? Zou Hij in de menschheid van heden ten dage Zijn volgelingen herkennen, die leven naar Zijn gebod: Gij zult niet dooden? Meent gij, zoo vroeg spr., dat gij mee kunt doen aan het moderne oorlogsbedrijf en tegelijkertijd kunt leven naar Godes hoofdgeboden en in geloofsgemeenschap kunt leven met uw naasten over de staat kundige grenzen? Meent gij, dat gij geza- melijk kunt bidden tot „Onzen" Vader, die in de hemelen is een tegelijkertijd plannen kunt beramen om elkander te verdelgen? En ten slotte: meent gij, dat het doel de middelen heiligt, wanneer de middelen zóó verderfelijk zijn? De kerk van Christus heeft tot taak in vertrouwen op God en in de toekomst haar steun aan den oorlog te onthouden. Ons leven duurt slechts kort; daarom is het onze plicht het te gebruiken in dienst van Hem, Die het ons schonk en Wiens Zoon ons voorging in het gebod an deren lief te hebben als onszelven. Laten wij, aldus besloot spr.. God bidden om voorbereid te zijn op alles, maar niet bereid om één stap terug te zetten op den weg. die van God gevloekt is. Nadat gezongen was Evang. Gezang 229 1 „Daar is uit 's wereld duist're wolken. Een licht der lichten opgegaan," sprak de heer Hilbrandt Boschma over „Het kruis of 't kanon". Spr. las eerst voor 1 Corinthe 1 23 en Galathen 6:2 en verduidelijkte deze teksten met beelden uit den tegenwoor- digen tijd. Er bestaat tusschen het kruis en het zwaard een geweldige antithese, doch bij alle verschil is er toch deze overeenkomst, dat niemand den oorlog om zijnszelfswil liefheeft of begeert. Spr. wil geen roerend verhaal schil deren van de oorlogsellende, doch alleen eenige getallen noemen en deze nader onder de oogen zien. De wereldoorlog van 1914'18 kostte aan 12 millioen jonge menschen het leven, terwijl daarnaast nog 18 millioen mannen van honger en ellende of als slachtoffer van besmettelijke ziekten omkwamen. Een défilé van dit doodenleger zou langer dan een jaar duren. Welk een matelooze hoe veelheid leed is achter die onafzienbare rijen verborgen! Hoe diep was de mensch heid kort na den oorlog doordrongen van vredesbegeerte en vredesbehoefte. Helaas i ziet men desondanks hoe over de geheele wereld de bewapening pp onrustbarende wijze toeneemt. De reden daarvan is geen andere dan vrees. Christus heeft gezegd: „En die zijn leven wil behouden, die zal het verliezen, maar die zijn leven wil verliezen, die zal het behouden": Velen willen wel den vrede op aard'. Doch door weinigen wordt het Kruis aanvaard. Onder „het Kruis" verstaat spr. niet een bepaalde leer, doch een middel om het kwade te bestrijden en te overwinnen: niet met geweld, maar met liefde. Wij moeten leven naar het woord van Paulus „Wordt niet door het kwade over wonnen, maar overwint het kwade door het goede". Dat is niet altijd gemakkelijk, maar wie Jezus volgt, moet lijden. Teveel wordt in onze dagen gesproken over de macht van de zonde en de schuld der menschheid, te weinig over de verlossende kracht, welke uitgaat van het Kruis. Dat moet in ons geheele leven het richt snoer zijn. Afschaffing van den oorlog zal slechts mogelijk zijn, wanneer de geheele mensch heid zich op een hooger zedelijk standpunt weet te stellen dan zij tot dusverre doet. En dat zal op zijn beurt weer alleen mo gelijk zijn, wanneer wij het Kruis als het middelpunt van ons leven stellen. De heer Boschma bad hierna het „Onze Vader", waarna de bijeenkomst besloten werd met gemeenschappelijk gezang van Gez. 50 4. DE CENTRALE ONDERLINGE. Ledenvergadering. In „In den Vergulden Turk" is gister avond een openbare vergadering gehouden van de Centrale Onderlinge, afdeelings- rayon Raad van Arbeid. Deze vergadering was zeer matig bezocht. Na de opening door den voorzitter, den heer A. P. de Rooy, en het lezen der notulen, hield dr. E. J. Buning, directeur van de C.O. een in. leiding over de uitvoering der Sociale Ver zekering in 't algemeen en die der Ziekte wet in het bijzonder Deze spreker trad op in plaats van pTof. J. A. Veraart, die ver hinderd was. Dr. Buning begon met een kort overzicht van. het ontstaan der soci ale wetten. De ongevallenwet kwam eerst en heeft tot heden toe uitstekend gewerkt. Het tot stand brengen der Ziektewet had meer voeten in de aarde. Eerst in 1930 is zij tot uitvoering gekomen. De invaliditeits wet kwam tot stand in 1913 De invalidi teitswet is alleen een spaarkas, terwijl de ongevalenwet het karakter van een ver zekering draagt. Naar sprekers meening heeft daarom de invaliditeitswet aanvul ling noodig. Er ontstaat door dit verschil in karakter allerlei moeite en geschil, om dat er veel afhangt van de beslissing vol gens welke wet uitkeering moet worden verleend. De wetten moeten op elkaar aansluiten en elkaar aanvullen. Er zijn ook wel wegen om de uitkeering der wetter meer efficient te doen geschie den. De Ziektewet wordt uitgevoerd door de Raden van Arbeid en door verschillende bedrijfisorganisaties. Ook deze laatste wer ken goed. Zou het niet eenvoudiger zijn wanneer ook de Invaliditeitswet en de ongevalenverzekering mèt de Ziektewet in handen werden gegeven van één orgaan, zoodat dus de bedrijfsvereenigingen alle drie de wetten zouden kunnen uitvoeren. Voor een monopolie voelt spr. niets. Meer dere organen die de sociale verzekering uit mogen voeren zullen er voor zorgen, dat deze uitvoering zoo goed en zoo goed koop mogelijk geschiedt. Tenslotte wees spr. er op dat de Centrale Onderlinge het karakter van 'n algemeene bedrijfsvereeniging heeft. Het is geen vak- bedrijfsvereeniging. De C.O. deelt de leden in naar de verschillende groepen, naar het risico dat ze zelf opleveren, niet naar het vak. Naar sprekers meening heeft dit veel voor. Er volgde op deze uiteenzetting eenige bespreking, waarbij dr. Buning nog ver schillende inlichtingen gaf. LEIDSCHE IJSCLUB. Onderlinge wedstrijden in het schoonrijden. De Leidsche IJsclub hield gistermiddag de onderlinge wedstrijden in het schoon rijden voor paren, welke eenige dagen ge leden wegens den dool moesten worden afgelast. De weersomstandigheden waren ditmaal ideaal: met zeer weinig wind, uit het Noord-Oosten (die later neiging tot krimpen toonde) en een kwikkolom, die in den thermometer vrijwel constant om het vriespunt dansten. Negen paren heb ben, ten aanschouwe van een niet talrijk publiek, voor een Interessanten strijd ge zorgd, die voornamelijk boeide door het betrekkelijk geringe onderlinge verschil. Vergissen we ons niet dan waren de ver richtingen over het algemeen minder op vallend dan in den vorigen winter, toen trouwens het winnende paar met hoofd en schouders boven de anderen uitstak. Het feit dat de baan van den dooi nogal te lijden heeft gehad en daardoor on danks de goede zorgen van het personeel in minder fraalen staat was dan men zulks in dezen winter gewend is, zal daar aan wel niet geheel vreemd zijn geweest. Hoe dan ook: er was spanning te over en die bleef er tot het einde. De jury, be staande uit de heeren Wernink en Janssen ging den uitslag berekenen en nog altijd verkeerde men volkomen in twijfel om trent het resultaat. Alleen het paar: mej. MeyerinkTh. van Helvert vormde daar bij misschien de uitzondering, welke den regel bevestigde. Dit duo toch had uitste kend gereden: correct in stijl, regelmatig en vlot, en de meerderheid der toeschou wers zal aan hun overwinning dan ook wel niet getwijfeld hebben. De jury bleek tenslotte van dezelfde meening en kende genoemd paar o. i. zeer terecht den eersten prijs toe. Ziehier de totaal-uitslag, waarbij wij er op wijzen dat er drie prij zen waren, die met eenige toepasselijke woorden in de bestuurskamer door den heer Sillevis zijn uitgereikt: 1. mej. Meije- rink en Van Helvert, 235 pnt.; 2. mevr. De Groot en Van Hooff. 202 pnt.; 3. mej. Die ben en Stallinga, 178 pnt.; 4. mej. Van Velzen en De Goede, 174 p.; 5. mevr. Koppen en Straatsburg, 168 p.; 6. mevr. Key en Key, 16# p.; 7. mej. Dlrkse en van de Woesteijne, 157 p.; 8. mej. Ritman en Van Leeuwen, 141 p.; 9. mej. Van der Lelie en Speet. 130 p. Het was jammer dat de prijsuitreiking niet in de tent geschiedde, waardoor het publiek van den uitslag onkundig werd gelaten. Na de prijsuitreiking heeft de heer Wernink nog medegedeeld dat de beide jury-leden naar evenredigheid precies ge lijk hadden gestaan in hun waardeering voor het werk der deelnemers. Hij waar schuwde verder voor een fout, die bijkans voortdurend wordt gemaakt en dezen mid dag (behalve bij de winnaars) bij allen voorkwam, namelijk: naar omlaag te zien. Stelregel moet zijn: de oogen van het ijs! Kijk naar den horizon, de borst vooruit, de rug hol! Daardoor wordt het zwenken en zwaaien gemakkelijker en ontstaat er een meer zwevende beweging, die het ge heel ontegenzeggelijk ten goede komt. MOTIE-VAN STRALEN. Over brandstoffen aan werkloozen. De heer v. Stralen heeft bij den Raad volgende motie ingediend: De Raad verzoekt B. en W. den minister dringend toestemming te vragen tot het verstrekken van extra brandstoffen aan werkloozen en door Maatschappelijk Hulpbetoon gesteunden; tevens verzoekt de Raad B. en W. de brandstoffenbons ook te verstrekken aan de werkloozen, welke trekkende zijn van hun werkloozenkas en die. na uitgetrokken te zijn, voor steunuitkeering in aanmer king komen en eveneens onmiddellijk over te gaan tot het verstrekken van dekens en kleeding aan hun, die daaraan behoefte hebben. BINNENLAND. Een bijzonder jubileum van Het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden (3de Blad). Teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prof. mr. H. B. Greven. (Laatste Berichten, 1ste Blad). Z. K. H. Prins Hendrik 25 jaar voorzitter van het Nederl. Roode Kruis; huldiging te 's-Gravenhage (3de Blad). Ncderlandsch-Duitsch handelsverdrag is gisteren te 's-Gravenhage geteekend (Bin nenland, 4de Blad en Laatste Berichten, lste Blad). De middenstandsbond en het cadeau stelsel (Binnenland, 4de Blad). Ons parlementair overzicht (4de Blad). De Elfstedentocht begonnen; er zijn 340 toeristen-rijders en 189 wedstrijd-rijders (Sport, lste Blad). BUITENLAND. Voortzetting der diplomatieke besprekin gen (Buitenland, lste Blad). Laatste Duitsche kabinetsraad van dit jaar (Buitenland, lste Blad). Eerste doodvonnis in Oostenrijk wordt niet voltrokken (Buitenland, lste Blad). CHR. ZANGVER. HALLELUJAH. Bovengenoemde Vereeniging heeft ge meend 1933 niet te mogen besluiten zonder nog lets van zich te doen hooren; zij zal op 20 December met een prachtig pro gramma komen geheel gewijd aan de Kerstmis met het sympathieke doel om het batig saldo te bestemmen voor het Orgel fonds der Kooikapel. Wij verwijtzen voor verdere mededeelin- gen naar een advertentie in het blad van hedenavond. o DE PIETERSKERK. In verband met de koude zal morgen geen godsdienstoefening in de Pieterskerk worden gehouden. In de plaats hiervan wordt een dienst in het wijkgebouw Rehoboth aan het Rapen burg gehouden alwaar dr. J. C. S. Locher zal voorgaan. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: H. Smits. Prinsessekade 3/4, Leiden. Dames- en heerenmodeartlkelen. Uittredend eigenaar: H. S. J. Smits, Den Haag, d.d. 9 Dec. 1933. Wijziging handels naam: Frans Bus. BRUTALE INBRAAK. In den afgeloopen nacht is ingebroken bij den kruidenier K. W. aan den Haar lemmerweg. De inbrekers bereikten vla een achterpoort in de Frans van Mieris- straat de binnenplaats en probeerden eerst de stopverf van een ruit naast de keukendeur te verwijderen. Toen dit te lang duurde, besmeerden zij de ruit met vet en drukten haar in, zoodat zij de keu kendeur van binnen konden openen. Ter wijl de bewoners op de bovenverdieping rustig lagen te slapen, doorzochten de in brekers het geheele huis. Zij probeerden tevergeefs een bureau te forceeren en openden daarna de winkellade, waaruit zij een bedrag van f.5 ontvreemdden. Er wordt verder niets gemist. De politie stelt een onderzoek in. Ook dit jaar sfellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van fe plaatsen, legen den prijs van 75 cf. van 1 lot 5 regels, elke regel meer 15 d. des middags 12 uur kunnen deze adverfenliën worden aangeboden. Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1