Persil i/an alie daken! \T DE VROUW DRAAGT Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 December 1933 Vierde Blad No. 22622 VOOR DE HUISVROUW. RECHTZAKEN. Een verlies voor Bodegraven Burgerlijke Stand v. Leiden |de kunst om te geven. cstdagen zijn nu niet zoo heel ver hn ons verwijderd en wij moeten au maar vast beginnen met eens aan het waagstuk geschenken, weten te geven is een gave i bezit en die niet aan te leeren is. i zijn menschen, die dit talent lai deze dagen heel wat waard en L zich graag door hen raden en [ag hun meening. jate geschenk is gebonden aan '■gemaakte keuze of men dient |taze ervan rekening te houden eigenaardigheden van de(n)- j wie men het moet geven. Daar- I ook niets zoo gecompliceerd en I als het geven van „verplichte p aan menschen, met wie wij I duchtig in con takt zijn geweest, liimilie en wienden ls de zaak fc: eenvoudiger: wij kijken maar kd in hun naaste omgeving en dan Ive al heel gauw weten, waarmee i het meeste plezier kunnen doen (gootste verrassingen bereiden. in enkele gevallen is het na- 1 noodig om werkelijk dingen van Ite schenken, zoodat het gekozene regel zal afhangen van de beschik- banciën. [echter in staat is om wat meer ft te geven, zou onverstandig doen laan „versnipperen", om een heele kleinigheden te kunnen aanschaf- top dan liever een werkelijk mooi waarop iedere wouw nu een- bi is of een klcedingstuk, dat nog garderobe ontbreekt; in het geval moeten we dan wel iets iets nemen, b.v. een avondjurk of ander bontstuk, dat wij altijd goed i gebruiken. Behalve een vos, die naai de droom is van iedere wouw, de mode ons op het oogenblik nog i bontvoorwerpen in den vorm van I bontshawls, bontpelerines, enz., desgewenscht een mofje gedragen wden, dat op het oogenblik weer bode is. smaakvol bontgarnituur vindt u «gebeeld. Maar ook voor degenen, «t zooveel kunnen uitgeven, zal iets te vinden zijn. We moeten best doen iets origineels te geven, het is juist ons geschenk, dat van lersoonlijkheid getuigt. 'an de dingen, die we altijd ge- h kunnen, is een mooie paraplu: rajk «en „allweather model", dat Wende kleuren heeft, maar door de m evening bij iedere kleur past trai bij gedragen kan worden. De thhde hierin spreekt zich uit voor modellen, met een groote draag- ülvan hout, ivoor of metaal kan «MSI. vaak voorkomt dat het zelfs ipiv r-,e vrouw nog ontbreekt aan nifii1 luxieus schoentje, zal ze al .el blij zijn met een avond- i™?dellen van goud- of zilver ig Üd 'let tvelkomst, omdat ze ™l gedragen kunnen worden, len !?,?denie kous mogen wij ook hhlstaan; voor den middag zien tti., jexemPlaren met pijltjes. Een «k «f shawl met bijpassenden )n voor het weekend heel prac- ''vormen dus een welkom ge- l h "oo meer kleuren zoo'n doek 'lever we het hebben en hoe »e hLeISiiïUIlen drageh- „Jorvdten hoeden in de verschil- 1 hun ten, worden tegenwoordig rïï. stad a's bij sportgelegen- t siïfase.n' Een veertje vormt de ^"heering (teekening). De goud- Mengen tegenwoordig ware po in fP van zilveren en gouden k bonden handel om deze V€ert)es on ïijf&re geschenken, die maar - h5oo cadeautafel ontbreken, be- 'Oochoenen. De vele nieuwe mt gespen, strikken en allerlei j^eeringen bieden mogelijk- (he^keuze er nie' makkelijker ihen behooren ook tot de trt.„ cadeaux en voor verschil- o hit den zijn er ontelbare te jJJ?' verstandigste doen we ech- E Oje'ti-ju te zoeken, die voor meer- 'o-Scl!» n ?ienst kan doen. Peau de v" Mi zijn eenvoudig en elegant °us altijd in goede aarde moderne corsages vinden we bouquetjes, die op de tafel met ge schenken beslist niet mogen ontbreken. Viltbloemen en bouquetjes van leer hooren bij de daagsehe japon, terwijl bloemen van fluweel en zijde bij gekleede japon nen in aanmerking komen. Wij dienen wel rekening te houden met het feit, dat de mode natuurlijke bloemen voorschrijft en de gestileerde vormen ab soluut verwerpt. Een leuke ceintuur is ook altijd te ge bruiken. We zien deze in allerlei leer soorten en kleurencombinaties met aparte sluitingen: de meest eenvoudige exem plaren hebben nog een eigen cachet. Besluiten we tot een halsketting, dan moeten we om succes te oogsten, wel iets heel bijzonders kiezen; een ketting van verzilverd of verguld metaal of vanstaai of koper zal iedereen graag haar eigen dom noemen: de nieuwste exemplaren, die met een armband één geheel vormen, dragen duidelijk de kenmerken van den Biedermeyertijd. Een vrouw die men heel goed kent, en van wier smaak men dus volkomen op de hoogte is, kunnen we gelukkig maken met een modern kraaggarnituur: een kraag van witte zijde afgezet met apenhaar is toch wel origineel. Verder is een mooi vierkant kussen met een kwast in het midden of een meer- kleurige „rol" ook niet te verwerpen. Een boek is natuurlijk een geschenk, dat ten alle tijde gegeven kan worden en ten slotte mogen we een goed parfum met vaporisator, in de rij van Kerstgeschenken ook niet vergeten. WILLY UNGAR. GESCHOREN LAMSVEL. grijs of lichtbruin, is zoo soepel en buig zaam, dat men het niet alleen zooals tot op heden verwerkte voor over gangsmantels en jasjes, maar ook voor verschillende kleine bontstukken, die on der de mantel gedragen worden of waar mee wij een effen jurk op origineele wijze garneeren. Hoe leuk is b.v. niet het hier afgebeelde cape-vest, dat eigenlijk alleen maar een los voorstuk is. Natuurlijk kan zooiets gerust op straat gedragen worden en dan op een eenvoudige rechte jas of een mantelcostuum. dat zooals de laatste mode aangeeft slechts een smal kraagje heeft. Dit bont is niet kostbaar en daardoor zullen we onze wintergarderobe met be trekkelijk weinig kosten met zoo iets ge zelligs kunnen uitbreiden. HET KLEINE FLUWEELEN OMHULSEL geniet een groote populariteit ter vol tooiing van het mouwlooze avondtoilet, wanneer wij, b.v. na het bezoek aan den schouwburg of na gedanst te hebben, nog ergens heengaan waar wij beslist met be dekte armen willen komen. Het jakje moet onder den bontmantel of onder den theatermantel gedragen worden en het mag vooral niet opnemen, daar wij er anders lomp in zouden uitzien. Zware zijde (in een donkere schakee- rmg van de kleur van het avondtoilet) evenals mooi fluweel of een moderne Een sportieve jonge dame verzoekt mij om een beschrijving te geven van die moderne gebreide handschoenen met een kap er aan. Zij vraagt, of dat niet tot een aardig geheel is te verwerken met een mutsje en een scarf. Zeer zeker zal dat gaan. Ik heb u een paar weken geleden eenige ideeën voor zulke stellen aan de hand gedaan; u kunt best daarbij in de zelfde kleur handschoenen breien; dat maakt een vlot geheel. Omdat u schrijft zelf een groote maat te hebben, geef ik u hier het patroon van een heeren-handschoen; merkt u onder 't breien, dat hij te groot wordt, dan kunt u altijd nog minderen als het noodig ls. Werk met vierdraadswol en zet 60 ste ken op. Brei 30 toeren: 1 recht, 1 ave recht; dan 10 toeren: 2 recht, 2 aver. Daar na 10 toeren: 1 recht, 1 averecht. Dan be gint de meerdering voor de klink van den duim. Dat geschiedt als volgt: brei 1 recht neem de 2de staande lus. die onder den zoo even gebreiden steek ligt, op en brei deze lus recht af; dan 1 recht, neem de eerste staande lus, die onder de volgende steek ligt, op en brei deze verdraaid; daar na breit u de toer recht af. De volgende wordt zonder meerderen gewerkt; de beide nieuwgevormde steken breit u gewoon recht mee. De daaropvolgende toer breit u weer met meerderingen: 1 recht, de 2de staande lus onder den juist gebreiden steek neemt u op en breit hem recht, 3 recht; de eerste staande lus, die onder den volgenden steek ligt, neemt u op en breit u verdraait; verder werkt u recht. Dan weer een toer zonder meerderen. Daarna wordt er nog 2 maal met den 2den toer. 4 maal met den 3den en 2 maal met den 4den toer gemeerderd, waarbij de steken voortdurend uit dezelfde rij steken gemeerderd worden: ten slotte breit u nog 4 toeren daarboven zonder meerderen. De 21 steken, die nu tot de klink voor den duim behooren. worden op 3 naalden geplaatst: aan het einde worden 3 steken opgezet; daarna maakt u den toer dicht en gaat op deze ronding net zooveel toe ren recht breien tot de duim lang genoeg voor u is; dat zullen ongeveer 30 toeren zijn. Dan werkt u één toer voortdurend minderend, breekt de draad af op de leng te van een halve breinaald: rijgt deze draad met een maasnaald door de steken, haalt den draad aan den verkeerden kant stevig aan en hecht af. Daarna gaat u verder met de rest van de handschoenen tot aan de vingers; in den eersten toer heft u de opgezette steken bij den duim voor de sluiting van de ronding; nu moe ten er 64 steken zijn. (Heften is hetzelfde als meerderen). Brei 20 toeren recht: dan is u tot de vingers gekomen. t Neem nu het midden van den duim aan den kant en plaats voor den wijsvinger 18 steken op 3 naalden. Rijg de andere ste ken op een lossen draad; die zijn voor de volgende vingers. Zet vervolgens nog 4 steken op voor de ruimte tusschen de vingers en sluit den toer; brei dan recht tot de vinger lang genoeg is: daarna één toer minderen en verder den vinger afmaken net als den duim. Voor den middelvinger neemt u aan beide kanten 8 steken van den draad op. heft de vier opgezette steken van den wijsvinger en zet nog vier steken op voor de tusschenruimte naar den vierden vinger. Deze wordt precies eender gewerkt als de vorige; alleen de lengte is natuurlijk iets korter. De pink breit u op de laatste 14 steken plus de opgezette steken van den ring vinger; brei ook deze tot de vereischte lengte. Indien u meent of bij het passen merkt, dat de vingers te nauw zijn, zet dan een steek meer tusschen de vingers op: zijn ze echter te wijd, maak dan een minde ring boven de opgezette vingers. Voor een dames-handschoen kunt u het zelfde aantal steken breien met drie- draadsch wol. Het meest praktische is om even een proeflapje te breien van de wol, waarmee u de handschoenen wilt maken, dan de maat van de hand te nemen en naar die maat. het aantal steken voor den handschoen en de vingers te bepalen. Men kan de handschoenen ook breien zonder klink. Dan breit men eerst de hand tot den duim, rijgt 16 steken op een draad naast de laatst gebreide steek en zet uit de laatst gebreide steek 16 steken op; dan verder doorbreien tot de vingers). Vervolgens plaatst men de steken, die men voor den duim op een draad geregen metaalstof is voor een dergelijk jakje uit stekend geschikt. Eigenlijk is de betiteling „jasje" In dezen zin wel eenigszins overdreven, want er is tenslotte alleen maar sprake van een pelerine met door een paar volants ge vormde mouwtjes. Maar het geheel is toch voldoende om het décolleté volkomen te bedekken. heeft, benevens de opgezette steken op drie naalden. Er zijn dan aan beide zijden van de opgenomen steken openingen ont staan. Die steken worden ook opgenomen en verdraaid gebreid. In de derde toer maakt men een paar minderingen boven de opgezette steken; dan zes toeren hooger weer minderen tot men 26 steken over hoeft Als men de handschoenen op deze ma nier breit, moet men letten op rechts en links: voor de rechterhandschoen valt de duim links onder en voor de linker rechts onder. De kap van de handschoen wordt niet gebreid, maar gehaakt. Als men hand schoenen met een kap wenscht, breit men niet eerst die boord van 50 toeren, doch begint direct op den rand van de hand; daarha haakt men in de opzetsteken1ste toer: 1 stokje 2 lossen. 1 stokje in dezelf de steek, 2 lossen. 1 steek overslaan. 1 stokje. 2 lossen, 1 stokje in dezelfde steek enz. enz. Tweede toer in de andere kleur: 1 stokje 2 lossen, 1 stokje in dezelfde steek, die men in den eersten toer heeft overgeslagen. 2 lossen enz. Derde toer weer in een andere kleur: 1 stokje, 2 lossen, 1 stokje in de eerste ge werkte toer haken (steek in de boogjes) 2 lossen, enz. Op deze manier kunt u doorgaan tot de kap lang genoeg is naar uw zin. Het maakt een aardig effect om de „handschoen zelf in een effen, wat sombere tint te werken en dan schitterende kleuren te kiezen voor de kap. In plaats van de handschoenen heele- maal recht te breien, kunt u er ook pa troontjes in werken, b.v.: 1ste toer: 1 recht 1 averecht; 2de: 1 averecht. 1 recht; en zoo verder: steeds verspringen. Een ander patroontje: de 1ste en 2de toer: 2 recht. 2 averecht; de 3de en 4de: 2 averecht 2 recht Ten slotte kunt u het zelfde patroon gebruiken waarin u mutsje en scarf breide. HAAGSCHE RECHTBANK. In hooger beroep stond terecht van een vonnis van den Kantonrechter te Delft de 45-jarige slager Ed. J. v. d. B. uit Stomp- wijk. die veroordeeld was tot een geldboete van f. 40 subs. 20 dagen hechtenis wegens overtreding der Vleeschkeuringswet. In zijn winkel was aangetroffen een hoeveelheid varkensvleesch van ongeveer 87 K.G. welk bij een door den Keuringsdienst te Den Haag ingesteld onderzoek bleek afkomstig te zijn van aan vlekziekte gestorven var kens. Verdachte had dit vleesch niet ter keuring aangeboden. Hij verklaarde dat dergelijk vleesch vroeger nooit werd afgekeurd. Van dit vleesch heeft verdachte en zijn kinderen naar hij mededeelde gegeten. De officier van justitie merkte op dat een dergelijke manier om zijn kinderen aan een ziekte bloot te stellen meer dan treurig is De officier van justitie vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Hierna stond terecht J. P. BI. van beroep vrachtrijder te Stompwijk. wien tenlaste was gelegd het vervoer van een partij on deugdelijk vleesch. Verdachte was door den Kantonrechter te Delft veroordeeld tot een geldboete van f 50. Hij beweerde te goeder trouw te heb ben gehandeld. Hii wist niet dat er vleesch zat in de mand. die hij naar Den Haag moest vervoeren. Verdachte verklaarde, dat hij wel eens voor verdachte v. d. B. (uit de eerste zaak) vleesch naar Den Haag moet vervoeren, naar verschillende door verdachte v. d B. opgegeven adressen. De officier van justitie kon geen ver zachtende omstandigheden vinden en vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen HAAGSCHE POLITIERECHTER. Terzake van verduistering van een in huurkoop gekocht radiotoestel van f. 120 ten nadeele van de fa. P te Leiden stond terecht de 20-jarige B. N. te Leiden. De officier van justitie deelde mede, dat verd. nog niet den eersten termijn had betaald. Spr. eischte 2 maanden gev.straf. Alvorens vonnis te wijzen wilde de po litierechter een reclasseeringsrapport Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. OUD-WETHOUDER P. BATELAAN t Op 74-jarigen leeftijd is 11a een lang ziekbed, telkens weer afgewisseld door korte vlagen van aanvankelijk herstel, overleden de heer Pieter Batelaan, tot Maart 1.1. oudste wethouder der gemeente Bodegraven. Met den heer Batelaan is een persoon van grooten invloed uit die gemeente heengegaan. Reeds in zijn jeugd interes seerde hij zich sterk voor het politieke leven. Aanvankelijk verhinderden familie relaties hem zich voor een raadszetel be schikbaar te stellen, terwijl bovendien de mentaliteit ter plaatse van dien aard was. dat voor een democratisch denkend mensch als hij niet veel plaats was. De Raad. be staande uit conservatieven en liberalen, had zeer geringe beteekenis, terwijl prac- tisch het geheele gemeentebestuur gedre ven werd door den Burgemeester. De heer Batelaan had daartegen meermalen ge ageerd en had daarom bij de Raadsleden 'n niet te besten naam gekregen De schrik sloeg den zittenden dan ook om het hart toen hij in 1901 tot Raadslid werd geko zen na 'n bijzonder spamnenden strijd. Met hem trad nog een tweede anti-revolu tionair in het college. Aanvankelijk gaf het dan ook nog al eens strubbelingen, ook met B. en W„ die zich zelfs een motie van wantrouwen moesten laten welgeval len. Vooral door zijn toedoen echter wij zigde zich de positie en kreeg de Raad de beteekenis, die zij in een gezonde gemeente behoort te hebben. De persoonlijke ver houdingen verbeterden gaandeweg, dank zij de joviale en gemoedelijke wijze waarop de nu overledene placht op te treden. In 1914 volgde hij zijn geestverwant B. van 't Riet op als wethouder, in welke functie hij de gemeente zeer belangrijke diensten heeft bewezen. Hij genoot bij zijn mede leden groote achting en inzonderheid zijn verhouding tot den inmiddels overleden burgemeester H. Ie Coultre, was er een van zeldzame harmonie. In de moeilijke oor logsjaren heeft zijn gezonde zuinigheid de gemeente bewaard voor heel wat hooge uitgaven, die later zouden zijn betreurd. Hij zag na den oorlog kans de aangegane leeningen in enkele jaren af te lossen, waardoor het gezonde financieele beeld der gemeente Bodegraven ontstond, dat wij thans nog zoozeer waardeeren. Algemeen is hem daarvoor dan ook herhaalde malen lof gebracht. In 1926, bij zijn zilveren Raadsjubileum, 'werd hij hartelijk gehul digd, niet alleen in den kring zijner geest verwanten, maar ook door een comité ge vormd uit de geheele bui-gerij. Als ras echt Bodegraver was hij een volksman 111 den goeden zin des woords en daarom vooral bij de ouderen zeer geliefd. Ook na zijn altreden in Maart 1.1. toen zijn lichaamstoestand hem noodzaakte heen te gaan bleef hij hartelijk meeleven in alles wat de zaken der gemeente betrof. Buiten het politieke leven hij was eere-lid van het bestuur der A R. Kiesver- eeniging bewoog nu wijlen de heer Batelaan zich de laatste jaren zeldzaam Vroeger heeft hij echter veel gepresteerd voor het kerkelijk leven, alsook op school gebied. Ook is hij na de oprichting enkele jaren president-commissaris geweest der NV. Bodegraafsche Waterleiding. Als teeken van rouw zijn de gordijnen aan de straatzijde van het Gemeentehuis gesloten. In zijn oud-wethouder verliest Bodegraven heel veel) GEBOREN. Magdalena Elisabeth, D. van F. J. Bru- sche en D. F. Rentel Anna Cornelia, D. van C. W. de Koning en A. C. v. Wouden berg Dieuwertje. D. van A. J. Koudijs en G. E. Quax Willemijntje, D. van G. v. Egmond en M. C. de Mooij Leonardus Adrianus. Z. van G. P. v. d. Drift en H. C. v. Nieuwkerk Pauius, Z. van M. Beek man en J Chr. Sjardijn. OVERLEDEN. E. H. de Tombe, Z. 7 mnd. RECLAME. 2797 Als 't vroeger pist en waschdag was Dan was het van den morgen Tot 's avonds laat In 't hutsgezin Een cuchten en een zorgen. Wie tegenwoordig waschdag houdt Hoeft zich geen zorg te maken De musschen schreeuwen C Q»t*rm»»n iCo'a Handel Mij.N.V., AmtUrdtm fabrieken te Jutphaas bij Utrecht

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13