1934 NIEUWJ AARS-AD VERTENTIEN 74ste Jaargang DONDERDAG 14 DECEMBER 1933 No. 22620 miner bestaat uit VERBMn EERSTE BLAD. STADSNIEUWS Het voornaamste Nieuws van heden. Zaferdag 30 December Nieuwjaarswenschen Tot Vrijdag 29 December a.s. Nieuwjaarswenschen EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIENa ets. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen ar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle >re advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën -'uitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. 3.5SO volgens postrecht. Voor eventueele opzending van even 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leidon per 3 maanden f.2.35; per week f.O.lt Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.13 Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. FROF. MR. H. B. GREVEN. f Oud-hoogleeraar der Leidsche Universiteit. Wijlen Prof. Greven. b ouderdom van 82 jaar is te Den orerleden prof. mr. H. B. Greven, wleeraar aan de Rijksuniversiteit ftaiis ontslapene doorliep het Gym- te Rotterdam en studeerde van 1 1875 aan de Leidsche hoogeschool Rechtswetenschappen en in de Theo- f Hij promoveerde in laatstgenoemd tot doctor in het Romeinsch en he- Ssch Recht. Hij werd benoemd tot 'i in de Staatswetenschappen aan de alhier en in 1879 tot lid-secretaris et Muntcollege te Utrecht. In 1880 de thans ontslapene benoemd tot raar aan de Leidsche Universiteit lunctie hij tot 1915 bleef bekleeden. doceerde de staathuishoudkunde en lek. ~ende tal van jaren heeft prof. n deel uitgemaakt van de Centrale ssie voor de Statistiek, van welke vie hij ook vele jaren onder-voor- 1 waa. Voorts was hij van 1891 tot Voorzitter van de Vereeniging tot be ll van den bouw van Werkmans- :en en tevens gedurende vele jaren A voorzitter van het Leidsche Volks- j1 Sroot aantal wetenschappelijke wer en artikelen in binnen- en buiten- 'he tijdschriften verschenen van zijn tor aarde bestelling zal plaats heb- J. Zaterdag as. om 12 uur op de be- Plaats aan de Groenesteeg alhier, ontslapene was ridder in de Orde van .Rederlandschen Leeuw. o huldiging van den heer T. F. VLIELAND. lijn 40-jarig jubileum als secretaris van „Bloembollencultuur". t een, van groote waardeering getui- J® gisteren het 40-jarig jubi- -S?ac- van Hen heer T. F. Vlieland, retaris van de afdeeling Oegstgeest _f?rejen van de Algemeene Vereeni- °°r Bloembollencultuur. i.,K? dat de gezondheidstoestand van C™» een grootsche huldiging niet Vs zouden zeer zeker alle leden Mdeeling hieraan hebben deel- temeer nog nu dit jubileum een afscheid is. van den sympa- i secretaris. ?PUtatle' van het bestuur der af- den Heer Vlieland een be- rijn woning aan den Lammen- Tm°,nd? van Hen voorzitter, den heer „'"f "bogaard werd den jubilaris „Pi.fiL afHeeling in hartelijke woor- s Ukwenschen overgebracht onder van een prachtig bloemstuk en rn,,„,lnscriPtie als blijvend aanden- ea in j gevenHe aan het besluit ge- ïlleü, vorige vergadering werd den wand als bewijs van waardeering - vele en groote verdiensten als de afdeeling bewezen, het aatschap der afdeeling aange- hteeCï>,^?elanH was door deze onver- oo-ïï11?® zeer getroffen en dankte Ihct ,aar aangedaan, niein?00 Hbestuur van de Algemeene Oe ï?,or Bloembollencultuur ont- ulds Uaris een schitterende bloe- Ëenwct 80'ukwenschen r] „p Van d^n dag mocht de heer tal van persoonlijke en gelukwenschen in ontvangst *S^ÏÏr2itter> He heer G. F. Heme- e*. eoe de iuWia-Hc ww t-ai van möch{ - ue jubilaris zoo tal van ^dst°zilr? uezoeK- si ,.ó';;riam jubileum is den heer ter5o<mv^menwerken bracht hem ook dit bezoek. |C~,_ IUOUCU111 123 Utll Iicti "welverdiende hulde gebracht W11 gaarne onze gelukwensch INGRIJPENDE BEZUINIGINGEN BIJ DE N. Z. H. T. M. De voorstellen der directie. Zooals wij gisteren berichtten, heeft de directie der N.Z.H.T.M. aan de personeels organisaties mededeeling gedaan van een aantal maatregelen, welke zij voornemens is met ingang van 1 Januari 1934 te tref fen ter voorziening in de tegenwoordige ongunstige uitkomsten van het bedrijf. Daai het vermoedelijk tekort oo de be- grooi'ng ongeveer f. 475.000 zal bedragen, zijn op den exploitatiedienst groote ver anderingen aangebracht. Eenige daarvan, n.l. met betrekking tot de dienstregeling Leiden-Katwijk en Lei- den-Den Haag, melden wij reeds onlangs. Verder zullen de arbeidstijden van de wagenvoerders der stadslijnen met 2 uur worden verlengd, om zoo deze gelijk te maken met die van de wagenvoerders der intercommunale lijnen. Ook zal het ver voerpersoneel twee extra-verlofdagen moe ten prijsgeven. Een progressieve loonsver laging wordt toegepast die ongeveer 4 pCt. zal bedragen. De pensioengrondslag wordt met f. 1 verhoogd. De vermindering der loonen zal niet worden beschouwd als loon- korting. doch als loonsverlaging, waardoor ook cie pensioenpremie zal verlaagd kun nen worden. Tenslotte zal de personeel-sterkte met 60 personen moeten worden verminderd. Dit geschiedt door vervroegde pensionnee- ring van 40 a 45 personen, terwijl 't nulp- personeel minder opgeroepen zal worden. De organisaties zullen zich, gelijk ge meld, omtrent deze plannen der directie beraden, waarna op 22 December een nieu we conferentie zal plaats vinden. o TWEEDE VOLKSBIJEENKOMST. De heerlijk warme huiskamer en de vin nig koude storm bleken gisteravond een te groote concurrent en een te geduchte hin derpaal voor een zooals anders druk be zochte volksbijeenkomst. Evenals vaak het geval is. hadden ook ditmaal de afwezigen ongelijk. De heeren J. C. Burgersdijk uit Den Haag en de Leidsche humorist-caba retier C. Spaanderman, verleenden aan deze bijeenkomst hun medewerking, terwijl een trio voor de entre-acte muziek zorg droeg. De heer Burgersdijk ontpopte zich als een begaafd amateur goochelaar, die de verschillende toeren „vinger-vlug" uitvoer de. Doekjes veranderden van kleur, glazen en flesschen van plaats, met de meest pri mitieve hulpmiddelen werd in een hoogen hoed een heerlijke eierkoek gebakken en zonder schijnbare moeite werden stuk ge knipte linten en koorden weer heel ge maakt. Het succes, dat de heer Burgersdijk oogstte was dan ook geweldig. De vlotte wijze waarop de heer Spaan derman de conférence beoefent, en zijn luimige en ernstige liedjes zingt, ls lang zamerhand in Leiden wel algemeen bekend. Zijn populariteit bleek ook ditmaal volko men duidelijk en het succes dat hij oogstte overtrof zoo mogelijk, dat der vorige avon den. De niet goed bezette zaal gaf ook tel kenmale door een flink applaus uiting aan haar waardeering voor de goed verzorgde entre-acte muziek. Zoo werd deze wat de opkomst betreft mislukte avond door het gebodene een geslaagde. DE KOUDE EN DE VERKEERSAGENTEN. Het kwik in den thermometer wees van morgen 10 gr. Celcius onder nul en zij, die al vroeg naar kantoor, school, fabriek of werkplaats moesten, zóchten diep in de kraag van hun jas gedoken, beschutting tegen de felle koude. De voorbijgangers duwden hun handen, gehuld in dikke wol len of met bont gevoerde handschoenen, tot in het diepste van hun jaszakken, als probeerden zij door den bodem heen te dringen. De wielrijders hadden op hun fiets handmoffen aangebracht of zochten voor hun verkleumde handen een weinig warmte door ze beurtelings in den jaszak te stoppen en hun karretje met één hand te besturen. Iedereen trachtte door zooveel mogelijk in beweging te blijven, te ontko men aan de alles-verstijvende vrieskou, welke snerpend om de hoeken der straten waaide. Iedereenbehalve de verkeersagent. Die staat op zijn tochtige standplaats en regelt het verkeer. Hij kan zijn handen niet in z'n jas zakken stoppen, want dat zou ongelukken tengevolge kunnen hebben, waarvoor hij de verantwoordelijkheid zou moeten dra gen. Hij kan zijn hoofd niet tot aan z'n ooren terugtrekken achter den beschermenden rand van zijn kraag; hij kan z'n voeten niet eens lekker warm stampen. Hij staat daar op z'n houten schavotje van een halven meter middellijn en regelt het verkeer Terwijl andere menschen, die een kwar tier lang de behaaglijke warmte van de huiskamer gemist hebben, klagen over be vroren ooren, handen en voeten! In trouwe, de taak van den verkeers agent is in deze dagen geen benijdens waardige. Hij heeft recht op onze waardeering, maar ook opwarme kleeren! Over het algemeen is de kieeding der Leidsche poli tie zeer goed verzorgd. Maar zou het in deze dagen geen aanbeveling verdienen om althans de verkeersagenten toe te rusten met wollen oorkleppen? Ons dunkt, dat jvare geen overdaad!! WEDSTRIJDEN LEIDSCHE IJSCLUB. De eergisteren wegens de dooi afgelaste wedstrijden in het schoonrijden voor paren voor leden der Leidsche IJsclub, zullen morgenmiddag, aanvangende te 2 uur, worden gehouden. Zaterdagmiddag te 2 uur vinden de behendigheidswedstrijden voor kinderen plaats. CRLMINOLOGISCH INSTITUUT. Voordrachten van Prof. van Itallie en Prof. Carp. Gisteravond hield prof. dr. L. van Ital lie voor het Criminologisch Instituut een voordracht over „Vergiftiging met kool- oxyde". Spr. zeide dat in de statistieken der vergiftigingen een hooge plaats wordt ingenomen door de vergiftiging met kool- oxyde. Dit is altijd zoo geweest. Als middel tot moord schijnt het weinig te zijn ge bruikt, daarentegen vallen zeer veel geval len van zelfmoord binnen den werkings kring van dit vergift en een groot aantal gevallen van verstikking moet op rekening van het kooloxyde worden gesteld. In Frankrijk kwamen tusschen 1901 en 1924 niet minder dan 900 vergiftigingen met dit gas voor, die allen een doodelijken af loop hadden. Het kooloxyde wordt veel vuldig gevormd. Overal waar onvolledgie verbranding van koolstof optreedt kan het gas worden aangetoond. Vandaar de vor ming van het gas in kolenstoven en kom foren. in slecht trekkende kachels, bij branden, in kalkovens, steenbakkerijen, enz. Ook het lichtgas kan aanleidmg geven tot vergiftiging door kooloxyde. Het uit steenkolen gestookte lichtgas bevat reeds 57V» 'la kooloxyde, het tegenwoordig veel gebruikte mengsel met watergas bevat nog meer. Industrieel kan het generatorgas (tot 25 'la kooloxyde) vergiftiging veroor zaken, terwijl ook de uitlaatgassen van motoren in besloten ruimten noodlottige uitwerking hebben gehad. Het lichtgas is veelvuldig aanleiding tot intoxicatie. In de huizen kan een gebrek in de gasleiding, het loslaten van een gasslang van de aan- voerbuis, het onoordeelkundig gebruik van badkamers, het verwarmen van water in pannen, die in evenredigheid van de ge bruikte komforen te groot zijn, aanleiding geven tot vergiftiging. Buiten de woning kan eveneens een gebrek in de toevoerlei ding de oorzaak zijn, dat het gas de na burige woningen Linnen stroomt, hetgeen nog onlangs te Schoonhoven slachtoffers heeft gekost. Het door de longen ingeademde gas kan gemakkelijk door het bloed worden opge nomen. Het verbindt zich met de roode bloedkleurstof en verplaatst daarin de zuurstof. Het bloed verliest daardoor de eigenschap om de noodige zuurstof naar de weefsels te brengen. De graad van ver giftiging is afhankelijk van de hoeveelheid der bloedkleurstof, die haar zuurstof door kooloxyde verplaatst vond en ook van den tijd gedurende welke het slachtoffer aan de vergiftigende werking van het gas was blootgesteld. Ook bij zwakke gas-concen- tratie kan een doodelijke vergiftiging in treden als de tijd van inwerken slechts lang genoeg is. De verschillende sympto men. die zich bij de vergiftiging voordoen hangen alweer met de concentratie van het gas samen. Zij zijn zeer wisselend en kunnen aanleiding geven om den aard der vergiftiging te miskennen. De meest typi sche symptomen komen bij gezonde per sonen eerst te voorschijn als 2030 'la van alle roode bloedkleurstof aan kooloxyde is gebonden, bij 45 °/o treedt bewusteloos heid, bij 6575 "la zeker de dood in. Dit laatste is bijv. reeds het geval hij vertoe ven gedurende IV» uur in een ruimte, die 0.1 'la kooloxyde bevat. Bij bloedarme per sonen treden alle symptomen reeds in bij geringer kooloxyde-gehalte van de lucht. Met absolute zekerheid kan een kooloxyde- vergiftiging slechts herkend worden door spectroscopisch en chemisch onderzoek van het bloed. Spr. liet een en ander door proe ven zien. Uitvoerig werd stilgestaan bij vragen, die zich b{j een justitioneel onderzoek kun nen voordoen. Zoo de schuldvraag in ge val van kooloxyde-vergiftiging. bij vergif tigingen door lichtgas ten gevolge van gas lekken, fouten in de constructie van bad kamers en in den aanleg van ovens van verschillenden aard; ongelukken door chauffeurs veroorzaakt bij wie de sympto men eener kooloxyde vergiftiging kunnen verwisseld worden met die van alcohol gebruik. Voorts kreeg de zelfmoord een beurt en tenslotte behandelde spr. de crimineele vergiftiging met lichtgas en de verbrandingsproducten van kolen, waarbij ter sprake kwamen de gevallen waar de aanwezigheid van kooloxyde in het bloed tegelijk met de sporen van worging werden vastgesteld. Hierna sprak prof. Carp over Psychopa thieën. Spr. behandelde de algemeene structuur van het driftleven, zooals dit bij psychopatische persoonlijkheden afwij kingen vertoont van verschillenden aard. Achtereenvolgens besprak prof. Carp de afwijkingen in het vitale (in het bijzónder in het erotische), in het egoistische en in het sociale driftleven. Spr vestigde voorts de aandacht op enkele stoornissen m de ontwikkeling van de persoonlijkheidsstruc tuur, als bijv. een gestoorde Ideaa'.-Ik-vor- ming en een overmatig sterk blijvende ambivelentie van gevoels-instellingen Be halve afwijkingen in het driftleven ver dienen de afwijkingen in karakter en tem perament bij psychopathische persoonlijk heden niet minder de aandacht. Daarover zal door prof. Carp in zijn volgende voor dracht worden gesproken. leidsche indologen sociëteit. Het bestuur der Leidsche Indologen Sociëteit heeft zich aldus samengesteld: H M. H. Slangen, praeses. O. A. ten Cate, abactis,-quaestor, A. V. Dahler, comm - adm., J. D. N. Versluys P. Th. Holman, J. W. Dersjant. commissarissen. Het abtiaat is gevestigd: Leidsche Indologen Sociëteit te Leiden. o waarschuwing. In de laatste dagen wordt in adverten ties er. circulaires druk reclame gemaakt voor de z.g.n. Bouw- en Exploitatie Mii. ..Lacio" te Apeldoorn De leider van deze zaak wekt op tot deelname aan door hem georganiseerde „loterijclubs", welke hoofd zakelijk hemzelf voordeel verschaffen, ter wij! reeds velen, vooral op de dorpen het slachtoffer van zijn handelingen zijn ge worden De Secretaris van den Armenraad geeft daarom in overweging op voorstellen van de „Lado" riet ln te gaan. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. De tegen gisteravond aangekondigde le zing kon niet doorgaan, aangezien de heer Oostveen op 't laatste oogenblik verhin derd was om aanwezig te zijn. Gelukkig werd de heer Nieuwenhyzen direct bereid gevonden om een demonstra tie te geven met één der nieuwste Phillps- toestellen, het type 834A zoodat de tal rijke aanwezigen niet heelemaal tevergeefs de koude hadden getrotseerd. De demon stratie mocht alleszins geslaagd heeten. De kwaliteit en selectiviteit waren uitste kend en het aantal ontvangen stations zeer groot. Aan den heer Nieuwenhuyzen een har telijk woord van dank niet alleen voor de demonstratie, maar ook voor de wijze, waarop hij direct voor de Vereeniging klaar stond. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot Aanneming en Uitvoering van Bouw en Betonwerken „De Hooge Morsch". Weth. v Duivenvoordestraat 6. Oegstgeest. Het kantoor is verplaatst naar. Const Huygens- weg 9 Leiden BINNENLAND. Prof. mr. H. B. Greven, oud-hoogleeraar te Leiden is in den ouderdom van 82 jaar overleden. (Stadsnieuws, le Blad). De coupon-belasting door de Tweede Kamer goedgekeurd. (Pari. Overzicht, 2e Blad). De steun aan noodlijdende gemeenten; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Cacao- en chocoladefabriek der firma Boon en Co. te Wormerveer door brand verwoest; te Twijzel zijn de Geref. Kerk en een woonhuis in de asch gelegd. (Ge mengd, 3e Blad). De muiterij op de „De Zeven Provinciën"; de vonnissen tegen de eerste groep Euro peanen. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Nog steeds diplomatieke besprekingen (Buitenland, le Blad). Nieuwe financieele moeilijkheden in Frankrijk. (Buitenl., le Blad). De Fransche luchtvaartminister Cot over zijn reis naar Rusland. (Buitenl., le Blad). Bullitt overhandigt te Moskou zijn ge loofsbrieven. (Buitenl., le Blad). De strijd in den Gran Chaco. Een spoe dig einde te verwachten? (Buitenl, le BI.). Het requisitoir in het Rijksdagbrandpro ces. (3e en le Blad). NED. CHR. REISVER. AFD. LEIDEN. Algemeene ledenvergadering. De afd. Leiden der Ned. Chr. Reisveree- niging, heeft in „Oud-Hortuszlcht" een le denvergadering gehouden. Om circa kwart over acht opende de voorzitter, de heer Joh. Vooys, de bijeen komst met gebed en richtte een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen, nadruk leggende op het feit. dat aan deze verga dering geen attracties waren verbonden, teneinde de aandacht der leden niet af te trekken van den feestavond, welke op 29 December a.s. zal worden gehouden. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Tot mede-afgevaardigde naar de op 30 December alhier te houden algemeene ver gadering. werd de lieer Joh. Vooys geko zen. In een vorige bijeenkomst was de heer A v d Bos reeds als eerste afgevaardigde benoemd. De bespreking van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, welke hier op volgde, leidde tot een levendige en aan gename discussie. Na rondvraag sloot de voorzitter de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze. Hoewel de belangstelling van de zijde der leden grooter had kunnen zijn. blijft de kern der afdeeling de gewone vergade ringen gelukkig steeds op prijs stellen. leger des heils. Naar men ons meldt zal het Leger des Heils in verband met de bestaande Kerst plannen a.s. Vrijdag en Zaterdag hulst takjes verkoopen. Gelet op de moeilijke tijden vertrouwd het Leger des Heils op de medewerking van vele stadgenooten. Ook dif jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van te plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 1 tof 5 regels, elke regel meer 1 5 ct. des middags 12 uur kunnen deze advertentiën worden aangeboden, Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1