Jaargang MAANDAG 11 DECEMBER 1933 No. 22617 Mmer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIENs Ots, per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen r agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën tslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. jen maximum aantal woorden van 30. sso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van n 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeinthpiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT i] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. WINTER IN HET LAND. erwacht en zeer vroegtijdig is de ingevallen. Dit beteekent extra zorg tbering in vele gezinnen. De nood, tengevolge van de moeilijke econo- omstandigheden reeds hoog is ge- zal thans voor vele inwoners nog der v/orden. b Leidsche Crisis-Comité doet een be- op de burgerij om in ruime mate en milde hand te geven. Comité is dankbaar voor den weke- en steun, De wekelijksche Woens- cte is een bron van inkomsten, niet kan worden gemist, inkomsten zijn evenwel onvol- om in de wintermaanden in den te voorzien. -m zal het Comité op Woensdag mter en op Donderdag 14 December talcollecte houden. Van U zal een pn, een Kerstgave worden ge- ëüjk verzoeken wij U het de col ten gemakkelijk te maken. Houdt re gereed! ~he Burgerij! Mogen we op Uw en hulp rekenen? Ja toch? ent 1933. Het Dag. Bestuur van het Leidsch Crisis-Comité Gironummer 183690. STRUM LUGDUNUM BATAVORUM. rdag werd het 75-jarig bestaan van tudenten Gezelschap Lugdunum Ba- i met eenigen luister herdacht. Het jur recipieerde in de Bierbengel op de brug, waar het Collegium, de Com- e van Orde en Vertegenwoordiging van Jelt Mmerva en alle plaatselijke ge- nappen hun gelukwenschen kwamen eden. I het diner was de stad Leiden door tud-praeses van Lugdunum mr. A. v. ude Bakhuyzen vertegenwoordigd. In loop van den avond werd naar het beeld van burgemeester Van der gereden, waar de oudste reünist dr. Bibeek van Heukelom met eenige ge- woorden een krans neerlegde. Op teit Minerva eindigde het feest van gezelschap, dat met dubbele banden telden verbonden is. Moge de cortège, teiiens straten bekend, die band in van dagen bezegelen. geref. kerken in h. v. kerkeraad der Geref. kerk in H. V. h. fSehoord de gemeentevergade- oesioten den heer K. H. Kroon, cand. k„PPrec''e Tienhoven te benoemen l 'PPfediker. De heer Kroon heelt jmoeming bereids aangenomen en is 'iw8eï d?or den consulent, Ds. P. A. -to,lil van Haarlem tot zijn mgeleid. In denzelfden dienst oe heer Kroon daarop zijn intrede bOOR HET IJS GEZAKT. or??5n'<!dag is de 8-jarige J. S„ die Groot?ir!L?Vltt€''singel nablj de Hug0 - op bet door takken afge- van het ijs begaf, er door het ik i°ngen kon zich zelf weer J werken en naar huis begeven. celdersche r|jsei.sche vereenig1ng. 'tSnoavond heeft bovengenoemde home" 'n de Oranjezalen van de d cei..,.5en goed geslaagden feest- tter si .n Tc balf negen heette de m talrijke aanwezigen hartelijk Hm aaat door allen het vereenl- het dm?s gez°ngen was het woord °P trpttuVan Noor<it uit Amsterdam, o» zeer beschaafde wijze de f Het Jd,. genieten van zijn reper- i gedeelte van den avond mUch S» «ft het zingen van het 05 aanlj ed" waarna een gezellig Jhet ai een en nog lan8 bijeenhield, ftrden av°nd waarop met genoegen uen 'eruggeaen. MUZIEKVER. 6e R. V. A. Viering van het eerste lustrum. Bovengenoemde vereeniging heeft Zater dag de reeks feestelijkheden ter gelegen heid van haar eerste lustrum besloten met een receptie in de Stadszaal en een feest avond. Bij de receptie werden o.m. gelukwen schen aangeboden door den commandant van het 6de R. V. A, luitenant-kolonel J. E. Haitsma Muiier, beschermhee r der ver eeniging; den kapitein-adjudant A. G. van der Hout; den majoor-hoofdinstruc- teur Lucardie, den kapitein-adjudant Buurman namens den commandant van 4e R. I.; de batterij-commandanten J. van der Meulen, J. Mante en C. H. Iwes; het bestuur der 3 October-Vereeniging en de Leidsche Chr. Oranjevereeniging. Verder werden bloemenmanden aange boden door: Het Dames-Comité; O.O. Ver. „Ons Belang"; Collegium Civitates Acad. Lugd.-Bat. Supr.; het Genie personeel; de Leidsche Chr. Harm. Ver.; de Arb. Muziek Ver. „Nieuw Leven"; de Harm. Kapel „T. en D."; den „Bond v. Leidsche H. en F. V." het Muziek Gezelschap „P. C. en L." en de Harm. Kapel „W. W." benevens een mu ziekstuk naar keuze door: Mevr. Bolderdijk; het Leidsch Pol. Mu ziek Gez.; het Muziekgezelschap „Orpheus" het Leidsch Harm. Gez. „de Post" en van de St. Nicolaas-Comm. der Openb. Lagere Scholen een chèque. Verder waren telegrammen en schrifte lijke gelukwenschen binnengekomen van; de Comm. Kinderfeest 31 Aug.; Comité van het „V.K.F."; Warmond Fanfare; de mu ziek Ver. „N.Z.H.T.M."; en de R.K. Muziek Ver. „Perosi. 's Avonds bevond zich een groot deel der genoemde autoriteiten in de groote Stads zaal, waar voor de leden met hunne dames een feestavond werd gegeven. Nadat aan mevr. Haitsma Muiier en mevr. Bolderdijk bloemen waren aange boden, sprak de voorzitter, de heer O. Kampman een kort welkomstwoord, waar het muziekcorps onder de beproefde lei ding van den heer M. Bolderdijk een zestal nummers tengehoore bracht. Het concert, waarvan elk nummer har telijk werd toegejuicht, werd besloten met het Wilhelmus. Vervolgens verschenen eenige leden van het damescomité op het tooneel, die bij monde van mevrouw Bucksteeg de jubi,- leerende vereeniging een tweetal instru menten een corhoorn en een bugel in een bedrag onder couvert aanboden, waarvoor de heer Kampman met eenige hartelijke woorden bedankte. Na de pauze was het woord aan het cabaret-gezelschap onder leiding van Doeke Stuurop uit Kam pen, dat met zijn samenzangen en solis tische voordrachten de zaal stormerder- hand voor zich won. Wij zien dit uiterst beschaafde, vroolijke vijftal gaarne in onze stad terug. Het bestuur had moeilijk een gelukkiger keuze kunnen doen en het aanhoudend applaus, dat den leden van 't ensemble ten deel viel, bewees, dat het publiek onze meening deelde. Doeke Stuurop en de zijnen hebben voor een kostelijken avond zorg gedragen. Na afloop werd er geruimen tijd onder leiding van den heer A. de Groot gedanst, waarbij „The Dutch Players" hun mede werking verleenden. Het was een waardig besluit van een waardige lustrumviering. VEREENIGING GRONINGEN. Gruno, uit Haarlem, te gast. In de Burchtzaal hadden Zaterdagavond de Leidsche Groningers Gruno, uit Haar lem, te gast om voor hen op te voeren een tooneelspel in 3 bedrijven: „De olie vrij gezel" van B. H. Broekema. Het was een pretentie-loos. Groningsch stuk. dat door de Haarlemmers vlot over het voetlicht is gebracht, zooals we dat van hen gewend zijn. Behalve een warm applaus hebben zij hartelijke woorden van dank in ontvangst te nemen van den voorzitter der afd. Lei den, den heer H. A. Vriend. Jammer genoeg was de opkomst der leden niet. zooals verwacht had mogen worden, maar de afwezigen hebben dubbel ongelijk gehad. In de eerste plaats is voor hen een mooie avond verloren gegaan en in de twede plaats is de vrees voor koude, die o.i. velen zal hebben teruggehouden, volkomen misplaatst, nu in de Burcht cen trale verwarming is aangebracht! Een gezellig dansje besloot den avond. VER. VAN OUDLEERLINGEN DER AMBACHTSSCHOOL. De heer M. Worp, directeur der Am bachtsschool te Delft heeft Zaterdagavond een lezing gehouden, in de Foyer van den Burcht voor de Vereeniging van Oudleer lingen der Ambachtsschool over het onder werp: „De vakopleiding in school en bedrijf". Te halfnegen sprak de heer J. J. Weer- lee een woord van welkom tot den heer M. Worp, de leden van het Ambachts schoolbestuur, den directeur den heer Kuintjes en de leeraren met hun dames. Hiema kreeg den heer Worp het woord, die op zeer leerzame en onderhoudende wijze het onderwerp in woord en beeld be handelde. Te bijna elf uur sloot de heer Weerlee met een woord van dank tot den heer Worp en de aanwezigen voor hun opkomst deze matig bezochte bijeenkomst, „HET MYSTERIE DER SCHEPPING". Filmochtend Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Aangemoedigd door het succes, het vo rige winterseizoen ondervonden met het vertoonen van cultureele films, plaatste het bestuur van de afd. Leiden van het Inst. voor Arbeidersontwikkeling wederom een aantal filmochtenden op het winter- programma 1933—1934. Deze serie bijeen komsten werd gistermorgen geopend met een bioscoopochtend in het Trlanontheater Toen 't aanvangsuur was aangebroken, kon de afd. voorzitter de heer Van Wouden berg. een talrijke schare het welkomst woord toeroepen. Spr. spoorde de aanwezigen aan, de boekententoonstelling op 16 en 17 Decem ber in het Volksgebouw te houden in com binatie met den Bond v. Ned. Onderwij zers en de N. V. De Arbeiderspers, vooral te bezoeken. Tevens attendeerde spr. op den cursusavond van 18 December, te geven door den heer G. Kiers over „Oud en Nieuw Leiden". Hierna volgde een welverzorgd voorpro gramma, waarvan in 't bijzonder een film over Venetië genoemd dient te worden. Vervolgens draaide de hoofdfilm „Het Mysterie der Schepping", waarin het ont staan en de ontwikkeling van het leven op aarde wordt behandeld. De theorieën over dit probleem worden in de film be streden, noch gepropageerd en evenmin wenscht de film de geldende godsdienstige begrippen afbreuk te doen. Allereerst wordt het ontstaan van de aarde uit een gasvormige massa in beeld gebracht. Millioenen jaren gaan gepaard met de ontwikkeling van het eerste leven op aarde en op zeer populaire wijze worden ons de wonderlijk mooie krachten in de verschillende stadia gedemonstreerd. De eerste kenteekenen van leven zijn sporen van kleine schaaldieren en op bloe men gelijkende diertjes. Eenige millioenen jaren later dagen beweeglijke zeelschor pioenen op. Vulkanische uitbarstingen ge ven aan bergen en kustlijnen nieuwe ge daanten. zeeën verdiepen zich en de uitersten van het klimaat gaan zich ver scherpen. Tegen het einde van het visschentijd- perk begint zich 't leven op de aarde over te planten. Achtereenvolgens worden dan het reptielen- en het vogels- en zoogdie rentijdperk in beeld gebracht. Zoo zien wij dan de geheeie rij van be- staanvormen. die ook onze voorvaderen hebben moeten doorloopen om tot den te- genwoordigen toestand te geraken. Een ander deel van het werk behandelt nog de kenteekenen. welke door de wetenschap als bewijzen voor de stamverwantschap van het menscheiijke en het dierlijke wezen worden beschouwd. Onder meer worden verschillende ab normaliteiten in beeld gebracht als men- schen met visschenhud kameelpooten e.d. De meesten dier levende wezens he'oben door gestalte, grootte of huidgesteldheid bijna niéts menschelijks meer over zich. Ten deele worden zij beschouwd als ver schijnselen van degeneratie, anderdeels als ondersteuning voor de leer der dierlijke afstamming. Tot slot volgen nog een reeks beelden uit de kinderdagen der menschheid. uit het Neanderdal bij Düsseldorf, waar de eerste menschachtige wezens zouden heb ben geleefd. Met een opwekking, om bij vrienden en kennissen bekendheid aan het werk van het Inst. v. Arbeidersontwikkeling te ge ven. werd de bijeenkomst die goed geslaagd mag worden genoemd, gesloten. HARMONICA-GEZELSCHAP „D.v.v." EXCURSIE NAAR DE AMBACHTSSCHOOL Zaterdagmorgen werd de Ambachts school bezocht door de leerlingen van de hoogste klasse van de Lager School te Lei derdorp, onder geleide van het hoofd der school, den heer W. van der Hoek en een onderwijzer. Het gezelschap nam een kijkje in de ver schillende lokalen der school. In de sme derij werd lustig gehamerd en werd den bezoekers getoond, hoe van een ruw stukje ijzer een of ander bruikbaar artikel werd gemaakt. Ook werd de stoomhamer gede monstreerd, waarmede de eenigszins ge vorderde leerlingen vertrouwd worden ge- mfiflkt In de machinebankwerkerijen werden de in werking zijnde draaibanken, schaaf banken en fraismachines bezien, terwijl in de auto en motorherstelplaats getoond werd hoe door leerlingen een wagen gede monteerd en weder gemonteerd wordt en versleten en gebroken deelen door nieuwe worden vervangen. Ook de timmerwerkplaats had de volle aandacht van de bezoekers. Hier werd ge toond hoe de leerlingen, zoowel uit de hand als machinaal leerden werken. De schilders, meubelmakers en instrument makers kregen ook een beurt en als laatst de electriciens, welke bezig waren met het monteeren van electrische leidingen in hiervoor getimmerde kamertje. Allerlei soorten van schakelingen werden door hen uitgevoerd. De heer W. van der Hoek met zijn leer lingen waren zeer voldaan over hetgeen zij zagen Deze morgen was er voor de Am bachtsschool een waaraan gTOote waarde wordt gehecht, omdat hét den school meer bekend maakt, onder hen die hiervan voor hun toekomst zoo veel profijt kunnen hebben. Een gezellige feestavond. Het Leidsche Harmonica gezelschap „Door Vriendschap Vereenigd" heeft Za terdag in „Concordia" op gezellige wijze het vierde jaarfeest gevierd. De prestaties van „D. V. V onder de bezielende leiding van den heer H. van der Velden zijn in Leiden alom bekend, en verschillende feestvieringen werd medegewerkt en niet minder succesvol werd opgetreden op „Volksbijeenkomsten". Dat de Bond van Accordeon-spelers, waarbij het gezelschap is aangesloten, officieel vertegenwoordigd was. is wel een bewijs van de bekendheid, welke „D. V. V." zich ook elders heeft ver worven. Met den door den dirigent gecomponeer- den D. V.V.-marsch opende het gezel schap na het openingswoord van den voorzitter, den heer F. Zwanenburg, het muzikale gedeelte van het programma. Verder speelde ..D.V.V." o.a. een fragment uit de opera „Cavaleria Rusticana" en de ouverture „Mlgnonnette". Zoo mogelijk nog meer succes dan het gezelschap zelf oogstte het jongste D.V.V.-lid, dat op kranige wijze zijn beheersching van het instrument toonde. Het Eerste Leidsche Klucht- en Revue- Gezelschap droeg door de opvoering van de klucht „De Macht der Vrouw", een ko misch trio en een duet veel bij tot het welslagen van den gezelhgen avond. Mej. Toos Groenendijk tenslotte trad op als soubrette. De ,Roto-Colour Players" verzorgden de entre-acte muziek en luis terde het bal op, dat onder leiding van mej. Jeanne de Wekker den feestavond besloot. o SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER". Een geslaagde Sinterklaasfeestviering. Bovengenoemde vereeniging hield Zater dagmiddag een in alle opzichten geslaagd St. Nicolaasfeest. Dit werd voorafgegaan door een rondgang van St. Nicolaas en zijn knecht, welke ondanks 't koude weer toch heel wat belangstelling trok en me nige moeder naar buiten bracht. Om halfvier werd gemarcheerd naar het Luxor-Theater. Bij aankomst aldaar wer den de kinderen zoo gauw mogelijk naar hun plaats gebracht, en onder het zingen van aardige St. Nicolaasliedjes werd de goede kindervriend naar binnen gebracht. Hierna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van leuke films, tot groot ver maak van de jeugd. In de pauze werden de kinderen onthaald op een kop choco lade-melk en andere versnaperingen, wat er natuurlijk gretig inging. Na de pauze werden er wederom eenige leuke films vertoond om de jeugd nog eens flink te laten lachen. Bij het verlaten van de bioscoop werden de kinderen nog onthaald op een surprise, welke allen dankbaar in ontvangst namen. Het bestuur van bovengenoemde Ver eeniging kan met voldoening terug denken aan dit in alle opzichten geslaagde St.- Nicolaasfeest. Gistermiddag omstreeks 12 uur is de 40-jarige mej. J. ten H. B. op den Zoe- terwoudsche-Singel op het ijs gevallen, waardoor zij vermoedelijk een sleutelbeen brak. De E. H. D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Wij verwijzen naar de advertentie van mevr. Olga van Iterson—Knoepfle schilderen en Egbert Bouwmeester teeke nen. Bedoeling is den jongen elemen ten door hard werken een grondige oplei ding te geven, maar ook ouderen zijn ter voltooiing van hun kunststudie welkom. Het personeel der N Z H.T.M. zal mor gen een conferentie hebben met de direc tie omtrent de te treffen maatregelen ln verband met den financieelen toestand der maatschappij. Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad, waaruit blijkt, dat de hier wei- bekende godsdienstonderwijzeres van Oos terbeek, mej. Tony de Ridder, een ver klaring en beoordeeling zal geven van den schoonen roman „Het Wensch-kind" van Ina Seydel. Wij herinneren eraan, dat morgen de inschrijving vooi de kostelooze verstrek king van groenten plaats vindt. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen; Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 4 Dec. 55 55 Dinsdag 5 Dec 60 60 Woensdag 6 Dec. 65 65 Donderdag 7 Dec. 65 65 Vrijdag 8 Dec. 65 65 Zaterdag 9 Dec. 65 65 De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken vla het kust- station Scheveningen Radio: Baloeran, Chr. Huygens, Dempo, Flan- dria, Joh. de Witt., Kota Agoeng, Kota Boroe. Kota Gede, Kota Tjandi, Marn. v. St. Aidegonde, Oranje Nassau, Poelau Laut, Simon Bolivar, Stuyvesant, Staten dam, Volendam, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragn de totale kosten 44 ct. per woord. BINNENLAND. Het weerbericht voorspelt lichte dooL (le Blad). De Postjager heeft pech; één der moto ren vastgeloopen; het is onbek nd wanneer de vlucht kan worden voortgezet. (Binnen land, 3e Blad). Ook tegenslag met de Zilvermeeuw. (Binnenland, 3e Blad). De Nijverheidsraad acht een algemeene regeling van het cadeaustelsel ongewenscht (Binnenland, 3e Blad). Opgave van de verkeersstremming over de groote rivieren. (Binnenland, 3e Blad). Doodelijke aanrijdingen te Soesterberg en te Oss. (Gemengd, 3e Blad). IJsber ichten; door velen zijn reeds toch ten gemaakt. (2e Blad). BUITENLAND. Voortzetting der politieke besprekingen. (Buiten!., le Blad). Chautemps overwint dc Kamer. (Buitenl. en Tel., le Blad). De wet op de corporaties in Italië. (Buitenl., le Blad). Opstand der anarcho-syndicalisten in Spanje. (Buitenl. en Tel., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. De reeks besprekingen. Avenol, de secretaris van den Volken bond, heeft te Parijs een langdurig onder houd gehad met Paul Boncour. Hij zeide na afloop: ,,De uiteenzettingen, door Paul Boncour gegeven, hebben een klaren toestand ge schapen. Ik kan mij daarop bij mijn besprekin gen te Londen beroepen." Ook de Fransche pers begroet het stel ling nemen van Paul Boncour en uit de verwachting, dat Frankrijks energieke houding de schommelingen in de Engel- sche politiek zal kunnen doen ophouden. De Engelsche gezant Lord Tyrrell is naar Parijs teruggekeerd. Omtrent het resultaat van zijn besprekingen te Londen brengen de bladen niets nieuws, hoewel Sunday Times te bevoegder plaatse zou hebben vernomen, dat Lord Tyrrell den Fransche nminister van Buitenlandsche Zaken op de hoogte zal stellen van het voornemen van Engeland de gedachten- wisseling tusschen Berlijn en Parijs te vergemakkelijken. Voorts trekt de aandacht een bezoek van Titulescu aan Benesj in Kachau, in Tsjecho-Slowakije. Beiden verklaarden daar, dat revisie der verdragen zou betee- kenen: oorlog. -o DUITSCHLAND. Dc Hitler-jeugd. Tusschen den leider van het arbeids front, dr. Ley en den jeugdleider van het Duitsche rijk. Baldur von Schirach, is een overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke de Hitler-jeugd de eenige Duitsche jeugdbeweging ls. die ook de jeugd van het arbeidsfront omvat. Het jeugdbureau van het arbeidsfront en het jeugdbureau ..Kracht door vreugde'' zullen één instantie vormen onder leiding van Franz Laneer. Het arbeidsfront stelt het jeugdbureau de middelen en leerkrachten ter beschik king voor vakopleiding, terwijl de Hitler- jeugd haar leden die opleiding zal doen volgen. o FRANKRIJK. Chautemps overwinnaar. Chautemps heeft in de Kamer het pielt gewonnen. Het gevaarlijke artikel 6 (de korting op de ambtenaarssalarissen) is aanvaard met 40363 stemmen. Zulks na dat de kwestie van vertrouwen was gesteld Dit artikel bepaalt o.a. een korting van 2 pCt. zal worden toegepast op salarissen van 15.000 tot 20 000 francs, van 4 pCt. op salarissen van 20.000 tot 25 000 francs, van S pCt. op salarissen van 25 000 tot 30.000 francs, van 6 pCt. op salarisssen van 30.000 tot 50.000 francs, van 7 pCt. op salarissen van 50.000 tot 100.000 francs en van 8 pCt. od salarissen, die hooger dan 100.000 fr. zijn. Een amendement, volgens hetwelk een ambtenaar niet meer dan 50.000 francs uit de staatskas zal kunnen genieten, werd met 416 tegen 23 stemmen verworpen. De Fransche regeering heeft den valuta toeslag op den invoer van Engelsche goe deren die 15 pCt. bedroeg, met ingang van 1 Januari 1934 ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1