DE NIEUWE MEISJES H.B.S. IJSVERMAAK VOOR IEDEREEN. ifte Jaargang ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 No. 22616 STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD yOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN per regel voor adverten/tiën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle jDircre advertentlen 36 Cts. per regel. Kleine Advertenüën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts *1 een maximum, aantal woorden van 30. volgens postrecht. Vbor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Bostchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS w. Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f, 2.36 Hi portokosten. 1 nummer bestaat uit VIER EERSTE BLAD. etting vettevarkensmarkt. Uemeester en Wethouders van Leiden igen ter algemeene kermis, dat, aange- fde 2e Kerstdag ddt jaar op Dinsdag t de Vettevarkensmarkt, welke gehou- jm worden op Dinsdag 26 December I ln plaats van op dien dag, zal worden puien op Woensdag 27 December 1933. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. bden. 9 December 1933. 2476 HAVENGELD. rgemeester en Wethouders van Lel- brengen ter kennis van belangheb- dat zij, die het havengeld over Ij wijze van abonnement vooruit j roldoen, zich daartoe, vanaf heden, Maandag, Dinsdag, Woensdag en van des voormiddags 1012 des namiddags van 4r/i uur, kantore van den Directeur van den en Havendienst in het Waag- kunnen aanmelden. Ie aanmelding moeten, ten einde te schatting te voorkomen, geldige iven worden getoond. .n een meetbrief reeds eerder is ge- lehoeft hij echter slechts dan te i overgelegd, als in den loop van r een verandering aan het vaar- rnrop de brief betrekking heeft, li plaats gehad, welke op het laadver- n van dat vaartuig van invloed is. nadruk wijzen zij er op, dat de xr van een vaartuig, hetwelk gedu- 1933 geabonneerd is geweest en vóór 16 Januari 1934 het abon- mtsgeld niet is voldaan van dezen af onherroepelijk het z.g. „reis"- zal verschuldigd zijn, ook voor de i gedane reizen, tenzij hij bij binnen- en in het Havengebied alsnog onmi- Üjk het abonnement betaalt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. pden, 9 December 1933. DE HEER T, F. VLIELAND. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. iheffing: |avid le Feber, Sleutels Handelsonder- Hooglandsche Kerkgracht 46, Lei- Groothandel in suikerwerken, bon- enz. fijzifingen: ie Stad Parijs, firma W. H. Meyer—van '«1, Haarlemmerstraat 125, Leiden (fi ll b Hoofdzetel Amsterdam. Dameshoe- k. Opheffing filiaal onder den naam -ou Rosa" te Leiden, Haarlemmer- 1125. 1 le Feber, Pieterskerkstraat 2, hoek i «eg. Leiden. Handel in electro-medi- apparaten en apparaten voor Radium «Pie Wijziging uitgeoefend bedrijf te- winkel in luxe artikelen. Een merkwaardig jubileum van een verdienstelijk man. De heer T. F. Vlieland. Onder bovenstaand opschrift lezen wij in het Weekblad voor Bloembollencultuur het volgende: „Op aanstaanden Woensdag. 13 Dec. 1933, zal het precies veertig jaar geleden zijn, dat de heer T. F. Vlieland, zaadhan delaar te Leiden, door het toenmalige be stuur der afdeeling Oegstgeest en O. van ..Bloembollencultuur" uit zijn midden werd benoemd tot secretaris dezer afdee ling. Reeds een jaar of zes was hij, die tot 1890 bloembollenkweeker was, al be stuurslid en zooals ons verzekerd werd, de stuwkracht, zelfs de kurk waarop de af deeling dreef. In die jaren stond de af deeling aan allerlei stormen bloot, trou wens ook tijdens het secretariaat van den heer Vlieland is er een moment geweest, dat het scheen of de afdeeling zou sneu velen. En het was vooral de krachtige wil van den secretaris, die in 1897 het uiteen vallen van de afdeeling wist tegen te hou den en haar met den dapperen voorzitter, G. F. Hemerik, vanuit een kleine kern weer opbouwde. Precies na veertig jaar toegewijden ar beid, is voor hem het oogenblik voor af treden gekomen, doordat zijn gezondheids toestand hem niet meer toestaat de ver gaderingen bij te wonen. De ruim 72-jarige is den laatsten tijd ernstig ziek geweest, gelukkig zijn de laatste berichten gun stiger en is hij herstellende. Maar toch zal het hem niet vergund zijn om op dien dag hen te ontvangen, die hem zouden willen gelukwenschen met zijn merkwaardig jubileum om hem te danken voor het zeer vele dat hij voor de afdeeling en daardoor voor het vak, jaren en jaren lang, geheel belangloos heeft verricht. Bloemen in zijn woning zullen hun dui delijke taal spreken en zeker zal menigeen op dien dag den sympathieken afdeelings- secretaris gedenken, die ook in andere ver- eenigingen. b.v. de Detail-Zaadhandelaars- bond, een leidende rol speelde. Hij zal vooral in den kring van het bestuur der actieve afdeeling gemist, worden. Door zeer geslaagde tentoonstellingen die de aandacht van het geheele vak trokken is de afdeelingssecretaris van Oegstgeest en Omstreken een goede bekende van velen geworden. En de beide veteranen, Heme rik en Vlieland, zijn met de historie der afdeeling vergroeid. Mogen zij belden nog jaren lang getuigen zijn van verstandigen en heilzamen arbeid van hun opvolgers ten bate van het vak en de afdeeling." LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. De jaarvergadering. Gisterenmiddag is in „In den Vergulden Turk" de jaarvergadering gehouden van de Leidsche Maatschappij van Weldadig heid ter voorkoming van verval tot Ar moede, onder voorzitterschap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Van de kascom- missie was schriftelijk gunstig rapport in gekomen, waarna de penningmeesteresse, mej. D. M. J. Coebergh, van haar gehou den beheer werd gedéchargeerd, onder dankzegging voor de accurate wijze waar op zij haar taak heeft verricht. De aftredende bestuursleden, mevr. prof. dr. S. G. de Vriesde Vries en de heeren A. Couvee en mr. H. R. Goudsmit werden bij acclamatie herkozen. De secretaris, mr. H. R. Goudsmit bracht daarna zijn jaarverslag uit. Daaraan is het volgende ontleend: De inkomsten uit contributies zijn zeer ernstig teruggeloopen, terwijl de bedragen, welke noodig zijn om die gezinnen, die hulp werkelijk waard zijn. te helpen, steeds hooger worden. Wederom zag het bestuur zich genoodzaakt de gewone uitkeeringen te verminderen om degenen, die voor een maal hulp vroegen, niet te behoeven af te wijzen. Met groote erkentelijkheid wordt ver meld, dat de Mij. een belangrijke gift mocht ontvangen van H.M. de Koningin- Moeder, terwijl de Mij. in vele gevallen weer advies uitbracht aan H.M. de Ko ningin-Moeder en H.M. de Koningin, wan neer een ondersteuning werd gevraagd. De geschonken bedragen werden door het hoofdbestuur naar eigen inaicht uitge keerd, meestal in natura. Aan giften werd in het afgeloopen jaar ontvangen een bedrag van f. 1319 59 (v.J. f. 1638.80). Aan rente werd verworven f. 5371.55 (vorig jaar f. 5359.83), terwijl het netto provenu van de Leidsche Hulpbank bedroeg f. 443.30 (vorig jaar f. 130U.49). Voor kosten van onderwijs werd eer bedrag van f. 175 90 uitgegeven (vorig jaar f. 43.13). Aan den G.G.D. werd voor me dische hulp een bedrag van f. 90.- uitge geven (vorig jaar f. 109.25). De mede werkers ontvingen voor de bij hen inge deelde gezinnen een bedrag van f. 7553.99 (vorig jaar f. 8508.80). Uit het Kuyperfonds werd aan „Pauvres honteux" f. 4605.50 uitgekeerd (vorig jaai f. 3409.85). Uit het verslag van de Hulpbank blijkt dat het aantal leeners en het bedrag der leeningen is teruggeloopen. Overigens zijn weer heel wat leeningen toegestaan. De zittingen worden gehouden in het Loge- gebouw aan het Steenscliuur, waar iederen Vrijdagavond tusschen 8 en 9 uur gelden te leen gevraagd kunnen worden en de leeners de aflossingen kunnen doen. Het kapitaal, door de Mij. beschikbaar gesteld, bedroeg op 31 December 1932 f. 45000.-. Ook dit verslag werd goedgekeurd onder dank aan mr. Goudsmit voor zijn verrich ten arbeid. Daarna werd de vergadering gesloten. SEMPRE CRESCENDO. Louis Zimmermann. Met een zeer geslaagde uitvoering van •twee groote werken (Beethovens vioolcon cert en Haydns Symphonie „mit dem Pau- kenwirbel") en twee kleinere (de ouver tures „Alceste" van Gluck en „Abu Hassan v.Weber) heeft Sempre Crescendo getoond dat de jaren, het is met zijn tweede eeuw bezig, nog geen vat hebben op het illustere „Studenten-Muziekgezelschap". Daar is met jeugdigen moed gewerkt aan de be machtiging van deze veelzins moeilijke stukken, een moed, die geen overmoed is gebleken. Het einde heeft het werk ge kroond. Men denke vooral niet licht over de eischen, die een behoorlijke uitvoering van „zoo'n Haydntje" stelt. Juist omdat het zoo eenvoudig is. De partituur is kris talhelder; elke partij ligt open en bloot; in muziekj argon heet het. dat men er door heen kan zien. Dat maakt dat de kleinste zonde, niet ongemerkt kan worden bedre ven Bij wijze van spreken komt het er bij Haydn meer op aan dan bij Mahler. Afge zien natuurlijk va nhet feit dat deze laat ste om andere reden voor een niet gerouti neerd orkest verboden waar is. Maar oefe ning baart zooal geen kunst, dan toch kunstvaardigheid. Inderdaad heeft de symphonie van loffelijke vaardigheid blijk gegeven. In zoodanige mate dat de veel hoofdige partijen aan de noten geen schuld achterlieten en dat de dirigent Walther Boer er niet te vergeefs zijn voort- varenden geest en zijn bezieling aan span- deerde. Ernst en toewijding hebben hier resultaat gehad waaraan de geschoolde toehoorder vreugd kon beleven. Niet minder is dit het geval met de orkestpartij in Beethoven's vioolcon cert. De samenwerking met den violist, die hier ver uitgaat boven secon daire begeleiding, verzwaart de orkesttaak ongemeen. Want hier komt het op uiterste praecisie aan, zonder welke de solist niet vrij-uit kan spelen. Zimmermann kon zich vol-op laten gaan, kon volkomen vertrou wen op de slagvaardigheid van den diri gent en op de volgzaamheid van dit dilet tantenorkest. Hetgeen beiden tot niet ge ringe eer strekt. Hiermede was de nood zakelijke voorwaarde vervuld om iets bui tengewoon moois te hooren. Zimmermann, hjj is „maar" een Nederlander, maar noem den buitenlander, die onzen meester zou verdringen! Nobeler, inniger voordracht dan die van dezen beminnelijken viool- BINNENLAND. Plannen voor een snelverkeersbaan Den Haag-Utrecht. (BLnnenland, 3e Blad). De heffing eener coupon-belasting; het ontwerp verdedigd door minister Oud. (Binnenland, 3e Blad). De gemeente Beerta wordt onder rijks controle gesteld. (Binnenland, 3e Blad). Verhooging der tabaks-accijns door de Tweede Kamer goedgekeurd. (Pari. Over zicht. 3e Blad). De saneering van het bloembollenbedrijf; schrijven van minister Verschuur aan de samenwerkende organisaties. (Land^ en Tuinbouw, 4e Blad). De Postjager is hedenmorgen van Schip hol vertrokken; toespraken van de l.eeren Bronsing, minister De Wilde en ir. Damme. (le Blad). IJsberichteneen „ouderwetsche" IJs- Zondag wordt verwacht. (4e Blad.) BUITENLAND. Verklaring van Paul Boncour over den Volkenbond. (Buitenl., le Blad). Tal van politieke besprekingen. (Buitenl le Blad). De Japansche admiraal en oud-minister Yanamoto overleden. (Buitenl.. le Blad). Optimisme van den Engelschen minis ter van financiën. (Buitenl.. le Blad). kunstenaar, als het gaat om het concert der concerten, kan men zich immers niet denken. Zimmermann's Beethoven is aan alle materie ontheven. Het heeft geen pas om te spreken van zijn technisch meester schap, van zijn glaszuivere octaven, van het gemak waarmede hij de reusachtig moeilijke eigen cadensen zeer voornaam in den stijl gehouden speelt, vooral in de imiteerende gedeelten, omdat Z immer- in anns spel tot reine muziek, die geen be zwaren meer kent, is getransformeerd. Ook in de genoemde ouverturen heeft het orkest zich van zijn beste zijde doen kennen. Vol sonoriteit en wijding klonk de prachtige „Alceste" en de „Abu Hassan" werd met een vaart en een gloed gespeeld dat het een lieve lust was. De hulde van het uitgelezen publiek aan dirigent, orkest en solist was buitengewoon hartelijk ;na Beethoven groeide ze tot een ware ovatie. D econcertmeester verdient extra ver melding voor zijn solo in het andante van Haydn, die zeer verdienstelijk is voorge dragen. Na afloop de gebruikelijke huldigingen met kransen in groot aantal van collegium dames-studenten, societeitsbestuur en zus terverenigingen van elders. De strenge vorst van de laatste nachten heeft ook het ijs in de stadssingels en -grachten betrouwbaar gemaakt en daar wordt dan ook naar hartelust geschaatst. Onze foto toont het ijsvermaak op den Witte-Singel. Foto's Bleuzé. Ml' [tü; r^flen tijdens de heropening van de gerestaureerde Meisjes H.B.S. aan de Garenmarkt. Op de voorste rij van links 1 -ts; dx, qoops, n®). dia. Van Hoorn, de burgemeester, wethouder Tepe, prof. Keesom en wethouder Goshnga. Foto Bleuzé.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1