I Jaargang VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 No. 22615 PRIJS DÉR ADVERTENTIENi STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws 1 van heden. BUITENLAND. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per regel voor odverteirtiën uit Leiden en plaatsen regentschappen van ons Biad gevestigd zijn. Vbor alle advertentlën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentiën end bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau %oidetD%pMn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden jter 3 maanden t. 3.35; per week .«w>.. KKM Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.13 Franco per post f. 2.35 -f portokosten. R«r bestaat uit VIER EERSTE BLAD. eidsche universiteit. mtal ingeschreven studenten tot iber J.L bedroeg voor den cursus 14; geleerdheid 129 itsgeleerdheid 420 eeskunde 843 eu Natuurkunde 502 eren en Wijsbegeerte 278 Jiten en Letteren 305 Fereenigde faculteiten) Totaal 2477 En cursus 1932'33 bedroegen deze "in respectievelijk; 112, 429, 751, 490, Totaal 2408. gestichten endegeest, 0rgeest en rhijngeest. Jaarverslag over 1932. bvengenoemde jaarverslagen is het Ie ontleend: en van de crisis-invloeden verliep 1932 voor onze gestichten rustig Kügend. In de verpleging en be- ig der patiënten kwam geen ver- op de in 1927 ingeslagen weg listig voortgegaan. Ons personeel over het algemeen ook dit jaar naak moeilijke taak met ijver en if. [woorden, die de familieleden van igen en overleden patiënten ons, I vraag naar op- of aanmerkingen luie de behandeling en verpleging 1 inrichting deden toekomen, luid- Iwel zonder uitzondering gunstig, fcijke veranderingen in de ge- Tof terreinen kwamen dit jaar k voor. De in het vorige verslag ver- fcondige restauratie van de beide loens werd dit jaar beëindigd, ptauratie van het Kasteel was aan |le van het verslagjaar nog in vollen pergangs-examens en de eind- 5 der verpleegsters werden hier I en 11 Mei en 2 en 3 Junt gehou- lor het le overgangs-examen slaag- Ivan 32 candidaten, dus 63°/o (w.o. pijstelling hadden voor de school- voor het 2de examen slaagden 21 24, dus 88 en voor het eind-exa- van de 12, dus 92°/o. zetting van de gestichten was in ir het algemeen goed. degeest was de mannen-afdeeling de het geheele jaar volledig bezet, steeds al nieuwe patiënten in be- gesteld waren, die een open ko- ilaats onmiddellijk konden inne- vrouwen-afdeeling hield na de ie van een aantal R.K. patiënten t „St. Maria-gesticht" In 1931, en aantal open plaatsen. Hierdoor ie geest dit jaar gemiddeld 4 open l tegen 2 in 1931. toorgeest was in 1932 goed bezet. I vorige jaren was de jongens-af geregeld geheel bezet, terwijl de afdeeling steeds een aantal open had. Gemiddeld waren ook hier en onbezet, tegen 5 in 1931. letting van Rhijngeest was vrijwel als in 1931, nml. gemiddeld 76, >■5 in 1931; 80.3 in 1930; 72.3 in 76.2 in 1928. pte'lke verzorging der patiënten 1932 opgedragen aan de eerwaarde nPmselie, te Leiden en P. «etten, Pastoor te Oegstgeest. roemde liet evenals vorige jaren k^waamemen door den kapelaan sverbruik bedroeg: Kt" 25.593 M3 (1931: 23.981 M3) ■st 1.329 M3 (1931: 1.367 M3) •ra. 23.301 M3 (1931. 11.210 M3) tectriciteitsverbruik bedroeg ?.1-•■Voorgeest": 88-930 K- W. U. '•170 K. W. U.) :est" 17.301 K.W.U. (1931: 17.173) almanak bsche studentencorps. uitgeversmaatschappij S. C. van pn alhier kwam de 120e jaargang »mima,nalt Tan het L.S.C. van de I ueelmg van het boek is dezelfde een Portret van den rector- „Prof' rar. D. van Blom, de op ■liit 26 8eillustreerde kalender, de -ij'se inlichtingen omtrent Leiden Bvov ,,1?<ie bezienswaardigheden, 1.. ,me'ding verdienen de teeke- X Leidsche taxis en de stadhuis- fvin01 J" c Kluyver, A. Eekhof, 1 p f!enhoven' w- Storm van Idp k jan Noort en Paul Ehren- Lrn" van collega's, herinneren leit^t yerIiezen welke Leiden als Eden 'n 1161 afSel°°Pen Jaar lnool'asen der sociëteit, de corps- Zpp? de disputen, volgt het 'lstpn uit8ebraide mengelwerk, i der corpsleden, leden der Lr niet bij deze corporaties «e ia denten besluiten den alma- rcruSi J^ar vooral door de vaak vd geteekende illustraties uit- WAAKSCHUWING. Ten behoeve van het Tehuis voor kinderen „De Morgenstond" te Baam worden circulaires verspreid, waarin gif ten worden gevraagd. De secretaris van den Armenraad geeft In overweging daar op niet in te gaan, alvorens inlichtingen van den Armenraad te hebben gevraagd. schijnwerpers op trams der n.z.h.t. In de conferentie van 13 Juni jJ. was door het tramwegpersoneel verzocht om schijnwerpers op de motorwagens van de buitenlijnen aan te brengen. Thans onder vinden de wagenvoerders veel last van de automobilisten, die vaak hun verblindend licht niet dempen waardoor de wagen voerders geen vrij uitzicht op den weg meer hebben. De directie zou nagaan of het aanbrengen van een derde licht op den motorwagen geen bezwaar opleverde. Dit licht zou dan de functie van waar schuwing moeten vervullen en bedoelen de automobilisten uit te noodigen hun lichten te dempen. Het vakgroepbestuur van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel ontving heden een schrijven waarin medegedeeld wordt, dat de directeur omtrent het betrekkelijke vraagstuk in het buitenland een oplossing heeft gezien tenzake waarvan thans nadere inlichtingen worden ingewonnen. de arbeidsbeurs. Op den 6den December 1933 waren 3317 (vorig jaar 3746) werkzoekenden inge schreven. kamer van koophandel en fabrieken voor rijnland. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zal worden gehouden op Dinsdag 12 December, des avonds 8 uur in de Ver gaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Mededeelingen; 5. Voorstel om als lid toe te treden tot de Nederlandsche Bloembollen Exporteurs Centrale te Haar lem; 6. Wijze waarop, na verdwijning van de Nederlandsch Mercuur, de gegevens van het Handelsregister al of niet centraal moeten worden gepubliceerd; 7. Rond vraag; 8. Sluiting. Aangezien deze vergadering de laatste van het jaar is en de heer Molkenboer, die zich niet meer als lid der Kamer herkies baar heeft gesteld, op 31 Dec. 1933 als voorzitter Kleinbedrijf en onder-voorzitter der Kamer aftreedt, hoopt de voorzitter aan het slot dezer vergadering officieel afscheid van den heer Molkenboer te ne men, waarbij ook aan de leden der Kamer daartoe gelegenheid zal worden geboden. verboden prikplanken. De Commissaris van politie alhier vestigt de aandacht op het arrest van den Hooge Raad d.d. 6 November 1.1. waarin is be slist, dat prikplanken. onder welken vorm ook, als een verboden loterij moeten wor den beschouwd. Ook indien men bij de prikplank een z.g. „sleutel" verstrekt, waarmede men theoretisch zijn kans zou kunnen bepalen, ontduikt men dus de wet. Bij constateering van eene overtreding zal tegen den houder proces-verbaal wor den opgemaakt, terwijl al het materiaal in beslag zal worden genomen. ST. NICOLAASFEEST L. G. V. De Leidsche Geitenfokvereeniging hield gisteravond haar traditioneel St. Nicolaas- feest. voor kinderen van leden en dona teurs, in het Nutsgebouw. Er was veel be langstelling. Te even zes uur opende de heer v. d. Broek als voorzitter de bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom. Natuurlijk was de heer Roest, landbouwleeraar te Den Briel, weer aanwezig, die op de van hem bekende opvoedkundige wijze met de too- verlantaarn werkte en veel lief en leed uit de geitenweveld tot aanschouwing bracht, met als doel: rationeele geitenhouderij. juist in crisistijd, van de grootste econo mische beteekenis. St. Nlcolaas met zwarte Piet. kwamen vervolgens in de zaal. binnengeleid door twee kleuters en vol verwachting klopte menig hart. Even later verscheen nog een miniatuur Sint met zijn knechtje. De Leidsche dresseerclub W. W. W. W W. gaf ter opluistering een serie nummers van dressuur, verbluffend mooie maar wij gelooven dat. hier de ouderen meer geno ten dan de kinderen. Rest ons nog te vermelden dat mej. v. d. Broek, op keurige wijze aan de piano, het hare bijdroeg tot de goede stemming en dat twee kleine „Broekjes" den Sint op een keurig gezongen versje onthaalden. Aan den heer J. M. v. d. Moolen. secr. der L.G.V., als steeds weer de organisator van den avond, werd een welverdiend blijk van hulde geboden. Het bestuur der L.G.V. kan weer terug zien op een goed geslaagd feest, en bracht hartelijk dank aan allen voor hun belang- looze hulp niet het minst aan diverse firma's hier ter stede, zonder wier hulp het feest in dezen crisistijd zeker niet zou zijn geslaagd. AFSLUITING BREESTRAAT. In verband met de uitvoering van „Sempre Crescendo" In de Gehoorzaal zal hedenavond tusschen 7.45 en 8.30 uur de Breestraat worden afgesloten voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en rijtuigen in de richting naar de Hoogewoerd. Dit verkeer zal geleid worden via Papenstraat, Langebrug en Steenschuur. AANBESTEDING. Van het St. Lidwina Huis. Hedenmorgen heeft de aanbesteding plaats gehad van den bouw van het le gedeelte van het Sint Lidwina Huis aan den Zoeterwoudsche Singel, alhier. Hierbij was tegenwoordig het volledige bestuur van het Gesticht „De Voorzienigheid", welke dezen bouw onderneemt, pastoor Th. M. Beukers, voorzitter en de heeren Hue- ber, Hermans en Plouvier. De inschrijvingen luiden als volgt: Fa. Bik en Breedeveld, alhier, f.95940; N.G. Gebr. Schiphorst, Haarlem, f.97439; H. Höfte. Sittard, f.97500; Gebrs. v. d. Putten, Heemstede, f.97870; W. Thunnis- sen. Heemstede, f. 99800; N.V. „Albouw", Breda, f. 101200; N.V. Bemtsen en Braam, Nijmegen, f.103350; A. Buur, Alkmaar, f.104400: N.V. v.h. Hidde Nijland, Amster dam, f. 113900. Deze bouw zal voorzien in de huisvesting van kinderen, welke het buitengewoon lager onderwijs volgen in de thans nog tijdelijke schoolgebouwen op hetzelfde ter rein en omvat een gedeelte van het kin derhuis met Zusterhuis en Kapel. De plannen zijn ontworpen door de architecten L. van der Laan en ir. Jan A. v. d. Laan alhier. o Gisteren behaalde onze stadgenoote Irma Timmerman, aan het Kon. Conser vatorium in den Haag. haar vierde muziek- diploma, n.l. het diploma Solozang (met onderscheiding) voor muzikaal stijlge voel. Onze stadgenoot, de heer J. Louwe is geslaagd voor het examen wiskunde L.O. Mogen wij nog even herinneren aan de gelegenheid tot bijwoning van de gene rale repetitie van Samson en Dalila door de afd. Leiden der Mij. tot Bevordering der Toonkunst. Heden opent mej. W. J. Nolet in het perceel Morschweg 5 een nieuwe zaak in drogisterij-artikelen en chemicaliën. De Rotterdamsche architect, de heer C. H. Nolet Jr. ontwierp het plan voor de algemeene verbouwing, waardoor men in het nieuwe moderne winkelpand de ouder- wetsche kruidenierszaak van vroeger niet meer herkent. Men mag inderdaad zeggen, dat dit stadsgedeelte een mooien winkel rijker is. In den winkel is alles verkrijgbaar wat in een goede drogisterij te koop moet zijn. geboren. Jan, zn. van C. Ligthart Schenk en G. Chr. Lek Johannes Arnoldus, zn. van J. W. Zirkzee en A. Brouwer Maria Johanna, dr. van D. Kanbier en M. J. Vin- court Francina. dr. van H. G. Warmer dam en C. le Maitre. ondertrouwd. J. Uitterdijk, jm. 26 j. en T. Moerman, jd. 25 j. J. C. Gulij jm. 25 j. en Th. Straathof jd. 19 j. Tli. Brandt, jm. 25 j. en A. v. d. Spree, jd. 24 j. P. Habraken, jm. 25 j. en M. Gijsman, jd. 23 j. overleden. G. H. Laagland, m., 69 j. P. v. d. Burg, wedn., 61 j. IJMUIDEN, 8 Dec. vischprijzen. Tarbot per K.G. f. 0.75—0.70, Griet per kist van 50 K.G. f. 26—12, Tongen per K.G. f. 1—0.75, Middelschol per kist van 50 K.G. f.22, Zetschol f.25, Kleine Schol f.25—2.40, Schar f.8—1.60, Kleinmiddel Schelvisch f. 15—14, Kleine Schelvisch f. 10—4.20, Ka beljauw per kist van 125 K.G. f.23—21, Gullen per kist van 50 K.G. f. 5.50—1.50, Wijting f. 2.40—0.55. Aangevoerd 550 manden versche haring. Prijzen f. 3.20—3 per mand. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: IJM. 1 met f.1721, IJM. 4 met f.828; 2 kotters: E. 246 met f.399, E. 413 met f.253. De navolgende schepen zijn Zaterdag 9 December radlotelegaflsch te bereiken vla het kuststation Scheveningen Radio: Baloeran, Chr. Huygens, Colombia, Dempo, Flandria, Joh. v. Oldenbamevelt, Joh. de Witt, Kota Agoeng, Kota Gede, Kota Nopan, Kota Tjandi, Mam. van St. Aldegonde, Orania, Simon Bolivar, Staten dam, Volendam, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 cents per woord, residentie-orkest. Jo Vincent. Een zuiver en voldragen kunstwerk is de onmiddellijke reflex van wat er in den dichter omging; het wordt bepaald door diens zielstoestand. Voor de karakteristiek van het kunstwerk kan des scheppers wil en bedoeling van belang zijn, ongetwij feld; maar de ware zin, de diepe zin van het werk wortelt in de geestesgesteldheid hetzij een duurzame, hetzij een oogen- blikkelijke die tot schrijven drong. Het „moeten" gaat hier boven het „willen". Wij zouden langs dezen weg liefst een benadering wagen van de vierde sym- phonie van Mahler. Want wie kan de vraag naar het „wat" onderdrukken, als hij zijn hart heeft opgehaald aan het „hoe"? Over dit laatste zijn we het allen nu wel eens. Men mag dan eens afgegeven hebben op een niet altijd gekuischten smaak, op een zekere abruptheid bij keuze en bewerking van aan de folklore ontleende gegevens, thans nu de vierde een populariteit geniet als geen ander werk uit de laatste kwarteuw, zijn die be zwaren vrijwel verstomd. De schrijfwijze van Mahler, dat is de realiseering van den gedachten logischen gang (de com positie), ook die van den gedachten klank (de instrumentatie) is die der groote meesters. Met sterk persoonlijke trekken, die de voorliefde verraden van het onver wachte, dat de belangstelling prikkelt en tot luisteren dwingt. Maar nu het ..wat" Mahler zelf zegt. daarover niets. En wie zich door den titel van het volksliedje uit „des Knatten Wunderhorn". als slotdeel der symohonie verwerkt, zou laten leiden, zou zich stellig vergissen Het wezen van het werk wijst niet op wat men verstaat onder „das himinlische Leben". De flui- tenkwinten van de inleiding van het le deel, verduidelijkt door den bellenklank, wijzen al dadelijk elke religieuse opvat ting af En dat blijft zoo tot het einde toe. al is dat niet in den juichtoon ge schreven. Bovendien is dat vierde deel oorspronkelijk voor iets anders bestemd geweest dan als slot der vierde symphonie. Maar waar de zin dezer symphonie wel moet worden gezocht is in de vreugd van het leven, waarvan de toondichter zoo intens kon genieten. Het leven is bewe ging. Wie goed loopen kan, wandelt graag en wie kan zingen leeft in den zang. De functie bij uitnemendheid van Gustav Mahler's leven was zingen, in den zin van symohonieen schrijven. Daarom schreef hij in de betrekkelijk korte vacan- ties van zijn allerdruksten tijd als kapel meester der Weensche opera (1899 en 1900) de drie satzen der vierde symphonie. Om zoo te zeggen als verooozing Om eens even weer te leven, zooals hij dat precies zelf wilde. Met de overtuiging, ja de fel heid. die tot extase tot bezetenheid wordt opgevoerd. Zoo meenen wij Mahlers 4e symphonie te moeten verstaan. In verband met deze opvatting zouden we van den di rigent Ruygrok op de hevig bewogen plaat sen gaarne wat meer temperament hebben gewenscht. Het bij «uitstek romantische stuk heeft daarvan een groote dosis noo- dig. Overigens niets dan lof voor de conscientieuse uitvoering van deze parti tuur, die vol staat van aanwijzingen voor den dirigent en waarvan er niet één werd verwaarloosd. Zoo heeft men dan volop kunnen genieten van dit spel vom irdi- schen Leben. Het eminente orkest is prach tig met het werk vertrouwd. Wat hebben de diverse blazersgroepen (le hoorn bijv) schitterend gespeeld. En Swaap zijn solo op de In afwijkende stemming gebrachte viool) voor een violist zeer moeilijk door de niet overeenstemming tusschen notatie en klankbeeld). Mevrouw Vincent heeft zich in IV wederom de meesterzangeres getoond: prachtstem en verrukkelijke ma nier van zingen. Toch vonden we dat ook haar voordracht wat gemouvementeerder had kunnen zijn Aan Mahler gingen, vóór de pauze, twee bekende Mozartjes vooraf.De kleine Nacht- musik, waarin het Residentieorkest weer eens kon toonen over welk voortreffelijk strijkersensemble het beschikt en het „Ex- sult-ate, Jubilate", fijn en virtuoos in de bekoorlijke fiorituren door mevrouw Vin cent gezongen. Soliste, dirigent en orkest zijn door de stampvolle zaal naar waarde en verdienste gehuldigd. Mevrouw Vincent had een fraaie bouquet in ontvangst te nemen. BINNENLAND. Tijdelijke korting op Indische pensioe nen door de Tweede Kamer goedgekeurd met 56—33 stemmen (Pari. Overzicht, 2e Blad). Reglement voor steunverleening aan den rogge- en gerstteelt (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). De noodlottige brand te 's Gravenhage; ook de heer Löwi overleden (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Rondom den Volkenbond (Buitenl. eri Telle Blad). Met Kerstmis worden in Duitschland 5000 gevangen uit de concentratiekampen vrijgelaten. (Buitenl., le Blad.) Het Belgische parlement aanvaardt de bijzondere defensie-uitgaven (Buitenland, le Blad). Luchtvaartdebat in het Engelsche Hoo- gerhuis (Buitenl., le Blad). De Fransche Kamer is begonnen aan de behandeling der financieele voorstellen (Buitenl., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond en de Ontwapening. Dat het Fransche standpunt inzake den Volkenbond onveranderd is, moge ten overvloede nog eens blijken uit volgende officieele verklaring: „Een reorganisatie van den Volkenbond vereischt de eensgezinde instemming van al zijn leden. Frankrijk zal alléén toestem men in een hervorming van den bond, als alle andere landen eensgezind daarmede instemmen". Benesj zal de groote strijder zijn voor het recht der kleine mogendheden. Hij zeide o.a.: De Volkenbond is de groote hoop der kleine volken, die in hem een waarborg hadden, als gelijkgerechtigde volken be handeld te worden, vooral nu de interna tionale politiek in het teeken van vergroo ting van den invloed der groote mogend heden staat, hetgeen ook uit het totstand komen van dictaturen in eenige staten blijkt. Henderson is gisteravond te Londen ge arriveerd. Bij het verlaten van den trein verklaarde hij, dat de besprekingen, die hij te Genève en elders gevoerd heeft met een zeker aantal delegaties in zijn oogen den buitengewonen ernst van den huidi- gen internationalen toestand naar voren hebben gebracht „Het lijdt geen twijfel, aldus Henderson, dat op 't huidige oogen- blik niet alleen de toekomst van de ont wapeningsconferentie, maar ook heb systeem van collectieven vrede in de we reld, berustend op den Volkenbond, op heb spel staan". Groote beteekenis wordt ook gehecht aan het bezoek van den Engelschen gezant te Parijs, lord Tyrrell aan Londen. Hij had reeds een langdurig onderhoud met sir John Simon en Mc Donald. De Russische Volkscommissaris van Buitenl. Zaken, Litwinof, is gisteravond om 6 uur 52 met den trein Berlijn—Warschau vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door eenige heeren van de Russiche am bassade en van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken. Een ontmoeting met von Neurath heeft niet plaats gehad! BELGIE. Militaire credieten toegestaan. Toegejuicht door de geheele rechterzijde heeft minister Devèze in een belangrijke redevoering de plannen der regeering uit eengezet en daarbij aan het parlement credieten gevraagd ten bedrage van 759 millioen francs ten behoeve van verster king der forten aan de Oostgrenzen en uitrusting van het leger te velde. Devèze zette uiteen, dat er op het oogenbiik onge rustheid heerscht met betrekking tot de veiligheid van België en verklaarde, dat de onlangs door Zwitserland genomen maatregelen een veelbeteekenende coïn cidentie vormen. De minister wekte de Kamer op in het belang der onafhanke lijkheid en van de eer des lands de offers te aanvaarden, welke de internationale toestand vereischt. De Senaat aanvaardde het voorstel reeds. Met 87 tegen 68 is de jaarlijksche bei grooting van inkomsten en uitgaven aan genomen. Eveneens werd aangenomen de begrooting van buitenlandsche zaken ter wijl ook de artikelen van het ontwerp inzake de buitengewone credieten voor de nationale verdediging tenslotte een meer derheid in de Kamer verwierven.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1