De nieuwe H B S. voor Meisjes Muziekcorps 6e RVA in actie 1ET HULDEBLIJK AAN 6e R.V.A. Jaargang DONDERDAG 7 DECEMBER 1933 No. 22614 ICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Merkwaardige metamorphose van „hok" tot school. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD yOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN i as. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen - agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle - adTertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën nd bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. luitend een Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT»; Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week f.O.U Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.14 Franco per post f. 2.35 portokosten. bestaat uit VIER Bladaa EERSTE BLAD. DRANKWET. Igemeester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat M. J. man te Leiden, een verzoek heeft Eend ter bekoming van een verlof A Iden verkoop van zwak-alcoholischen r in het klein in het perceel Nieuwe lenmarkt No. 8, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. |oen. December 1933. 2340 MILITAIRE PLECHTIGHEID pn van een groot aantal reserve-offi- blEDING VAN EEN STEL PAUKEN AAN 6e R. V. A. Iraak van luit.-generaal Jhr. Wittert. enmorgen om 11 uur had op de bin- iats van de Doelenkazerne een niet- agsche plechtigheid plaats, nJ. aan- ig voor het front der aangespannen rijen van een stel pauken aan het 6de tut veldartillerie. Nadat om klokke e de maj oor-hoofdinstructuur, ma- gardie het regiment aan den com- iti, overste Haitsma Muiier had ge- Dteerd, kondigde even later trom t/al de komst van den commandant M veldleger, luitenant-generaal fcêll aan. Nadat deze met de aan tang verschuldigde eerbewijzen was fngen sprak hij een kort welkomst- i tot de autoriteiten en verdere ge- gden, o.w. wij opmerkten de gene- I Jhr. Wittert en de Goeje. den oud- fcents-commandant, overste Kist, den [meester, mr. A. van de Sande Bak- het bestuur van de 3 October - niging. het collegium van het Leid- Studentencorps en vele oud- en re- -officieren met hun dames, ima gaf Zijne Excellentie het woord luitenant-generaal jhr. Wittert, die veer als volgt sprak: en, omstreeks een half jaar geleden, |t. Generaal der Artillerie von Stein gels zijn 90en verjaardag vierde heeft hanige wijze, waarop uw regiment, afgegaan door de trompetters en het JJlig muziekkorps, voor den jubilaris perden, het soldatenhart van de vele pezige officieren en oud-officieren der Terie sneller doen kloppen en toen i daarop vernamen, dat het een har- ">ch van U allen was, bij het mu- forps over een stel pauken te be lten, rees bij hen de gedachte, deze het regiment ten geschenke te geven. Foorstel vond een gunstig onthaal en pelt ons dan ook in staat, U heden ptel pauken met bijbehoorende dek- Pen en schabrak aan te bieden. 1 een album, dat U een dezer dagen Jolden overhandigd, zult gij de namen jcnenkers vinden. Het zijn in de eerste een aantal officieren en oud-offi- F. die vroeger bij de batterijen alhier Ten; degenen onder hen, die hier aan- wriyn' verheugen zich weder eens bijeen J[r °P deze binnenplaats, waar zij menig kanonniersschool hebben beoefend. J ae tweede plaats zult Gij de namen IL van twee officieren, die weliswaar jpn beiden dienden, doch waarvan F ais ct. van het Veldleger, de ander rnnnf Artillerie Brigade, het 6e nt onder hunne bevelen hadden, oe derde plaats zult gij vinden de i kJ?m j en on5 voornemen hun ter I hpt ?en ^ensch te kennen gaven, Ibliik-oSC te dragen, zoodoende Pihnnri^e"de van hurme gevoelens van fchtp v en kameraadschap ten Ivan korps, waarbij zij, in tij- Iben tf bun militaire plicht zullen Pn te vervullen. i rit V1Ter?,e Plaats zou ik willen vermei ls pif ?fcbe3 October Vereeniging, i LeirW orzitter' de burgemeester r en verdere bestuursleden hier aanwezig zijn, en die in zekeren zin be schouwd zouden kunnen worden als ver tegenwoordigende de Leidsche burgerij. Door het schenken van eene belangrijke bijdrage gaf de Vereeniging; blijk van hare sympathie tegenover de artillerie, die sinds het jaar 1861 binnen Leiden's muren gar nizoen houdt. Ik ben overtuigd, dat deze uiting van sympathie door het regiment op hoogen prijs zal worden gesteld, vooral ook, wijl ieder Nederlandsch militair, die te Leiden garnizoen houdt, beseft, dat hij vertoeft in eene stad, wier inwoners, door hun heldhaftig gedrag en hunne volhar ding tijdens 't befaamde beleg de naam der Vereen, sluit een herinnering daaraan in zich gemaakt hebben, dat de naam Leiden met gulden letteren in de geschie denis van ons vaderland staat opgeteekend. Daarvan komt uwen regimentscomman dant alle eer toe. Het zal dan ook door u op hoogen prijs worden gesteld, dat de burgemeesters van enkele plaatsen, waar het korps tijdens den marsch vertoefde, uiting willende geven aan hunne sympa thie voor het regiment eveneens aan het geschenk hebben willen bijdragen; de ver melding van hunne namen in het album moge voor u eene blijvende herinnering zijn aan den marsch en aan de hartelijke ontvangst, in die landsgedeelten genoten. Nadat het pai.kenpaard was binnenge treden, vervolgde spr.: Hoewel pauken fei telijk niet meer zijn dan een muziekinstru ment. zoo hebben zij toch ook nog een bij zonder, in zekeren zin een historisch ka rakter. In vroegere jaren dienden zij vaak tot belooning aan ruiterkorpsen, die zich tegenover den vijand bijzonder onder scheidden, zij dienden dan wel ter ver vanging van een standaard. Zoo bezat onder den Koning-Stadhouder Willem III de Nederlandsche artillerie pauken, die te velde op een met twee paarden bespannen wagen werden medegevoerd, zij werden door een fraai uitgedosten neger bespeeld. Bij plechtige gelegenheden nam de pau- kenwagen de eereplaats in op den rech tervleugel der voertuigen; hij werd be waakt door een paukenwacht onder bevel .van een officier. Hebben weliswaar pauken een bijzon dere beteekenis, zoo is het geenszins onze bedoeling, dat zij bij U de plaats van een standaard zullen innemen; ware dit de bedoeling, zoo zouden wij niet het recht hebben, ze U aan te bieden. Bovendien is er nog een tweede reden en wel deze, dat de Nederlandsche kanonnier geen vaandel of standaard voert. „Het kanon", zooals het in ons lied der veldartillerie luidt „is zijn banier!" Op dat kanon zijn dan ook de woorden gegrift, die zeer zeker in Uw aller hart leven: „Het vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood". Zich richtende tot de trompetters en leden van het vrijwillig muziekkorps, zeide spr.: Wanneer af deelingen van ons leger door de straten van stad en dorp trekken, is het niet voldoende, dat de burgerij ze ziét, zij moeten ze ook hóóren! Dit laatste is Uw taak; gij hebt reeds herhaalde malen het bewijs geleverd, die taak naar behooren te kunnen vervullen. Sinds bij het 4e Re giment Infanterie de stafmuziek, die wij vroeger gekend hebben, verdwenen is, zijt gij het eenige militaire muziekkorps hier. Eenige dagen geleden hebt gij Uw vijf jarig bestaan gevierd; wij spreken den wensch uit, dat gij moogt blijven voort gaan, achter Uw pauken, Uw plaats aan het hoofd van 't regim. te blijven innemen. Nadat de regiments-commandant luite nant-kolonel Haitsma Muiier het geschenk met woorden van oprechten dank had aanvaard en ook de militaire autoriteiten, den burgemeester, de 3 October-Vereeni- ging en verdere genoodigden zijn erkente lijkheid had betuigd voor hun tegenwoor digheid, werd een marsch door de stad gemaakt, waarbij het korps op den Witte- Singel nabij de Kaiserstraat voor den commandant van het veldleger defileerde. De politie zorgde hier door een goede regeling en omlegging van het rij verkeer voor een ongestoord verloop. Wij hadden nog de gelegenheid, de pau ken met dekkleeden nader in oogenschouw te nemen. Dekkleeden en schabrak, af komstig uit de werkplaats van militaire uitrustingsstukken van den heer Blomjous te 's-Hage zijn vervaardigd van blauw laken met rood afgezet, de kleuren der artillerie. Op de voorzijde der kleeden prijkt, in goud, het emblema der artillerie, de gekruiste kanonnen met koningskroon. Foto Bleuzé. .Ja! «MH H? Morgenmiddag vindt de officieele heropening plaats. Ito*., J*11* Wittert tijdens zijn toespraak bij de aanbieding van een net 6de rggjmeat yfldartil leöe, Qp dep achtergrond de autoriteiten, De Meisjes H.B.S. aan de Garenmarkt dateert van 1883, waaruit logisch voort vloeit, dat het gebouw thans vijftig jaar oud is. Dit moge voor een dergelijke inrichting op zichzelf beschouwd niet zoo heel oud lijken, daartegenover staat, dat de opvat tingen omtrent de inrichting van een school in het algemeen in den loop der afgeloopen halve eeuw sterk zijn gewijzigd en dat de betrokken instanties ten aan zien van de school aan de Garenmarkt zich weinig moeite hebben gegeven om het gebouw aan die veranderde ideeën te doen aanpassen. De koude, vuil-paarse muren van de les lokalen: de smalle, hooge ramen, welke ieder uitzicht beletten; de vervelooze mu ren; de uitgeloopen houten traptreden en de ouderwetsche verwarming met kachels, die vaak meer rook dan warmte verspreid den, dat alles rechtvaardigde wel eenigs- zins de kwalificatie „hok", waarmede de leerlingen en misschien in sjtn onbe waakt oogenblik ook wel eens de docenten de school oneerbiediglijk plachten te betitelen. Daarbij kwam nog, dat als gevolg van het steeds toenemend aantal leerlingen, het tekort aan plaatsruimte en leslokalen zich in groeiende mate deed gevoelen. Wanneer ooit een ingrijpende reorgani satie noodig was. dan wel hier. En nu moge het waar zijn, dat in den gemeente raad bezwaren zijn geopperd tegen het feit, dat het aanvankelijk voor de ver bouwing toegestane crediet met circa f 10 000 werd overschreden, wij zijn er van overtuigd, dat een bezoek aan de schoei de klachten der opposanten zal doen ver stommen De dienst van Gemeentewerken, verper soonlijkt in den persoon van den ge meente- architect, den heer J. Neijsingh, heeft hier inderdaad voortreffelijk werk geleverd, waarvoor allen, die annex zijn met deze school hem dankbaar zullen zijn. Na het bijna éénjarig verblijf in de al evenzeer uitgeleefde school aan de Mare, zal het directrice, docenten en leerlingen blij te moede zijn. wanneer zij morgen de totaal verbouwde school mogen betrekken. Waar niet alleen behoefte bestond aan vernieuwing, waar ook aan uitbreiding en de beschikbare ruimte in het schoolgebouw dit laatste niet of althans onvoldoende toeliet, daar spreekt het vanzelf, dat de oplossing in een andere richting moest worden gezocht. Deze werd gevonden in den bouw van een nieuwen vleugel aan de Raamsteegzijde met aangrenzende con- cierge-woning. Daardoor werd het school gebouw uitgebreid met vier gewone les lokalen. een lokaal voor natuurkunde en natuurlijke historie met bijbehoorende ruimten voor amanuensis en instrumenten en een clublokaal voor de meisjes, waarop wii straks nog nader zullen terugkomen. Daarenboven werd het geheele gebouw, d.w.z. de verdiepingen onderling brandvrij gemaakt door een trappenhuis van cement met treden van Fransch marmer en aan leg van een brandleiding met vijf groote kranen. Teneinde gedrang bij het in- en uitgaan der school te voorkomen, werd in den nieuwen vleugel een tweede trappenhuis gebouwd met uitgang naar de Raamsteeg zijde. De hall geeft direct een verruimden in druk doordat de lange, koude schoolgangen door puien zijn ingekort. Al dadelijk bemerkt men, dat zoowel door de keuze van het materiaal als door j de kleurencombinaties gestreefd is naar i het scheppen van een gezellige sfeer. Wij mogen constateeren. dat de heer Neijsingh m dien opzet volkomen is ge- slaagd. Zeker, er blijven desiderata, maar daaraan viel onder de huidige omstandig heden niet te voldoen. Het sombere karak ter dat de lokalen aan del Garenmarkt-zijde hebben als gevolg van de hoog-boven-den- grondsche ramen is door een gelukkig ge kozen wandkleur en een smaakvol aange brachte frieslijst niet geheel en al weg te werken. Naast de doelmatige en fraaie afwer king van de gangmuren door een in kunst marmer uitgevoerde lambrizeering, valt als een voorname verbetering ook op te merken, dat alle lokalen zijn voorzien van centrale verwarming en nieuwe naadlooze vloeren van zgn. krimpvrij Origon-pine. De kale muren zijn met emulsieverf in een lichte tint behandeld, terwijl aan de aankleeding zooveel zorg is besteed als de geldmiddelen slechts toelieten. Ook op dit gebied zijn met eenvoudige hulpmiddelen vele aardige effecten be reikt. Men lette bijv. op de aardige zwart-witte gordijnen, de smaakvolle docenten-stoelen, de keurige inrichting en betimmering van directrice- en docentenkamer, de practi- sche kaostokken. het doelmatige venti latie-systeem met vervanging van alle houten ramen door ijzeren, zonder dat daardoor het uitwendig aspect veran derde en de aardige teekenbankjes in het handteeken-lokaal. Wanneer wij dan nog de aandacht heb ben gevestigd op 't gemoderniseerde gym nastieklokaal, op dé betegeling van de speelplaats en op den kelder onder den nieuwen vleugel, waarin de verwarmings installatie is aangebracht en voorts stal lingruimte is voor circa 7U rijwielen, dan rest ons nog slechts een enkel woord te wijden aan het clublokaal, dat zich in den nok van het gebouw bevindt en voor de meisjes ongetwijfeld de clou van de ge heele verbouwing bett.ekent. De bestaande schoolclub stelde het ge meentebestuur f. 1000 ter beschikking, wanneer dit tot den bouw van een club lokaal wilde besluiten. Aldus geschiedde, maar de wijze waarop dit werd uitgevoerd verdient bijzonderen lof. Het is een keurig zaaltje geworden met behoorlijk geoutil leerd tooneel, verlichting en kleedkamers, aangrenzend buffet, kortom een schouw burg in het klein. De docenten schonken de tooneelaan- kleeding en een servies, de ouders der leerlingen het benoodigde meubilair! Wij hebben zoo'n idee, dat dit lokaal door de leerlingen hoe graag ze natuur lijk ook allen naar school gaan! het liefst zal worden betreden! Rest nog de vermelding, dat de verbou wing werd uitgevoerd door de aannemers firma Y. Kroonenburg uit Heiloo en dat de kosten circa f. 90.000 bedroegen. Gelijk bekend wordt het gebouw mor genmiddag officieel in gebruik genomen. HET EINDE VAN DE IJSPRET. Maar De Bildt verwacht toenemende vorst! Even onverwachts als de vorst is opge- komei, zoo snel is het ook weer afgeloopen. Trouwens de teekenen wezen gistermorgen al op afnemende vorst: de barometer liep hard achteruit, de hemel werd hoe langer, hoe meer bewolkt en de wind liep van het Oosten, door het Zuiden naar het Westen. In het Noorden des lands begon het gis termiddag al te motregenen, hier pas gis teravond laat. Maar toen hadden de leden der Leidsche IJsclub hun hart den geheelen dag nog kunnen ophalen, want eerst gisteravond tegen halfelf werd de baan gesloten. Voor hoelang? Wij moeten het antwoord schuldig blij ven, maar geven in overweging de schaat sen nog niet direct in het vet te zetten en op te bergen. Want De Bildt verwacht toenemende vorst! SCHENKING AAN DE UNIVERSITEIT. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen maakt bekend, dat het college van curatoren der Rijksuniversiteit alhier van mevrouw de weduwe A. M. S. Heeresvan Troostenburg de Bruijn, ten behoeve van de universiteitsbibliotheek, ten geschenke heeft ontvangen een be langrijke verzameling boekwerken, welke heeft behoord tot de bibliotheek van wijlen haar echtgenoot prof. mr. J. E. Heeres. De regeering heeft met erkentelijkheid dit ge schenk van waarde aanvaard en de schen^stoï PROF. DR. G. HOLST. Benoemd tot doctor honoris causa. Naar we vernemen heeft de Senaat der Techn. Hoogeschool te Delft besloten 't doc toraat in de technische wetenschap, hono ris causa, te verleenen aan prof. dr. G. Holst, verbonden aan de N. V. Philips' Fabrieken te Eindhoven en bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier I BINNENLAND. Dreigend conflict tusschen regeering en parlement; moeilijkheden over het ont werp tot tijdelijke korting op Indische pensioenen. (Pari. Overzicht, 2e Blad.) De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen vraagt een onderzoek naar den levens standaard in verschillende gemeenten. (Binnenland, 3e Blad.) De verhoogde auto- en motorbelasting; wat men méér zal moeten betalen. (Bin nenland, 3e Blad.) Noodlottige brand te 's-Gravenhage; drie dooden en twee zwaar gewonden. (Gemengd. 3de Blad en Laatste Berichten, lste Blad). Arrest in de procedure tusschen den pol der Nieuwkoop en Noorden en het Hoog heemraadschap Rijnland (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Hoe de Italiaanscbe eisch tot hervorming van den Volkenbond wordt beoordeeld. (Buitenland en Tel., lste Blad). De verdere besprekingen over het Ont- wapeningsvraagstuk. (Buitenland, le BI.) De lersche kwestie in het Engelsche Hoogerhuis. (Buitenland, le Blad.) ZILVEREN JUBILEUM, Vandaag was het 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot, de heer J. van der Veer vóór 25 jaar in dienst trad bij de boek en lichtdrukker!) E. J. J, van der Linden alhier Hedenmorgen werd de jubilaris per auto van zijn woning gehaald en ten kan tore aan het Rapenburg in gezelschap van zijn patroon in hartelijke bewoordingen toegesproken, waarbij hem een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Het jong ste dochtertje van den heer Van der Lin den bood bloemen aan. Namens het per soneel bood de nestor, de heer H. van Re- mundt zijn jubileerenden collega een schil derij aan. ook nu kreeg de echtgenoote van den jubilaris namens het personeel een fraaie bloemenhulde. Hierna bleef men nog eenigen tijd onder het genot van ververschingen bijeen, waar na de jubilaris het feest in den huiselijken kring mocht voortzetten. o ADRES AAN DEN RAAD. Een plaatselijk comité, ten deze domi cilie kiezende Decimastraat 41, alhier, heeft aan den raad dezer gemeente een adres gezonden, waarin wordt gevraagd een extra brand-toeslag, een uitkeering van f. 100.ineens, verstrekking van voeding (warme melk en voeding 's mor gens), kleeding en schoeisel aan school gaande kinderen, verwarmde stempelloka len (in hoofdzaak Maatschappelijk Hulp betoon) en duobele uitkeering met Kerst mis. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma Den Hertog en Wou denberg, Hoefstraat 24a, Sassenheim. Kwee ken van en handel in bloembollen en wat verder tot dit vak behoort. Bovengenoemde handelszaak is per i2 Augustus 1933 omgezet in een commandi taire vennootschap met één vennoot bij wijze van geldschieting. Soort van bedrijf: bloembollenkweekerij en handel. Behee- rend vennoot: C. den Hertog, Sassenheim. Vennoot bij wijze van geldschieting: 1 (één). Procurator: J. J. van den Bosch, Sassenheim. Opheffing: Pension ..Duinen Dal", Rcm- brandtweg 12, Noordwijk Pension. P. J. H. van der Pluym. Heerengracht 61/63. In- en verkoop van 2e handsch goederen, tevens fabricatie en handel in consumptie-ijs. Foto Bleuzé Qp dcu yooygjrgncl 4e nieuw, e aanwinst, het pautepstej,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1