Jaargang MAANDAG 4 DECEMBER 1933 No. 22611 r bestaat uit VIERBIadet eerste blad. STADSNIEUWS. Indrukwekkende intrée van Sint Nicolaas. EEN SPROOKJE HERLEEFT! Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 3 rt3 per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen Agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle re advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitend bi] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van [ren 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie M07. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Posttas No. 54. PRIJS DErZER COURANT Voor Lelden per i maanden 1.2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd ztjn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f portokosten. IJSVERMAAK IN ZICHT! [doorgaande vorst gaat morgen de ijsbaan open. j heeft Koning Winter zijn in- daan. Zaterdag was het al geducht toen waren de weerprofeten Inog niet over eens of er vorst dan 'agel of sneeuw uit de lucht zou [nacht van Zaterdag op Zondag aan alle onzekerheid een einde; bens lag bijna overal het buiten- fdicht en de afgeloopen nacht heeft g aanmerkelijk versterkt. De ther- daalde vannacht tot 8'h gr. Cel- er nul en op de baan der Leid- sclub had het ijs hedenmorgen reeds bereikt van 5 centimeter, lanhoudende vorst zullen de liefheb- r schaatsensport hier dus naar alle ihljnlijkheid morgen hun hart kun- (plialen, banen van het Leidsche Tennis- den Morschweg werd reeds nlddag gereden! Jicht ten overvloede wijzen wij er jp, dat het ijs in het buitenwater [hoogst onbetrouwbaar is! IF D. TJALSMA GAAT HEEN. rap naar Rotterdam aangenomen. P. D. Tjalsma, RemonStrantsch pnt alhier, heeft gistermorgen na der godsdienstoefening aan zijn mie bekend gemaakt, het op hem rachte beroep naar Rotterdam te |n aangenomen. J Tjalsma werd in 1893 geboren en lanvankelijk predikant worden Bij de v. Kerk; hij werd candidaat bij rovinciaal kerkbestuur in Zeeland in [maar is kort daarna reeds overge- I naar de Broederschap der Remon- pen In Januari 1923 aanvaardde hij TangeUe-bediening in zijn eerste ge in Nieuwkoop, vanwaar hij in ii' Gouda vertrok; ook daar bleef Br. P. D. Tjalsma. itort, want in 1928 weid hij beroepen, waar hij de opvolger n "Uien dr. J0I1. Lente, benige malen zijn er gemeenten die dr. Tjalsma hadden willen maar hij wenschte toen niet in te komen, aangezien nij wer- *as aan zijn academisch proef- waarop hij eenige jaren geleden Eeldsche Universiteit is gepromo- deze promotie had plaats ge elde hij onze stad niet verlaten, "belt hij gemeend gehoor te moe- san de roepstem, welke vanuit tot hem is gekomen. zullen dit besluit in rfo .I"1?' leedwezen vernemen, le si iaren, gedurende welke hij sleutelstad verbleef, heeft dr. z'bh in breeden kring bemind 11CUTPOST VOOR NED. INDIË. van het P.T.T alhier maakt j de correspondentie, welke 9 Iniis vliegtuig „Postjajer" naar r'hr. t,'. ver2t>nden zal worden moet I dl; bjst bezorgd uiterlijk 8 dezer Ir... j ,n net hoofdkantoor en vóór de |Ai: A-v'in" dsr bijbussen wordt met de ter Dost be- e wachten tot de laatste ge- Bl slotu pill ,.',f ®°rdt er de aandacht op ge- f!'driehoekige groene lucht- Ffa.'it m.~n °-30 alleen en uitsluitend fc -b» worden voor frankeering 5 de?51 Pos"aW" over te bren gt r on voorts voor eventueele l-a-postvluchten. TWEE FEESTEN OP ÉÉN MIDDAG. St. Nicolaas en Zwarte Piet, zooals z$ zich aan de verrukte oogen der honderden kinderen vertoonden, toen zij Zaterdagmiddag het „schip uit Spanje" verlieten, om het St. Nicolaassprookje tót werkelijkheid te doen worden! Wat had toch wel Zaterdagmiddag die geweldige kinderdrom aan de Oude Vest te beteekenen? En daarbij vele nieuws gierige ouders en de muziek van het zesde? Ha! het loopt tegen het feest van St. Nico laas, dien waardigen, ouden bisschop uit Spanje, wien het nooit vermoeit om ter gelegenheid van zijn verjaardag goede gaven uit te deelen! Zoo was 't ook nu weer: St. Nicolaas en Zwarte Piet, in sprookjesachtige kleedij, kwamen, alle moderne vervoermiddelen ten spijt, per boot de Sleutelstad binnen, plechtig ont vangen door de Centrale Ouderraad en het Bestuur van den Bond van Ned. Onder wijzers afd. Leiden, tezamen vormende de St. Nicolaascommissie, om evenals het vorige jaar, den kinderen der openbare scholen een heerlijk St. Nicolaasfestijn te bereiden! Wat al glundere gezichtjes be groetten den grooten man uit Spanje, wat al handjes strekten zich naar hem uit, toen hij plechtig aan wal stapte en de kinderschare langs schreed, om de luide begroetingen uit. honderden keeltjes in ontvangst te nemen! Hoè zongen de jon gens en meisjes uit volle borst hem hun St. Nicolaasversjes toe; een enkele was wel wat beduusd, als de Heilige plotseling een kort woord van vermaning deed hooren. Met de herauten en de muziek voorop, reed St. Nicolaas, hooggezeten op zijn witte schimmel en met den koolzwarten Piet, die niet voor Louis Armstrong behoefde onder te doen! naar het Trianon-thea- ter, door talloozen bewonderend nage staard. Men dacht zich in het „Kinder land" terug! In de bioscoop werd het echter nog beter: daar sprak, na een wel komstwoord van den voorzitter van den Ouderenraad, den heer Harting, St. Nico laas de kinderen toe en zij knoopten zijn vriendelijke paedagogische lessen goed in het oor! Een serie grappige teekenfilmpjes, het uitdeelen van versnaperingen, St. Nico laas als in een droom zoo dichtbijhet was alles een ongekende vreugde en het schonk een middag uit duizenden! Zóó'n St Nicolaasfeest is een onmetelijk hoogte punt in het kinderleven: daarom grondi- gen dank aan de St. Nicolaascommissie, die onder leiding van den heer L. G. van Doorn de voortreffelijke organisatie in handen had! Oneeveer 700 kinderen hebben er onver getelijke uren door beleefd! Dienzelfden middag vond ook het Sint Nicolaasfeest plaats, dat het bestuur van de ver. „Oosterkwartier" in de Stadszaal had georganiseerd voor de kinderen harer leden. De voorzitter der vereeniging de heer D. Vijlbrief Jr. sprak namens het bestuur het welkom tot de 550 kinderen en de pl.m. 300 ouders. Allereerst genoten zij van een poppen- kastvertooning van onzen stadgenoot den heer B. A. Devilée, die een groot succes werd. Daarna voerden eenige „speeltuin"- meisjes een paar dansjes uit, evenals later op den middag. De leidsters van deze dansgroep, de da mes de Graaf en Vermeer, kunnen met voldoening op haar werk terugzien: zij mochten van den Sint namens het bestuur een aardige verrassing in ontvangst nemen. Hierna was het „woord" weer aan den heer Dévilée, wiens veelzijdige talenten als arrangeur voor kindermatinée's een groote bekoring hebben! Alle goocheltoeren werden met een da verend applaus beloond! Toen kwam de clou van den middag de „blijde incomste" van St. Nicolaas en zijn knechten! Niet te beschrijven is het gejuich, dat de grootste aller kindervrienden in ont vangst had te nemen. Ook hier een wel komstwoord van den voorzitter, waarna een 30-tal speeltuinmeisjes in boerinne- costuum een drietal toepasselijke liederen zongen. Dc liedjes werden ten gehoore gebracht onder leiding van de jongedames Klink hamer en de Wolf. terwijl mej. v. d. Lelie op de piano begeleidde. Ook zij werden door den Sint met hun succes gecompli menteerd! Te ongeveer halfzes sprak de voorzitter een woord van dank. De muzikale medewerking werd verleend door de muziekvereeniging „Nieuw Leven", welke tusschen de verschillende nummers door er aardig de stemming in wist te houden. „Al met al" kan ook „Oosterkwartier" met vreugde terug zien op een goed ge slaagd St. Nicolaasfeest! WAARSCHUWING. Het gebeurt in de laatste dagen her haaldelijk. dat hier ter stede niet meer in omloop zijnde Duitsche vijf mark-stukken in betaling worden gegeven, welke zoowel voor guldens als voor rijksdaalders kunnen worden aangezien. Men zij dus op zijn hoede! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats- cxamen rechten de heeren W. H. C. Schuk- king en D. B. C. van Galen Last. beiden te Den Haag. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID." Bovengenoemde vereeniging heeft Zater dagmiddag bezoek gehad van St. Nicolaas en zijn knecht, die met welwillende mede werking van het bestuur van de Woning bouwvereniging, intrek hebben genomen in het kantoorgebouw, waar aan ongeveer 180 kinderen van leden versnaperingen werden uitgedeeld bestaande uit: specu laas. suikergoed en elk een prentenboek, terwijl elk kind door den Sint werd toe gesproken Het was voor vele kinderen een prettig oogenblik zoo dicht bij St. Nicolaas te zijn, doch voor sommigen welke een te rechtwijzing kregen, was het minder pret tig Het geheel was een aardige middag, welke met muziek werd opgeluisterd. TALRIJKE ARRESTATIES. Zaterdagnacht is aangehouden de 22- jarige Leidsche fabrieksarbeider, J. S., die trachtte met behulp van een Belgisch muntstuk een sigaretten-automaat op de Haarlemmerstraat te lichten. Voorts heeft de politie een goede vangst gedaan door de arrestatie van den 18- jangen S. G B. en den 37-jarigen J van S.. beiden uit Apeldoorn. d!e Zaterdag op den motor naar hier gekomen waren om te trachten hun slag te slaan. Te ongeveer 8 uur werd eerst geprobeerd een in de Koninglnnelaan wandelende juffrouw van haar tasch te berooven. De juffrouw kreeg een duw in den rug, waar door zij voorover op het trottoir viel. Zij hield haar tasch evenwel stevig vast en riep luidkeels om hulp, waarna de man nen de vlucht namen. Even later beproefde zij hetzelfde spel letje bij twee wandelende dames op het Rapenburg. Hier wisten zij een hunner een handtasc> te ontrukken, waarmede de dader, de 18-jarige B. zich haastig uit de voeten maakte. De dames probeerden nog den laffen vluchteling te achterhalen, doch dit was tevergeefs. Toevallig ontmoetten zij even later den man, dien zij in gezelschap van den dader hadden gezien. Aanvankelijk ontkende hij alle medeplichtigheid, doch op het po litiebureau viel hij door de mand Op zijn aanwijzingen werd kort daarna ook B. aangehouden, die een goede be kende bleek te zijn van de politre in Apel doorn en reeds meerdere vonnissen achter den rug heeft. Het gestolen tasch je is echter niet teruggevonden, zoodat hij dit waarschijn lijk heeft weggeworpen. Het is een ouder - wetsch bruinlederen handtaschje met twee draagbandjes. De inhoud bestond uit een bruin lederen portemonnaie met overslag, waarin eenige centen en een lorgnet m zwart blikken étui. Degene, die dit voorwerp mocht vinden, wordt verzocht daarvan aangifte te doen bij de politie, afdeellng recherche. Tenslotte zijn nog aangehouden de 52- jarige mej. F. van N. alhier en mej. W. van I. uit Zoeterwoude, wegens diefstal van goederen van de wekelijksche markt aan de Botermarkt. Ten huize van eerstge noemde is een hoeveelheid van vorige diefstallen afkomstige goederen in beslag genomen. o GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Men deelt ons mede. dat sinds 16 Octo ber j.l., den dag waarop het vierde pro gramma officieel werd ingesteld, het aan tal aansluitingen bij het Gemeentelijk Ra dio Distributiebedrijf zeer snel ls toegeno men. zoodat het aantal aansluitingen thans reeds meer dan 3200 bedraagt. In verband met den grooten toeloop van nieuwe abonné's in de laatste weken, wordt verwezen naar de mededeeling in de ad vertentie in dit blad. ARBEIDERSTOONEELVEREEN. „D. O. S." Opvoering van „Op hoog. van zegen". Zaterdagavond heeft de Arbeiderstoo- neelvereeniging „D. O. S." voor een volle zaal in „Concordia" een opvoering ge geven van Heyermans' overbekend spel van de zee „Op hoop van zegen". „D. O. S." heeft dit zware speelstuk op alleszins loffelijke wijze over het voetlicht gebracht. De hoofdrollen waren zonder uitzondering goed bezet en ook de bijrollen vertoonden geen hinderlijk zwakke plek ken. Allen toonden een flinke dosis rol vastheid en als gevolg daarvan zat er „gang" in. Wij meenen den inhoud onbesproken te mogen laten; Heyerman's oeuvre is zóó bekend, dat het welhaast een beleediging zou zijn den inhoud in korte trekken hier weer te geven. Een bijzonder woord van lof komt toe aan den heer A. C. van der Woerd voor de goede regie. De bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord van den voorzitter, den heer D. Vijlbrief. Zooals men weet, is er in den laatsten tijd in Chr. kringen en ook daarbuiten, stijgende belangstelling voor eschatologi sche problemen (leer aangaande de laatste dingen). Hier ter stede nu heeft zich een Comité gevormd van geloovigen uit diverse kerken en kringen, met het doel, verschillende sprekers die een speciale studie van dit onderwerp gemaakt hebben, uit te noodi- gen om daarover te komen spreken. Het bestuur bestaat uit de heeren F. H. v. d. Horst, voorzitter, S P. de Roos, Haarl. vaart 10, Oegstgeest. secretaris; H. J, v. d. Laaken penningmeester, terwijl nog bij het bestuur behooren de heeren P Wil schut. H P. Kwaadgras en J- Verkerk. De eerste lezing zal plaats hebben in Januari a.s. in de Stadsgehoorzaal waar ds A. W Berkhoff van Sneek, schrijver van verschillende werken op bovengenoemd gebied, hoopt te spreken. Per advertentie zullen nadere bijzonder heden worden vermeld. Als regentes van het Centraal Israë- lietisch Wees- en Doorgangshuis alhier is benoemd mevr. Marx—v. d. Bergh uit Rot terdam. BINNENLAND. Minister Marchant kondigt plannen aan tot algeheele reorganisatie van het onder wijs. (3e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot herzie ning van het tarief van tijdelijke invoer rechten. (Binnenland, 3e Blad)). Roofoverval te Den Haag; een oudo dame aan bekomen verwondingen overle den. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berich ten, le Blad). Doodelijk auto-ongeluk onder Pijnacker. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Litwinof's bezoek te Rome. (Buitenland, le Blad». Nieuw kerkelijk ministerie in Duitschland benoemd. (Buitenl. le Blad). Chautemps krijgt in de Fransche Kamer een meerderheid. (Buitenl., le Blad). In Spanje is de alarmtoestand afgekon digd. Onrust bij de herstemming voor de Cortes. (Buitenl. en Tel. le Blad). Wil Ierland de republiek uitroepen? (Buitenl. en Tel. le Blad). Te Weenen is de Pan-Europeesche eco nomische conferentie geopend. (Buitenl, le Blad). DE HEER LOURENS BOSCH. 25 jaar tandarts. Vandaag is het juist 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot .de heer Lourens Bosch te Utrecht met gunstig gevolg het tand artsexamen aflegde, waarna hij zich op 1 Februari 1909 hier ter stede als tandarts vestigde. Achtereenvolgens oefende hij praktijk uit aan het Rapenburg, op het Pieters kerkhof en sinds een achttal jaren aan den Rijnsburgerweg no. 2. De heer Lourens Bosch, die zich in een zeer drukke praktijk mag verheugen, vond daarnaast nog tijd om zich verdienstelijk te maken op onderwijsgebied. Zoo is hij o.a. lid van de Plaatselijke Schoolcommissie op het L.O., secretaris van de Ver. voor Christelijk Middelbaar Onderwijs (Chr. H.B.S en secretaris der Commissie van Toezicht. Ook had hij zitting in de commissie, be last met het afnemen van het examen voor tandtechniker. Wij weten ons de tolk van zijn talrijke patiënten, wanneer wij den wensch uit spreken, dat hij nog vele jaren zijn tand heelkundige praktijk mag uitoefenen. o Onze stadgenoote mej. B, de Swart, leerlinge van mevr. J HardebolPolder vaart alhier, behaalde Zaterdag j.l. te Eindhoven het leeraren-dlploma voor Ned Stenografie ..Groote". Wij vestigen de aandacht op een ad vertentie in dit Blad. waarin de Leidsche Duinwatermaatschappij de aangeslotenen waarschuwt om in verband met de felle koude des nachts de waterkranen af te sluiten. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 27 Nov. 59 vol wassen personen; Dinsdag 28 Nov 62, Woensdag 29 Nov. 62, Donderdag 30 Nov. 61, Vrijdag 1 Dec. 62 en Zaterdag 2 Dec. 62 volwassen personen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1