DE INSTALLATIE Mr. VERKERK TE BOSKOOP DIAMANT LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 December 1933 Zesde Blad No. 22609 nieuwe Burgemeester door velen hartelijk toegesproken. e«n zeer goede maatregel van burgemeester, den hoer E. Gul- i met het oog op de ruimte in rde Raadzaal, slechts aan een jantal belangstellenden toegang en, ter gelegenheid van de in- jan den nieuwen burgemeester, Vertok. De gereserv. plaatsen In -1, alsmede de publieke tribune enmiddag dan ook dicht bezet, aanwezigen merkten wij op onzen meester, den heer P. A. Colljn, burgemeesters van Gouda, Wad- üeeuwljk, Zwammerdam en Ha- en tal van andere vooraan- tronen uit de gemeente Boskoop voor 2 uur arriveerde de nieuwe ttr en diens familie, die door college van B. en W. van afgehaald voor het raadhuis, tele nieuwsgierigen, en zij, die 'sje op de publieke tribune had- Ie veroveren, zich haddeü op- opende wethouder Guldemond ering, en ging eerst over tot de der nieuwbenoemde raadsleden, H. Haring en Jac. Loef. door belde heeren de vereischte ren afgelegd, sprak de voorzitter volgt toe: oespraak tot nieuwe raadsleden. Heeren, niet onder verblijdende omstan- dat gij uw intrede doet ln den Boskoop. Eenerzijds maatschap- nklng, anderzijds het plotseling en van een onzer leden, a de gevaren waaraan een Raad, Raadslid, steeds blootstaat ls, on- tlg te zijn ln het nemen van be- In dagen van voorspoed, is daar ar overmoedig te zijn, daartegen- dit gevaar ls niet minder groot, van tegenspoed, door ontmoedi- egenovergestelde te bereiken van n beoogt, waardoor de gemeen- r geschaad dan gebaat wordt, n de omstandigheid, waaronder lidmaatschap aanvangt, wensch bet vertrouwen, dat de kiezers in n geluk, en wensch u toe onder •ods veel te mogen doen voor de en stoffelijke welvaart van onze ;te. ren Haring en Loef namen daarop a deed de voorzitter voorlezing Kon. besluit, waarbij mr. E. P. Bet Ingang van 1 Dec. is benoemd emeester van Boskoop, rhtter verzocht vervolgens om emeester binnen te leiden, en em als volgt toe, "spraak van den heer Guldemond. chte Heer Burgemeester, eelt Hare Majesteit, onze geëer- vorstm, behaagd u te benoemen emeester der gemeente Boskoop, "„S0*™1 dat de voordracht van renende den Commissaris en den luist geweest is. eivan Bursemeester is niet meer voor 50 jaar. Toen was het f)u is het geworden een zeer MrS taak- 115 wi' n'et spreKen °°k niet over de waarde ook niet over contln- b„: °ok niet over crlsiswetten het er™g gemeend heeft te moe- teven roepen. Ik wil daarover sw Vo°rzoover dit in dadelijk i ,a ®el uw ambtsaanvaarding, n eo„ k geen grootdoenerij het -d „„,van de weinige plaatsen in ten v wereldreputatle. Immers, -htid„an ons gemeentehuis zijn t„>. e Pupien van 21 landen, Australië en Brazilië toe, - J oop handel gedreven heeft oon j meeste van deze landen emrn.rt poort gesloten of zooda- Practklff", 01ls den we® 8e" "fdbedrit, de skaf des broods over 8ebrotJenvan de plaats onzer in- et oï,,?011 meenen, dat een Bur- te a»- °2k' al dit kromme wat t m,?"schouwen geeft, zou kun- ,£anken. hij zou terecht aan- t wit _e„T °P den naam van !Jchtên van onzen Burgemees- 'r»Jhr.lri dat hij met ons en als Positip datgene zal doen wat hinn.» van ons gemeenschaps- .afiï verlichten. Ucrliis riT ?ameenta- geboren uit r». 1 ae financleele gevolgen behoef lk niet te be- toogen. De begrooting 1934 kan met een zeer kleine belastingverhooging en toe voeging aan de reserve van 10 miUe slui tend worden gemaakt. Nu de Regeering echter gemeend heeft door vermindering van de uitkeering uit het gemeentefonds en door de gewijzigde bijdrage voor werkloosheidsuitgaven, en ten slotte door de omzetbelasting, van ons vraagt een nadere voorziening van plm. f. 28.000, te vinden uit belasting en bezui niging, nu staan wij voor ontzaggelijke moeilijke vraagstukken. Boskoop was nim mer noodlijdende gemeente, ook niet ln de Jaren 1914—1921, jaren van magerte en wij willen ook nu niet zijn noodlijdende gemeente, ook omdat wij de autonomie der gemeente willen hoog houden en daarom curateele vreezen. Boskoop ls nu tijdelijk uit de allerergste nood, omdat de Regeering ten behoeve van de boomkweekerij in onze en genabuurde gemeenten een crediet heeft geopend van ten hoogste 2'/j millloen. waaruit bonafide boomkweekers, tegen zeer billijke rente een leening kunnen afsluiten om het bedrijf 3 jaar in stand te houden. Of Boskoop hier mede afdoende wordt geholpen? Volstrekt niet. Onze hoop en onze verwachting is, dat de Regeering zal zijn te overtuigen, dat alleen afdoende hulp wordt geboden, wanneer maatregelen worden getroffen om een deel van onze wereldberoemde produc ten uit de markt te nemen. Om daartoe te komen heeft uw eminente voorganger, met andere vooraanstaande personen niets on beproefd gelaten en zij vertrouwen, dat het u een eere zal zijn ln deze richting mee te werken tot behoud van deze inter nationale tak van bestaan. U. Burgemeester, is de taak opgedragen, het gezag hoog te houden. Een taak die in deze dagen van scherpe tegenstellingen meer dan anders naar voren treedt. Ook de Regeering ls hiervan doordrongen, ge tuige hiervan de memorie van beantwoor ding bij de begrooting 1934, Maar ook hier van is de Regeering overtuigd, dat dit ge zag moet worden uitgeoefend met tact en beleid, ongetwijfeld omdat ook de Regee ring overtuigd is, dat de wijsheid meer is dan de krijgswapenen. Boskoop heeft op het gebied van gezagsaanranding en ge- zagshandhaving van zich doen spreken in de maand Juni van het jaar 1932, toen een troep communisten van elders meenden, dat voor hen van Boskoop de victorie 2ou beginnen. Dat was mis. En na hun aftocht hebben de 32 Boskoopers. die bij de Tweede Kamerverkiezing van 1932 zich voor het communisme verklaarden, zich voorts rus tig gedragen. Boskoop en communisme zijn dan ook volkomen heterogeen. Men zegt Boskoop is een lastige plaats en Boskoopers zijn niet bepaald gemakke lijk. Of dit "juist. Is mag ik niet beoordee- len. wel mag ik dit zeggen, dat de gemeen teraad van Boskoop meent tot oordeelen bevoegd te zijn en ook dat elk Raadslid zeer gevoelig is voor gezonde, logische de- deneering. Ik mag niet nalaten van deze plaats openlijk een woord van dank te richten tot den heer Brand, die van 25 September 1.1. tot heden tijdelijk als wethouder is opge treden en in die hoedanigheid de zorg voor werkloozen en alles wat daarmede ver hand houdt zich zag toegewezen. Voor de wijze, waarop de heer Brand zich van zijn taak heeft gekweten en ook voor de prettige samenwerking in het col lege van B. en W„ breng ik hem mijn op rechten dank. Het ambt van burgemeester van Boskoop vraagt den geheelen persoon. Wij weten, burgemeester Verkerk, gij zij t tot den ar beid toegerust; maar wij weten ook. dat het tevergeefs is, vroeg op te staan, laat op te blijven en brood der smarten te eten, wan neer niet de Groote Bouwheer en Bewaker der stad Zijn Zegen schenkt op den arbeid. Geloovende dit. draag ik u over de tee kenen uwer waardigheid en dienst, t.w. de ambtsketen, de voorzittershamer en de sleutel van het gemeentehuis. Moge uwe en onze arbeid vduchtbaar zijn tot welzijn van de gemeente Boskoop. Dankwoord van den Burgemeester. Alsnu nam de nieuwe burgemeester het woord, die o.m. dank bracht aan H. M. de Koningin voor zijn benoeming tot burge meester dezer gemeente, en voorts aan de autoriteiten, die hem voor de benoeming hadden voorgedragen. Na wethouder Gudemond dank te heb ben gebracht voor de tot hem gesproken woorden, en te hebben verklaard, zijn ge- heele persoon te zullen geven voor de be langen der gemeente Boskoop en haar in woners. verzocht spr. op den steun te mo gen rekenen van de wethouders, leden van den raad. den secretaris, en verdere amb tenaren. waarna spr. het Burgemeester schap en tevens het voorzitterschap van den raad aanvaardde. Als eerste spreker voerde hierna het woord, de heer P. Loef Azn.. namens de Chr.-'Hist. raadsfractie en tevens als oudste raadslid Toespraak van het Oudste Raadslid. Mijnheer de Burgemeester! Nu u gereed staat de laste van uw ambt als Burgemeester van Boskoop op u te nemen .willen wij u fellciteeren met het vertrouwen door H.M. de Koningin in u gesteld en vervolgens een welkom in ons midden toe roepen. Ofschoon gij voor ons een vreemde zijt, evenals de raadsleden voor u vreemd zijn, is ons verlangen zoo spoedig mogelijk een hartelijke betrekking tot stand te zien komen, wij twijfelen niet of dit zal ook uwe bedoeling zijn, wij hebben er alle be lang bij elkaar te steunen in de huidige omstandigheden waarin onze Gemeente verkeert. Zooals u wel bekend zal zijn verkeert onze Gemeente met haar nijvere bevol king en ik durf zeggen internationale bekendheid tengevolge van Invoerverboden tariefmuren en depreciatie der geldmidde len in een toestand welke aan den Bur gemeester nooge eischen zullen stellen, en waar Gij geen vreemdeling zijt op het ge bied van de Gemeentehuishouding mogen wij vertrouwen dat Gij al uwe krachten in zult spannen in 't belang van de Gemeente. Ons is wel eens ter oore gekomen dat er gezegd is dat de Gemeenteraad van Boskoop niet gemakkelijk is, maar lk geef u de verzekering dat, hoewel in den Raad verschillende politieke partijen vertegen woordigd zijn, en er wel eens verschil van meening zal voorkomen, zeer belangrijke zaken oikwijls op een aangename wijze tot overeenstemming zijn gebracht. Moge Gods Zegen op uw arbeid rusten, en het zij u gegeven dat gij binnen af- zlenbaren tijd in onze Gemeente moge zien dat de welvaart als weleer in onze veste zij. dat de export van de producten van ons hoofdbedrijf onbelemmerd kan geschieden tot heil van de inwoners van de Gemeente Boskoop' Het woord was vervolgens aan wethou der J .van Gelderen, die als volgt sprak: Rede van wethouder van Gelderen. Mijnheer de Burgemeester! Namens de Liberale Fractie en als Wet houder dezer gemeente heb lk de eer en het genoegen u als Burgemeester welkom te heeten. Het ls ongetwijfeld een groot vertrouwen van de Regeering dat men in u heeft ge steld, om u als betrekkelijk jong meinsch te benoemen als burgemeester van één onzer grootere dorpen in deze provincie met in normale omstandigheden een groote internationale handel en tevens het grootste boomkweekerscentrum der wereld. De aanvaarding dezer benoeming brengt evenwel ook met zich het op zich nemen van 'n zware taak in't bijzonder omdat zoo als mijn collega-wethouder reeds opmerkte op dit oogenblik de toestand voor onze plaats zoo slecht is geworden als zij nooit is geweest. Want niet alleen dat wij een groot aantal werkloozen hebben, maar ook de zelfstandige kweekers en groote bedrij ven werken allen met grootere of kleinere verliezen en wij vragen ons dan ook dik wijls af: Wat zal het einde zijn van deze crisis voor onze gemeente? Ik weet natuurlijk heel goed, dat de flnancieele toestand van Boskoop als ge meente (dank zij onze goede bedrijven en het voorzichtig beleid, dat wij steeds onder leiding van onzen hooggeachten oud-Bur gemeester Colijn hebben gevoerd 1 op dit oogenblik nog goed is naar verhouding van vele andere gemeenten in ons land. Maar waar de toestand nog steeds slechter wordt en de geheele uitvoer naar het buitenland biina is stopgezet, daar moet het uiteinde lijk op een débacle uitloopen, te meer nog waar de Regeering ons zulke groote toe gezegde bedragen gaat onthouden, het geen onze financieele opzet volkomen in de war brengt. Ik beloof evenwel gaarne om u behulp zaam te zijn naar mijn vermogen om u deze zware taak te helpen verlichten en u kunt ervan verzekerd zijn, dat deze sa menwerking, al is onze geestesrichting ver schillend, zeer goed en aangenaam kan wezen. Toch meen ik U te moeten zeggen dat de mentaliteit in deze streek wel eenigs- zins anders is dan b.v. in Gelderland, het geen U blijkens ons eerste gesprek ook wel bekend was en wat U ook wel zult ondervinden. Bovendien hebben wij hier in politieke opzichten een gemeente met een zeer ge mengde bevolking. Ik hoop Mijnheer de Burgemeester, dat U hiermee goed reke ning zult willen houden en doen zult wat Zijne Excellentie den Minister van Bin- nenlandsche Zaken dezer dagen in de 2e Kamer zeide: „Zelf overtuigd anti-revolutionair besef ik, dat ik ook met de/opvatting van ande ren ten ernstigste rekening heb te houden" Indien U. Mijnheer de Burgemeester, ook in dit opzicht Uw ambt wenscht op te vatten, dan zal de Liberale Partij in deze gemeente U zeer even krachtig steunen als dit bil Uw voorganger steeds het ge val is geweest. Daarop voerde namens de R.K. Raads fractie de heer A. Brand Pzn. het woord; hij sprak als volgt: Rede van den heer A. Brand Pzn. Mijnheer de Burgemeester! Het is mij een genoegen, U ook namens de Katholieke Raadsfractie te mogen toe roepen: Weest welkom Burgemeester Verkerk, welkom in ons mooi Boskoop. De naam onzer Gemeente moge dan langen tijd in het Buitenland meer bekend zijn geweest dan in ons eigen Vaderland, maar in den loop der tijden is Boskoop geworden de gemeente waar van thans ook bijna ieder in den Lande weet: Boskoop is het Centrum van Boomkweekerijen. Die boomkweekerijen drukken een bijzonder Cachet op de Gemeente en zijn oorzaak, dat in de Zomermaanden vele vreemdelin gen, zoowel Buitenlanders als zij die bin nen onze grenzen Bloemen en Planten liefhebbers genoemd mogen worden, zich opmaken om een tocht of excursie naar deze bijzondere Gemeente te ondernemen. Weest welkom, maar ook moet ik er uw aandacht op vestigen, dat U, na het voorgaande, niet moet denken in het Aardsche Paradijs te zijn aangeland. O! neen. Ook de schoone boomen en planten onzer Gemeente werpen don kere schaduwen om zich heen en voor namelijk in dezen Crisis tijd zijn die scha duwen dieper en zwarter dan in gewone tiiden. Het spook der werkloosheid heeft alreeds danig huisgehouden in deze schoone Landouen en er zal veel van de stuurmanskunst der Overheid gevergd worden, om de ruïne door de crisis ver oorzaakt. een nog zoo dragelijk mogelijk aanzien te geven. Nu moge het waar zijn, dat achter de wolken de zon zich verbergt het oogenblik waar op de Zon zich weer ln volle majesteit aan het oog der Inge zetenen van Boskoop zal vertoonen, is vooralsnog niet aangebroken en zal, menschelijker wijze gesproken, nog langen tlid op zich laten wachten. Weest welkom in Boskoop, waar ook veel aantrekkelijks op ander gebied uw aandacht zal vragen. U zult hier vinden, wat betreft de Gemeente, een gezonden financleelen basis, goed functioneerende gemeente-bedrijven met volgestorte reserve viif, naar de eischen des tijds ingerichte lagere scholen benevens drie U.L.O.- scholen en waar van het Onderwijs, de toets eener redelijke eritiek kan doorstaan. Verder vindt U hier Tuinbouw onderwijs in verschillende nuance ais ook een driejarige Handelsavondschool, welke er ook mag wezen. Zooals u reeds zult weten, mijnheer de voorzitter, bestaat de Raad der gemeente Boskoop uit 13 leden, verdeeld over 5 fractie's en waarvan de R.K. Raadsfractie 3 leden telt, alzoo behoorende tot, of te rangschikken onder de grootere fracties. Wat mogen wij nu. mijnheer de voor zitter, bij uw installatie als burgemeester van Boskoop aan u vragen? Wij zouden u willen vragen, hier een beleid te voeren van strikte rechtvaardigheid, dit wil niet zeggen, dat wij meenen anders van u te kunnen verwachten, maar toch is dit wel één van de groote moeilijkheden waar mee de burgemeester van tijd tot tijd heeft te kampen en in dit verband vraag ik van u, aan alle partijen welke zich op wettelijke grondslag stellen: gelijke rechten. Ik zeg dit voor deze maal met na druk, mijnheer de voorz., omreden de Ka tholieke fractie van oordeel is, dat, Indien er in Boskoop een hoofd-ambtenaar of desnoods een gewoon ambtenaar, moet worden benoemd, de Katholieke solicitan- ten, al zijn daaronder superieure krachten, nooit voor een benoeming in aan merking komen en dat moeten wij be treuren. Nu weet ik wel, mijnheer de voor zitter, dat zulks in het eerst genoemden geval, door den Raad geschiedt, maar in het opmaken der voordracht of aanbeve ling heeft de. Burgemeester zeer grooten invloed. Op de tweede plaats, mijnheer de voorz., vragen wij u, een vaderlijk bestuur te wil len volgen, vooral in deze dagen van crisis en waar ik als tijdelijk wethouder eenigen tijd belast ben geweest met de af deeling: werkloosheidvoorziening, kan ik uit onder vinding spreken, nu zoovele huisvaders en gezinnen aan de zorgen van het gemeente bestuur zijn toevertrouwd. Het is voorwaar geen sinecure als men te zorgen heeft voor meer dan 300 ingeschreven werkloozen en waaraan wekelijks rond f. 2000— wordt uitbetaald. Hierin zijn nog niet opgenomen de vele jongelieden, die zonder werk en ook zonder steun door het leven moeten, ook daar voor vraag ik uw volle aandacht. Tenslotte, mijnheer de voorz., kan ik u wel zeggen, dat de Raad van Boskoop zich in den regel onthoudt van kleine kib belpartijen, dit neemt niet weg, dat wij wel eens scherp tegenover elkander staan, doch wij respecteeren elkanders meening en ik hoop, dat u geen spijt zult krijgen over uw benoeming als burgemeester van Boskoop, maar dat gij met Gods hulp uwe krachten zult wijden aan het heil van deze thans uwe gemeente en daarom eindig ik met dezelfde woorden waarmede ik ben begonnen: de Kath. Raadsfractie roept u toe: „Burgemeester Verkerk! Weest welkom 1 Rede van den heer Haring. Namens de A.-R. Raadsfractie sprak de lieer Haring het volgende: Bij uwe installatie tot Burgemeester in Boskoop, zij het mij vergund, namens de A.-R. fractie, onze hartelijke geiukwen- schen uit te spreken, waar het Hare Ma jesteit, onze geliefde en geëerbiedigde Koningin, behaagde, u te benoemen tot deze. voor onze gemeente zoo belangrijke taak. Het was voor onze fractie een ver blijdend bericht, toen uwe benoeming al hier bekend werd. Onze fractie spreekt bij het aanvaarden uwer gewichtige en verantwoordelijke taak, den wensch en bede uit, dat God, die door Zijne oneindige wijsheid het heelal regeert, en ook u geroepen heeft om in deze gemeente te arbeiden, ter be vordering en handhaving der goede orde, eensgezindheid, bloei en welvaart van deze gemeente en hare ingezetenen, dat Hij u in dit gewichtig werk zal willen sterken en door Zijnen Geest te besturen en u te willen geven, die wijsheid, dat beleid, die standvastigheid, onpartijdigheid en een dracht, die u ook hier noodig heeft, om uwen arbeid behoorlijk te kunnen ver richten, en met een gerust geweten en vertrouwen op Zijne goedertierenheid, Zijn dierbare Zegen over dezelve mogen afsmeken en verwachten. Onze fractie is voor twee-derde deel als nieuwe leden opgetreden, wij hopen dat onze samenwerking vruchtbaar voor onze gemeente zal mogen zijn. De tijden zijn in velerlei opzichten zwaar en moeilijk. Wij hebben Boskoop met zijn schoone cultures gekend als een plaats van welvaart en goede ontwikkeling en willen trachten mede te werken, om zooveel mogelijk te behouden het goede, opdat wanneer eens eengunstiger tijd zal mogen aanbreken, Boskoop's gemeente bij vernieuwing daarin zal mogen deelen. De heer P. D. Noest heette den nieuwen Burgemeester als volgt welkom namens de fractie der S. D. A. P. Toespraak van den heer P. D. Noest Mijnheer de voorzitter, Toen wij vernamen, dat u, mr. Verkerk, tot Burgemeester van onze Gemeente was benoemd, en wij onderzochten hoe u stond tegenover de Soc.-dem. gemeente-politiek, vernamen wij, dat in Hedel onze partij nog niet in de Raad is doorgedrongen. Welnu, mijnheer de voorz., nu moeten wij afwachten, hoe of u tegenover ons optreden staat. Wij hopen, dat 't in denzelfden geest zal gaan als bij uw voorganger, dan zal het mogelijk zijn met eerbiediging van elkan ders overtuiging de belangen der gemeente Boskoop te behartigen. Met deze enkele, maar ernstig gekozen woorden, roep ik u namens de vertegen woordigers der S.D.A.P. in dezen Raad het welkom toe. Tot slot nam de gemeente-secretaris het woord. Toespraak van den gemeente secretaris. Zeer geachte Burgemester. Op dit oogenblik zou lk niet graag na laten U mijnerzijds te verzekeren, dat ik U voor zooveel noodig en gewenscht met raad en daad bij de vervulling van Uw taak hoop bij te staan. Ik weet wel. dat ook zonder deze bereidverklaring behulp zaamheid van den secretaris kan worden gevraagd, maar dit neemt niet weg. dat ik er prijs op stel U te verzekeren, dat U op mij kunt rekenen. Gedurende ruim 2 jaar had ik het voor recht met Uw voorganger, burgemeester Colljn, te werken en u mag verklaren, dat RECLAME. St. Nicolaas en de malaise. Sinterklaas en zwarte Pieter Zaten boven op een dak. En genoten met hun beidjes Van een goede pijp tabak. Sint ging op een schoorsteen zitten En toen sprak hij tot zijn knecht: „Ik ga dit jaar óók bezuin'gen", „Want de tijden zijn heel slecht". „Daarom heb ik dit besloten: „'k Geef alleen de kind'ren iets", „Ook de vrouwen kleinigheden", „Maar de mannen geef ik niets". „Ai", zei Piet, „dat zij niéts krijgen" „Valt de mannen vast niet meel"..., „Ja", zei Sint, ik vind 't vervelend", „Of heb jij soms een idee?" Zwarte Piet trok aan zijn pijpje, Snoof de geur eens gretig op, En toen trok een glunder lachje Over Pieters zwarte kop. ,Hoor eens Sint, als zij niets krijgen", „Schrikt zich ied're man een bult". „En U zal toch óók wel weten ,,'n Mannenhand is gauw gevuld!" „Daarom... geef ze iets bijzonders"... „Heel goedkoop en tóch heel goed." „En ik hoef U niet te zeggen", „Wat dit dan wel wezen moet!" Sinterklaas trok aan zijn pijpje „Dat ik déar nou niet aan dacht „Fraaie rood met zilver doozen", „Met hun inhond.... geurig, zacht 1" „Doos met inhoud, ja hoe kan het", „Samen vijftig cent per pak", „Non, het is een reuze koopje", „Voor die DUBBELSTER tabak 1" „Let eens op Piet, vijf December" „Is 't voor alle mannen feest", „Want van elke soort cadeautjes", „„Trekt de DUBBELSTER [het meest UI" 1955 dit voor mij een bron van groote vreugde is geweest. Onze samenwerking werd door geen wanklank verstoord. Geen dissonant werd gehoord. Wij be grepen en verstonden elkaar volkomen. Ik hecht er bijzonder aan en U zult dit billijken indien ik met U in een even aangename sfeer zal kunnen werken. Het deed mij veel genoegen te bemerken, dat U waarde toekent aan een goede sa menwerking en prettige verstandhouding met den secretaris. Ik mag U verzekeren, dat mijnerzijds alles zal worden gedaan, wat daartoe bevorderlijk kan zijn. Met dit persoonlijk woord mag ik niet volstaan. Ook namens de ambtenaren mag ik getuigen, dat zij U met vertrouwen te gemoet treden. Land noch gemeente kan worden be stuurd zonder de hulp van personen, die zich voor de vervulling van hun taak heb ben bekwaamd en in die taak hun levens roeping vinden. Geen bestuurder kan de bijstand van den beroepsambtenaar ont beren. Hoe groot de macht en de kracht van den bestuurder ook mogen zijn. dat hij zijn taak zonder hulp van het ambte lijk apparaat zou kunnen vervullen, is uit gesloten. Dit geeft, zie ik goed, grond voor twee conclusies. In de eerste plaats deze, dat de ambtenaren tot hulp en bijstand geroepen, zich van hun verantwoordelijk heid moeten bewust zijn; dat zij, ook al treft onverdiende blaam, met opgewekt heid en blijmoedigheid hun werk verrich ten en zich met volle toewijding aan hun arbeid voor de gemeente blijven geven. De tweede conclusie, onverbrekelijk met de eerste samenhangend is deze, dat de ambtenaren, aldus handelend, mogen ver trouwen te dienen een bestuur, ln welks beleid de beginselen van recht en recht vaardigheid, ook ten opzichte van amb tenaren, op den voorgrond treden. Het verheugt mij zeer, burgemeester Verkerk, U namer.s de ambtenaren te mogen zeg gen, dat zij in U zien een burgemeester, wiens beleid deze kenmerken zal dragen. De burgemeester bracht hierna allen sprekers zijn hartelijken dank voor hunne woorden, waarna de vergadering werd ge sloten en een drukbezochte receptie plaatsvond, waarin de Burgemeester vele hartelijke gelukwenschen in ontvangst mocht nemen. Op een en ander komen wij morgen nader terug. RECLAME. in iedere keuken BAK- EK BRAADVET 1906

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 21