VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 No. 22609 bestaat aft ZES bladen STE BLAD. ELE KENNISGEVING TADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PAGÖCAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIE!^ per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen ntscbappen Tan ons Blad gevestigd zijn. Vbor alle advertentlën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentlën d bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opz<""«'ig van 10 Ots. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noofdemdepiefe Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie M07. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus-Ne. M. PRIJS DErZBR GOÜRAN'Trji Voor leiden per 3 maanden f. Ï.36; per week Buiten Leèden, waar agenten gevestigd zijn, per Franco per post f. 2.35 portokosten. t. 0.18 ,.«.W drankwet. r en Wethouders van Leiden algemeene kennis, dat H. A. Schenau, te Oegstgeest, een ft ingediend ter bekoming van B. voor den verkoop uitsluitend lvrijen drank voor gebruik in 1 Oude Vest No. 43, alhier. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. :N STRIJEN, Secretaris. 1 December 1933. 2015 PVOLGER van wijlen PROF. eekhof. de bezuinigingsmaatregelen n minister Marchant? vernemen is als opvolger van f. dr. A. Eekhof tot hoogleeraar tgeschiedenis aan de Leidsche it door de betrokken instanties en dr. G. Ph. van Itterzon, Ned. predikant te Den Haag. e ministeriëele beschikking op dracht reeds eenige maanden begint zich men in kerkelijke eerust te maken, dat zulks ver- t met een verondersteld voor minister Marchant om hetzij sche faculteit hier ter stede, te Utrecht op te heffen, omdat naar bezuiniging op het gebied r Onderwijs en omdat hij van zijn, dat de theologische oplei- van Staatswege behoort te ge- ldoch moet uitgaan van de Kerk sing is evenwel noch ten aan- 'e eerste, noch ten opzichte van kwestie gevallen. AAM JUBILEUM AAN DE SCHOOL NOORDEINDE. e heer G. de Jong Ez.n 40 jaar onderwijzer. G. de Jong Ezn. is hedenmorgen r van de Stadsgehoorzaal ter d van zijn 40-jarig jubileum op ootsche wijze gehuldigd. Be- hillende leden van het bestuur vereeniging waren verschillende n aanwezig, w.o. de heer T. S. J namens het Gemeentebestuur, j. Baak Jzn., inspecteur van het neer J. B. Meijnen,, inspecteur Volksonderwijs, de heer Boot i Plaatselijke Schoolcommissie, Jen. die op onderwijsgebied een ande plaats innemen. Verder natuurlijk alle schoolkinderen, n ietwat onrustig de komst van hs af. Toen hij met zijn echt- nnenkwam stonden ze „als een ■overeind en zongen pittig een od op de wijze van het Friesche en mevr. de Jong waren bij hun reeds met bloemen gehul- werden tusschen de zingende naar hun plaats geleid, tter van de Chr. Schoolveree- M- J Punselie sprak een kort rd Spr. wees er op. dat een 11 .40 jaar aan één school wel Vs in de onderwijswereld. De de blijdschap, welke de verga- heeft samengebracht is echter i; i'jd, gedurende welke de 'h de school heeft gewerkt, maar .aarop hij de school heeft ge- "e„er de Jong heeft zijn taak ende wijze volbracht. Hij was 'hsschen de schoolkinderen, een band gelegd tusschen de "ezil1 Hij heeft meegestre- liru.0rs nB naar omhoog van K» oacierwijs. Zoo zijn er vele rom de heer de Jong geprezen n- Spr. zal het hierbij laten. Er velen, die hun vreugde over nwi niten. God geve u, al- do vele jaren in ongebroken pt k") taak 'e kunnen blijven r der school heeft het •j|T h willen laten ,maar wil ook "lijk van waardeering aan- «uze van den jubilaris. Wat d. het komt in elk geval hp jtoon' WÜ danken Gock Ven Jong aan onze school USdaarna Gez. 2 1, "hsche voor ging in gebed. s was er voor autoriteiten en D gelegenheid den jubilaris toe vfa, 'n de eerste plaats ge- va» den heer J. Baak Jzn., eer h L' - d'e holde bracht 0I, °e Jong voor al hetgeen tnH u en ontwikkeling van „heeft gedaan. r-,Jgemeentebestuur werd het t c,or wethouder T. S. de dat de heer de Jong be»o en aan de gemeen- s hilii5n; Daarom bracht spr. de. Veertig jaaj ftan één school. Het gemeentebestuur wilde bij een zoo zeldzaam feit niet achter blijven met zijn gelukwenschen. Daarna werd het woord gevoerd door den heer J. B. Meijnen. het hoofd van de school waaronder de heer de Jong het eerst heeft gewerkt. Spr. voerde ook het woord als inspecteur van Chr. Volksonder wijs. Ook deze spreker huldigde den heer de Jong voor zijn werk. Veertig jaar aan één school Christelijk onderwijs te heb ben gegeven, veertig jaar dus ook de kin deren bekend te hebben gemaakt met den naam Jezus, is een groot voorrecht. Het is een verantwoordelijk werk. Maar dit heft het voorrecht niet op. Bij dit jubi leum ontbreekt, zooals Schiller het heeft gezegd, „geen enkel dierbaar hoofd". Dat is een vreugdevolle bijomstandigheid. Er zijn meer van zulke vreugdevolle bijomstan digheden. Spr. noemde er enkele. Spr. feliciteerde tenslotte de kinderen, het per soneel en het bestuur der school met zulk een onderwijzer; den heer de Jong wenschte spr. toe dat God hem nog lang voor zijn gezin en voor het Chr. Onder wijs mag sparen. Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer Boot, voorzitter van de plaatse lijke Schoolcommissie en door den heer A. de Jong, een broeder van den jubilaris die ook het woord voerde namens de Vereeni ging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en overzeesche gewesten. Tenslotte sprak het hoofd der school de heer A. L. L. Gathier die den heer de Jong prees als een uitnemend collega en als een geboren onderwijzer en namens de kinde ren en namens de collega's een aantal ge schenken aanbood, waarbij een groot ge juich van de kinderen losbrak. Na gebruik van een kopje koffie was het woord aan den jubilaris zelf. Deze be groette in de eerste plaats zijn oudste col lega Mej. v. Borselen, die hij bij zijn komst aan de school als jong onderwijzer ont moette. Spr. sprak daarna woorden van dank tot het Bestuur, tot den heer Gathier tot de collega's, tot de kinderen en tot de verschillende sprekers. Als jubilaris van 40 jaar bood spr. ver volgens namens zijn collega's aan het Schoolbestuur, dat 2 x 40 jaar bestaat een voorzittershamer met zilveren beslag aan. Ds. Punselie dankte voor dit geschenk met enkele hartelijke woorden. Tenslotte was het woord aan de kinde ren. Ze voerden een keurig programma uit op het tooneel en uitten op deze wijze hun vreugde over het jublieum van „mijnheer de Jong". Hoe aardig was het liedje van den baanveger, het A B. C, het onverwacht bezoek, Mekanieke Betje, om maar iets van het programma te noemen. Vooral het A. B. C. was een prachtig stuk werk. waar voor de onbekende samenstellers bijzon dere hulde toekomt. Bestuur, collega's, ouders, kinderen heb ben in groote eensgezindheid samen ge werkt om dezen dag voor den heer de Jong tot een prachtigen feestdag te maken waarop hij met groot genoegen en dank baarheid kan terug zien. Hedenmiddag is er te zijnen huize recep tie. o LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (November 1933) ingelegd f. 450.227.65 en terugbetaald f. 471,187.41. 134 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 119 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18456 inleggers, inclusief 1411 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde November 1933 f. 8.380.791.75 In 4744 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 13.319.— ontvangen. DE ARBEIDSBEURS. Op den 29sten November 1933 waren 3238 (vorig jaar 3742) werkzoekenden in geschreven. o ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM. Mevr. de wed. prof. dr. J. Valckenier SuringarNeytzell de Wilde te Wagenln- gen heeft aan het Academisch Historisch Museum alhier een belangrijke collectie brieven, dbcumenten, penningen en por tretten ten geschenke gegeven uit de na latenschappen van de Leidsche hoog leeraren L„ G. C. B. en W. F. R. Suringar. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: P. H. v. d. Voort, Kerkstraat 26, Noord- wijk, Café en slijterij. Overleden Eigenaar P. H. van der Voort, d.d. 28 Oct. 1933. N. Z. H. T. M. In de conferentie van 19 September werd de gedachte in everweging gegeven om een algemeen stratenboekje ter beschik king van het rijdend personeel te stellen. Terzake heeft de directie een uitgebreid onderzoek ingesteld. De ervaring, die men bereids met een stratenboekje van Haar lem heeft gehad, heeft geleerd, dat dit wel eenig nut heeft gehad, maar dat zulk een boekje vrij spoedig onvolledig wordt en daardoor periodieke vernieuwing be hoeft. Bovendien zijn de aanschaffings- kosten niet gering. Een en ander heeft de Directie dan ook, mede rekening houdende met de ook voor het bedrijf geldende slechte bedrijfsuitkomsten tot het besluit gebracht voorshands niet tot aanschaffing yan dergelüko boekjes over te gaap. verhuurdersbond voor leiden en omstreken. De Herfst-Iedenvergadering. In de groote zaal van het Bondsgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstre ken de herfst-ledenvergadering gehouden. Na zijn openingswoord herdacht de voor zitter de heer J. Zitman het lid van het bestuur, den heer J. Meijer, die dezen zo mer na een langdurige ongesteldheid is overleden. De door den secretaris, den heer P. T. de Jong, samengestelde notulen van de voorjaars-vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Hierna deelde de voorzitter aan de ver gadering mede. dat de heer Ant. de Neijs zijn steunplannen, welke hij in de vorige ledenvergadering heeft ingediend, na een bespreking op een bestuursvergadering, heeft ingetrokken. Naar aanleiding van binnen gekomen klachten over het lang uitblijven van bouw vergunningen en ter onderzoeking van het uitbreidingsplan van de Gemeente 'heeft het bestuur verschillende adviezen ge vraagd aan leden-bouwkundigen. Hoewel de Bond geen belanghebbende was bij het Uitbreidingsplan, zijn toch de voornaam ste verlangens in een request' aan den Ge meenteraad kenbaar gemaakt, door den Raad van de Gemeente goedgekeurd. In middels hebben de bouwkundigen, die het bestuur van den Bond hebben voorgelicht, zich in een Leidschen Bouwkring veree- nigd, die aansluiting zal vragen aan den Nederiandschen Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers en voor het bouwbedrijf de Leidsche afdeeling van den Nationalen Bond wenscht te gaan vormen. Bij enkele candidaatstelling werd de heer J. 't Hart tot commissielid van het bestuur benoemd. De door den penningmeester den heer J. van der Steen ingediende en aan de leden vooraf toegezonden begrooting voor 1934 werd na eenige bespreking ongewijzigd goedgekeurd. Uit de cijfers bleek, dat de Bond in ledental flink vooruitgaande is. Tot kasnazieners van het financieel be heer over het loopende boekjaar werden de beeren Ph. van der Drift. A. A. Volle- berg en K. Wielinga benoemd. Bij de rondvraag bracht een der dames leden ter sprake de financieele schade, die door eigenaren, welke perceelen hebben, gelegen in het saneeringsplan van de Bou- welauwen- en Paradijsstegen, wordt gele den. Niet alleen, dat de beste huurders on derdak in gemeentewoningen wordt ver schaft. maar ook de lage en verschillende grondprijzen, welke door de Gemeente aan de gedupeerde eigenaren wordt geboden, vormden 'n onderwerp van bespreking. Het bestuur zal een en ander nader onder de oogen zien. Door het zelfde lid werden maatregelen gevraagd tegen het hinderlijk kloppen van kleeden op vlakken door bo venbewoners van huizen. Van bestuurszijde werd aanbevolen met de huurders immer de huurovereenkomst in een Bondshuur- contract schriftelijk vast te leggen, omdat deze In dit euvel voorziet. Gevraagd werd om in de toekomst even als dezen zomer de leden in de gelegen heid te stellen om het Nationale Congres van den Nederiandschen Bond collectief te bezoeken. Het bestuur zegde zulks met ge noegen toe. Met het oog op het 40-jarig bestaan van den Bond in 1935 heeft het bestuur aan het hoofdbestuur van den Nederiandschen Bond gevraagd om in genoemd jaar het Nationale Congres in de Sleutelstad te houden. In principe heeft het hoofdbestuur zich hiertoe bereid verklaard. Vervolgens werden klachten geuit over de veiligheidsverklaringen, welke de Stede lijke Lichtfabrieken verlangen wanneer een huurder een woning gaat betrekken. Het blijkt in vele gevallen een maatregel te zijn, die aan huurders van woningen on noodige kosten geeft. Ook de huurinstallatie's, die door de Lichtfabrieken in de oorlogsjaren met draadleiding werden aangelegd, met de nimmer vervulde belofte, deze later door buisleidingen te vervangen, vormden een onderwerp van bespreking. Men vond het onjuist, dat de Directie thans de huiseige naren de verplichting oplegt deze huurlei- dingen zelfs te verwijderen en door mo derne buisleidingen te vervangen. Men keurde af de stugge wijze, waarop ambtenaren van deze fabrieken belang hebbenden van dienst zijn, waarom van bestuurszijde het advies werd gegeven in belangrijke gevallen zich rechtstreeks tot den heer Directeur van dezen dienst te wenden, die, zooals is gebleken, gaarne aan gegronde klachten tegemoet komt. Nadat de voorzitter de goed bezochte vergadering had toegezegd, dat in de om streken van de stad meerdere propaganda voor den Bond zal worden gemaakt, werd de bijeenkomst gesloten. -o KAMER VAN KOOPHANDEL. Naar wij vernemen heeft het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, daartoe gemachtigd in de vergadering der Kamer van 10 November 1933. besloten in de vacature Neimeier in de Bevrachtingscommissie voor het dis trict der Kamer te benoemen als lid: de heer A. van Nood, te Alphen aan den Rijn en in de daardoor ontstane vacature van plaatsvervangend lid de hoer J. slag, te Katgjjk aan Zee, iture van D. Bok- I LEIDSCHE CHR. JEUGDCENTRALE. Dr. ir. Van Beusekom over Kagawa. De Leidsche Chr. Jeugdcentrale hield gisteravond in „Concordia" haar eerste winterbljeenkomst. Als spreker trad op dr. ir. H. G. van Beusekom te 's-Gravenhage, met het onderwerp „Kagawa". De voorzitter der Centrale, de heer Bee kenkamp heette de talrijk opgekomenen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, dr. ir. H. G. van Beusekom, waarna hij er op wees, dat het goed is de aandacht te laten vallen op de groote figuren en hun levensgang na te gaan. Voor één ding zullen wij ons hoe den, dat wij niet vergeten, het groote ge heim van Kagawa's leven, het geheim dat ls: een dagelijksche vernieuwing van ge hoorzaamheid aan Zijn Schepper. Dr. Van Beusekom, direct hierna het woord verkrijgend, begon met op te mei- ken, dat Kagawa is een protestantsch dominé, die bijna zijn geheele leven in achterbuurten gewoond heeft. Gekleed in een linnen werkmanspak verkondigde hij het evangelie aan arme, slechte menscheri. Kagawa, die in 1888 geboren is, was niet alleen prediker van het woord, maar ook van de daad. Kagawa is door zijn aanraking met een zendeling christen geworden. Nu wilde hij ook prediker worden tegen den zin van zijn familie ,die hem liever diplomaat had zien worden. Op 19-jarigen leeftijd, hij was toen nog student, predikte hij al in achterbuurten, maar moest dit geruimen tijd staken we gens ziekte. Zijn eerste arbeidsveld lag in de beruch te wijk van de Japansche stad Kobe te midden waarvan hij ook ging wonen. Voor iedereen was hij thuis en te spreken. Kagawa gaf zich geheel en al zoo als een christen dat voor zijn naaste dient te doen. Hij heeft gewerkt dag en nacht. Kagawa wist zijn huisje uit te breiden als een lokaal waar evangelisatie-bijeenkom sten en cursussen worden gehouden. Enkele helpsters stonden hem in zijn wer ken bij; met een van hen is hij getrouwd. Veertien jaar lang heeft Kagawa in deze achterbuurten gewerkt om daarna zich speciaal te wijden aan de sociale organisatie. Hij wilde door zich te werpen op de vakbeweging en de coöperaties den socialen toestand van de achterbuurten verbeteren. Het christendom in tegenstel ling met het bolsjewisme kon alleen geven een goede sociale beweging. Aan Kagawa is dan ook de samenwerking tusschen de christelijke kerk en de arbeidersbeweging te danken. Van dit werk is Kagawa gekomen tot zijn evangelisatie-werk. Hij voelde dat de arbeidersklasse het christendom noodig had. Als middel om dit te bereiken richtte hij in 1921 een Vereeniging op. genaamd „Orde van de vrienden van Jezus", die zich als doel gesteld had een dieper en breeder geloofsleven. Overal waar nood en behoefte heersch- te, wilde hij helpen om zoodoende de massa van het volk te bereiken en de kerk in het middelpunt te plaatsen. Het werk voor de kerk is begonnen met de „1 millioen zielen-beweging". Er moest een krachtige christeneenheid komen. Door het schrijven van boeken, welke meer dan tweehonderd maal herdrukt wer den, verzamelde hij geld hetgeen door hem dan weer gebruikt werd voor zijn kerken en verdere actie. Voor zijn eigen levens onderhoud en dat van zijn vrouw en drie kinderen heeft Kagawa in Hollandsch geld omgerekend ongeveer f. 100 noodig. De rest wordt besteed voor zijn werk. De naam „Een millioen zielen-beweging" werd later veranderd in „De Koninkrijk Gods-beweging", omdat hij den eersten naam te eng-samengevat vond. Het christendom is voor het geheele volk. Groote nadruk wordt door Kagawa erop gelegd, dat een ieder zijn naaste moet brengen tot het evangelie van Christus Ook het leekenambt in de kerk wordt door Kagawa voorgestaan. Door zijn werken zijn in Japan verschei dene commissies en evangelisaties ont staan, die het evangelie brengen aan breede lagen der bevolking De beweging wordt gedragen door het gebed Kagawa, die in de eerste plaats een boodschap heeft tot het persoonlijke leven, heeft ook een boodschap tot de kerk en het sociale leven en ten slotte wil hij ook, dat in de internationale wereld Gods wil zal uit komen. Achtereenvolgens werden deze punten door dr. Van Beusekom aan een korte beschouwing onderworpen. De voorzitter dankte dr. Van Beusekom voor zijn hoogst interessante lezing waar na nadat pauze was gehouden enkele gekleurde films over het Japansche leven, de zeden en gewoonten werden vertoond. VLAAMSCHE DICHTKUNST. Voordracht van Maurice Roelants. Op uitnoodiging van de Litteraire Fa culteit der Leidsche studenten en het Dietsch studentenverbond, heeft de heer M. Roelants, letterkundige te Brussel, in het Academiegebouw een lezing gehouden over Vlaamsche dichtkunst. In de inleiding spreekt Roelants de mee ning uit, dat geen indeeling in de heden- daagsche poëzie gemaakt moet worden. Niet-tegenstaande er in de politiek 'n wen ding valt waart te nemen die de individu prijs geeft voor een nieuwe gemeenschap, heerscht er in de Vlaamsche letterkunde een individualisme zonder uitzondering. Roelants staat sceptisch tegenover elke klassificeering van den dichter. Hij haalt hierbij aan het feit dat hijzelf en de drie BINNENLAND. Wetsontwerp tot aanvulling: der Omzet belasting ingediend. (Binnenland, 3e BI.) De koffie wordt, ingaande 1 Maart, 25 ct. per K.G. duurder. (Binnenland, 3e BI.) De korting op Indische pensioenen; een uitzondering voor oud-militairen, die in verband met hun toegebrachte verwondin gen den dienst moesten verlaten. (Bin nenland, 3e BI.) In voorbereiding zijn wettelijke maat regelen tot beperking van uitverkoopen. (Binnenland, 3e Bi.) De Rotterdamschc gemeenteraad heeft besloten de gehuwde vrouw uit den ge meentedienst te ontslaan. (Binnenland, 3e Blad.) Moord te Vreeswijk; de dader heeft be kend. (Gemengd, 5e Blad.) De officieele opening der Katwijksche Winkelweek. (4e Blad.) De installatie van den nieuwen Burge meester van Boskoop, Mr. Verkerk; tal rijke toespraken. (6e Blad.) BUITENLAND. Nieuwe maatregelen in het Saargebied, (Buitenland, le Blad.) Minister Hymans over de Belgische han delspolitiek. (Buitenland, le Blad.) Nieuwe wet op de werkloosheidsvoor ziening in Engeland (Buitenland, le BI.), Een rede van Herriot. (Buitenl., le BI.), verdere medewerkers van „Het Fonteintje" de „fantasisten" van Vlaanderen werden genoemd, hoewel ze zich eerder reken schap gaven van de somberheid van het leven dan ..lollende" verzen schreven. Als de synthese van vier menschen met pl.m. tweehonderd verzen zoo mediocre gebeurt, wat zou ik dan, aldus spreker, een monster, maken van de synthese van de Vlaamsche dichtkunst. Liever raadpleeg ik, waar oriëntatie noodig is, mijn herin nering. Toen Roelants zijn eerste verzen schreef waren v. d. Woestyne en Gezelle de twee spitsen der dichtkunst. Na er op gewezen te hebben, dat hij den dichter meer met een menschelijke dan met een aestheti- sche maatstaf meet, teekent hij met en kele karakteristieke trekken deze twee grootfiguren; Gezelle, de eenvoudige, die met rustige bewonderende liefde aan vaard, v. d. Woestyne. die met hem een contrast vormt door zijn complexe natuur. Onder de epigonen noemt Roelants o.a. v. Cauwelaert, v. Heeke, v. Nijlen. De eer ste, hoewel formeel onder den invloed van v. d. Woestyne, mist diens groote somber heid, redt zich door droom en katholieke vroomheid van de ontgoocheling. Vroom heid, zuiver gevoeld, zonder dogma's. Van Heeke, zijn antipode door zijn vi talisme, v. Nijlen met stevig temperament vasthoudend aan zijn twee motieven, n.L het verlangen naar het Zuiden en heim wee naar de verloren jeugd. Spreker zou hem het liefst vergelijken met J. du Bellay in tegenstelling met van de Woestyne Baudelaire. In Karei van den Oever doet hem een zekere gekunstelde naïviteit soms onaan genaam aan. Na de pauze behandelt Roelants de na- oorlogsche poëzie. De Vlaamsche beweging ontstaat, het pacifisme in de dichtkunst wordt veroordeeld. Wies Moens is een van de voorvechters van die beweging. In de toenemende vormrevolutie zijn de mannen van „Het Fonteintje" reactionair Zij verkiezen het gebonden vers boven het losse. Tijdschriften worden opgericht met schoone leuzen en formules. In deze wereld vol grootspraak en idea- liseerende verteedering staat „Het Fon teintje" met een positieve ingetogen le vensopvatting, als het ware twee jaar te vroeg. In zooverre polemisch dat het niet polemiseerde, wel met een strijdbare hou ding, maar niet los van de aarde, rustig de mode trotseerend. Met Maurice Roelants vormden Karei Leroux, Richard Minne, Raimond Herre- man de groep van het Fonteintje. Leroux is een zachtzinnig, elegisch dichter. Minne acht spreker de belangrijkste van zijn groep. Hij is te vergelijken met Timmer mans, maar is veelzijdiger in zijn vertee dering, toorn, erkenning van het haatge voel en satyrischen aanleg en zijn opstand tegen al wat klein burgerlijk is. Herreman is onder hen de gevoelige clown. Vervolgens gaat spreker over tot een groep van litteraire tegenstanders. De la tere gedichten van Wies Moens bezingen het huiselijk geluk en sluiten aan bij de bundel „Het Huis" van Marnix Gysen, die naast de erkenning van het corrupte toch eigen evenwicht handhaaft en trouw en eer bezingt. Even noemt spreker Urbain v. d. Voorde, Mussche en van Houtte om tot slot te komen tot Willem Elschot. wiens gedicht .Huwelijk" hij naast „Maria Lecina" noemt als onovertroffen meesterwerk van dezen tijd. Roelants betuigde zijn spijt door den tijd verhinderd te zijn geweest over Paul van Ostayen te spreken. Spreker illustreerde zijn lezing met vele gedichten en boeide de aanwezigen door zijn goede voordracht.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1