Haring Kuipen bij de „Haven" LEJDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 1 December UIT BE OMSTREKEN. 1 °sse nummers van ons B Vooral 's middags ziet men te Katwijk aan Zee druk de haringkuipers aan het Werk bij het Prins Hendrikkanaal, in den volksmond „de Haven" zaliger nage dachtenis geheeten. Zij slaan na de af slag de met haring volgepropte tonnetjes weer dicht en hun regelmatig hamerge- klop klinkt tot vèr in den omtrek. Men ziet hier oen der bekendste haringkuipers van een der groote Katwijksche firma's aan zijn onvermoeibaren arbeid. Gelukkig dat zij in dezen tijd nog werk hebben! Op den achtergrond de toren der Nieuwe kerk aan de Voorstraat. KATvV u k. - Nov. JJ HAt4iN£>K.uipevj^AW VAN, AM veel besproken, dat ook reeds onzen lezers bekend is, of dat nog niet voldoende in „kruiken en kannen" is, om het reeds te publiceeren, Want evenmin als een jour nalist zich gaarne figuurlijk gesproken in de vingers snijdt, doen ook de ge meentelijke autoriteiten dat niet; vooral niet in een tijd als deze, waarin het beter is, geen schoone beloften voor een onze kere toekomst te doen! Maar wèl weten wij en dit is geens zins een phrase dat ook burgemeester Woldringh van der Hoop zijn ambt met hart en ziel is toegedaan en steeds de be langen van de Katwijkers waar dan ook met vuur bepleiten zal. Zijn prettig- gemoedelijke omgang, die hem tot een waren Burger„vader" stempelt, was in korten tijd oorzaak, dat velen hem reeds zijn vertrouwen schonken! En dat wil voor een bevolking, die zich niet gauw geeft en eerst men vergeve ons de uitdruk king graag „de kat eens uit den boom wil kijken" heel wat zeggen! XaUoozen hebben het in hun bestaan zwaar te ver duren, maar wij spreken geen ijdele woor den, indien wij hier verklaren, dat men gerust met zijn nooden naar burgemeester van der Hoop kan gaan, die ongetwijfeld een open oor zal hebben, voor al hetgeen zijn gemeentenaren bezwaart! Wij eindigden het onderhoud met de beste wenschen voor het beheer dezer diep getroffen gemeente, al stemt het verblij dend, dat ondanks de sterke achteruit gang der inkomsten, de financiën nog niet te zeer zijn aangetast en dat, indien de tijden niet nóg ernstiger worden, de Kat wijkers ook in 1935 voor nog hoogere be lastingdruk gespaard zullen blijven! Dit is bij alle ellende in groote groepen der Katwijksche bevolking toch zeker een lichtpunt in de duisternis, dat hoopvol stemt! 't Is maar het beste, het oog te blijven houden op de zonzijde, die er toch ook altijd nog is men denke aan het badbedrijf en de voortdurende gemeente lijke uitbreiding twee dingen, waar speciaal de winkeliers dankbaar voor mogen zijn! En tenslotte; ook in de vis- scherij en de tuinbouw zal stellig wel weer éénmaal een keer ten goede komen, al laat zij héél lang op zich wachten! Wij danken Mr. Woldringh van der Hoop van deze plaats voor zijn uiteenzet tingen en zien met vertrouwen zijn ge meentelijk beleid ook in de toekomst tege moet, temeer omdat deze burgemeester zich liieraan geheel kan wijden, hetgeen altijd, maar ln het bijzonder in jaren van depressie, wanneer de gemeentelijke be slommeringen zóóveel van een burge meester eischen. een dringende noodza kelijkheid is' Mogen wij eindigen met den vurigen wensch, dat de zon spoedig weer voor den Katwijker mag opgaan, al behoeft niet zóo te zijn, als m den tijd van den wereldoorlog, toen de visscherij er op nooitgekende wijze bloeide! Maar helaasjuist omdat de Katwijker ook tijden van fantastische hoogconjunctuur heeft meegebracht, is voor hem de even fantastische en bittere achteruitgang van het heden misschien dubbel zwaar te dragen! Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de we&eatèeij. KATWIJK. Steun aan den tuinbouw. Door het bestuur van de Tuinbouw- vereeniging Katwijk en Omstreken is voor de leden, verbouwers en aanvoerders van vroege aardappelen aan de veiling van den Regeeringscommissaris voor de uit voering van den Tuinbouwsteunwet de mededeeling ontvangen, dat een voorschot op over 1933 eventueel te betalen toeslagen kan worden uitbetaald. Dit voorschot op den toeslag bedraagt thans f. 0.50 per 100 K.G. Met de uitbetaling zal waarschijnlijk de volgende week een begin worden ge maakt. Onveilig duin. Het duinterrein achter de schietbanen zal volgende week wegens schieten met scherp onveilig zijn op Dinsdag tot Vrijdag van 9—2 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN. In de plaats van den heer A. C. van Mil, die bedankte, is tot lid van het R.K. Armbestuur benoemd de heer G. v. Wouw. KATWIJK AAN ZEE. JUBILEUM-UITVOERING DER CHR. MONDORGELCLUB. Groote belangstelling voor een geanimeerd concert. In de geheel bezette zaal voor Prot. Be langen werd gisteravond het 5-jarig be staan van „Concordia" herdacht. Ds. Kalkman liet zingen Ps, 138: 1 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord herdacht ds. Kalkman dit eerste lustrum en feliciteerde de mondorgelclub daar hartelijk mee. Een overzicht werd gegeven van de „ups en downs" welke werden mee gemaakt, maar „Concordia" met haar 80 leden heeft zich gehandhaafd. Dank zij de uitnemende leiding van den directeur den heer J. J. v. d. Reijden uit Leiden hebben de jongens zich goed kun nen oefenen! Het voordeel van de oefe ningsavonden is ook, dat de jeugd van de straat gehouden wordt. Ook heette spr. welkom den heer Spaanderman, die zijn mederwerking zou verleenen met zang, begeleid op de piano door den heer G. Ho- fenk. Met den wensch, dat allen een goe den avond zouden hebben, eindigde spr. zijn openingswoord. Hierna nam de nieuwe directeur de heer J. J. v. d .Reijden de leiding over. Begon nen werd met een paar godsdienstige liederen „Ga niet alleen door 't leven" en ..Op bergen en in dalen". Hierbij bleek al dadelijk, dat Concordia een bekwamen directeur teruggekregen heeft, die haar goede leiding weet te geven. Opgewekt en frisch werden een paar pittige marschen weergegeven, en ook het bekende lied „Sarie Marijs". Na de parademarsch „Turf in je ranser', hadden eenige huldigingen plaats. De voorzitter van de mondorgelclub, de heer B Muller bood met een erkentelijk woord den directeur een mooie palm aan in een schoone vaas, waarna een .Lang zal hij leven" werd gespeeld. De directeur dankte met eenige welgekozen woorden. Den heer Muller, die al deze 5 Jaar voor zitter is geweest, jverd door Let bestuurs lid D. Harteveld namens de ledén een armbandhorloge aangeboden, voor al het geen hij in dien tijd voor de club heeft gedaan. Deze dankte voor dat huldeblijk met eenige woorden. De Leidsche mondorgelclub ,3ravo" was vertegenwoordigd door de heeren P. van Egmond, voorz.; C. Oljé, seer., en J. Rijs- dam, penninmeester. De heer v. Egmond feliciteerde namens „Bravo" de jubileerende vereeniging en bood een prachtlgen mand met bloemen aan. Voor de pauze werd nog gespeeld „Grootvaders klok" en „Bodensee". Veel tot het succes van den avond heeft ook bijgedragen de voordrachtkunstenaar de heer Spaanderman uit Leiden. Met den heer Hofenk aan de piano heeft hij de ge- heele zaal geboeid met zijn boeiende voor drachten. Men zal hem gaarne hier terugzien. Na de pauze zette Concordia haar ver dienstelijk spel voort, met een paar gods dienstige liederen. Nadat Concordia nog het Wilhelmus gespeeld had, werden ge zamenlijk van dat lied de twee bekende coupletten gezongen. Ds. Kalkman sprak nog een slotwoord. Deze sprak waardeerende woorden over het spel van Concordia en dankte den heer v. d. Reijden voor het werk, dat hij verricht had. Ook bedankte hij de heeren Spaanderman en Hofenk voor het ge- ge vene. Hier ls gezonde humor gegeven! Alle kunsten op aarde vergaan, maar de kunst van de muziek en de zang blijven eeuwig, want God wordt daarmee in den hemel geprezen! Ds Kalkman eindigde met dankgebed. Het embleem van de Winkelweek. Niet ieder heeft begrepen, waarom voor deze winkelweek het embleem is gekozen, vervat in het beeld naar een reclame-tee- kening, gemaakt door den heer G. M. Munthe, ten dienste der Visscherfltentoon stelling. Het stelt een bomschuit staande op de werf voor de Oude Kerk, voor. De bomschuit vertegenwoordigt het sym bool van noesten arbeid, handel en in dustrie terwijl de in de onmiddellijke na bijheid staande kerk het symbool is van het geestelijke. Arbeid, handel en industrie zijn de fac toren, die in deze winkelweek een groote rol spelen en wier moeizaam streven rij kelijk» beloond moge worden! Maar wij weten ook. dat het aloude vis- schers-devies is: „Op hoop van zegen?" In de Baljuwstraat heeft de politie in den afgeloopen nacht een heerenrijwiel onbeheerd aangetroffen. Bij nader onder zoek bleek het toe te behooren aan den heer J. A„ die het 's avonds tegen zijn woning in het Oostpad had gezet. Het rijwielbelastingmerk bleek ontvreemd te zijn. o LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Geerlruida Gijsbertha Maria, d. van J. H. M. v. Haaster en J. M. Elfe rink Johannes Petrus, z. van St. R. Lemmers en E. van .Bèek Martinus Nico- laas, z. van M. Duinev^ld en W. Meijer Maria Theodora, d. .van J. de Kuijper en M. A. Hoogkamer Geertruida Mar- garetha, d. van J. C. v. Ruiten en H. Koelewijn Petrus Theodorus, z. van S. F. Apeldoorn en M. J. W. v. Mulbregt Jannetje, d. van G. Hollander en J. Leusink. Overleden: Johanna Adriana Groene- wegen, 20 jaar Theodorus Kortekaas, echtgenoot van Fr. v. Kampen, 79 jaar. Ondertrouwd: V. H. Horsman en S. v. d. Schaaf. Getrouwd: A. de Wit en P. J. Weijers. Loop der Bevolking. Vertrokken: Mej. A. C. J. A. v. Lieshout, naar Haarlem J. Reijerkerk, naar Noord- wijk L. Tos, naar Katwijk Mej. J. A. M. Vermeer, naar Katwijk G. C. v. Dijk, naar Sassenheim Mej. N A. v. Ealderen, naar 's üravenhage J. v. Diest en gezin, naar Hillegom. Bijeenkomst der Chr. Hist. Jongerengroep De Chr. Hist. Jongerengroep hield in Hotel „De Witte Zwaan" een flink bezochte ledenvergadering onder leiding van den Voorzitter de heer Wiersma. Nadat gezongen is Gez. 22 1 en 3 sprak de Voorzitter een openingswoord waarin hij den spr. ds. Langman welkom heette en een tweetal leden van het Bestuur der Kiesvereeniging. Het woord wordt gegeven aan ds. Lang man over het onderwerp: „Bezinning". Het is aldus spr. meer dan ooit noodig zich te bezinnen. De tijden die wij beleven zijn bijzonder geschikt voor den Christen om te zien, de leiding Gods in de wereld geschiedenis. De crisis die wij doormaken, is een oordeel of keerpunt. De C.H. Partij heeft de meeste nieuwe dingen die tegenwoordig gepropageerd worden reeds lang voorgestaan. Aan het einde zijner rede wekte spreker de aan wezige op het C.H standpunt zich terdege te bezinnen. Enkele vragen werden gesteld en door de spreker op uitvoerige wijze be antwoord. De spreker werd dank gebracht voor zijn bezielend betoog. Na de rede werden huis houdelijke zaken besproken, terwijl het verdere gedeelte door voordrachten en muziek werd opgeluisterd. A.R. Propaganda-Studieclub. In de Geref. Bewaarschool hield de A.R. Propaganda-Studieclub haar eerste leden vergadering onder leiding van dr. Algera. Ongeveer 25 leden zijn reeds als lid toege treden, terwijl nog meerderen worden ver wacht. Medegedeeld werd dat de vergadering steeds toegankelijk zijn voor leden der Kiesvereeniging. Deze vergadering droeg een meer huis houdelijk karakter. Een Bestuur werd ge kozen, het reglement vastgesteld. Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Lisse. In het Wijkgebouw van het „Groene Kruis" hield de Ned. Chr. Vrouwenbond een openbare vergadering. Als spreekster trad aldaar op mevr. van DijkHuurman van Amsterdam over „Het Leven der ge vangenis-bewoners". ingeleid door mevr Tichelaar. De spreekster schetste boeiend het leven ln de strafgevangenis te Rot terdam en vertelde veel van de ervaringen die zij opdeed, 'n haar functie als be stuurslid der Ver. tot zedelijke verbetering der Gevangenen. Zij wekte op tot zede lijken en daadwerkeiyken steun aan deze on gelukkigen. Mevr. Tichelaar dankte haar voor deze leerzame rede. GROOTE PROPAGANDA-AVOND DER PADVINDERS. Rede van den Burgemeester. Op de bovenzaal van „De Witte Zwaan" werd een groote propaganda-avond gehou den, georganiseerd door de groep Padvin ders „Kaninefaten" alhier. De zaal was stampvol, een groot succes voor onze Pad vinders! De voorzitter van het bestuur Dr. G. Tichelaar opende met gebed en heette de talrijke schare, in het bijzonder den Bur gemeester Baron S. van Wijnbergen, har telijk welkom. Allereerst werd echter de vlag gebroken. De padvinders zongen hun padvinderslied waarna Hopman M. J. van Heuven het doel en de organisatie der Padvinderij uit eenzette. De fiopman deed mededeelingen over het Padvindersleven betreffende n.l. het oefenen der zintuigen en het ontwik kelen van het opmerkingsvermogen, het verhoogen van lichamelijke vaardigheid en hygiëne, hetgeen men tracht te bereiken door gymnastiek, afstandsmarschen enz. Na een nummer van het Kaninefaten- orkest brak een aardig moment aan, n.l. de installatie van een nieuw lid. Nog zij opgemerkt, dat de Hopman en de Akela's v. d. Meulen en van Ginhoven er slag van hebben om de aanwezigen met hun ver kenners en welpen aangenaam bezig te houden. Het woord werd nog gegeven aan den Burgemeester Baron van Wijnbergen. Deze zeide dezen avond bijzonder te heb ben genoten, in het bijzonder van de in- stalleering van het nieuwe lid. In deze moeilijke tijden is er nog hoop, want het is een feit dat er nog een toekomst is. Er groeit weer een nieuw geslacht. De aan komende jeugd wordt in Padvinderij op gevoed, voorgelicht en gevormd. Dit brengt ouders en kinderen samen. Zich in het bijzonder tot de padvinders wendend, zeide de Burgemeester: houd je ideaal hoog! Als padvinders maken jullie veel kans kranige kerels te worden! Het doet mij genoegen dat jullie vanavond ge toont hebt, dat flinkheid niet ruwheid behoeft te zijn. Wordt straks flinke kerels in de maat schappij! Stelt er een eer in tegenover je ouders buigzaam, volgzaam en gehoorzaam te zijn! Hierna sprak dr. Ruys een kern achtig slotwoord waarna met dankzegging gesloten werd. NOORDWIJK. Loop der bevolking. Gevestigd: A. Glatthaar, van Seedorf, naar Hoofdstraat 61 S. A. Jkvr. van Lidth de Jeude, van Bennebroek, Duinlaan 11, naar Oranjeweg 10 J. M. Romijn en fam., idem, idem W. M. Bongers, van Nijmegen, Ubbergscheweg 172, naar Pickéweg 16 G. W. A. Goede, van Noordw.nout Nieuwe Duinstraat 48, naar Tramsteeg 21 J. Reijerskerk, vap Lisse, Julianastraat 9, naar Hoofdstraat 48 J. Bouwmeester, Van Hoogeveen Cr403, naar Nieuwe Zeeweg 1 P. N. van der Willik en fam., van Delft, van Leeuwenh.straat 24, naar Zd. Boulevard 22 E. W. Bakker van Katwijk, Valkenb.weg 9, naar Hoofd straat 12 E. C. H. Trautwein en fam., van Amsterdam Barth Ruloffstraat 5, naar Wilhelm.straat 35 E. Oberclus, ^an Ratingen, naar Wilhelminastr. 35. Vertrokken: C. J. de Grauw, en fam. van de Ruijterstraat 58, naar Katwijk, Weth. Meerburgstraat 116 L. Verweij, van Nieuwe Zeeweg 1, naar Ermelo, El- speet R. C. 10 J. van de Polder, van Zwarteweg 20, naar Schiebroek, Adr.laan 24, Tuinstad G. H. Veldhuijsen, van Zwarteweg 20, naar den Haag, Migwei straat 144 G. Hartig, van Zd. Boulevard 5, naar Duitschland E. K. Holzapfel, idem, idem W. Luck, idem, idem H. J. Meinen, idem, idem W. Menzel, van Kerkstraat 36, naar Walsum, Schlos- strasse 26 A. C. van den Berg, echtgen. van Th. de Mooij, van Pickéstraat 25, naar Rijnsburg, Moleneind 18 B. J. J. de Groot, van Pickéstraat 62, naar Vrasselt bij Emmerich. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Johannes, z. van C. M. Noordermeer en J. Hockx. Ondertrouwd: G. A. E. Duijster en A. Zoutendijk J. E. A. Post Uiterweer en J. M. Seret. Getrouwd: D. Admiraal en G. Oepte. Overleden: Aaltje Romijn, 81 jaar, geh. met A. J. van Leeuwen. Jaarfeest C. J. V. De C. J. V. „Volg Mij" vierde haar 19e jaarfeest in de garage „Centraal" Er waren naar schatting een 600 aan wezigen toen ds. Cupédo te ruim half acht, nn de gebruikelijke opening, een korte inleiding hield. Terecht merkte spr. op dat de C.J.V. de kunst verstaat zulk een avond te organiseeren; zij weet de men- schen te trekken en hen een ganschen avond, door een keurig verzorgd pro gramma bezig te houden. Spr. wenschte haar geluk met dit 19e jaarfeest en hoopte dat de C.J.V. het volgende jaar, als zij haar kroonjaar viert nog meer in het midden der belangstelling zal staan. Nadat het bondslied gezongen was, las de secre taris het jaarvers.ag voor dat kort en kern achtig was samengesteld. Hierna werd met het eigenlijke feestprogramma begonnen, waaraan medewerkten de Chr. mondhar monica vereeniging „Concordia" o. 1. v. den heer A. Stemfoort en een zangkoor o. 1. v. den heer Joh. Admiraal. Het zangkoor bracht eenige zeer mooie liede ren ten gehoore en vervulde een voorname rol bij de tableaux „Ontwaakt" en ,,'t Kruis van Jezus". Het eerste optreden van de mondharmonica vereeniging was een waar succes, enkele nummers moesten zelfs ge- biseerö worden. Veel succes verwierven mede de beide samenspraken „Bram ais dokterbediende" en „'t Kan verkeeren", die de lachlust danig opwekten. Door ds. Cupédo werd op de gebruikelijke wijze gesloten. Geen muziektent? Naar wij vernemen stellen B. en W. aan den raad voor, gezien de zeer slechte tijdsomstandigheden, van gemeentewege geen geld beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een muziektent in Noordwiik aan Zee. Het kwantum goedkoop dat van regeeringswege ver bedraagt alleen voor onze lijks ongeveer 1300 pond. Door den burgemeester meente is een vergunning Verl hetf houden van een collecte ten „De zieke werkman" aan het 1 vereeniging „Door Eendracht V Door B. en W. wordt aan voorgesteld möt ingang van 1 j eervol ontslag te verleenen aan wijzeres der openbare school mei wegens daling van het aantal en de bezuinigingsmaatregelen regeöring ten opzichte van het B. en W. stellen aan den kostprijs per leerling al71 art. 101 der Lager Onderwijswet iaar 1931 vast te stellen op f t leerling. o WOORDWIJKERHOU Rijwieldiefstal. B-ij den heer S. Verdegaal alh' een goed heerenrijwiel ontvreemd oud-karretje werd er voor in <fe gezet. De politie doet onderzoek. Liefdadigheidsuitvoering. In het patronaatsgebouw van St gaf de Tooneelvereeniging „D.V,~ liefdadigheidsuitvoering ten bate Armen uit de parochie. De zang*e~ „St. Cecilia" verleende haar med Kapelaan Loerakker opende bezochte bijeenkomst. De winkelweek. In café „De Zwaan" zal Wc' avond de winkelweek officieel wo sloten. o OEGSTGEEST. Vergadering R.K. Geitenfokveree Gisteravond is ten huize van d Molenkamp een ledenvergadeiing den van de R.K. Geitenfokvereenn Willibrordus"; de voorzitter de Schrama opende met den Chr. degedeeld werd dat door den B ter toestemming is verleend de van de aangevraagde groote vcrlo bate van de kas der vereenigin maand uit te mogen stellen kunnen worden afgewerkt. Hierna de Kascommissie verslag uit; de be van den penningmeester, den heer mann zijn in volkomen orde bevon aantal leden verzuimden tot h contributie te voldoen. De penniu dankte de commissie voor de aan samenwerking. Naar aanleiding r pende geruchten over onregelmaf met een ter dekking staande bo aangedrongen op scherpe controle drukkelijke specificatie van de houders. Namens de vergadering de voorzitter de Kascommissie voor houden controle, en den penning voor zijn gehouden beheer. Na ro sloot de voorzitter de vergade" den Chr. groet. Demonstratieavond der „Driehoeksmeisjes." De afd. Oegstgeest van de N.M.fy bekend onder den naam „Driehcc" jes" gaf een demonstratie-avond ln Met een opmarsch achter de cf werd het programma geopend Het stond onder leiding van mej. Pla' dat de vlag geplaatst was verzocht J. Jansen Schoonhoven te zingen 100 1 en 4. ging voor in gebed en een kort openingswoord. Daarop de groepsinspectie plaats en werd lied gezongen en de clubwet voo.3 Hierop werden uitgevoerd, vrije oe gen, driehoekgymnastiek en enkele s In de pauze werd door elke club aan Plaizier een bloemenhulde aangeb_ Nog volgde een demonstratie van oe B.O. waarmede werd aangetoond c meisjes in tijden van nood waarna nog eenige volksdansen uitgevoerd. Öp treffende wijze demons eenige tweetallen van meisjes het hoekswerk. Een aardig tafereeltje meisjes rond het kampvuur was nt Het geheel maakte een goeden indrjj Hoewel de opkomst van de jeug als een verblijdend teeken is te be wen. is toch jammer dat velen hun orde, die door de driehoeksmeis) eoed werd gedemonstreerd, niet wis waardeeren. De hen toegediende &e fine moge, zoo velen zullen hm* herhaling voorkomen. De kan op «en welgeslaagden avond teru Voor het examen solo-spel (P slaagde aan het Koninklijk Conserv te Den Haag de heer Aart SminK, zijn behalve aan ons Bureau verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stations Firma A. J. H. WIJTEN'R Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, SigarenK Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERW1L Az. Hoog*| A. M. v. ZWICHT - Breestraat Joh. HOGERVORST. Haarl.str A. VAN EGMOND, Sigaret Haven 2/4 en bij BOEKHANDEL VAN DER 1 Geversstraat No. 59 - en des Zaterdags bij A. H. V. d. VOOREN, H. R')" Kiosk Prinsessekade.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 16