SINT NICOLAAS-STEMMING GOEDE OPLOSSIN OPLOSSINGEN. ANEKDOTES. het aardige, kleine meisje genoegen te doen. „Nou, liefje, schrijf jij dan maar aan Sinterklaas dat Griet Struik in de Scha- pensteeg woont bij vrouw Kroon op het zolderkamertje. En wat wil je graag, dat Sinterklaas voor je meebrengt. Greet?" hield Miep aan „Als 't kan, heb ik het liefste wat ko len voor mijn kacheltje", was het ant woord. „Hè. wat heb je nu toch aan kolen?" lachte Miep. „Je moet iets lekkers vragen en wat moois .Jawel, nóg al meer vragen" zei de vrouw. „Als Sinterklaas me wat kolen brengt, ben ik al best in m'n schik, kind Dan is mijn kamertje warm, als ik uit mijn werkhuizen kom „Nou, Greet, dan ga ik maar gauw aan moeder vragen mij te helpen met den brief!" juichte Miep en ze huppelde weer naar de huiskamer, waar moeder de ont bijttafel afruimde. Ze vleide toen zoo lang en vertelde moeder zooveel over Greet, die altijd door Sinterklaas werd vergeten dat moeder maar dadelijk begon met juist te schrijven zooals Mien dit wenschte. Daar na las zij het Miep voor. „Lieve. Sint Nicolaas". zoo begon ze „Ik heet Miep Ravenberg, die u verleden jaar zoo'n prachtige pop bracht en zooveel lek kers. En nu heb ik u in mijn briefje weer gevraagd om een eetserviesje en een sprookjesboek. Maar u behoeft mij heele- maal geen serviesje en ook geen boek te brengen, lieve Sinterklaas. Brengt u maar veel liever aan Greet Struik, onze werk vrouw, die bij vrouw Kroon op het zolder kamertje in de Schapensteeg woont een heeleboel kolen voor haar kacheltje "^n doet u er alsjeblieft ook nog wat lekkers bij. Want Greet heeft ..rimmetieke" vin gers, zegt ze. en daarom, kan ze u zelf niet schrijven. Daarom doet miin moeder het voor haar en voor mij. Dag lieve Sint-Nicolaas, en ik dank u wel MIEP. Heel gelukkig was Miep, toen ze daar na zelf het briefje in een enveloppe mocht sluiten en moeder haar beloofde, het straks naar het postkantoor te zullen brengen. ..Dan kreeg de Sint het heel gauw", zei moeder. Op den avond van 5 December, toen het flink vroor, zat Greet op haar zolderka mertje. Ze was heel dien dag thuis ge weest, want ze had nog maar weinig werk huizen. Ze werd te oud voor het zware werk en met haar door rheumatiek ge kromde vingers, ging het werken niet vlug meer Koud. bar-koud was het dien avond op Greets kamertje, en koud was ook het potkacheltje. Reeds was het vier dagen ge leden. sinds daarin het laatste kolengruis was verstookt. Met de handen onder haar wollen omslagdoek zat de vrouw als in gedachte, te staren naar een klein petro leumstel. waarop een keteltje stond. „Veel warmte geeft dit ook niet" mom pelde zip „Maar 't is toch beter dan niets. Ja. 't is eigenlijk dom van me. hier te zit ten kleumen, 'k Ga maar vlug naar bed.." Moeizaam kwam ze uit den ouden, rieten leunstoel. Met de gedachte, zich vlug uit te kleeden. begon ze haar schort los te maken Doch terwijl zij daarmee bezig was schrikte zij op door een luid kloppen op de deur van het kamertje. „Wie is daar!" riep ze met angstig be vende stem. .Ik!" riep eenigszins zeurige, krakende stem „Ik ben het, juffrouw Struik!" .O. bent u het. juffrouw Kroon?" vroeg Greet, terwijl ze opstond en de deur op een kier opende. „Ik wilde juist naar bed gaan." „Maar, mijn lieve mensch!" viel weer de zeurstem in. „wil je nu al naar bed gaan? 't Is nog geen half acht! En dat nog wel op Sinterklaas-avond!" Greet wilde juist zeggen: „Voor m ij toch niettoen juffrouw Kroon, dc deur wat verder open duwende, voor haar stond met een groot pak in haar rechter arm en een brief in haar linkerhand. „En kijk dan toch eens, mijn lieve mensch. wat Sinterklaas nog wel voor je heeft ge bracht!" ging ze, nu wat minder zeurig, voort, het pak voor de verbaasde Greet op de tafel neerleggende. ,JEn deze brief lag er bovenop, toen ik het pak voor de straatdeur vond Greet was er stil van. Ze wist niet, wat te doen met het vrij groote pak. Ze durfde het zelfs nog niet te openen. 't Kan best een vergissing zijn, juffrouw Kroon," sprak ze tot de nieuwsgierig het pak betastende vrouw. Nooit wordt er zooveel lak gebruikt Als in de laatste weken; Je struikelt over kist en doos, Hoort niet gewoon meer spreken. De een rijmt vroeg, de ander laat. Maar „rijmen" doen ze allen, En 't peinzen over 't juiste woord Doet meen'gen dag vergallen. Geen kasten, of ze zijn op slot, Juist als j' er in moet wezen, En c'k verbergt voor iedereen F'- '-«= wat met heim'lijk vreezen. c? ukiiip komt hieraan een eind - 't vondj'is gekomen, t ndje van St. Niklaas," we allen droomen! HERMANNA. (Nadruk verboden). „Maar, lieve mensch, lees dan toch eerst, wat er in den brief staat," sprak deze. Met bevende handen opende toen Greet de enveloppe en nadat zij het briefje had gelezen, riep ze bijna jüichend uit: „Ja, ja. u hebt gelijk, juffrouw Kroon! Het pak is mij werkelijk door Sinterklaas toegezonden! De goede Sint bracht het in een van mijn werkhuizen! Bij mevrouw Ravenberg bracht hij het en die zond het toen dadelijk naar hier! En maakt u het nu alsjeblieft even voor me open, juffrouw Kroon, want met mijn stijve, koude vin gers krijg ik dat touw niet los. „Ja, 't lijkt hier wel een ijs-kelder," sprak juffrouw Kroon, terwijl ze een mes greep en daarmee het touw doorsneed. „O, en ik ruik al iets fijns! Iets, dat als taart ruikt! Maakt u het nu maar verder open, juffrouw Struik Als een kind, dat verheugd is, pakte toen Greet de stevige kartonnen doos uit, waarin ze vond: een bus cacao, een zak gemalen koffie, een zak suiker, een specu laaspop en een G van banket! En onder dit alles lag nóg een briefje, waarin Greet las, dat Jansen, de kolenhandelaar, den volgenden dag een mud kolen zou brengen. „En nu zult u toch niet meer zeggen, dat Sinterklaas niet aan u denkt," sprak juf frouw Kroon, toen Greet een poosje later bij haar in de warme kamer zat en zij beiden zaten te smullen van het lekkers. „Neen, dat zal ik zeker niet meer," be loofde Greet. „En ik wilde nog wel naar bed gaan! Wat is die Sinterklaas toch een beste man, hè?" „Dat is hij," stemde juffrouw Kroon toe. Dit zei Greet ook tot den knecht van den kolenhandelaar, toen deze haar den vol genden morgen de kolen bracht. Ze was toen zóó blij, dat zij hem een stuk van de speculaas-pop gaf. Maar er wachtte de arme werkvrouw nóg een verrassing! Die kwam op den dag, dat zij weer moest helpen in het groote huis van mevrouw Ravenberg. Daar bracht kleine Miep haar toen een pakje, waarin Greet een paar warme, vilten pantoffels vond. „Die moet je aantrekken, als je met koude voeten thuis komt, Greet," zei het aardige, kleine meisje. „Dan komt er geen „rimmethiek" in je voeten, zegt moeder." „Ach, ach, en heb je dat allemaal in dien brief aan Sinterklaas gevraagd?" vroeg de vrouw vol verbazing. Miep knikte, en sprak bijna fluisterend: „Moeder schreef voor mij den brief, om dat ik nog niet kan schrijven, weet je? Maar ik geloof stellig, dat moeder niet zóó schreef, als ik het heb gevraagd. Want ik zei, dat Sinterklaas mij geen eetserviesje en geen sprookjesboek behoefte te bren gen, maar wel kolen voor je kacheltje, Greet. En nu kreeg ik toch het serviesje èn het sprookjesboek èn nog héél veel meer. Hoe kan dat nu toch, Greet? Be grijp jij dit nu?" „Ja. mijn lief hartje," sprak de vrouw. „Ja, Greet is maar een anne, domme vrouw, die op school heel weinig heeft kunnen leeren. Maar toch begrijpt ze, dat die goede Sinterklaas altijd allen beloont, ciie goed zijn en lief voor hen, die arm of ongelukkig, of eenzaam zijn zooals ik.... Daarom zal je moeder wél het briefje heb ben geschreven, zooals jij het wilde. Maar 't was Sinterklaas, die het anders wilde. Hij, de goede Sint, die zooveel van brave kinderen houdt, wilde een lief, klein meisje beloonen, omdat zij alles vroeg voor een arme, eenzame werkvrouw, en niets voor haarzelf verlangde. Jij, lief hartje, hebt oude Greet een heerlijk St. Nicolaas-feest bezorgd!" TANTE JOH. GOEDE OPLOSSINGEN DER i ONTVANGEN VAN:] Rika en Geertje v. d. Berg L vorige week), Beppie Keereweerl vorige week) Bep van Doorn I vorige week)Deze brieven de rfl allen te laat ontvangen. Eempien Wassenaar, Jopie Rensje Buurman, Nita Caman janna van den Anker. Mariuj Anker, Neeltje Slappendel, Abr woning, Bep van Doorn. Lilljl Leeuw, Johan Zandbergen \V[ bergen. Krijn Haasnoot, Geerir Corrie Delfos Rika van den BerJ van den Berg. Joop Schouten Johannes Jacobus Planje. Corn bouw, Jannie de Water. Frans j Conny van Vliet. Aaltje van Vli| van Vliet, Adriaan van Vliet. l'Ecluse, Jo van der Linden, Tiei der Linden. Adrie van Nood Nood, Johan van Nood, Tinie j Frekie van Oort, Marie Biest» Vollenga, Rietje Vollenga, Gerard Dorus de Geus, Kees de GeusJ Schayck. Emy Bijleveld. Annie 1 Riet van Berkel, Corrie HolleJ van Niehoff, Celia Kret, Corrie Kret, Gerda Spiecker, Wiesje Koning, Bep Nieboer. Wim Niebl Nieboer. Jacobus Nieboer, Ja:,::J Rie Hartevelt, Prijna HartesJ Hartevelt, Reginus van der PijiT Liebert. Marie Brokaar, Adriaan huizen, Jopie van Geenhuizen. 1 Geenhuizen, Rietje Trap. Arga 1 Marie Voorzaat. Annie Cats Mai terveer, Maartje Zaalberg, Annie Marietje Zaalberg. IJsbrand Sassen, Beppie Vos. Wim Serlier.l velaar. Bram Bavelaar. Mientje f Karei van Luyken, Fokje Nijholtl Nie, Bastiaan Boef. Johan Muldet| Mulder. Nellie Muldert Theo Sw; Blotkamp, Nelly Tetteroo, Clasienl hoorn, Corrie Westra. Jo Leget r Hooven, Edward ten Hooven. Leai veld, Sophietje de Ridder Rika i Truus de Graaf. Ali de Blauw. I beek, Cisca van Gijzen, Tine van! Annie Sollie, Nelly de Leeuw. Tini| lander, Jaantje Braxhoven. Beo) hoven. Annie van der Mey. Corr wenhuizen, Alie Nieuwenhuizen. J gemaker, Riek Wagemaker Corr? Kerkhof. Willy Secrève Wim Mil Jansen. Antoon Tetteroo. Willi I Bep van Duuren, To van Duureal Verboom. Adriaan Pison. Annie I zen. Francina de Wit. Bald de W'l de Wit. Jan de Graaf. Jo Bei Oudshoorn. Klaas Oudshoorn. L:;S Mies van der Bent, Wiesje van t Wim Nolles, Beppie Nieuwenhuiiel OPLOSSINGEN DER RAADSELS VORIGE NUMMER. 1. Zijns gelijke. 2. Een soldaat die op schildwaj 3. J pop Johan rat n 4. Geel, meel, veel, Neel. 5. Aal, bes, aalbes. 6. Stalhouderij, hals, hut, dor. ster. 7. Ezel, wezel. 8. Naald, wijk, Naaldwijk. Ingezonden door Bart Jart Mama: „Hè Piet verleden nia ik toch zóó in miin schik, omdat] nier 1 van de klas was en nu eenige plaatsen achteruit gegaan Piet: „Ja Mama, ziet u ik dacni mama's willen dat pleziertje toen eens hebben, dat hun zoontje no.( (Nadruk verboden). Ingezonden door Clasientje Oud- Tante .(die op bezoek is tot U steeds stil op een stoel blipl „Liesje ik vind je erg zoetbjjj zoo stil op je stoel blijft zitten^ „Dat moet ik van Moeder, i „O ja, waarom?" „De zitting is stuk, dat '"3?j zien".

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 16