DIAMANT LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 November 1933 Derde Blad No. 22607 lementair overzicht i jweede kamer. BINNENLAND. een teeltregeling voor rundvee. uit ned. oost-indie. Jaargang MINISTER DE WILDE DREIGT DE VARA TE VERBIEDEN. rner heeft gisteren de begrooting [Postbedrijf verder behandeld, en Minister De Wilde. Iter De Wilde die beginnen moest Ten beantwoording van de sprekers tlge week heeft allereerst gecon- dat er op de algemeene leiding t groote en belangrijke bedrijf geen s geoefend.Een aantal-bemerkingen erdtelen, en in het bijzonder wat |rsoneelsbelangen betreft, heeft hij oord. Ook beloofde de Minister zijn te zullen wijden aan de postbe- r ten platten lande, maar hier kan (eenmaal niet altijd zoo snel gaan steden. Wat de in den laatsten Jdoesproken kwestie van de extra- jr der geluks-telegrammen betreft Teid wordt ter beschikking van het i:::che Jeugdleiders-instituut (welk it het geld, in overleg met den Cen- Beogdraad (verdeelt over een aan- Wingen) beloofde de Minister te Is.erwegen, of een ander systeem is. tiet radio-vraagstuk constateerde drie strijdpunten: de beroeps- de zendtijd-verdeeling en de Jirestie. lu: eerste punt betreft erkende de p. dat de Radio-Controle-Commissie groote macht heeft, en deze toe ft met bevredigend Er moet inder- Jn beroeps-instantie komen, en deze zal de Regeering zelf dienen te Te Minister zal moeten krijgen het Igings-recht inzake besluiten van idio-Centrale-Commissie. Ook de ftie zelf staat op dit standpunt: de p; dient het laatste woord te heb- pa: de zendtijd-verdeeling aangaat te Minister er op. dat er op radio- Drachtig werk is verricht door het initiatief: de omroep-vereeni- De Minister zal er nu allereerst heven, om tusschen deze vereenigin- i sfeer van vertrouwen te doen ont- |«n in die sfeer de vraagstukken op Minister verdedigde het verbod van («nationale. Hij achtte dit in het be- |;an de V.A.R.A. zelf. Er wordt her- fils aandrang op mij geoefend v Minister om de V.A.R.A. te ver- maar dat wil ik niet; ik wil de 1 handhaven: maar de V.A.R.A. lui het gareel; moet niet te zeer |e:eem°ing zijn; moet ophouden an- I-e kwetsen Komt de V.A.R.A in het I. dan zal zij worden gehandhaafd, weigert zij, dan zal zij worden ver- P «t zal haar zendtijd onder de an- I worden verdeeld. Ook de politiek 7 Minister niet geheel verbieden, want P-:n zit een stuk cultuur, maar wan- |®sn de politiek gaat toespitsen en P'Kn, dan zal zij wèl verboden moe- Tbraen. Wat tenslotte het zender- uk betreft deelde de Minister mede. heze week een conferentie, ondeg lij; van he leiders der omroep- Fsingen zal plaats hebben: de Mi- in tr.achten het zender-probleem F oniossine te brengen, door de zaak rv„b'nisch in één hand te leggen. I ng is daarna zonder hoofde- summing aangenomen. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN KS15 ,is Minister Verschuur achter Mei verschenen, om zijn be- ÏÏL, v.erhedigen. iorb sprel£firs hebben hierbij elk Ih'sr taevocr!ng gehouden. Daar was LKienhorst, die voornamelijk I Ultt|ouw van de industrie, ook Wstrl h?'n° van en a'sPraM«n in bdoorn d'€ dan voor niet-aange- lajM f *'«t bindend moeten worden on-. hoer Weitkamp. die nog- 'i er s~n nood 'n hen landbouw wees. fci'. uenk. die waarschuwde tegen Lou'wè- 5eUnl °P hit oogenblik; de I'hie ook al op de ingrijpende v„- -,n v~or hen landbouw wees; de i Tempel die meende dat er (j ja. m°bt worden voor den ex- «1 jj, e.r wel maatregelen te vinden I rt V€lsterkende heer Schilt- I bi. j "e noodzakelijkheid wees om Tehtia» ?aat.regelen den steun en de [w wtrokkenen in de bedrij- F is ooi de heer Vervoorn die b:allerlei landbouw-wenschen as?r Zandt die klaagde dat t te vee' met het bPhrijfs- fe -V,.00 kwam sDreker na sDre- elk natuurlijk met eieen l •,-h verlangens en elzen erie- Mo vaak bli dergelijke on- begrootingen het geval is 1 "l'fp Slotte de minister van rp'if j.'^aken aan het woord Hij ■h?S heer Korten^orst dat de niet wc jut voorgetrok ken, doch daarbij de industrie niet wordt vergeten. De grootste triomfen ten bate van onze nijverheid zijn te bereiken door goed geleide onderhandelingen. Tegenover den heer De Visser en anderen zette mi nister Verschuur uiteen dat de landbouw prijzen zoo laag waren gedaald, dat zij kunstmatig omhoog moesten worden ge dreven en dat dit mogelijk was door het algemeen lage prijsniveau. Dat Rusland ons te veel aan vee niet wil hebben ligt niet aan onze weigering om diplomatieke onderhandelingen met dat land aan te knoopen, gelijk de heer De Visser beweerde doch omdat Rusland geen belangstelling heeft voor ons vee. De bewering, dat de boeren gesteund worden ter wille van het kapitaal, is natuurlijk een dwaasheid, maar we moeten in ieder geval wel zorgen, dat de te verleenen steun niet verder gaat dan tot dekking van de kosten van productie. Nadat de minister de heeren De Visser en Sneevliet nog even had gekapitteld over hun opvattingen, waarschuwde hij zeer ernstig tegen den particulieren boycot van Duitsche goederen. Dat is onecono misch en politiek niet ongevaarlijk. Nadat de algemeene beraadslagingen hiermede waren geëindigd, verdaagde de voorzitter de vergadering tot des avonds DE AVONDVERGADERING. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. In de avondvergadering is aan de orde de behandeling van de begrooting van So ciale Zaken. Bij de afdeeling Arbeid vragen de hee ren Louwes en Loerakker hoe de minister staat t.o.v. de verbindend verklaring der collectieve contracten. De heer Bakker acht het tijdstip voor de invoering ongunstig. Spreker betoogt, dat het vraagstuk der werkloosheid ook gezien moet worden in verband met de steeds voortschrijdende rationalisatie in het be drijfsleven. De heer Amelink zegt. dat de actie voor de 40-urige werkweek de aan dacht van de hoofdzaak, d.i. de werkloos heidsbestrijding, afleidt. Tegen onnoodige Zondagarbeid moet. worden opgetreden. Spr. juicht voorts uitvoering van de ar beidswet t.a.v. chauffeurs en kantoorperso neel toe. De heer Kupers pleit voor invoering van een korteren arbeidstijd. Het heeft hem diep teleurgesteld, dat de minister niet van de invoering van de 40-uren week weten wil. Voorts wijst hij er op. dat ta! van bedrijven de arbeidswet nog niet hebben ingevoerd. Volgens hem is de arbeidsin spectie veel te royaal met overwerkver- gunningen. De heer BRAUTIGAM begeert spoedige invoering der stuwadooswet. Hij zegt. dat overal nog schromelijk lange werktijden gemaakt worden, waartegen de minister allereerst zal dienen op te treden De heer Smeenk betoogt dat het de vraag is. of wettelijke invoering der 40- urige werkweek inderdaad tot werkverrui ming za! leiden. Onze export zou er zeer door worden be moeilijkt. De heer v. d. Putt wensch wettelijk ver bindend verklarende collectieve contracten De heer Hiemstra vraagt maatregelen tegen vrouwen- en kinderexploitatie bij den landarbeid. De heer v Kempen betoogt, dat de in ternationale arbeidsconferentie te Genève zich niet op reëe! standpunt plaatste De regeering zal moeten bevorderen, dat men uitsluitend practische vraagstukken in be- i handeling neemt. De heer Sneevliet wenscht dringende maatregelen om de jonge arbeidskrachten bij het arbeidsproces in te kunnen scha- kelen. De heer Kemper vraagt zich ernstig af of invoering van de 40-urige werkweek niet kan geschieden in die bedrijven welke daar voor in aanmerking komen. Voorts wil spreker beperking van vrouwenarbeid en vervanging van oude door jonge arbeiders. De heer De Visser is voor verkorting van arbeidstijden maar met handhaving van het volle loon. Mej. Groeneweg verzet zich tegen maat regelen, gericht op het weren der onge huwde vrouwen. Spr. pleit met kracht voor bestrijding der jeugdwerkloosheid. De heer Joekes verdedigt tegenover den heer Van Kempen het werk van het inter nationale arbeidsbureau te Genève. De heer Drop dringt er bij den minister op aan spoed te betrachten bij de toepas sing der arbeidswet voor kantoor- en hote! café- restaufantpersoneel. De minister van sociale zaken. ds. Slo- temaker de Bruine krijgt hierop het woord. Spr. verzekert niet uit slapheid na te laten wat hij thans onmogelijk tot stand kan brengen Wat betreft de arbeid in het stuwadoorsbedrijf zegt hij. dat deze mate rie nader zal worden bezien. Invoering van de stuwadoorswet is thans bij den Hoogen Raad van Arbeid in overweging. Wat be treft de internationale samenwerking te Genève zegt spr de critiek van den heer Van Kempen niet te onderschrijven Vol gens hem zijn de resultaten van het inter nationale arbeidsbureau meer verheugend dan het overige werk te Genève. Op komst is een toepassing van de vei ligheidswet voor den landbouw Wat de werkloosheidsbestrijding betreft zegt spr.. dat algemeen mannen voor vrouwen den voorrang moeten hebben Overwerkvergun- ningen dienen zeer schaars te worden ge geven. Sinds 1929 ziin zli met 50 in aan tal gedaald. Invoering van de 40-urige werkweek wordt thans door de crisis ten zeerste bemoeilijkt Overheidsingrijpen in dezen kan sor niet bevorderen hoewel hu' vermindering van den arbeidstijd over het aleemeen buitengewoon belanerük acht m'.ts dit door het vrije bedrijf wordt be werkstelligd Het afvloeien van ouderen ten bate van ionzeren brengt groote be zwaren met zich mede Aangaande het bin dend verklaren der collectieve arbeidscon tracten zegt spr. dat dit thans volstrekt onmogeliik is daar het bedrijfsleven den last niet kan dragen Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit. De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. MEDEDEELINGEN VAN DE CRISIS-RUNDVEE-CENTRALE. Regeling voor de uitdeeling van vlecsch in blik. Met 't oog op de distributie van vleesch. verwerkt door de Crisis-Rundvee-Centrale, welke 4 December een aanvang zal nemen, had de regeeringscommissaris inzake de beperking van den rundveestapel, de heer L. Bückmann. de vertegenwoordigers van de pers uitgenoodigd tot een conferentie in hotel ..De Twee Steden" te Den Haag. Onder de gasten waren ook de minister van Economische Zaken. mr. Verschuur met den secretaris-generaal van zijn de partement nu', dr. Van Rhijn, de secre taris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, mr. dr. Scholtens, de advi seurs van de Crisis-Rundvee-Centrale prof. Berger, directeur van den Veteri- nairen Dienst en mr. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezond heid. De heer Bückmann gaf een uiteenzetting van doel en werkwijze der Crisis Rundvee Centrale, waarbij hij een overzicht gaf van de stappen, welke tot dusverre zijn gedaan; de resultaten, welke daardoor tot op heden zijn bereikt en datgene, wat de C. R. C. zich voorstelt, in de naaste en in een verderaf liggende toekomst te zul len moeten verrichten. Een door de C. R.C. ingestelde rund veetelling naar den toestand van den va- derlandschen veestapel op 1 Juli 1933 be vestigde den indruk van een zeer sterke toename van dien stapel; vooral gedu rende de jaren liggend tusschen 1930. het jaar waarin de vorige rundveetelling had plaats gehad en 1933. Toename, welke bij gelijkgebleven afzetmogelijkheid van pro ducten. op den duur ongetwijfeld geremd had moeten worden; doch. weike onder de bestaande omstandigheden in het tegen deel zou dienen te worden omgezet. Te meer, omdat de onredelijke uitgebreidheid van den veestapel in hare uitwerking naast een zuivelprobleem een vleeschpro- bleem in het leven riep, zoodat maatrege len ter beperking van den veestapel nood wendig dienden te worden toegepast. Deze beperking is echter niet alleen een vraagstuk van onttrekking aan den vee stapel van de overtollige runderen, doch en in niet minder belangrijke mate, een vraagstuk van tot waarde brenging van de beschikbaar komende dieren; waaraan zich onherroepelijk vastknoopt, de nood zakelijkheid van een teeltregeling, door welker toepassing verzekerd wordt, dat het gewenschte evenwicht bereikt zijnde, dit net na langer of korter tijd weder ver stoord wordt. Zonder daarop hier nader in te gaan, wilde spr. vaststellen, dat zoowel voor beoerking als regeling een stelsel gereed iigt, aan welks toepassing te zijner tijd zai worden medegewerkt door een sterk gedecentraliseerd systeem van provinciale en plaatselijke organisatie over het geheele land. dat gereed staat zijn arbeid op dit gebied ter hand te nemen. Wat betreft tot waardebrenging van de dieren moet uiteraard de voorkeur worden geschonken aan uitvoer van het levende vee. desnoods tegen zelfs lage prijzen, naar die landen, waar afzet te vinden is voor de dieren, die hier gemist kunnen worden. Het aantal, dat op deze wiize aan den vee stapel kan worden onttrokken, is betrek kelijk gering, hoewel de tot dusver te dien behoce gedane stappen met bevredigend resultaat zijn bekroond. Een aantal dieren zijn uitgevoerd o.a. naar Italië, terwijl verdere pogingen worden aangewend de bestaande relaties met andere landen ver der aan te kwecken en nieuwe te ont wikkelen. Overigens mag niet worden uit het oog verloren, dat thans de uitvoer van levend vee practisch over de geheele lijn stilstaat Het grootste deel moet wor den verwerkt. De veestapelbeperking, rekening hou dend met een vermindering met 200 000 stuks vee in den loop van een iaar, doet een afslachting van ongeveer 4000 dieren per week noodig zijn. Deze hoeveelheid op de normale binnenlandsche vleeschmarkt brengen is dus onmogelijk Uit deze overweging vloeit voort, dat het vleesch dezer dieren zijn weg zou be lmoren te vinden buiten de landsgrenzen of wel deze grenzen niet overschrijdend, uitsluitend zou moeten komen in handen van en dienen tot voeding van personen, die als regel geen vleesch van de normale consumptie-vleeschmarkt betrekken on geacht of het ter beschikking zou zijn in verschen of verduurzaamden toestand. Door de beschikbaarstelling als een heidsproduct op eenheidsbons was be schikbaarstelling in verschen staat uitge sloten. al gelden bij de overweging van beschikbaarstelling in verduurzaamden toestand ook meerdere andere redenen. Op 17 October 1933 hadden de eerste leveringen van vee aan de C. R. C plaats op grondslag van volkomen vrijwillige le- veriiigsmogelijkheden. Van deze gelegen heid werd in ruime mate gebruik ge maakt. zoodat tot 25 November 1933 33 819 dieren zijn geleverd. Het vleesch wordt gesneden in stukken van ongeveer 4 c M in het vierkant en dan gekookt met bijvoeging van een ge ringe hoeveelheid zout. zoodat als regel de inhoud der 1 KG. bevattende bussen als een compacte massa uit de bus te voorschijn komt. terwijl elke bus vleesch bevat zoowel van de meer- als minder waardevolle deelPn, welke aan elk rund worden aangetroffen. Teneinde hun die het vleesch zuiles willen gebruiken, aanwijzingen te geven betreffende de bereiding en de manieren, waaron het kan worden aangewend ter bereiding van smakelijke gerechten, zvin op de etiketten der bussen verschillende recepten aangebracht. Vanaf 4 December zal dit vleesch in blik kunnen worden beschikbaar geste'd voor steuntrekkenden en anderen, die steun ontvangen ingevolge een door den Minster van Sociale Zaken goedgekeurde steunregeling, dan wel zijn te werk gesteld bij een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing alsmede diegenen, die ondersteuning genieten tengevolge de be palingen van de Armenwet. Tegen inle vering van bons, die onder bepaalde voor waarden en regelen worden beschikbaar gesteld, zal tegen betaling van 35 ct een 1 KG. bus worden afgegeven, waarbit de slagers rund-, zoowel als paardenslagers. voor zoover zij naar het oordeel der ge meentebesturen in aanmerking komen, zullen worden ingeschakeld. Gezinnen van 2 personen zullen recht hebben op 1, en die van meer dan 2 per sonen op 2 bussen per week. Bij het ontwerpen van het stelsel is re kening gehouden met de mogelijkheid, dat in bepaalde gevallen gezinnen, welke buiten de voormelde groepen vallen, op voordracht van het bestuur der betreffen de gemeente en ter beoordeeling van de C. R. C.. in het genot van dit voedings middel kunnen worden gesteld. Wanneer iemand in aanmerking meent te kunnen komen voor het rundvleesch in blik. dan moet men zich daartoe wen den tot het bestuur van de gemeente, waarin hij gevestigd is. In het algemeen kan men zeggen, dat het geconserveerde vleesch verkrijgbaar is voor ieder, dieniet in staat geacht wordt normaal vleesch te koopen CHR. HIST. UNIE. Jhr. mr. De Geer Voorzitter. In een hoofdbestuursvergadering is de oud-minister van Financiën, jhr. mr. D. J de Geer met algemeene stemmen tot voorzitter der Chr. Hist. Unie gekozen LOONSVERLAGLNG TE AMSTERDAM GOEDGEKEURD. De kindertoeslag echter verworpen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteren de voorgestelde loonsverlaging aangenomen (Sociaal-Democraten en Communisten tegen) doch de kinder toeslag verworpen. Het raadslid de Miranda deelde een motie in om den raad tot B. en W. de uit- noodiging te doen richten zich in j zake den kindertoeslag niet tot de regee- ring te wenden, welke motie werd ver worpen. RECLAME. Bak- en Braadvet 22Cti p. hall pond 45 ets p. pond - 1709 WIJZIGING VAN HET RADIO- REGLEMENT. EXTRA K.L.M.-VLUCHT NAAR INDIË. Scholtc brengt een internationaal toeristengezelschaD met de,.Havik" naar Indië. In den loop der jaren heeft de K L.M. reeds verscheidene opdrachten gekregen voor de uitvoering van extra-vluchten naai de meest uiteenloopende landen en land streken, waardoor ztj een groote bekwaam heid en ervaring op dit gebied heeft ver kregen en hiervoor bijzonder goed is uit gerust, Wij herinneren hierbij aan de vele extra-vluchten van Loewenstein en Van Lear Black, om twee der voornaamste te noemen. Thans zal op 12 December de Havik, type Fokker F XII, uit Parijs vertrekken met aan boord een internationaal gezel schap van vijf personen, welke zich voor stellen twee maanden in Nederlandsch- Indië te verblijven als toeristen en daarna met de Havik terug te keeren. De vlucht zal in een langzaam tempo worden uitge voerd; zoowel heen- ais terugreis zal on geveer 14 dagen duren. Als gezagvoerder van de Havik is aan gewezen de vliegtuigbestuurder Scholte, die door zijn vluchten met den heer Van Lear Black reeds een groote ervaring heeft op het gebied van luchttoerisme. Als tweede bestuurder gaat mede de heer Kooper en als radiotelegrafist/werktuig- kundige de heer Poot. Deze toeristen dragen de meest bekende namen in de internationale reizigers- wereld. INSTELLING VAN EEN CRISIS ACCOUNTANTSDIENST. Behoefte aan een afzonderlijken dienst. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging en verhooging va,i het tiende hoofdstuk der rijksbegTOo- tins; voor het dienstjaar 1933 'instelling van een crisis-accountantsdienst). Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat in verband met de heer- schende crisis van re'eeringswege in de laatste jaren verschillende wetten en steunregelingen zijn tot stand gekomen om een aantal takken van landbouw en han del te beschermen. Voor de juiste toenasslng is het noodig dat een voortdurende controle op de financieeie gestie der crisiscrganen wordt gehouden, en voorts, dat bij de betrokken belanghebbenden (b.v. exporteurs) boeken onderzoek plaats vindt, onder meer om te kunnen beoordeelen of hun gegevens, die moeten dienen als waarborg voor en rede lijke basis der oo grond van de steun regelingen te verstrekken uitkeerlngen, juist zijn. Gedeeltelijk geschiedt deze con trole tot heden nog met gebruikmaking van de diensten van particuliere accoun tants met de daaraan verbonden kosten. Hoe langer hoe meer deed zich echter de behoefte gevoelen aan een afzonder lijken dienst, in handen van den verant woordelijken minister, aan welken dienst deze controle opgedragen wordt en waar door de minister beschikt over een apoa- raat dat hem in staat stelt, zelf een juist Inzicht te hebben in de verschillende ad ministratie. Ook wordt beter gewaarborgd de mogelijkheid voor den Minister van Financiën zich uit een oogpunt van even tueele aansprakelijkheid van den Staat in verband met ziin algemeen financieel beleid een oordeel te vormen Daarom heeft de Minister van Econo mische Zaken een Crisis-accountantsdienst Ingesteld onder leiding van een rijks accountant, als reeds thans ten behoeve van den regeeringscommissaris is reeds thans is belast met de financieeie con trole voortvloeiende uit de tarwe- en de crlsls-varkenswet daarbll terzijde gestaan door het noodige personeel. De kosten daarvan behooren te worden gebracht ten laste der rijksbegrooting. terwijl als ont vangst zullen worden verantwoord de bij dragen in deze kosten van die organisa ties. die tot het betalen daarvan aangewe zen kunnen worden geacht. Het bedrag dat thans wordt aange vraagd geldt voor het tijdvak April- December 1933 en is f. 102.525. Voor 1934 is 1.136.700 aangevraagd. Stralende ontvangers verboden! In het Staatsblad ls afgekondigd een Koh. besluit, houdende wijziging van art. 64 van het radio-reglement 1930 Daardoor komt art 64 als volgt te lui den: 1. Het is verboden te hebben of te ge bruiken een ontvanginrichtlng, die voor zien is van een of meer geleidingen, die nende als antenne, weike inrichting of geleidingen belemmeren, den aanleg, de instandhouding of de exploitatie onder scheidenlijk het gebruik van voor het openbaar verkeer bestemde telegrafen en I telefonen en daarmede door den minister gelijk te stellen radio-electrlsche inrich tingen. van telegrafen en telefonen, be doeld in artikel 13 der telegraaf- en tele- foonwet 1904 of van inrichtingen, bedoeld in artikel 3ter dier wet. indien de aanleg en het gebruik daarvan van rijkswege geschiedt. 2 Voorzieningen ter opheffing of ter voorkoming van belemmeringen, bedoeld in het eerste lid van dit artikel, geschie den op kosten van dengene te wiens name de ontvanginrichting te boek staat. 3. Onverminderd het bepaalde in het eerste lid van dit artikel is het verboden te hebben of te gebruiken een ontvang inrichting. die hinderlijke straling door de antenne kan veroorzaken. Als ontvang-in- richtingen. die hinderlijke straling kun nen veroorzaken, worden aangemerkt die, waarmede kan worden opgewekt een hoogfrequente spanning van 50 mlili-volt of meer aan een serieschakeling van een capaciteit van 200 micro-microfarad. een weerstand van 25 ohm en een zelfinduetie van 20 micro-henry geschakeld tusschen de antennecontacten onderling en tus schen eenig antennecontact en het aard- contact van de ontvanginrichting. Het in dit lid gestelde verbod geldt niet voor houders van ontvanginrichtingen met be trekking tot inrichtingen, welke zii voor of oo 23 Februari 1934 in gebruik of ten ge- bruike gereed aanwezig hebben, 4. De houder van de ontvanginrichting is voorts verplicht: a. de door of namens den minister met betrekking tot de inrichting en antenne verlangde voorzieningen te treffen: b. de dooi den directeur-eeneraa! aan te wijzen ambtenaren, voorzien van een legitimatiebewijs, in de gelegenheid te stellen de inrichting te onderzoeken en kennis te nemen van alles wat daarmede verband houdt, 5. De minister kan in bijzondere geval len, te zijner beoordeehng a. ontheffing verleenen van de in dit artikel gestelde beoalingen. zoo noodig onder door hem te stellen voorwaarden' b. het verbod, bedoeld in het derde lid van dit artikel, ten bate van een onbe lemmerde radio-ontvangst, ook van toe passing verklaren oo ontvanginrichtingen, welke voor of oo 28 Februari 1934 in ve- bru'k of ten gebruike gereed aanwezig ziin. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart 1934. DEP. VAN DEFENSIE. Naar we vernemen is tot de bij Kon. i besluit ingestelde functie van referendaris j in algemeenen dienst bij het Deo. van Defensie benoemd de referendaris bij ge noemd departement, de heer J. W Noë. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K B. is op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan den heer W. H Vlie gen, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, als Nederlandsche gedele geerde ter ontwapeningsconferentie, met dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten, Bij K. B. is met ingang van Decem ber 1933 benoemd tot burgemeester der gemeente Peize S. G. Rómellngh. Verder is met ingang van 1 December 1933 be noemd tot burgemeester der gemeente Montfoort: mr. J E. M. L H Gerardts, burgemeester der gemeente Maastricht. INDIË'S INKOMSTEN BLIJVEN DALEN. 31'/a Millioen minder over de eerste negen maanden van dit jaar. BATAVIA. 28 Nov. (Aneta). De voorloo- pige landsmiddelen over de maand Sept. 1933 bedroegen 33 700 000 tegenover Sept. 1932 38.800 000 Over de eerste negen maan den van 1933 bedroegen de landsmiddelen 285 300.000. zoodat zij in totaal over deze periode 31.500 000 achter bleven bij de op brengst in 1932 Ondanks de verhooging van invoerrechten bleef de opbrengst hiervan ten achter bij die van 1932 door den gestadigen achteruitgang van de waarde van den invoer. Uit het overzicht van de landsmiddelen blijkt, dat over de maand September 1933 de exploitatie ontvangen en producten een bedrag opleverden van f.4 700 000 regen In de maand September 1932 f 2 000 000 de totale opbrengst over de eerste negen maanden van 1933 bedroeg ruim f 8 300 000 méér dan in de overeenkomstige neriode van 1932. hetgeen veroorzaakt wordt door de grootere verkoopen van Bankatin.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9