'e nieuwe Sint Leonardus-School. DINSDAG 28 NOVEMBER 1933 No. 22606 eerste blad. cieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen J'Ventschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle bre advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën lltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. «n maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht, Voor eventueele opzending van ren 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. miner bestaat alt OflIE Bladei HINDERWET. meester en Wethouders tan Leiden ter algemeene kennis, dat door gunning is verleend aan A. Noort htverknjgenden, tot het oprichten ondergrondsche bewaarplaats Jnxine op het perceel Lave Morsch- fc :9, kad. bekend Gemeente Leiden, p No. 1616. met bovengrondsche richting op het trottoir vóór dat VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, [en, 28 November 1933. 1693 o VERGADERING VAN DEN ÏMEENTERAAD VAN LEIDEN op kiANDAG 4 DECEMBER 1933. des namiddags te 2 uur, [gebouw „Tot Nut van 'tAlgemeen" (Steenschuur 21). rergadering zal, zoo noodig, des j worden voortgezet. [etandelen onderwerpen: 1686 Benoeming van een hoofd van de ia oewaarschool aan het Elisabeths- (229) eaeming van een tijdelijk leeraar Engelsch aan de Gemeentelijke ietooi voor Onderwijzers en Onder- (230) [Voorstel tot verlenging van de tijde- ndracht aan de dames M. M. J. Hol len A. Z. Huisman tot het geven van njs in het Duitsch aan de Hoogere rschool met 5-jarigen cursus. (231) [Voorstel tot verlaging van den prijs, vu het woonhuis Terweepark 8 aan |M Rademaker is verhuurd. (232) I Voorstel tot verpachting van de ex- Tjtie van het Hotel den Burcht" c.a. Backer. (219 en 233) I Voorstel tot verkoop van een strook- pd en sloot aan de Anna Paulowna- l kad. bekend Gemeente Leiden, Sec- po. 3713 (ged.) aan J. de Lange. (234) I Voorstel tot verkoop van een terrein Re Ambonstraat, kad. bekend gemeen- pten. Sectie N. No. 831 (nieuw) aan led -Hervormde Gemeente te Leiden. (235) IVoorstel tot aankoop van een strookje |4 aan de De Laat de Kanterstraat, I bekend gemeente Leiden, Sectie M. 1519 (ged.) ten behoeve van de Stede- Fabrieken van Gas en Electriciteit. (236) [Voorstel in zake: f- den aankoop van de perceelen tuin- 1 grond, gelegen ten Zuiden van den Hoogen Rijndijk en ten Oosten van de Roomburgerwetering, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie O. Nis 92, 94, 95, 96, 97, 98 99, 100, 101, 102, 103. 104, 105, 106 en 107 (ged.); P. de verhuring van de sub a. genoem de perceelen. (237) borstel in zake de belegging van l™en. (238) o Begroeting dienst 1934, van den Keu «dienst van Waren. (239) Voorstel in zake het geven van een aan de straat in het verlengde van pitanjekade, tusschen de Heerenstraat "c Leuvenstraat. (240) 13o. Voorstel tot wijziging van den naam van de Hendrikstraat, gelegen nabij den Morschweg. (241) 14o. Voorstel tot toekenning van een voorschot op de vergoeding, bedoeld in art 101 der lager-onderwijswet 1920, over het jaar 1933. voor de bijzondere R.-K. Schooi voor g.l.o. aan de Potgieterslaan. (242) 15o. Voorste] tot het verleenen van me dewerking aan 't bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereeniging. ter zake van de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor u.l.o. aan de Hoog- landsche Kerkgracht en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. (243) 16o. Voorstel tot intrekking van: a. de verordening van 6 Juni 1932 (Gem.blad No. 14). regelende hef fing van een belasting onder den naam van „Staangeld voor Woon wagens" in de gemeente Leiden; b. de verordening van 6 Juni 1932 (Gem.blad No. 14), regelende de in vordering van een belasting onder den naam van „Staangeld voor Woonwagens" in de gemeente Lel den. (244) 17o. Voorstel tot wijziging van de veror dening van 2 Augustus 1920 (Gem.blad No. 35) betreffende het verleenen van een bij slag op de pensioenen aan "emeente-amb- tenaren en hun weduwen en weezen toe gekend, krachtens de verordening regelen de het verleenen van pensioen "n wacht geld aan gemeente-ambtenaren en de ver ordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren, zooals deze luiden na de wijziging van 26 Maart 1914. (245) 18o. Voorstel tot wijziging en aanvulling van het Raadsbesluit van 2 Mei/6 Juni 1932. in zake de tijdelijke korting op de wedden en loonen van het gemeentener- soneel. (246) 19o. Beantwoording van de interpellatie van den heer Van Stralen in zake het toe passen van de Rijkssteunregeling voor werkloozen door de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. 20o. Voorstel van den heer J. H. Schriller in zake publicatie van de correspondentie, gevoerd tusschen Burgemeester en Wet houders en de Raadhuis-Adviescommissie en tusschen die commissie en de uitgenoo- digde architecten, met praeadvies daarom trent. (227) 21o. Praeadvies op het adres van de Ne- derlandsche Unie van Chauffeurs en ove rig automobielpersoneel, aangesloten bij den Centralen Bond van Transport-arbei ders. inzake het invoeren van een z g. op- schuifsysteem voor de taxi's op het Sta tionsplein. (228) 22o. Voorstel in zake de instelling van de functie van Directeur van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en het bepalen van het salaris van dien amb tenaar. (247) 23o. Voorstel inzake het veranderen van de verbinding tusschen de Langegracht en den Maresingel langs de Huigstraat en de Huigbrug in verband met de uitbreiding van de terreinen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit ter plaatse. (248) 24o. Voorstel tot wijziging en het op- opnieuw vaststellen van de verordening van 22 Januari 1923 (Gem.blad No. 4) re gelende de heffing van belastinvn voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden. (249) 25o. Voorstel in zake het verbouwen en uitbreiden van het Openbaar Slachthuis en het beschikbaar stellen van de daarvoor benoodigde gelden. (250) GRAFMONUMENT Dr. W. A. MUYZERT. Zaterdagmiddag om 3 uur zal op de begraafplaats „Rhijnhof" het monument dat patiënten en oud-patiënten op het graf van wijlen dr. W. A. Muyzert hebben willen oprichten, door het comité aan de familie worden overgedragen. DE ST. LEONARDUSSCHOOL. Foto Slegtenhorst, Leiden. - "I'k.-.' .7 'i'-cieele opening van de Sint Leonardus-schco! aan do Potgieter- -l4en' (iekJ? «enmorS6n plaats vond en o.a. werd bijgewoond door den deken van n Da I? A' H. M. J. Homulle, dien men in 't midden der foto ziet zitten. Links stoor Vijverberg, voorzitter van 't schoolbestuur en rector-ignatius Smeets. Inzegening en officieele opening. Nadat hedenmorgen om 9 uur ln de rectoraatskerk aan den Haagweg door rector Ignatius Smeets een plechtige Hoog mis was opgedragen, had om half elf de inzegening en officieele opening der Sint Leonardusschool aan de Potgieterlaan plaats. De genoodigden werden in het gymnas tieklokaal welkom geheeten door den voor zitter van het schoolbestuur, pastoor Vij verberg, die ln het bijzonder begroette deken A. H. M. J. Homulle, die zich be reid had verklaard het gebouw plechtig te wijden en voorts den wethouder en referendaris van onderwijs, de heeren Tepe en Vriend, den inspecteur op het L.O., den heer Baak, den schoolarts dr, Veldhuyzen en de besturen van R.K. Scholen. Daarna sprak deken Homulle zijn groote vreugde uit over de totstandkoming van dit gebouw, welke hij van groote beteekenis achtte voor de Katholieke bevolking van 't Haagwegkwartier. Zijn hoogeerw. verbond hieraan den wensch. dat de zegeningen welke van deze school uitgaan, menigvul dig zullen zijn en zullen duren tot ln lengte van jaren. De wethouder van onderwijs, mr. Tepe wees er op hoe het gemeentebestuur onder den drang der tijdsomstandigheden het 't schoolbestuur danig lastig heeft gemaakt. Des te grooter moet de voldoening van laatstgenoemd college zijn, nu een school is verrezen, welke in alle opzichten af is en toch nog goedkooper Is dan andere scholen De totstandkoming dezer school heeft geleerd, dat de nood vindingrijk maakt, maar zij heeft ook het groote nut van nauw en geregeld contact met het College van B. en W. aangetoond. Het is spr. een vreugde te mogen con- stateeren, dat bij alle besprekingen slechts het algemeen belang op den voorgrond heeft gestaan en voorts dat hij aanwezig mag zijn bij de opening dezer school, welke alle toetsen der critiek kan doorstaan en waarbij toch de uiterste zuinigheid is be tracht. Spr. besloot met namens het gemeente bestuur zijn beste wenschen uit te spre ken voor den groei en bloei der school tot zegen van deze stadswijk en de heele gemeente. De volgende spreker was de inspecteur van het L. O., de heer J. Baak Jzn., die het onderwijzend oersonee! wees op de groote verantwoordelijkheid, welke op hun i schouders rust en zijn bewondering uit- I sprak vcor het werk der architecten, de heeren L. en ir. J. A. van der Laan. De rector, pater Smeets. bracht dank aan de architecten, pastoor Vijverberg en den ijverigen secretaris van het schoolbestuur, den heer Kagi. Spr. richtte zich vervol gens tot de kinderen, wees erop. hoe door uiterlijken dwang gestreefd moet worden naar innerlijke zelfbeheerschlng en schet ste de beteekenis van Godsdienstonderwijs, opdat de kinderen zich reeds vroeg ont wikkelen tot goede en nuttige leden van kerk en maatschappij. Spr. eindigde met een beroep op aller eendrachtige samen werking, want alleen dan zal uit deze nieuwe school een voortreffelijke school kunnen groeien. Hierna werd nog het woord gevoerd door het schoolhoofd, den heer J. J. van der Poel. die vooral ook dank bracht aan pater Buschman, die zooveel tot de totstandko ming dezer school heeft bijgedragen en door den architect, ir. Jan A. van der Laan, die mede namens zijn vader bedank te voor de opdracht en de prettige samen werking. Daarna werd onder zijn leiding het gebouw bezichtigd. De nieuwe R.-K. School voor Jongens en Meisjes is een z.g. semi-openluchtschool, gebouwd op het Oosten en Westen, zoodat licht en lucht vrijelijk kunnen toetreden. Zij bei at zeven leslokalen, waarvan 2 ge lijkvloer:. 2 op de eerste en 3 op de tweede verdieping. De inrichting maakt een uit stekenden en vroolijken indruk. Bij den bouw is een ruim gebruik gemaakt van tegels, terwijl de heer Van der Poel voor een zeer smaakvolle aankleeding met schil derijen zorg droeg. Voorts zijn tal van nieuwigheden op on- derwijs-gebied toegepast. Het gymnastiek lokaal ter grootte van 160 vierkante meter staat apart, maar kan gemakkelijk aan gesloten worden aan een eventueel later te bouwen afzonderlijke school voor meis jes. Ook is er nog een aangrenzend ter rein er: eerd voor bouw van een be- bewaar-ccoo De school telt momenteel zes klassen met 131 leerlingen, i Hedenmiddag bestond er voor de ouders I gelegenheid het gebouw te bezichtigen, 1 waarvan een druk gebruik is gemaakt. VEILIG VERKEER. Parkeeren op grachten. Door het ontbreken van trottoirs langs de grachten is het plaatsen van auto's langs den huizenkant zeer bezwaarlijk voor voetgangers. Voor hen blijft geen ruimte om veilig de stilstaande auto te passeeren, daar ze genoodzaakt worden midden op den rijweg te loopen. Het ver dient dan ook aanbeveling auto's geheel terzijde van den rijweg langs den water kant tusschen de hoornen te parkeeren. De voetgangers kunnen dan langs den hui zenkant hun weg vervolgen, terwijl de be schikbare ruimte voor het rijverkeer ge heel Intact blijft. Daaron^. automobilisten. plaats uw auto's tusschen de boonTen langs den wa terkant. Ge verhoogt de veiligheid voor voetgangers daarmede. HET SINTERKLAASFEEST Na de aankomst van Sint Nicolaas a.s. Zaterdagmiddag plm. 2 uur nabij de Lakenhal, zullen de kinderen in optocht trekken naar het Trianon-theater, waar teekenfilmpjes zullen worden vertoond. De stoet zal trekken langs Turfmarkt, Prinsessekade, Kort Rapenburg en Bree- straat. o HET LEIDSCHE POLITIECORPS ONDERSCHEIDEN. In den persoon van den agent J. Zwart. In de groote wacht van het politie bureau is gistermiddag aan den agent van politie le klasse J. Zwart een Koninklijke I onderscheiding uitgereikt voor zijn moe- dig gedrag bij een onlangs plaats gehad I hebbende brand in de Nieuwstraat, toen hij met levensgevaar een kind uit een brandend huis heeft gered. Bij de plechtigheid waren alle agenten, die uit den dienst konden worden gemist, alsmede het geheele politie-personeel, aanwezig. Ook de commissaris van politie, de heer Meyer, de hoofdinspecteur, de heer Eskens en de inspecteurs, de heeren Duval, v. d. Wal, v. d. Ham, Bueninck en de Gast woonden de plechtigheid bij. De burgemeester, mr. A. v. d Sande Bakhuyzen, reikte de onderscheiding uit. Spr. deed voorlezing van het Koninklijk Besluit, waarbij de medaille, de bronzen eeerpenning voor menschlievend hulp betoon, werd verleend en wees er op, dat hij niet alleen den heer Zwart maar het geheele corps met deze onscheiding geluk wenscht. Spr. twijfelde er niet aan of het grootste gedeelte van het corps zou, ge steld ln de omstandigheden, waarin de heer Zwart zich bevond, gedaan hebben als hij. Spr. zeide trotsch te zijn deze medaille te mogen uitreiken. De heer Zwart heeft niet alleen bij deze gelegen heid, maar altijd reden gegeven tot groote tevredenheid. Na deze toespraak hechtte spr. de medaille op de borst van den dapperen agent. De burgemeester sprak ook nog een i woord van dank en hulde tot de agenten Straathof en Lauwerse, die zich onlangs kranig hebben gedragen toen op de Eree- straat een paard op hol was geslagen en groot gevaar opleverde voor de menschen die zich op straat bevonden. De commissaris van politie, de heer Meyer zegde den burgemeester dank voor zijn tegenwoordigheid en voor zijn woor den, waaruit bleek de belangstelling die hij heeft voor en zijn medeleven met het Leldsch politiecorps. Spr. wees er voorts op dat wel eens opgemerkt is, dat in het Leldsche corps zoo weinig onderscheidin gen vallen. Misschien is dat juist, maar dan ls toch een van de oorzaken daarvoor, dat spr. zijn voorstellen om een onder scheiding te' verleenen eerst doet wanneer hij degelijk onderzocht heeft of zulk een onderscheiding in alle opzichten verdiend ls. In dit geval is dat boven alle twijfel verheven. Spr. wenschte den heer Zwart van harte geluk met de onderscheiding die ook in dit opzicht Koninklijk is, dat zij zeldzaam en zeer aanzienlijk mag worden genoemd. De heer Zwart sprak enkele woorden van dank, waarna alle aanwezigen hem de hand ter gelukwensch drukten. BINNENLAND. Voorstellen tot uitbreiding en verbete ring van het Openbaar Slachthuis to Leiden. (Gemeentezaken, 3e Blad). De tijdelijke korting op Indische pen sioenen; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (2e Blad) Geslaagde proefvlucht van de Postjager; 2000 K.M. in 7 uur afgelegd. (Binnenland, 3e Blad). Bezwaren van den Nljverheidsraad tegen de steunmaatregelen aan den landbouw. (Binnenland, 3e Blad). Het program van den R.-K. Midden standsbond inzake saneering van het mid- denstandsbedrijf. (Binnenland, 3e Blad). Het drama te Nieuwkoop; de majoor der rijksveldwacht tot 8 maanden gevangenis straf veroordeeld. (Rechtzaken, le Blad). De muiterij op de „De Zeven Provin ciën"; de tweede gToep muiters voor den Zeekrijgsraad (Laatste Berichten, le Blad) BUITENLAND. Over Chautemps' financieele plannen. (Buitenl., le Blad). Hitier op de begrafenis van het slacht offer van het Duitsch-Oostenrijksche grensincident. (Buitenl., le Blad). Het verdrag tusschen Zuid-Slavië en Turkije geteekend. (Buitenl.. le Blad). De voortzetting van het Rijksdagbrand proces. (2e en le Blad.) KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ 6e R. V. A. Bij het 6e Regiment Veld-Artillerie is voor het verrichten van practischen dienst onder de wapenen gekomen de reserve kapitein T. J. B van der Meijden. De dienstplichtige onder-officieren, kor poraals en kanonniers van het 6e Regiment Veld-Artillerie van de lichting 1927 ver trekken op 2 December a.s. met groot verlof. De feestmarsch door de stad ter gele genheid van het eerste lustrum van het muziekkorps van 6e R. V. A., welke heden zou worden gehouden, is uitgesteld tot 7 December a.s. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap C. v. Werkhoven's Automobielbedrijf (filiaal i Hoofdstraat 133. Sassenheim. Hoofdzaak: Heerenweg 132, Lisse Het filiaal te Sassen heim is opgeheven. Uittredend beheerder filiaal: F. Landkroon, Sassenheim. Prof. Veraart over den politiekcn toestand Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden der Katholiek Democratische Partij heeft gisteravond voor een vrij talrijk gehoor prof. dr. J. A. Veraart gesproken over den huidigen politleken toestand. Na opening met den christelijken groet, sprak de voor zitter, de heer J. A. Verkuylen een kort inleidend woord, waarin hij uiteenzette, dat de K.D.P. streeft naar een waarlijke Katholieke staatkundige eenheid, geba seerd op een democratischen grondslag. Prof. Veraart, daarna het woord ver krijgende. zeide, dat in de huidige maat schappij iedereen den invloed ondervindt i van den politieken toestand. Alvorens deze aan een nadere bespreking te onderwer pen, protesteerde spr. tegen de behande- J ling, welke de K. D. P. in de katholieke pers ten deel valt. De actie der partij wordt niet alleen doodgezwegen, maar helaas wordt ook de taktiek der vervalsching toe gepast. Als voorbeeld noemt spr. de door de Katholieke democraten ingediende be lastingvoorstellen en de valsche beschul digingen van een vooraanstaand katho liek als dr. Kortenhorst, die niet schroomt in uitersten nood zijn toevlucht te nemen tot minderwaardige bestrijdingsmiddelen. De oorzaak van deze laakbare houding is wel eenigszins te begrijpen; de katho lieke democraten geven den vroegeren vertegenwoordigers van het Nederlandsche katholieke volk harde noten te kraken. De R.K. Staatspartij heeft geen hand uitge stoken om de belastingpolitiek, welke de K.D.P. voorstaat, in het parlement in be handeling te krijgen. Waarom heeft zij er niet naar gestreefd verlichting te bren gen aan hen, die het zwaarst door de crisis worden getroffen? Wat heeft zij ge daan om de werkloosheid te bestrijden; waarom niet een conjunctuur-politiek op natlonalen grondslag toegepast, in den geest zooals mr. Evers reeds einde 1925 aangaf? De afscheiding der katholieke demo craten ls een uitvloeisel van het starre standpunt der Staatspartij, die verzuimde een democratisch eenheidsfront te vormen en op allerlei terrein blijk gaf niet tegen haar taak opgewassen te zijn. Haar onwaarachtige politiek treedt ook naar voren in haar houding ten opzichte van de verlaging van de steunnormen der werkloozen. Vóór de verkiezingen van 1933 werd verzekerd, dat daaraan niet zou worden getornd, weinige maanden later was de RK.S. eenstemmig in haar oordeel, dat de steunnormen in de groote steden behoorden te worden verlaagd. Aan een politiek, welke zoo zeer in- druischt tegen het algemeen belang, kon geen katholiek democraat zijn stem ver leenen. Spr. verheugt zich erover, dat binnen kort het katholieke eenheidsfront zal zijn gevormd en wwaann plaats zal zijn voor 't maatschappelijke zwakke. Tenslotte wekte spr. tot aansluiting bij de K.D.P., welke strijdt tegen de dictatuur van fascisme en kapitalisme en voor de geestelijke en economische vrijheid. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruik gemaakt door den neer Wouda, die sprak namens het Anti-fascistisch Eenheidsfront. Nadat pro'. Ver a't den debatter had beantwoord, \v rd dc vergadering door den I heer Verkuylen gesloten.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1