panflavin LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 November ''pastilles VISSCHERIJBERICHTEN. mmmmw. doch deze heeft ook Jilervoor om gezond heidsredenen bedankt. Wel zal hij Frank rijk vertegenwoordigen bij den Volken bond en andere diplomatieke zendingen vervullen. De nieuwe premier is Kamerlid en be hoort ook tot de radicale partij. Hij werd geboren in 1885. Zijn vader was vice-president van den Senaat en tevoren ook minister Van beroep is Chautemps advocaat. Hij werd voor de eerste maal tot afgevaardig de gekozen in 1910 en in 1929 werd hij verkozen Tot voorzitter der radicale kamerfractie In 1930 werd hij minister-president van een kabinet, dat uitsluitend uit radicalen bestond, maar reeds op denzelfden dag, dat dit kabinet zich aan het parlement voorstelde, werd het ten val gebracht Daarna is Chautemps nog minister van onderwijs geweest, en later, in het laatste kabinet-Herriot, minister van binnen- landsche zaken, welke functie hij ook be kleedde onder het ministerpresidentschap van Paul Boncour, Daladier en Sarraut. Chautemps uitte zich reeds in volgenden geest: Reeds thans staat vast, dat men zoo f poedig mogelijk tot het doel moet gera ken, want de gebeurtenissen laten geen lang uitstel toe. Chautemps programma is: herstel van het evenwicht in de financiën, een nieuwe ordening van het staatsstelsel met hand having van de parlementaire instellingen en het waarborgen van de veiligheid naar bulten. De Fransche oud-premier Tardieu heeft in Chambery een rededvoering gehouden waarin hij scherpe aanvallen deed op het Marxisme en de binnen- en buitenland sche politiek der linksche partijen. Tardieu verklaarde o.a. het volgende: De hoofdoorzaak van den huidigen toe stand is, dat het marxistisch materialisme invloed heeft gekregen op de Fransche politiek. Het heeft de indlvidueele idealen gedood en is, onder den dekmantel van het staatssocialisme, in het program van de radicale partij geslopen. De politiek van het lmksche Cartel heeft zich de laatste 18 maanden door de vol gende feiten oo buitenlandsch politiek terrein gekenmerkt: Te Lausanne heeft men in Juni 1932 af gezien van het herstel der oorlogsschade. Te Genève is in December 1932 afstand gedaan van Duitschlands ontwapening, door erkenning van 't beginsel der rechts gelijkheid. Te Genève is in Maart 1933 het beginsel van wedcrkeerlge hulp, dat de basis vormt van het begrip veiligheid, door de aan vaarding van het ontwapeningsplan van MacDonald opgegeven. Afgezien heeft men ook van de eerbie diging der verdragen, door de onderteeke- nlng van het vier-mogendheden-pact en door de traditioneele bondgenooten Polen en de Kleine Entente te ver- waarloozen. De politiek van het linksche Cartel heeft Frankrijk dus de beginselen doen verzaken welke het vroeger huldigde en het ook van zijn vroegere bondgenooten vervreemd. Scherpe critiek leverde Tardieu ook op de behandeling van de staatsbegTooting, de economische politiek en de verminde ring der belastinginkomsten, welke men o.a. bestrijden wil door een staatsloterij. Uit het feit, dat het publiek 40 milliard francs heeft opgepot, blijkt het wantrou wen van het land tegenover de staats macht. De instabiliteit der ministeries, die ont staan zijn uit de samenwerking der radi calen met de socialisten vijf regeerlngs- crises in 18 maanden moet aan de kaak worden gesteld. In het verdere verloop van zijn rede eischte Tardieu een krachtig bewind met het volgende program: 1. Herstel van het vertrouwen der be zittende klasse in Frankrijk, hetgeen in dit geval wil zeggen het geheele Fransche volk vooral het platteland, aan het ver stand te brengen, dat degenen, die een onteigening van staatswege begunstigen, geen invloed op de regeering mogen hebben. 2. Zuivering van het republikeinsche regime door een grondwetsherziening. 3. Aan Frankrijk moet weer het be- j wustzijn gegeven worden van zijn histc- i rische taak: de Fransche beschaving, die gegrondvest is op de achting voor de waar- j dieheid en de vrijheid van de mensche- j lijke persoon moet gered worden, juist op dit oogenblJk, nu Frankrijk door dictato riale regeeringen omgeven is. Derhalve eisch ik. zoo besloot Tardieu, clat de bevolking zich hiertegen verzet, j door een politiek van anti-socialistische, i republikrinsehe eenheid, evenals in 1920. In de huidige Europeesche omstandig heden kan Frank'-i'k n'et langer bestaan met ministeries, d'e slechts drie weken aan het bewind blijven. DUITSCHLAND. De strijd in de Kerk. Kerkminister dr. Schoeffel, landsbis- schop van Hamburg, heeft den Rijksbis schop verzocht, hem ontslag te verleenen uit zijn ambt als Kerkminister. De Rijks bisschop heeft het ontslag verleend. In verband met de meeniningsverschil- len over de verhouding tusschen Kerk en de geloof sbeweging der Dujtsche Chris le nen hebben de hoogleeraren in de theoio- gie aan de universiteit van Tuebingen, Fe- zer, Welsser en Rueckert. hun betrekkin gen tot de Dultsche Christenen verbroken. Het landelijk bestuur van de Duitsche Christenen publiceert een verklaring, waar in de vergadering te Weimar, die vorige week heeft plaats gevonden, scherp wordt veroordeeld. De cischen der Beiersche ver tegenwoordigers waren de volgende: De ge- loofsbeweglng moest veroordeelen wat ge beurd was in het Soortpalast te Berlijn, haar leden verplichten tot inachtneming van Schrift en belijdenis, terwijl ook her vorming van het rijksbestuur der beweging werd geëischt. Daar dit standpunt door de rijksleider ondanks zijn vroegere verklaring niet werd gedeeld, heeft de Beiersche leider verklaard, dat Beieren uit de beweging der Dultsche Christenen treedt. De Thueringsehe staatscourant publi ceert een bekendmaking van de afdeeling Thuerlngen der Dultsche Christenen, in houdende. dat Vrijdagmorgen de scheiding tusschen de beweging der Duitsche Chris tenen in Thueringen en de geloofsbewe- ging van bisschop Hossenfelder een feit is geworden. Het bestuur van de Duitsche Christenen in Wurtemberg, die zich van de rijksiel- din? hebben gescheiden, heeft besloten, zich aan te sluiten bij den noodbond van predikanten en de kerkeiijk-theologische arbeidsgemeenschap. Daarmede hebben rond 800 Wurtembergsche predikanten en de achter hen staande gemeenten met de Duitsche Christenen gebroken. De landsbisschoppen voor Beieren, Wur temberg, Hessen, de Palts en Baden heb ben op grond van een vergadering, die te Stuttgart is gehouden, laten weten, dat zij de leden van den noodbond van predikan ten in hun strijd voor de belijdenis niet in den steek zullen laten. Rijksbisschop Mueller verklaarde tegen over een journalist, dat de redenen van het uittreden van de professoren Weser. Weis- ser en Rueckert uit de geloofsbeweging van Dultsche Christenen van zuiver pei- soonlijken aard waren. De verwijten, die door de tegenpartij worden uitgesproken, zijn van iederen grondslag ontbloot, nu hij verklaard heeft, dat de nieuwe evangeli sche kerk zich grondt op bijbel en belij denis. Wie hier een anderen uitleg aan wil geven, is een misdadiger tegenover de een heid van het Duitsche volk. Hij als rijks bisschop is niet voornemens de onruststo kers na te jagen. Hij wil met de nat. soc. beweging, die het Derde Rijk belichaamt, de kerk bouwen en denkt er niet aan cok maar iets te ondernemen tezen deze bewe ging of haar doeleinden Wij zijn voort gekomen aldus de rijksbisschop uit de nat soc bewecmg en blijven haar en den leider trouw. Wij willen samen met Adolf Hitler de nieuwe Duitsche kerk bouwen o ITALIË. Ook Italië zal Amerika betalen. Uit Washington wordt gemeld, dat Ita lië op 15 December evenals Engeland een gedeelte zal betalen van den vervallenden termijn der oorlogsschulden. OOSTENRIJK. Het incident aan de Duitsche grens. Bondskanselier dr. Dollfuss heeft aan den Duitschen gezant medegedeeld, dat hij hem op zijn vraag, welke maatrege len zullen worden genomen tegen de I schuldigen aan het jongste grensincident. eerst antwoord kan geven, wanneer het resultaat van de door de Oostenrijksche j regeering ingestelde commissie van on- derzoek bekend is. Van officleele Oostenrijksche zijde wordt echter reeds verklaard, dat het onderzoek i der commissie voorloooig het volgende recnUaat heeft oogeleverd* Fen uit drie man bestaande gendarmerieoatrouille. die j on de F,Tgenalue dienst had. signaleerde een afdeeling rijksweersoldaten of S A. mannen, die onder geroeo van Hell Hitier bii grenssteen 6 Oostenrijkseh grondgebied betraden. Daar juist op dit gebied her haaldelijk overvallen on Oostenrijksche grensbeambten plaats hebben, gaf de Oos tenrijksche patrouille in de gegronde ver onderstelling. dat het weer zoo'n overval betrof, een aantal schoten af Door een dezer schoten werd een Duit- scher doodeliik getroffen. Het staat vast, dat de getroffene zich op Oostenrijkseh gebied bevonden heeft, daar op Oosten- ri'ksch gebied een bloedvlek is gevonden. Tot een nauwkeurig onderzoek zijn een ge rechtelijke commissie en organen van het politieke bestuur ter plaatse. Er zijn ook feto's genomen. T. a v de Duitsche ver klaring dat de getroffene z'ch oo Duitsch grhled bevond, valt oo te merken, dat deze verklaring blijkbaar berust oo een onvoldoende kennis van het grensverloop. SPANJE. Onzekere toestand. De toestand blijt onzeker. Nu weer verluidt, dat in Catalonie Macia toch de meerderheid heeft. Wat er van zij Uit Huesca aan den Zuidkant der Pyren- neeën wordt gemeld, dat de politie aldaar een complot van extremisten op het spoor is eekomen, die voorbereidingen troffen tot het omverwerpen van het staatsgezag. De actie moest zich over het geheeïe ge bied uitbreiden en heden beginnen. Onder het in beslag genomen materiaal bevinden zich 46 bommen, en talrijke voor raden wapens en munitie. Van de 5 gear resteerde personen ziin drie vrouwen. Havas meldt uit Madrid, dat de boven de partijen staande vereenigine der zelf standige Spaansche rechtsche partijen, na een beraadslaging over den politieken toe stond tot het inzicht zijn gekomen, dat de rechtsche partijen het gezag slechts dan in handen kunnen nemen, vanneer zü dit alleen o met behulp van met hen sympa- thiseerende andere groepen konden ten uitvoer brengen. Dit oogenblik is echter nog niet gekomen. ZWITSERI AND. Rede van bondspresident Schulthess. Op de jubileumsplechtigheid ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van de Zwitsersche officiersvereeniging te Zuerieh heeft, bondspresident Schulthess een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide. dat het geheele Zwitsersche volk er zich van bewust is, dat het land militair beschermd moet worden en dat slechts deze bereidheid tot verdediging het den vrede kan verzekeren. De vrees, dat in den eerstvolgenden tijd een oorlog zal uit breken is echter ongegrond. Militair staat Zwitserland voor belang rijke beslissingen. Thans behoort ieder burger tot het civiele leger der lands- defensie, de geheele moreele kracht moet daartoe in het werk worden gesteld. De aanstaande wet ter bescherming van den staat geeft het Zwitsersche volk de moge lijkheid op te treden tegen onvaderlandse!) optreden.' Zorg voor de defensie is te meer nood zakelijk, daar de illusies inzake interna tionale conferenties en congressen ver dwenen zijn en men thans weet, dat men alleen op zich zelf kan rekenen, ook in het binnenland .daar thans twisten en tweedrachten kunnen leiden tot een oor log van allen tegen allen, hetgeen nood zakelijkerwijze zou leiden tot den onder gang en de ontbinding van Zwitserland. Men moet energiek en zelfs meedoogenloos optreden tegen bewegingen, die niet voort komen uit vaderlandslievende gedachten. Nadat de bondspresident zijn rede be ëindigd had werd nog het woord gevoerd door den leider van het departement van defensie, die zeide, dat het Zwitsersche volk den vrede lief heeft en den oorlog verafschuwt. Doch men zal buitenlandsche inmenging in het leven van het Zwitser sche volk niet duiden en deze hechte v, il tot verdediging moet zijn uitdrukking v.nden in een leger, dat eerbied af dwingt en vertrouwen van de staten die rond Zwitserland liggen. JAPAN. Naar een kabinetscrisis? De Japansche minister president Saito heeft den minister van oorlog Araki bij zich ontvangen voor een gedachtenwisse- ling over den toestand. Naar in politieke kringen verluidt, heeft Araki er daarbij op gewezen, dat een deel van het kabinet voor de saneering van de blnnenlandsche toestanden in Japan niet voldoende was opgetreden. Daardoor is zijn blijven in het kabinet en dat zijner vrien den moeilijk gemaakt. Saito zeide toe een zitting van het kabi net bij een te roepen, waar beslist zou wor den over het lot van het kabinet. Men is er van overtuigd, dat het lot van het kabinet-Saito hiermede bezegeld is en dat het zal worden opgevolgd door een kabinet, waar in ieder geval de minister van buitenlandsche zaken Hirota geen deel meer van zal uitmaken. Hirota ontving overigens den Ameri— kaanschen ambassadeur, die in opdracht van staatssecretaris Huil verklaarde, dat alle geruchten volgens welke tusschen Rusland en de Vereenigde Staten overeen komsten ten nadeele van Japan zouden zijn gesloten onjuist zijn. De Amerikaansche buitenlandsche poli tiek met betrekking tot het Verre Oosten is niet veranderd. Amerika zal ook in de toe komst ziin neutraliteit streng bewaren. De ambassadeur dankte in ondracht der Amerikaansche regeering voor het zender- van een Janansche diolomatieke missie, die ten doel heeft de handhaving der vriend- schanneliike hetrel'kingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten te bevorderen. RECJ.AME nam U zich voor, in <ie toekomst voorzichtiger te zijn. U bent Uw belofte ontrouw geworden, wanneer U niet van tijd tot tijd eenige Panflavin-pastilles in den mond laat smelten. Alleen zoo worden mond - en keelholte grondig gedesinfecteerd en U blijft voor nieuwe besmetting gevrijwaard. HET RIJKSDAGBRAND-PROCES CHINA. Operatics tegen Foekien. Op bevel van maarschalk Tsjang Kai Sjek hebben Chineesche regeeringstroepen de grens van de provincie Foekien over schreden. De opmarsch naar Foeisjau is daarmede aangevangen. Twee Chineesche oorlogsschepen zijn onderweg naar Amoy, waar zij moeten trachten troepen aan land te zetten. Generaal Tai Tsjing Kai, de lei der der opstandelingen, heeft troepen samengetrokken om den regeeringstroepen tegenstand te ieden. In Amoy zijn op be vel van Tai Tsjing Kai versterkingen aan gebracht. VEREENIGDE STATEN. Leger en vloot Borah voor Roosevelt. Het Amerikaansche departement voor de begrooting heeft de voorgestelde uitbrei ding van het marine-personeel met 2800 man en het corps marine-soldaten met 1000 man thans goedgekeurd. De Amerikaansche marine wordt daar door gebracht op een effectief, officieren niet meegerekend, van 82.500 matrozen en 16 000 marinesoldaten. In een rapport aan Roosevelt verklaart de chef van der generalen staf van het leger, dat de sterkte en paraatheid van bet Amerikaansche leger in geval van oor log „beneden de grens van gevaar" is, vooral met het oog op den klaarblijkelijkcn staat van onrust, die in de geheele wereld heerscht. Hieraan wordt toegevoegd, dat het van het meest urgente belang is, dat de zwakheid van het leger aan personeel en materiaal zonder verwijl wordt verminderd Borah heeft partij gekozen voor Roose velt's politiek. Hij heeft hen. die dc poli tiek van Roosevelt op monetair gebied gispen en den terugkeer tot den gouden standaard voorstaan getart een construc tief programma in te dienen, dat beter is dan wat Roosevelt op het oogenblik toe past. Dc politiek van den gouden standaard, zei Borah, heeft geleid tot den noodlot- tigen toestand, waarin wij ons nu be vinden. Tot gezant te Havanna is benoemd, als opvolger van Welles, Jefferson Caffery. IJMUIDEN, 27 Nov. Tarbot per KG. f. 0.85—0.70, Griet per kist van 50 K.G. f. 28—15, Tongen per K.G. f. 1.10—0.50, Midde.schol per kist van 50 K.G f. 27-22, Zctschol f. 22-20, K'eine Schol f. 17.505.9 S.har f. 11 8. 0, Vl.e- ten per stuk f. 2.25, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.10—5, Grootc S:hel- visch f. 24-18, Middel Schelvisch f. 23-17, Klc-ininiddcl Schelvisch f.22—8.50, Kleine Schelvisch f. 11.50—5.50, Kabeljauw per kirt van 125 K.G. f.36—18, Gullen per kist van 50 K.G. f. 13—0.80, Lengen per stuk f. 1.05, Wijting p. k. v. 50 K.G. f. 5.50—3.80, 1587 kisten en 564 manden versche haring 1.4.50—1.80 per kist, f. 3.60—3.20 per mand. Aangekomen 11 Stoomtrawlers: (niet officieel): IJM. 417 met f. 1700, IJM. 381 met f.2300, IJM. 147 met f.1620, IJM. 71 met f.1370, IJM. 4 met f.2200, IJM. 22 met f.2020, IJM. 85 met f. 1735, IJM 183 met f.3436, IJM. 114 met f.1165, IJM. S8 met 1080, IJM. 159 met f. 1130: 12 loggers: KW. 175 met f.340, KW. 8 met f.460, KW. 17S met f.370, KW. 24 met f.500, KW. 112 met f.350, KW. 28 met f.310, KW. 108 met f.230, KW. 154 met f.350, KW. 35 met f.660, KW. 43 met f.590, KW. 158 met f.410, KW. 74 met f.500: de kotter: E 541 met f 720: SCH. 247 met f.935, SCH. 324 met f.461, SCH 84 mei f.346, KW. 124 met f.167', LT. 1176 mei f.304, LT. 706 met f.509, LT. 3C8 met f.630, LT. 1174 met f.681. LT. 1161 met f.45 LT 122 met f. 757, LT. 1158 met f.303, LT. 152 met f.486, LT. 342 met f.717 voor versche haring. HET POLITIEKE GEDEELTE BEGONNEN. Heden treedt het Rijksdagbrandproces, dat reeds ruim 2 maanden duurt, in een nieuw cn belangrijk stadium, doordat met bet politieke gedeelte ervan begonnen wordt. Men vermoedt, dat dit tien a veer tien dagen zal duren. Tot nog toe zijn van de zijde van den procureur-generaal onge veer 40 getuigen gehoord. Vandaag wordt slechts één getuige ge hoord, nl. Kriminalpolizeirat Heller van het politiepresidium te Berlijn. Heller zal in eën uitvoerige verklaring een overzicht geven van den toenmaligen politieken toe stand en voornamelijk van de actie der communistische partij in de periode van einde 1932 tot Maart jl. De publieke tribune is wederom geheel bezet en de pers is weer druk vertegen woordigd. De getuige zal inlichtingen moeten gc- cn. die kunnen bijdragen tot de vTaag. of de K.P.D. ten tijde van den Rijksdagbrand een gewapenden oostand voornemens was of wilde voorbereiden. Getuige Heller geeft een zeer u'tvoerige beschouwing over de actie der K.P D Dc pogingen der K.P.D. in 1919. 1920 1921 cn 1923 om op geweidadige wijze de politieke verhoudingen in Dultschland te wijzigen, eind'gden met een nederlaag van het re- volut'onaire proletariaat. Niettemin ble ven de communisten er naar streven de bestaande staatsorde ten val te brengen en een Sovjet-Duitschland onder de dic tatuur van het proletariaat tot stand te brengen. De geheele communistische lit teratuur van het jaar 1932 tot Maart 1933 is vol met verwijzingen naar den komen den slag en de noodzakelijkheid van het orcaniseeren der revolutionaire beweging. Getuige Heller zet uiteen, waarom de politie-autoriteiten te Neurenberg-Fürth oo 4 December 1932 een verbod hadden uitgevaardigd van den partijdag voor het district Noord-Beieren der K.P.D.. die men te Neurenberg had willen houden. De K.P.D. had ongetwijfeld een staatsgevaar lijk karakter. Het door het 6e wereldcon gres der Komintern in 1928 goedgekeurde program der Communistische Internatio nale. dat voor alle secties bindend is, heeft voornamelijk ten doel de arbedersklasse te brengen tot den revolutonairen strijd om de macht. De massa moet opgeroepen wor den tot den aanval over het geheele front tegen den burgerlijken staat en wel met behulp of in verbinding van i"n gewa penden opstand. Het program zegt, dat reeds thans zich de overgang naar groote geweldadiee botsingen tusschen de klas sen voltrekt. Besluiten van het Executief Comité der Communistische Interriatio- nale hebben vastgelegd, dat Dultschland het knooppunt der Internationale revolu tie is. Het partijcongres der K.P.D. te Berlijn van 15 tot 17 October 1932 heeft niet alleen het plan van het E.K.K.I.-ple- num goedgekeurd, doch is nog verder ge gaan en heeft behalve opvoering der revo lutionaire stemming door massa-actie ook het eenheidsfront van onder op geeischt. Het einddoel moest de algemeene staking met tenslotte den gewapenden opstand zijn. De ontketening van dezen strijd moest geschieden met behulp van economischen c-n politieks stakingen. Daartoe moest de sociaal-democratische massa veroverd worden Ter verduidelijking van wat hij ver klaard heeft leest getuige Heller een uit voerig dictaat voor uit nummer 86 van de „Imprekorr" van 18 October 1932 voor. Ook het derde congres der K.P.D. ir, October 1932 stelde zich op de basis van de door het E.K.K.I. plenum geformuleerde stelling. In de besluiten van het 12e E.K.K.I.- plenum werd o.a. erop gewezen, dat met de Duitsche revolutie het lot der prole tarische revo'"(le in west- en midden- Europa beslist zou worden en dat een overwinning der Duitsche revolutie de belangrijke stap naar de wereldrevo lutie zou zijn. De Commun'stische partij wilde de re volutie omdat zij aan de macht wilde ko men. Dultschland was de zwakste schakel in den keten der imperialistische staten. Dultschland stond het dicht bij de prole tarische Het kwam niet slechts aan op den ideologlschen. doch op den ..weerba ren" kiasscstrijd. Getuige Heller citeert ta! van uitlatin gen van communistische leiders uit dien tijd. Op den districtsdag van het K. P. D. district Midden-Rijngebied op 4 December 1932 verklaarde o.a Torgler, dat de massa der georganiseerde arbeiders voorbereid moest worden voor den strijd voor het ten val brengen van de fascistische dictatuur, teneinde een arbeiders- en boedenrecu- bllek te kunnen oprichten. Voorts hebben bij deze zelfde gelegenheid in een geheime zitting onbekende buitenlandsche commu nistenleiders instructies gegeven over on- dermijningswerk bij Rijksweer en politie. Krachtig ondermijningswerk bij deze te genstanders werd beschouwd als een der voornaamste laken van de partij, waarbij alle ten dienste staande middelen gebruik moesten worden. Vooral jonge vrouwelijke communisten moesten als propagandisten gebruikt worden. Zij moesten toenadering zoeken tot belangrijke personen en dezen tot het prijsgeven van dienstgeheimen zien te bewegen. In een op 7 en 8 Januari j.l. te Essen gehouden districtsdag der K P. D. in het Roergebied had de afgevaardigde Duddin uit Thueringen opgewekt, eindelijk de kloof tusschen de besluiten en de revolu tionaire Dartii te overbruggen. Ook Thaei- man heeft de kwestie behandeld hoe men kon ovc-oaan tot d» verc«>»iiior).io npt,os ter vervulling van de taak die het plenum van het E.K.KI. gesteld had. Getuige H»l- Jer citeert nog verschillende andere revo- OOSTENRIJK EN DUITSCHLAjJ WEENEN. 27 Nov. (V.-D.l hebben dc Bondskanselier, Dr. DoJB Amstetten en de oud-Vice-kaJI Winkler te Villach redevoeringen gel den. die hedenmorgen door tal ran| tendbladen worden weergegeven m opmerking, dat hierdoor op den cum spanning moet komen tusschen het d sche Rijk cn Oostenrijk. Bondskanselier. Dr. Dollfuss zeide I ..Men kan mij gelooven, dat wij nij een ongetwijfeld onvriendelijke .el ding met het Duitsche broederrijk be hebben. Men hoort thans verschil geruchten over concrete onderhandel Onbeteekende en onverantwoordelijke soonlijkheden probeeren zich daai den schijn te geven alsof zij de ges en geroepen bemiddelaars zouden Dergelijke bemiddelaars heb ik altiji gewezen en zal ik ook in de toeken wijzen. Wij hebben altijd en overal klaard: Wij willen en zullen Oostg onafhankelijk houden, niet alleen eigen staat doch ook in de binnenin! politiek zuilen wij geen inmenging di Onder deze voorwaarden heb ik altiji klaard dat wij bereid zijn alle misvei den uit den weg te ruimen. Europa i den ten dage zoo vol spanningen, dal een het moet toejuichen wanneti acute spanning overwonnen kan m Aan ons zal het niet liggen om voor wij gestreden hebben, veilig te st Oud Vice-kanselier Winkler verkil dat de Lar.dbond spoedig weer in geering zou treden. Hij nam stelling het legitimisme en zei o.a.: „Wij zijn den vrede met onze buren, met alle br waartoe in de eerste plaats het i Duitsche Rijk behoort. Ik geloof, da van dezen vrede niet zoover verg zijn als velen meenen. Wij zullen ons spoedig ervan kunnen overtuigen, dat een wede mogelijk is. en wel omd Oostenrijk de grondslagen der bil landsche politiek een wijziging bi ondergaan. Het is mijn stellige overtu dat wij met het Duitsche Rijk spoedig tot normale betrekkingen zullen la die niet alleen wij in Oostenrijk r, hebben, doch ook het Duitsche Rijk' Bondskanselier Dollfuss heeft Landbond uitgenoodigd met hem te derhandelingen omdat hij prijsstelt medewerking van den Landbond. I komende weken zullen b-langrljke tieke besprekingen worden gehoudei OUD-MINISTER IN EGYPTE OVEF.li KAIRO, 26 Nov. (Reuter). - jj Pasha Hassib. een vooraanstaand m de „Wafd" en voormalig minister 3 daag overleden. BETOOGINGEN VAN MIJNWE8KE IN FRANKRIJK. PARIJS, 26 Nov. (Reuter). Te i Douai en Valenciennes hebben de i™ werkers een betooging gehouden, zij borden meevoerden waarin als m» den optocht „de verbetering van Mi werd meegedeeld. Te Valenciennes nx schermutseling plaats met de p waarbij de Communistische afgevaa» Dewez gearresteerd werd. In Rljssel hebben honderden lans wers van het département du Nord eei tooging gehouden. DE WERKLOOSHEID IN AMBUKj WASHINGTON, 26 Nov. (Reuter) •voorzitter van de Amerikaansche ders-federatle. Green, verklaa: werkloosheid in de Vereenigde bis October met 110.000 is toegenomen- j Het totaal aantal werkloozen thans 10.076.000. De loonstandaard en de kosten levensonderhoud zijn iets gestegen- j GEVAARE'J"! De Engela HEEFT ENGELAND 'T GIFGAS? LONDEN, 27 Nov. (VD.). -j.-ji Brigade-generaal Groeier ver-P j een rede te Londen, dat de regeering in het bezit was van vaarlijkste gifgas, dat bestond, nog een tweede groote mogenao in hel bezit van een zelfde g Technici en wetenschappelijke ono - hebben vergeefs gepoogd een tegen dit nieuwe gas te constrn LINDBERGH NAAK AFRIKA LAS PALMAS, 26 Nov. (Re»te.r£ blijkt, dat kolonel Lindbergh. p;, mórgen hier was opgestegen, 0 is te vliegen naar Villa Cisner - Westkust van Afrika. luties en uitspraken van ver „.'«.-i 3 munistische beijenkomsten, 'njt klaard was. dat de periode va» p,jt en crises was aangebroken algemeene stakingen moest de eindstrijd worden voorbereid Dimitroff. wiens 80-1ari?e it om on de publieke tribun» ïe!iiil geïnterasseerd naar de 8ctu f H f01 van Krimlnalrat Heller geiuisw- durend aanteekeninzen m I De zitting wordt dan voo. middagpauze onderbroken. r

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2