brand in het Rijksdaggebouw. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 November 1933 Derde Blad No. 22603 Van der Lubbe blijft spreken. Steunt met Uw gaven hef Leidsch Crisis-Comité. BINNENLAND. Jaargang (Slot van gisteren.) niddagzitting begint met het roe- [7 d Lubbe voor de getuigentafel, Ier te' worden gehoord. Hij spreekt tover „stemmingen in zijn borst", hieromtrent geen bijzondere ïjdent: ..We moeten thans toch t nader weten over hetgeen gij in voor den brand het laatst ge tter Lubbe kan echter geen noe- Erclige mededeelingen doen. Op Een en vermaningen van den pre- den advocaat en ook dr. Sack, die jeer aanwezig is en van den Ober- iiralt antwoordt v. d. Lubbe thans tel nauwelijks andere antwoorden „neen", en „dat kan ik niet tesident komt terug op de laatste ■voor de brandstichting in den in het bijzonder op de gebeur- bij het Werkloosheidsbureau. |ét algemeen bevestigt v. d. Lubbe j reeds bij den aanvang bij. het |in Leipzig daaromtrent is vastge- aanleiding van vragen over de 1 voor zijn daad verklaart v. d. Hat hij het met den toestand, zoo- 1 bestond, niet eens was. Hij is uit lid naar Duitschland gegaan naar ng van berichten in de kranten Jnationaal-socialisten, die een actie willen ondernemen. Het besluit om [slot, het Werkloosheidsbureau en dliuis brand te stichten, heeft hij den nacht van Vrijdag op Zater- léomen. tsident: „Woensdag is toch reeds brandstichtingen gesproken in ge- waarbij U tegenwoordig was. Er 1 toen reeds gezegd, dat met het f revolutie te laten uitbreken, open- louwen in brand moesten worden Ier Lubbe beweert, dat hij hiervan Ehoord heeft. .resident: „Volgens verklaringen tuigen moet U dat gehoord heb- |nudt er zelfs zelf over gesproken In op Maandagochtend is het ïg bij U opgekomen den Rijksdag 1 te steken?" 'der Lubbe: „Ja Maandagochtend." Alleen heb in het gedaan! isident houdt hem zeer dringend feen, dat de verklaring dat hij eerst ferochtend besloten zou hebben den |g in brand te steken, zeer onwaar- Ijl: is. „Het is niet aan te nemen", lrt de president, „dat U eerst drie (brandstichtingen hebt gepleegd en rst de groote. Hoezeer U ook be- dat bij de brandstichting in den anderen hebben medegewerkt, niemand dit gelooven. In het (Ier is het onjuist wanneer U zegt, zaal gemakkelijk brandt. Dit is roefnemingen allemaal vastgesteld. 1 brandt zelfs zeer moeilijk, vooral Ben. Er waren ook op verschillende ri vlammen, die niet met elkaar in stonden." (.der Lubbe: „Dat is het zelfde wat i voortdurend gehoord heb." esident: „Ja, en dit zijn de feiten!" [der Lubbe: „De medeschuldigen, die feholpen moeten hebben, kunt U die herbrengen?" resident: „Neen, maar dat kunt 0 pi. U bent toch intelligent genoeg niet te willen vertellen wat in het I niet kan hebben plaats gehad." Ider Lubbe: „Ik heb den brand aan ren en zelf uitgebreid." president: „Wie heeft dan het an- sedaan en voorbereid?" L?!r Lubbe zwijgt eenigen tijd en de lent vervolgt: „De brand moet toch Peid zijn. U hebt zelf zoo juist te r Sneven dat u ilem hechts aan- fen hebt. Wie heeft dan de voorbe en getroffen?" ',der Lubbe: „Dat heb ik zelf ge lpresident: „Wanneer dan?" oer Lubbe: „Toen ik binnenkwam." president: „u bent toch eerst om 9 avonds in den Rijksdag geko- htlSf ,kubbe: „Dat zegt het onder uit., u aannemen dat ik het "{een gedaan heb?" President: „Omdat het onmoge- 'noemen'"6' "Kunt u de medeschul- bn'rfS.anwa"' dr- Werner roept daar- l -Er zijn toch verscheidene L®ede-aangeklaagd?" a rtcL Dt:, "Bent u vroeger reeds eer- i (i ijsdag geweest?" If Lubbe: „Neen." re^vlnüi' .VHoe kon u dan 200 vlug ,r'.aden? Het is daar toch zeer .er, ^tóbe: ..Ik ben op goed geluk president: „Wie heeft u den weg ge- j;," kribbe„Dien heb ik zoo ge- 'n'den^Hi, J,Dat is ook niet waar- den j6 komt, kan niet zoo I den i.11;™' Iemand moet u min ts reed* beschreven hebben, of u B der Lnhh voren geweest." [Met waar^: -Waarom is dat ook 'boeK^jPtu^llans hi het verhoor in 4511 aanee™ Laasde Ie wagen toch hoe hit l?¥schakeld verhaal te ge- ïd. a« brandstichting heeft ge- konbbf,,Ik ben doorgeloopen, en Ik h»„ j 200ver ik brand kon utn en t?„ in de restauratie Kvonden" beb ik de groote Lr* Lubhe11 „omtrent den weg, dien 1;i verfaw. gen°men heeft, kunnen 111 blijft v, b worden. Over het al- v*' bij d„der Lubb« bij zijn be- iKvj, uen weg „impulsief" ge? Twee ongeloofwaardige punten. De president: „Twee punten in uw op gaven zijn absoluut ongeloofwaardig. Ten eerste dat u eerst Maandag of in den nacht tevoren het besluit tot stichting van den brand in den Rijksdag zou hebben geno men en ten tweede dat u den brand alleen zou hebben gesticht. Dat is reeds onmo gelijk door de vele afzonderlijke brand haarden, bijvoorbeeld in de zittingszaal. Hebt u in de restauratie nog iets anders zien branden dan het gordijn?" Van der Lubbe: „Neen, ik heb niet meer zien branden dan ik aangestoken heb." De president: „Voor den rechter van instructie hebt u toch reeds eens gezegd: „Dat moeten de anderen zeggen." Wie zijn dan die anderen?" Van der Lubbe betwist dit gezegd te hebben. Oberreichsanwalt dr. Werner: „De des kundige heeft een vloeistof in uw jaszak gevonden." Van der Lubbe: „Ik heb niets anders gebruikt dan vuurmakers." De president: „U hebt uw jas en hemd uitgetrokken?" Van der Lubbe: .Alleen om het vuur verder te verbreiden." De president: „Wanneer de Rijksdag zou zijn uitgebrand, wat zou er dan naar uw meening geschieden. In hoeverre zouden daarmede de arbeiders geholpen zijn?" Van der Lubbe: „Dat kan ik niet zeg gen. Ik heb gedacht dat de brand zou kunnen bijdragen tot de door mij ge dachte ontwikkeling tot wijziging van den tegenwoordigen opbouw der maatschappij" De president: „En wat hebben de ande ren ervan verwacht?" Van der Lubbe: „Welke anderen moeten dat dan zijn?" De president: „Dat anderen er bij wa ren. daarvan moeten wij uitgaan." Van der Lubbe geeft hierop verder geen antwoord. Op een vraag van den rechter Coenders hoe hij zich dan gedacht had uit 't bran dende Rijksdaggebouw te komen, ant woordt v. d. Lubbe. dat hij daarover in het geheel niet gedacht heeft. Dr. Werner: „Wilde u gearresteerd wor den? Hebt u er op gerekend door de po litie uit het brandende gebouw gebracht te worden? U hebt vroeger gezegd, dat u niet gevlucht zou zijn, zelfs wanneer u had kunnen vluchten." Van der Lubbe: „Dat kan zijn." Dr. Werner: ..Heeft iemand u gezegd, dat u zich zoudt laten arresteeren, opdat andere buiten verdenking zouden blijven?" Van der Lubbe: „Ik heb toch met nie mand gesproken!" Dr. Werner: „Het zou toch mogelijk zijn, dat anderen den Rijksdag in brand ge stoken hebben en wilden, dat u alleen de schuld op u zou nemen." Van der Lubbe: „Ik heb er heelemaal niet over gedacht of ik daar zou wachten of zou wegloopen." Dimitrof stelt daarop eenige vragen, doch wanneer hij naar de meening van den president te ver gaat, wordt hem 't woord ontnomen. Ook dr. Sack stelt eenige vragen, welke door v. d. Lubbe in dien zin beantwoord worden, dat hij geen medeolichtigen heeft gehad, dat hij Dimitrof, Popof en Tanef evenals Torgler voor het proces nooit ge zien heeft en dat hij voor de brandstich ting nooit in den Rijksdag is geweest. Op een vraag of iemand hem uit Ne derland heeft gehaald, antwoordt Van der Lubbe ontkennend. Hij is uit vrijen wil naar Duitschland gegaan. Van der Lubbe komt er dan op terug, dat hij voor zich alleen een vonnis wil hebben, voor hetgeen hij zelf gedaan heeft. „U kunt mij toch gelooven, ver klaart hij, dat ik den Rijksdag in brand gestoken heb (Opwinding). Torgler stelt nog eenige vragen over de syndicalistische of anarchistische mee ningen van v. d. Lubbe. die zegt deze niet te kennen. Hij verklaart slechts eens in de krant van de „Algemeene Arbeiders Unie" gelezen te hebben. De zitting wordt daarop tot heden ver daagd. RECLAME. HET KIND AT BIJNA NIET EN HOESTTE MAAR DOOR. „Ons kind Kreeg hevige aanvallen van slijmhoest. Het kind werd hoe langer hoe zwakker, at bijna niets en hoestte maar door. Het had het zoo benauwd, dat wij vaak dachten dat hij in een hoestbui zou blijven. Geen enkel geneesmiddel hielp hem, totdat wij op het gelukkige idee kwamen eens Abdijsiroop te probeeren. Na één flesch kwam er veel slijm los, hetgeen groote verlichting gal en na 3 flesschen Abdijsiroop was onze lieve kleine weer gezond". Zoo schreef ons mevr. F. v. L., wier origineele brief voor leder ter inzage ligt. Als Uw lieve kleine kinkhoest heeft, kunt Ge met Abdijsiroop de angstaan jagende benauwdheden verminderen, de slijmoplossing vermeerderen en de adem haling vergemakkelijken. Daarmede be strijdt Ge en voorkomt Ge het hijgen en het afmattende hoesten zult Ge zien ver minderen en ophouden. Dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden extracten heeft Akker's Abdijsiroop een buitengewoon geneeskrachtige werking bij aandoeningen der ademhalingsorganen, zooals Hoest, Bronchitis, Asthma, Slijm en Kinkhoest. Thans per flesch f. 1. f. 1.50 en f. 2.75. Abdijsiroop-Bonbons („ge stolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis 35 cent en 60 cent per doos. 1376 WIJZIGING TARIEF VAN IN VOERRECHTEN IN NED.-INDIE. 20 PCT. VOOR LUXE-ARTIKELEN MET HANDHAVING VAN DE 50 OPCENTEN. Nivelleering van het recht op verbruiks goederen tot 12 pCt. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het tarief van invoerrechten in Nederlandsch-Indië en bestendiging voor het jaar 1934 van de tijdelijke opcenten op het gewijzigd tarief. De toelichting zegt o.m.: De nood der Indische schatkist maakt het noodzakelijk om, naast ingrijpende maatregelen tot verdere beperking der uit gaven, nadere voorzieningen te treffen tot versterking der middelen. De minister ontveinst zich niet, dat, nu de individueele inkomsten van practisch alle bevolkingsgroepen belangrijk zijn te ruggeloopen, het verzwaren van de lasten groote bezwaren medebrengt. Echter moet naar zijn meening de absolute noodzaak, de begrootingstekorten tot zoo klein moge lijke afmetingen terug te brengen, er toe leiden, dat de middelenversterking, dus verzwaring van den belastingdruk, niet kan worden ontbeerd. Voor de vraag gesteld, van welke be staande indirecte belastingen een verzwa ring, zonder gevaar voor economische ont wrichting, mogelijk en verantwoord is te achten, meent de minister, dat in de eerste plaats versterking der middelen kan wor den verkregen door een verhooging van het tarief van invoerrechten voor artikelen, die min of meer een karakter van weelde dragen. Voorts kan zonder bezwaar het invoer recht op sommige materialen, waaruit spe ciaal luxe-artikelen worden vervaardigd, voor verhooging in aanmerking worden ge bracht, voor zoover deze materialen thans met een lager recht dan 12 pet. der waarde worden belast. In de derde plaats is er reden om het invoerrecht op sommige niet tot de luxe artikelen behoorende verbruiksgoederen, welke thans met minder dan 12 pet. der waarde worden belast, tot genoemd per centage op te voeren, aangezien dit het normale recht is, waaraan bij het thans geldende tarief de verbruiksgoederen zijn onderworpen. De aandacht worde er op gevestigd, dat waar in deze Memorie van geldende of voorgestelde rechten wordt ge sproken, daarmede de rechten bedoeld zijn zonder opcenten. Het bleek mogelijk van de voorbereiden de werkzaamheden tot herziening der ta- riefwet reeds aanstonds partij te trekken om een meer beperkte tariefswijziging te ontwerpen, in het bijzonder gericht op de verhooging van het recht voor de luxe artikelen. Wat de hoogte van dat recht betreft is de minister, in verband met de steeds dringender wordende noodzakelijkheid tot versterking der middelen, na gezette over weging tot het besluit gekomen voor de luxe-artikelen een recht van 20 pCt. voor te stellen, met handhaving van de thans geheven wordende 50 opcenten. De be stendiging van die opcenten ligt overigens ook voor andere goederen in de bedoeling. Naar het oordeel van den minister kan niet met een lager recht worden vol staan, wil men met de voorgenomen rech- tenverhooging het beoogde doel bereiken. Het begrip luxe-artikelen is in 't nieuwe tarief in ruimen zin opgevat, om een zoo ruim mogelijke opbrengst te "verzekeren, hetgeen in verband met den ernst van den financieelen toestand van Nederlandsch- Indië alleszins gemotiveerd voorkomt. Behoudens ingeval bijzondere omstan digheden noopten tot het handhaven van de bestaande rechtenheffing zijn in begin sel voor het recht van 20 pCt. in aanmer king gebracht alle consumptie-goederen, welke min of meer het karakter van over bodigheid dragen. Thans in het algemeen belast met een recht van 6 pCt., worden materialen voor luxe-artikelen in het nieuwe tarief in be ginsel door een recht van 12 pCt. der waarde getroffen. Behalve bedoelde verhoogingen wordt in het ontworpen tarief een nivelleering tot 12 DCt. voorgesteld van de voor sommige, niet tot de luxe-artikelen te rekenen con sumptie-goederen thans nog geldende la gere heffingsoercentages. Hoofdzakelijk betreft dit artikelen als aardewerk, katoenen manufacturen, tar wemeel e d., welke goederen bij de hui dige regeling aan een recht van 10 pCt. zijn onderworpen. Van deze tariefsverhoo- ging werd de gezouten en gedroogde visch in hoofdzaak uitgezonderd. Aangezien aan het nieuwe tarief uit sluitend de bedoeling tot middelenverster king ten grondslag ligt. is bij de samen stelling daarvan geen plaats ingeruimd aan overwegingen, verband houdende met het vraagstuk van de tariefspolitiek van Nederlandsch-Indië. Van de voorgestelde tariefsherziening wordt (exclusief opcenten)) een grooter opbrengst van f. 6,25 millioen verwacht. De voorgenomen nivelleering van het recht van thans lager belaste verbruiks goederen tot 12 pCt maakte het noodza kelijk de goederen te onderscheiden in verbruiksgoederen en andere. Deze getroffen voorziening wijkt in zoo ver van de huidige af. dat de onvermeld gebleven goederen niet. zooals bij de be staande regeling, alle aan een recht van 6 pCt. onderworpen zullen ziin, doch voor de toepassing van het tarief zullen wor den gelijkgesteld met de goederen, waar mede zij naar aard of bestemming de meeste overeenkomst hebben. BURGEMEESTERS. Bij K. B. is met ingang van 1 December 1933 benoemd tot burgemeester der ge meente Pannerden jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Pannerden. Bij K. B. zijn opnieuw benoemd: met ingang van 1 December 1933 tot burge meester der gemeente Teteringen G. M. Sutorius; met ingang van 16 December 1933 tot burgemeester der gemeente Axel. F. Blok: met ingang van 1 December 1933 tot burgemeester der gemeente Olst W. baron Bentinck van Schoonheten; met in gang van 23 December 1933 tot burgemees ter der gemeente Odoorn A. Vriend; met ingang van 1 December 1933 tot burge meester der gem. Hoogeveen J. Tjalma. SNELLE VLUCHT VAN „DE ZILVERMEEUW". WAALHAVEN—CROYDON IN 82 MINUTEN. De „Zilvermeeuw", onder welken naam de F XX door de KL.M. in dienst is geno men, heeft gisteren voor de eerste maal den gewonen dienst der K.L.M. op Lon den gevlogen. Het toestel, bestuurd door Smirnoff, vloog van Schiphol naar Waal haven in den uitzonderlijk snellen tijd van 12 minuten, waarbij dan nog komt het starten en vertrekken, zoodat zestien mi nuten nadat de „Zilvermeeuw" van het perron op Schiphol wegrolde, de F XX voor het restaurant op Waalhaven stil stond. Begrijpelijkerwijze was op Waal haven veel belangstelling voor het nieuwe toestel, zoodat Smirnoff pas te tien uur weer startte. Met de normale kruissnel heid van ongeveer 250 K.M. vloog hij recht over naar Londen en landde te 11.29 uur op Croydon. Te 13.53 vertrok de „Zilvermeeuw" weer van Croydon, landde te 15.15 uur op Waal haven, vanwaar te 15.40 uur werd vertrok ken en het toestel weer te 16 02 uur op het platform van Schiphol stond. De F XX heeft den afstand Waalhaven- Croydon dus afgelegd in 89 minuten, den terugweg zelfs in 82 minuten. Men ver gelijke hiermee den normalen vliegtijd van een toestel als de „Uil", de F XII P.H.A.F.U., die bestuurd door den piloot Silberstein, gistermiddag te 12.57 uur van Schiphol en te 13.27 uur van Waalhaven vertrok en te 15.23 op Croydon landde, dus voor den afstand Waalhaven-Croydon 116 minuten noodig had. Begrijpelijkerwijze bestond er bij de in gewijden eenige belangstelling voor deze maiden-vlucht van de F XX. Reeds te 5 minuten vóór vier verscheen het toestel aan den bewolkten hemel boven Schiphol. Met nog ingetrokken landingsgestel scheerde de zilveren vogel over het vlieg veld, liet al cirkelende langzaam het lan dingsgestel zakken en kwam fraai op den grond neer, Smirnoff was zichtbaar tevre den, „Wat zul je er van zeggen?" zei hij, „het gaat snel, te snel eigenlijk", voegde hij er lachend aan toe. „We hebben den rechten weg over de Noordzee gevlogen met de normale kruissnelheid van onge veer 250 K.M. Het weer was maar matig en boven Croydon was het zicht slecht. Op Croydon was veel belangstelling voor de nieuwe Fokker, van de zijde van de Imperial Airways en van het Engelsche Ministerie voor Luchtvaart. En ook op Waalhaven was de belangstelling groot. Verder ligt de kist prachtig. Alvorens de „Zilvermeeuw" met de Kerstmail naar Indië zal vertrekken, zal hij waarschijn lijk nog een tiental dagen in den gewonen dienst op Londen blijven vliegen. Het was gisteren op Schiphol de dag van de snelle vluchten. Het Devoitine-vlieg- tuig „Emeraude" van de Air France, dat gistermorgen op Schiphol was gekomen en te 13.15 uur uit Amsterdam vertrok, arriveerde te 14.55 op Le Bourget, dus pre cies in honderd minuten. Ter vergelijking diende dat het F XII-toestel P.H.A.I.E., de „Ekster", die bestuurd door luitenant Viruly reeds te 13.01 uur van Schiphol naar Parijs was vertrokken, daar zonder tusschenlanding pas te 15.13 uur arriveer-' de, dus 32 minuten langer noodig had. Nog vliegen de groote verkeersdiensten met kruissnelheden van circa 180 K.M. Maar het ziet er naar uit dat het lucht verkeer op de lange trajecten weldra met snellere tijden zal werken dan wij thans gewend zijn. DE NIEUWE WELDADIGHEIDSZEGELS. Evenals vorige jaren zullen ook ditmaal weder weldadigheidszegels verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de netto-op brengst boven de frankeerswaarde ten bate komt van het hulp en steun behoeven de kind. De zegels worden uitgegeven met een frankeerwaarde van VU, 5, 6 en 12'/! cent en een verkoopprijs van 3, 8, 10 en 16 cent. De termijn van verkrijgbaarstelling is be paald op 11 December t.m. 10 Januari as. de geldigheidsduur, ook in het interna tionale verkeer, is onbeperkt. De zegels welke ook in roltanding wor den uitgegeven, hebben dezelfde afmeting als de gewone frankeerzegels. De voorstelling op de zegels is voor alle waarden dezelfde, n.l. een kind een lich tende ster dragend. Dit herinnert aan een oud gebruik dat ook in ons land hier en daar nog voortleeft, o.a. in de Zaanstreek Op 6 Januari trekken groepjes kinderen, zingend en spelend door de straten, de groote kartonnen ster, mooi gemaakt met bonte kleuren, verguldsel of zilverpapier, voorop. De kindervreugde komt tot uiting ln het plezier waarmede de ster versierd en verlicht wordt en door de wintersche donkerte wordt gedragen. Het ontwerp voor de zegels is vervaar digd door J. Sjollema te Amsterdam. Voor de reproductie werd het rotogra vure procédé gekozen omdat dit een fijnere lichtnuanceering toelaat. De kleu ren van de zegels zijn: IV2 cent grijs en rood, 5 cent geel en bruin. 6 cent groen en goud; 12'/! cent blauw en zilver. COMMISSIE VAN ADVIES WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is: lo. te rekenen van 12 Juni 1933 aan den heer prof. dr. J R Slotemaker de Bruine op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid en voorzitter van de Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering; 2o. met ingang van heden aan den heer J. R. Snoeck Henkemans op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Advies voor de Werkloos heidsverzekering: 3o. zijn voor het tijdvak ingaande heden en eindigende 31 Decem ber 1934 in genoemde commissie benoemd: a. tot voorzitter de heer H. deBordes; b. tot plaatsvervangend voorzitter de heer mr. dr. F. L. G Z. M, Vonk de Both; c. tot lid in de vacature-Slotemaker de Bruine de heer mr. J. N. J, E. Heerkens Thijssen te Haarlem; ln de vacature-Snoeck Hen kemans de heer A. Foimer te 's-Graven- hage; d tot plaatsvervangend lid de heer J. Schouten te Rotterdam. ORDEHANDHAVING IN HET PARLEMENT. Verscherpte maatregelen voorgesteld. De heer Aaiberse cs. heet een voorsftel ingediend tot wijziging van het Regle ment van Orde der Tweede Kamer. Het Reglement van Orde bevat, voor zoover dat de handhaving der orde in dö openbare vergaderingen betreft, een posi tieve leemte. Deze bestaat hierin, dat ver wijdering van een lid slechts kan plaats hebben, nadat de Kamer daartoe heeft be sloten. Het is ongewenscht. dat op een oogenblik, waarop de orde is verstoord, een verplichting tot stemmen bestaat: zeker verdient het aanbeveling dit te ver mijden zoolang degeen, die de orde ver stoorde of verstoort, in de vergadering aanwezig is. De voorgestelde nieuwe bepalingen van het Reglement van Orde beoogen in de eerste plaats in die leemte te voorzien. Zij verklaren den voorzitter tot uitsluiting voor één dag bevoegd. Meent deze, dat de uitsluiting langer moet duren, dan doet hij een desbetreffend voorstel aan de Kamer. Voorts bevatten de voorstellen nog de volgende voorzieningen. Zij doen verval len het voorschrift, dat de voorzitter hem, die beleedigende uitdrukkingen bezigt of de orde verstoort eerst tot de orde moet roepen, alvorens verdere maatregelen te kunnen toepassen. In den regel zal zulk een voorafgaande waarschuwing wel plaats vinden, maar een beleedlging of ordeverstoring kan toch ook van dien aard zijn. dat onmiddellijk strenger in grijpen geboden is. Verder zijn de gronden voor het ontne men van het woord en het verwijderen uit de vergadering aangevuld met het in eenigerlei vorm blijk geven van instem ming met onwettige handelingen. In het algemeen zal dit ongetwijfeld gepaard gaan met een zoodanig optreden, dat we gens beleedlging, ordeverstoring of be lemmering van den geregelden gang van zaken kan worden opgetreden. Echter is ook een niet toelaatbaar optreden denk baar, dat elk van de drie genoemde ele menten mist. Ook is de bepaling geschrapt, welke de eerste maal slechts verwijdering voor één dag mogelijk maakt. Ten slotte is verwijdering mogelijk ge maakt ook van die leden, die zonder ge zegd te kunnen worden in den eigenlijken zin den geregelden gang van zaken te be lemmeren zich aan een beleedigend of ander ontoelaatbaar optreden schuldig maken, ook al bestaat dat optreden ln het uiten van interrupties. Nog wordt voorgesteld, dat de voorzit ter bevoegd is te gelasten, dat in het ste nografisch verslag van de beraadslaging der vergadering een door hem aan te wijzen gedeelte van de rede van het lid, wien het woord is ontnomen, niet wordt opgenomen. Alvorens hiertoe over te gaan, pleegt de voorzitter overleg met de leden der Kamer, die zitting hebben in de Com missie voor de stenografie. DE ZWEEDSCHE KROONPRINS TE AMSTERDAM. Op doorreis naar Malmö. Het Amstel-hotel te Amsterdam heeft gisteravond bezoek ontvangen van kroon prins Gustaaf Adolf van Zweden De hooge gast, die uit Engeland kwam. had zijn komst per telegram aangekondigd, zoodat de directie van het hotel gelegen heid had, een tweetal auto's aan het Cen traal Station te dirigeeren. waar te 8.49 uur, in gezelschap van zijn adjudant en een drietal bedienden Z. K. H. arriveerde. Bij de aankomst in het hotel van welks balcon de Zweedsche vlag was uitgestoken werd de hooge bezoeker ontvangen door de directie. De aandacht van Z. K. H. werd in de hall onmiddellijk getrokken door de prachtige, uit Genua gearriveerde „hon derdjarige aloe", welke het sieraad uit maakt van een tentoonstelling voor deco ratieve bloemsierkunst. welke daar is inge richt, en toen de directie hem naar zijn appartementen geleidde er waren een salon met vier slaapkamers en twee bad kamers voor den hoogen bezoeker en zijn gevolg ter beschikking gesteld keek de kroonprins met oprechte verbazing naar de bloemenpracht, welke de geheele galerij sierde. Op de vraag van Z. K. H.. waaraan deze voor een onderneming als het Amstel- hotel zelfs wat al te rijke en kostbare bloemversiering te danken was. gaf direc teur Smits de noodige inlichtingen. Nadat de kroonprins eenigen tijd in zijn appar tementen had vertoefd, waar hij zijn hand teekening in het gouden boek plaatste het feit dat hij met zijn officieelen titel van kroonprins van Zweden teekende, wees duidelijk uit dat hij niet incognito reisde begaf Z. K. H zich naar het restaurant waar een slotfeest ter gelegenheid van de tentoonstelling in vollen gang was. In deze ietwat roezemoezige sfeer, welke hij blijk baar allerminst verwacht had bleef de vorstelijke gast slechts een oogenblik; da delijk begaf hij zich dan ook weer naar zijn vertrekken, waar hjj nog het een en ander nuttigde, om vervolgens door zijn adjudant enkele telegramen te laten ver zenden. Pogingen van onzen kant om met den hoogen bezoeker een oogenblik in contact te komen, hadden geen succes; ook van fotografeeren wilde Z K H niets weten. Zijn adjudant bleek later iets meer toe schietelijker te zijn. doch wilde weinig meer loslaten dan het feit dat Z K H een goede reis had gehad en dat zijn plan was, heden per vliegtuig van Schiphol naar Malmö te vertrekken. DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" is op de thuisreis gisteren te Marseille geland. De „Kwartel" is gisteren uit Jodhpur vertrokken en te Calcutta aangekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is op 64-jarigen leeftijd overleden Z.Ex. !ult.-generaal R. B. A. N. de Quay. In den ouderdom van 75 Jaren is te Nijmegen overleden de heer W Noorduyn, oud-luitenant ter zee en oud-directeur van de Zeevaartschool te Rotterdam. In den ouderdom van 64 jaar Is te Winschoten overleden de heer J W ten Braak oud-lid van Ged Staten der pro vincie Groningen. De heer ten Braak nam 8 Juli 1920 namens de R-K. Staatspartij zitting als lid der Prov Staten van Gro ningen. 10 Februari 1925 werd hij be noemd tot lid van Ged. Staten, welke func tie WJ tot 7 Juli 1931 waarnam.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9