Treinbotsing - Fransch vliegtuig op Schiphol - Verkeerscursus haar avonturier feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Jaargang pi "EIXG. „Maideu Songs", de kam- '-n der Engelsche windhonden, neemt haar kroost mee op den mg. j)e EERSTE VERKEERSCURSUS VOOR DE AMSTERDAMSCHE SCHOOL JEUGD. Een verkeersagent leert den scholieren de regels van den weg. DE WINNAARS VAN DEN ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM het koppel PijnenburgWals (rechts), na hun overwinning. „Ja Marion antwoordde hij, even aarzelend voor hij haar naam uitsprak. Het leek hem bijna heiligschennis, de be zitster van zulk een gelaat bij den voor naam te noemen. „Ik was in Italië, las er de oude dichters." Zij keek hem vol belangstelling aan. Hij vertelde verder: „Ik kwam van Tübingen en reisde door Duitschland naar Venetië. Een moeilijke reis, die van een student een vechtersbaas zou gemaakt hebben, indien hij het al niet geweest was. Van mijn prilste jeugd af werd ik geoefend krijgsman. Op den terug reis bezochten we, mijn oude vriend en ik, Weenen. Wij namen dienst onder Wallen- stein, die juist keizer Ferdinand II had aangeboden een leger van 20.000 man op eigen kosten ter beschikking te stellen, toen de Duitsche kroon „en de Oostenrijk- sche monarchie gevaar liepen. Men had soldaten noodig." „O, u bent dus katholiek," onderbrak zij en het was duidelijk te zien, dat haar ge laat verstrakte. „Neen, trouwens het geloof deed weinig terzake. Onder Wallenstein vochten man nen uit alle landen van allerlei richting. Vele van zijn generaals, Pechmann en Hebro b.v., waren protestant. Avonturiers vragen niet naar godsdienst, maar vech ten voor hem, die het best betaalt." Zij luisterde aandachtig. Afkeuring en minachting stonden op hastr gezicht te lezen. „Och," vervolgde hl), als om zich eenlgs- zins te verontschoMlgea. „Wij hadden trouwens geen keuze. Wij waren in Wee nen, in een herberg en werden lastig ge vallen door eenige soldeniers. Er volgde een twist. Wij vochten dapper, maar de overmacht was te groot, zoodat wij spoedig gebonden waren. Na een dag opsluiting werden we ingedeeld bij de ruiters van Wallenstein. U ziet dus, dat wij ons niet opgaven als verdedigers van Zijne Meest Katholieke Majesteit. Ovèrigens had ik mijn zin. Ik had altijd gewenscht in den krijgsdienst te gaan. maar mijn vader wilde, dat ik eerst verschillende universi teiten zou bezoeken omja, om niet heelemaal een leek te blijven, en mijn moeder, u weet hoe vrouwen zijn, die hield mij liever heelemaal bulten het krljgs- gewoed." „En toen?" „Toen ging mijn oude vriend naar Wal lenstein en klaagde er over, dat zij een man van mijn kundigheden hadden inge deeld als gewoon ridder. Hij heeft zeker overdreven, want ik moest bij Wallenstein komen. Hij was vriendelijk, vertelde mij dat hij ook in Venetië had gestudeerd, be noemde mij tot officier en mijn vriend tot wachtmeester bij hetzelfde escadron". „Dus uwe ouwe vriend was eigenlijk uw bediende". „O. neen," haastte hij zich te antwoor den. „Hij was veel meer mijn leermeester. Hij heeft mij alles geleerd wat hij van oor logvoeren weet. Overal heeft hij gevoch ten: in de Nederlanden, Bohemen. Italië- Een man met meer ondervinding bestaat er niet. Men kan zich geen beter vriend denken." „En waar is hij nu?" vroeg Marion. Deze vraag bracht hem onverwachts tot het heden terug. Den geheelen dag had hij niet aan Melchior gedacht. Alleen in het gevecht bij de poort had hij hem aan zijn zijde gemist. Waar was Melchior? Waar was hij- zelfs? Marion zag de plotselinge verandering van zijn gelaat, dat zich scherp afteekende in haar kaarslicht .Bulten de stad!" Bij deze woorden kwam in haar oogen weer de angstige uitdrukking, die slechts tijdens het verhaal van zijn levensloop een tijdlang was verdwenen. Zij waren zoo in het gesprek opgegaan, dat zij een kort oogenbllk hun benarde omstandigheden hadden vergeten. Ze zwegen beiden. Misschien was in het licht ontvlambaar soldatenhart van den avonturier reeds een sprankje liefde ontvlamd voor deze mooie vrouw met haar donkere oogen. Bij het meisje echter was van een der gelijk gevoel geen sprake. Zeker, hij was een aangenaam prater, die haar in deze moeilijke uren terzijde stond. Ook was zij niet blind voor het feit. dat hij een groote, knappe jonge man was, maar ondanks zijn studie was hij een fortuinzoeker. Hij vocht voor soldij en niet voor een ideaal, niet voor zijn vaderland of zijn geloof. Hij was een gewoqe huurling, iemand voor wien zij nooit respect zou kunnen voelen. Zij wist immers van haar vader hoe on betrouwbaar deze huurlingen waren. Van daag voor den een, morgen voor een ander'. Als zij geen soldij kregen, vochten ze niet, liepen desnoods over naar den vijand. En dan een protestant, in het leger van Wal lenstein, den bevelhebber van den Katho lieken keizer. De afstand tusschen hen was zoo groot, dat zij in geen geval eenige toenadering zou kunnen dulden. Zoo zaten zij zwijgend tegenover elkaar. De gevoelens werden somberder. „Ik maak mij bezorgd over mijn oom," verbrak Marion eindelijk de stilte. „De keizerlijke officieren hebben de rijkste burgers gevangen genomen. Zij zul len tegen een flinken losprijs zeker vrij gelaten worden," stelde Saxon haar gerust. „Zij worden uitstekend behandeld. Dat is eigenbelang. Het bezit is het doel van den oorlog. Zoo was het voor drie eeuwen in den tijd van Dante, zoo zal het na drie eeuwen nog zijn. De middelen veranderen, doch het doel blijft. Vroeger vocht men met handwapenen en katapulten, nu met kanonnen, bussen en pistolen en de hemel weet waarmede de menschen elkander later zullen vernietigen. Wallenstein, de artillerist, was de man die het geschut op den voorgrond plaatste en de discipline in voerde. De krijgskunst zal steeds vooruit gaan. maar het doel van den oorlog zal hetzelfde blijven door alle eeuwen heen. Het doel van oorlog blijft het bezit." „En dan de oorlogen om het geloof?" (Wordt vervolgd). J de prins van wales inspecteert de hooglanders. De Prins van Wales o.j de inspectie van het le bataljon Seaforth Highlanders te Dover, welk bataljon bestemd is voor dienst in den vreemde. episode uit den Dertigjarigen Oorlog. or pronkelijke schets van G- P. BAKKER. en ,nlet onderbroken, haar öchthaü- en zlcl1 en luisterde "'ienriogenoeBcn naar zijn zachte, bei,„„ ®- Het scheen beiden van tas. de klankmaat volkomen troubadour," zei ze ernstig, s verzoricen r °°Sen- -Mae ik en °eken tegenover mij plaats te hfVen zetel aan en weldra vnpijl: te drinken en te keuvelen naen en jonge menschen. hoofdstuk vu. n h'ooM ïerllchtten het voorover ge- .ktar nil'® Marion. De rose gloed „„„Tri Profiel zoo teer uitkomen, i Saxon fijner scheen dan En ,?PPa uit de Italiaansche •"kies verzonken was in ksaT ,federlng, sprak zij: t ln i.Ij.fedichten van Dante? Is u «alle geweest?" DE DUITSCHE FILMACTRICE Ca milla Horn, vloog naar Londen, waar zij zal meespelen in de Britschc film „.Contrabande". Treinbotsing te Utrecht. [Utrecht reed een binnenkomende trein op een nden trein. Vijf wagons werden beschadigd, soonlijke ongelukken .vonden niet plaats. EEK VREEMDE VOGEL OP SCHIPHOL. Het nieuwste product van de Franeche vliegtuig-industrie, de ,,Eme- raude" op Schiphol. Het is een groote drie-motorige, geheel van metaal vervaardigde maehine, bestemd voor de lijn MarseilleSaigon. Er is plaats voor acht passagiers met slaap-accomodatie.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 5