j de omstreken. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 November 1933 Zesde Blad No. 22603 Jaargang aarlemmermeer. Loop der bevolking. Gustaaf, W. van Duinen, van gurg- Colijnstr. 121, naar Olmen- Jacob H- Ellders, van Amster- Hendrikkade 189, naar Schin- nendrika Enzler, van Uit- d 1, naar Vijfhuizerweg 14 lmina van Es, van Zevenhoven Aalsmeerderdijk 355 Johanna van Essen, van Zuidwolde, E 87, ■fc 150 Grietje Foks, van Ol- Hattemerbroek W. 16, naar Ven- 575 Johannes van Glabbeek, -tode Molenwelfslaan 136, naar verdijk 27 Karei H. Heijink, lem Billltonstraat 4, naar Cru- 175'Adriana A. de Hoop, van Lffijk E. 88. naar Aalsmeerderweg ie Klevith, van Beusichem, wijk ,r Hoofdweg 1169 Elisabeth C. - van Beek (Limb.) Prins Mau- 20 naar Marialaan 52 Angenita van Eist, L. 172, naar Middel- Johanna W. Makkinga, van Al- üerbroekschestraat 59, naar Zwa- -diik 400 Ruwold van der Meer ntseradeel, Tirns 52, naar Domi- 95 Willem L, H. Nagel, van Rijksstraatweg 87, naar Olmen- Willem J. van 't Oever, van Middenweg 72, naar Kruisweg ohanna M. Roffel van Franekera- um 193, naar Dr. Heijelaan 9 Roon, van Noordwijk, Trompstr. Hoofdweg 1585 Franciscus A. Ie n Amsterdam, Legmeerstraat 18, uwemeerdijk 246 a Maria van n Leiden. Bosch- en Gasthp. 6, terweg 1292 Kornelis M. van Den Helder, Singel 96, ikeldijk 35 Johannes H. Smits -lem. Kleine Houtstraat 49 a zw., jsweg 1268 Cornelis Th. R. 1 van Amsterdam, Prins Hendrik- ,'naar Schinkeldijk 93 Wed. N. 'van Velsen, Alex Bellstr. 49, naar 1454 Gerarda M. Warmerdam, ■gom, Weeresteinstraat 90, naar 1121 Fokko M. de Weerd, van Kleverparkweg 156, naar Park- Jan de Weerd, van Dwingelo, 396, naar Schinkeldijk 226 Ger- 'blters. van Amsterdam, J. P. Heije- '17. naar Hermina Maria Dijklaan anna Zwart, van Haarlem, Leid- 1153, naar Hoofdweg 121 Hen den Haak, van Sassenheim, lt 245, naar Lisserdijk 47 Hen van Zoen, van Lisse, Broekweg 2, tfommerdijk 114. Sn: Geertrui Thomas, van ,1126, naar Amsterdam, Adm. de eg 204 Anthonia F. P. Evers, van ■jderweg 451, naar Amsterdam, nscheweg 224 Marcelis van tan Vijfhulzerdijk 245, naar Noord- Schuddebeurs Albertha G. Dor- - Hoofdweg 1728, naar Doetinchem, "nstraat 9 Cornelia W. Hobo, nwouderweg 1003, naar Amster- Iwijkstr. 16, 3 hg. Cornelis van Sloterweg 74, naar Amsterdam, 2e •renkade 138 huis Esther Lar- Sloterweg 74, naar Amsterdam, erlorenkade 138 huis Gerrlt Ag- 's, van IJweg 52, naar Haarlem- e e.a. Catharina M. Smit, van Maria Dijklaan 4, naar Amstex- ertoom 221 Neeltje Blemond, "tdweg 1181, naar Amsterdam, Zul- stellaan 238 Dirk Schuit, van eg 981, inaar Uithoorn, Molenkade illemtje Kloet, van Manegelaan 6, oemendaal, Overveen, Distellaan 12 elis J. de Regt, van IJweg 121, naar J, Tnlpenstraat 32 rood Gerrit Burgvan Vennepperweg 474, naar Patrimoniumplein 32. Bijtijds gered. 9-jarig dochtertje van den heer V., 1 in de Hoofdvaart was geraakt, probeeren hem weder te pakken ch met een klein stokje in baar oorover te buigen. Zij verloor het ™t en viel in het water. Een pas- wielrijder mocht het genoegen bet meisje, dat reeds eenige meters kant was weggedreven, Dehouden droge te brengen. In brand gevlogen. middag reed de motorrijder B. hem, nabij Hoofddorp een erf op «nuk te maken van een benzine- Bij ongeluk kwam een hoeveel- nnne op de cylinders terecht, met _(>lg dat de motor weldra in lichter id. Gelukkig waren er eenige hulp- - personen in de nabijheid, die ?and enz. in slaagden het vuur in 1 lleer B- zaS z'ch senood- el een ander vervoermiddel zijn vervolgen, terwijl het zwaar be- motorrijwiel op een vrachtauto 'ern werd vervoerd. Burgerlijke Stand. üïl Be'"r'eh Johannes, z. van W. us en H. T. J. Ludlage Martinus 'of'.van A- P- van Leeuwen en "iai Jacobus, z. van H. 11, 3. van Limpt Timotheus rif- vnn B. van Staveren en H. Penn ■'0',annes, z. van B. Dol en te. p D~ Johannes, z. van G. de r en m 77 Johanna Maria, d. van cn IJL G. Breuring Johannes, IbénW CQ c- E- Huurman - r-V'™11 R- Hollander en T. «o P 4 o!nna Maria, d. van L. van L. rii.'i,. Biesheuvel Johannes, z, «rouwd-S1Cn T- AI«era- w V„„ J- va" den Bosch, 21 ]aar aeknm S1®. 19 jaar - M. P. 26 jaar en M. H. Kamp, age, J- Minks, 24 jaar en G. uu-j p Jaar* Duu-pi ™?n Moorten, 33 jaar en r e 'b 29„ !aar - p. j. de Koker, "«ten 1, astcnbout, 25 jaar A. - V.' la«r en M. J. Schouten, Mantel' S"B'aaderen, 29 jaar en *vd'. 51* Jaar B. van Groeni- r )aar en L. Karreman, wed. .feVpha"?aV 12 d.f d. van P. ■a, 3 j.Verhoeven Theodora E. m d- van H. Vastenhout iaa» 1 7" Anna Elisabeth Hen- met A, Qeemen. hillegom. Opbrengst Bazaar. De bazar ten bate van de Kleuter- Wilhelminaschool heeft bijna f. 1000 bruto opgebracht. Het bezoek was zeer groot; de verwachting van het bestuur is verre overtroffen. katwijk aan den rijn. De Tuinbouw. Wij konden lezen, dat B. en W. van deze gemeente aan den raad zouden voorstellen de landhuren van de gemeentegronden, gehuurd voor het crisistijdperk, met 20 te verlagen over 1933, doch dat de huur ders hiermede geen genoegen zouden ne men, omdat deze pacht nog veel te hoog was. Dit laatste was voor den heer Grim bergen aanleiding om in den intusschen gehouden raadsvergadering voor te stel len dit percentage te brengen op 30. En de heer Grimbergen had succes. De over- groote meerderheid van den raad bleek den algemeenen toestand i. d. tuinbouw te kennen, dus krijgen de huurders 30% re ductie. Thans zullen de pachters er zich zeer waarschijnlijk bij neerleggen en de kamer voor Crisispachtzaken met rust la ten. Er is in den handel in 't geheel geen verbetering te bespeuren en de veiling- omzet zal dit jaar wel een f. 30.000 lager zijn dan in 1932 toen de uitkomsten ook al zeer slecht waren. En ook de bloembol lenteelt gaf geen winst, de saneering is nogniet genoeg doorgewerkt. De ziekte is nog niet overwonnen, doch blijft slepende. Onveilig duin. Het terrein achter de Rijksschietbanen is volgende week wegens schieten met scherp onveilig op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9 tot 3 uur. katwijk aan zee. Restauratie Toren der Oude Kerk. De grijze toren van de Oude Kerk. aan het strand vertoont thans een eigenaardig, niet alledaagsch gezicht. Een reeks van met elkaar verbonden kragen schijnt om de massale muren gelegd. Het bovenge deelte van den toren maakt eenige restau ratie, en in verband hiermee dit steiger- werk van beneden naar boven, nood zakelijk. Een nieuw hekwerk zal daarboven om den omgang worden aangebracht, ter wijl van het ijzerwerk in deze omgeving sommige door roest zeer geleden gedeelten door nieuwe zullen worden vervangen. Ver der zullen de wijzerplaten van het uurwerk aan de Noord- en Zuidzijde electrisch verlicht worden, zoodat aan den Boulevard aan weerszijden des avonds en 's nachts de tijd kan worden afgelezen. lisse. Loop dèr Bevolking. Gevestigd: H. J. Vanneveld, van Voor hout, Heereweg 138 Mej. H. Bliek, van Rotterdam, Willemskade 6 G. M. v. Gulik-Duijs, van Wamel, in een woon wagen A. A. Heijne, van Oudenbosch, Heereweg 462 B. Hoogkamer, van Haarlem, Broekweg 24 H. J. Serap, van Sassenheim, le Poellaan 24. Vertrokken: Mej. J. M. Munnik, naar Leiden Mej. W. Rietbergen, naar Apel doorn Mej. G. H. Ruiter, naar Waalwijk M. den Boer, naar Haarlemmermeer A. W. Augustinus, naar Naarden Mej. M. W. v. Stein, naar Leimuiden Mej. M. Th. v. Steijn, naar Haarlemmermeer. Burgerlijke stand. Geboren: Johanna Bastiana, d. van M. Wassenaar en P. M. Reichwein Josephus Hendrikus, z. van H. J. v. Diest en W. v. d. Berk Laurentius, z. van J. Hoog kamer en M. M. Klein Petronella, d. van A. v. Duijvenvoorde en A. Kerpers- hoek Adrianus Gerardus, z. van A. Obdam en M. J. Lubbert Jacob, z. van C. P. Plug en M. de Jong. Overleden: Johannes van der Slot, wed. van M. Bisschop, 59 jaar. Ondertrouwd: G. Nieuwenhuis en B. G. Tromp. Lezing van Ds. Padt. In gebouw „De Vereeniging" werd een godsdienstige lezing gehouden door ds. N. Padt uit Zandvoort over het onderwerp: „Wat is de waarde van den godsdienst voor een betere maatschappij". Spr. begon met een stelling te formu leeren en wel deze: in den Kring der niet-godsdienstige menscheh heeft de gods dienst een slechten naam. Deze stelling werd op duidelijke wijze door den spr. uiteengezet. Het verschil tusschen „levende." en „bestaande" menschen en hun beiderlei houding ten opzichte van den godsdienst werd aangetoond. Ter verduidelijking zijner rede gaf spr. een overzicht va nde positie die door verschillende personen wordt in genomen en in hun geschriften tot uitdruk king wordt gebracht. Er is ook verschil tusschen religie en godsdienst. Vervolgens poneerde spr. de stelling: er is geen verschil tusschen God dienende menschen en ongodsdienstig lovende men schen. Op heldere wijze ontwikkelde spr. deze stelling. Verschillende begrippen van God en Godsdienst werden besproken en de vraag werd beantwoord, welke de de waarde is van den godsdienst voor enn beteTe maatschappij. Spreker had een klom doch aandachtig gehoor. Auto over den kop geslagen! Gisteravond kwam een personenauto uit den Haag nabij de „Engel" in botsing met een vrachtauto. De personenauto werd tegen de afscheidingspalen tusschen rijweg en rijwielpad geslingerd, waardoor de auto over den kop sloeg. De bestuurder brak bij dit ongeval eenige ribben en werd naar het ziekenhuis te Den Haag vervoerd. De politie maakte proces verbaal op. Groote stijging werkloosheid. Wij vernemen dat het werkloozenaantal in deze gemeente thans zeer sterk is toe genomen. Zelfs velen, die steeds vast werk hacjden, moesten zich ais werkzoekenden laten wsctujjyea. reclame. 1383 Raadsagenda. Woensdagmiddag te 2 uur komt de raad bijeen ter bespreking van onderstaande punten: 1. Verzoek v. d. heer A. W. I. Korswagen, om eervol ontslag als hoofd der open bar^ lagere schooL 2.*Benoeming van een hoofd der openbare lagere school. 3. Eervol ontslag aan den overcompleten onderwijzer aan de openbare lagere school, den heer L. van der Woude. 4. Overdracht van een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. 5. Vaststelling van de volgende begroo tingen voor 1934: a. van het Burgerlijk Armbestuur; b. van den Scliuolartsendienst: c. van het Gas- en Waterleidingbedrijf; d. der gemeente. 6. Aanbieding van de rekening der ge meente over het jaar 1932. noordwijk. Loop der bevolking. Gevestigd: G. de Jong, van Leimuiden, Dorp 326, naar Gooweg 17 c A- Bartlema- van Eijk, van Rotterdam, Doedesstraat 11a, naar Duinweg 31 M. M. de Jong, van Linschoten, D 30—31, naar Huis ter Duin straat 26 A. K. M. Blankner, van Am sterdam, Nieuwebrugsteeg 11, naar Offem- weg 7 a A. Bremer, van Oldenburg (Dl.) naar Hoofdstraat 61 D. A. van Uitert, van Ommen, Schurinkstraat 21, naar St. Jeroensweg 25 C. M. Kiebert, van Vel sen, Fr. Netscherlaan 12, naar Pickóstr. 6. Vertrokken: E. J. Alsbach, van Oranje- weg 10, naar Vught, Eikenlaan 2 A. C. P. Oolgaardt, idem, idem J. J. A. van der Burg, van Nieuwe Zeeweg 47, naar Sassenheim, Zandslootkade 38 E. van Waning, van Noord Boulevard 20, naar Bennekom, Bovenweg 23 G. C. van der Zwet, van Langeveld 33, naar Haarlemmermeer, Nieuw Vennep, Luimui- derdijk 47 W. J. Oomens, van Stations plein 5, naar Rotterdam, Busken Heutstr. 144 a H. la Rivière, van Huis ter Duin straat 39, naar Zeist, Woudenbergscheweg 11 A. M. van de Loo, van Langeveld 29—16, naar Vlijmen, B. 83 A. Lüb- buring, van Hoofdstraat 129 a, naar Vreden (Dl.) P. F. van der Meer, van Kerk straat 67, naar Heemstede, Postlaan 15. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: D. Admiraal en G. Oepts. Getrouwd: C. O. de Vroomen, 23 jaar en C. A. M. J. Dames, 25 jaar. Overleden: Elisabeth Theodora Hendrika Bakker, wed. van J. M. M. Poletti, 64 jaar Jacoba Mijers, 25 jaar Jacoba vap Beelen, 67 jaar, wed. van C. Bedijn. Raadsvergadering. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van het gemeentebestuur een raads vergadering uit te schrijven tegen Vrijdag 1 Dec. a s. des namiddags 2 uur. Commissariaat van politie. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van het gemeentebestuur aan den raad voor te stellen het commissariaat van politie in deze gemeente op te heffen. De O. L. School. Het aantal leerlingen van onze openbare lagere school bevindt zich op een zoodanig peil, dat met ingang van 1 Januari aan staande een van dé leerkrachten, die aan deze school verbonden zijn, overcompleet zal worden. Adres aan den Raad. Door de besturen van verschillende bon den van café-houders is aan den raad een adres gericht om de personeele be lasting voor deze inrichtingen te verlagen. O.m. wordt verzocht de belasting op de bijjarts te verlagen. Naar wij vernemen zal door B. en W. aan den raad worden voorgesteld met de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valken burg een regeling te treffen voor een gemeenschappelijke keuring ingevolge de Vleeschkeuringswet. noordwijkerhout. De land- en tuinbouwcursussen uit gaande van den R.K. Land- en Tuinbouw- bond zijn thans begonnen met ruim 20 leerlingen. Hedenavond zal alhier de winkelweek georganiseerd door het comité „Noordwij- kerhout Vooruit" feestelijk geopend wor den. In café Gouwenberg worden de feeste lijkheden geopend, waarna een rondgang met muziek door het dorp en de Zilk gemaakt wordt. oegstgeest. Loop der bevolking;. Gevestigd: H. Ch. Schulien en gez., van Medemblik P. v. Kaam en gez. van Me el em blik P. J. H. Ekers en gez., van Medemblik W. den Hartogh geb. van Harten, Regen tessel aan 57 van Rh enen J. C. Eikelenboom en gez., Regentesselaan 57 van Rhenen L. J. W. Kok, W. Spaar garenstraat 36 van Den Haag E. Mi ch alski, Nassaulaan 34 van Leiden. Vertrokken: A, C. Gordijn en gez., van Juffermansstr. 20 naar Leiden, Lammen-" schansweg 44 A. C. Klein Klouwenberg, van Endegeest naar Den Haag, Helio troopstraat 17 T. de Leen, van de Kem- penaerstraat 59 naar Leiden, Rijnzicht- weg 14 J. C. Schraagen en gez., van Emmalaan 81 naar A vereest, Psycho- pathenasyl H. Scheffer, van Van Assen- delftstraat 3 naar Leiden, Oude Singel 10 j. w. Bruins Slot geb. Maillette de Buy Wenniger en gez., van Koninginnel aan 12 naar Laren (N.H.) Jagerweg 3 C. Car ton, van de Kempenarstraat 37 naar Den Haag, Schenkkade 95 Th. J. Hooge- veen, van Geversstraat 49 naar Amster dam.' Koninginneweg 140 hs. S. M. v. Werkhoven, van Rhijnstraatweg 30 naar Sittard, Walramstraat 1 W. C. Rem merswaal, van Rhij nstraat 30 naar Gelcen (Lutterade), Rijksweg Zuid no. 10. Burgerlijke stand. GeborenJacobus, z. van J. v. d. Poel en J. C. M. Duivenvoorden. Ondertrouwd: Hajo Bruining 26 j. te Eindhoven en C. N. Fransen, 22 j. Vertooning der film „Contrasten" der A. V. J. M. Uitgaande van het Centraal Jeugd- Comité is gisteravond de film „Contrasten" vertoond van de Amsterdamsche Vereeni ging voor Jonge Mannen. Ds. Jansen Schoonhoven verzocht te zingen Psalm 68 10. Het verheugde spr. de talrijke aan wezigen namens het C. J. C. een hartelijk welkom te mogen toeroepen. Spr. ging voor in gebed en gaf het woord aan den heer H. de Jong, Secretaris van de A.M. V. J. Deze wilde door middel van deze film het groote contrast tusschen voorheen en thans aantoonen. Wij leven in een wereld waarin het mechanisme zich in steeds grooter mate uitbreidt, de steden grooter in omvang worden en de uitvindingen vol gen elkaar zienderoogen in sneller tempo op. Verplaatsen wij ons bijv. naar Eind hoven, welks inwonerstal zich in enkele jaren uitbreidde van 10 tot 100.000, en waarin niet minder dan 30 nationaliteiten zijn saamgebracht, en zien wij naar het Limburgsche Mijnencentrum, met steeds korter arbeidstijd dan is het woord con trasten nog een zeer zachte uitdrukking. Juist door die korter arbeidstijden is er voor het jonge geslacht zoo veel meer vrije tijd over waarin zich oneindig veel proble men voordoen, die voor hen moreel, als geestelijk van groote be teekenis kunnen worden. In alle groote steden schuilt voor de jeugd een groot gevaar. Om dit gevaar van leegloopen langs de straten waar voor velen het kwaad hoogtij viert te voorko men, heeft de A.V.J.M. in het centrum van A'dam een groot gebouw gesticht. Daar wordt veel gedaan om de jeugd den weg te wijzen naar het Chr. geloof. Met veel moeite is de film „Contrasten" tot stand gekomen; door deze te vertoo- nen werkt de vereeniging ook buiten het ver.gebouw. Van het begin tot liet einde zien wij hier zuiver Hollandsche toestan den. In de eerste helft het rustig Holland sche plattelandsleven met al zijn bedrijvig heid en arbeid, waar het dagelijksch con tact van den mensch met het innige is be waard gebleven. De stoeren boerenarbeider bewerkt het land, de vrouwen en jonge mannen verrichten ook daar hun arbeid met een van vreugde stralend gezicht. Hoe treffend is de arbeid van den visscher die in woelige zeeën zijn vaartuig bestuurt en waarop door flinke stevige jonge mannen de vangst wordt binnengehaald. lederen dag leeren zij eenvoud, stoerheid en geloof. De kleine stad ademt nog rust en vrede. Gepaste vreugde zien wij op het boeren feest en de plattelandsbruiloft. De ernst van het leven wordt ons ook getoond bij een dorpsbegrafenis. De groote stad breekt echter het con tact van den mensch met de diepere dingen De ontelbare woningcomplexen, de enorme menschenmenigte in de Amsterdamsche straten met het drukke verkeer geven een beeld van onmiskenbare woeligheid, waar men geen rust kan vinden. En tóch is dit wel zoo. In het centrum der drukte zien wij het enorme A.V.J.M.-gebouw als een ware vluchthaven. Een nog scherper tegenstelling zagen wij in de fabrieken waar zelfs de mensch tot machine wordt. En dan de Limburgsche mijnen waar het nooit dag is! Na het drukke stadsleven zien wij dan des Zondags de menschenmenigten de stad verlaten om op het Dl at tel and rust te vin den van vermoeienden arbeid. Deze film toonde dat men nog niet tot machinemensch is uitgegroeid, en dat de menschen door stoeren arbeid buiten het adembenemende stadsverkeer hun moed en geloof kunnen behouden. Ds. Jansen Schoonhoven sprak een woord van dank. De avond werd besloten met het zingen van gezang 273 1 en gebed. sassenheim. Botsing tusschen tram en vrachtauto. Gistermiddag heeft onder deze ge meente bij het gesticht ,3ernardus" een tramongeluk plaatsgehad met de N.Z.H. tram, die om 2.15 van het station alhier vertrokken was. Een zwaar met zakken beladen auto wilde tusschen een andere auto en de tram nog passeeren, maar daar de ruimte te klein was, kwam de vrachtauto met de tram opzij in botsing. De tram kreeg een hevige schok; nagenoeg alle ruiten braken en de zakken zaagsel vielen door de ge-» broken ruiten in de tram. De weinige passagiers waren hevig ge schrokken; niemand werd echter door de glasscherven gewond. Een dokter die spoedig aanwezig was, behoefde geen hulp te verieenen. De politie maakte van een en ander proces-verbaal op. Vaststaat dat den trambestuurder geen schuld heeft. De tram had aanzienlijke vertraging. De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedraagt thans 233, tegen 178 op 31 October. Op 30 Nov. 1932 bedroeg dit aantal 181. Aan de firma wed. Ph. Bakker en Zn. Is opgedragen het maken van een hek ter afscheiding van de gedempte Nieuwe Ha ven voor de somma van f324.75.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 19