Hoe kom ik van die hoofdpijn af? AKKER.QCHET5 ("AKKERTJES")!^ IT5EK«««t WITTER LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 November 1933 Vierde Blad No. 22603 lijke korting op Indische pensioenen. argang x Voorloopig verslag der Tweede Kamer. is het Voorloopig Verslag e:Unier over het ontwerp tot fcrüD" der pensloenen' onder- Iraêëmenten van gewezen In- icriienaren, locale beambten en leerkrachten. Sen bestonden tegen de in het ratte regeling, voor zoover die de pensioenen betreft, ern- Ln van principieelen aard, deze leden die als ambte- ïst der overheid treedt, wordt Hen dat hij als vergoeding voor Sm te bewijzen diensten gedu- tiid zijner werkzaamheid een per jaar en daarna gedurende zijn leven elk jaar een even- lore'!] vastgestelde som zal ont bét eerste wordt salaris, het Insioen genoemd. Beide zijn Komen gelijkwaardige bestand- T het loon, dat hem voor zijn talie wordt uitgekeerd, Zoo- jlarls als het pensioen is ver fde ambtenaar zijn arbeid naar Veelt verricht. Evenmin als een met terugwerkende kracht i'Tngevoerd, welke den ambte- Iverpllchten een deel van het met zijn arbeid verdiende salaris [even. is het geoorloofd hem een onthouden van dat andere ijn loon, dat hij eveneens met hten heeft verdiend, zijn pen- Ituurlijk het intreden denkbaar jen benarden financieelen toc- Ihet voldoen aan de verplich- Pbet uitbetalen van pensioenen, i land tegenover zijn dienaren _n, practisch onmogelijk wordt. Inoodtoestand kan echter thans buis aanwezig worden geacht. _aiging, in Indië toegepast, i fragmentarisch karakter; van [overwogen algemeene versobe- staatshuishouding, welke voor jüdeel een eerste vereischte ls, rorden gesproken. beswaar van principieel be ien dezelfde leden gelegen in de jr van het beroep op den rech- fde voorgestelde regeling feite- E jdene andere leden, die de tot gevoerde bezwaren voor een lichtten en het groote gewicht Vïenden. waren niettemin ge- Jun een niet zóó overwegende |H te kennen als door hen, die nas geschied. Iseening van een aantal van B verdient het aanbeveling een tssie in te stellen met de op- ucen den kortst mogelijken tijd na te gaan, in hoever op de huishouding van Nederlandsch-Indiè kan worden be zuinigd en voorstellen te doen, welke er toe kunnen leiden, dat die huishouding zoo spoedig mogelijk terug gebracht wordt tot een peil, dat ongeveer in evenwicht is met de huidige inkomsten. Anderen hunner waren van oordeel, dat de noodzakelijkheid van de verlaging van de reeds toegekende pensioenen afhanke lijk zou kunnen worden gesteld van de vermindering van de vaste lasten, welke zou kunnen worden verkregen door de in voering van een nieuwe pensioenregeling, welke aan de herziene bezoldigingsrege ling zou zijn aan te passen. Mocht komen vast te staan, dat aan een verlaging van verleende pensioenen niet is te ontkomen, dan is het echter naar het oordeel van al deze leden, de vraag, of wel zoo strak moet worden vastgehou den aan de verdere principieele bezwaren, tegen de voorgestelde regeling ingebracht. Weer andere leden, die er op wezen dat zeker wel niemand de voorgestelde rege ling met instemming zou begroeten, gaven als hun meening te kennen, dat aan de genoemde principieele overweging een sterk verminderde waarde moet worden toegekend in een tijd als wij thans be leven. De financieele toestand van Indië is uiterst precair. Dat het aan den gewe zen ambtenaar verleende pensioen een privaatrechterlijk karakter draagt, konden ook deze leden niet toegeven. Dat de verhooging met 40"/o, welke in 1921 op de pensioenen is toegepast, niet blijk geeft van het bestaan van een zeke ren moreelen band tusschen de gepension- neerden en de overheid, welke thans de laatste ook moreel gerechtigd doet zijn de toegekende pensioenen eenigszins te ver lagen, evenmin. En al verwerpt men het bestaan van dien moreelen band, ook dan nog kan het recht van de overheid tot het nemen van den thans voorgestelden maatregelen niet worden betwist. Immers wie zonder op eenigerlei wijze daartoe ver plicht te zijn een zekere tiltkeering heeft toegezegd, kan toch niet geacht worden onrechtvaardig te handelen, indien hij in tijd van nood op die toezegging gedeelte lijk terugkomt, vooral niet als de reden voor de ultkeering. in casu de verhooging van kosten van levensonderhoud, niet langer, althans nog slechts in vermin derde mate geldt. Verscheidene leden stelden de vraag, of niet conversie van de Nederlandsch-Indi- sche leeningen hoog rentetype geheel of gedeeltelijk de plaats van de hier bespro ken korting zou kunnen innemen. Ande ren achtten het aanbevelingswaardig de korting te vervangen door een progessieve opcentenheffing op de belasting welke ten bate van Indië op de Indische pensioenen wordt geheven. Ook tegen het stelsel, dat de regeering bij de voorgenomen korting wil toepassen, rezen ernstige bezwaren. Vele leden wezen er op, dat bij dat stel sel in het geheel geen rekening gehouden is met de omstandigheid, dat zoowel wat de burgerlijke als de militaire ambtenaren betreft, de pensioensregelingen herhaal delijk gewijzigd en de pensioenen ver hoogd zijn, zonder dat aan die wijzigin gen en verhoogingen terugwerkende kracht werd gegeven, met het gevolg, dat er zeer groote verschillen tusschen de verschillende pensioenen bestaan. Behou dens de geringere afwijking, welke het ontwerp voor pensioenen beneden de f. 2200 kent, worden deze alle met een ge lijk percentage getroffen. Tegen deze re geling geldt niet alleen het algemeen be zwaar. dat zij een ongelijkmatlgen druk op de gepensionneerden legt, ook rijst daarentegen de naar de meening van de hier aan het woord zijnde leden zeer ern stige bedenkingen, dat zij het zwaarst worden getroffen, die onder dikwijls harde omstandigheden het tegenwoordige Indië hielpen opbouwen, waarvoor zij een laag salaris en later een laag pensioen ont vingen. Verscheidene leden meenden, dat aan het boven weergegeven bezwaar op een voudige wijze zou kunnen worden tege moet gekomen door de korting volgens een progressieve schaal te doen plaats hebben. Ook waren er leden, die meenden, dat de vóór 1920 toegekende militaire pen sioenen over het algemeen buiten elke korting behooren te blijven. Alleen wan neer een zoodanig pensioen hooger zou zijn dan datgene, dat de betrokkene zou hebben verkregen, indien de op en na 1 Januari 1920 tot stand gekomen regelingen op hem zouden zijn toegepast, vermin derd met een zekere korting, zou daarop een korting ten beloope van het verschil tusschen de beide bedoelde bedragen zijn toe te passen. Verscheidene leden, die in beginsel aan een korting op de Indische pensioenen hun medewerking niet meenen te mogen ont houden, verklaarden alleen dan hun stem aan dit ontwerp te kunnen geven, indien met de vorengenoemde weergegeven be zwaren alsnog ernstig rekening wordt ge houden. Vele leden, die er op wezen, dat in te genstelling met de korting' op de salarissen welke geleidelijk heeft plaats gehad, de korting op de pensioenen aanstonds op de volle 17% is vastgesteld, achten de over gangsbepaling niet voldoende. Naar hun oordeel behooren. indien de onderhavige regeling tot stand komt, de gepension neerden door een ruimere overgangsrege ling, waarbij ook te denken valt aan een trapsgewijze invoering van de korting, in staat te worden gesteld zich aan het ver laagde pensioenpeil aan te passen. RECLAME. 1886 Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U overvalt bij hef op staan, vóór of na den maaltijd, loop dan even bij Uw drogist of apotheker binnen en vraag een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apolheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kiespijn, Zenuwpijn, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumalische pijnen. Het is niet noodig U te lalen plagen door Uw pijn. Want bijna on middellijk zullen AKKER-CACHETS U helpen en Uw pijnen snel lot bedaren brengen. Ook Gij zult opgetogen zijn over de resultaten. Volgens recept von Apotheker Dumont. Slechts 50 cent^er^l2^shjks^ ANNABELLA." teek kan men hier kennismaken «roemde Fransche actrice Anna- e volgens velen een Elisabeth kle??art' of zelfs overtreft. Zij riooldrol in de film „Uit de ouder- p °p(?et", onder regie van den k»™1 Féjos, die zoo goed als geen peeit gebruikt,'waardoor alle aan- v;;,.vastSehouder> doot bet spel fcs i zelve. De stof is naar een 'egende bewerkt en in de dJ film omgezet hetgeen wel Loü te opgave» voor den re- lo etent. Annabella heeft met de oer rol van Marie Sabot on- grootst^ aandacht op zich men heeft haar in de rij der 'tas 8|plaatst! Deze actrice, in bi ,,Suzanne Carpentier ge- "itiaai t meerderen reeds door tót hekend zijn: haar ver- ,.Jvoudt in dit filmwerk bijna »nd het vage en even aan de wer- 'bokken van een legendari- e kat ioeseze gevoelvolle film, van jl, ®en gaarne ziet en dat toch be ml? vertoond, zal stellig haar missen: „Waar een vrouw lord ?.e.n" zegt een Arabisch if.iir. -i smartelijk lijden is hier noe w«ze uitgebeeld. GEORG Alexander. [top t,E®n 'n'erview. Ria: 7en 'h 't lichtgrijs zag ik Ir de adem stokte mij let- «el maar - Georg Alexan- handen als een school- |tt i^ntie heeft fend aan doch hij hre-i-s -oo als hij altijd -echt et toe-' luldde zijn korte verfcla- hij zijn handen was- i 'ei;',?6',Altijd weer het zelf- °At je ze fcent, omdat je »e x maal op het witte doek en op het too- neel hebt gezien; je bent eigenlijk ver baasd, als ze je op straat niet groeten, zoo bekend komen ze je voor en dan zitten ze tegenover je en zijn wildvreemde men- schen. Heelemaal anders. Georg Alexander in „Liebe musz verstanden sein". Ik besloot echter mij ,mijn" Georg Alexander niet te laten atnemen. Ik zal je wel terugvinden, dacht ik. Jij, bonvivant, met je straatjongensmanieren, jij die met zooT beminnelijke „Trottligkeit" harten breekt Je moet hem een beetje laten babbelen, dacht ik verder Dan zal hij we! te voor schijn komen, zooals je hem „zoo goed" kent. Hij babbelde echter niet Hij was terug houdend Hij zag mij ernstig aan en zei. dat ik maar rustic moest vTagen wat ik te vragen had; dat was nu eenmaal het voor recht van mijn vak ik zou nooit het ge vaar loopen voor indiscreet te worden uit gescholden. Een koninkrijk voor een vraag! dacht ik en daar het mij altijd lijkt, dat de tong het best wordt losgemaakt door iets plei- zierlgs, vroeg ik: Wat is eigenlijk uw grootste genoegen. Georg Alexander?" Zijn antwoord was zeer verrassend Miin 2'botste genoegen is, anderen een genoegen te doen" zei mijnheer de bon vivant volkomen ernstig Zonder een zweem van snot in zijn oogen. Ik hapte linaal naaj tocht. Hij knikte mij toe: „Dat is een eerlijk antwoord, hè?" Ik zocht, vertwijfeld naar een nieuwe vraag. Plotseling zag ik in gedachten een boek voor mij, dat ken U zelf" heet en vroeger zeer populair was Daar stonden van allerlei vragen in. Ik nam de eerste bij den kop die ik mij kon herinneren. „Wat is uw liefste bezigheid?" vroeg ik ijverig. „Lezen" zei de beminnelijke idioot, .lezen. Als ik niet moest werken zou ik dag en nacht lezen. Altijd maar lezen Ik heb zoo juist een prachtig boek eenvou dig verslonden St. Michele. Ik ben er nog heelemaal van onder den indruk. Er is bijna niets wat ik niet heb gelezen. Nietz sche, Schopenhauer Kant. alleen de we reldoorlog is een bibliotheek op zich zelf in mijn huis Ik zweeg. Ik had verwacht, een kwar tiertje over renbaan sport en spel te hoo- ren en misschien nog een paar anecdoten als toegift. Doch ik viel van de eene ver bazing in de andere, toen Georg Alexander vervolgde Ja en er is iets wat ik nog liever doe dan lezen: droomen Ik bekeek hem wantrouwig. Wilde hij mij voor den gek houden? Georg Alexan der endroomen? Doch het was hem volkomen ernst. Als de zon zoo heerlijk boven mijn hoofd schijnt, als ik in het gras lig bij den waterkant en de golven eentonig en geheimzinnig hoor klotsen, dan ben ik ma teloos gelukkig: dan droom ikdroom ik. Te oordeelen naar zijn gelaatsuitdruk king scheen hij dat ook werkelijk te doen, deze vreemde Georg Alexander, Waarvan droomt u dan? lag mij op de tong, maar ik slikte deze onbescheiden vraag in. De nieuwe Alexander zag er niet uit. of hij gestemd was tot confidenties. Een tuin aan de zee in Gatow. met prachtige gazons. Bloemen, die hij met zorg en interesse opkweekt. Zijn twee ge trouwen: Trinchen, de draadharige terrier en Mr. Wu de mooie groote geheimzinnige Show-Show. Zoowel Mr. Wu als Trinchen gehoorzamen den baas onvoorwaardelijk. De andere huisgenooten zijn in de oogen van deze trouwe dieren onbelangrijke figu ren, de vrouw des huizes inbegrepen. Trinchen is dol op Mr. Wu en hij be schermt haar. Als men zich vermeet mr. Wu te roepen komt hij niet. Hij komt al leen. als hij zelf zin heeft om bij men- schen te zün. Hli houdt zich steeds op een afstand en vindt het prettig wanneer men ook hem op een afstand houdt. Aan ver trouwelijkheid heeft hij een hekel; zijn meest typische eigenschap is hooghartige reserve. De stem van Georg Alexander heeft een nieuwen, onbekenden klank als hij over dit alles verteit. Het wordt mij steeds dui delijker dat hier een wildvreemde mijn heer tegenover mij zit. Om terug te komen op zijn persoonlijk heid zooals ik die ken van het witte doek en die ik zoo totaal „kwijt" ben. vraag ik ten slotte of er niet weer een nieuwe toonfilm met hem op komst ls. Hij knikt; „Liebe muss verstanden sein" een Ufa-toönfilm. Ik voel mii opgelucht. Die titel ls als aangemeten bij mijn voorstelling van Georg Alexander. Doch ook de Georg Alexander voor mii bekent: ,Ik heb nog nooit met zooveel genoegen in een film ge speeld als in deze En toen reed hij weg In zijn lichtgrijze auto in zijn lichtgrijs costuum, overeen komst!? de voorstelling die ik van hem ftad, d.wa. gehad hadl I AM A SAILORMAN. Paramount is er weer eens m geslaagd een nieuwe ster te ontdekken. Hij maakte zijn debuut met een kleine rol in een Betty Coop-film, waarin hij door zijn sober spel en zijn krachtige persoonlijkheid zoo danig beviel, dat Paramount hem een long-term-contract heeft aangeboden en van nu af aan speelt hij alleen nog hoofd rollen. Hij is een avonturier van het eerste water; niet mooi, niet elegant, niet jong, niet slim (hij is getrouwd!), maar steeds achtervolgd door het blinde noodlot en steeds overwinnaar, omdat hij des levens moeilijkheden met „een slag" uit den weg weet te ruimen. Vrees kent hij niet, want hij heeft een ijzeren constitutie. Bliksem slagen cn vijandelijke projectielen ontlok- ke hem slechts een verachtelijk rook wolkje uit zijn onafscheidelijke pijp. Tot onze spijt zal hij nooit een persoonlijk be zoek aan Nederland kunnen brengen, daar hem de toegang tot ons land door de Ver- eeniglng voor Vreemdelingenverkeer in samenwerking met de Staatsspoorwegen is ontzegd met het oog op de onoverkome lijke materieele schade die zou ontstaan bij een botsing tusschen hem en een trein op een onzer unieke onbewaakte over wegen. een botsing die "en wissen dood voor den trein zou beteekenen. U zult dubbel genieten in Uw behaag lijke bloscoopzetel, als U bedenkt met welk een levensgevaar de vermetele regisseurs en cameramen de opnamen met Popeye, the Sailor tot stand gebracht hebben. Maar de opnamestaf wordt bewogen al deze gevaren te trotseeren door het feit, dat Pooeve het door President Roosevelt voorgestelde ideaal van een filmacteur belichaamt door te spelen voor een mini mum-gage, Daaraan heeft hii ook een groot deel van zijn populariteit in Ame rika te danken! HET ONTSTAAN DER FILM „CAVALCADE". Een der meest besproken films van dit seizoen is „Cavalcade", die reeds in ons I land een enormen opgang maakte en welke i wij ook hier binnenkort tegemoet kun- nen zien. Deze film heeft haar vervaardiger in ruime mate geluk aangebracht. De thans 32-jarige Noel Coward verdient er op het oogenblik zooveel mee, dat men hem tot de hoogst betaalde auteurs der wereld kan rekenen. De laatste twee jaren heeft zijn werk hem wekelijks meer dan tienduizend, gulden per week opgebracht. Hij kwam op het idee, toen hij met een kleine stoom boot door de Gele Zee voer. Na enkele maanden nam dit idee gestalte aan. Coward was destijds in New York, waar hij in een zijner stukken speelde. Hij stelde zich van hieruit in verbinding met don directeur van het Drury Lane-theater in Londen en daar deze het idee schitterend vond, werd het geheele ontwerp naar Engeland getelegrafeerd. Het werd een der langste telegrammen, welke men ooit ver stuurd heeft. Het telegram hield den nauwkeurlgen opzet van het stuk in en gaf den inhoud van de een-en-twintlg scènes met alle regie-aanduidingen. Alleen de dialoog werd per post verzonden. Enkele weken later was Coward in Londen en trad zelf ln het nieuwe stuk op in het Drury Lane-theater. Het stuk kwam ln den herfst van het jaar 1931 uit en werd elf maanden achter elkaar gespeeld voor uitverkochte zalen. Toen kwam uit Holly wood het aanbod het stuk te verfilmen. Engelsche tooneelspelers en tooneelspeel- sters vertrokken naar Hollywood om in deze Engelsche film mee te spelen. Zelfs een groot deel der figuranten en der klei nere bijrollen werden door Engelschen vervuld Toen de opnamen geëindigd waren had men drie millioen guiden uit gegeven maar het succes, dat deze film overal heeft, schijnt de onderneming te rechtvaardigen. In Londen loopt deze film al meer dan zes maanden- Wij zullen op dit werk nog nader terug komen. KENT U CHEVALIER'S LIP? De grootste grootopname ooit gemaakt is het werk van cameraman Charles Lang, die Maurice Chevalier's nieuwe Para- mountfilm. „The Way to Love" gefotogra feerd heeft. Terwijl Chevalier met veel animo een van zijn liedjes zong, daalde de camera man met zijn toestel door middel van een kraan op hem neer. en hij Weef in voort durende langzame beweging totdat de lens niet meer dan vijf centimeter van Mau rice's beroemde Habsburger lip verwij derd was.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13