Scheepsramp op de NoordJ LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 20 NovemÜ BUITENLAND. Duitsch Motorschip vergaan. SCHEEPSTIJDINGEN VRAGENRUBRIEK. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de Ontwapening. Toen de „groote heeren" te Genève wa ren teruggekeerd, zijn direct Zaterdag be sprekingen met Henderson ingeluid. 's Morgens heeft deze geconfereerd met sir John Simon en Eden en in den namid dag met Paul Boncour en MassigU. Later ontving hU de Itallaansche gedelegeerden Dl Soragna en Ruspoli. De voorzitter der conferentie en zijn bezoekers hebben zeer uitvoerig de hui dige situatie besproken. Henderson kondigde een conferentie aan voor Zaterdagmiddag met de vertegen woordigers van die mogendheden. In wier naam sir John Slmon zijn verklaringen van 14 October j.l. heeft afgelegd; dat is dus met de vertegenwoordigers van Enge land. Frankrijk, Amerika en Italië, waar bij destijds de Tsjecho-Slowaksche minis ter BenesJ als rapporteur aanwezig was. De Fransche minister van bultenland- sche zaken, Paul Boncour, heeft Zater dag in de late namiddaguren nog een onderhoud gehad met den vertegenwoor diger van Polen. Boncour verklaarde tegenover de Fran sche pers, dat het uittreden van Dultsch- land uit de Ontwapeningsconferentie, hoe betreurenswaardig het ook mag zijn, niet tot eenlge verandering in den toestand heeft geleid. Men moet thans verder wer ken op de besprekingen te Parijs van September en October. Gistermiddag is bovengemelde bijeen komst gehouden. Daaraan werd deelge nomen door Slmon. Eden, Paul Boncour, Masslgll, Soragna, Wilson, BenesJ en door den directeur der afdeeling ontwapening van den Volkenbond-Aghnides. De zitting droeg het karakter van een niet-officieele beraadslaging van het kleine bureau der conferentie. De beraadslaging duurde eenlge uren. De algemeene toestand der ontwapeningsconferentie werd besproken. Van Itallaansche zijde werd de ernstige bezorgdheid van Mussolini tot uitdruk king gebracht over de voortzetting der Ontwapeningsconferentie in haar tegen- woordigen vorm. De vertegenwoordigers van Engeland, Italië en de Vereenigde Staten hebben Henderson er op opmerkzaam gemaakt, dat de verklaring van Simon van 14 Oct. welke geleid zou hebben tot het uittreden van Duitschland. niet uit naam van de andere mogendheden is afgelegd. Simon heeft Henderson medegedeeld, dat de ver klaring indertijd slechts namens Enge land is afgelegd. In de bespreking is er van Engelsche zijde voorts opnieuw op gewe zen dat het uittreden van Duitschland een nieuwen toestand heeft geschapen. Het verluidt dat het voornemen bestaat het presidium der conferentie nog deze week bijeen te roepen. Engeland zou zich losmaken van zijn verklaring van 14 October! Daarop wijst ook het feit. dat Boncour sprak van En- gelsch-Fransche tegenstellingen. Gisteravond hebben opnieuw verschei- ne afzonderlijke besprekingen plaats ge had. Van Engelschen kant wordt een ge rucht omtrent een reis naar Rome van Sir John Slmon en Eden met klem gede menteerd. Er loopen ook geruchten dat men aan Franschen en Engelschen kant als eenlgen uitweg de verdaging van 4 December op 3 Januari van de hoofdcommissie zou over wegen. De Itallaansche reeeering is zeer gereserveerd en over een bijeenkomst der vier mogendheden verluidt vrijwel niets. Toch blijft Italië daarvoor voelen en werken! Mussolini ontving den Franschen gezant. De „Gazeta del Popoio" publiceert op de eerste pagina een bericht onder het op schrift „De Groote Raad zal op 5 Decem ber de betrekkingen van Italië met den Volkenbond onderzoeken", waaronder dan volgt: „In zijn eerstvolgende zitting van 5 December zal de Groote Raad gelegenheid hebben den internationalen toestand te bestudeeren en in het bijzonder de be trekkingen met den Volkenbond en de doelmatigheid van den Volkenbond zelve na het uittreden van Japan en Duitsch land en in verband met het feit, dat Rus land en de V. S. er nooit deel van hebben uitgemaakt. Hierbij kan er op gewezen worden, dat de Groote Raad zich een on derzoek van den toestand ten opzichte van den Volkenbond reeds heeft moeten voor behouden naar gelang van de resultaten, die verkregen zouden worden door de ont wapeningsconferentie." De impasse duurt feitelijk momenteel nog onveranderd voort! De Duitsche gezant te Parijs heeft de Fransche regeering om haar bemiddeling verzocht, teneinde de z.g. documenten, eventueel de gegevens waar ze op steunen, welke de „Petit Parisien" heeft gepubli ceerd te doen overleggen. De Duitsche gezant heeft er op gewezen, dat zulks van een zelfde internationaal be lang is als b.v. het opsporen van valsche munterswerkplaatsen. In het Londenschc weekblad „Saturday Review" werd een artikel opgenomen, dat is onderteekend met „Dr. Goebbels". Het draagt het opschrift „Duitschland's oog merken, Duitschland eischt meer gebied" en bevat beweringen over Duitsche bond- genootschaps-onderhandelingen. welke ge biedsuitbreiding beoogen en over Duitsche waoeningsplannen. Het is duidelijk aldus Wolff dat het artikel een vervalsching is en dr. Goeb bels deelt ten overvloede mede dat hij niet de schrijver is en zich ook nooit in den zin van de onder misbruik van zijn naam ge publiceerde beweringen heeft uitgelaten. De hoofdredacteur van de „Saturday Review" verklaart dat het veel besproken artikel hem van zeer betrouwbare zijde ter hand is gesteld. De inhoud steunt op hetgeen dr, Goeb bels eenlge maanden geleden in een inter view gezegd moet hebben. Naar verluidt is de stap van den Duit- schen gezant ook in Londen geschied. In Londensche ofticieele kringen schltnt men aan deze zaak slechts weinig beteeke- nis toe te kennen. DUITSCHLAND. Het arbeidsfront. Zaterdag is het kleine convent van het Duitsche arbeidsfront bijeengekomen. Dr. Ley deed mededeeling van het voor nemen van den rijkskanselier, om de vacantie der arbeiders uit te breiden. Het moet mogelijk gemaakt worden, dat een 40-jarige Duitscher, die het geheele Jaar werkt, drie weken vacantie krijgt. Dr. Ley kondigde verder aan, dat het arbeidsfront binnenkort van publiekrech telijk karakter zal worden. Onderwerp van bespreking waren verder de 40-urige werk week, de verhindering van den uitvoer van „Dultschen uitvindersgeest", het probleem „mensch en machine", enz. De verscheidenheid der sociale verzeke ringen moet verdwijnen Een aantal leiders van het front werken een nieuwe sociale ordening uit. Verschenen ls een verordening van den leider, waarin voor de leden van het arbeidsfront een feestgewaad wordt voor- RECLAME. geschreven. Het costuum bestaat uit een donkerblauw pak. welke jas twee rijen knoopen heeft, terwijl de broek lang is. Verder wordt een muts gedragen naar het model van de schermmutsen van het oude leger, waaraan zich he insigne van het front bevindt. BIJ het pak moet een wit overhemd met zwarte das gedragen worden De chef van den staf der S A. Roehm, heeft een verordening uitgevaardigd naar aanleiding van het misbruik, dat van de S-A -uniform wordt gemaakt, bij de talrijke collectes en bij het colporteeren van bladen door S.A.-lieden op straat, in café's, thea ters enz., waardoor een moreele druk op de bevolking wordt uitgeoefend en de popula riteit en het aanzien der S.A. yorden ge schaad. Daarom wordt het collecteeren en het verkoopen van kranten, boeken of andere voorwerpen in S.A.-uniform ver boden. ENGELAND. Bouw van 17 nieuwe oorlogsschepen. De Engelsche regeering zal. naar „Sun day Graphic" mededeelt, deze» dagen de Inschrijving aanbesteden van 17 nieuwe oorlogsschepen, bij Engelsche scheepsbouw firma's. De plannen betreffen drie krui sers, zes torpedobootjagers, 1 flottieljelei der ,drie duikbooten en 2 kanonneerbooten. ITALIË. Senator Scialoja. t Op 77-jarigen leeftijd is gisteravond te Rome na een kortstondige ongesteldheid overleden senator Victor Scialoja de ge zaghebbende Itallaansche Jurist en verte genwoordiger van Italië te Genève. Scialoja was ln 1856 te Turyn geboren. Hij studeerde te Rome rechtswetenschap pen en hij was eerst werkzaam bij de rech terlijke macht. Vervolgens begon hij zijn carrière als leeraar in het Romeinsche recht, later werd hij hoogleeraar. ten slotte te Rome. In 1910 werd hij minister van Justitie onder Sonnino evenals ln de kabinetten Salandra en Roselli. Na den oorlog bediende de staat zich spoedig van zijn buitengewone politieke ga ven. Talrijke malen heeft hij te Genève en elders zijn land aan het hoofd der de legatie vertegenwoordigd. HU was een uit stekend redenaar. In 1931 besloot de vereeniging voor Vol kenbond en Vrede Scialoja de Grotius- medaille te verleenen. In de laatste anderhalf Jaar trad Scia loja bijna niet meer op den voorgrond. OOSTENRIJK. Dertil veroordeeld - Tirol in uitzonderingstoestand. Nadat bondskanselier Dollfuss zelf als getuige was gehoord, is Zaterdag nog von nis gewezen tegen Rudolf Robert Dertil. Deze is wegens poging tot moord veroor deeld tot vijf jaar zware kerkerstraf met iedere drie maanden een dag verzwaard arrest en iederen 3en October (den dag van den aanslag) opsluiting in het donker. Te Innsbrück is thans ook de uitzon deringstoestand afgekondigd. Op bevel van den leider van den veilig heidsdienst, Steidle, moeten de huisdeuren om zeven uur des avonds gesloten worden. Bovendien is het rijden door de stad met auto's motorfietsen en rijwielen verboden van zes uur 's avonds tot vijf uur 's mor gens. De chef van den veiligheidsdienst in Tirol deelt mede. dat naar aanleiding van de jongste aanslagen verscheiden personen van de nationaal-socialistische beweging ter beschikking van de justitie te Inns brück zijn gesteld. Bij een herhaling van de terroristische aanslagen zullen zij zon der meer naar een concentratiekamp wor den overgebracht, onverschillig of zij bij deze aanslagen al dan niet betrokken zijn geweest. De rector van de universiteit te Inns brück heeft, aangezien opnieuw daden van terreur zijn voorgekomen, besloten de fa culteiten tot nader order te sluiten. POLEN. Vonnis van Brest-Litofsk in uitvoering. Het openbaar ministerie heeft de politie autoriteiten opdracht gegeven, allen in het proces te Brest-Litofsk veroordeelden af gevaardigden der oppositiepartijen van links en Centrum een dagvaarding voor het ondergaan der straf te doen toekomen. Wie geen gehoor geeft aan deze dagvaar ding. zal met den sterken arm naar de gevangenis worden overgebracht. Het be treft hier 10 afgevaardigden, onder wie de vroegere minister-president Witos en de bekende socialistische afgevaardigde Lie- bermann (Witos is naar het buitenland gevlucht). In politieke kringen heeft het bevel van het openbaar ministerie groot opzien ge wekt, daar m.ea amnestie had verwacht. 6866 FRANKRIJK. Het financieel!' program. De flnancleele Kamercommissie heeft de artikelen van het door de regeering in gediende wetsontwerp tot saneering der financiën, welke betrekking hebben op de verlaging van de salarissen der ambtena ren verworpen. In plaats van deze artikelen heeft de commissie voorgesteld de salarissen dei- beambten, welke de 9000 francs te boven gaan, trapsgewijs van 1 tot 8 procent te verlagen. Het gaat dus in de richting van den val van het kabinet Sarraut.... O Tien personen om het leven gekomen. SPANJE. De verkiezingen voor de Cortes. Volgens officteele mededeellngen is de verkiezingsdag in Spanje over het alge meen rustig verloopen. Te Barcelona duurt de staking der transportarbeiders voort, waardoor de uitoefening van het stemrecht in de hoofdstad van Catalonië ernstig is bemoeilijkt. Het definitieve resultaat der verkiezingen is niet te verwachten voor morgen. De buitengewoon scherpe en uit gebreide voorzorgsmaatregelen der regee ring blijven ook verder van kracht Over de incidenten deelde de minister van binnenl. zaken mede. dat in de 30.000 stembureaux slechts 50 stembussen ver nield zijn. hetgeen betrekkelijk weinig ge noemd mag worden. In rechtsche kringen is men reeds thans van meening, dat de uitslagen voor de rechterzijde schitterend zullen blijken, waarbij zij de verzekering geven, dat in Madrid de rechterzijde een meerderheid van 18 tot 20 °/o zal behalen boven de an dere partijen en dat de tot in den avond uit 18 provincies reeds ontvangen berich ten er op wezen, dat aldaar de resultaten nog gunstiger zijn voor de rechtsche coa litie. Een rechtsche overwinning zou met name verzekerd zijn in Caceres. Sevilla, Oviedo, en waarschijnlijk in La Coruna, Ferrol, Santiago en Gijon. In linksche kringen, in het Volkshuls te Madrid, verwacht men een republikeinsche en socialistische zege in Asturië. Badajoz, Granada en is men van meening, dat de indruk te Madrid voor de linkerzijde gun stig mag worden senoemd. Toen Lerroux het stembureau te Madrid verliet, waar hij zijn stem had uitgebracht, werd hij door een aantal socialisten fel uitgefloten. Te Montellano zijn de tdlëüraaf- en telefoon lijnen doorgesneden. Te Sevilla had een hevige botsing plaats tusschen aanhan gers van rechtsche partijen en communis ten. waarbij met revolvers werd geschoten. Twee personen werden gewond. In Aliacen in de streek van Merida werden 1 persoon gedood en vijf »ewond, te Bilbao werd tij dens een politieke vechtpartij een aan hanger van rechts gedood. De vrouwen hebben in grooter aantal haar stem uitgebracht dan men had ver wacht. Men heeft algemeen de opvatting dat de houding der socialistische regeering ten opzichte van de kerk een erooten in vloed uitgeoefend heeft. Den geheelen dag waren kerken en kartellen overvol mannen en vrouwen, die gebeden zeiden. Gistermorgen is te Rotterdam aangeko men het Duitsche stoomschip „Egeria", af komstig uit Dantzig. Aan boord bevonden zich de ernstig zieke eerste-machinist van het Duitsche motorschip „Kreuszee" en het stoffelijk overschot van den tweeden ma chinist van de „Kreuzsee". Dit schip is Vrijdagavond om 10 uur ter hoogte van Borkum gekapseisd en het kan als zeker worden aangenomen dat van de elf kop pen tellende bemanning slechts de eerste machinist nog ln leven is. De „Kreuzsee" bevond zich van Hamburg op weg naar Londen. Zaterdagochtend om vijf uur hoorde een matroos aan boord van de „Egeria" hulp geroep. Men zocht met de lampen en ont dekte toen op de zeer hooge stortzee zeer dicht bij het stoomschip een open boot met drie menschen er in. Deze boot lag aan stuurboord, maar het was onmogelijk de boot langszij te komen, voordat deze aan bakboord was gekomen. Een uur lang werd er gemanoeuvreerd voor men het zoover had gekregen. Toen de reddingsboot langszij de Egeria lag greep een man de reeling van het stoomschip, waarna men hem aan boord kon trekken. De golven sloegen het bootje weg. Na een half uur had men de boot weer langszij. De tweede stuurman sprong in de roeiboot en wist daar nog een man uit te halen, die echter overleden bleek. De derde man die men aanvankelijk in de boot had gezien en die ook al overleden moet zijn geweest, was er uit gespoeld. De geredde is de eerste machinist van de „Kreuzsee" Schwindt uit Bremerhafen. Het lijk, dat men aan boord van de „Ege ria" nam, was van den tweeden machinist DENEMARKEN Munch over de Duitsche minderheden. De Deensche minister van Buitenland- sche Zaken, Munch' heeft een groote politieke redevoering gehouden waarin hij o.m. verklaarde, dat ook Denemarken wordt getroffen door de algemeene poli tieke onrust, aangezien het een vreemde minderheid binnen zijn grenzen heeft. In het jaar 1920 heeft men er van Deensche zijde naar gestreefd, een zoo zuiver moge lijke grenslijn te trekken. Een geheel zui ver nationale grens is evenwel onmogelijk. Munch deelde mede, dat tegenover de Deensche regeering van Duitsche officieele Zijde niet de minste toespelling is gemaakt om de grenskwestie op de een of andere wijze op het tapijt te brengen. Niettemin is het een feit, dat bij de bevolking ln Noord-Sleeswijk een niet geringe onrust is ontstaan, welke zich overplant op het overige Denemarken. Munch noemde op het noodzakelijk dit gevoel van onveilig heid te bestrijden binnen het kader van den Volkenbond. Oorlog zou een niet te overzienen achter uitgang teweeg brengen op het gebied van cultuur en bedrijfleven. Wanneer evenwel een oorlog wordt vermeden, zal het be drijfsleven zich kunnen herstellen. Zeer zeker is dit echter niet spoedig te ver wachten en moet men in elk geval nog met groote moeilijEieden rekening houden Kint uit Stadt Muenden. De ea nist kon vertellen, dat Vrijdag tien uur het motorschip Alles was in enkele minuten ij geweest. Hijzelf had op het mom het omslaan in kooi gelegen. Bij vijf andere mannen wisten ln j( springen en zij zijn daarmee on J ven ronddrijven tot dat men 'si door de „Egeria" werd opgepikt T andere mannen van de „Kre® intusschen om het leven gekom hunner zijn in de diepte verdwèi Zes uren lang hebben de mam_ open boot op zee rondgezwalkt! was al spoedig vrijwel volgeloopei men nog slechts op de tank bleet 1 Het was buitengewoon koud en 1 was zeer hol Voortdurend sloegenf golven over de boot heen en de i moesten zich met alle macht aan l banken vast houden. Eén voor eégl bezweken, bewusteloos geraakt en J overkomende golven weggeslagen, j Alleen de eerste machinist, een gewoon sterke man. heeft kans ge strijd vol te houden en alleen L nog levend door de „Egeria" aanl genomen. Hij ls gistermorgen ter verplegl nomen in het ziekenhuis aan dei singel te Rotterdam. Het stoffelijL schot van den tweeden machinlil| boord van de „Egeria" gehaald ei begraafplaats „Crooswijk" gebrat nog niet bepaald of het stoffelij schot te Rotterdam zal worden b dan wel naar Duitschland zal words gebracht. JAPAN. De moordenaars van Inoekai begenadigd. De keizer van Japan heeft de Japansche marine-officieren begenadigd, die wegens moord op den vroegeren Japanschen pre mier Inoekai tot gevangenisstraffen wa ren veroordeeld. De begenadiging ge schiedde op uitdrukkelijk verlangen van de Japansche kringen, aangezien de moord uit zuiver patriottische gezindheid was gepleegd. De marine-officieren werden in Jokosoeka onmiddellijk op vrije voeten ge steld en door een groote menschenmenlgte hartelijk ontvangen. Op initiatief van de Japansche admirali teit zijn 2 Japansche eskaders gevormd die in het bijzonder tot taak hebben de Japansche belangen ln China en ln Dairen te behartigen. Tot bescherming van Dairen zal een afzonderlijk eskader worden ge vormd, dat in verband met de gespannen toestand in het Verre Oosten van groote beteekenls wordt geacht. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt's plannen. - De erkenning der sovjets. Zaterdag heeft president Roosevelt een rede gehouden te Savannah in den staat Georgia. Hij verdedigde zijn beleid op mo netair en economisch gebied en verklaar de, dat er geen reden voor pessimisme bestaat. Maar men kan niet verwachten, aldus de president, dat in korten tijd de gevolgen van een ziekte van 12 jaar wor den weggenomen, Verder rechtvaardigde hij de erkenning van Sovjet-Rusland, die hij een stap nader tot den wereldvrede noemde. In de hoogste regeeringskringen ver luidt, dat Roosevelt de stabilisatie van den dollar overweegt tegen 1 Januari 1934, d.w.z. nog voor het Congres weer bijeen zal komen, President Roosevelt zal, als het congres vroegtijdig op reces gaat, den volgenden zomer een bezoek brengen aan Porto-Rico en Hawai. Roosevelt zal waarschijnlijk reizen met den nieuwen Amerikaansche kruiser „In dianapolis", waarin speciale hutten voor hem zullen worden gebouwd. Hij zal eerst naar Porto-Rico gaan en dan door het Panamakanaal naar Hawai. Litwinof heeft een niet-officleel diner aangeboden, waaraan o.m. aanzaten de voorzitter van het Huis van Afgevaardig den, de minister van Binnenl. Zaken, van Landb., de onderstaatssecr. van het min. van buitenl. zaken Morgenthau secr.vande schatkist de minister van Justitie en de pasbenoemde Amerikaansche ambassadeur te Moskou W. Bullitt, benevens de Turk- sche ambassadeur ln de V. S. De Sovjetregeering heeft uit Washington bericht ontvangen, dat alle archieven der voormalige keizerlijke Russische Ambas sade te Washington, die in het bezit van Russische emigranten waren en nader hand onder toezicht van het Amerikaan sche Staatsdepartement zijn gesteld, ter beschikking van de Sovjet-regeering ge stald zullen worden. In regeeringskringen te Washington ver wacht men. dat de erkenning der Sovjet- Unie door de Ver. Staten groote uitvoer- mogelijkheden voor den Amerikaanschen handel zal openen. Men verwacht, dat in het komende jaar voor 350 millioen dol lar aan goederen naar Sovjet-Rusland zal kunnen worden uitgevoerd, waardoor dui zenden Amerikanen werkgelegenheid zul len vinden. Een deel van dezen uitvoer zal gefinancierd worden door export-credie- ten, die de regeering ter beschikking van Sovjet-Rusland stelt. Men verwacht-, dat voornamelijk machines en landbouwpro ducten in Rusland gevraagd zullen wor den. Naar in politieke kringen te Washington verluidt, heeft Roosevelt ln ruil voor con- sessies der Sovjet-regeering toegestemd in het sluiten van een Amerlkaansch-Rus- slsch non-agressieverdrag. De briefwisse ling tusschen Roosevelt en Litwinof bevat weliswaar geen aanwijzingen voor een dergelijk pact, maar naar de meening van het staatsdepartement is de verplichting van beide partijen om de vorming van tegen den mede-contractant gerichte ge wapende organisaties niet te dulden, toe passelijk op leger en vloot en daarmede gelijk aan een non-agressieverdrag. Volgens een bericht uit Moskou heeft de Sovjetregeering het agreement der Ameri kaansche regeering verzocht en gekregen voor de toelating van Trowanowskl als ge zant te Washington. Van hem wordt ge zegd, dat hij goede relaties heeft met de Amerikaansche industrie- en handels kringen. Japan doet zuurzoet! Japan juicht de hervatting van de di plomatieke betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Sovjet-unie toe. aldus heeft de vertegenwoordiger van het Japansche de partement van buit. zaken verklaard. In dlplomatleken of oeconomlschen zin zal dit echter, verklaarde hij, geen Invloed op Japan hebben. Er zal dientengevolge geen wijziging plaats hebben in de Japansche politiek tegenover de Ver. Staten of de Sovjet-Unie. KON. PAKETV. MIJ. BARENTSZ, 17 Nov. van Durbi Tamatave. SAWAHLOENTO, 16 Nov. van i Panaroekan. Nieuw Holland, 17 Nov. van Stagi Adelaide. TASMAN, 16 Nov. van Batavia n, JAVA-CHINA-JAP AN LIJN. I TJINEGARA, 16 Nov. van Ba!s| Hongkong. MAATSCHAPPIJ NEDERLA,\U| MANOERAN, A'dam naar Calcutta 17 Nov. Perim. SALABANGKA, thuisreis, pass. 111 Gibraltar. HALCYON LIJN VREDENBURG, 17 Nov. van Luis. ROZENBURG, 18 Nov. van Vlaai Danzig. HOLLAND—AMERIKA LIK| BINNENDIJK, 17 Nov. van New Wl Rotterdam. BILDERIJK, 17 Nov van PhiladdJ Baltimore. DAMSTERDIJK, 16 Nov. van Ratfe Vancouver. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA t ALPHERAT, thuisreis, 18 Nov. te S KON. NEDERL. STOOMB. MUI IRIS, 18 Nov. van Gothenburg te A'l BENNEKOM, thuisreis, pass. 1»I Terceira. MEERKERK, thuisreis, 18 Nov van ROTT. LLOYD. KOTA NOP AN, uitreis, 18 Nov. var. Hl DIVERSE STOOMVAARTBERICÏ DUrVENDRECHT, New Orleans Alexandrië, pass 17 Nov. Bermuda. I SCHOKLAND, 18 Nov. van Ooole Antwerpen. WOENSDRECHT, Huil naar Const! pass. 17 Nov. Istanboul. IJSELHAVEN, Antwerpen n. MonM pass. 18 Nov. Vlisslngen. WAAL, 15 Nov. van R'dam te PdMj EEM, 12 Nov. van Kristinestad te NOORD 14 Nov. van Mmea te Hens» OOSTZEE sleepboot, 15 Nov. van R» Bayonne. AGNITA, 17 Nov. van Liverpool te mouth. AUGUSTINA, 12 Nov. van Calcutta Soesoe. MALVINA, Constanza n. Avonmoum.11 17 Nov. Gibraltar. MIRZA, naar Harburg, was 1® N° 50 n.m. 1370 mijlen Z W. van Un«" MITRA, naar Barton en Stanlow. Nov. 8 uur 25 n.m 470 mijlen Lands End. PEURSUM, 15 Nov van Monrovia Rouaan. rlh, TARA, naar Oran, pass. 17 Nov Gi GOUWE, 14 Nov. van Hargshanw Gefle. jjjj MAAS. 14 Nov. van Hemosand n.L SCHIE, 13 Nov. van Sundswall te sand. WILLEMSPLEIN, R'dam naar B pass. 18 Nov. de Canarische Edar. B. J. V. te L. Zoo'n Inrichting nen wij in Leiden niet. Misschien particulier iets te vinden. P. de G. te L. Afnemen met de olie met grauw papier I te hebben verwijderd. Daarna bruine schoensmeer inwrijven. M. P. te L. Het Tooneel. ;1 de Lange, Damrak 62. A'dam. jj« De Tooneelspiegel, ultg. A. holt. Heerengracht 390, A'dam- f. 6 per jaar.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10