THERMOGENI LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 17 November UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering hulpkas bij ziekte. Dc ver. „Onderlinge Hulpkas bij Ziekte' voor Katwijk aan den Rijn en Omstreken hield haar jaarvergadering in de zaal der Ccref. Kerk. Aanwezig waren 20 leden en ds ,H. Meljering als lid van de commissie voor advies. Van dc heeren dr. J. Hueling en J. v. d. Perk, eveneens leden van deze commissie, was bericht van verhindering ingekomen De voorzitter, de heer G. Varkcvisser, opende: hierna las de secretaris, de lieer P Slingerland dc notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 9 is vooruit gegaan; dit bedraagt thans 47 Daar de penningmeester, de liter G. Rous Sr., wegens ongesteldheid niet aan wezig was bracht rle secretaris ook het financieel verslag uit. Met het batig slot van het vorige jaar bedroegen de inkom sten f. 862.74',':'uitgegeven werd f. 310.66 zoodat het batig slot f. 552.08'/2 bedroeg. 10 leden trokken gedurende het laatste boekjaar, dat van 1 Nov. tot en met 31 Oct. loopt, uit de kas wegens ziekte of ongeval. Na bespreking werd de contri butie en uitkeering voor dit jaar vastge- stcl op hetzelfde bedrag als liet vorige jaar. Rij de bestuursverkiezing werden her kozen de bestuursleden G. Rous Sr., J. P. Bekker en W. Bntcrmans. Een voorstel van het bestuur inzake overgang naar een hoogere uitkeeringsklasse werd aan genomen. Na rondvraag volgde sluiting met dankgebed. RECLAME. LISSE. Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. school alhier is benoemd de heer S. Kley- nenberg te Ermelo. NOORDWIJK AAN ZEE. Een zeerat gevangen. De trawler „Utrecht" bracht van zijn reis een zeerat mede, die onder de Deen- sche kust was gevangen, op meer dan 300 M. diepte. De zeerat, die een zoogdier is. wordt zóó zelden aangetroffen dat zelfs oude visschers een dergelijk exemplaar nimmer hadden gezien. Het dier is 90 c.M. lang: de voorvinnen 37 c.M.; de achtervin nen zijn veel kleiner. Op de rug bevindt zich een staalharde pen van 15 c.M. Het voorste gedeelte van den kop ls van zacht vleesch met regelmatige, zeer kleine gaat jes. Dc vorm van den bek is, evenals het staarteinde, gelijk aan die van een land- rat, met lange, fijne tandjes. Het dier heeft zeer groote glinsterende oogen en achter op den kop 2 groote openingen. Indien mogelijk wordt het beest voor wetenschappelijke doeleinden opgezonden. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Vaststelling der Gemeentebegrooting 1934 De Raad dezer Gemeente kwam bijeen, onder voorzitterschap van Burgemeester Van Iersel. Afwezig de heer J. Geerllng. De voorzitter opende met gebed. Volgden cenlge ingekomen stukken, w.o. een adres van den R.K Volksbond, van de Protest. Kicsver. en het Werkl. Verbond in de Zilk om subsidie tot het in gereedheid brengen en deelneming in de onkosten van een ontspannings-lokaal voor werkloozen. Be sloten wordt f. 230.— subsidie te geven. Een adres van de café-houders te dezer plaatse om de personeele belasting in gaande 1 Jan. 1935 voor hen vast te stel len op gewijzlgden grondslag, zal nader onderzocht worden. Een adres van de ge organiseerde brandstoflenhandelaren, om in aanmerking te mogen komen voor de leverantie van kolen op de Gemeentebon nen voor werkloozen, vindt veel bestrijding B. en W. willen geen bonnen geven, doch contanten. De heer Pareeren eischt bon nen. De heer C. v. d. Klauw zegt, dat er werkloozen zijn, die, niettegenstaande de slechte tijden, toch reeds brandstoffen- voorraad hebben opgedaan en dus liever geld zullen ontvangen. Het voorstel: geld of bonnen wordt in stemming gebracht en de stemmen staken, vandaar uitstel van. dit punt. Het voorstel van B. en W. tot het ver huren van vier losplaatsen aan de haven van Schlppersvaart wordt goedgevonden en wel voor één jaar. Op voorstel van B, en W. wordt geldig verklaard de aanvullende steunregeling voor arbeiders, die uit de werkloozenkas- sen hunner organisatie trekken voor het geheele jaar 1934. Thans vallen ook de bouwvakarbeiders onder den toeslafc, die wordt aangevuld tot den Rijkssteun. AUe georganiseerde arbeiders ontvangen nu evenveel, als zij, die Rijkssteun genieten. De rekening van het Grondbedrijf, dienst 1932 wordt voorlooplg vastgesteld. Eene daartoe benoemde commissie heeft alles in de beste orde bevonden. De rekening der Gemeente, dienst 1932 wordt voorloopig vastgesteld, nadat de voorzitter eenlge opheldering gegeven had over eenige posten Hoewel de Commissie tegen de vaststelling geen bezwaar had, komt de heer J van Pareeren met ver schillende aanmerkingen, buiten 't uitge brachte rapport om, cn zal stemmen tegen de vaststelling van bedoelde rekening. De kosten van 't vervoer van vuilnis zijn veel te hoog. De voerman Duivenvoorden Heercmenis dient wekelijks een nota in bij den gemeente-opzichter. Deze moet dus 52 nota's kunnen overleggen. Er is er echter geen één te vinden De Gemeente-opzich ter heeft deze niet bewaard. De heer van Pareeren vindt dit niet zooals 't behoort in een ordelijke boekhouding. De voorzit ter wenscht geen motie van wantrouwen aan te hooren tegen den Gemente-opzich- ter. Deze ls boven alle verdachtmaking verhoven Eindelooze discussies zijn 't ge volg cn de vaststelling van de Gemeente- rekening. dienst 1932 wordt aangenomen met twee stemmen tegen van den heer van Pareeren en van don heer De Klerk. Hierop wordt vastgesteld de begrooting van het Grondbedrijf, dienst 1934. De be- erooting. dienst 1933 wordt op verschil lende punten gewijzigd. Alvorens de beginnen aan vaststelling der begrooting. dienst 1934, worsen voor gelezen, twee rapporten, ingelegerd door KON HAAR HOOFD NIET MEER DRAAIEN. Gemarteld door spierpijnen. Een ons hulp ls meer waard dan een ton medelijden. Dat was het ook voor deze vrouw. Iedereen beklaagde haar. Maar één gaf haar een raad, die hielp. Na deze goede raadgeving was zij niet langer het voorwerp van medelijden. Zij schrijft: Ik leed aan spierrheumatiek in den nek het was een marteling. Mijn hoofd kon ik niet meer omdraaien. Iedereen had medelijden met mij. Toen was er iemand, die me raadde Kruschen Salts te probee- ren. wat ik deed. En in zes maanden was ik een andere vrouw. Als ik nu maar het minste vleugje van rheumatiek voel, neem ik direct een dosis van Uw wonderlijke Kruschen Salts en het verdwijnt. Na alles, wat ik ondervonden heb zal ik nooit na laten ook anderen Kruschen Salts aan te raden." Mevr. S. Het zijn de opeengehoopte afvalstoffen in het lichaam, ale de ondragelijke rheu- mattsche pijnen doen ontstaan. Kruschen Salts nu spoort nieren en ingewanden aan tot gezonde, geregelde werking en het gevolg is dat de schade lijke afvalstoffen op volkomen natuur lijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U zich dus houdt aan de „Kleine dagelijksche dosis", zult U in wendig schoon zijn en blijven, en in een gezond, frisch en .schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor het ontstaan van rheumatiek. 982 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Op het oogenblik kunt U Kruschen Salts proheeren zonder dat het U iets kost. Er zijn namelijk onlangs onder de apothekers en drogisten een aantal flacons Kruschen verdeeld, die alle verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En indien U na deze proef niet volkomen teweden bent, kunt U den grooten flacon onge schonden terugbrengen naar den apothe ker of drogist bij wien U deze gekocht hebt. Hij zal U Uw geheele uitgave f. 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terug betalen. Maar vergeet niet dat de gratis proef- llacon alleen verpakt is bij de groote maat en sleohts voor een beperkten tijd verkrijgbaar is. Gaat dus nu naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze „Groote Proefpakken" uitverkocht heeft. de heeren J. v. d. Berg, en C. v. d. Klauw. De heer J. v. d Berg, vindt het een groote teleurstelling, dat de begrooting sluit met een enorm tekort Hij wijdt dit te kort niet aan de leiding van het dagelijksch bestuur, maar aan de wetten en maatre gelen van de Centrale Regeering in Den Haag, die de Gemeente te kleine bijdrage geeft uit het Gemeentefonds, slechts f. 5 39 per Inwoner, terwijl deze bijdrage voor omliggende gemeenten veel grooter is. De heer C. v. d Klauw zegt dat alle bronnen van belasting hier op volle hoog te zijn aangeboord, en alleen de Regee ring moet te hulp komen, nu Noordwijker- hout gaat behooren tot een noodlijdende gemeente, al komt deze dan helaas geheel te staan onder curateele van 't Rijk. De heer L. M. v. Noort vraagt of 't tekort ge dekt moet worden door 't nageslacht. Wij moeten niet zeggen: „Après nous, ie dé- lage", maar wij kunnen bezuinigen op sa- larissen enz. Van boven af moeten deze I verminderen, wat de tijd wel brengen zal. Hlema maakt de heer L. M. v. Noort nog een aanmerking op de dokteres verbonden I aan het consultatie-bureau voor Zuige- 1 llngen van het Wit-Gele Kruis. Deze amb- tenaresse komt steeds te laat op haar post De moeders moeten veel te lang wachten. De voorzitter wijst op haar drukken werk kring en op het feit. dat steeds alle pa tiënten worden geholpen. Ook zou de heer van Noort gaarne zien, dat de leening van het waterbedrijf geconverteerd wordt, om op lagere rentevoet te komen. De voorzit ter ziet hier geen voordeel in. De begrooting 1934 wordt hier punt voor punt behandeld. De Minister van Financiën en van Bin- nenl. Zaken hebben de uitkeering per in woner vastgesteld op f. 5,3905. Het aantal inwoners op 1 Jan. 1934 zal naar bereke ning bedragen 6787 waardoor de Rijksuit- keering over 1934 zal bedragen f. 36585.32. Op verzoek van de Gebrs. Broekhof ls ver vallen verklaard de huur van de losplaats aan den Schippershaven, en daarmede ook de vergoeding voor de daar geplaatste lan taarnpaal, waardoor de raming van dezen post over 1934 vervalt. Voor het gebruik der gemeente-torenklok zal de Ned. Herv. Gemeente over 1934 f. 15.— betalen. De verdere opbrengst is afhankelijk van de sterfgevallen onder de leden der Ned. Herv. Gemeente. De opbrengst der School gelden over 1934 wordt teruggebracht op f 2000. Ingevolge art. 86 der L. O.-wet 1920 heeft Noordwijkerhout aanspraak op een uitkeering van die Gemeenten, waarin kinderen wonen, die in deze gemeente Bij zondere scholen bezoeken. In 't geheel worden de Bijzondere scholen bezocht door 239 kinderen uit andere gemeenten. Hier door vloeit in de gemeentekas totaal f. 1433.48, hoewel de uitkeering per leer ling afhankelijk is van het gemiddeld aan tal leerlingen per school en per jaar. De kosten van instandhouding der Bijz. Schoen worden geraamd op f. 9 per leer ling. en in totaal op f. 1300. Voor rekening dezer gemeente worden in het „St, Bavo-Gesticht alhier ver pleegd 5 patiënten a f. 7.22 per jaar. be nevens 3 patiënten in „Huize Assisie" te Udenhout a f. 600 per jaar. benevens nog 3 patiënten in andere gestichten. De ge meente betaalt hiervoor totaal f. 7630, waarvan de provincie een subsidie geeft van het derde deel der kosten of f. 2560. terwijl aan particuliere bijdragen f. 832 wordt ontvangen. De gemeente verleent ondersteuning aan verschillende armlas tigen. waaraan door particulieren voor slechts f 556 wordt bijgedragen. Voleens de landarbdderswet bedragen de ontvangen annuïteiten van voorschot ten aan hen verstrekt, ter verkrijging van onroerend goed f. 1584.28. Op de hoofd som der personeele belasting komt weer de heffing van 200 opcenten, waardoor de totale heffing wordt geraamd op f. 28000. Op de vermogensbelasting komt een hef fing van 50 opcenten: en op de Gemeen te-fondsbelasting of inkomsten-belasting 100 opcenten. De hoofdsom van het belas tingjaar 19341935 wordt geraamd op f. 17000, en de opbrengst der belasting we gens classificatie in de 3e klasse op f.4800, waardoor in totaal f. 21800 zal worden ontvangen. De opbrengst der gemeente fondsbelasting wordt geraamd op f. 4800. De heffing der hondenbelasting zal f.250 opbrengen. De heffing van een zakelijke belasting op het bedrijf wordt geraamd op f. 1270.— en ls belangrijk gedaald. Op 1 Jan. 1934 bedraagt de schuld van het grondbedrijf aan de gemeente f. 7930, waarvan 1 Juli 1934 f. 665 zal worden af gelost. Het presentiegeld voor de leden van den Raad is vastgesteld op f. 3.per lid en per bijgewoond vergadering. Er zijn 13 Raadsleden en er worden 10 vergaderin gen geraamd. Totaal uitgetrokken 1. 390. Voor de verlichting en verwarming van het Raadhuis wordt f. 625 uitgetrokken, terwijl de telefoonkosten geraamd worden op f. 350.—. Volgens den staat der schulden op 1 Jan. 1934 moeten in 1934 worden voldaan de renten van aangegane geldleeningen, deze worden geraamd op f. 18851.02. De kosten van verteringen ten behoeve van het huishoudelijke bestuur worden ge raamd op i. 160. Aan den chef-politieagent zal een tijdelijke woninghuur-toelage ge geven worden van f. 104 per jaar. Met het verrichten van de kostelooze vaccina- I tiën en de lijkschouwing is over 1934 be last dr. B. C. Wésten tegen een jaarwedde I van f. 250.De kosten van levering van water aan de ingezetenen door de ge meente Noordwijl: wordt teruggebracht op 13/15e van het overeengekomen bedrag, daar voor het eerst f. 600 aan watergeld werd opgebracht door het Maria-Gesticht voor vrouwelijke krankzinnigen. Jaarlijks moet nu aan Noordwijk betaald worden 13/15e aan rente of f. 899.41. De bijdrage voor Noordwijkerhout in het gemeenschappelijk geneeskundig School toezicht zal voor 1934 bedragen f. 680.91. In de kosten van onderhoud der wegen zal deze gemeente over 1934 aan de provincie moeten betalen f. 7860. Het ophalen van vuilnis in het dorp en in de Zilk zal totaal kosten f. 2200. Het gemiddeld aantal leer lingen der bijzondere scholen in deze ge meente wordt geschat op f. 1250. De ver goeding van de kosten voor het instand houden van de bijzondere scholen, wordt voor 1934 geraamd op f. 11250. De ge schatte waaide der St. Jozefscholen be draagt f. 103.794.97, waarvoor de ge meente per jaar f. 6438.63 zal betalen. De geschatte waarde der „Voorzienigheid" be draagt f. 60.795. De totale renten der ge storte waarborgsommen aan de besturen der Bijzondere scholen zal 1934 bedragen f. 1196.12. De subsidie voor bewaarschool- onderwijs is geraamd op f. 1250 voor 125 leerlingen. Slechts één leerling uit deze gemeente bezocht de Rijks-Hoogere Bur gerschool te heiden, de gemeente draagt hieraan bij f. 160, terwijl de bijdrage voor leerlingen die Nijverheidsscholen bezoeken wordt geraamd op f. 300. Het verplaatsen en restaureeren der muziektent zal f. 300 kosten en is dringend-noodzakelijk. Het salaris van den heer P. F. W. van Buytenen te Noordwijk tijdelijk aange steld als ambtenaar, belast met de admi nistratie voor de steun-verleening aan werkloozen en voor de werkverschaffing, wordt verhoogd van f. 300 op f. 500. Tot 14 Oct. 1933 werd aan werkloozen uitge keerd f. 56.627.56 aan steun. Voor 1934 is dit bedrag geraamd op f. 750.000, omdat in verband met de saneering der bloem bollen bedrijven het aantal werklooze bloemistarbeiders zal stijgen. In dezen steun verleent het Rijk subsidie. Het Crisis-Comité zal eveneens een bijdrage geven in de kosten van ondersteuning van werkloozen ten bedrage van f. 673.70 of tien cent per inwoner. De Lange-laan vanaf den Buurtweg tot aan den 's-Gra- vendamschen weg zal stofvrij gemaakt worden, wat f. 961.— zal kosten. De begrooting wordt hierna, als volgt vastgesteld: totaal nadeelige sloten f. 193159.93. Totaal batige sloten f 101159.93 per resto gelijk gemeld, nadeelig slot, f. 97000. Jaarvergadering R.K. Kiesvereeniging. In café „De Zwaan" hield de R.K. Kies vereeniging „Recht en Orde" haar jaar vergadering. De secretaris deelde in het jaarverslag mede, dat het aantal leden thans 587 bedraagt. Dc jienningmeesier, de lieer E. Hoger- vorst, deed rekening en verantwoording. Er is in de kas een batig saldo van f. 8.S0. Tot leden der controle-commissie werden benoemd de heeren P. P. van Denzen en C. Hnlsebos; lot bestuursleden jverden her kozen de heeren C. van Noort en E. Hoger- vorst. De lieer P. Koelewijn bracht verslag uit van de centrale kiesvereeniging (Dorp en Zilk). Voorts hadden langdurige bespre kingen plaats over den groei van den N.S.B die hier eiken Zaterdag reclame maakt. Besloten werd geen tegen propa ganda te maken. .41 te hulpvaardig. Uit de auto van den kaaskoopman uit Leidschendam, die alhier in een sloot reed, bleken na de optakeling, kazen verdwenen te zijn. Eenige heljiers worden hiervan verdacht. De politie is hen reeds op 't spoor. RIJNSBURG. Een prachtige Zanguitvoering. De Chr. Zangvereeniging „Excelsior" en Excelsior's Jeugdkoor", beide onder lei ding van den directeur, den heer P. de Rook. gaven een zanguitvoering in het gebouw „Flora" alhier. De groote zaal van „Flora" was nagenoeg geheel bezet. Nadat was gezongen Psalm 99: 1, opende ds. Ph. Peter de bijeenkomst met gebed. Ds. Peter zelde verheugd te zijn, dat zooveel belangstellenden zich hier ver- eenigd hadden. Spr. wees er op, dat al zijn de tijden somber God blijk geeft van Zijn liefde voor ons, door ons te willen opheffen tot Hem door de schoone zangkunst. In het vertrouwen, dat ook dezen avond weer zou staan in het teeken van Godsverheer lijking en alien een gezegenden avond 1 wachtte, gaf spr. de leiding over aan den heer de Rook. Het gedeelte voor de pauze werd geheel verzorgd door het groote koor van „Excel sior", dat ook thans weder de vele belang stellenden en bewonderaars niet teleur stelde maar door een keurige uitvoering der verschillende nummers blijk gaf niet alleen van ernstige studie en naarstige repetitie, maar ook van groote vorderingen. Wanneer wij dan ook enkele der vele nummers noemen, als „Psalm 133" van J. P. Sweellnck en „Windstilte en Voorspoe dige vaart" van L. v. Beethoven of „Zons ondergang" van N. W. Gade, dan wil dat nog niet zeggen, dat deze zoover boven de anderen uitblonken, maar het applaus was daarvoor misschien nóg luider en hartelijker dan voor de andere nummers. Van de solisten noemen wij in de eerste plaats mej. Tine Ravensbergen, die in een solo ..De Heilige Stad" zichzelf overtrof en dan ook welverdiende bijvalsbetuigingen in ontvangst mocht nemen. Daarnaast mochten wij haar, met mej. Marijtje Verhaar nog hooren in diverse I duetten „Bretagne". „Het Angelus klept in de verte" en ,,'t Vioolje", waarvan vooral 1 het laatste een groot succes was. Mej. Verhaar had een zeer goed debuut-, wij vertrouwen, dat ook in de toekomst het koor in haar een zeer bruikbare soliste zal blijken te bezitten. In het tweede deel had het Jeugdkoor een meer actieve rol, bijgestaan door eenige dames-leden van het groote koor. Thans bevatte het programma slechts een enkel nummer, de bekende „Bloemen- cantate". Grootendeels om dit nummer goed tot zijn recht te doen komen, werd de uitvoering niet in de zaal voor Chr. belan gen, maar in „Flora", dat zooveel meer ruimte bied, gegeven. Bij een zoo talrijk koor was de Kerkzaal ook zeker te klein gebleken. De zaal van „Flora" was toepasselijk in gericht; een met bloemen en vlaggedoek versierd podium en zelfs een wolkenhemel, waarachter de zon plaats nam, ontbraken niet. In dit nummer, waarin naast den zang. vooral zooveel afhangt van de aankleeding en sierlijkheid en losheid van beweging, was met eenvoudige hulpmiddelen werke lijk verkregen wat men maar wenschen kon! Het geheel, beschenen door een paar sterke lichtreflectors, bood een feeërieke aanblik. In sierlijke kleedjes, met groen en bloe men in het haar, stelden de kinderen de diverse bloemen voor, die in dit nummer zich doen hooren. Zeker zal het buitengewoon geduld en veel oefening gekost hebben, de talrijke Jeugdige koorleden zoo juist alle gebaren, bewegingen en houdingen te leeren. maar deze zijn door het zoo ontegenzeggelijk welslagen van dit nummer, wèlbeloond. De uitvoering werd besloten met een steeds aanhoudend, daverend applaus, dat eerst eindigde, toen de heer de Rook ten tooneele verscheen. Ds. Peter sprak een slotwoord, wijzende op het schitterend verloop van dezen avond, zoowel voor het groote als voor het kleine koor. Zonder iemand van de medewerkenden in het bijzonder te willen verheffen, meen de spr. toch woorden van dank te moeten richten tot den leider, den directeur, de pianiste mej. de Roode van Oegstgeest, en tenslotte tot mej. R. Gaijkema. die in het biizonder de kinderen onderrichtte. Mej. Gaijkema en de solisten, w.o. mej. M. van Klaveren, die als de zon in de „Bloemencantate" haar roep als soliste nieuwen luister bijzette, werden met bloemstukken gehuldigd. Nadat tenslotte gemeenschappelijk ge zongen was Gezang 96, sloot ds. Peter de bijeenkomst met dankgebed. HEDEN. Amicitia: Alg. verg. Leid»'.; 9 uur nam. Stadszaal: Opvoering van Langbeen" t. b. v. Staalwijk 8 uur i Zaterdag. Zomerlust: Feestavond „w, tier". 8 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop, Hoogewoerd t I „Atlantide". P Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 Luxor-Theater. Stationsweg, g aa! „Zooals ge mij begeert". 1 Woensdag en Zaterdag nam 2 g Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en I Trianon-Theater Breestraat 8 uj „Het testament van dr. Marbuse" Woensdag en Zaterdag nam 21 Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 e0 I De avond-, nacht- en Zondagsdlel apotheken wordt van Maandag 131 met Zondag 19 Nov. a.s. waard door apiotheek M. Boekwijt, Vlschi telef. 552. RECLAME. DE SUCCESVOLLE BESTRIJDER VAN HOEST KOUDE RHEU MATIEK STEKEN IN DE ZIJ verkrijgbaaim APOTH. EN Cl VEUR—LEIDSCHENDAM. De Gemeentehegrooting. De commissie van rapporteurs voor de begrooting 1934 heeft enkele aanmerkin gen op deze begrooting gemaakt, zoo acht zij de jaarwedden van de wethouders te laag; de tijdsomstandigheden weerhouden haar voorstellen te doen. Nu het annexsatieplan Den Haag ver vallen is, vraagt zij of ook de samenvoe ging van Stompwijk en Veur niet tot stand komt. In afwachting van de beslissingen van Ged. Staten wenschen B. en W. een af wachtende houding aan te nemen. Het voorstel van de commissie om de presentiegelden der raadsleden met 10% te verlagen, heeft geen instemming van B. en W. De meerderheid der commissie stelt voor ook van de eerste f. 1000.der salarissen 5 te korten, terwijl de minderheid bovendien van de bedragen boven f. 1000 nog 5 extra korting wil heffen. B. en W. wenschen in deze de nadere beslissingen van Ged. Staten af te wachten. De commissie stelt voor den nieuw te benoemen veldwachter instede van 5 slechts 3 periodieke verhoogingen toe te kennen. Hoewel de financieele situatie der gemeente niet uit het oog verloren mag worden, wijzen B. en W. dit voorstel absoluut af. Hoewel B. en W. in principe- voor de door de commissie gevraagde subsidie van be- waarschoolonderwijs zijn, vreezen zij, dat Ged. Staten in verband met de financien der gemeente, deze subsidie niet zullen toestaan. Door de Commissie wordt voor gesteld inplaats van 150 slechts 125 op centen op Pers. Belasting te heffen In verband met de baten van 't lichtbedrijf acht zij dit voldoende. B. en W. wijzen dit voorstel af. daarbij het eigen voorstel wijzigend door het aan tal opcenten te bepalen op 170. In verband met een wensch van de commissie tot het doen van stappen om te komen tot een kerstgave voor de werk loozen geven B. en W. de volgende uit eenzetting. De rijkssubsidie zal worden terugge bracht van 70 op 60 waarom de Minister dan ook in overweging geeft voor 1934 46/75 van 't bedrag van 1933. De Rijksbijdrage inzake werkverschaf fing wordt teruggebracht van f. 5.420 87 op f. 2.820 27 en die in den werkloozensteun van f. 5040 op f 2340. Overwogen wordt door B. en W. de steun aan werkloozen te verlagen met f 1.—, hetgeen f. 1000 besparing geeft en daarnaast zal worden voorgesteld een wachtweek in te stellen voor hen, die 24 dagen of langer onafgebroken werkzaam zijn geweest. ALPHEN. Raadsstukken. Ged. Staten dezer provincie rieeldi mede, bij schrijven van B. en W. jJ raad, dat de gemeentelijke steun d woningbouwver. in verband met lri« laging van woningen, naar hun nar behoort te worden verleend in den van zoo noodig rentelooze vw ten, opdat de kansen der gemfenté opzichte van eventueele medeuetka het rijk niet ongunstig worden beir 1 en opdat overigens de mogelijM I latere terugvordering niet worde J den. Zij verzoeken B. en W. te rJ vorderen, dat het besluit waarbij e in de gemeente gevestigde womd vereenigingen en woningstichtin; I bijdragen uit de gemeentekas rcorial leend, in bovenbedoelden zm worde a zigd. B. en W. meenen aan het «ra van de Ged. Staten te moeten volcor stellen den raad voor genoemd ra sluit in te trekken en thans vast te I len, een besluit, waarbij aan de beoT vereeniging en stichting rentelooze 1 schotten worden verleend. Wetb gaat met dit voorstel niet accoord. t van oordeel dat het raadsbesluit worden gehandhaafd. Naar aanleiding van een desbetrell adres van den Ned. R.K. Hanzebal slagerpatroons om ten behoeve deir gersbedrijven het water over den mev" leveren tegen f.0 16 per M3. stellen' W. den raad voor afwijzend te b» ken, zulks in overeenstemming n»l meerderheid der commissie van 1 welke adviseert niet op dit verzoet 11 gaan. Begrooting van het Alg. Armbestol Blijkens de begrooting voor het I 1934 bedragen de ontvangsten en ™l ven aldus de raming f. 83663.54 u Blijkens de toelichting wordt vooj sluitend maken der begrooting eeDh,j die van de gemeente noodig f. 70.000 (vorig jaar f. 60.000); m -.J met de ongunstige tijdsomsunui:- en gezien de uitgaven over het le n "u 1933 wordt een verhooging van u i bedeeling in eetwaren noodig 1 f. 2500. (Thans geraamd op totau .1 (v. j. f.2500). Ook de post be"e';5| kleeding en liggingstukken is "l met f.500; wegens de werkloosneic11 let op de uitgaven over het ie 1933 is ook de post bedeelinS f. 12.000 hooger geraamd dan ne jaar, en de post bedeeling van lende aard met f. 500. IVinstuitkeering aan de geineuntf 3' vorige jaar f. 5000. De begrooting van de Hoogdru-j waterleiding over 1934 sluit aan sten en uitgaven op een oe" f. 73969.27. Wlnstultkeering a. d. gemeen (f.5000); extra winstuitkeering meente nihil (f.7100). ugiil Wat de kapitaaldienst betra' begrooting aan ontvangsten en op f. 70082.44. „De Stad der Menscben". Voor de N.H. Geref. Jonge^^l Heere is onze Banier", Oudsli'oor ;Jf het Evangelisatielokaal Hoofdst" S. v. Dorp uit Den Haag. met b- s onderwerp. Na schriftlezing en 8 spr. een korte inleiding om daar j H "#4 49 gaan tot de behandeling vaS fee werp. naar aanleiding van oe den uit Openbaring 18 J °>Lj hoofdzaak op de vergankeHJtne bel en het daartegenover aiuJ Jeruzalem. De belangstel!"1* goed.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6