R.H.W LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 15 November VISSCHERIJBERICHTEN. RECHTZAKEN. FRUITSODAzegt ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het economisch candi- daatsexamen Indologie de heeren L. Aarsse (Den Haag) en H. Verhagen (Den Haag.) KAMER VAN KOOPHANDEL EN- FABRIEKEN VOOR RIJNLAND De vergadering van 10 November j.l. zal worden voortgezet op Vrijdag 17 Nov. a.s., des avonds 8 uur. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Mededeelingen; 5 Adres vastgesteld Inzake: concessiestel sel voor personen- en vrachtauto-onder nemers en Instelling van een Vervoerraad met ver strekkende bevoegdheden ook ten aanzien van de Nederlandsche Spoorwe gen om een goede coördinatie van het personen- en vrachtgoederenverkeer voor te bereiden; 6. Werkverruiming door ver dekkering van molenwieken; 7. Rond vraag; 8. Huishoudelijke vergadering; 9. Sluiting. De alhier tot arts bevorderde semi- artsen O. J R. Lappöhn en J. M. P. de Winde zijn bestemd tot reserve-ofllcler van gezondheid 2e kl. bij het leger hier te lande. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot lid van het College van Curatoren der Rijksuniversiteit alhier; mr. P. E. Briët. —Maandagavond 20 Nov. 8 1/4 uur zal de heer Ir. K. Hondius in het Leldsche Volkshuls spreken over: Het karakter van een toekomstlgen wereld-oorlog en stelt daarbij de moderne aanvals- en verdedl- glnsmiddelen tegenover gezond verstand en geweten Het zal goed zijn dat velen door zijn uiteenzetting zich by vernieuwing zullen waarmaken, dat toepassing van de helsche oorlogsmiddelen nooit en te nim mer kan lelden tot het welzijn der menschheld. Voor toegang zie advertentie. Men wijst er ons op. dat de in het verslag van den ouderavond Leerschool Vrouwenkerksteeg vermelde Zweedsche gymnastiek moet zijn Oostenrljksche gym nastiek. Gistermiddag zijn door de Leidsche brandweer op de terreinen van het Acade misch Ziekenhuis verschillende oefeningen en spuitdemonstratles gehouden, welk? een uitstekend verloop hadden. IJMUIDEN, 15 Nov. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f1.850.50, Griet per kist van 5U K G. t. 25—12, Tongen per K G. f. 0.90—0.43, Gruotc Schol per kist van 50 K.ü. 1.19, Middel schol 1.18-16.50, Zet- schol f.23—19, Kleine Schol f. 18—3.10, Schar 1.6.50—0.95, Tongschar 1.20, Rog pen per 20 stuks 1.10—6, Vieeten per stuk f. 4.33—1.50, Pieterman en Poontjes per last van 5ü K.G. f.6—2X0, Groote Srnelvisch f25—24, Middel Schelvisch f. 25—18.50, Kleinmidrlel Schelvisch f. 19—9, Kleine Schelvisch f.14—4.50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.55—33, Gullen per kist van 50 K.G. f 18—1.80, Lengen per stuk f. 1.30-0.35, Heilbot |>er K.G. f.0 83-0 55, Wijting per kist van 50 K.G. f 4 9)—1.35, Koolvisch per stuk f. 0.76—0.04, Makreel per kist van 50 K.G. f.11—8 50. Aangevoerd 171 kisten versche haring. Prijzen 1.8—5 per kist. Aangekomen 10 S oomtrawlers: IJM 52 met f.1105, IJM. 5J met f.2878, IJM. 111 met f.1080, IJM. 91 met f. 1033, IJM. 14 mot f.430. IJM. 78 met f. 1750, IJM. 2 met f.2420, IJM. 73 met f.355i, IJM. 196 met f.2530, IJM. 72 met f.7390; 3 loggers: KW. 96 met f.370, KW. 43 met f.450, KW. 74 met f.1010: MD. 383 met f. 793, SCH. 107 met f. 1240 (versche haring); KW. 23 met 459. KW. 48 met 450, KW. 5 met 80 kantjes pekelharing voor Katwijk. HAAGSCHE RECHTBANK. Terzake van overtreding van de crisls- zulvelwet stond gistermiddag ln hooger beroep terecht P. v. D uit Wassenaar, die door den Kantonrechter te Den Haag was veroordeeld tot een geldboete van f 300 met verbeurdverklaring van de boter. Verdachte had een hoeveelheid boter (margarine), ongeveer 180 KG., In een auto vervoerd. Bij onderzoek van de boter bleek deze vermengd te zijn met zetmeel. Als getuige werd gehoord de heer H. J. C. Duljl, controleur bij de C.Z.C. te Den Haag. die zijn bevindingen nader toe lichtte. De officier van Justitie, mr Hoekstra, vroeg bevest'ging van het vonnis. Uitspraak 23 November. Terzake van overtreding van de vissche- rijwet stond gistermiddag in hooger be roep terecht J. L. H. L., die door den kan tonrechter was veroordeeld tot f.4 subs. 4 dagen hechtenis. Verdacnte had zonder vergunning ge- vischt ln de Boschsloot te Wassenaar. Als getuige werd gehoord de jachtopzie ner A. de Vr.. uit Wassenaar. Deze ver klaarde op een vraag van den president, dat bovengenoemde sloot, die aan den Staat behoort, niet erkend is als een al- gemeenen verkeersweg te water. De offi cier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak 28 November ak. HAAGSCH GERECHTSHOF. Ter zake van het bedreigen met open lijk geweld is de 29-jarige straatmaker J. L„ te Leiden, door de Rechtbank ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, welk vonnis heden door het Hof werd be vestigd. De expeditieknecht A. v. d. W.. te Leiden, was door de Rechtbank vrijgesproken van een hem ten last. gelegden rijwieldiefstal Het Hof vernietigde dit vonnis en veroor deelde verdachte tot 1 Jaar gevangenis straf met bevel tot diens gevangenneming. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Norman Davls heeft rapport uitgebracht aan president Roosevelt in net Witte Huls. In aansluiting hierop verklaarde hij, dat de Amerikaansche regeering te allen tijde bereid was weer deel te nemen aan algemeenc ontwapeningsonderhandelingen, doch afwijzend slaat tegenover afzonder lijke overeenkomsten van groepen van mo gendheden. De Amerikaansche regeering wenscht niet betrokken te worden in Europeesche politieke problemen. Zij streeft naar een ontwapeningsover eenkomst op breeden grondslag. Op Henderson's dreigement om heen te gaan als president der Ontwapenings conferentie is nog niet rechtstreeks van officieele zijde gerepliceerd. Of moet de rede van Mussolini daartoe gerekend wor den? (Men zie onder Italië). Dan klinkt het weinig hoopvolItalië zou den Volkenbond willen loslaten desnoods, doch Frankrijk houdt er juist kramp achtig aan vast, zie de redevoeringen in de Fransche Kamer DUITSCHLAND. Kabinetsraad. - Naar amnestie. In de gisteren gehouden zitting van het Duitsche Rijkskabinet bracht vice-kanse- lier v. Papen namens het kabinet hulde aan Rijkskanselier Hitier. Hij herinnerde aan den uitslag der Zondag gehouden verkiezingen en verklaarde, dat nog wel nooit in de geschiedenis der naties aan een staatsman zulk een mate van geloof en vertrouwen is geschonken. Het Duit sche volk heeft daarmede te kennen ge geven, dat het den zin der tij dwende heeft begrepen en vastbesloten is den leider op zijn weg te volgen. Uit historische perspec tieven beschouwd, zal 12 November een keerpunt ln de Duitsche geschiedenis zijn, omdat de noodzakelijkheid van een vreed zame nieuwe ordening van Europa volgens de wet van recht en gerechtigdheid thans ln een beslissend stadium is getreden. De wereld ziet thans tegenover zich een natie, welke meer dan ooit vastbesloten is te strijden voor haar recht en voor den vrede en voor de welvaart van Europa. Wij weten, dat Gij, mijnheer de Rijks kanselier, het oude woord huldigt: „Nach dem Siege binde den Helm fester". In dezen zin is hfet kabinet gelukkig in dit uur te mogen werken voor Duitschland onder de leiding van den generaal-veld- maarschalk en van U. Hitier bedankte de leden van het kabi net en daarenboven den Rijkspresident voor het vertrouwen, waarbij hij verklaar de, dat de allerzwaarste arbeid van het Rijkskabinet, de Innerlijke vorming van het volk zelf. thans is gelukt. De verdere werkzaamheden in het binnenland en naar buiten kunnen thans gemakkelijk en beter worden ter hand genomen. Vervolgens werd vice-kanselier v. Papen benoemd tot gevolmachtigde der Rljksre- geering voor Saarkwestles. Voorts werden nog eenige wetsontwerpen afgehandeld, o m. betreffende de schulden der gemeen ten, de intrekking van de belasting op bronwateren en mousseerende wijnen. Behandeld is ook de kwestie van de dubbele inkomsten De desbetreffende principes opgesteld door de rijksmlnlste- rles van arbeid en economische zaken, werden goedgekeurd. Verder werd een wet aangenomen inzake prijskortingen, waar door misstanden uit den weg moeten wor den geruimd. De rijksminister van justitie had drie wetsontwerpen ter tafel gebracht, aangaande beperking van eedaflegging bij strafprocessen, opheffing van misbruiken bij adoptie en maatregelen tegen gevaar lijke gewoontemisdadigers. Ten slotte nam het rijkskabinet een wetsontwerp aan in zake bescherming van dieren, waarbij bij zondere straffen voor vivisectie worden Ingesteld. Het schijnt werkelijk naar amnestie te gaan. Officieel legt een verklaring over 't resultaat van den 12den November er den nadruk op, dat op dien dag de Duitsche arbeider het marxisme een stellig ..neen" heeft toegeroepen. De Duitsche arbeiders hebben zich nu geheel van de vergissing van het verleden afgewend en de 12de November is de dag van de begrafenis van het marxisme. Hierdoor is ook aan de marxistische emigranten in het buiten land voor hun hetze tegen het nieuwe Duitschland elke schijn van rechtvaardi ging onttrokken. De Duitsche arbeider heeft zijn vergissing van het verleden weer goed gemaakt. Hij kan nu eiken anderen volksgenoot zuiver en trotsch ln het gezicht zien. Thans moet ook het verleden geliqui deerd worden. Oude wonden mogen niet meer opengescheurd worden. Wat geweest is moet begraven zijn. Niemand zal in de toekomst nog verwijten tegen andere volksgenootcn maken, omdat zij vroeger aan andere doeleinden hebben geloofd. Wie dat toch doet weet niet hoe men zich ln een werkeliike volksgemeenschap moet gedragen. Het Duitsche arheidsfront zal op zijn weg voortgaan. Den Duitschen arbeid wordt thans ook naar buiten de weg naar de vriiheid gebaand. Dat wilst duidelijk ln de richting van amnestie! Reeds moeten uit een der concentratie kampen velen ln vrijheid zijn gesteld, doch geen leiders. ROEMENIE. Een regeering Duca gevormd. In tegenstelling met het gisteren ge melde, is Duca toch geslaagd in het for- meeren van een kabinet.waarin Tltulescu minister van bultenl. zaken en Bratianu van financiën. Het Roemeensche parlement, dat oor spronkelijk Dinsdag zou bijeenkomen, wordt ontbonden, terwijl nieuwe verkie zingen zullen worden uitgeschreven. SPANJE. Oud-ministers, die den burger-oorlog prediken. De verkiezingspropaganda in Spanje neemt steeds scherpei vormen aan. De vroegere ministers Prieto en Largo Cabal- lero prediken vrij openlijk den burger oorlog. Zij eischen anarchie en chaos, om te verhinderen, dat een fascistisch bewind zou kunnen worden gevormd Naar hun meening zal slechts een dictatuur van het proletariaat Spanje kunnen redden. FRANKRIJK. De Kamer ovex de Buitenl. politiek. Motie van vertrouwen voor de regeering. De radicaal-socialist Nogaro opende gis teren in de Kamer het deoat. Hij betreur de de internationale gebeurtenissen van den laatsten tijd. die misverstanden aan- toonen tusschen de verschillende soorten politiek. Sprekende over de ontwapeningsconfe rentie deed hij opmerken dat de bewape ning afhangt van den geest van het volk dat de wapens bezit en van de politieke doeleinden die het zich gesteld heeft. Een natie die er van droomt haar grenzen uit te breiden tot alle volken die haar taal spieken, is een gevaar voor den vrede. Om gelijkheid van rechten te verkrijgen moet men getuigenis afleggen van gelijkheid voor het recht. Wij kunnen niet bukken voor den eenzij dlgen wil van één volk. Of Duitschland zal een politiek van vrede huldigen óf de volken, die solidair zijn ten aanzien van den vrede, zullen dezen weten te waarborgen. Daarop was het woord aan Paul Bon- cour. Hij zelde in de inleiding dat de te genwoordige gebeurtenissen object.ef moe ten worden beschouwd zonder de macht en de vrienden van Frankrijk te vergeten. De krachten, waarop de Fransche toena deringspolitiek heeft gerekend, zijn in Duitschland vernietigd door de nationale revolutie. Van welken aard de verzekeringen ook zijn. welke aan de andere zijde van den Rijn ln den zin van bereidheid tot vrede zijn gegeven de conceptie welke thans de Duitsche buitenlandsche politiek be- heerscht, vooral de grenzenlooze verheer lijking van net nationale gevoel schept ge varen, waartegen de nabuurvolken niets anders kunnen doen dan zich bijtijds te beveiligen. Dat mag evenwel niet verhin deren ieder tastbaar en nieuw voorstel, dat mocht worden ingediend te onderzoeken. De interpellaties aangaande de Duitsche herbewapening besprekend maakte Paul Boncour eenige reserves nopens de door de vorige sprekers genoemde cijfers, doch hij verklaarde, dat Duitschland onbetwist baar zijn bewapening heeft bespoedigd. Het is dus niet te verwonderen, wanneer d#naburen verontrust zijn, Paul Boncour beantwoordde vervolgens de vraag, wat Frankrijk met het oog op dit feit heeft gedaan en wat het van plan is te doen. In de eerste plaats schetste hij de be moeiingen van Frankrijk ter Ontwape ningsconferentie en verklaarde hij. dat men zich in Frankrijk bezwaard had ge voeld wegens de Fransche bereidheid te ontwapenen. Wanneer men evenwel heele- maal geen concessies heeft willen doen, zou men er niet eerst naar toe hebben be hoeven te gaan. Welke regeering evenwel heeft zich kunnen verzetten tegen het bij eenkomen der Ontwapeningsconferentie, waarvan alle volken een nieuwe veiligheid verwachtten? De veiligheid vloeit voort uit de verhouding der krachten. Wanneer Duitschland bewapent, wat zal er dan te recht komen van de marge der superiori teit van Frankrijk? Wanneer Duitschland bewapent, zou Frankrijk ook moeten be wapenen en dat zou lelden tot een wed loop in bewapening. Men heeft moeten kiezen tusschen een DOlitlek van geweld en een politiek van samenwerking Frankrijk heeft gekozen maar het wil. dat de sa menwerking waaraan het zoo veel offers heeft gebracht niet slechts een leeg woord blijft De vrede moet door bepaalde garanties verzekerd zijn. Artikel 213 (Investigatie- artlkel) van het verdrag van Versailles kan niet het voordeel van een algemeene ont- wapenlngsconventie vervangen. Paul Bon cour wees vervolgens op de moeilijkheden welke een .beroep op dit artikel zou teweeg brengen HIJ verheelt zich niet dat hij een dergelijk beroep ondoelmatig acht omdat de openbare meening der andere mogend heden Frankrijk niet zou volgen op dezen weg. Frankrijk blijft door op te komen voor de voortzetting der ontwapeningsconferen tie trouw aan den eenigen weg welke zou kunnen leiden tot een overeenstemming der mogendheden De Fransche vertegen woordigers hebben de instelling van con trole geëischt als voorwaarde voor alle door Frankriik toe te stane ontwapenings bepalingen. Men heeft critiek geoefend op het afzien van den elsch naar wederzijd- schen steun Indien evenwel de openbare meening der wereld in feite rijp zou zlin geweest voor de organisatie van een in ternationale strijdmacht in dienst van den Volkenbond dan zou men bewaard zijn ge bleven voor zekere versaeers die zijn cre- diet hebben geschokt. Frankrijk zou de grootste fout begaan door niet alles te doen wat de veiligheid door de ontwape ningsconferentie garandeert Thans is de politiek der pacten van belang, vooral het pact van Locarno dat geheel van kracht blijft evenals de daarmede samenhangen de garanties welker effectiviteit Paul Bon cour in het bijzonder onderstreepte Paul Boncour herinnert er aan. dat Engeland ter wille van de neutraliteit van België in den oorlog is gegaan In het verdere verloop verdedigde Paul Boncour de overeenkomst der Vier-mo- gendheden tegen de verwijten door o.m. te wyzen op de verbetering der Italiaansch Fransche betrekkingen. Hij wees er op, dat Frankrijk de beteekenis van het Donau- probleem erkent en hij herinnerde aan het Fransche en Itallaansche memoranda die de elementen bevatten voor een werkelijke oplossing, In overeenstemming met Italië en Joego Slavlë beschouwt Frankrijk de onafhankelijkheid van Oostenrijk een essentieel element voor de balans van Midden-Europa. De verbetering der betrek kingen met Rusland besprekend, verklaar de de minister van Buitenlandsche Zaken, dat alles ba het werk wordt gesteld om het met Rusland onderteekende pact uit te breiden In dit verband sprak hij de hoop uit, dat de financieele en economische kwesties, welke al zoo lang tusschen belde landen open zijn gebleven, spcedig zullen kunnen worden geregeld. De samenwerking za! evenwel direct tot uiting komen door bet uitwisselen van technische missies. Vervolgens verklaarde Paul Boncour de bereidheid met Duitschland te onderhan delen. Het slot van zijn redevoering was ge wijd aan de Saarkwestle Tusschen Frank rijk en Duitschland zal men zich moeten onderh uden over de Saarkwestie Doch Frankrijk gevoelt zich niet gerechtigd een conventie te negeeren, welke een volk het recht geeft tot zelfbescherming. Het Saargebied is afhankelijk van den Volken bond. Wie kan maatregelen nemen tegen zekere daden? De regeeringscommlssie en de Volkenbondsraad. De rol der Fransche legeering bestaat ln de bescherming harer staatsburgers, de behartiging hunner economische belangen en het Is de taak van Frankrijk de oprechtheid der volks stemming te garandeeren. De redevoering van Paul Boncour werd met bijval begroet. Hierna werd het woord gevoerd door kolonel Fabry, die de regeering bezwoer het Fransche leger niet te beperken, waar bij hij wees op de industrieele macht tot 't vervaardigen van wapens ln Duitschland en de Fransche mlndervaardlgheid ln dit opzicht. Spr wees verder op de nadeelen, die reeds thans verbonden zijn aan de bestaande bewapening van Frankrijk, waar nog bij komt, dat Frankrijk een klei nere bevolking heeft en een toegankelij ker grensgebied. Nadat de socialist Longuet en vervolgens Tardieu nog kort het woord hadden gevoerd deed Franklin Bouillon een feilen aanval op de regeering Sarraut, die hij verweet, dat de mogendheden het verdrag van Versailles niet hadden doen toepassen door uitvaardiging van een verbod van militaire vooropleiding. Tevens oefende hij critiek uit op het vlermogend- hedenpact. Toen Franklin Bouillon de bewering naar voren bracht, dat Engeland vijandig gezind was aan de invoering van een proeftijd, las Daladier het proces verbaal voor van de Fransch-Engelsche bespreking van 23 September, waarin Slmon zich zonder reserve accoord verklaarde met een proeftijd van vier jaar benevens met de ontbinding van de prae-militaire orga nisaties van Duitschland. Sarraut voerde daarop zelf het woord. Hij verdedigde de gevoerde politiek. Thans wil Frankrijk dit vredeswerk voortzetten. Vandaag evenals gisteren zal Frankrijk niet toegeven op die punten, waarop het niet toegeven mag, d.w.z. ontwapenings conferentie en Volkenbond. Wat moet gedaan worden tegenover het gevaar? Een preventieve oorlog? Spreker heeft met genoegdoening de algemeene instemming gezien, waarmede de Kamer reageerde, toen gesproken werd over de verschrikkingen van den oorlog. Een systeem van bondgenootschappen? Dat systeem bergt echter gevaren in zich, want bondgenootschappen beteekenen bewape ningswedloop, waaruit onvermijdelijk weer een oorlog zou ontstaan, waarin Frankrijk slechts zekere kansen aan zijn zijde zou hebben. Men moet zich in herinnering brengen, dat Frankrijk de hulp van een ■groot deel der wereld noodlg heeft gehad om de tegenstanders van 1914 te overwin nen. Frankrijk zal slechts onder zekere voorwaarden en garanties ontwapenen. Frankrijk houdt vast aan het tot stand komen van een ontwapeningsovereenkomst. Het blijve aan Duitschland deze te onder teekenen of niet. Wanneer Duitschland niet onderteekent, dan zal men verder zien. Wat spreker persoonlijk aanging, hij wenschte, dat Duitschland naar Genève zou terugkeeren en de ontwapeningscon ventie zou onderteekenen, wanneer het werkelijk bezield is door dei wensch naar vrede, die de rijkskanselier in zijn rede voeringen naar voren heeft gebracht. Frankrijk eischt van Duitschland, dat 't probleem der rechtsgelijkheid eerlijk en oprecht ophelderen zal en op zal houden het te verhullen. Duitschland eischt de rechtsgelijkheid op grond van een belofte en op grond van een text. Men moet dien text echter ln zijn geheel nemen, want daarin wordt ook gesproken over de vei ligheid. De Fransche gedelegeerden hebben in dien text slechts toegestemd onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de uitvoe ringsmodaliteiten op de conferentie van Geneve zouden worden vastgelegd. Duitsch land heeft echter die conferentie den rug toegekeerd. Kan men misschien de veilig heid vinden ln geheime bewapeningen, waarover te recht in de Kamer sprake is geweest of wel in krijgszuchtige daden, die in tegenspraak zijn met de woorden? Op den eisch tot rechtsgelijkheid zonder te genprestatie antwoordt Frankrijk met een Neen en ook de andere partijen moeten met Neen antwoorden. Frankrijk is bereid met Duitschland te praten, maar op voorwaar de. dat de besprekingen binnen het kader van de internationale verplichtingen blij ven. Frankrijk wil bovendien voor iedereen verstaanbaar spreken en wil weten, waar over men zal spreken. De uiteenzettingen van den minister president werden door de socialisten tot den groep Flandin, dus tot ver in het cen trum, met bijval opgenomen. Rechts bleef gereserveerd. Door den plaatsvervangenden voorzitter van de radicaal socialistische fractie werd de volgende motie ingediend: De Kamer geeft uiting aan de vredelie vende gevoelens van het land. Zij is trouw aan de principes van den Volkenbond, die beschouwd moet worden als hoeder van de vrijheid en het recht. De Kamer streeft ernaar de vriendschaopen van Frankrijk in stand te houden en uit te breiden. Zij valt de verklaringen van de regeeringen bij en vertrouwt, dat zij zonder haar waak zaamheid op te geven een nolitiek zal vol gen van internationale solidariteit, hetgeen er toe moet dienen, allen volkeren gelijke veiligheid te waarborgen door het verwer kelijken van een gecontroleerde en gewaar borgde ontwapening. Op voorstel van Flandin werd over de motie in twee deelen gestemd. Het eerste gedeelte van de motie tot en met de verklaring betreffende het in stand houden en uitbreiden van de vriend- schannen van Frankriik werd aangenomen met 545 tege 11 stemmen. Het tweede gedeelte vanaf het in stemmen met de verklaringen der regee ring tot aan het einde werd aangeno men met 395 teven 194 stemmen. De daaron voleende stemming over de geheele motie, waaron de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld, gaf als resultaat 394 tegen 144 stemmen met 70 onthoudingen. RECLAME. VEREENIGDE STATEN. De besprekingen met Litwinof. Roosevelt en Litwinof hebben gisteren weer een onderhoud gehad. Een belang rijke verklaring schijnt spoedig te ver wachten. Er komt langzamerhand eenige actie in het land tegen een erkenning der sovjets. zegt i LIMONADEFABRIEK TE LEI ENGELAND. Waarschuwing tot Ierland Km, In het Lagerhuis heeft de minist»! de Dominions een verklaring afgelegi! de houding der regeering van httl eenigd Koninkrijk nopens de recenieT wikkeling in den Ierschen Vrijstaat! het bijzonder met het oog op de driel ontwerpen, welke thans bij het U parlement zijn ingediend ter ameni(_ van de constitutie van den IerschenT staat. Thomas zeide: Deze wetgevnjl belangrijke mate in strijd met heil drag van 1920, en heeft ten doel ij verder los te maken van het moedtj De door da Valera gedane voorstelle Ierland zou worden gemaakt tot t publiek met losse verbinding met] land, is voor Engeland onaanaemelij! werkzaamheid van de Valera zal t sultaat hebben, dat Ierland de verg rechten zal verliezen, welke het geul vrij lid van het Britsche gemeenebes dien Ierland de opgelegde verantsoJ lijkheid van de hand wijst, kan hetl verwachten verder te toegestane prlrT te mogen genieten. Thomas voegde aan toe, dat het geschil Groot Brilt, en Ierland betreft en buiten de Domi omgaat. De Engelsche regeering heelt, minister van Marine, Sir Bollon Eja het Lagerhuis mededeelde beslote. Engelsche vlootbouwprogram rooi J jaar 1933 te hemen. Na zeer zornT overwegingen en met groot leed) heeft de regeering besloten twee bi van een nie"w type van elk ongeiecl ton met versterkte bewapening enl kruiser van het Arethusatype van f ton in het program voor 1933 op te z Het oorspronkelijke program bevtll kruiser van de Leander klasse van I ton en drie kruisers van het Aretlf type bewapend met geschut van i 15 c.M. De bouw der twee kruisen ieder 9000 ton blijft binnen het kodsl het Londensche vlootverdrag en bil waarschijnlijk geen verhooging der I spronkelijk vastgestelde kosten mk'J Engelsche regeering zal er evenwel verder naar streven door gemeensctir lijke overeenkomsten zoowel wat i der schepen van groote tonnage a!<| wat betreft de maximumtonnage i de toekomst te bouwen kruisers i mogelijk te beperken. ITALIË. Een rede van Mussolini De Italiaansche Kamer, welke na der huidige zittingsperiode zal ontbonden, wordt vervangen dcc: corporatief lichaam. Mussolini heelt van dit besluit o!» mededeeling gedaan in een rede vor corporatieven raad, waarin lui o» Volxenbond en de internationale a werking te berde bracht. Het parlementaire stelsel is een ana nisme, aldus Mussolini, en in strijd mentaliteit van het Italiaansche De nieuwe Kamer van Afgevaaioi zal pas in het volgend jaar worden dj gesteld, omdat het niet mogelijk u corporatieve instellingen eerder ii leven te roepen. Mussolini gaf vervolgens in groot' een overzicht van de geschiedenis (3- kapitalisme in de afgeloopen eeuw. de eeuw van he. kapitalisme zou worden genoemd. Na den wereldoorlog en als sevo.s dien oorlog trad een abnormale inu nistische ontwikkeling van het »P lisme in.J In Italië zijn wij zoover gekomen. de Duce, dat wanneer de staat ®CI1 lang terugtrok uit het zakenleven. mi doende zou zijn om een ramp uit tei Thans is er geen enkel economise? bled meer, waarop de staat niet gedwo is zich te bewegen. In het verder verloop van zijnreoe klaarde Mussolini, dat er een tijd 8' is, dat Europa in politiek, (mlW1*,! economisch opzicht de geheele were-" heerschte. Thans heeft zich aan de3 zijde van den AtLantischen Pfea? groot industrieel en kapitalistischi ontwikkeld en in het Verre Oosten n Janan. J Japan, dat na door den oorlog va» met Europa in aanraking is gekome dert met groote stappen de mogen» "1 van het Westen. Hier is een pr°blei% polltleken aard. Laat ons dus orerxn spreken, aldus Mussolini. Europa trachten de leiding der wereldbese i te heroveren, wanneer het er 'b een minimum van Dolitieke overw?"J ming te vinden. Deze politieke stemming kan niet verwezenlijkt wanneer niet tevoren het beganeo wordt goedgemaakt. Wij zij" j» tot een groot emstiv stadium m ..j litieken toestand. De Volkenbond -j alles, wat hem politieke beteekenis n a torlsche strekking zou kunnen eeven,1 geboet. Rusland. Amerika. t Duitschland maken er geen deel De Volkenbond dankt zijn ontsts een beginsel, dat prachtig was ceptie, in zijn verzwakten vorm 13 ,t^ echter absurd. Welke andere dip® middelen bestaan er om het com" schen de mogendheden te herstel'' mand spreekt thans over het P Vier. doch allen denken er aan J "«f die reden zijn wil niet voornrm' maals het Initiatief te nemen oi van er wikkeling te overhaasten stand, welke volgens de wetten gica en van het noodlot zal moeten

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2