gouden huwelijksfeest. Jaargang DINSDAG 14 NOVEMBER 1933 No. 22594 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN eerste blad. CIEELE KENNISGEVING I A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, STADSNIEUWS. Het vo^'i'amste Nieuws 1 van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIENu «r regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen Agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ■re advertentien 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën «end bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. i maximum aantal woorden van 30. i volgens postrecht. Voor eventueele opzending van jren 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie «n Administratie 3500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden per 3 maanden f.3-.38J per week ..it.u. f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd ztin, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. er bestaat alt DRIE Bladaa uitbreidingsplan. jrgemeester brengt ter openbare dat een ontwerp tot herziening J plan van uitbreiding voor de ge- Leiden, vastgesteld bij Raadsbe- fea 6 November 1933, ten aanzien k gelegen ten Zuidwesten van den Joudschesingel en ten Noordwesten ■Cronesteinkade. met ingang van 15 >r 1933 gedurende vier weken ter «secretarie (Afdeeling Algemeene i voor een ieder ter inzage zal m 14 November 1933. 814 SCHE RADIO-VEREENIGING. van ir. Rodrigues de Miranda. ravond werd in „Oud-Hortuszicht" 5 van clubavonden voortgezet met Jer interessante causerie, verzorgd j N.V. Nijkerk's Radio, met als Erp .De ombouw van oude toestel- Ide Varaband '34". ^en kort welkomstwoord van den ter, in 't bijzonder tot den spreker, (gues de Miranda, begon de laatste eerie met een korte uiteenzetting |fc£rip „ombouw". opbouwschema's, ontworpen door |.Vijkerk, is het standpunt gehul- zooveel mogelijk oude onder- fan het aanwezige toestel gebruikt f lunnen worden en toch een hooge teit bij éénknopsafstemming be- rmoet zijn. Daarvoor is in de eer- Mts noodig, een zoo laag mogelijke Weerstand in de spoelen. I is weer afhankelijk van diverse In en wel in hoofdzaak van het Ite spoelendraad en het materiaal 1 huls, waarop dit draad gewikkeld [vele proefnemingen kwam Nijkerk ite tot een spoelconstructie, waarbij raad gewikkeld werd op een huls, die lereenkomst heeft met zeer fijn len aardewerk. Alleen al het ver- ivan oude spoelen door deze nieuwe fen aanmerkelijke selectiviteitsver- i!g- ft nog verschillende andere verbete- j wordt met deze ombouwschema's P. dat een oud toestel met weinig ■verandert in een modern éénknops- pia volgde de bespreking en demon- f van de „Varaband '34", een zeer JJ en selectief bandfiltertoestel. [De pauze werden nog enkele vragen ftte wijze afgehandeld. Inartelijk applaus der talrijke aan- f? kloonde den heer Rodrigues de ra voorde zeer leerzame causerie, inu meldden zich weer enkele nieuwe !aan. OUDERAVOND LEERSCHOOL VROUWENKERKSTEEG. In het gymnastieklokaal van de school Schuttersveld, hield de Leerschool gister avond een openbare gymnastiekles, gege ven door de jongens van de 6e klasse, on der leiding van den heer Küller. Om kwart na acht opende de heer Koops dezen avond met een woord van welkom; vertrouwende dat ook deze avond weer in alle opzichten mag slagen, opdat de samenwerking t-usschen school en huls er door bevorderd moge worden. De notulen van de vorige vergadering zullen een volgende ouderavond gelezen worden. Agendapunt 3 (gymnastiekles) werd nu door den voorzitter even toegelicht. Twee maal per week ontvangen de jongens 1 uur gymnastiek, onder leiding van den heer Kuiler, en dat ze deze lessen gaarne volgen, behoeft geen betoog. Er werd aangevangen met oefeningen op de plaats; hoe pittig en correct ging alles Hoe geheel anders zijn deze oefeningen dan vroeger; nu is alles er op berekend om het lichaam soepel en los te maken, ter wijl vroeger deze oefeningen meer kracht toeren waren. Na deze Zweedsche gymnastiek kregen we raamspringen te zien. Om een weinig op hun verhaal te komen werd door den heer v. d. Noord aa aan de jongens een tractatie gegeven, welke er al-s koek inging. Vervolgens kregen we nog touwklimmen en eenige spelletjes te zien. Om ongeveer half tien was deze open bare gymnastiekles ten einde. De voorzitter dankte den leeraar en ook de jongens voor 't geen ze gegeven hadden. De heer v. d. Noordaa gaf vervolgens eenige inlichtingen over het Ouderblad, terwijl een proefnummer met inteeken- lijst werd uitgedeeld. In de pauze was gelegenheid om met het personeel te spreken, waaraan een ruim gebruik gemaakt werd. De chocolade, door de oudere om missie aangeboden, werd zeer op prijs gesteld. Hierna kreeg de voorzitter der ouder commissie het woord; deze dankte den heer Kuiler en ook den heer v. Dijk, die wederom geheel belangloos het „groote ser vies" in bruikleen gaf. De avond werd om even over tien door den heer Koops gesloten, met een woord van dank aan allen die tot het welslagen hadden meegewerkt en een opwekking om de ouderavonden trouw te bezoeken. Aanwezig waren het voltallig personeel en ongeveer 60 ouders. AANBESTEDING. ACADEMISCHE examens. zijn voor het doctoraal examen hi de hee]*n C. L. Bornhaupt en W. Hogervorst (Den Haag.) Namens B. en W. dezer gemeente is hedenmorgen aanbesteed het verbouwen van de Bewaarschool aan het Elisabeths- hof. Er was als volgt ingeschreven Fa. Timmers f. 8000; v. d. Lelie en Kan tebeen f.7998; Heemskerk f.7843; Ouds hoorn en Zn. f.7587; C. Korver f.7557; Marcelis f.7523; P. Bos, Amstelveen f 7500; Th. G. Barthen f.7492; H. Korswagen f.7448; Burgy en Neuteboom f.7200; Waar naar f.6988; J. v. d. Wal, Amsterdam f.6880; N.V. Lamet, Den Haag f.6870; Gebrs. v. Wijk, Den Haag f.6670; A. J. Lange veld f.6500; M. Kool Warmond f6333 P. Terreehorst Aalsmeer f.5900; C. J. van Valderen f.5585; I. Th. Cornet f.5439; Helpman Leiderdorp f5400. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. De gunning werd aangehouden. cnJl lst een halve eeuw ge- I Jannie h 'l^fSenooten, J. Sloos en r-driat w Haas, thans wonende ïtrL ten-hi k in den ondertrouw **'4 voltr°B,28 Novea>ber hun hu- retavoigen™r„en- bruidegom was "aetcrij 9aar werkzaam ln de ^elte. ma de Gom, 30 jaar by de Kon. Ned. Grof- I smederij en daarna 10 jaar als nacht waker bij de breierij der firma van Egmond te Oegstgeest. Sedert zeven jaar „geniet" hij gedwongen rust. Uit hun huwelijk wer den 14 kinderen geboren, waarvan er nog acht in leven zijn. Wij wenschen het gouden echtpaar een gelukkigen bruidstijd toe. HERV. GEREF. STAATSPARTIJ. Waar moet het heen? Een vondst in slechte tijden. In „Reho'ooth". dat gisteravond druk be zocht was, hield de Herv. (Gereformeerde) Staatspartij een openbare vergadering, waarin de heer B. G, Peereboom van Den Haag sprak over: „Waar moet het heen? Een vondst in slechte tijden." De voorzitter, de heer Bouman heette allen welkom waarna hij direct het woord gaf aan den spreker. Deze begon met op te merken, dat de vraag „Waar moet het heen?" een vraag van eiken dag is. Er is een economische crisis, er is afval van de kerk de versplin tering neemt dagelijks toe, en dan is er ook de revolutie-crisis. Hetgeen vast en onbewogen scheen wankelt in deze tijden; de stoffelijke en geestelijke nooden nemen toe: een oud tijdperk sluit zich af en een nieuw breekt baan. Met deze drie opmer kingen, aldus spr. is deze tijd geteekend. Naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte (2 Kor. 34) teekent spr. Jozua als een sterke man. Thans is ons volk in een bitteren nood gekomen vooral in geestelijken nood. Wij hebben als volk God en Zijn dienst ver laten. Men leert dat de godsdienst pri vaatzaak is. Er werd gezegd wanneer de A.-R. en Chr.-Hist. maar de overhand ver krijgen dan zou het socialisme wel ver dwijnen; men reikte zelfs over de kerk muren elkander de hand. maar de resul taten bleven uit. Nu leven wij in een tijd van synthese van samenwerking; niet het volk is meer souverein maar de Staat; niet het volk is meer machtig maar de Staat. Ook hebben wij den laatsten tijd de politieke partijen een verandering zien ondergaan. Wij heb ben nu Nat. Herstel, een groep Baars en een groep Mussert en dan vele liberalen, die nu A.-R. stemmen; de vrijz -democra ten hebben de ontwapening opgeborgen en ook de S.D.A.P. gaat zich bezinnen. Zie de figuur van den heer Duys. die wil zijn voor het Vorstenhuis en een sterk gezag. Al is dit door de partij nog niet geheel aan vaard, wij zien toch dat de S DA P. ook een groote gedaante-verwisseling onder gaat; dan de R.-K. Staatspartij die komt met den corporatieven staat, het is de R.- K. Staatspartij die in dr. Kortenhorst een volbloed fascist vindt, de Chr.-Hist. Unie is er ook niet vrij van gebleven getuige de uitroep van ds. Van Hoogenhuyze „weg met de rooien" bij den feestmaaltijd te Amsterdam ter gelegenheid van de huldl diging van H. M de Koningin en tenslotte de A.-R. Partij, die in minister Colijn de sterke man heeft gevonden. Zien wij dus bij alle partijen groote ver anderingen, dat wil nog niet zeggen dat dit nieuwe hoop geeft. Spr bepaalde zich dan weer bij een figuur als Jozua, die het wetboek in het Huis des Heeren terug vond en hoe de Koning ten teeken van boete en berouw zijn kleed scheurde en hoe deze Koning hoorde, op zijn vraag, wat of de oorzaak van deze ellende was, dat het volk God verlaten had. De Koning wil dan dat het volk bepaald wordt bij hetgeen in het Wetboek geschre ven staat, waarop de Koning weer heer lijke beloften krijgt. Hier zien wij .aldus spr., een volk dat geregeerd wordt bij de gratie Gods Ook in onzen tijd zal Gods Woord weer op den voorgrond geplaatst moeten wor den. Via de kerk zal weer herstel komen. Wij zullen niet de anti-these maar de syn these hebben te dulden. Maar ook zal de overheid dan weer naar de kerk. naar de Ned.-Herv. Kerk moeten luisteren; de Ned. Herv. Kerk. die haar belijdenissen heeft en ook uitspreekt. De overheid zal luisteren naar de Ned.-Herv. Kerk en de Staat heeft het volk op te roe pen tot schuldbelijdenis en schuldbeken tenis. Dan kunnen wij met recht spreken van een overheid die regeert bij de pratie Gods. Is de Bijbel, aldus spr.. door ons volk al teruggevonden? Het ontstaan van de H G. S." is daarom geweest, dat zij bang was dat dit niet het geval was. Dit is de taak waartoe de H. G. S zich geroepen voelt. Wanneer wy pleiten voor het ge zag van den Bijbel dan zegt de Vrijheids bond: godsdienst is privaatzaak; de so ciaal-democraat; alles is stof; de R.-K,: de paus; de groep Kersten verscheurt de kerk. Allen zeggen er is geen plaats voor Christus in den Staat. De H. G. S. echter zal pleitend op Christus en onder Zijn vleugelen den strijd voeren. Na een dankwoord van den voorzitter, was er gelegenheid om met spr. van ge dachten te wisselen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Bouwonderneming Famul, Rijn- en Schiekade 115b. Leiden. Aannemers- en bouwbedrijf. (Ned. Staatscourant: 13 Mei 1933, Bijvoegsel No. 899). Dir.: Th. E. Mulder, Den Haag. Comm.: Th. J. Mulder, Den Haag; J. Mulder, Den Haag en M. Th. J. Mulder, Leiden. Maatsch. kap. f. 10.000, geheel geplaatst en gestort. Proc.: M. Th. J. Mulder, Leiden. Wijziging: W. F. Poptie N. F. Gzn., Haar lemmerstraat 115. Handel in muziek in strumenten en fabricatie en handel in meubelen. Wijziging uitgeoefend bedrijf: thans alleen: fabricatie en handel in •meubelen. ZILVEREN ARTSJUBILEUM. Van dr. J. G. van Es. Dr. J. G. van Es, homoeopatisch arts hier ter stede, heeft gisteren zijn zilveren arts-jubileum gevierd en zeer velen heb ben deze gelegenheid aangegrepen om hem een spontane hulde te brengen. Den geheelen dag heeft het schriftelijk en te legrafische gelukwenschen gestroomd, ter wijl een groot aantal bloemstukken aan het feest bijzonderen luister byzette. De receptie, welke dr. van Es in de middag uren hield, was zeer druk bezocht. Ruim honderd personen hebben het felicitatie- register geteekend. De felicitaties gingen vergezeld van vele geschenken. Onder de genen die van de receptie gebruik maak ten om dr. van Es te complimentcercn, bevonden zich een vertegenwoordiging van de christelijk-historische raadsfractie, bestaande uit de heeren Wilbrink en de Reede, een vertegenwoordiging van de R.K. raadsfractie, bestaande uit de heeren Wilmer en Donders, idem van de Cie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, eenige A.-R. raadsleden, een vertegen woordiging van het bestuur der Geref. mannenvereeniging, waarvan dr. van Es voorzitter is, voorts de Geref predikanten ds. Thomas, ds. Bouwman en ds. de Bondt, verschillende collega's, een aantal zusters uit het Diaconessenhuis. die namens het personeel van deze inrichting een vaasje met orchideeën aanboden, en vele patiën ten en oud-patiënten. Na de receptie had een intiem diner plaats, waartoe dr. van Es enkele van zijn oudste patiënten had uitgenoodigd. LICHTBEELDEN-VOORDRACHT OVER DE VOGEZEN. Lezing van den heer van Woudenberg. De Natuurvriendengroep Leiden van het Inst. v. Arb. Ontwikkeling ving gister avond haar winterprogramma aan met een lichtbeelden-voordracht van den voorzit ter der groep, den heer van Woudenberg, over de Vogezen. De bekendheid, althans in wijderen kring, van de Fransche Vogezen, dateert van de laatste jaren, aldus spr. Vooral waar velen dit jaar om voor de hand lig gende redenen niet naar Duitschland wil den reizen, om daar hun vacantie door te brengen, trokken de Vogezen in het afge- loopen seizoen meer dan gewone belang stelling, 'n belangstelling, welke overigens volkomen op haar plaats is Tot 1918 vormde dit gebergte de grens tusschen Frankrijk en Duitschland; zooals men weet, werd bij het vredesverdrag van Versailles Elzas-Lotharingen, in welk ge deelte van Frankrijk de Vogezen zich be vinden, aan Frankrijk toegewezen. Het ge bergte bestaat uit een hoofdkam, ruim 100 K M. lang en verschillende zijkammen naar het Oosten. De hoogte varieert van 600 tot ongeveer 1400 Meter; het zuidelijk deel is het hoogste en het mooiste. Dit gebied behoort tot de regenrijkste gedeelten van gansch Europa; de winters zijn er lang en koud De wintersport wordt er door de buitengewone terreingeschikt heid druk beoefend en wel door alle klas sen der bevolking. Na verschillende bijzon derheden over de bewoners, hun zeden en gewoonten te hebben meegedeeld komt spr. op den wereldoorlog en het aandeel, dat de Vogezen daarin gehad hebben. Evenals Belgie is de Elzas reeds menig maal het tooneel van strijd geweest. De Hartmannsweilerkopf. om welker bezit door Franschen en Duitschers met wisse lend succes werd gestreden, kostte aan 65.000 menschen het leven. Ook ten Noor den van Münster, in het gebied van Linge. Wettsteinpas en Schratzmannerl. werd vooral in 1915 hevig gevochten. Talrijke steden en dorpen werden met den grond gelijk gemaakt. Bij elke wandeling wordt men herinnerd aan den grooten oorlog, hetzij door gedenkteekens, hetzij door over blijfselen van schuilplaatsen, loopgraven, stukgeschoten boomen enz. Ook de vele soldaten-kerkhoven van Franschen, Duitschers, Engelschen en Amerikanen met hun witte en zwarte kruisen herinneren aan den titanenstrijd. Ofschoon de hotels matige prijzen voor lygies enz. berekenen, is het verblijf voor BINNENLAND. De minister van Binnenl. Zaken zal binnenkort zijn standpunt bepalen inzake de verdeeling van den zendtijd. (3e Blad). Memorie van antwoord betreffende do begrooting van Justitie; maatregelen wor den genomen tegen hazardspel. (2e Blad). De minister over de regeling van den arbeidstijd in brood bakkerijen. (Binnen land. 3e Blad). Het drama te Nieuwkoop voor do Utrechtsche Rechtbank. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. (Ie Blad). Ernstige ontploffing in een wasschcrij te Rotterdam; een chauffeur gedood; vele huizen kregen groote schade. (Laatste Berichten, le Blad). De uitspraak voor de eerste groep mui ters van de „De Zeven Provinciën". (le Blad). BUITENLAND. Henderson dreigt met aftreden als voor zitter der Ontwapeningsconferentie. tBui- tenl., le Blad). Ontwapeningsdebat in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl., le Blad). Kerkelijke strijd in Duitschland. (Bui tenl., le Blad). Het Rijksdagbrand-proces (3e en le Blad). voortgezet. leden der organisatie al zeer goedkoop, aangezien hier een 10-tal vacantiehuizen der vereeniging wordt aangetroffen, welke zich op bizonder mooie punten bevinden. De dalen bieden voor natuurliefhebbers zeer veel moois; zoo worden vooral het Münsterdal en het Wormsadal druk be zocht, dit laatste dal geeft 'n buitengewone verscheidenheid aan natuurschoon. De gletschers, die voor duizenden jaren van West-Zwitserland naar de Vogezen groote massa's rotspuin stuwden, waren oorzaak, dat daar thans een aantal lief lijke meren, zooals Schiesrotried en Fisch- bödle worden aangetroffen welke ware juweeltjes zijn. Een meer dan gewone aantrekkelijkheid vormt o.a. ook de wandeling van Col de la Schlucht over Sentier des Roches door het Frankendal, waarbij men rotspartijen en watervallen ziet, die in Zwitserland een goed figuur zouden maken. Tenslotte wees spr. op een aantal merkwaardige oude stadjes als Türckheim, Kaisersberg en Reichenweier met schilderachtige hoekjes in overvloed. Na een vluchtig bezoek op 't witte doek aan Colmar en Straatsburg werd de „te rugreis" naar 't vaderland weer aanvaard en besloot spr. zijn voordracht met een opwekking, om de Vogezen te bezoeken. De heer Limburg, secretaris der groep, dankte daarna namens de bezoekers voor het gebodene. Als afsluiting van den avond werden nog enkele lichtbeelden gegeven van Oost- Zwitserland. en wel van het Santisgebied, waarheen de Centrale leiding der organi satie thans ook populaire reisjes organi seert. Kapitein jhr. H. Laman Trip en jhr. A. R. Clifford Kocq van Breugel van het 6de regiment veldartillerie zijn met ingang van gisteren gedetacheerd te 's-Graven- hage bij den staf van het 2de R.V.A. tot het volgen van een theoretischen cursus voor hoofdinstructeur. In ons verslag%van de opening van de tentoonstelling van werken van Willink in de Lakenhal leze men den desbetreffenden zin als volgt: ..Bezien wij dit werk met de aandacht, welke het verdient, dan valt ons niet alleen het ongemeen technisch knappe op, maar ook. dat er achter die schijnbare werke lijkheid iets anders moet zitten". Wij vestigen de bijzondere aandacht van onze lezers op een advertentie in dit Blad betreffende een door den „Eén-kwar- tiertjesbond" morgen en Donderdag te houden verkooping, waarvan de opbrengst het verwaarloosde kind ten goede komt. A.s. Zondag en Dinsdag geeft „Nut en Vermaak" in den Schouwburg voorstel lingen van ..Het hoogste recht" tooneel- spel in vier bedrijven door Ina Boudier Bakker. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Chr Huygens. Flandria. Indrapocra Joh de Witt, Joh. v. Oldenbarnevelt Kota Agoeng, Kota Baroe. Kota Nopan, Kota Pining, Mam. van St. Aldegonde, Poelau Roebiah. Sibajak. Venezuela, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1