STER TABAK STER TABAK in stopt, rookt ge Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 November 1933 Derde Blad No. 22591 nieuwe Geref. Kerk te Oegstgeest. Een aanwinst voor de Gemeente. - i7i/' VRAGENRUBRIEK. de beste tabakdie voor geld te koop is. NIEMEIJER'S &i/&ndde PARLEMENTAIR OVERZICHT o MORGEN DE „EERSTE STEENLEGGING". érieur van het fraaie nieuwe kerk gebouw der Ger. Gemeente te Oegstgeest, [het ontwerp van den architect den heer Kraan, waarvan morgen de eerste steen gelegd zal worden. bekend, is na de in September 1.1. aanbesteding van de nieuwe meerde Kerk aan de Mauritslaan te door den laagsten inschrijver, A. van Nieuwkoop te Sassenheim den bouw werd opgedragen, aanvang gemaakt met de eer- Hoewel er reeds heel is verricht (de betonfundeering gereedgekomen), is er voor den niet veel te zien van het onge- kerkgebouw dat hier ver althans voor zoover wij dat aan de hierbij gepubliceerde ont- Niet minder dan vijf toegangen geven gelegenheid de kerkruimte te betreden; allen zijn voorzien van „tochtsluizen" of „portalen". Voor den Kerkeraad is nog een zesde toegang beschikbaar. Zeker is hier ruimschoots gezorgd voor de veiligheid van het kerk gaand publiek. De plaatsing van de banken in het xerk- ruim is zoodanig, dat de Predikant van alle plaatsen is te zien en te volgen- en waarbij dan volop gelegenheid is door de paden het gebouw te verlaten. Vanuit het hoofd-toegangsportaal kan men langs twee ruime trappen met bordessen de gaanderij Plattegrond der Nieuwe Gereformeerde Kerk te Oegstgeest. fi teoordeelen. Wij geven I uiteenzetting an<*er hieronder een eronri^e van een z-g- „Kruis- Ik 'u fa 's v°Nedig doorge- op hetw°Pstand. °P het v_ "stan<h torenttTuls <centraal dus) staat ia opstand m' Meter' bereiken en ook weer gemakkelijk en zon der stoornis verlaten. In een minimum van tijd is het mogelijk bij eventueel voorko mende paniek of anderszins, het geheele kerkgebouw in zeer korten tijd ontruimen Het schip der kerk geeft plaats aan 550 kerkgangers, terwijl de gaanderij tevens nog ruim 100 zitplaatsen bevat. In totaal dus ruim 650 zitplaatsen. Het gebouw wordt opgetrokken in hand vorm-stem (Vechtformaat)De dekstuk ken wuiden ge-lek1- met ye"—la:.scli;>j'*enu- anceerde Romaansche pannen. Het to rentje wordt bekleed met rood koper. Het daglicht valt in het kerkruim door hooge glas- in-lood-ramen. Inwendig wordt de kap bekleed met Freetex, dat geleverd wordt door de firma R. E. T. te Utrecht. Tegenover de hoofdingang is het podium opgesteld met rechts en links de Kerkeraadsbanken, terwijl boven de kan selnis de orgelvloer wordt aangebracht, die tevens dienst doet als klankbord. Voor den organist is een plaats toege dacht achter op de gaanderij boven Jen hoofdingang, waardoor het bezwaar, dat hij het gezang der vergaderden en het klankvolume van het orgel dat boven het podium zal worden opgesteld (waarschijn lijk met sprekend front) niet voldoe.-.ae zal kunnen hooren 4s opgeheven. Hij zal dus wel degelijk in staat zijn om zijn or- gespel in te stellen op het kerkgezang. Het gebouw zal verwarmd worden door middel van een centrale warmwater-in stallatie. De banken worden voorzien van een z.g. voetverwarming. Het kerkruim zal verlicht worden door electrisch licht vanuit de kruin van het kruisgewelf, zonder dat iets van de lam pen zichtbaar zal zijn. Deze verlichting is met groote voldoening in een ander, door denzelfden architect ge bouwde kerk, aangebracht. Het blijkt een ideale verlichtingsvorm, daar niemand hinder heeft van lampen en de ruimtewerking niet wordt gebioker. of verdeeld en deze alzoo totaal onge schonden blijft. In den achterbouw bevinden zich de xos- terswoning met twee beneden en twee Bo venkamers en zolder en verder de consis toriekamer met kluis, de verwarmings.il- stallatie, de catechisatiekamer en daar boven een groote vergaderzaal met podium nis en berg- en kleedruimten. Achter het gebouw komt een ruime over dekte rijwielstalling. De omgeving van net gebouw zal in overeenstemming mei de kerk worden aangelegd met verharde voet paden naar de ingangen. De totaalkosien w.o. de centrale verwarming, electrische verlichting en verdere inrichting zullen do f.50 000 niet overschrijden. Het orgel valt buiten deze berekening. Alles tezamen zal hoewel uiterst sober van opzet en uitwerking, het geheel zeer zeker voldoen aan vrijwel alle practisch te stellen eischen. Als tz.t. blijkt dat het op de banken goed zitten is, zal er weinig meer te wenschen over zijn. Voor zoover wij thans kunnen beoordec- len. wordt dit kerkgebouw zeer zeker een sieraad voor de gemeente Oegstgeest en een van groote kunde getuigend bouwwerk waarvoor den architect den heer A. T. Kraan te Oegstgeest stellig hulde zal toe komen. Wij spreken de hoop uit, dat de bouw voorspoedig moge zijn en hopen dan op een en ander bij de opening in den voorzomer van het volgende jaar terug te komen. Nu de gewapend-betonfundeenngen ge reed gekomen zijn, zal vóór dat de metse laars hun arbeid aanvangen, morgenmid dag te 3 uur officieel „de eerste steen" ge legd worden. De hierbij geplaatste ontwerpen geven onzen lezers wel een zeer duidelijk over zicht. van hetgeen aan de Mauritslaan te Oegstgeest tot stand-zal-komen. HET RIJKSDAGBRAND-PROCES (Slot van gisteren.) De rechercheur Kinast beschrijft de autorit, die hij met Tanef in een auto van de recherche op 13 Juni door Berlijn heeft gemaakt, om de verblijfplaatsen van Tanef na te gaan. Als volgende getuige wordt gehoord juf frouw Roesier, die in den nacht van den Rijksdagbrand kennis heeft gemaakt met Dimitroff in den trein van München naar Berlijn. Zij zag Dimitroff reeds op het station te München; samen hebben zij eenigen tijd in den gang van den slaap wagen met elkaar staan praten. Hij had zich voorgesteld als dr. Hediger en ver teld, dat hij in opdracht van de Italiaan- sche regeering een werk over Duitsche cultuur moest schrijven. Hij had verteld onderzoeker te zijn en toegang te hebben tot alle bibliotheken en archieven in Duitschland. Omtrent zijn persoonlijke omstandigheden had hij verteld, dat hij gescheiden van zijn vrouw leefde. Getuige Roesier vertelde verder, dat zij den volgenden ochtend naast Dimitroff in den trein zat, tegenover een echtpaar, dat een krant had waarin een bericht over den Rijksdagbrand stond. Zij had die krant ter inzage gevraagd en hem ook aan Dimitroff gegeven. Op de vraag van den president of Di mitroff zich in eenig opzicht over den brand had uitgelaten, antwoordt getuige, dat zij zich dat niet meer kan herinneren. Dimitroff vraagt, of zij niet meer weet dat hij gezegd heeft: „Dat is een provo catie." Getuige Roesier: „Neen, ik herinner mij slechts dat Dimitroff het hoofd heeft ge schud. Pas dien avond, toen ik hem in Berlijn ontmoette had hij gezegd, dat de brandstichting niet door communisten kon zijn begaan." Dimitroff stelt de getuige nog eenige vragen en spreekt ironisch over de „klas sieke aanklacht", wat hem een berisping van den voorzitter bezorgt. Dan wordt de zitting onderbroken voor de middagpauze. Na de middagpauze stelt in het bijzon der Dimitroff eenige vragen, waarbij hij er door den voorzitter tenslotte op wordt gewezen, dat hij zijn mond moet houden, omdat wat opgehelderd moest worden, op gehelderd is. Zonder dat hem er naar ge vraagd wordt, legt Dimitroff opnieuw een verklaring af, waarbij hem het woord wordt ontnomen. De behandeling der zaak wordt vervolgens verdaagd tot Zaterdag. Wed. v. Z. te A. Probeert u eens op hangen in de breedte, als tegenwicht tegen het hangen in de lengte. Mej. A. v. d. M., te L., U hebt u niet schuldig gemaakt aan een strafbaar feit. Abonné, te L. Bij overlijden hebben de kinderen gelijke rechten; verschil in leeftijd doet hier niet ter zake. De geheele nalatenschap wordt niet door den overblijvenden echtgenoot geërfd; de kinderen krijgen in elk geval hun wette lijk erfdeel. Overigens ia er tegen een geringe be voorrechting van den een boven den anger thans nijts te (iosn. RECLAME. DAT is uitgemaakt door de duizen den, die Niemeijer's Ster-tabak rooken. Dit leger van fijnproevers heeft de beste tabak in haar prijsklasse ontdekt en is er natuurlijk bij gebleven. Die duizen den kunnen zich niet vergissen! Elke pijp geeft hun opnieuw 't bewijs, dal zij voor hun geld de volle 100°/0 kwaliteit krijgen. Hoe eer der ge Uw pakje Ster tabak koopt, hoe eerder ge weet waarom ait Holland's populairste tabak is. Verkrijgbaar van 13 tot 5 cent per half ons. Met b o n s voor Niemeijer's bekende kwa Ii tei ts-cadeaux. TWEEDE KAMER. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN OVER DE RIJKSBEGROOTING. Onder groote en voortdurende aandacht heeft oud-minister De Geer een rede ge houden Zij was, als steeds het beluisteren vol komen waard. Puntige geest als hij is, be steedt hij bovendien aan den vorm van zijn redevoeringen altijd zeer bijzondere aandacht: die vorm Is steeds even goed en aantrekkelijk. En hü weet de feiten altijd toch weer in een bijzondere belichting te zetten. De oud-minister heeft in het bijzonder gesproken over de extremistische stroo mingen dezer dagen. Onze samenleving is zeer ziek zeide hij zoo ziek, dat de bevoegde dokters bijna geen raad meer weten. „Dan is het oogenblik aangebroken voor de kwakzalvers". Zij werken met too- vermiddelen. die echter volstrekt niet zon der bedenking zijn. De Regeering dient daartegenover een krachtige houding aan te nemen. Waarom zoo vroeg hij heeft de Minister-President aan de partij van den heer Mussert een gemonopoli seerde positie gegeven, wat het lidmaat schap van ambtenaren betreft? Dat fs on gemotiveerd. Want er zijn uitlatingen be kend uit de partij-Mussert welke bewijzen, dat ook deze groep eventueel tegen illegale middelen niet zal opzien. De heer De Geer heeft een schets gegeven van het fascisme waarin zeker, volgens hem, ook wel iets goeds zit, maar het offert de vrijheid op aan de eenheid, het is een vergoding van het staatsabsolutisme en juist in den strijd daartegen is onze natie geboren. Zelfs wanneer dit vrijheids-offer wordt verdoe zeld en men spreekt van een fascisme „in Nederlandschen zin", mogen wij ons niet laten misleiden. In de corporatieve ge dachte zit iets goeds maar de hoofdzaak in het fascisme is juist het Staatsabsolu tisme en daarom moet het worden verwor pen: het is in strijd met het Nederland- sche volkskarakter. Ik geef riep mr. De Geer uit het fascisme in ons land geen kans; ons volks karakter zal het winnen. Hij wraakte hierbij elke vergelijking met het buitenland, waar de omstandigheden heel anders zijn. Voor de christeüjk-historischen is de vraag van een staatscommissie van de baan. verklaarde mr. De Geer, want als de Regeering aan zulk een commissie geen behoefte heeft, moet het parlement zich daarbij neerleggen. Niettemin erkende hij, dat er uitwassen zijn in ons politieke en parlementaire le ven. Hij noemde er vier: het kiesrecht wordt te weinig gezien als een publieke functie In het publiek belang; het parle ment stelt zich te vaak op den stoel van het centrale gezag; de oppositie in het parlement beseft te weinig haar verant woordelijkheid voor den gang van zaken; het zitting nemen van leden, die geen waarde hechten aan den afgelegden eed of de afgelegde belofte. De heer De Geer heeft aan het slot van zijn rede financieele beschouwingen ge houden. waarbij hij zijn vertrouwen ln het beleid der Regeering uitsprak, al had hij hier en daar eenige critiek. HU beloofde aan het kabinet den hartelUken steun der christelijk-historischen. Met den heer De Geer was de laatste leider der grootere fracties aan het woord geweest. Daarop restten nog de aanvoerders der kleinere groepen, Ce eenmans-fricties en enkele <fad«r-t»waiiebp"r iej deèe sprekers waren drie revolutionairen: de heeren De Visser, Sneevliet en Roestam. Zij hebben, elk op hun wijze en de heer Roestam meer in het bijzonder over Indië) geprotesteerd tegen de regeerings-politlek op financieel, sociaal en staatkundig ge bied. Opnieuw kregen wij van den heer De Visser te hooren, dat er slechts één demo cratische staat ter wereld is: Rusland. Hij; voorspelde, dat de wereld-oorlog en de wereld-klassenstrijd beide naderen en ein digde met het voorstellen van twee moties, welke geen van beide in behandeling kon den worden genomen, omdat alleen de heer Sneevliet ze ondersteunde. Ware de com munist Schalker aanwezig geweest, dan zouden de moties wél zijn behandeld, maar hij ontbrak. De katholiek Fleskens heeft ln een fi nancieel betoog vooral een lans gebroken voor de groote gezinnen; de katholieke eenling mr. Art-s vertolkte het standpunt van „de katholieke democraten", die zich krachtig tegenover het fascisme stellen; de sociaal-democraat van den Tempel drong in het bijzonder aan op werkver ruiming. Rest, tenslotte, nog de heer Kersten, die ook thans weer betoogde, dat de Regee ring onvoldoende optreedt tegenover aller lei vormen van zonde ln het openbare leven Aan werkloozen worden zelfs kaar ten voor de bioscoop verstrekt. En onder- tusschen laat de Regeering in het parle ment revolutionaire propaganda toe. Was de afgevaardigde over dit alles niet te spreken en wenschte hU dat Gods Woord meer zou worden geëerbiedigd, ook had hif bezwaar tegen de manier waarop de be grooting sluitend wordt gemaakt. Er moet veel meer op de uitgaven worden be snoeid; de verzekerlngs-wetgeving dient to worden opgeheven; en de schadeloosstel ling der Kamerleden moet tot op de helft worden teruggebracht. Alzoo sprak de heer ds. Kersten En zoo liep op den derden dag (vroo ger dan andere jaren) de eerste termijn van het debat af. althans wat de afge vaardigden betreft. Schokkende of belang rijke dingen vielen er niet bij voor. al moest de voorzitter dan ook aan den In- dieer Roestam Effendi het woord ontne men wegens het gebruiken van onbehoor lijke uitdrukkingen jegens de Regeering. Ook het presidiale regime is straffer ge worden; men kan gerust zeggen, dat men er op het oogenblik minder mag uitflap pen dan vroeger. En dat is maar goed ook. Vandaag komt de Minister-President aan het woord om het regeerings-beleid nader toe te lichten. HAGENAAR. RECLAME. U BENT EEN VAN DIE VROUWEN die „modern" wasschen. U gebruikt een zelfwerkend waseh- middel dat zooveel vlugger en mooier alles wascht dan vroeger met zeep of zeeppoeder. U durfde breken met de sleur van was schen zooals moeder en grootmoeder het deden Waarom doet U ook niet de laatste stap Waarom gebruikt U geen L J. Hol la n d s c h zelfwerkend wasehmiddel Het werkt nog beter, het is goedkooper 1T/i cent per pak het is 100 pCt. Hollandsch fabrikaat. Vraagt eens Uwe kennissen, die het gebruiken of nog beter probeert het 60Q feia uul-deelt zelf,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9