gouden huwelijksfeest. m WOENSDAG 8 NOVEMBER 1933 No. 22589 eerste blad. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. I Jaargang EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJSDÊR ADVERTENTIEN: ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen „JntwhaDPen vaD ons Blad gevestigd zijn. Voor alle oivertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën ILnS hll vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. vntèens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DE2BR COURANT; Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. „mor bestaat uit DRIE Bfadea blindende verlichting van kijwiellantaakns. ,„-ï goed. worden vorderingen gemaakt. 1 zijn er nog wielrijders die met Ede verlichting fietsen, die nog niet intaarn zoodanig hebben gesteld, dat Ktbundel een tiental Meters voor het fop den grond is gericht. Zij vormen fa] onwetend door hun verlichting Jen gevaar op den weg. Daarom |c; lantaarn omlaag gericht. Ge be- ook niet de kans dat een agent [zoekt even af te stappen om ter het euvel te verhelpen of dat hij ■enoodzaakt zou zien proces-verbaal fu op te maken. i de lantaarns omlaag richten en kt houden. (PROPAGANDA-AVOND L. C. G. V. „SPES." Leidsche Chr. Gymnasiasten Ver. hield gisteravond in de kleine zaal pdsgehoorzaal haar uitgestelden pro- Ea-avond waarvoor veel belangstel- Bestond zoowel van de zijde van de filer leerlingen als van den kant van fcraren-corps, terwijl voorts ook vele ■et-leden waren opgekomen. (Kochte in de zaal een opgewekte De praeses J. P. v. d. Stoel Jr. 1 ahe aanwezigen hartelijk welkom ■mi het doel van „Spes"; een band msschen alle gymnasiasten van b-Cchristelijken huize uiteen te het eind wekte spr op om toe Hen tot de Vereeniging die een af- t is van den Chr Gymn. Bond. werd afgewisseld met muziek i dames Van Doorn en Hüner en de W Ovenbosch en J. van Sant- |«n Schimmenspel onder leiding van Bel. dat heel veel succes had, not least een tooneelstnkje .En- zonder leermeester." i van Andel. praeses van den Chr. hsiasten Bond sprak een slotwoord |li hij in enkele ernstige woorden er dat het gaat om wat de kern van tven raakt n.l. God. Ernstig maande lan Christus niet voorbij te loopen. f Hem als God te erkennen. ÖNINGBOUWVER. „ONS DOEL". ag van den tuinwedstrijd 1933. ieravond heeft in de geheel gevulde K,aa.' van café-restaurant „De Har- de uitreiking plaats gehad van de behaald bij de in den afgeloopen jet onder de leden der W.B.V. „Ons gehouden tuinwedstrijd. een kort welkomstwoord van den ptter, den heer Noteboom en piano- li va" meJ C. J. Kapaan, hield de Lik der gemeente-plantsoenen Joh. Jonker, tevens voorzitter van een causerie over tuinieren, waar- j wees op het waardevol bezit van een rrzcrgden achtertuin en aantoonde pngoed onderhouden voortuin bij draagt tot het aspect van een geheele woningwijk. Spr. deed verder tal van prac- tische adviezen aan de hand op welke wijze men gedurende het geheele komende jaar van zijn tuin maximaal genot kan hebben en gaf aan op welke tijdstippen men verschillende gewasser het best kan zaaien en planten. Een hartelijk applaus beloonde den heer Jonker voor zijn leerzaam betoog. Nadat het dubbelm.-kwartet „Sempre Avanti" onder leiding van den heer Joh. van der Broek zich op zeer verdienstelijke wijze had doen hooren, vertoonde de heer J. Smit een serie lantaarnplaatjes van tui nen in de diverse stadskwartieren, afge wisseld met verschillende stadsgezichten, welke een goed beeld gaven van de be langrijke rol. welke de tuintjes spelen in het stadsaanzicht. Alvorens de heer Jonker overging tot de uitreiking der prijzen, gaf de heer van der Broek eenige humoristische voor drachten ten beste, welke, getuige het applaus, zeer in den smaak vielen. De prijzen van den tuinwedstrijd werden ais volgt gewonnen: Voortuinen particulieren: le prijs: H. van Weizen met 95 pnt.; 2e prijs: N. Dool, met 89 pnt.; Jac. Ver hoeven, 86 p.; J. H. Popken, 90 p.; Jac. de Boer Jr.. 92 p.; J. G. v. Everts, 89 p.; P. Wakka, 89 p.: P. C. Kapaan, 89 p.; 3e prijs: W. F. Romijn, 83 p.; F. B. Kapaan, 83 p W. H. v. d. Meijden, 85 p.; Ramak. 79 p B. A. C. Beurze. 81 p.; A. v. Winkel, 82 p.; W. J. v. Rooijen, 85 p.; P. J. Voorzaat. 79 p.; C. de Geus, 85 p.; N. Nieuwenhoven, 80 p.: 4e prijs: D. W. Dee, 76 p.; J. IJzerman, 76 p.; K. D. Bosman, 72 p.; N. Boom, 77 p.; H. Slegtenhorst. 78 p.: A. L. A. Gor dijn, 77 p.: L. Abelman, 75 p.; H. Beek man, 72 p.; J. Boom, 77 p.: P. Segaar, 75 p.; J. J. Kapaan, 72 p.; M. de Mik, 73 p.; H. Bink, 77 p.; H. v. d. Barg, 73 p.; N. v. Haarlem, 72 p.; A. Faas, 77 p.; J. Bekooy, 77 punten. Voortuinen vaklieden. 2e prijs: J. v: d. Meyden, 91 p.; A. Kui- venhoven, 87 p.; 3de pr.: M. Noteboom, 82 p.; N. v. d. Kroft, 80 p. Troostprijzen: A. Erades, 69 p.: H. Labordus, 70 p.; A. Corpel, 70 p.; Wed. Dingjan, 71 p.; J. den Edel, 71 p.; F. Kerstens, 69 p.; D. Opten- drees, 69 p. Achtertuinen particulieren. le prijs: W. H. v. d. Meijden, 95 p.; H. Jurgens, 99 p.; 2e prijs: J. IJzerman, 88 p.; C. Fray, 92 p.; A. Corpel. 90 p.; P. Segaar, 89 p.; I. Boom, 91 p.; Jac. de Boer Jr., 87 p.; J. G. V. d. Evert, 87 p.; 3e prijs: F. B. Kapaan, 83 p.; N. Boom, 79 p.; H. Beekman. 82 p.; J. Keereweer, 82 p.; H. Larrewijn. 85 p.: P. C. Kapaan, 80 p.; P. Webbers, 80 p.; K. v. d. Zanden, 79 p.; Jac. Verhoeven, 85 p.; 4e prijs: W. F. Romijn. 78 p.; G. Heijser, 72 p.; H. Labordus, 73 p.; A. Visser Groente 76 p.; J. Kooreman, 72 p.; C. Sjerp. 78 p.; Wed. Dingjan. 76 p.; P. J. Voorzaat. 75 p.; N. Nieuwenhoven, 74 p.; P. Wakka, 73 p. Achtertuinen vaklieden. le prijs: M. H. Noteboom, 109 p.; N. v. d. Kroft, 106 p.; 2de prijs: J. v. Hoven, 87 p.; D. Opten- drees, 85 p. Troostprijzen. W. de Boer, 71 p.; G. Grebe], 69 p.; wed. Boeff, 70 p. en C. Zwanenburg. 71 p. Nadat nog een gratis verloting was ge houden, sloot de voorzitter deze geani meerde bijeenkomst met dank aan allen, die tot het welslagen hadden bijgedragen. m m Shooten d l^f geleden, dat onze i Fortn ti n10 i^cus Sollie en mej fc' 83 de„ 'Hans wonende Lange- :en staiS fm,bt«naar van den Bur- 'E'.-.r.nen kennis stelden van hun er a a vi T'6 ^en 2lsten N°- ultv°ering brachten, f:Wak, dnch eerst vt meubel- i ibPz'sier ii Qaafna gedurende 35 jaar - ni net magazijn, der firma Tieleman en Dros werkzaam, totdat hij op 68-jarigen leeftijd, nu vier jaar geleden, werd gepensionneerd. Beiden mogen zich j nog in een uitstekende gezondheid ver- I heugen. Hun vier kinderen en twaalf kleinkinderen zullen er wel voor zorgen dat het er ln de komende dagen in het keurige huisje aan de Langegracht vroo- I lijk toegaat! CENTRALE OUDERRAAD. Openbare vergadering. Gisteravond belegde de C. O. een open bare vergadering van Hoofden van Scho len, Onderwijzers en Ouders in 't Nut van 't Algemeen, in welke de heer L. G. van Doom, voorzitter van de St. Nicolaascom- missie, een uiteenzetting gaf van doel en streven der commissie, de plannen voor den St. Nicolaasintocht op 2 Dec. a.s., en haar handelingen in den loop van 't jaar. Uitgaande van de stelling van Thomas k Kempis: „Vraag niet wie iets zegt, maar wat gezegd wordt", stond de spreker uit voerig stil bij de poging van de Commissie om te komen tot samenwerking met het N. O. G. Alhoewel de Commissie de meest ruime basis tot samenwerking had ontwor pen, zelfs den naam van de Commissie wilde veranderen, heeft het N. O. G. de samenwerking afgewezen, zonder het voor. stel in haar ledenvergadering ter tafel te hebben gebracht, zonder zelfs gevraagd te hebben, op welke basis de Commissie zich samenwerking had gedacht. Uitgaande van de gedachte: Wie zichzelf wil behouden, moet eerst zichzelf verliezen, meent de St. Nicolaascommissie het laatste te hebben gedaan. Met nadruk verklaarde de spreker dat zij nochtans de hand uitgestrekt houdt, maar deze hand moet gedrukt wor den door een strijder, die zijn medestrijder zoekt. De Openbare School heeft een groote behoefte aan eenheid van alle organisa ties, die ijveren voor de Openbare School. De C. O. en de St. Nicolaascommissie blij ven gelooven, dat deze broodnoodige een heid mogelijk is en eenmaal komen zal. Met klem verklaarde de spreker, dat het doel van de St. Nicolaascommissie is: lo. met den intocht van St. Nicolaas het Sinterklaasfeest op de Openbare Lagere Scholen te Leiden in te luiden; 2o. te bevorderen dat op alle O. L. S. het Sinterklaasfeest wordt gevierd; 3o. indien het mogelijk en gewenscht is financieele of andere steun te verleenen aan die scholen, die zulks behoeven; 4o. zich in geen geval in te laten met de feestviering in de scholen. In 't algemeen wil de Commissie juist de viering van het Sinterklaasfeest in de scholen brengen. De intocht zal op dezelfde wijze plaats hebben als in 1932. Muzikale medewerking verleent het muziekcorps van het 6de R. V. A., dat dien dag juist zijn eerset lustrum viert. Wat het financieele gedeelte betreft, heeft de Commissie boekjes met St. Nico- laasversjes laten drukken, waarvan de minimumprijs 10 cent bedraagt. De boek jes moeten den ouders worden aangebo den. Voor de werkers zijn adreslijsten be schikbaar. Circa 1500 boekjes zijn reeds uitgezet. Lijsten begeleiden de boekjes, waarop iedere kooper zijn naam, met het door hem betaalde bedrag schrijve. Met den meesten klem bepleitte de spr. om te komen tot eenheid. De band tus- schen huis en school moet nauwer worden aangehaald. De Openbare School moet komen te staan in het centrum van voelen en denken der ouders en van de onder wijzers. Dan zal het kind opgenomen wor den in een groot verband, en uit deze eenheid, huis-kind-school zal de Open bare School, waar plaats is voor ieder, wederom opbloeien. Een ieder, die bereid is met de boekjes te werken, kan deze met adreslijsten be komen bij den secretaris-penningmeester Buitenruststraat 4. De eerste afdracht der verkochte boekjes zal plaats hebben Donderdag 16 Nov. in zaal 10 van 't Nut, tusschen 7 en 8 uur, waarna met de medewerkers een verga dering zal worden gehouden ter verdere organisatie van den intocht. Een kwartet onder leiding van den heer Drabbe, luisterde belangeloos de vergade ring op. De voorzitter van den C. O., de heer Har. ting, wekte de aanwezigen nogmaals op pal te staan voor de Openbare School en sloot te ongeveer 10 uur deze bijeenkomst. UITVOERING KINDERKOOP „EX ANIMO". ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. Gisteravond gaf de Tooneelvereeniging „Door Oefening Beter", haar tweeden Ontspanningsavond voor Werkloozen. Precies half acht opende de voorzitter, de heer v Bemmelen de bijeenkomst, met een hartelijk welkom toe te roepen aan de ruim 600 aanwezigen, 't Speet hem dat er ook nu nog velen afgewezen moesten wor den, doch een derde avond kan om finan cieele reden niet gegeven worden. „The Roto Colour Players", brachten daarna een viertal nummers ten gehoore welke gehoord het applaus bij het publiek goed in den smaak vielen. De heer van Bemmelen trad toen opnieuw voor het voetlicht om het enkele welgekozen woor den den leider der Roto's een dirigeerstok aan te bieden. Nadat nog eenige nummers op verdienstelijke wijze ten gehoore waren gebracht, was de beurt aan de leden van „D.O.B.". die „Een die niet geteld wordt" opvoerden Daar wij reeds de vorige week een verslag plaatsten, achten wii dit thans overbodig; alleen dient vermeld te worden, dat de jongste der leden, die do rol van Henny had vervuld een aardig souvenir in ontvangst had te nemen. Nadat nog een duet „Mijnheer nooit op tijd", voor het voetlicht was gebracht, was het einde van den avond aangebroken. .JJO.B." en The Roto Colour Players" kunnen op een welgeslaagden avond terug zien. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-examen rechten de heer L. J. Barnat (Brussel). Nieuwe Cantate van den heer De Wolff. I Het is hier reeds meerdere malen ge zegd: de heer de Wolff is een vruchtbaar componist van kinderliederen, een man die wat kan! Dat heeft hij gisteravond weer bewezen! Om met het laatste uit maal te beginnen: zijn cantate „Winter- I piet", op alleraardigste woorden van Jo Vein der Stap heeft de kinderliteratuur verrijkt met een vloeiend en vlot geschre ven werkje, dat dankbare en geïnspii eerde muziek bevat, dat de kinderen zoowel als de toehoorders van het begin tot het eind pakt, dat wederom opvalt Jour de grap pige vondsten en dat vooral cn zulks is een voornaam iets! gemakkelijk en toch met de noodige variatie voor de jonge stemmetjes is geschreven! Waarlijk: een cantate als deze behoeft in geen enkel op zicht voor het werk van een Catharina van Rennes of een Anna van Tusschen- broek onder te doen en dat zegt heel wat! Zóó levendig en frisch er weer gezongen is!! Wij hooren het van weinig veieeni- gingen op zulk een wijze! Helder klinkt het jeugdige materiaal, met veel resonans, I ongeforceerd, met duidelijke uitspraak, zoodat men dikwijls h^t tekstboekje niet eens noodig heeft! Overal voortreffelijk doorgevoerde rhythmiek, maar daardoor soms wat monotoon. Men zou op meer dere plaatsen een dieper „fond", een zui verder beleven der woorden, een bezielder voordracht wenschen! Hoe illustratief wordt in deze cantate de „Winterpret" uitgebeeld: eerst alle heerlijkheden buiten op een helderen win terdag! Baantje glijden, de sneeuw, het gevecht bij het fort, de arreslee, het schaatsenrijden en na zoo'n heelen dag vol winterpret, naar huis toe, gezellig bij de haard, waar moeder nog een sprookje ver telt, vóór het slapen gaan! Kostelijk is hier alles getypeerd: de klok slaat negen in de klare winterlucht; hoe melodieus en vol vaart klinkt de wals tijdens 't schaat senrijden, hoe vol verscheidenheid is de wèlgekozen afwisseling der soli en quar- tetten met de streng gedisciplineerde koorzang Muzikaal geschreven zijn de begeleidin- I gen, beknopt en zonder eenige overdaad, weloverwogen en in juiste verhouding tot elkaar de verschillende afdeelingen, zoo dat men zich geen oogenblik verveelt, i Boeiend en levendig is het geheel: de heer de Wolff houdt blijkbaar zoowel bij het componeeren, als wat het uitvoeren betreft, van opschieten: nergens een te i veei, nergens overdaad, zoodat al deze goede kwaliteiten tezamen tot een volledig succes voeren! Ongekunsteld is de zang zoowel als de compositie, die van groote vruchtbaarheid getuigt en overal den juisten kindertoon weet te vatten! Geen weifeling, alles zit er in gestampt, hetgeen als eenig nadeel wij zeiden 't reeds hier en daar tot te greote oppervlakkigheid leidt, waaraan de dnecteur wel eens zijn aandacht wijden moet. Ook de vele liederen vóór de puaze w.o. het grootste deel weer geheel nieuw was! spraken van de onverflauwde ijver van den heer de Wolff, die wij reeds me nigmaal konden prijzen. Maar ook van het juiste opnemings- en het opmerkelijke be vattingsvermogen der Leidsche jeugd, als er maar iemand de leiding heeft, die haar op de goede manier weet te pakken' Hij houdt van plastische teksten, waarbij de muziek dan sterk meespreekt. Hoe voo-- tieffelijk wordt alles geïmiteerd, als bijv. het loeien van den wind e.d. Meditatieve zang komt bij al deze grepen uit het reéele kinderleven bij hem wel wat op oen achtergrond en juist deze ciger.l z.ch vooral uit stemtechnisc'n oogpunt, zoo go? i voor kinderzang. Toch was er ook in dit opzicht wel hel een en ander te genieten. Wij denken bijv. aan Polman's Kinder - avondgebedje" en het mooie „Des avonds", waarin de heer de Wolfi weer bnjk gaf van zijn compositorische talenten, op de ontroerende tekst van Alice Nahon. De oudere meisjes waren hier in haar ele ment, evenals in de andere liederen van den directeur (eveneens zeer mooie woor den van Alice Nahon) als „Erica Tetra- lix" (dopheide) en de „Kinderen van de Soetewey" met het beeldende „Klikker de blakker". Er waren hier meerdere weeke momenten, terwijl de muziek getuigde van kennis van zaken en vooral van smaak. Alweer belangrijke aanwinsten voor den kinderzang, waaraan deze zooveel behoefte heeft! Humor was ook op gelukkige wijze vertegenwoordigd: wij denken aan het „Holder-bolder", „Twee dappere dwergen' (echo!) en „Het vroolijke kikkertje"! Dat gaat er allemaal in men vergeve ons de uitdrukking als „koek"! Kleinen en grooteren vertolkten nog een hoeveelheid andere liedekens: o.a. den Hertog's „Vacantiekinderfeest", Frank's „Klepper- marsch" (het accompagnement der klep pers verwekte stormachtige bijval en moest gebisseerd worden!); het gevoelige „Het Roosje", het gezellige „De Thee visite" en wat al niet meer! Frisch en klaar Tetterode's „Een Hollandsch lied," enthousiast en vol bravour! „Ex Animo" heeft de getrouwen en dat zijn er heel wat! weer een prach- tlgen avond bezorgd! Er was genoeg gele genheid om te klappen en zijn dankbaar heid voor het gebodene te betuigen, ook voor de miniatuursolistjes, die zoo dapper hun taak vervulden! De juiste keuze, de vaart van het geheele programma, dat zoo vlot wordt afgewerkt, dat alles Is een hartelijk compliment voor den directeur en voor de jeugdige zangertjes ten volle waard! Ook mevr. de Graaf f—Schroot BINNENLAND. Radio-rede van minister Verschuur over de crisis-maatregelen der regeering. (3e Blad). Algemeene beschouwingen over de rijks- begrooting. (Pari. Overzicht. 3e Blad). Regeeringsvoorstel inzake loonsverlaging voor rijkspersoneel. (Binnenl., 3e Blad). Minister Deckers over dc defensie- begrooting. iBinnenland, 3e Blad). Het program der S.D.A.P.; het voortge zette rapport der commissie van onder zoek. (Binnenland, 3e Blad). Om het wereldkampioenschap voetballen; het programma vastgesteld. Sport, le BI.) Een circulaire aan de gemeentebesturen inzake onwelvoegelijke kleeding aan het strand en bij de watersport. (Laatste Be- riqhten, 1ste Blad). BUITENLAND. Rede van sir John Simon en debat in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl., le Bi.) Het bezoek van Goering aan Rome. (Buitenl., le Blad). Litwinoff te Washington gearriveerd. (Buitenl., le Blad). Het Rijksdagbrand-proces. Heden minis ter Góbbels gehoord. (3e en le Blad). De Vereenigde Staten definitief „nat" (Tel., le Blad). komt een compliment toe voor haar veel omvattende taak als accompagna tricel Zulke avonden mogen er meer komen! De voorzitter de heer Ouwerkerk sprak een kort openingswoord, waarna het eer ste vers van Psalm 75 door alle aanwezi gen werd gezongen. Ds Rlemens eindigde met dankgebed en deelde nog mede. dat de heeren de Ru (Hooigracht) en Oosten dorp (Hoogewoerd) zich bereid verklaard hadden de kinderen te tracteeren. Een aan den uitgang gehouden schaal- coilecte ten bate der Zending bracht op de somma van f. 38.23"/*. ACTIE TEGEN TREINMUZIKANTEN. Nog altijd ondervinden de passagiers der spoorwege nveel last van trelnmuzikanten, die gedurende den rit muziek maken en dan bij de reizigers geld ophalen. Daar men vooral in de electrische treinen tus schen Amsterdam, Leiden en Rotterdam er veel last van heeft, heeft de Directie bordjes met het volgende opschrift in de rijtuigen aangebracht: „Geeft niet aan treinm uzikanten, maar waarschuw den conducteur". AANGEHOUDEN. Op last van den Officier van Justitie heeft de politie alhier aangehouden J M. F. V., zich noemende rechtskundig advi seur en zaakwaarnemer die door het Haagsch Gerechtshof terzake van verduis tering Is veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. Voorts is aangehouden P. v. d. H, al hier, die nog een hechtenisstraf van 12 dagen te ondergaan had wegens het fiet sen zon „er belastingmerk. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Bloembollen- kweekerij en Exportmaatschappij vh. C. Colijn en Zonen, Jac. van Beierenweg 61, Voorhout. Nieuwe procuratie G K. Spie renburg, Voorhout. Nieuwe directie C. Colijn Jr., Sassenheim. Op 13 November as. komen de na volgende reserve-officieren bij het 6e reg. Veld-Art. voor het verrichten van oracti- schen dienst onder de wapenen, de kapi teins C L. van Wachem en Ir. G W Ban nier de le luitenants F. G de Wilde, A. G. v. Nes, J. Schreuder en P. van Loo en de 2e luitenant W. Lagers. Eerste-lultenant T. C. van Dleren- donck, van het le reg. Infanterie en gede tacheerd onder de bevelen, van den chef van den generalen staf. is overgeplaatst bil het 4e reeiment infanterie alhier. Onder auspiciën der Leidsche Kunst- vereeniging wordt van 11 November tot 3 December in de Lakenhal een tentoon stelling van schilderijen van A. C. willink gehouden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1