CHIEF WHIPl Ook U moet overgaan op LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 4 November1 Gegarandeerd IOO°/0 zuivere Virginia-1 Tabak en de beste Sigaret voor Uw gezondheid MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Voltaire als schrijver en geschiedschrijver. In de gisteravond gehouden maandelijk- sche vergadering der Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, heeft dr. C. J. Wijnaendts Francken een voordracht gehouden over „Voltalre als schrijver en geschiedschrijver". Als letterkundige aldus dr. Wijnaendts Francken dient Voltalre in de eerste plaats genoemd als treurspeldichter. Niet minder dan 27 treurspelen staan op zijn naam en reeds als 24-Jarlge ving hij zijn schrijversloopbaan aan met zijn „Oedipe". Zijn vele tooneelstukken spelen in zeer verschillende streken der wereld en hij maakte ze dienstbaar aan de propa ganda van geliefde denkbeelden. De taal en de psychologie erin staan verre achter bij die van Raclne en ook Shakespeare overtreft hem verre. Ook schreef hij enkele blijspelen, maar ook hierin vermocht hij evenmin als zijn voorganger Molière te evenaren, al heeft hij over de verelschten van het blijspel interessante opmerkingen ten beste gegeven. Als epische dichtwerken vallen bovenal te noemen zijn „Henrlade". waarin o.a. de verdraagzaamheid in geloofsaangelegen- heden wordt verheerlijkt, en die bij ons verschillende vertalingen beleefde. Verder zijn beruchte „Pucelle", die een zeer uit- eenloopende beoordeeling vond en bij velen verontwaardiging heeft opgewekt; beter ware het dan ook zeker geweest dit dichtstuk maar liever in de pen te hou den. Veel hooger staan Voltaire's romans, vooral de „Zadlg" en de „Candide", even als de andere avontuurlijke en roman tische verhalen met een moreele strek king, levendig en boelend geschreven: de laatstgenoemde kort na de aardbeving van Lissabon gericht tegen Leibniz' Theodicee. Zoowel hier als elders toont Voltaire in zijn schrijftrant zich een echt Fransche geest, eenigermate te vergelijken bij den lateren Anatole France. In die schrijfwijze, evenals ln zijn denkbeelden, ls hij een echt kind zijner eeuw, geheel afwijkend van den majestueusen en vormelijken toon der voorafgaande, die streng academische regels volgde en bovenal waarde hechtte aan een rhetorlsche welsprekendheid. De sterk satorische neiging van Voltaire maakte hem veel vijanden onder anders denkenden; maar voor de hervormingen die hij beoogde was zijn schrijfwijze een bruikbaar middel en zonder deze had hij zeker niet zulk een uitgebrelden lezers kring gevonden, wat hem bij zijn tegen standers weer des te meer gehaat maakte. Overigens is Voltaire's stijl wel boeiend, maar niet meeslepend of ontroerend. Het is vooral Vlnet geweest, die hierop heeft gewezen, terwijl Faguet vooral de aan dacht meende te moeten vestigen op zijn menigvuldige onderlinge tegenspraken en inconsequenties, die echter veelal slechts schijnbaar zijn en zeer wel zijn te ver klaren. De gescheidkundlge werken van Voltaire zijn talrijk en omvangrijk. Hier interes seert ons den meer philosophischen aard meer bepaaldelijk de „Essal sur les moeurs", een waar reuzenwerk van vlijt en studie, waarin overal godsdienstig fana tisme en oorlogszucht bestreden worden. Het boek wil een geschiedenisphilosophie geven, uitstijgend boven een hlstolre bataille of een bloote verzameling van fei ten. In den geest, dien het ademt, en in de verklaring der gebeurtenissen is het een volstrekte tegenhanger van Bossuet's „Discours sur llilstolre unlverselle". Het voortdurend ingrijnen der Oodheid ter wille van een bevoorrecht deel der menschheid wordt ten eenenmale prijs gegeven en de geschiedschrijving niet meer dienstbaar gemaakt aan kerkelijke leerstukken en voorstellingen. Bij gebrek aan een theocratische verklaring en een alles terugbrengen tot een Voorzienigheid kan Voltalre ook moeilijk het optimisme van een Leibnitz deelen noch een regel matig voortschrijdende ontwikkeling en vooruitgang huldigen. Hoofdzaak evenwel was In Voltaire's geschiedschrijving, dat hl! met Montesnuleu en Gibbon de bescha vingsgeschiedenis naar voren bracht en 'n meer wijsgeerigen blik 00 de geschiedenis ooende, een strenger crltlek aan de histo rische gegevens legde en hooger eischen stelde dan goedkoope. voor alles dienst doende verklaringen Daarvoor ls hem dan ook later door mannen als Buckle en Taine, Jodl en Hettner een welverdiende hulde gebracht. 0 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Do e.v. vergadering der Kam»r van Koophandel en Fabrieken voor Rllnland zal gehouden worden 00 Vrijdag 10 No vember 1933 des namiddags 2.30 u in de vergaderzaal der Kamer, Stallonswhc 43. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stukken. 4. Mededeellngen. 5. Adres inzake verhooging van den ac cijns op sigaren. 6. Verzonden adres aan de Alg. Lands drukkerij om. als statuten van naamlooze vennootschappen niet meer verkrijgbaar zijn. door fotografische reproducties op weinig kostbare wijze aan dit bezwaar tek gemcet te komen. 7. Adres inzake concessiestelsel voor per sonen- en vrachtauto-ondernemers instelling van een Vervoerraad met ver strekkende bevoegdheden ook ten aanzien van de Ned. Spoorwegen om een goede coördinatie van het personen- en vracht- go ïderenvervcer voor te bereiden. 8. Benoeming van een lid en eventueel plaatsvervangend lid in de Commissie voor de evenredige vrachtverdeling ln de Binnenscheepvaart, in de vacature ont staan door het bedanken van den heer H. Ncimeier, indertijd voorgedragen door ver schillende schippersorganlsaties. 9. Beroep op Z.E. den Minister van Eco nomische Zaken om behandeling van het in uitzicht gestelde wetsontwerp inzake crediet aan den Middenstand zooveel mo gelijk te bespoedigen. 10. Werkverruiming door „verdekkering" van molenwieken. 11 Rondvraag. 12 Huishoudelijke vergadering. 13. Sluiting. Met ingang van Maandag 6 November zal trein 3319 vertrekkend van Leiden 9 uur, doorloooen naar Utrecht waardoor aldaar aansluiting wordt verkregen op trein 305, die te 10.16 naar den Bosch ver trekt. ACTIE TEGEN DE SALARIS- EN STEUNVERLAGING. Protesten van de heeren Sal. Tas en Dartels. In de gisteravond in „Concordia" ge houden openbare vergadering, belegd door de plaatselijke afdeelingen der O. S. P., R.SP. en P.A.S.. hebben het woord ge voerd de heeren Sal. Tas en J. H. Barleis. De matig bezochte vergadering werd ge opend door den voorzitter van de OoP, den heer C. W. Heemskerk. Deze wees op het ontstaan van het Comité van Ver weer, nu de reactie haar kop sterk op steekt, met als uitingen de salaris- en steunverlagingen der regeerlng-ColiJn, het proces ln Indonesië tegen de muiters der „De Zeven Provinciën". De eerste spreker, de heer Bartels, ving aan met te wijzen op de vele vijanden der arbeidersklasse van thans, niet meer alleen den patroon als persoon van de bezittende klasse, maar ook de regeering en de fas cistische partijen. Speciaal behandelde spr. den loon. en steunroof der arbeiders. In het pas ver schenen boek „Duitschland zet de klok terug" wordt o.a. gezegd, lat het mo gelijk ls de arbeiders op een lager loon niveau kalm te houden, mits men ze dom houdt. De laatste jaren zijn vrijwel in alle branches de loonen verlaagd, vaak met steun der regeering. Niet alleen de parti culiere arbeiders, maar ook de gemeente en rijksambtenaren zijn thans ln loon verminderd. Wanneer zal eerst ten volle begrepen worden, dat een loonsverlaging voor de eene groep tevens een verlaging voor alle andere groepen is. Daarom zul len niet alleen de arbeiders uit die eene groep den strijd met alle kracht gaan voeren, maar alle leden der andere bran ches hen moeten steunen. Parallel aan de loonsverlag.ngen is het met de steunnor- men gegaan. Welter begon. Slotemaker de Bruine is gevolgd, zij het in minder for- sche wijze. De arbeiders hebben thans de toezegging, dat men terug moet tot 1914; de bourgeoisie zal aan deze verlagingen ontkomen en dan de gevolgen der crisis op de arbeidrs afgewenteld hebben. Waarom kost het Huls van H. M. de Ko ningin nog f. 1.800.990 tegen f. 900.000 in 1914. Ook Weiter, Colljn, Idenburg enz. dringen op verlagingen aan en incasseeren pensioenen en salarissen tot bedragen van 10 a 20-duizend gulden. Zoo lang deze toe stand nog voortduurt moeten de arbei ders zich krachtdadig verzetten. Thans zijn de vier groote steden, waar door on derling overleg iets betere normen waren verkregen, aan de beurt om de steunu't- keringen te verlagen. Alle extra uitkee- rlngen als inkomsten van de gehuwde vrouw, verdiensten van werkende kinde ren enz. zullen dan moeten verdwijnen. Verdient de vrouw als werkvrouw f. 5 dan moet zij hiervan f. 3.25 aan de gemeente afstaan. Verdient een me;sje in een winkel of elders f. 3 per weck dan ontvangt de gemeente hiervan f. 2, de rest gaat weg aan een tramkaart. Zaterdag zal voor het eerst steun inge houden worden, soms op een bedrag van f.15f.17 niet minder dan f.5f.7. De protesteerenden worden door de politie uit elkaar geslagen. Na de eerste rangs gemeenten zullen straks de tweede-rangs gemeenten aan de beurt zijn. Uit de gebeurtenissen in Duitschland hebben de arbeiders nog bitter weinig ge leerd. Ook niet te weinig kan er de aan dacht op gevest'gd worden, dat de arbei ders dien toestand bewust of onbewust hebben beïnvloed. Ondanks het feit, dat de sociaal-democraten in Holland niet de macht in handen hebben, geven zij aan wijzingen hoe de arbeidersklasse het beste onderdrukt kan worden, hetgeen sor. aan de hand van enkelesdagb!adberichten der laatste dagen demonstreerde. De Duitscher werd te nuchter geacht voor het fascisme, toch ls het er geko men! Hetzelfde zegt men van de Hollan ders: desondanks wordt het fascisme hier s'eeds grooter en Colijn is de sterke man. die vereenlgingen op de zwarte lijst plaatst, maar vereenlgingen van Mussert c.s. toestaat en de protestbeweging on de „Zeven Provinciën" bloedig liet berechten en thans allerlei verboden niet alleen voor Insignes en uniformen afkondigt, maar ook voor de Internationale en roode vlaggen in een arbeidersoptocht. Het Comité van Verweer ls het, dat de demonstratie tegen de bourgeoisie niet al leen van de werkloozen. maar ook van de nog werkende arbeiderseischt daar het dringend noodig is. schouder aan schou der te staan tegen de reactie. Wil de ar beidersklasse thans nog Iets bereiken dan is niet langer het parlement, maar het verzet den strijd tot den laatsten man de weg. Beter dan ln Lelden hebben in Enschedé de mannen en vrouwen het be grepen en enkele malen demonstreerden daar eenige duizenden achter het Comité van Verweer. Alleen door er over te spre ken wordt de stritd tegen fascisme en de reactie een mislukking; slechts een mas sale demonstratie kan den arbeiders de overwinning brengen. De heer Sal Tas wees er op, dat het thans volkomen duidelijk is, dat alle bur gerlijke partijen aaneengesloten tegenover de arbeiders staan, als een groote reactio naire reactie. Fel stonden Merchant en Colijn enkele jaren geleden tegenover elkaar; toen kwam de crisis en thans zit ten beiden naast elkaar, in hoofdzaak eensgezind: de handhaving van het bezit en de huidige kapitalistische orde. die van een politieknuppél. Omdat het een kapita listische uitvinding is, zal in Holland het fascisme komen, zoolang de loondruk den honger doet voortduren, alles verplette rend wat democratie was. Nog bestaat de vrijheid van vergaderen, lang zal het mis schien niet meer duren. De Ö.S.P. zal dan het eerste slachtoffer zijn; maar daar zal het niet bij blijven: al het andere is dan een kwestie van tijd. Hoe langer hoe nau wer wordt de riem van het proletariaat; wel langzaam, maar des te zekerder. Naar mate het fascisme in het buitenland groeit, wordt de moed der bourgeoisie ln Holland grooter. In Hongarije verdient een geschoold arbeider f0 49 per dag. in Italië 14 a f. 5 per week. ln Duitschland het hongerloon van den Japanner. Het eerste wat het fascisme den arbeiders brengt is honger. Geen dag gaat voorbij of in Duitschland worden tientallen menschen vermoord of op de vlucht doodgeschoten of naar een concentratiekamp gestuurd of gefolterd en neemt de bloedschuld van de Internationale bourgeoisie toe. Nog geen enkele revolutie of contra-revolutie ging genaard met fo' vingen: deze moderne. 20ste eeu.vsrhe is er vol van De bedoeling der refonnisten ls de arbeiders bang te maken en den klassestrijd op strild tot RE('I AMR een angstwekkend visioen op te voeren. Meer dan 500 000 arbeiders pleegden de laatste jaren in Duitschland zelfmoord uit angst voor den klassestrijd en zij kozen het lafste. Ook hiertusschen zal de Hol- landsche arbeider moeten kiezen; de lei ders hebben reeds gekozen en zullen ze aanvoeren en de ontzettende verantwoor delijkheid hiervoor dragen. A'.s men denkt dat men door uit te stel len den terreur kan ontwijken, dan ls men op den verkeerden weg. Tusschen den ter reur van het proletariaat of de dictatuur van Colijn c.s. is niets meer. Daarenboven is de oorlog dichtbij en tot een absoluut onafwendbaar feit geworden; meer dan ooit is het thans noodig zich af te vra gen wat er gedaan moet worden als het mobilisatie-bevel is ontvangen en het zal «aan tusschen menschenbloed aan de gren zen of den strijd van binnen. Het uittreaen van Duitschland uit den Volkenbond ls een bewijs, dat de periode der phrasen afgeloopen is, de laatste for maliteit voor den oorlog. De reformisten wijzen thans op den plicht der arbeiders als democraten den oorlog tegen het fas cisme, tegen Duitschland ter verdediging van de eigen democratie te voeren. Als Colijn een mobilisatl^ zal bevelen zal dat niet zijn ter verdediging van de democra tie maar van het kaoitaüsme. De O SP. is bereid Hitier te bevechten maar niet met een oranje-bleu maar met een roode re volutie. Voor Holland heeft de oorlog een spe ciale beteekenis, want in de Aziatische Zee is hij reeds begonnen en Aneta meldi open lijk dat Indië vol ls met Japanschs spion nen en voor Japan zal in den komenden oorlog de petroleum van Borneo onmisbaar zijn en onafwendbaar zal Nederland in den komenden oorlog betrokken worden. Het aandeel van Colün in Indonesië is dagelijks in den vorm van een heerenbuis zichtbaar, dat van den arbeider zijn de tranen die er gevallen ziin en vallen In de geheele wereldgesch'edenis is er geen comedie zoo belachelijk als het huidige proces ln Ind'.ë tegen de muiters, die ver dedigd worden door marine-officieren na met opzet op „Onrust" te zijn gezet, het meest ongezonde eiland in den Archipel. De dood hangt allen die meer dan 3 jaar k-ijgen boven het hoofd, en iedereen weet dit. Het proletariaat kriivt hier een les ln het sterke gezag en zal deze les niet ver geten en er eens profiit van trekken. Bin nenkort zal de arbeider moeten kiezen, eenmaal het vaderland gekozen, kan hij terug uit den oorlog met zijn verminkte ledematen gaan bedelen en trachten of zijn orde hem misschien aau de volkssoep loods een tweede bord zal verschaffen. Kiest de arbeider den strijd, dan zij het een strijd voor zichzelf. De roode vlag is hen afgenomen, de grauwe vlag van den honger is hen gebleven daarmede kan het proletariaat het Wilhelmus der fascisten van de straat vegen. GOED AFGELOOPEN. Vanmorgen omstreeks kwart voor acht heeft op den onbewaakten overweg in den Brakpoldtr nabij de Haarlemmervaart een aanrijding plaats géhad, welke nog buitengewoon goed is afgeloopen. De 26-jarige chauffeur Th., wonende aan de Langegracht, die daar met een vracht auto reed, bemerkte eerst op het aller laatste oogenblik. dat een electrische trein in volle vaart den overweg naderde. Hij kon nog juist het stuur omgooien, waar door de wagen evenwijdig met de rails kwam te staan. Op hetzelfde oogenblik raasde de trein voorbij. Ket bleek, dat alleen een dop van het rechtervoorwiel was afgereden, waardoor de as evenwel zoodanig was ontzet, dat de auto door een kraanwagen moest worden weggesleept. De autobestuurder kwam met den schrik vrij. 0 AANBESTEDING. Gisteren werd in de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit alhier aan besteed het bouwen van een schakelzaal op het terrein van genoemde fabrieken Er waren 10 inschrllvingen: Van d. Le lie en Kantebeen f 17425: H Oudenes en v. Diggelen. Aiohen a d Ri'n f 14 480: W Oudshoorn en Zo f 16920: W B'nk f 17509 G Gesman en C. Zoetemever Airhen a d Ri1n f. 16490. Firma Bik en Bredeveld f 16900. Th L. J Z'tman f 17350 H. Korswaeen f 16980 J Wi-mnr f.33600. P eehorst Aalsmeer f 16480. Waar geen Dlaatsnaam eenoemd ls. wo nen de inschrijvers alhier D- gunning zal nader txkend worden gemaakt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten, de heeren: D. J. Rueb (Den Haag) J. J. van Roon (Rotterdam), B. J. Aalders (Rotterdam), J. C. W. van Dam (Rotter dam 1. G. J. F. Sluyter (Bilthoven) en A. F. Stemfoort (Den Haag); voor het doctoraal examen Indisch recht, de heer H. Veld kamp (Den Haag); voor het candidaats examen Indisch recht, de heeren: A. Lau rens (Den Haag). C. de Jong (Den Haag), L A. de Bruyn (Le'den). A. Michael (Den Haag) en F. H. J. Bal (Den Haag). 0 DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater. Wie van komische volkskunst houdt, kan volop genieten van de humor van de bekende Oostenrijksche actrice Hansi Niese, wier successen in de Praterbühne te Weenen steeds volle zalen trekken. Wij herinneren ons haar optre den in dat kleine Weensche zaaltje duide lijk en hooren nog het klaterend applaus opklinken, wanneer zij met sten-torstem haar „Witzen" in onvervalscht dialect ver kocht. Ook in de film „Hare koninklijke hoogheid de waschvrouw" is zij in haar element, temeer omdat dit gemoedelijk verhaaltje, waarin een onschuldige revo lutie in een of ander fantastisch vorsten dommetje, „echt-Oostenrijksch" onder het drinken van een potje bier wordt voorbe reid, haar alle gelegenheid schenkt, om in de dubbelrol van vorstin en waschvrouw haar pakkend en geestig snel te toonen. In haar stem klinkt ..een lach en een traan"; bij alle grappenmakerij voelt men in haar toch altijd een „fond" van ernst en die combinatie maakt haar optreden juist zoo aautrekkeliik! Otto Wallburg. Lee Parcev, Paul Hörbi- ger. Adèle Sandrock en Harald Paulsen zorgen in „De groote bluf" voor sensatie als 't er om gaat den beruchten Silver Jim te ontmaskeren. In deze amusementsfilm zonder eenige pretentie, krijgt men vooral een aardig idéé van het leven in de film studio. waar zich tijdens het opnemen van „De groote bluf" heel wat verwikkelingen afsoelpn. Van Otto Wallburg gaat weer die ou-bo!Hee Gezelligheid uit, die een mensch onmiddellijk weer in een goed humeur brengt en Adèle Sandrock is als altijd voortreffelijk in haar kleine rol, waarin zij cvnische, levenswijze ODmerkingen lan ceert en pathetisch vertelt hoe goed toch al'es in haar jeugd was. Ten slotte loont Silver Jim tegen de lamp en hii bliikt natuurlitk totaal iemand anders te zijn, dan men gedacht had! Casino-Theater bren"t ons deze week het romantische vervolg van „De drie Musketiers", dat zich 20 jaar later afsneelt en getiteld is ..Milady". Ook thans vieren romantiek en heldenmoed weer hoogtij. Athos. Porthos en Aramis hebben hun trouwen d'Artagnan niet in den steek gelaten en gevieren zetten ze de lange reeks avonturen voort, waarin nu Milady, een gemeene spionne en laaghartige intri gante. een voorname rol gaat spelen. Deze episode vormt een beter geheel dan de vorige; mogelijk heeft het scenario van het laatste deel zich beter laten verwer ken; er zit meer „soel" in. Voeg daarbij v/eer de fraaie natuurtaferee'.en en de verdere entourage, en men komt tot de conriusie, dat Dumas' roman uitstekend verfilmd is. Zij, die „De drie Musketiers" gezien heb ben, willen natuurlijk „Milady" ook zien en degenen, die het eerste deel gemist hebben, kunnen toch zonder moeilijkheden de laatste episode volgen. Luxor-Thcater. „Golddiggers of 1933!" New-York is in afwachting van de pre miere der groote revue, die door den expert Barney mes zorg wordt voorbereid. Reeds straalt en glanst de reclame-ver lichting aan den voorgevel van het ge bouw. reeds wordt de laatste hand gelegd aan de balletten, als de schendende hand van den ongeduldigen schuldelscher alle illusies op wreede wijze verstoort. Had de jonge musicus Brad niet op onverwachte en verrassende wijze ingegrepen door met de benoodigde contanten voor den dag te komende revue ware gesloten voor dat zij geopend zou zijn geweestl Nu stort de jongeman, die slechts gedreven wordt door zijn liefde voor de revue-glrl Polly, zich hals over kop in de moeilijkheden, die aan een dergelijke onderneming verbon den zijn. en door toevallige omstandighe den geleid ziet hij zich zelfs gepromoveerd tot hoofdpersoon in het kleurige en fleu rige schouwspel dat avond aan avond stampvolle zalen trekt. Dan blijkt evenwel dat Brad afstammeling is van een schat rijke Bostonsche familie, die ernstige be zwaren heit tegen Brad's nieuwe "ositie. De oudere broer Lawrence en diens J Peabody begeven zich op weg 0 jongeman te nopen de revue te 1 en met een cheque tot een flink b meenen zij tevens „en passant" de II Polly te kunnen overreden van hui] ten op Brad af te zien! Het ls hung lot dat zij daarbij de vriendin CarJ Polly aanzien en als daarnevens dei girl Frixie bij de hand genoeg blij! de heeren een kool te stoven is iel gelegd voor een vroolijk avontuurlij eindigt met drie huwelijksovera: sten Ziedaar het verhaal, waarom ie| „Golddiggers of 1933" is gewets: show. die herinneringen opwekt 1 Fox Follies van jaren her, zij hetl| in meer verfijnden vorm, een sba wedijveren kan met alles wat op 0 bied ooit op het witte doek werd iel Welk een enorme vaart zit er hl revue, hoe voortreffelijk zijn regie tage en fotografie, hoe expressief dEj kale illustratie. Honderden danrif schitterende costumes werkten mei imnoneerende geheel en de hcolï vonden in Joan Blondell (voortanl Barness geheetenl). Warren Williasl Mac Mahon, Ruby Keeler. Dick Pt Guy Klbbee (als de vermakelüke P een uitzonderlijk goede vertolklml Luxor-theater was gisteravosil slechts uitverkocht, er moesten zf9r tallen belangstellenden worden alel Die interesse zal de volgende avonds| minder zijn Voor het alhier afgenomen e voor apothekersassistent is geslasii| N. C. Verioon gsb. te Rotterdam. Tot onderwijzer aan de Chr. 1 (hoofd de heer D. Meijer) alhier 5 noeml de heer J. Dijkstra te Ter hl De volgende week Vrijdag ral ij Luthersche Kerk alhier prof. dr. J.I Zwaan den 459sten geboortedag vaalj ten Luther herdenken. Aan de reserve-kapitein B. N. van het 4de regiment infanterie lsbj verzoek eervol ontslag uit den 1 dienst verleend. Gisteren herdacht onze stadgeu heer A. Sira den dag. dat hij voort jaar bij de N.V. de firma GebresJU] Wijk in dienst trad. Nadat hem wiT ge toepasselijke woorden een euvel met inhoud door de f rma was ausi'] bracht de jubilaris den dag thuis lijk door. De firma gebroeders P. en D. B hebben hun zaak in bedden, ledBl dekens enz. met ingang van hedeuj plaatst van Kraaierstraat. hoek JM8 sche Veer naar Hoogewoerd, hoek Ml straat, waarin voorheen de parapl®l briek „Pluvius" was gevestigd. I Behalve de verbetering van stand sj een groote vooruitgang, dat thans n magazijn en werkplaats onder eend» vereenigd. Vanzelfsprekend wjrto schillende wijzigingen noodig alvub opening kon plaats vinden. Zoo BjJ gevel een ander aanzien en werden eikenlijken winkel etalages bil?' Een en ander kwam tot stand ono- kwame leiding van de heeren F- en .T. A. Lolkes de Beer. Wij wenschen den heeren Briecr" mooie, nieuwe zaak veel succes t» Men verzoekt ons er aan f herinneren, dat de dienst ln ri.' strantsche kerk morzen gewijd een herdenking der dooden en 0 dienst 's avonds om 7 uur aanvanp, Met verwijzing naar de aJR in dit nummer betreffende de heer Richard Boer te houden eau* bespeling in de Stadsgehoorzaal wij de aandacht van muzieklief!"» de zeldzame gelegenheid om het clavesymbaal nader te leeren ken Hedenmorgen omstreeks hahj^ de 46-jarige radiomonteur R- J den Hooge-Rijndijk werkzaainhf0 richtte, tengevolge van het een ladder gevallen, waarbij DU delijk zijn linkerenkel brak. .«f De E. H. D. vervoerde bet sia" naar het Academisch Ziekenhuis- Vanmorgen omstreeks halfs. op den hoek van Hoogewoerd en "rij straat twee vrachtauto's uit H>'1 Ltenden met groote kracht teec gebotst, waardoor belde voertui - zwaar werden beschadigd eo door een kiaanwagen moest «w®. gjfi gehaald. Ook de geve) van pere'f woerd 96 werd beschad'gd "e. jjd keer werd gedurende 10 mlnut{- legd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2