De brand in het Rijksdaggebc LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 1 November I VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Ostermann en Co Jullanalaan 11, Sas- senhelm; bloembollenhandel en -export. Beheerend vennoot H. B Ostermann, Sas- senhelm. Vennoot bU wijze van geldschie ter. éen. Wijzigingen: W. Teleng, Geerestraat 11, Leiden; krui denierswaren; brood- en koekbakkerlj. De winkel ln kruideniers waren Is dd. 23 Sept. 1933 overgegaan aan J. Verstraaten. Brood- en koekbakkerlj (thans: Ooster straat 2b) wordt door; W. Teleng voortge zet o/d naam ,,De Eensgezindheid". Houthandel G. Littel. Wytenbachweg 42, Oegstgeest. De zaak is verplaatst naar: Voorst. ——o Mej. T, Wartena alhier behaalde het getuigschrift spreekondorwljs voor de Ver. voor logopaedle en phonlatrle. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd de dames C. W. A. Hoogewerff, geb. te Rot terdam en N. van Muiswinkel, geb. te Bodegraven. Bij Kon. Besluit ls de reserve-kapitein van het 4de regiment infanterie L. B. Grapstra oo zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen. Maandag 6 Nov. 8 1/4 uur. zal ln het Leldsche Volkshuls, Apothekersdijk 33, mej. S. Prcot uit Haarlem komen spreken ovei leven en werken van den grooten compo nist Beethoven. Muzikale toelichting zal het gesprokene aanvullen. Een mooie avond dus. Wie zoo een blik kan slaan in het leven van dezen genlalen man, zal ongetwijfeld zijn muzikale scheppingen beter kunnen doorgronden. (Zie adver tentie). Het bestuur van de Ned. Ver. van Chefs ln het Grafisch Bedrijf district Leiden heeft besloten gedurende de wintermaan den een serie lezmgen te organlseeren over vaktechnische onderwerpen. Reeds is medewerking toegezegd door den heer Buijs, medewerker van „De Schakel", die op een nader te bepalen datum deze serie lezingen zal aanvangen met het onderwerp; „de verschillende drukprocedé's". Als verdacht van poging tot diefstal zijn vanmorgen vroeg ln de stations wachtkamer 3de klasse aangehouden de 19-Jarige A. K„ de 18-jarige M. v. d, K. en de 24-jarige G. J. de K„ allen uit Am sterdam. Eerstgenoemde werd door een beambte op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was de lade te lichten. Zijn kame raden stonden op den uitkijk. K. bleek nog in het bezit van een fleschje cider, dat hij even te voren ontvreemd had. Op het station alhier ls het heden zeer druk met den doorvoer van wagons suikerbieten, die uit Hoofddorp vla Leiden naar de suikerfabrieken te Zevenbergen vervoerd worden. Geheele treinen be staande enkel uit wagons suikerbieten, passeeren het station. In de Morschpoort kazerne heeft gis termiddag de burgerwerkman W. v. d. Leede afscheid genomen van het 4e R. I. In een hartelijke toespraak memoreerde de commandant, luitenant-kolonel A. W. F. Koningsfeld de edelmoedige daad van Van der Leede, toen deze zijn ontslag aan vroeg toen vernomen werd dat een der burgers ontslagen moest worden en dit waarschijnlijk een jong werkman met een groot gezin zou zijn. Om deze daad ten volle te eeren was het geheele regiment aangetreden. Met een stevlgen handdruk namen officieren en onder-officieren af scheid van Van der Leede. In de cantine werd Van der Leede nog gehuldigd door zijn collega's die hem als aandenken een schilderij aanboden. De fotohandel annex atelier van den heer H. Waalewijn, Haarlemmerstraat 26, heeft een grondige verbouwing ondergaan, waardoor het intérieur aanzienlijk is ver anderd. Zoowel de winkel als het atelier werd gemoderniseerd en geheel nieuw be timmerd, geschilderd en behangen. Door een anarten gang naast den winkel bereikt men het atelier, waar eveneens een nieu we verlichting tot een sterkte van 5000 kaars is aangebracht, welke het mogelijk maakt van kinderen moment opnamen te maken. De firma's v. d. Drift (timmerwerk), Janssen (schilderwerk), Schreuder (elec- trlcitelt) en Doove (behangerswerk) droe gen elk het hare bij tot deze mooie verbe tering. IJ MUIDEN, 1 Nov. VISCHPRUZEN. Tarbot per KG. f. 0.9J—0.70, Tongen per K.G. f. 1.35—0.80, Kleine Schul per kist van 50 K.G. f. 30-10.50, Schar f. 19-17, G r o te Schelvisch f. 28 -26.50, Middel Sh I- visrh f. 24, Kleinmid/el Sche.visch f.3117, Kleine Sehelvisch f. 15—7/0, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.6041, Gullen per kist van 50 K G. f. 23-5.20, Wijting f.8.50, Makreel f. 13-12.50. Aangeveerd 2600 kisten versche haring. Prij' f. 4.50—2 per kist. Aangekomen 3 S.oomtrawlers: 1JM. 54 met f.3291, 1JM. 1 met f.2682, IJM. 159 met f.2070; de Zweedsche kotters. MD. 383 met f.857 en LT. 1148 met f.1415 en de loggers: SHV. 16 met f. 745, ShV. 95 met f.820, SHV. 68 met f.1153, SHV. 263 mei f.827, SHV. 312 met f.623, SHV. 72 met f.692, KW. 57 met f. 1236, KW. 4 met f.100. KW. 161 met f.1203, KW. 143 met f. 1380 versche haring en de SHV. 16 met 174 kantjes pekelharing f. 8.206.60 per kantje; de loggers: KW. 175 met f.370, KW. 95 met f. 460, KW. 36 met f. 520, KW. 28 met f.401, KW. 91 met f. 746, KW. 144 met f.665; benevens de KW. 122 met 415, KW. 147 met 316, KW. 134 met 391 kantjes pekelharing voor Katwijk. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken vla het kust- statlon .Schevenlngen Radio". Baloeran, Chr. Huygens. Cottica. Dempo, Indrapoera, Joh. de Witt. Klipfontein. Kota Agoeng. Kota Pinang. Orania, Poelau Laut, Poelau Tello van Rensselaer, Sibajak Simon Bolivar. Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Schevenlngen radio bedragen de totale kosten 44 cents per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Davis' terugkeer. De Amerik. staatssecretaris van buiten- landsche zaken. Huil, heeft, in verband met het vertrek van Norman Davls uit Genève verklaard dat Amerika bereid ls. Davis weer naar Genève te zenden, zoo dra de stand van zaken de aanwezigheid van den vertegenwoordiger der Vereenigde Staten rechtvaardigt. Huil wees er met klem op, dat de te rugkeer van Norman Davls slechts van deze voorwaarde afhangt en niet van de politieke problemen ln Europa. Litwlnof heeft gisteren te Parijs het bezoek aan Paul Boncour gebracht. DUITSCHLAND. Geen Nazi-propaganda hl het buitenland. Hitler heeft onlangs den Amenk jour nalist Wiegand ontvangen. Als zeer ge wichtig wordt gemeld, dat de Fuehrer naar voren bracht, dat hij aan de partijgenoo- ten in het buitenland ten strengste ver- oiedt, nat.-socialistische propaganda te voeren. Het noodzakelijke gevolg van een derge lijke propaganda is het in gevaar brengen der vriendschappelijke betrekkingen van het buitenland met Dultschland, aan wier behoud de Duitsche regeering het grootste belang hecht. Hij, de leider, zal er niet voor terugdeinzen zonder pardon te straf fen met uitsluiting uit de partij. De Amerikaansche pers stelt vast, dat het interview indruk heeft gemaakt. Het ls juist op tijd gekomen, nadat bekend was geworden, dat het Congreslid Tick- stein materiaal wil overleggen over de beweerde nationaal-soclalistische propa ganda in de V. S. De arbeidsgemeenschap van katholieke Duitschers publiceert een verkiezingsop- roep. waarin o.a. staat dat als dank voor het feit, dat Adolf Hitler de eer van de Duitsche natie heeft hersteld, het Duit sche volk op 12 November zich onvoor waardelijk achter de regeering behoort te scharen. Alle katholieken moeten, met terzijde schuiving van kleingeestigheden, blijk geven dat het hun duidelijk is waar het in dezen om gaat. De oproep is on derteekend door vice-kanseller von Papen. ENGELAND. Gemeenteraadsverkiezingen Tegen Gandhi. Heden worden in meer dan 300 steden in Engeland en Wales gemeenteraadsver kiezingen gehouden. Bij de vorige verkiezingen, drie jaar ge leden. hebben de conservatieven 112 zetels gewonnen. Labour hoopt op herstel! Het verzet, dat reeds langen tijd smeulde in de Indische Congrespartij heeft Zater dag vasten vorm aangenomen, toen een groot deel van de rechterzijde der partij zich afscheidde en een nieuwe groep vormde, de Democratische Swaradzji-partij geheeten. De leider der nieuwe beweging, Dzjamnadas Mehta, noemde de stichting noodig voor de belangen van 't land; men is tot de conclusie gekomen, dat Gandhi en democratie, niet kunnen samen gaan. Hij somde een aantal gevallen op, waarin Gandhi's fouten en zulver-persoonlijke leiding de offers der Indiërs nutteloos had den gemaakt en stelde de vraag wat de strijd voor de vrijheid te maken heeft met vasten in een paleis. De nieuwe partij zal hetzelfde pro gramma nastreven als de Congrespartij volledige onafhankelijkheid doch zonder Gandhi. PALESTINA. Boodschap van sir Cunliffc Lister. In een boodschap, welke de Engeische minister van Koloniën. Sir Philip Cun- liffe Lister. aan den Engelschen Hoogen Commissaris gericht heeft bij gelegenheid van de opening van de havan van Haifa, heeft hij naar aanleiding van de onlus ten van de laatste dagen gezegd; „De plechtigheid van vandaag wordt over schaduwd door de betreurenswaardige ordeverstoringen, welke hebben plaat-s gehad. Ik wil zeer duidelijk tot het volk van Palestina spreken Dertien jaar ge leden heeft Engeland het mandaat over Palestina aanvaard. Het mandaat brengt duidelijke verplichtingen tegenover de Arabieren en Joden mee Die plicht zal volledig en getrouwelijk vervuld worden, zonder vrees of gunstbetoon Onder het mandaat behoort de verplichting, om in Palestina de vestiging te bevorderen van een nationaal tehuis voor het Joodsche volk. Maar tegelijkertijd bestaat er de eveneens bepaalde verplichting, om de rechten van alle inwoners van Palestina te waarborgen. Beide verplichtingen zul len zoo nauwkeurig mogelijk in acht ge nomen worden. Het zal het duurzame doel van de Engeische politiek zijn het welzijn van heel Palestina te bevorderen. Er zijn thans plannen in bewerking, waaraan de hooge commissaris een groot persoonlijk aandeel gehad heeft, die al len klassen van de gemeenschap mate rieel ten goede zullen komen. Dat werk zal worden voortgezet Maar er ls boven alles de plicht, wet en orde te handhaven Ook dezen plicht zal ten eenenmale wor den vervuld. Ik wensch hier den lof te herhalen, welken Ik reeds aan alle ran gen van de politie gebracht heb, voor de wijze, waarop zij haar plicht vervuld heeft. Palestina is gelukkig op dit oogenbllk een hoogen commissaris te hebben, die de belangen van het land toegewijd ts, ieder een Ln Palestina in zijn hart kent en oyaal en rechtvaardig is. Hij heef! het volledige vertrouwen van Zr. Ms. regee ring en ik doe een beroep op allen, die van goertpn wil zijn om hem hun steun en medewerking te verleenen bij zijn werk voor het algemeen welzijn." TSJECHO-SLOW AKI JE. Verklaring van Benesj. De minister van buitenlandsche zaken, dr. Benesj, heeft in Kamer en Senaat een exposé gegeven, waarin hij in hoofdzaak de nieuwe fase ln de Europeesche pohtiek behandelde, welke met de Duitsche revo lutie Is begonnen, en waarin hij zich met de economische crisis ln midden-Europa bezig hield: Het fanatieke elan, aldus Benesj, waar mede de nieuwe Duitsche regeering sinds 5 Maart is begonnen, een koortsachtige activiteit fn binnen- en buitenlandsche politiek te ontwikkelen, schiep een atmos feer van wantrouwen en vrees, waarbij men zich het program der nationaal- sociaiisten van 1930 en de pan-germanistl- sche denkbeelden van Hitler's boek „Mein Kampf" voor oogen stelde. Dit wantrou wen nam nog toe, toen het geheele overige Europa ln zekere verschijnselen in Dultsch land ernstige revolutionaire uitingen meende te zien. waarvan geen mensch wist, waartoe zij zouden lelden en toen het verluidde, dat Dultschland zich weer bewapende. In het besluit van Duitschland om Ge nève te verlaten ziet Benesj een terzijde stelling van het verdrag van Versailles en een bij voorbaat verwerpen van elk voor stel of plan. waarbij Duitschland niet de zelfde rechten zou krijgen als andere groote mogendheden. Dit besluit, tesamen met de revolutie zelve, zal een geleidelijke wijziging van de geheele Europeesche politiek en een ern stige crisis van den Volkenbond tenge volge hebben. Het langzame proces, dat naar een evenwicht tusschen overwinnaars en overwonnenen zocht, en een nieuwe organiseering der staten beoogde, is onder broken. In idealen en oogmerken verschilde het Duitschland van Stresemann wel niet zoo veel van het Duitschland van heden, wan neer men daarbij het pan-germanisme tet grondslag van vergelijking neemt, doch oe methode van het Duitschland van Strese mann is het Duitschland van heden te langzaam. Het nationale doel tracht men nu met radicale middelen sneller te be reiken. Zoo gevoelden de andere staten zich on aangenaam verrast. Zij wijzigden hun politieken koers en daar verder de Duit sche revolutie uitging van principes, die lijnrecht stonden tegenover die van den Volkenbond en de Ontwapeningsconferen tie, kon een conflict met beide laatsten niet uitblijven. Daarom is het ook van zoo ernstigen aard. Het wordt niet begrensd door een paar bepaalde desiderata betref fende ontwapening en bewapening, want zoodra deze kwesties op een voor Duitsch land bevredigende wijze zullen zijn gere geld, zal men voor een nieuw probleem, dat der betrekkingen tusschen Duitsch land en den Volkenbond komen te staan. Men zou stellig niet nalaten, aan de be voegdheden van den Volkenbond te gaan tornen, evenals aan zijn wijze ''an on- bouw. Dit zou dan een nieuw geschil <-m de rechtsgelijkheid van volken en sta'en in den Volkenbond beteekenen. daar ze kere groote mogendheden, die vinden, dat de kleine staten in den bond een te sterke positie hebben, zeker van de gelegenheid gebruik zouden maken, om zich gehoor te verschaffen. De kleinere staten zouden daarbij gemakkelijk het gelag kunnen betalen. Benesj blijft intusschen in de conferen tie het eenige internationale forum zien, dat de ontwapeningskwestie op behoor lijke manier kan oplossen. Een besluit.dat niet door den Volkenbond, doch slechts in een bespreking van enkele staten is genomen, zou hij ook niet als bindend kunnen erkennen. De Duitsche revolutie heeft een nieuwe groepeering der krachten tengevolge ge had. Er is een nieuwe politieke constel latie ontstaan en met het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, waarin Benesj intusschen nog geen oorzaak voor een catastrofe ziet, zullen de veranderin gen nog grooter worden. Geheel zonder voordeelen is dit alles ook al weer niet. Men heeft nu meer inzicht in den werkeliiken toestand gekregen. De politiek van een aantal staten zal scherper worden omlijnd en ook ten aanzien van de betrekkingen tusschen den Volkenbond en de groote mogendheden zal het inzicht beter worden. De diplomatieke conflicten van de naaste toekomst zullen ons den Volkenbond in een nog grooter crisis ach terlaten, waarin hij zijn bestaan verliest, of hij zal deze doorstaan en krachtiger dan voorheen ziin taak hervatten. Behalve dat de omzetting van pla- .en in daden onder den indruk der ernstige gebeurtenissen sneller zal gaan dan aan vankelijk bedoeld was. zal de gedachte, welke aan de buitenlandsche politiek van Tsjecho-Slowaklje thans reeds vijftien jaren ten grondslag ligt, niet worden ge wijzigd. VEREENIGDE STATEN. Ford geeft toe. Henri Ford ls geweken voor de waar schuwing. die hem op 27 October door Johnson is gegeven: de Kamer van Koop handel voor de automobielindustrie heeft een mededecllng van Ford ontvangen, dat hij op 6 of 7 November het rapport zal indienen over de loonen en werkuren dat door de code voor de automobielindustrie is voorgeschreven. UIT HET VERRE OOSTEN. Araki's conferentie-idee China wil een luchtvloot. De Japansche minister van oorlog, gene raal Arakl, die teruggekeerd ls van de groote militaire manoeuvres te Foekioe, heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat zijn voorstel, een internatio nale vredesconferentie te Tokio bijeen te roepen, blijkbaar opzien heeft gebaard Hij is van meening dat Japan een dui delijker houding ln buitenlandsche poli tieke aangelegenheden moet innemen door de politiek van gereserveerdheid op te geven. Arakl voegde hieraan toe dat voor Japan vele mogelijkheden bestaan indien de mogendheden mochten weigeren de uitnoodigingen voor een internationale conferentie aan te nemen. DIMITROFF WEER VERWIJDERD. Waarschijnlijk in verband met het sen- sationeele begin van de zitting van gis teren was de zittingzaal hedenmorgen bij de opening van de zitting weer geheel ge vuld. Ook vanmorgen heeft de sensatie niet ontbroken, want opnieuw heeft de president het noodig geoordeeld den Bul- gaarschen beklaagde Dimltroff van het bijwonen van de zitting van heden uit te sluiten, en wel voornamelijk naar aanlei ding van de in de zitting van gisteren door Dimitroff gemaakte opmerkingen. Na opening van de zitting deelt dt Se naatspresident, Dr. Bünger, mede. dat vol gens het stenogram van de zitting van gisteren Dimltroff het volgende heeft ge zegd: „De kring der getuigen charge tegen ons, communistische beklaagden, ls thans met deze getuige (dit sloeg op den ge tuige Lebermann) gesloten. Hij begon met Rijksdagafgevaardigden der Nationaal- Socialistische Partij, toen kwamen Na- tionaal-Socialistische journalisten en hij eindigt met een dief.' Dr. Bünger vervolgde: „Deze uitlating heb ik gisteren niet gehoord, ook mijn bijzitters niet. Ik heb slechts het Pcgin gehoord, anders had ik vanzelfsprekend op de scherpste wijze ingegrepen, want deze uitlating is weer een ongehoorde brutaliteit. Zij toont dat beklaadge Diml troff nog korter moet worden gehouden. Ik zal deze uitlating bij het verdere ver hoor van dezen beklaagden in herinne ring houden. De oorzaak waardoor ik deze woorden niet heb verstaan is, dat Dimi troff zooals gewoonlijk, niet ophoudt met spreken als ik begin. Ik voeg daaraan toe, de eisch aan Dimitroff, onder alle om standigheden het spreken te staken, wanneer ik spreek en ook niet verder te spreken wanneer ik hem het woord heb ontnomen." Dimitroff: „Mijnheer de president President: „Ik geef u thans het woord niet." Dimitroff: „De Voelkische Beobachler" kan tevreden zijn President: (na een kort bespreking met de overige leden van den Senaat) „In verband met mijn opmerking van zooeven wordt U voor de zitting van van daag uitgesloten." Alvorens Dimltroff wordt weggeleid pakt hij vrij langzaam zijn verschillende stukken bijeen en rekt den tijd, waarvan hij gebruik maakt om in felle woorden te protesteeren tegen het besluit van den Senaat, waarna hij hoonend de zaal ver liet. Ook de procureur-generaal, Dr. Wer ner verklaart, dat hij Dimitroff's uitla ting gisteren niet heeft verstaan, anders zou hij den president onmiddellijk erop gewezen hebben. Als eerste getuige wordt gehoord de re cherche-beambte Karl Spietz, uit Beilijn- Lichtenberg, die op 28 Februari opdracht had Torgler 's ochtend vroeg in diens woning te arresteeren. Op zijn bellen was de deur pas na 2 a 3 minuten door Me vrouw Torgler geopend. Op de vraag waar haar man was verklaarde zij, dat hl) In de provincie op reis was. De gezochte was echter in werkelijkheid thuis. Getuige was van 6 uur tot 11 uur 's ochtends in zijn woning. Toen tegen 8 uur de telefoon ging, sprong hij toe en hoorde dat een vrou wenstem, Mevr. Torgler iets van een bij eenkomst zei. Mevr. Torgler antwoordde, dat zij onverwacht bezoek had gekiegen en thans geen afspraken kon maken. Mevr. Torgler had tegen getuige Spietz gezegd, dat een vriendin had opgebeld. Te gen 10 uur ging de telefoon opnieuw. Mevr. Torgler ging naar het toestel en zei: „De visite is er nog steeds. Ik kan niet komen". Torgler merkte naar aanleiding hiervan op. dat hij in de week voor de Rijksdag- verkiezingen van 5 Maart op een aantal vergaderingen zou spreken en ln de eerste helft van de week beloofd had te zullen spreken op 2 vergaderingen in Saksen, op den bedoelden dag hadden 2 vrouwen zijn huis opg-ebeld en wel mevr. Kuenne en mevr. Kasper. Toen hij mevr. Kuehne te Pankow verliet had hij haar een pond kof fie en 100 mark gegeven. met het verzoek dit aan zijn vrouw te willen geven omdat het tegen het einde van de maand was. Hy had toen al de bedoeling gehad zich bij de politie te melden en had het ver moeden, dat hij dientengevolge de komen de dagen niet in staat zou zijn het zelf te overhandigen. President: „Waarom heeft uw vrouw dan verklaard, dat u op reis was?" Torgler: „Ik wist Maandagochtend, toen ik van huls ging, nog niet waar en wan neer Ik op vergadering zou spreken. Ik heb daar in gezegd: „Het is mogelijk, dat ik pas Woensdagochtend terugkom." President: „Dat had U toch al In Leipzig kunnen vertellen." Torgler: „Er is toen slechts zeer terloops door den procureur-generaal over ge sproken." Dr. Sack: „Ik ben het geweest, die den beklaagde heb gezegd: „Wacht daarmee tot den procureur-generaal erop terug komt, want hij zal het bij zijn bewijsvoe ring gebruiken. „Ik wilde de zaak nauw keurig aan de orde stellen, als het zoo ver was." De procureur-generaal, dr. Wemer zegt tegen Torgler, dat hij het opvallend vindt, dat Torgler's 's avonds zijn vrouw niet zelf heeft opgebeld en dat hij het den volgen den ochtend mevr. Kuehne heeft laten doen." Torgler: „Ik heb al In Leipzig gezegd, dat ik 's ochtends te ongeveer half tien heb De Chineesche regeering heeft krachtige maatregelen genomen voor het oprichten van een Chineesche-luchtvloot. Twaalf bekende Amerikaansche piloten, onder leiding van kolonel Jouett, zijn dooi de regeering geëngageerd om de organi satie op zich te nemen De meeste dezer piloten zullen in de centrale luchtvaartschool te Hangchow jonge Chlneezen tot piloten opleiden. Bin nen acht maanden zal deze school 50 Chi neesche piloten afleveren, die elk meer dan 180 vlieguren gehad zullen hebben. De bekende Italiaansche aviateur, luite nant Mario de Bemardl, heeft het verzoek ontvangen om toezicht te houden op het trainen der Chineesche piloten. De Chineesche luchtvaart-maatschappij zal even buiten Sanghai een groot vlieg veld aanleggen, waal-van de kosten op IV- millioen gulden geschat worden. Dit vlieg veld zal waarschijnlijk binnen 2 of 3 Jaar gereed zijn. opgebeld en haar heb medegedMi naar de politie zou gaan." Dr. Werner„Dan was toch f» aan mevr. Kuehne om uw vroin schuwen tamelijk overbodig. att toch eenvoudig geweest, uw v; 's nachts op te bellen." Torgler: „Ik heb mevr. verzocht mijn vrouw te wt doch slechts haar de koffie en geven. Ik had er reeds den vorE' bij Stavlcki over gedacht, naar j, te gaan om naar aanleiding van di' ten in de kranten over mijn med( held bij de brandstichting ophtl geven. Ik wilde eerst echter afwc het werkelijk waar was, wat (je had gezega, dat Telegraphen ij Wolff zulke berichten verspreidden" geen enkele dringende reden g, vrouw 's nachts onnoodig wakker ti| en haar door deze mededeeling onn maken. Dat kon ook den volgen gen gebeuren." Torgler's verdediger, dr. Sack, mevr. Torgler, mevr. Kuehne, mevr" en een kleermaker Effner te Torgler heeft 5 gesprekken gevoerd." gesprek met Oehme had hij g( over de persberichten en nogmi klaard, dat zij onjuist waren, en nemen te kennen gegeven zich bij de politie te melden. Bij dt maker Effner had hij gesproken regeerings-assessor Schneppel, wies" zelfde gezegd had. In een gesprek Rosenfeld had Torgler den adv: zocht, met hem mee te gaan politie-praesidium. Voorts had vrouw opgebeld en haar de zooei noemde mededeeling gedaan. had hij mevr. Rese getelefoneerd mededeeling gedaan van zijn ge: met Schneppel. Oehme en Ros haar eveneens gezegd, dat hij politie ging. Dr. Sack stelt dan een geuniformde Schupo-beambte, zicht in de woning van Torgler hli getuige Spietz eenigen tijd in den was. eveneens te hooren De voorzitter zegt tegen Torgler, niet duidelijk is, waarom hij in Lelp althans heeft gezegd, hoe zijn vromi kwam den politie-beambte te zegn haar man zich in de provincie Torgler antwoordt hierop zich slee kunnen herinneren zijn vrouw te gezegd, dat hij pas Woensdag tei zijn. Er wordt dan voldaan aan het van dr. Sack en mevr. Torgler. di lijks het proces op de publieke bijwoont, wordt opgeroepen om e klaring af te leggen. Zij verklaart daartoe bereid, en wordt niet beeedip De president vraagt haar, wie h: ochtend hebben opgebeld. Mevr. Torgler: „Het eerste gesi van mevr. Kasper, die wilde weten man thuis was. Ik antwoordde ontli Mevr. Kasper vertelde verder: voor. bil mij was vanmorgen al bi vroegte de politie." Ik antwoordde „Ik heb or het oogenblik hetze/: zoek." Zij vertelde verder: Willi; arresteerd". Indien ik mijn man i: spreken moest ik hem zeggen, moest probeeren daar iets aan Tegen 9 uur werd ik opgebeld do Kuehne, die mij vertelde, dat h: gearresteerd was. Ook haar ants: dat ik op het oogenblik hetzelfde had. Mevr. Kuehne vroeg mij ol: kon ontmoeten, doch ik verklari dit onmogelijk was. Toen mijn e optelde was de politie al weg. De ten waren hoogstens tot half Ui thuis." De rechercheur Spietz houdt dat hij tot ongeveer half 11 ai' Schupo-assistent in de woning ns Ier is geweest en dat al dien tüdjs Torgler is opgebeld. Voorts ver'ö) dat mevr. Torgler voor de telefoon van „plotseling bezoek" en niet ts" zelfde bezoek" heeft gesproken, aar hij een dergelijke uitdrukking zou 1 beschouwd als betrekking hebbend politie en dus niet zou hebben toef Mevr. Torgler verklaart verder, den teambte heeft verteld, dat hai niet thuis was en dat zij geloofde d man haar gezegd had dat hij na3r nitz zou gaan. Toen hij Maandag:*'-' weg ging had hij haar gezegd, tjr waarschijnlijk pas Woensdag zou 1 komen. President: „Wanneer heeft uw opcebeld?" Mevr. Torgler: „Tusschen nau kwart voor 10. De politie was ju'st u- Hi; deelde mij mede dat hij naar W tie-presidium zou gaan. Ik verzot» niet alleen te gaan en mij na auw resultaat te laten weten. Later heel1 de advocaat Rosenfeld oogebe'd o medegedeeld, dat men mijn riohj' politie-presidium heeft gehouden brand in den Rijksdag had ik P1S tends gehoord. Toen mevr. Kasper s de wist ik er nog niets van." De procureur-generaal. Dr wj ..Heeft uw man u achteraf niet ■»-, deeld, dat hij dien nacht niet now was gekomen, omdat hij het vein™ in een andere woning te blijven- Mevr. Torgler„Dat heeft hij daan. Hij heeft mij slechts medeg- dat bij bij Kuehne had gelogeerd, niet waarom." Dr. Wemer: „Uw zoon heeft commissie van onderzoek te Lo"° klaard, dat zijn vader hem later heeft, dat Kuehne en hij niet-na® woningen wilden terugkeeren Als ji daarvan op de hoogte was. kan u" aannemen, dat u het ook wist Mevr. Torgler: „Mevr. Kuehne n« gezegd, dat mijn man er heelt 8» omdat het te laat was geworden. Torgler valt op zeer heftigen - dat hij niet begrijpt, waarom oe^, reur-generaal nogmaals een je' ervan wenscht te hebben hoe het m--f ls, dat zijn vrienden bezorgd wart zijn leven. „„idU De president verzoekt Torgler nie fouten van Dimltrof te vervalleP kellik te blijven. Vervolgens wordt de recherche", Hohmann uit Berlijn-Weissen. hoord. die den Commun'stischen secretaris. Otto Kuehne. heeft 11 teerd. Na de arrestatie liep hu

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2