J DINSDAG 31 OCTOBER 1933 No. 22582 mer bestaat uit VIER Blade* f EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. J Hooglandsche Kerk is gisteravond fe de Evang. Maatschappij in een dienst de 450ste geboortedag grooten kerkhervormer Maarten herdacht. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. een-. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: ner regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentlëD 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën Sfpnd bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Jfn maximum aantal woorden vaD 30. »o volgens postrecht Voor eventueele' opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT,:] Voor Lelden per 3 maanden 1.2:35; per week f. 0.11 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. herdenking luthers geboortedag. de Evangelische Maatschappij. Riemens voerde als eerste spreker, [op de gebruikelijke wijze was ge- woord. >n met er op te wijzen dat van daal stil zal gestaan worden bij ortedag van den grooten geloofs- ns leven een leven van opbouw it. Spr. zette voorts uiteen dat het strijd om het Evangelie is gegaan arbeid en waarheid. Belijdenis van lig evangelie is hierbij ook Luthers teaal gebleven. kort maar met nadruk wees spr. op de verkeerde veronderstelling, [er vaak bij Protestanten gevonden, 1 Evang. Mij bedoelt hatelijk te zijn andersdenkenden. geenszins het geval, doch zij wil jetuigen van de dwalingen, die bij i gevonden worden en die zij door ledheid heeft mogen opmerken, rijende spr. voerde dr. J. F. Beerens recht het woord, die begon met op tel, dat vooral in dezen tijd ge wordt om leiding. De problemen nieren zich met den dag en men r niet meer uit te komen. Velen ■de schuld hiervan aan de regeering, ^democratie. Men roept om een ster- om een Mussolini of Hitier. Spr. er zoo gesproken wordt. Eén reet een volk te leiden één Paulus B00 schepelingen op te beuren, één pd heeft de verlossing teweeg ge- voor een geheele menschenwereld. dienen wij echter weer op te pas- een sterke man wordt zoo gauw en met dezen man komt zoo gauw ïrikbewind. Het gezag wordt dan door de macht. I een leider zien wij ook in en nog [ten dage voor ons Maarten Luther, lerke man niet lichamelijk, maar die kt heeft over een geweldige geestes- die nog onze bewondering af- fca groote geesteskracht getuigde ook Tad van den 31en October, toen hij [stellingen aansloeg, niet beseffende [gevolgen dat hebben zou. Een sterke 'Was hij toen hij 10 Dec. 1520 de ban ds het vuur wierp met de woorden ■t ?ij den heiligen God bedroefd hebt Ire u het vuur". Een sterke man op peg naar Worms. Een sterke man ais iaat voor den Rijksdag en als hij o.a. Bord: „Mijn geweten is in Gods woord •sen Ik kan ik wil niet herroepen, [sta ik ik kan niet anders. God helpe 1 In dit al. en nog uit andere voor- pen, zien wij den sterken man, den ■sheld Maarten Luther. J bron, aldus dr. Beerens. van zijn git was, enkel en alleen uit zijn on- Taar Godsvertrouwen, uit zijn kinder geloof. geloof maakte hem sterk en hij jje Zijn stem die ook tot hem zeide lie genade is U genoeg en Mijne kracht in zwakheid volbracht". Met het Gods voelde hij zich sterk hetgeen look zelf getuigde toen hij zei: „wij p|n alles missen behalve het Woord Bod Daarom is ook zijn eerste werk doen Wartburg geweest, de Bijbel te •au en te brengen aan het Duitsche di' zijn eene wapen, het andere van Luther was het gebed, hetgeen sPr. op treffende wijze nog nader aangetoond. Dok onze tijd vraagt op alle gebied om ,??arinen en vrouwen. Wij moeten »e tijden doormaken en vele krachten no°dtg hebben zoowel op maat- ■PPeiij.. als op geestelijk gebied. Be- in dezen zwaren tijd naar ?n kkti wij ons verdiepen in vetïs Van ^°d en ons oefenen in ie? et dan worden ook wij zooals sterke mannen en vrouwen, zwak maar sterk in het geloof. Dan ™?en met een Luther: Krutr s macht begeeren wij." roers D van Sassenheim sprak het „it"?aF,bU hij herinnerde aan de da ha- 11 er hierbij op wijzende, ■£- "T' Kerk met zijn 34% achter- Be„-",aan- vergeleken bij vijftig jaar ■Ken u vi zullen ons hierop K," ^'""eii Wij zullen geen twis- Bta 7Vai- I s dienen te zijn voor de var, e i1 d Wij moeten uit het :ht verzam weer sruicen, delven, weer te Ook het geloof dienen ■hebben meer dan tot n0B HÖot hebSn jn' ;t 11 zullen wij terug D samenkom ?n gaat het soei. CTfemm' dl* met solozang van ^^ten met !hü?e werd opgeluisterd, werd door den e 21n?en van het Luther- dit Ued ingeleid met een varlati€ GOUDEN DOCTORAAT. Vrijdag 3 November a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat dr. R. J. van der Wal, thans woonachtig te Den Haag, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschap. o AFSCHEID VAN DE HEEREN GROOT EN HOOGKAMER. Als ambtenaren aan het station alhier. Hedenmorgen heeft in de 3e klasse wachtkamer van het station alhier het afscheid plaats gehad van den stations beambte J. Groot en den onder-lading- meester B. Hoogkamer, die beiden met ingang van 1 Nov. eervo] uit den dienst der N.S zijn ontslagen. De eenvoudige plechtigheid werd bijgewoond door allen, die op dit moment uit den dienst konden worden gemist. De scheidende beambten werden toegesproken door den stations chef den heer J. F. van Druten, die er op wees, dat er tusschen den tijd van komen en gaan de vele jaren liggen, waar in men werkt aan de taak die aan iedereen is opgelegd. Het komt er niet op aan van welken aard die taak is. Het gaat er maar om hoe men die taak volbrengt. Spr. wilde geen pluimstrijkende woorden gebruiken Groot en Hoogkamer zijn best zelf in staat om hun leven te overzien en te con- stateeren wat zij er van gemaakt hebben. Tenslotte bood spr. namens het perso neel als bewijs van vriendschap en waar deering aan beiden fraaie geschenken aan, vergezeld van een album met de namen der gevers. De heer Groot ontving een etui met por tefeuille, sigarenkoker en portemonnaie en een vulpen, de heer Hoogkamer een dressoir. De echtgenooten van de schei denden ontvingen bloemen. Zoowel de heer Groot als de heer Hoog kamer zegden met enkele woorden voor de hartelijke huldiging dank, waarna alle aanwezigen hen persoonlijk de hand ten afscheid drukten. o DE STRIJD TEGEN HET FASCISME. Rede van den heer J. W. Matthijssen. In een gisteravond in de Stadsgehoor zaal door de plaatselijke af deeling der S.D.A.p. en den L.B.B. georganiseerde ver gadering heeft de heer J. W. Matthijssen gesproken over het fascisme. De druk be zochte vergadering niet alleen waren de balcons geheel gevuld, maar tevens moes ten velen zich nog met een staanplaats tevreden stellen werd met een kort woord geopend door dr. Van Eek, die zijn vreugde uitte over de groote opkomst, er op wijzend dat voor eenige jaren een ver gadering, geheel gewijd aan den strijd tegen het fascisme volkomen mislukt zou zijn. Te grooter is deze vreugde, gezien den groei van het fascisme in ons land, duidelijk merkbaar aan de verschillende regeeringsmaatregelen. Nog is er geen reden tot wanhoop; pal staande zal de moderne Nederlandsche arbeidersbeweging tegen het fascisme stand kunnen houden; men dient echter den vijand te kennen en op zijn hoede te zijn. Na hulde te hebben gebracht aan den plaatselijken raad voor de groote belang stelling, welke voor deze vergadering is gewekt, stelde spr. de vraag: „Wat is fascisme". Omtrent de bedoeling zegt het woord fascisme afgeleid van het Ita- liaansche fascio groepen van oud-strij ders niets. Aanvankelijk sterk anti kapitalistisch gingen de groepen over in den dienst der bourgeoisie en keerden zich tegen de arbeiders. Na twee jaren geleefd te hebben van critiek, kreeg het fascisme een eigen program; de critiek was be doeld om de strijd-organisaties te ver zwakken. Evenzoo doen thans Baars c.s. in Holland en de Vrijdag gelanceerde uitla ting over cumulatie van salarissen in de S.D.A.P. is dan ook grove laster! Maan denlang hebben de leiders der arbeiders beweging in Italië in 1914 gestreden voor de neutraliteit van Italië. Kort voor de oorlogsverklaring bezweek een der leiders en hoofdredacteur van het partij-orgaan „Avanti". Mussolini, die oogenblikkelijk werd afgezet en spoedig uit de partij werd gebannen. Uit wraak voor deze nederlaag volgde de vervolging der arbeiders. Toen Italië als een bankroetier uit den oorlog kwam met een groote schuld en een on gedekte begrooting, werkte de bankbiliet- tenpers dag en nacht, met als gevolg dat de lire steeds in waarde daalde en de prijzen stegen. Als belooning voor haar offers kreeg Italië enkele Alpentoppen. Hoezeer de arbeiderspartij gelijk had ge had, bleek toen duidelijk en haar ledental nam hand over hand toe. Waar de Ita- liaansche arbeiderspartij was aangesloten bij de derde internationale, zag zij haar heil in een revolutie en als in zoovele an dere landen, werd de communistische po ging onderdrukt en breidde de reactie zich uit. Twee jaren lang werd de danig ver zwakte arbeidersbeweging door de fascio in dienst der bourgeoisie geterroriseerd. Aan de hand van de pogingen in andere landen teekende spr. duidelijk waarom de revolutie met geweld der arbeiders steeds mislukte. Lenin. de oracticus. die In de toekomst steeds na Marx zal worden genoemd, voorzag de mislukking der Italiaansche poging op het oogenblik dat hij haar vernam Landen zonder de middelen zich zelf te voeden kunnen dan ook slechts langs evolutionairen weg in den socialis tische!! staat worden omgezet De andere landen waren er na den oor log nog niet zóó wanhopig aan toe als Italië en konden den stoot weerstaan. Toen Mussolini aan het bewind kwam, had hij nog geen program. Amerika gaf het voorbeeld en schonk Italië 6/7 der schulden, Engeland volgde en schonk 7/8 en de Italiaansche bourgeoisie werd ge dwongen de staatsschuldpapieren aan den staat te schenken. Sindsdien is hier en daar de lof veranderd in critiek. die zich niet meer laat overbluffen door grootsch opgezette campagnes als Noordpoolexpedi ties en vlieg tuig toch ten en gros, maar zich afvraagt wat wordt er in Italië verdiend. De officieele loonen zijn de laagste van Europa wat de koopkracht beteekent de officieuse zijn nóg lager. Uitvoerig be schreef spr vervolgens de werking en sa menstelling der corporaties, er op wijzend dat aoor Troelstra enkele jaren voor Mus solini de corporatieve staat is aangeduid. In den overgang van den kapitalistische!! naar den socialistischen staat, dus als de arbeidersbeweging en de bezittende klasse in kracht tegen elkaar opwegen is de cor poratieve staal onder bepaalde omstandig heden misschien de beste. In Italië is Mus solini de baas, verkiezingen en parlement zijn paskwillen in het land van de orde en het gezag aldus spr. Het Nationaal Socialisme in Duitschlana is het laatste fascistische verschijnsel in Europa. Het is géén socialisme, dat bestre den wordt, en wordt betaald en gesteund door de groot-industrie. Hugenberg, de vertegenwoordiger der industrie is thans reeds opzij gedrongen. In Nederland zijn dcminé's enz. fascist, de industrieelen zijn echter te verstandig. Tot 1 Mei 1934 zijn alle Duitsche banken gedwongen maande lijks schatkistbiljetten contant te koopen. papieren ciie nooit rente zullen geven; het geld dient om de feesten enz. te betalen. Nationaal is het ook niet. nationalistisch wel en het Duitsche volk zal aan den Spits der volkeren moeten komen te staan met inbegrip van Nederland, Denemarken enz. Van Von Bismarck af is het Duitsche volk in den grooten strijd tegen Frankrijk op gevoed. Hierin niet alleen, maar ook in de crisis lag de vruchtbare bodem voor Hit ler's propaganda. Het sterke gezag is met Hitier gekomen, de welvaart niet. Evenals in Italië hebben de meeste arbeiders tot den laatsten dag stand gehouden tegen het fascisme; de onderlinge oneenigheid en de fouten en der socialisten, èn der communisten, hebben Hitier de overwin ning gegeven. Door het welvaartspeil te handhaven en niet anders dan noodge dwongen toe te geven; een te zijn in den strijd kunnen de Nederlandsche arbeiders voorkomen, dat de middenstand gedreven wordt naar het pauperisme en het fascis me cproept en ter overwinning voert. Als eenige debater trad de heer J. van Weizen op. die deze gelegenheid aangreep nogmaals de deugden van het communis me boven het socialisme te vermelden en na heel veel omhaal van woorden, ten slotte over den strijd tegen het fascisme het punt van een eventueel debat hetzelfde zeide als de heer Matthyssen. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. De eerste club-avond. De eerste club-avond in het nieuwe radio-seizoen werd verzorgd door de N.V. „Tungsram". De voorzitter sprak een kort welkomst woord, in 't bijzonder tot den spreker van dezen avond, den heer W. A. A. Grul, technisch leider der Tungsram, den hem assisteerenden techniker, den heer Kranen en den vertegenwoordiger voor Zuid-Hol land, den heer Bijning. Voor een „uitverkocht huis" begon spr. zijn causerie over: „de constructie der moderne lampen", in 't bijzonder de Tungsram-radiolampen en behandelde daarbij eerst de diverse verbeteringen. Hij wees hierbij in 't bijzonder op de "vervan ging der koperen stroomtoevoerdraden door platina-draden, de verbeterde rooster- constructie bij de hoogfrequnt-lamp waar bij de zeer lange roosterdraad is vervan gen door een groot aantal korte draadjes, gelast op een stevige chassis en den nieuwen ballonvorm, het z.g. dom-type, met de daaraan verbonden voordeelen. Daarna besprak de heer Grul de nieuwe typen lampen afzonderlijk. Vermeld mogen hierbij worden de nieuwe hoogfrequent- penthode, waarin een derde rooster is aangebracht, het z.g.n. vangrooster. waar door o.a. de selectiviteit zeer gunstig wordt beïnvloed; de diode-tetrode lamp, waarbij twee onafhankelijke systemen in één bal lon verwerkt zijn met een zeer goede scheiding der hoog- en laagfrequente tril lingen en eindelijk nog het nieuwe type 9 watt penthode eindlamp. Al deze veran deringen werden duidelijk gedemonstreerd met behulp van een aantal, van den bal lon ontdane, oude en nieuwe lampen De heer Grul besloot zijn interessante causerie met een demonstratie van enkele lampen in een normalen drielamps-ont- vanger. De geluidskwaliteit en -kwantiteit waren werkelijk opvallend. Met een harte lijk applaus beloonde de vergadering den spreker en zijn assistent voor den zeer ge slaagden avond, toen de voorzitter hen en „Tungsram" dank bracht voor het gebo- dene. Enkele nieuwe leden konden worden ge boekt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig doctoraal examen indologie de heer H. E. van Romondt (Den Haag): economisch docto raal examen indologie de heer J. H Haring (Voorburg) en voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren P. van der Linde (Oegstgeest). W Kampschuur (Den Haag) en H. J. Postel (Leiden). LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 13.649.73 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f. 2.237.11 aan den Gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteckening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven TUINIERS- EN BLOEMISTENVER. „D. E. V." De uitslagen van den tuintjeswedstrijd. De Tuiniers- en Bloemistenvereeniging „Door Eendracht Verbonden" hield even als voorgaande jaren een wedstrijd in het aanleggen en onderhouden van tuinen. Deze tuinen werden in den afgeloopen zomer driemaal gekeurd door een jury be staande uit de heeren E. Th. Witte, Jan Kriest Jzn. en Joh Jonker. De uitslag hiervan was, dat in de afdee- ling particulieren de eerste prijs werd toe gekend aan W J v. d. Berg tevens wissel- beker met 83 punten; 2e. C. G. J. Raduis 75 punten; W. F. Piket 2de met 70 pnt C. G. Smit 2de met 70 p Th. Buys 3de met 69 p.; H. Slechtenhcrst 4de met 65 p.; G. A. Brandt 4de met 61 p.; J. J. van der Reijden 4de met 60 p A. Went 5de met 58 p.; A. Lepelaar 5de met 58 p.; C. Lens 5de met 57 p.; J. Ph v d. Bosch 5de met 55 p.; H. v d Leek 5de met 55 p.; Th. Stikvoort 5de met 54 punten. Afd. vaklieden: H. Koome 1ste prijs te vens wisselbeker. 83 punten; M. Galjaard, 3de prijs met 66 p.; A. Kuivenhoven 4de prijs met 62 punten. In de gisteravond gehouden vergade ring werden door den eere-voorzitter den heer Jan Kriest Jzn. de prijzen uitgereikt. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Leidsche Gramofoonplaten Centrale, Steenstraat 35, Leiden; verhuren van gra mofoonplaten. Vennooten L. J. Liezenberg, Oegstgeest en H. J. Reyst, Leiden. Wijzigingen: N.V Exploitatie Maatschappij van On roerende Goederen „Oegstgeest", Sta tionsweg 18, Leiden. Uittredende commis sarissen mr. E. J M. H. Bolsius, Leiden en L. van der Laan, Leiden. Nieuwe commis sarissen G. E. van der Werff Jr., Amster dam; H. C. J. Kouwenhoven. Rijswijk en L. Prins, Wassenaar. N.V. Algemeene Bouwmaatschappij „Al- boma", Stationsweg 18, Leiden. Uittreden de commissarissen mr. E. J. M. H. Bolsius, Leiden en L. van der Laan, Leiden. Nieuwe commissarissen G. E van der Werff Jr, Amsterdam en B. C. van den Berg, Den Haag. C. Boekee en Zonen, Zoeterw. Singel 96, Leiden; bloembollenkweekerij en -handel. Uittredende eigenaar C. Boekee, Leiden, dd. 1 Mei 1933. Nieuwe eigenaar A. Boekee, Voorschoten. Coöp. Centrale Spaar- en Voorschotbank „Boaz" (filiaal), v. Mandersloostr. 184, Al phen a. d. Rijn; hoofdzetel Heerengracht 580, Amsterdam. Het bijkantoor te Alphen a. d. Rijn is opgeheven, dd. 25 Oct. 1933. Onze stadgenooten mej. C v. Kempen en zuster Bonosa (in de wereld mej. W. M. de Bakker) behaalden het getuigschrift voor spreekonderwijs van de Ver. voor Logopaedie en Pholatrie. Heden is een detachement van het 6e regiment veld-artillerie ter sterkte van 2 officieren, 8 onderofficieren en 25 korpo raals en kanonniers naar de Legerplaats tb Oldebroek vertrokken tot het houden van schietoefeningen m°t zwaar geschut. A.s. Zaterdagavond geeft de Leidsche Blindenbond in de Stadsgehoorzaal een cabaretavond, waarvan het batig saldo het blindenwerk ten goede komt. Medewerking wordt verleend door The Dutch Players onder leiding van Albert Gerritsen; de soubrette Fraulein Janetchen en de accordeon-bespelers Jan Horree en R. Pijnnaker. Naar men ons meldt zal de Jongens Padvindersgroep van het Leger des Heils in het gebouw Hooigracht 30a, een ten toonstelling met bazaar organiseeren, waarvan verschillende artikelen vervaar digd zijn door de padvinders zelf. De bazaar is geopend Woensdag 1 en Donderdag 2 November 's avonds van 7.30 tot 10 uur. Een bezoek aan deze avonden is zeer aan te bevelen. Bij de politie is een onbeheerd gevon den heerenrijwiel te bevragen. N.V. VER. ROTTERDAMSCH HOFSTAD-TOONEEL. Jeanne, tooneelspel in 3 bedrijven van Henri Duvernois. Het is een ietwat precair thema, dat be handeld wordt; de les, uit dit tooneelwerk te trekken, is immers: laat onder geen omstandigheden abortus plegen, het is een zonde, die zich wreektOp zeer decente wijze is dit gegeven echter uitge werkt en de les op zich zelf wordt op demonstratieve wijze proefondervindelijk BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot be stendiging voor 1934 van de tijdelijke op centen op de invoerrechten in Ned.-Indië. (Binnenland. 4e Blad). Vergadering van den Ned. Bond van Autobus-ondernemers; het tienjarig be staan herdacht. (Binnenland, 4e Blad). De Vrijdenkersvereniging JDc Dage raad" gerangschikt onder voor ambtenaren vei boden verenigingen. (Binnenland. 4o Blad). Notaris te Maarsen wegens verduistering gearresteerd. (Gemengd, 4e Blad). De muiterij op de „De Zeven Provin ciën"; de eerste groep muiters voor den rechter. Ge Blad). BUITENLAND. Norman Davis terug naar Amerika. (Buitenland 4e Blad). In Palestina wordt het rustiger. (Buiten land. 4e Blad). Voortzetting van het Rijksdagbrand- proces (4e en le Blad). Ontmoeting tusschen koning Boris van Bulgarije en koning Carol van Roemenië. (Buitenland, 4e Blad). bewezen. Jammer alleen, dat, waarom het eigenlijk gaat, soms ietwat verdrinkt in een teveel aan opvulsel, dat het geheel verzwakt. Romantiek moge men het noe men, het zij zoo, doch is de z.g. moderne wereld wel zoo vrij van romantiek, als men het wel eens wil voorstellen? Wij gelooven het niet en zouden dit zelfs gelukkig wil len noemen. Dat de vorm, waarin de romantiek wordt gegoten, zich heeft ge wijzigd, het is natuurlijk, tempora mutan- tur et nos motamur in illis! (De tijden veranderen en wij met hen). Bij enkelen wekt evenwel alles, wat maar riekt naar romantiek, zoo'n afschuw, dat het voor hen niet te savoureeren is. Voor dezulken zal ook Jeanne wel niet te genieten zijn geweest Duvernois demonstreert hetgeen hij wil verkondigen, aan het handige en gewiek ste atelier-meisje Madeleine. Razend ver liefd wordt zij op den „dichter"-zoon van haar meesteres, André, die op zijn beurt door haar in vuur en vlam wordt gezet. Hun verhouding dreigt gevolgen te hebben, doch op aandrang van André laat Made leine zich „behandelen"; alles ter wille van André's moeder, die echter weldra overlijdt, hetgeen beiden gemakkelijker in het huwelijksbootje doet stappen. Madeleine gaat. trots alle geluk, ook in zaken, zwaar gebukt onder het kinderloos- blijven van haar huwelijk. Het is de straf voor hetgeen zij misdreven, roept haar tob de ingeboren zucht naar het moederschap! In haar fantaisie heeft zij zich een voor stelling gemaakt van het kind, dat zij eens onder het hart heeft gedragen, dat zij Jeanne had willen noemen. Steeds meer neemt dit fantaisie-kind vormen aan en een enkele maal dreigt het gelukkig huwe lijks-firmament daardoor wreed te zullen worden verstoord. Doch het komt niet verder dan dreigen. Wanneer voor belden het oogenblik van scheiden daar is, als Madeleine sterft, meent zij, dat Jeanne haar de oogen zal komen sluiten en prachtig van ontroering is het moment, dat de oude grijze André, egoist overigens eerste klas, voor haar de illusie meespeelt en doet, alsof inderdaad het beeld der fan taisie binnenkomt om te doen, hetgeen verlangd wordt. Nogmaals, het is te betreuren, dat dit roerend gegeven soms te schrijnend wordt aangevuld ter wille van het bereiken van enkele goedkoope, schrille contrasten. Prachtig spel heeft Vera Bondam, die weer tot het tooneel terugkeerde, gegeven als Madeleine. Vol fijne ontroering, vol fijne trekjes wist zij deze vrouw met warmvoelend hart, aannemelijk te maken. Het leek alles zuivere natuurlijke weder gave. Vera Bondam toonde groote gaven voor tragedienne, die ons tooneel in onzo periode maar al te zeer mist. Haar terug keer beteekent winst. Theo Frenkel die tot het Hofstad-Too- neel repatrieerde, was haar tegenspeler. Handhaven kon hij zich moeilijk. Vooral in het 2e bedrijf kwam dat tot uiting. Toen stelde hij „tooneel" tegenover natuurlijk spel en ging zelfs over tot charge, het geen zijn positie nog zwakker maakte. Mooi was echter zijn creatie in het 3e be drijf en dat maakte veel goed. De slot scène was diep ontroerend door hun keu rig samenspel. Van de overigen, alle bijrollen, willen we nog noemen mevr. Schwab als André's moeder en Helene Vink als het 2e atelier- meisje^ Onder regie van Schwab, die zelf door Piet Bron was vervangen, was een mooi geheel bereikt. De decors en costumes uit de neriode van 1885 en 1895 waren uitnemend v£- zorga. ^lschouwbyrg was "oed bezet op deze 2e abonnementsvoorstelling en heeft dank- baar geapplaudisseerd voor stuk en spel.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1