T andaansla g is gevaarlijk! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 26 October Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité RECHTZAKEN. TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. De verkiezingscampagne - Een Engelsch persconflict. Gisteren heeft Hitler te Hannover ge sproken. Goerlng te Stettin. Hitler stelde de vraag: Wat heeft Dultschland in deze maan den de overige wereld misdaan? Waar mede rechtvaardigt zij haar houding te genover Dultschland? Hebben wij haar gekwetst? Integendeel wij hebben alleen voor ons volk gewerkt en wilden anderen de Land reiken. Het eenlge, wat wij wen schen is, dat de wereld eens bedenkt, dat ook wij eergevoel hebben en niet Frankryï en Engeland alleen. Is het niet eenvoudigweg beschamend, dat in de wereld een pamflet verschynen kan. dat Bruinboek genoemd wordt, waar in iedere bladzUde verzonnen en gelogen is. zoodat wy ons genoodzaakt zien, voor het hoogste gerechtshof van Duitschland iedere pagina van dit boek door tal van getuigen te laten ontzenuwen? De wereld toont in het geheel geen be grip ervoor, dat het niet fair is een volk dat zich niet verweren kan, zoo te be schimpen. Voor de verkiezing op 12 Nov. is o.a. het volgende bepaald: Wanneer een omslag slechts 1 stem briefje zal bevatten, byv. slechts een stem biljet voor de volksstemming, dan wordt het niet stemmen voor den Ryksdag niet „ongeldig". Indien een omslag geen stem briefje bevat, geldt zulks voor „onthou ding" zoowel van stemming voor Ryksdag als voor volksstemming en niet als „on geldig". Wanneer een stemgerechtigde op an dere wyze, dan door het plaatsen van een kruis in het „Ja" of „Neen"-kringetje zyn stem uitbrengt, dan is het stembiljet gel dig Van beslissende beteekenis is, dat de wil van den stemgerechtigde op ondubbel zinnige wyze tot uitdrukking komt. Sir Eric Phipps. de Britsche ambassa deur te Beriyn heeft een nota aan de Dult- sche regeering overhandigd, waarin inlich tingen worden gevraagd met betrekking tot de arrestatie van den correspondent te Muenchen van de „Daily Telegraph". Deze nota is noodzakeiyk geworden in ver band met de houding die aangenomen is tegenover den Brltschen consul-generaal te Muenchen. De correspondent, Noel Panter, is Dins dag gearresteerd „verdacht van splonna- ge'hetgeen naar verluidt betrekking zou hebben op een door hem gegeven beschry- ving van een parade van Stormtroepen op Zondag J.l. te Kelheim gehouden, Panters persoonlijke correspondentie en zyn geld werden door de politieke politie uit zyn woning gehaald, terwyi hem geweigerd werd een advocaat te raadplegen of eenig ander bezoek te ontvangen. De Beiersche autoriteiten weigerden ook den Engelschen consul-generaal toegang, zonder dat hier toe eenig motief werd opgegeven. Men vermoedt, dat de nat -soc. byzonder ver toornd zyn over het feit, dat Panter be schavingen had gegeven van de buiten gewone voorzorgsmaatregelen die genomen wa-en om militaristische beschavingen te onderdrukken of het nemen van photo's onmogeiyk te maken. Het bestuur van de vereeniging der Ber- lijnsche pers heeft de leden Hans Goslar, den vroegeren perschef van het staatsmi- nisterle Paul Loebe, den vroegeren voor zitter van den ryksdag, Victor Schlff, ge wezen redacteur van de .Vorwarts" en Karl Spiecker van hun lidmaatschap ver vallen verklaard. De vroegere ryksomroepcommissarls en oud-staatssecretaris Hans Bredow is op grond van een rechteriyk bevel in hech tenis genomen. HU wordt verantwoordeiyk gesteld voor de verkwisting, die in dit be- dryf heerschte. SPANJE. De Betrekkingen met de sovjets. De Russische ambassade te Madrid zal half November officieel haar werkzaam heden aanvangen De nieuwe Spaansche ambassadeur te Moskou wordt einde No vember te Moskou verwacht. De Russische regeering heeft in verband hiermede in structie gegeven, alle gebouwen van de vroegere konlnkiyke Spaansche ambassade weer ter beschikking te stellen De Russen zullen met Spanje nieuwe onderhandelin gen inleiden over een handelsverdrag en e-n vriendschapsverdrag. VEREENIGDE STATEN. De Fordfabrieken krijgen geen regcerings- opdrachtcn meer. Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft bekend gemaakt, dat de Ford fabrieken in verband met het nlet-onder- teekenen van de autocode uitgesloten wor den van de groote regeeringsopdrachten. ZUID-AMERIKA. Amerik. Volkenbond uitgesteld. De pan-Amerikaansche conferentie, welke te Montevideo zou worden gehouden en waar op voorstel van San Salvador de stichting van een Amerikaanschen Volken bond zou worden besproken, moet warden uitgesteld, omdat, volgens 't Argentynsche blad „La Prensa" de Zuid-Amerikaansche staten niet gereed zyn. UIT HET VERRE OOSTEN. Japan en de sovjets. Volgens een bericht in de Japansche Niago heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken besloten zyn politiek ten aanzien van de publicatie der bekende documenten door het Russische telegraaf- agentschap Tass te wijzigen en het ge- heele geval in het vergeetboek te doen ge raken. Zooals men weet, bestonden er eerst voornemens tot een energiek protest bij de Russische regeering en werd er ge- eischt dat de Russische regeering de documenten zou desavoueeren. Correspondenten van buitenlandsche bladen hebben in verband met boven staand bericht in de Niago inlichtingen gevraagd aan den minister, doch deze wei gerde eenig commentaar te leveren. Zouden de Russen te sterke bewijzen hebben? RECLAME. Tandaanslag houdt bacteriën voort durend in contact met de tanden. Wanneer tandaanslag 1000 maal vergroot wordt, tuit U verschillende soorten levende bacteriën aantreffen, 0.9 dc lacto-baclllen Dit zijn dc bacteriën die bederf veroorzaken. Zij voeden zich met dc atoompjes van voedsel, die zich op de tanden bevinden en scheiden een lactisch zuur af. waardoor het glazuur wordt opgelost. Lacto-bacillen komen in onnoemelijk groote aan tallen voor. Tandaanslag. van één enkele tand geschraapt, kan reeds millioenen levende orga nismen bevatten. De eenige manier om deze bacteriën te verwij deren is eerst den tandaanslag. waarin zij leven en zich vermenigvuldigen, te verwijderen. Tand aanslag hecht zich aan de tanden vast en blijft ondanks gewoon borstelen zitten. Daarom heb ben de Pepsodent Laboratoria steeds hun aan dacht geconcentreerd op die eigenschappen in hun tandpasta, die speciaal het verwijderen van den tandaanslag bewerken. Thans heboen zij een nieuw en ommekeer teweegbrengend materiaal vervaardigd om dezen tandaanslag te verwijde ren. Het is tweemaal zoo zacht als de materialen, die men gewoonlijk in tandpasta's aantreft, toch heeft het een uiterst goede uitwerking, terwijl de tanden blinkend wit worden. Neemt eens proef met Pepsodent-tandpasta en let eens op. hoe geheel anders Uw tanden eruit zullen gaan zien I Groote tube ƒ0.75, dubbele tube ƒ1.25. 9655 FRANKRIJK. Sarraut kabinetsformateur. De socialisten uiteengevallen. Albert Sarraut heeft van den president der republiek, Lebrun, opdracht ontvangen om een nieuw kabinet te vormen. Sarraut heeft deze opdracht in beraad. Sarraut is reeds zeer dikwijls minister, doch nog nooit hoofd van een regeering geweest. Met zyn broer Maurice, die even ais hy Senator is, behoort hy tot de meest geziene personen uit de radicaal-socialis tische partij. Hij is nog rechtscher georiën teerd dan Daladier. De gebroeders Sarraut zyn eigenaar van het lnvloedryke provinciale dagblad „Le Depêche de Toulouse" te Toulouse. Albert Sarraut. De radicaol-secialistische afgevaardig- der en senatoren zyn gistermiddag in een korte zitting bijeengekomen en hebben Sarraut hun sympathie betuigd. Een defi nitief standpunt zullen zy pas innemen, wanneer Sarraut zijn ministershjst zal bekend maken. Heden zal Sarraut in een tlicenkomst der radicaal-soc'aiistische parlementsleden zyn program uiteenzet, tci Gisteravond werd de volgende li|st var. ministers als mcgr.,yk genoema: Sarraut, premier en buitenlandsche za ke::; Daladier, oorlog' Barihou. ooi'logs- marlne: ijalimier, koloniën: Bonnet, ii- nanciër.; Chautemps financiën; Senator Steeg, ouderwijs; Laval, openbare werken; Pietri, begroeting. Deze combinatie zou op ongeveer 30C stemmen kunnen rek-.-nen "t Is echter nog niet meer dan een proef ballon! Sarraut noemde den toestand zelf reeds ernstig en verward! Voorts zeide hy o.a.: Mijn consultaties zullen zeer uitvoerig zyn en hoewel ik geen tyd wensch te verliezen, ben ik toch ook niet van plan een snelheidsrecord te slaan Het is myn gewoonte ernstig en methodisch te werk te gaan en het is myn vaste wil, er in te slagen den politieken toestand op te hel deren, hetgeen in het hooger belang van het land zoo spoedig mogeiyk moet ge beuren. De socialistische fractie is gisteren by- eengekomen om te beraadslagen over een voorstel tot uitsluiting van de leden, die voor de regeering gestemd hebben. Na eenlge beraadslagingen stemde Leon Blum boe in een redactie, waarin slechts betreurd wordt, dat leden voor de regeering heb. ben gestemd. Een voorstel om de kwestie aan het oordeel van den partyraad te onderwerpen, werd met 25 tegen 11 stem men en 10 onthoudingen aangenomen. De scheuring is echter compleet. Na afloop van een onderhoud met Sar raut verklaarden Renaudel en Marquet toch, dat zy Sarraut er van verwittigd hadden dat zij ee.i party te vormen heb ben en dat dit hen voorloopig geheel in beslag nam zy kunnen bijgevolg aan geen enkele coalltieregeenng deelnemen. DE SANEERING VAN HET BAKKERS BEDRIJF. Onrechtmatig op de grijze lijst geplaatst? Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage Is in appél gepleit in de zaak tusschen de Centrale Bakkerycommissie en de Meel- en Broodfabriek te Amsterdam, omtrent de toepassing van het z.g. saneerings- con tract. Nadat een aantal bakkersorganisaties en meelfabrikanten dit contract hadden aangegaan met de bedoeling, betere toe standen te scheppen in het bakkerij- bedrijf, dat ook veel van de crisis heeft te ïyden, werd de Meel- en Broodfabriek op de „grijze lust" geplaatst, omdat zy niet voldeed aan de gestelde bepalingen. De Meel- en Broodfabriek, die het contract niet onderteekend had, omdat zy vrij wilde blijven, maakte bezwaar tegen haar plaatsing op de grijze lyst, daar zy daar door o.a in het verkrijgen van denoodige grondstoffen werd belemmerd. In kort geding vroeg de fabriek in Juni j.l aan den president der Haagsche recht bank, de schrapping van haar naam van de grijze Ujst te bevelen, doch de president heeft de vordering ontzegd. Tegen deze uitspraak ging de Meel- en Broodfabriek in hooger beroep, welke zaak thans behan deld werd De belangen der fabriek werden bepleit door mr. Bunker uit Amsterdam die het onredelyk noemde, een niet contractante te willen verplichten aan allerlei voor waarden te voldoen De maatregelen, die Jegens een op de grijze Ujst geplaatste fa briek worden getroffen, dreigen haar met den ondergang. Immers zy kan slechts meel inkoopen tegen zeer bezwarende voorwaarden, terwijl zy op allerlei wijze wordt belemmerd in de uitoefening van haar bedrijf. Het gaat toch niet aan, aldus pl„ dat men in een vrij land op dictato riale wyze wordt gedwongen zekere dingen te doen of na te laten, door een willekeu rige groep personen. In het byzonder gaat het hier om een door de Meel- en Brood fabriek sedert vele jaren toegepast bon nenstelsel voor het verkrijgen van gratis Kerst- en Paaschbrood. De bakkerycom missie verlangde, dat de fabriek dit cadeaustelsel zou staken. Pi. hoopte, dat het Hof zich wel reken schap zou geven van de wyde consequen tie van zyn beslissing, want het gaat om het bestaan niet alleen van de betreffende fabriek maar van alle bedryven. die zich niet wenschen te binden aan regelen, die er h.i. alleen op gericht zyn, de belangen van een kleine gToep te behartigen ten nadeele van de breede laag consumenten. Namens de centrale bakkerycommissie zette jhr. mr. De Brauw uiteen, wat de be doeling van het saneeringscontract is en welke algemeene belangen bij de naleving er van gemoeid zyn. Van eenige dictatuur of willekeur is volgens pi. geen sprake. Alles is bij wederrijdsche overeenkomst tusschen organisatie en bakkers geregeld. Pi. ontkende, »dat er zulke krachtige maatregelen tegen de op die lyst geplaat sten worden genomen, dat zij met den on dergang worden bedreigd: Zy moeten tien cent per kilo meel méér betalen ten einde de administratie van de C. C B. te bekos tigen. Het contract is aangegaan met aiie 15 landeiyke bakkersorganisaties, ten einde zekerheid te scheppen voor de sol vabiliteit van afnemers en om eenigszins regelend te kunnen optreden tegen al te wilde concurrentie. Van een onrechtmatige daad is naar pl.'s meening geen sprake. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 4 Dec. a.s. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter heeft in strafzaken van het Leidsche Kantongerecht de vol gende uitspraken gedaan: B S. v. K.. overtreding der loterywet, vrijspraak; J. C. C„ overtreding der mo tor- en rijwielwet f. 40, 20 d.; M. C. C. de J„ idem f. 10, 5 d.; A. de K„ Voorburg, overtreding der motor- en rywielwet, vrij- spraak; J. v. d. L„ Oegstgeest, idem f. 10, 5 d.; Th. G. S., zwervende, idem, idem, G. K„ overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie f. 5, 3 d.; G. C. H. H.. Ze venhoven. overtreding der invaliditeitswet f 15 10 d.; P. J. R„ geen geldig rijbewys vertoonen f. 5, 3 d.; P. F„ Haarlemmer meer, overtreding der verord. van Katwyk op de invordering van havengeld f. 0.50, 1 d A. H. K Nieuw-Vennep, overtreding motor- en rijwielwet en -regl. 2 x f. 10, 2 x 5 d.; J K. te Leiden, zonder vergun ning over den openbaren weg een stoom ketel vervoeren f. 5. 3 d.; G. de N„ Voor schoten, overtreding van het wetboek van strafrecht f. 3, 2 d.; J. B. S„ Zoeter- woude, openbare dronkenschap f. 5. 3 d.; K B overtreding der motor- en rywiel- beschikklng f. 3. 2 d.; J. W. D. L„ auto rijden zonder licht f. 5, 3 d.; p. v. P„ wiel- rijden zonder licht f 3, 2 d.; A. B„ wiel rijden zonder reflector f. 3, 2 d.; J. M. V„ den Haag, overtreding der visscherywct f 2 1 d.; J. B„ Noordwyk, wielrijden zon der licht f. 3. 2 d.; C. W„ Hillegom, idem. idem; J. T„ Voorschoten wielrijden zon der reflector f. 3. 2 d.; P. J. V„ autorijden zonder verlicht nummer met letter cn zonder rood achterlicht, 2 x f, 4. 2 x 2 d., P M„ Amsterdam, autorijden zonder spie gel f. 5, 3 d.; H. W P. zwervende, overtre ding van motor- en rijwielwet en -regl. f. 5, en f. 10, 3 d. en 5 d.; J. de M„ Ryns- burg, te Katwijk zonder vergunning venten f 2, 1 d.; J. v. E., idem, idem idem; P. de K idem. te Rynsburg op den openbare v;eg voetballen f. 2, 1 d.; P. J. C„ Noord wyk, loopen op verboden grond f. 5, 3 d H. N„ Sassenhelm, overtreding der leer plichtwet f. 3, 2 d.: J. W.. Voorschoten, overtreding der trekhondenwet 2 x f. 3, 2 x 2 d.; G. C„ te Leiden op den openbaren weg personen naschreeuwen f. 2, 1 d.; A. A. wielrijden zonder licht en reflector 2 x f. 3, 2 x 2 d.; J. L„ overtreding van het motor- en rijwielregl, f. 6. 3 d.; B. B„ den Haag, overtreding der motor- en rywiel- wte, f. 10, 5 d.; Mr. F. H. P„ wielrijden zonder licht f. 3. 2 d. (V KANTONGERECHT ALFHEN. Verstekvonnisscn. Door t kantongerecht te Alphen werden de navolgende verstekvonnissen gewezen t.w. wegens overtredingen der algem. poli tieverordening der gemeente Hazerswoude P de B. aldaar f3 50 subs. 1 wk. tucht- schoolstraf; W. J. T. te 's-Gravenhage f.3 subs. 1 dg.; Overtreding der Motor- en riiwielwet: M. H. te Boskoop f. 3, subs. 1 wk. tuchtsch.str.; L. v. W. te koudekerk f. 3 subs. 1 wk. tuchtsch.str. C. P. H te Nieuw koop f.20 subs. 4 dg.; N. H. K te Delft f.5 subs. 1 dg. en f. 10 subs. 2 dg.; R. v E. te Amersfoort f.40 subs. 8 dg.; W. V. te Zevenhoven 4 x f. 3 subs. 1 dg.; C. v. E. te Zaandam 3 x f. 3 subs. 1 dg.; G. M. f.4 subs. 1 dg.; J. E. v. D. te Ede f 4 subs. 1 dg.; M. A. K. te Wassenaar f.5 subs. 1 dg.; G de J. te Monster f. 4 subs. 1 dg.; J. J. l'A. f. 3.50 subs. 1 dg.; D. J. B. f.3 subs. 1 dg.; L. v. K. f. 3.50 subs. 1 dg.; P. B. te Reeuwijk f.4 subs. 2 dg.; K. A. te Amster dam f 12 subs. 3 dg.; A. A. te Woubrugge f 5 subs. 1 dg.; Overtreding van art. 459 Wetboek van strafrecht W. M. te Hazers woude f.3 subs, ldg.; Overtr. van art. 460 Wetboek van strafrecht G. R. f. 2 subs. 1 dg.; W. F. G. te Leiden f. 1.50 subs. 1 dg.; Terzake wegens overtr. van de Vlsschery wet, J. A. P. te Leiden f.4 subs. 1 dg.; G. C te 's-Gravenhage f 4 subs. 1 dg.; M. N. te 's-Gravenhage f. 4 subs. 1 dg.; C. J. H. te 's-Gravenhage f.4 subs. 1 dg.; J. K. te s-Gravenhage f. 4 subs. 1 dg.; D. A. H. te 's-Gravenhage f. 4 subs. 1 dg.; Overtreding der Jachtwet: F. A. te 's-Gravenhage f.15 subs. 5 dg. met verbeurdverklaring van ge weer en 1 scherpe patroon; Overtreding van het reglement v. d. Gouwe, L. O. te Steenwyk f.8 subs. 2 dg.; Leerplichtwets overtreding: Th. den H. te Leimuiden f.2 subs. 1 dg.: W. M. te Nieuwveen f. 1 subs. 1 dg.; J. A. V. te Woubrugge f. 3 subs. 1 dg.; Overtreding van art 473 Wetb. van straf recht H. v. G. te Zoeterwoude f.5 subs. 1 dg.; Art. 444 Wetb. van strafrecht C. v. d, B. f.4 subs. 1 dg.; Motor- en rywielveror- dening der gemeente Boskoop M. v. K. te Hazerswoude f. 3 subs. 1 dg.; Overtredin van de algemeene politieverordening der gemeente Boskoop J. K. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f. 3 subs. 1 dg.; J. M. M. idem; J. B. idem; Art. 453 Wetb. van strafrecht: P. J. B„ zonder bekende woon- of verbiyfplaats hier te lande f.5 subs. 1 dg.; S. v. E. idem f.8 subs. 4 dg.; A. v. T. te Utrecht f.5 subs 1 dg.; Overtreding van de aigemeene politie verordening der gemeente Alphen; B. J. v D. f.3 subs. 1 dg.; D. v. S. f.3 subs. 1 dg.; Veewetovertreding H. v R. te Hazerswoude f30 subs. 6 dg.; Overtreding van art. 427 Wetb. van strafrecht: A. K. domicilie Rot terdam f. 8 subs. 2 dg. en overtreding van de politieverordening der gemeente Kou dekerk F. W. H. te Rotterdam f. 2 subs. 1 dg. Waar geen woonplaats vermeld wonen veroordeelden te Alphen a. d. Ryn. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank heeft heden uitspraak ge daan in de zaak tegen de twee verdachten van de op 31 Augustus j.l. te Noordwyk in de villa „Landkant" gepleegden inbraak de zeelieden F. Ph. v. d. B. en L. S„ te Rotterdam, tegen wie ter zake door het O. M. 3'/! jaar gevangenisstraf is geëischt. Het vonnis luidde overeenkomstig dezen eisch. Terecht stond W. M. uit Bodegraven, die door den Kantonrechter te Alphen was vrijgesproken wegens overtreding van de Arbeidswet. Een tweetal getuigen werd nog gehoord. De officier van Justitie mr. jhr. v. Ach van Wlick vroeg bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Vonnis over 14 dagen. Hedenmorgen deed de Rechtbank uit spraak in de zaak tegen D. A. Sl„ uit Sas- senheim, die op 12 October in hooger be roep terecht stond van een vonnis van den Leidschen Kantonrechter, waarby hy was veroordeeld tot een geldboete van f3. subs. 2 dagen hechtenis, wegens overtre ding der Politieverordening der gemeente Sassenheim. De Officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis van den Kanton rechter. Verdachte werd dienovereenkom stig veroordeeld. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. Heden stond voor het Gerechtshof te Leeuwarden terecht de 30-jarige P. Postma veehouder te Akrum, die op 3 Mei j.l. eerst zijn buurman S. K. Hylkema met een ge laden repeteerpistool bedreigde en in den nacht 2 maal een schot loste op de veld wachters die hem wilden arresteeren. De veldwachters schoten terug, waardoor ver dachte zwaar werd gewond. De rechtbank veroordeelde verd. tot 2 jaar gevangenis straf Heden eischte de procureur-gene raal 4 jaar gevangenisstraf. NOTA VAN KONING ALEXANDER AAN MUSSOLINI. LONDEN. 26 Oct. (V.D.). - De „Daily Express" meldt uit Weenen, dat Koning Alexander van Joegoslavië een persoon lijke nota aan Mussolini heeft gezonden, waarin hy de vrees uitspreekt voor een eventueele interventie van Italië en Oos tenrijk. Volgens het Londensche blad doen te Weenen geruchten de ronde, dat ambte naren van den Joegoslavischen geheimen dienst gemeld hadden, dat Oostenrijk aan den vooravond van een ernstige crisis staat en dat dc Joegoslavische regeering een Italiaansche interventie in Oostenryk vreest. Hierdoor zou het evenwicht tus schen de staten in het gebied van de Adria verstoord worden. Aanvankeiyk was men te Weenen ge neigd ln de nota van koning Alexander een bevestiging van deze geruchten te zien. doch meer en meer gelooft men thans, dat Alexander de geruchten slechts heeft gebruikt als aanleiding om Musso lini zijn standpunt inzake een eventueele Italiaansche interventie bekend te maken. EXPLOSIE VAN EEN LOCOMOBIEL. BOEKAREST. 26 October. (V.D.) In de nabyheid van Jassy ontplofte tydens het binnenhalen van den oogst op het veld een by het oogstwerk gebruikte locomobieL Twee boeren werden op slag gedood en drie personen ernstig gewond. o GEVAARLIJK VISSCHEN. NIEUWPOORT, 26 Oct. (Reuter). Gene raal Donies, die met vier anderen op den Tete Estacade naby Nieuwpoort is gaan vlsschen, is hier door een zwaren storm overvallen, op een punt. waar reddings booten het gezelschap niet kunnen berei ken. Omtrent hun lot heerscht groote onge rustheid. Hedenochtend acht uur had men hen nog niet kunnen bereiken. Later wordt gemeld, dat allen zijn gered, DE FRANSCHE CRISIS. PARIJS, 26 Oct. (Reuter). Sana»» gisteren gesproken met Daladier ri temps en Bonnet. y Vandaag zal hy vermoedeiyk bes», gen voeren met de leiders van de ce^S partijen, ten aanzien van het heids-probleem. Hij schynt zich de steun van de v Socialisten te hebben verzekerd PARIJS, 26 Oct. (Reuter). De aan Sarraut tot het vormen van eënJL kabinet werd algemeen verwacht pers is er over tevreden. Men verwacht, dat hy een kablwi vormen, dat geheel of grootendeeb radicalen zai bestaan. Hierin zal hyzeli' dan de porteieum,, binnenlandsche zaken nemen, Dri- oorlog, terwyi Chautemps van landsche zaken naar justitie zal verb» Als minister van financiën worden1 noemd Germain Martin. Palmede en J Pietri. PARIJS, 26 Oct. iV.-D.) In den: van den middag zal Sarreau zich naar Elyssee begeven om president mede te deelen, dat hy de opdracht" vorming van een nieuw Kabinet aanva Gereed is hy echter nog niet. Men dat hy een linksche-concentratie vi menstellen, doch een meerderheid m nij in alle omstandigheden zal kun steunen, schijnt uitgesloten. De bezetting van buitenlandsche geeft de grootste moeiiykheld De t p socialisten eischen de handhavlnc Paul Boncour. be- UIT. AMERIKA. WASHINGTON, 26 Oct. (Reuier) Volgens het overzicht van de Fei-i Reserve Board is het aantal werkliedejl de fabrieken in de eerste helft van Oct:>J afgenomen. Dit is de eerste afname sedert het h van de Herstel-Campagne. Anderzyds zijn de pryzen van kleed sedert Mei met ongeveer 24 ge;te3 hetgeen een van de redenen van de ocj vredenheid van de boeren is. De kantoorbedienden klagen evecsl over de vermeerdering van de kosten i; het levens-onderhoud, welke niet-oflidj op 10 "'o sedert April wordt geschat. De productie van de industrie is rij nomen: het schynt, dat het publiek bereid is te kcopen op de huidige hgj pryzen. AMERIKAANSCH MISSIONARIS BEVRIJD. TOKIO, 26 Oct. (V.D.) Het JapatS| Departement van Buitenlandsche heeft bericht ontvangen, dat de kaansche missionaris dr. Niels Nielsen i door Chineesche bandieten was ontses en naar de bergen was gebracht, sistd in vrijheid is gesteld. De bandieten hiia een losgeld van een half millioen yenf eischt doch de Mandsjoerysche regecl had betaling van losgeld geweigerd en strafexpeditie gezonden, die er na cn| moeite in slaagde de bandieten on te a ren en dr. Nielsen te bevryden. Een rl gedeelte der bandieten wist aan de volgers te ontkomen. CRISIS OP CUBA. HAVANNA, 26 Oct. (Reuier). De uiinistj raad heeft zijn onlslag ingediend bi] t* president van de republiek San Mafc I Deze tracht thans de politieke prii<4 te verzoenen door het aanbieden van eea| senii-pariementaire regeering. ZWITSERLAND EN DE VEERTIG-U® ARBEIDSWEEK. BERN, 26 Oct. (V.D.). Het Intent» naai Arbeidsbureau heeft eenigen tiji !<j leden de regeeringen een aantal msj ter beantwoording voorgelegd, welke i trekking hebben op een verkorting den arbeidstyd, n.l. de internationals voering van de 40 urige arbeidsweek De Zwitsersche regeering heeft ziffl, s;| vorens haar standpunt te bepalen, «M economische organisaties in het land (f wend J De vertegenwoordigers der ïndusm hebben thans in een te Zurich geho»» vergadering de vragen van het Interns!' naai Arbeidsbureau besproken- I™w werd gewezen op de groote moeilijkbefl» welke een internationale overeenkom:! f zake verkorting van den arbeidstijd den weg staan. Betoogd werd, dat Zwitserland ais klein land met een f langrijke op den uitvoer aangewezen j- dustrie aanvaarding van een dergeul" overeenkomst slechts dan kan geschied» wanneer ook de landen, die met de z»"" sersche industrie op de buitenlands-* markten, concurreeren, dezelfde maain* gelen nemen. Van de zyde der werkgevers werd er nadruk op gewezen, dat verkorting j» den arbeidstijd een duurdere productief teekent, hetgeen voor de Zwitserscne öustrie op het oogenblik niet mogelijk Van andere zyde werd er op gewezen o» het vraagstuk der werkloosheid ze® langryk en zóó dringend is, dat ook middel van de verkorting van den arM® tijd op zyn minst ernstig onderzocht worden. DE „GRAF ZEPPELIN NAAR CHICAGO VERTROKKEN. NEW-YORK, 26 Oct. (V.D.) Uit WJj wordt gemeld dat het luchtschip Zeppelin" hedenmorgen te 4 35 uur -Jj. T.) aldaar is opgestegen om zyn voort te zetten naar Chicago. NIEUWE volkenbondscommissak|? voor DANTZIG. GENEVE, 26 Oct. (V. D.) De bondsraad heeft hedenmorgen in ge® zitting den permanenten vertegen? diger van Ierland by den Volkenjj^. Leicester, benoemd tot Volkenbond- missaris voor Dantzig. De Engelscne rr,^ ring zal thans weer voor de rapporten Dantzig aan den Volkenbondsraad dragen. ui De nieuwe Voikenbondscommissnn-^j, op 1 Jan. a.s. in functie treden, ld lang zal de afgetreden commi- Rostlng, die inmiddels benoemd directeur van de minderheden-am van het Volkenbondssecretariaat. pende zaken te Dantzig afhandelen^.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2