LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 25 October Ijj UIT RUSLAND. TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. Hitier op verkiezingscampagne. Gisteravond heelt Hitler in het Berlijn- sche Sportpaleis gesproken. In de omge ving van het Sportpaleis zag het zwart van de menschen. In de stad waren nog zestig zalen gereserveerd, waar gelegen heid werd geboden om door de radio naar de redevoering te luisteren. De rede werd uitgezonden door alle Duitsche zenders en ook door verschillende buitenlandsche, vooral Amerlk. stations gerelayeerd. Na een kort openingswoord van dr. Goebbels ving Hitler zijn rede aan, welke ruim anderhalf uur duurde. De rijkskanselier begon met een terug blik te werpen op de periode onmiddellijk na den oorlog, toen Dultschland In ver trouwen op de 14 punten van Wilson de wapens had neergelegd. Natuurlijk, zoo sprak hij, heeft de overwinnaar het recht om over den vrede te beslissen, maar het overwonnen land verliest daarmede het recht niet op zijn eer en mag daardoor niet tot een tweede-rangs natie gemaakt worden. Onze tegenstanders hebben niet beseft, wat het zou beteekenen, wanneer de overwonnen natie het slachtoffer van het bolsjewisme en marxisme zou worden cn daarmede aan den chaos overgeleverd zou worden. Wat het bolsjewisme is, dat zien wij aan den honger en de ellende der millloenen in Rusland, waar de landbevolking in ver houding tot de stad veel grooter ls. Hitler vergeleek vervolgens de vredes voorwaarden van 1919 met die van 1870, zeggende, dat aan de schuld van den oor log van 1870 geen twijfel kon bestaan. Frankrijk heeft destijds zijn oorlogsschat tingen in drie Jaren kunnen afbetalen. Thans wil men een volk van 65 mlllioen aan den wil der anderen onderwerpen en voor eeuwig In knechtschap houden Hitier besprak daarna de in de afgeloo- pen 14 jaar gevoerde politiek en bracht daarbij tevens de kwestie van den Pool- schen corridor ter sprake, welke, zoo zeide hij, door de overwinnaars slechts is inge steld om Polen en Dultschland tot eeuwige vijanden te maken, terwijl toch gemakke lijk een andere oplossing had kunnen ge vonden worden, die Polen en Dultschland niet zoover van elkaar had gebracht. Hetzelfde stelsel, zeide de kanselier is te zien ln de financleele politiek der tegen standers. De politici hebben ln de afge- loopen 14 jaar voortdurend nieuwe ver- jjlichtlngen onderteekend, waarvan zij wis ten, dat zij deze niet zouden kunnen nale ven, en waarvan ook de tegenstanders wis ten dat Dultschland ze niet zou kunnen naleven. Dit diende uitsluitend, om na Duitsch- land's politieke schuld tot een financleele gemaakt te hebben, het land te knechten onder de rentelasten. Deze politiek ls ook toegepast inzake de ontwapeningskwestie. Hitier betoogde, dat Dultschland zijn verplichtingen van het vredesverdrag Inzake de ontwapening vol ledig was nagekomen, terwijl de andere landen tot dusver hiertoe niet waren over gegaan. De geheele wereld is vol wapenen en de hoeveelheid wapens wordt steeds grooter, doch niet uit angst tegen het ontwapende puitschland. maar uit wantrouwen tegen elkander. Na de bewapening der andere mogendheden te hebben belicht, legde Hit- Ier nog eens den nadruk op den vredeswil van het Duitsche volk en der natlonaal- socialistische regeering. In dezen geest motiveerde Hitler ook Duitschlands uittreden uit den Volken bond, waarbij hl] duidelijk deed blijken, dat de andere mogendheden de verplich tingen van het verdrag van Versailles in zake de ontwapening niet zijn nagekomen. Vervolgens ging hij over tot de economi sche crisis, dfe weliswaar de geheele we reld teistert, doch elders niet in die mate als dit in Dultschland sedert jaren het geval is. Scherpe woorden sprak de rijkskanselier tegen de Duitsche emigranten. Hij zeide niet te kunnen begrijpen, hoe de groote massa in het buitenland, lieden haar ver trouwen kon schenken die de wereldopinie vergiftigen en Duitschland sedert de natio nale revolutie smaad aandoen en de we reld ophitsen tot een boycot tegen Duitsch land. welke tenslotte ook den anderen landen schade moet berokkenen, omdat Duitschland onder invloed van den boycot minder van deze landen kan invoeren. In verband daarmede maakte hij ook gewag van de gruwelpropaganda tegen Dultschland. Geen wereldrevolutie, zoo zei hij, is zoo onbloedig verloopen als de nationale Duitsche revolutie. Hier zijn geen huizen verwoest, geen guillotines op gericht. Slechts 50 personen hebben in de revolutie den dood gevonden. Hitier besloot zijn rede met een „smeek bede" tot het Duitsche volk, tot het welk hij nog nooit een smeekbede had gericht, om de politiek der nationale regeering te steunen bij de a s. verkiezingen, en op de candidaten der NS.D.A.P. te stemmen. Ik zelf, zoo besloot hii, zal nooit iets onder teekenen, waarvan ik niet beslist weet, dat ik het zal kunnen houden. Het Duitsche volk wil niets anders dan zijn eer. CHINA. Verijdelde aanslagen. De politie te Moekden heeft een com plot ontdekt en verijdeld van een aanslag op het Engelsche en Amerikaansche con sulaat. In verband hiermede zijn reeds negen Chlneezen gearresteerd en verdere arrestaties zijn te verwachten. De samen zweerders kwamen in groepen uit Noord- China en zouden achtereenvolgens het station en het Britsche en Amerikaansche consulaat door bommen in de lucht laten vliegen. De politie kwam het complot op het spoor door het ontdekken van een aan tal nog niet ontplofte bommen in het sta tion Het doel van deze actie was een pro test tegen den toestand in Mantsjoekwo. VEREENIGDE STATEN. Nieuwe toenemende moeilijkbeden. Zooals reeds kort gemeld, is Wallstreet vol wantrouwen tegenover de jongste plannen van Roosevelt en dientengevolge zal hij daar weinig of geen medewerking vinden. Wallstreet meent, dat Roosevelts onverwachte verklaring i z. de valuta van Zondag, aan de dreigende landbouwers- staking en andere moeilijkheden, voort spruitend uit het program te wijten is. Anderzijds meent men evenwel dat ook de ontwikkeling ln het buitenland hierop van Invloed is geweest, vooral de politieke toe- STALIN. (Nadruk verboden.) De dictators van onzen tijd kunnen in twee groepen verdeeld worden Sommigen hunner hebben zich gehaast de hoogste waardigheid in het land aan zich te trek ken. Moestapha Kemal. de dictator van Turkije, is „president" van de Turksche „republiek" geworden; er worden voor hem nu reeds monumenten opgericht. Mussolini heeft den koning officieel wel niet geheel verdrongen, maar in de prac- tljk beteekent de koning niets meer, is Mussolini een soort Caesar geworden. Bij onze oostelijke naburen zien wij iets der gelijks gebeuren. Er zijn echter ook dictators, die niets om uiterlijk vertoon en hooge titels geven, voor wie de macht de hoofdzaak is. Zulk een dictator is de Pool Pilsoedski en vooral Stalln. Stalin (wiens eigenlijke naam Dzjoe- gasjwili ls) bekleedt officieel slechts de bescheiden functie van secretaris-generaal van de bolsjewistische partij Het heeft daarop lang geduurd, voordat de Wester lingen (ook de Nederlandsche politici), die meer naar den formeelen kant der dingen kijken, hebben ingezien, dat die Georgiër (Stalin is geen Rus, maar Geor giër: hij spreekt het Russisch met een Kaukasisch accent), die geen enkele staats functie bekleedt, in werkelijkheid de on beperkte regeerder van Rusland is. Rus land wordt niet uit het paleis van den „minister-president" Molotow geregeerd, maar van uit de zesde verdieping van het gebouw van het centraal-comité der bols jewistische partij, waar de secretaris-ge neraal Stalin zijn kantoor heeft. Dat is nu eindelijk zelfs tot de meest formalistisch gezinde Westerlingen doorgedrongen. Daarom heeft Herriot tijdens zijn verblijf in Rusland bijzonder groote waarde aan het onderhoud met Stalin gehecht. In de groote vertrekken van het secre taris-generaal staan hooge kasten met het archief van Stalln, het machtigste wapen van den dictator. In dat archief is al het geheime materiaal verzameld over eiken vooraanstaanden communistischen leider. Dat archief is een ware nachtmerrie voor alle bolsjewistische machthebbers. Wan neer een hunner al te veel onafhankelijk heid begint te toonen, dan wordt hij naar het secretariaat-generaal ontboden. Stalin haalt het dossier van den ontbodene te voorschijn, neemt eenige bijzonder com- promiteerende documenten uit de map en zegt: „Zie je dat? Als je je fronde niet da delijk staakt, dan begrijp je wat er ge beurt." De zondaar „begrijpt" inderdaad en wordt gedwee als een lam. En aangezien vrijwel iedere leider iets op zijn kerfstok heeft, valt het den dictator niet moeilijk ze allen klein te houden. Het archief van Stalin wordt dan ook zeer goed bewaakt, minstens even goed als de (overigens zeer geringe) goudreserves van de Russische Staatsbank. De zondenregisters van de overige leden der partij (er wordt nu voor elk lid der bolsjewistische partij een speciaal dossier samengesteld, waar alle gegevens van den uitgebreiden spionnagedlensl genoteerd worden) worden in de vertrekken van het centraal-comité bewaard. Het persoonlijk archief van Stalin be vat bovendien de geheime rapporten van alle staatsdiensten. Hij kan op elk oogen- blik de beste en nieuwste gegevens over een \vlllekeurig onderwerp krijgen. De werkkamer van Stalin is het „allerheilig ste" van den sovjet-staat. Het was veel makkelijker in de particuliere vertrek ken van den tsaar of van den sultan door te dringen dan in die kamer van Stalin. De dictator brengt daar het grootste ge deelte van zijn tijd door. Hij werkt er soms tot laat In den avond. Daar verleent hij ook audiëntie, ontvangt hij de hoogste staats- dignitarissen die hem rapport uitbrengen daar deelt hij zijn bevelen uit, bepaalt hij de te voeren politjek Bijzonder veel belangstelling toont hij nu voor de buitenlandsche politiek van Rusland. Litwinow is slechts een mario net. het is Stalin die alles bepaalt, Lit winow is slechts de uitvoerder van Sta lin's bevelen. De groote verandering in de Russische politiek de breuk met Duitschland en de vriendschap met Frank rijk is door Stalin gedecreteerd. In een autocratisch geregeerden staat kan het overigens ook niet anders. stand in Frankrijk met de hieraan ver bonden vrees voor den Franschen franc. De voorzitter van de National Farm Ho liday Association. Milo Reno, had een langdurige conferentie met den voorzitter van een der voornaamste vakbonden van spoorwegpersoneel, de Brotherhood of Railway- and Trainmen, A. F. Whitney. Reno verklaarde, dat de nationale boeren- slaking zou worden voortgezet, ondanks de verzekeringen van president Roosevelt, dat de prijzen der landbouwproducten zullen stijgen. Ook de boeren begrepen echter, dat zij niets zouden kunnen berei ken indien zij niet den steun hadden van groote groepen arbeiders. Zijn conferentie met Whitney had dan ook ten doel. het wederzijdsch begrip voor eikaars strijd te versterken en den moreelen steun van het spoorwegpersoneel te verwerven voor den strijd der farmers. Roosevelts geldpolitiek kon op geen en kele wijze het landbouwvraagstuk op lossen. Ickes de Amerikaansche minister van Binnenlandsche Zaken, tevens admini strateur voor den petroleumcode, heeft de dagelijksche productie voor December cn Januari bepaald op 2.130.000 vaten. JAPAN. De civiele luchtvaart Legermanocuvres Het Japansche kabinet heeft besloten 2', millioen yen beschikbaar te stellen voor de uitbreiding der Japansche civiele luchtvaart. Het geheele net der Japan sche luchtvaartmaatschappijen bedraagt, met inbegrip van Mantsjoerije, ongeveer 6000 KM. De Japanners trachten thans van'China een concessie te verkrijgen om nieuwe luchtlijnen te openen tusschen Tokio en Zuld-China. Tegelijkertijd zal ook het Japansche luchtnet worden uit gebreid tot Mongolië. Onder de persoonlijke leiding van den keizer zijn gisteren aan de Westkust de jaarlijksche manoeuvres van het Japan sche leger begonnen In totaal n-unen 3 legercorpsen, met ln het geheel 60.000 man aan de manoeuvres deel. In het persoonlijke leven is Stalln uiterst sober. Alle beweringen over zijn zooge naamde uitspattingen, orgleen enz., be- hooren tot het rijk der fantasie. Zijn be hoeften zijn gering. In tegenstelling met Trotzky, die erg gesteld was op praal, die graag in een groot heerenhuls woonae, kostbare paarden bereed, dure auto's be stuurde, stelt Stalin geen hooge eischen aan het leven. Hjj is gesloten, somber zwijgzaam. Vrienden heeft hij niet. Hij gaat alleen met de Georgiérs om, die hern ln zijn kin derjaren hebben gekend, zijn oude mak kers tijdens den revolutionna'ren strijd in den Kaukasus. Doch ook tegenover hen ls hij gesloten. Thuis ontvangt hij bijna niemand. Zelf komt hij ook bij niemand op bezoek. In het algemeen doet hij ai het mogelijke om den afstand tusschen hem en „gewone stervelingen" te onder strepen. Zelfs met de familie van zijn vrouw gaat hij niet om. En niet alleen nu, na haar (eenigszins geheimzinnigen) dood. maar ook tijdens haar leven. Ook aan zijn eigen familie is hij weinig gehecht. Zijn oude moeder, die te Tiflis woont, wordt met eer bewijzen overladen. Zij woont nu ln het paleis van de vroe gere landvoogden van den Kaukasus, in een luxe, waarvan de oude vrouw (haar man was een gewone schoenlapper) wel nooit zal hebben gedroomd, maar haar zoon bezoekt haar nooit; zelfs tijdens zijn verblijf in Tiflis vond hij het niet noodig even bij zijn oude moeder aan te loopen. Alleen met den schrijver Maxim Gorky gaat Stalln min of meer vriendschappe lijk om. De dictator ziet zelfs tegen den ouden schrijver op. Gorky is de eenige persoon, by wien Stalin op bezoek komt. Hij doet dit zelfs tamelijk vaak. Meestal brengen de twee vrienden de avonden onder vier oogen door. Dan voeren zij lange gesprekken, waarvan de inhoud wel voor altijd geheim zal Dlijven, omdat er geen derde bij is en noch Stalln, noch Gorky er iemand iets van vertellen. Te Moskou ls men algemeen overtuigd, dat Gorky op deze wijze een grooten invloed op den loop der staatszaken uitoefent. In moeverre dit waar is, valt niet te zeggen. Om zijn vriend te verstroooien geeft Gorky nu en dan een „partij." Men moet hier alweer niet aan „uitspattingen" of iets dergelijks denken. Het zijn gezellige avondjes, waar in den regel alleen schrij vers van eenige beteekenls bijeenkomen. De gasten worden op een stevigen maal tijd getracteerd en dat is waarschijnlijk de grootste aantrekkelijkheid van die avondjes: de hongerige sovjet-schrijvers kunnen dien avond zooveel eten als zij lusten. Er ls ook veel wijn, en daarbij geen bocht. De minder aantrekkelijke kant van die avondjes bestaat daarin, dat Stalin nu en dan naast een der gasten gaat zitten en een gesprek met hem aanknoopt. Het is wel een groote eer, maar de schrijvers voelen er weinig voor. Vóór alles werkt het bewustzijn, dat de persoon met wien zij spreken de almachtige dictator is, dat één woord van hem voldoende is om iemand in de gevangenis te werpen, te verbannen of zelfs ter dood te brengen, remmend; de menschen voelen zich onbe haaglijk. raken in de war. Daarbij komt, dat Stalin er zeer vreemde begrippen over „vriendschappelijke gesprekken" op na houdt. Zijn gesprekken worden een soort verhoor. En dat maakt het slachtoffer nog angstiger. Stalin ziet het en wordt woedend. Hij tracht het slachtoffer moed in te spreken, laat hem veel wijn drin ken, maakt „grapjes", die voor 't slacht offer echter een zeer onaangenamen bij smaak hebben. Het is dus geen wonder, dat die gesprekken beide partijen onbe vredigd laten. Er zijn slechts weinig schrijvers, die den moed hebben in gezelschap van Stalin veel te spreken, met hem te drinken, te schertsen. Zulke menschen genieten bij den dictator begrijpelijkerwijs zekere voorrechten. Tot die „uitverkorenen" be hoort o.a. de schrijver graaf Al. Tolstoj Deze Tolstoj (geen familie van Leo Tol stoj) was Jarenlang tegenstander van de bolsjewiki. publiceerde een paar boeken, die fel antibolsjewistisch waren; daarna besloot hij, dat het veel voordeeliger was de bakens te verzetten; hij werd een vu rige bewonderaar van het sovjet-regime en een persona grata ln het Kremlin. Zijn antecedenten zijn van dien aard, dat niemand eerbied voor hem voelt. Hij is echter een zeer begaafd man, wellicht de knapste onder de bolsjewistische schrij ver van onzen tijd. Van eiken dictator wordt verteld, hoe hij door een persoonlijk ingrijpen onrecht herstelt, onderdrukten steunt enz. Over Mussolini worden veel dergelijke verhalen verteld, terwijl ook over Hitier zulke le genden reeds ontstaan zijn. Van Stalin zal niemand zoo iets vertellen. Daarvoor is de man te somber, ongenaakbaar, ge sloten. Dat neemt echter niet weg, dat hij iemand in het verderf kan doen storten en omgekeerd op een hoogte brengen, waarvan de man nooit had durven droo- men. Het is voldoende dat Stalln iemand norsch aankijkt en de man is verloren. Iedereen mijdt hem. Hij wordt onmiddel lijk uit zijn betrekking ontslagen, kan geen werk vinden, wordt door vrienden en kennissen verlaten en wordt een paria. Zelfs indien de al te ijverige administra tie den man niet in de gevangenis stopt of verbant, is het leven van zoo iemand een hel. Het komt vaak voor dat het siachtoffer zelfmoord pleegt om een einde te maken aan zijn niet meer te dragen bestaan. En daarbij kan het gebeuren, dat Stalin niets tegen den man had, dat hij eenvoudig slecht gemutst was. Heeft iemand de ontevredenheid van Stalln werkelijk gewekt, dan is de man verloren. Daartegenover staat echter, dat een vriendelijk woord van Stalln, een glim lach voldoende is om den man ln het cen trum van de algemeene belangstelling te plaatsen. Plotseling ontdekt de man, dat hij duizenden vrienden en bewonderaars heeft, dat elke trust hem graag als direc teur of ander functionaris had gezien, dat hij talenten bezit, waarvan hij nooit eenig vermoeden had. Is hij een schrijver, dan vechten de uitgevers om zijn manuscrip ten, stijgt zijn honorarium met sprongen naar boven; de critici, die voordien in het gunstigste geval een paar regeltjes aan hem wijdden, schrijven nu ellenlange op stellen over zijn werk, vergelijken hem met de grootste Russische en brUenland- sche dichters. Stalln zelf glimlacht dan minachtend. In zulke gevallen heeft hij zeker geen ongelijk. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. DE FRANSCHE CRISIS. PARIJS, 25 Oct. (Reuter). De president der Republiek heeft hedenmiddag zijn be sprekingen tot oplossing van de regee- nngscrisis voortgezet. Hij ontving de lei ders der verschillende fracties van Kamer en Senaat onder wie Tardieu, Leon Blum, Louis Marln en als vertegenwoordiger van Herriot, den onder-voorzitter der radicale Kamerfractie, Delbes. De algemeene Indruk uit de besprekin gen die morgen zoo mogelijk zullen wor den beëindigd, is, dat aan een radicaal parlementair de vorming van een kabinet zal worden opgedragen en dat hiervoor in de eerste plaats senator Sarraut. en het Kamerlid Chautemps in aanmerking blij ven komen. PARIJS, 25 Oct. (Reuter). De vrienden van Renaudel en Marquet hebben beslo ten geen minister-portefeuilles te aan vaarden, indien deze door hen wordt aan geboden Deze beslissing is een logische gevolg trekking uit het standpunt van de socialis tische minderheden, zich niet buiten de SFIO te sluiten. UIT AMERIKA. SAN FRANCISCO, 25 Oct. (Reuter). 500 Vertegenwoordigers van 12 staten hebben hier vergaderd en de eerste vereeniging van Amerikaansche goud-producenten op gericht. Het congreslid Engelbright verklaarde, dat deze organisatie zou bijdragen tot het economisch herstel, terwijl de speculatie ln dollars zou worden bestreden. WASHINGTON, 25 Oct. (Reuter). De minister van Landbouw deelde mede, dat de belasting op koren is vastgesteld op 28 dollarcents per bushel van 56 Engelsche ponden. De belasting zal 5 November in werking treden. VERKIEZINGSONLUSTEN IN EAST FULHAM. LONDEN 25 Oct. (V.-D.) Vandaag wordt een tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuis gehouden in het Londen- sche district Eeast Fulham. Gisteravond bereikte de verkiezingsactie der verschil lende partijen haar hoogtepunt, waarbij het dikwijls zeer rumoerig toeging en bot singen ontstonden, die de politie herhaal- lijk tot ingrijpen noopten. Tot onlusten, waarbij de politie moest ingrijpen, kwam het in het Gemeentehuis van East Fulham, waar het woord werd gevoerd door den conservatieven secreta ris voor de financiën in het Ministerie van Oorlog, Duif Cooper. Toen Duff Coo per verklaarde dat Engeland den vrede wenscht, werd hem gevraagd of de En gelsche regeering dan bereid is de bom- mardementsvliegtuigen af te schaffen, waarop Cooper antwoordde dat hij niet geloofde dat daardoor de vrede werd be reikt. De oorlog is een kostbare en moord dadige zaak, doch hij geloofde dat de En gelsche regeering volkomen gelijk had, wanneer zij niet bereid was, een bepaald deel der Engelsche bewapening te beper ken. Wanneer de Engelsche vloot en het Fransche leger 's nacht zouden verdwij nen. zou den volgenden middag de oorlog in Europa verklaard worden. Duff Cooper werd bij zijn rede herhaal delijk door communisten en socialisten geinterrumpeerd, terwijl een menigte bui ten de zaal trachtte te bestormen. Bereden politie moest tenslotte de menigte ver spreiden en de zijsraten afzetten. Ook op andere plaatsen in East Fulham werden spreekgestoelten van conservatieve propagandisten omver geworpen, werden stinkbommen in vergaderingen geworpen en moest de politie ingrijpen, waarbij eenige personen gearresteerd werden. LEIDER VAN DEN OPSTAND IN SIAM GEDOOD. BANGKOK, 25 Oct. (V.D.). - Een der voornaamste leiders van den Siameeschen opstand, Slddhi Songgram genaamd, ls door een onderofficier neergeschoten, die daarmee den op het hoofd der opstande lingenleider gestelden prijs van zesduizend gulden kreeg. HZT SPOORWEGONGEVAL IN FRANKRIJK. PARIJS, 25 Oct. (Reuter). Het aantal dooden bij het ongeluk met den sneltrein uit Cherbourg, is tot 35 gestegen, dat der gekwetsten tot 50 van wie vijf ernstig ge wond zijn. Er Is een onderzoek ingesteld doch de verantwoordelijkheid voor het ongeluk kon nog niet worden vastgesteld. De oorzaak van het ongeluk kon nog niet onomstootehjk worden vastgesteld. Men vermoedt evenwel dat het aan een verzakking van de spoorstaven toe te schrijven is. De trein had op het oogenblik van het ongeluk een snelheid van 110 K.M. per uur. Dadouyt, senator van het departement van de Manche, werd gered op het oogen blik dat hij in de rivier de Iton dreigde te verdrinken. STORM OVER SPANJE. SAN SEBASTIAN, 25 Oct. (Reuter). De Spaansche Basken-kust is door hevige onweers-stormen geteisterd. waardoor groote schade werd aangericht. In het plaatsje Renteria is geen huis door de stormen en de overstroomingen gespaard gebleven. Twee vrouwen zijn verdronken. DOOR VLOEIBAAR METAAL GETROFFEN. PARIJS, 25 Oct. (V.D.). Door het weigeren van een technische installatie werden vier arbeiders in de metaal-gieterij van een fabriek bij Besancon door vloei baar Ijzer getroffen. Twee hunner werden op slag gedood, terwijl de belde anderen levensgevaarlijk gewond werden. HET RIJKSDAGBRAND-PRQQ VERDER GETUIGENVERHOOR Vandaag worden weer verschuw, tuigen gehoord, die mededeelingen h-' doen over het verblijf van Torgler,? Bulgaren op den dag van den brand Torgler's advocaat dr. Sack is «eej wezig. De journalist Walter Oehme wederom niet te zijn verschenen het nationaal-socialistische Rijksdi"' Frey uit Muenchen is niet aanwezig Als eerste getuige wordt gehoord u nation.-sociallstische RijksdagUd Ru 1 Karwahne uit Hannover, die op den van den brand met Frey en den leider bedrijfscellen Kroyer uit Linz in Oost»:^ in den Rijksdag was. Hij verklaart: o- Februari kwamen wij tegen drie un; middags door portaal II in het Rijk gebouw om Kroyer den Rijksdag te zien. In de antichambre van de zaai" begrootingscommissie ontmoetten wij de eerste maal den afgevaardigde Ter met den beklaagde v. d. Lubbe, dien toen natuurlijk nog niet kenden. Tos maakte toen hij ons zag waarom p onbekend een geheel anderen lqJ dan gewoonlijk. De kalmte die bij hem opvallend ls was volkomen verdwe Torgler was bleek en schrok toen hij zag. Rechts achter hem kwam de bekt de die daar zit, v. d. Lubbe, die gerj voor zich keek en niets opvallends had gingen verder om de groote zaal te be tigen, liepen echter verkeerd en kwL. toen langs denzelfden weg terug dooi antichambre. Bij het binnenkomen dooi groote deur zagen wij ter zijde, aan kant van de communistische fractlil. mers. Torgler met een ander op de lea bank zitten. Wij gingen de begrootings in. doch Frey keerde nog eens terug naar Torgler en zijn metgezel te ken". President: „Dat was dus de tweede moeting met Torgler?" Ged. Karwahne: „Torgler zat op tweede bank voor de glazen deur op leuning en rechts naast hem zat de andi die ik niet meer ken omdat ik geen twe maal heb gekeken. Frey was blijven sti en had zich omgekeerd... Wij zijn toes zaal binnengegaan, hebben deze bezichl en gingen tenslotte naar de groote z Tusschen vier uur en half vijf hebben het gebouw verlaten". President: „Wanneer is u opgevi dat Torgler er zoo slecht uitzag?" Get. Karwahne: „Reeds toen Tor; aankwam, zei Frey: „Is dat niet Torgler1 en toen ik dat bevestigde zei hij wit dacht: „Wat ziet die eruit". Daarna ze wat over den man in zijn gezelschap". President: „Waaraan hebt u v. d. H herkend?" NOG EEN SPOORWEGONGELUK. PARIJS. 25 Oct. (V.D.). Op hettri^ Laroche-sur-Yon—Nantes ontspoorde e werktrein, waardoor een spoorwegarbgl gedood werd en eenige anderen werf gewond. FRANSCHE HAVENARBEIDERS TEGE) HAKENKRUIS VLAG. PARIJS, 25 Oct. (V.D.) Te St. Kaal) weigerden de havenarbeiders het I" burgsche stoomschip „August Thyssen" <d lossen, zoolang de hakenkruisvlag wie schip bleef waaien. De autoriteiten trail- ten bemiddelend op te treden, doet e" deel der havenarbeiders verklaarde, al| men, indien anderen zich lieten ovem' desnoods met geweld de lossing vb schip zou verhinderen. De kapite: ijl het schip heeft tot nog toe geweiwlƒ1 hakenkruisvlag neer te halen en heeft ter voorkoming van incident schermingsmaatregelen genomen. De „Victoire" keert zich scherp tegen a actie der havenarbeiders en verwij: ri autoriteiten, dat zij dergelijke toestan.ef dulden. Het blad vraagt zich af, Bi gebeuren zou wanneer de havenarbëOT te Hamburg of Napels een dergelijke MjjJ diing tegenover buitenlandsche scW zouden aannemen. NAAR EEN GROOTE EENHEIDSP.tR™ IN JAPAN. TOKIO, 25 Oct. (V.D.). - De coalh tusschen de beide groote Japansche I»y tijen de Seiyoekai en de Minselto heer beide partijen zoo dicht tot elkaar bracht, dat tusschen de leiders onderb» delingen zijn geopend, die de m°6eri heid openen, dat te zijner tijd de tw partijen zullen fuseeren. waardoor de Pc litieke macht in Japan bijna uitsluit^ in handen komt van één groote nation" partij. o NOODWEER IN FRANKRIJK PARIJS. 25 Oct. (Reuter). Stormen j overstroomingen hebben ln verschel-a dee'.er. van Frankrijk ernstige schade aa-' gericht. Op eenige plaatsen in de vendj is de bliksem ingeslagen waarbij een-o personen om het leven zijn gekomen. verschillende spoorlijnen is het ver» gestremd. DE STRIJD IN DEN GRAN CHAC0- ASUNCION 25 Oct. (Reuter). DejW* delijkheden in den Gran Chaco beo opnieuw ernstige afmetingen aangeno-- Volgens een communique van het r guaansche ministerie van oorlog heboeo.,j de Boliviaansche troepen uit belang stellingen verdreven. VINGERAFDRUKKEN VERVANGEN' W ISTANBOEL, 25 Oet. (Beuter).®)® volgende volkstelling zullen var> man en van Iedere vrouw ln Turktie gerafdrukken worden genomen De vingerafdrukken zullen ln ólaa het portret op de identiteitskaarten don aangebracht. ej

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2