De brand in het Rijksdaggebouw. )SCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 23 October 1933 weerbericht TELEGRAMMEN. 5C BEURSOVERZICHT. NA EEN MAAND. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. een verbod voor ambtenaren. RECHTZAKEN. MARKTBERICHTEN. Barometerstand. Istermiddag 3 uur: 759. lenmiddag 3 uur: 759. telegrafisch weerbericht j. Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Biidt. logste stand: 775.3 te Riga. laoste stand: 751.7 te Biarritz. Vachting tot den avond van 24 Oct.: lakke tot matige wind. Waarschijnlijk kt uit Zuidelijke richtingen. Toenemende Jolking met kans op regen. Waarschijn- I iets kouder overdag. buitenlandsch weerbericht. fegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Dg groote verandering in de drukver- ping3 is het plaats maken van het Kessiegebied over IJsland voor een druk. Ook hedenmorgen was over jand en de Britsche eilanden de baro- Ser nog stijgende, zoodat thans over rootland en Engeland lucht uit Noorde- richtingen wordt aangevoerd en waar- [jnlijk in de bovenlucht aldaar wel af- ing plaats had en verder zal volgen. hooge druk over Scandinavië nam Igszins in beteekenis af; over de Golf Biscaje handhaafde zich de kern van Jepressie. ons land en Duitschland stroomt I Zuidelijke richtingen in de hoogere Jtlagen zeer warme lucht (tusschen 500 JnWO Meter ongeveer 16 graden Celsius). Op het ontmoetingspunt in Schotland en jeland van koude lucht uit Noord en lucht uit Zuid, viel zware neer- j (Shields 29, Aberdeen 17 m.n).). Het waarschijnlijk dat ten onzent de be- fcng zal toenemen, terwijl tegelijkertijd Ids op regen grooter wordt. Tehalve over ae Britsche eilanden viel in Frankrijk nogal wat neerslag. Het Werigens rustig weer, in Zuid Duitsch- 1 en Zwitserland nogal nevelig, terwijl vrijwel het geheele gebied de tem- ^Afuur daalde. LUCHTTEMPERATUUR. f| uur voorm.: 11 gr. C. (52 gr. F.), [uur 'smidd.: 13 gr. C. (56 gr. F.), uur nam.: 13 gr. C. (56 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN te katwijk zee. Voor Dinsdag. |Vjh. te 5 u. 43 min.; n.m. te 6 u. 13 min. LICHT op voor fietsers e.a. [Maandag: 5.20 n.m. tot 6.10 v.m. MAANS- op- en ondergang. Oct.: op: 12 u. 37; onder: 19 u. 07. [new na roosevelt's rede. w-york, 23 Oct. (Reuter). Het ge licht gaat, dat Reno, de leider van de pakende larmers, heeft verklaard, dat de [«de van Roosevelt een „zuiver sophisme" ■j de staking zal hier niet om worden ge- JfUzigd. LP? economisten en bankiers zijn van Bwdeel. dat de verklaring van Roosevelt uf. aanzlen van den dollar een utopie is. j«t plan is niet uitvoerbaar en kan lelden »t een vernietiging van het vertrouwen. rede van sir simon. Londen, 22 Oct. (Reuter). Sir John «ion, de Britsche minister van Buiten- nasche Zaken, heeft voor de geluidsfilm ■■proken. Hij zeide o.m. dat het plotse- Ei» ,.maar berekende uittreden van In uit den Volkenbond voor het EÜ< den arbeid der Ontwapenings- PS e heeft verlamd. ||?e'®a| echter niet toegestaan worden, te-r-nhoudt11 arb€id voor de ontwapening l«^^neer 'nderdaad de hoop op een ont- I.n lnSsconferentie definitief moet wor- dP.egeven, moet Engeland met een Huk11 5ewaPeningswedloop rekenen, die 5°i sominen zal verslinden, zoodat belastingvermindering niets zou kun- k7lende(!l' de lasten zouden nog f moeten worden, zonder dat de Horg'd er door zca worden gewaar- o- een smokkeldram.a. bchf?ilUCK- 23 °ct- (V.D.) Er is thans ItaliflQnc?en in een drama, waaraan drie Dal S?^9le grenssoldaten in het Passeier huic; tozljn gevallen. In het zieken- Jt he? i?nsbruck is een 25-jarige Italiaan nen S^*ier Dal- Johann Gufler, opge be IC men m „7 Jonann uuiier, opge- «kende dateeh-.SChot 111 de lon&en- H« 4.. i J_ dat hij en een itoppHp 7.11irl- Tiroler wnf. en een tweede Zuid- "oertBrtr »enaa,nd, bij het smokkelen 4wrede uit Oostenrijk naar Italië fstcerd grensaoldaten was gear- Was eebrart.»nt?r de Zwickauer berghut ®ch te beSu'rf r was het hun geIukt bverweidj bden en de drie soldaten te 111 de lotieen' S, ,er had daarbij het schot r®ie soldaten ?p2cl°open. terwijl Hofer de brand neer8eschoten en de hut daad uit t2 om de sporen van de ■rna over a w>sschen. Hofer had hem w de Erens gebracht. de fransche begrooting. PARIJS, 23 October (V.D.). De Fransche Kamer begon vanmorgen te halftien met de artikelsgewijze behandeling der flnan- cieele voorstellen, terwijl tevens de onder handelingen nog worden voortgezet. Dala- dler doet zijn best om nog voor de betoo gingen die vanmiddag door belastingbeta lers, taxi-chauffeurs en andere ontevre denen worden gehouden tot overeenstem ming te komen. De socialisten zijn tegen 12 uur weer in fractievergadering gegaan. In sommige kringen is men van meening, dat de positie der regeering critiek is. de fransche president te st. etienne. SAINT-ETIENNE, 22 Oct. (Reuter). De president der republiek. Lebrun, kwam hier heden aan. vergezeld van verschillen de ministers om aan de hoogere mijn- school het kruis te verleenen van het Le gioen van Eer voor het heldhaftige gedrag der officieren, welke daar hun opleiding genoten en voor het kader van directeuren en administrateurs van de meest onder scheiden instellingen, welke daar werden gevormd. De bevolking der stad bereidde hen een geestdriftige ontvangst. Na de officieele ontvangst werd een mo nument onthuld voor de oorlogsdooden, waar de president een krans neerlegde en het herdenkingsvuur ontstak. Vervolgens begaf men zich in optocht naar het ge bouw der Kamer van Koophandel, ter vie ring van het eeuwfeest dezer instelling en werd tevens het eeuwfeest herdacht der Spaarbank. feest voor de amerikaansche duitschers. WASHINGTON, 23 Oct. (Reuter). Gis teren hebben de Duitsche bewoners van Washington den dag herdacht, dat vóór 250 jaar de eerste Duitschers in Amerika kwamen. De Duitsche gezant, dr. Luther, hield een rede, waarin hij verklaarde te hopen, dat Amerika sympathiek zal staan tegen over het worstelen van het Duitsche volk om gelijkgerechtigdheid. -O- de graf zeppelin. HAMBURG, 23 Oct. (Wolff.). De „Graf Zeppelin", die gisteravond om half twee uit Pernambuco vertrok om zijn tocht naar Noord-Anierika te beginnen, bevond zich vannacht om 12 uur bij Cayenne, om 6 uur 's morgens boven Georgetown en om 8 uur voor de monding van de „Orinoco. george lansbury wekt op tot dienstweigering. LONDEN. 23 Oct. (V. D.). De leider der Engelsche Labouroppositie George Lans- bury wekte in een te Londen gehouden rede de jongeren op. geen dienst te nemen in het Engelsche leger, bij de vloot of bij de luchtmacht. Hij sprak als zijn vurige hoop uit, dat de Engelsche vakbeweging ingeval ook Enge land voortging zich te bewapenen, of in geval van dreigend oorlogsgevaar door een algemeene staking den oorlog zal weten te voorkomen. nat amerika. WASHINGTON. 23 Oct. (Reuteri. De re geering heeft een programma opgesteld, volgens welk zij een minimum van 500 millioen dollar inkomsten zal trekken uit de belasting op spiritualiën in het eerste jaar na de opheffing van de drankwetten. Naar thans gemeld wordt zal. niette genstaande het kort geleden afgekondigde invoer-verbod van spiritualiën, de whisky, welke reeds op weg is naar de Vereenigde Staten werden toegelaten. De spiritualiën, waarvoor een „medicinale toestemming" is verleend kan ook worden ingevoerd, doch blijkbaar zullen geen nieuwe toestemmin gen worden uitgereikt, zoolang het drank verbod niet is opgeheven. brand in rijnland. OPLADEN (Rijnland), 22 Oct. (Wolff). In een gebouw, waarin een honderdtal leden van den vrijwilligen arbeidsdienst waren ondergebracht en waar een liefda digheidsvoorstelling zou worden gegeven ten bate van de „Winterhilfe". brak gis teravond. kort voordat de voorstelling zou beginnen, een hevige brand uit die het ge heele gebouw in korten tijd in de asch legde. AMSTERDAM, 23 October. Prijshoudende markt. Industrieele fond sen en Fetroleumwaarden prijshoudend. Rubbers vast. Tabakken gedrukt. Scheep vaarten en Suikerwaarden weinig veran derd. Arnerik. fondsen lager. Duitsche obligaties iets hooger. Ned. Staatsfondsen gedrukt. De stemming was heden prijshoudend doch de handel beteekende weinig. De rede van Roosevelt trok veel belang stelling en vormde het onderwerp van het gesprek. Over het algemeen achtte men het voornaamste doel van de geldpolitiek der V. S. een stijging der goederenprijzen. Dit kwam tot uitdrukking in een scherpe daling van den dollar met als gevolg een reactie van het pond. De koersbeweging op de wisselmarkt en de onzekere situatie in Frankrijk leidde tot een nog grootere terughouding. De koers schommelingen waren eveneens van wei nig beteekenis. Van de Industrieele fond sen waren Philips iets hooger, doch overi gens waren de variaties gering. Rubbers lagen hooger. in verband met de gunstige restrictie vooruitzicht. Ta bakken lagen zwakker. Suikerwaarden bleven op peil. Van de Petroleumwaarden schommelden Koninklijke omstreeks de vorige slotkoersen. Scheepvaarten en Mij nen bleven op peil. Duitsche obligaties iets vaster; in tegenstelling tot de Ned. Staatsfondsen die iets daalden. wisselkoersen. Engeland 7.93 (7.96 1/4); Duitschland 59.13 (59.161; Frankrijk 9.701/4 (9.703/8); België 34.50 1/2 (34.57)Zwitserland 48.04 1/2 (48.05); Denemarken 35.45 (35.601 Zweden 40.90 (41.15); Noorwegen 39.90 (40.10); New-York 1.72 (1.76 1/4). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van yrijdag. Het Rijksdagbrandproces is nu reeds i langer dan een maand aan den gang en het getuigenverhoor ls nog lang niet be ëindigd. Het is zelfs niet waarschijnlijk dat men met de zittingen te Berlijn deze week gereed komt, zoodat vermoedelijk j ook de volgende week het Rijksgerechtshof nog te Berlijn zal bijeenkomen. Getuigen zijn vandaag niet gedaagd, I doch heden zullen voornamelijk de deskun digen aan het woord komen. Senaatspresident dr. Buenger opent de zitting met de mededeeling, dat de des kundigen zullen worden gehoord over de brandstichting in het Rijksdaggebouw zelf en wel voornamelijk over de vraag, of Van der Lubbe alleen de branden kan heb ben aangelegd. Eerste deskundige, die gehoord wordt is de hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool te Charlottenburg, prof. Jesse. Hij verklaart, dat in den Rijksdag drie brand haarden te onderscheiden waren en wel in het restaurant met de daarbij gelegen ver - trekken in het sousterrain, in de omgeving van de plenaire zittingszaal en in de groote zaal zelf. Vooral het verloop van den brand in de zittingzaal heeft groote belangstelling gewekt omdat de ontwik keling van dezen brand zeer snel, in onge veer tien minuten is geschied. Deze snelle uitbreiding van het vuur heeft het ver moeden gewekt, dat de ventilatie-inrlch- ting daar het hare toe heeft bijgedragen. Na een uitvoerige beschrijving van de ven- tileer-inrichting komt prof. Josse op grond van zijn onderzoek tot de conclusie, dat deze installatie tijdens den brand niet heeft gewerkt. Hij komt tot deze conclusie zoo wel door zijn technisch onderzoek als dooi de verklaringen van getuigen, die het eerste vuur in de zaal beschrijven als een „gemoedelijk flikkerend vuurtje". Er blijft dan geen ander mogelijkheid als oorzaak voor de snelle ontwikkeling van den brand over, dan dat in de zittingzaal andere gemakkelijk brandbare stoffen in groote hoeveelheid aanwezig waren en zeker ook andere dan uitsluitend vuurmakers. Prof. Josse acht het uilgesloten, dat uit het hout van de zittingzaal brandbare gassen zijn ontstaan Niettemin wijst het ontstaan van plotselinge steekvlammen in de zaal op de aanwezigheid van 'n groote hoeveelheid brandbaar gas, dat slechts ontstaan kan zijn uit vloeibare brand stoffen, die in de zaal moeten zijn ge bracht en over verschillende plaatsen verdeeld. De deskundige vestigt daarbij vooral de aandacht op de stenografenka mer. Hier kon altijd iedereen zonder op te vallen binnen komen. De over verschil lende plaatsen in de zaal verdeelde brand stof behoefde slechts op één plaats te worden aangestoken om de geheele opper vlakte te ontbranden. Iri de stenografen kamer bestond ae mogelijkheid lang voor den brand brandstof te brengen. Op grond van laboratorium-onderzoek komt prof. Josse tot de conclusie, dat in de zitting zaal meer dan 20 K.G. vloeibare brandstof aanwezig moet zijn geweest. De ontbran ding door de geheele zaal kan veroorzaakt zijn door op één plaats de zaak in brand te steken. Zoo kan ook het ontstaan van de vlammen op de diplomatentribune wor den verklaard. De verbranding is voor het grootste gedeelte niet volkomen geweest. Tengevolge van het gebrek aan lucht is niet alle vloeibare brandstof verbrand, doch een gedeelte is ook verdampt. Men kan aannemen dat zich dientengevolge in het bovenste gedeelte van de zaal een hoeveelheid brandbaar gas heeft verza meld, die bij het bereiken van de explosie grens ontbrand is. Het lijkt den deskun dige uitgesloten, dat het in den Rijksdag brengen en het uitstrooien van de brand stof door v d. Lubbe alleen is gedaan. De voorbereiding heeft ook een zekeren tijd geëischt en de uitvoering moet minstens door twee, zoo niet door meer personen zijn geschied. Toen v. d. Lubbe eenige dagen na den brand naar den Rijksdag werd geleid, ver wonderde hij zich er over, dat de koepel nog stond. Hieruit kan men afleiden dat door de brandstichting ook de koepel ver nield moest worden. Het doel van de brandstichting op verschillende andere plaatsen in het gebouw buiten de groote zaal moet volgens get. zijn geweest het af leiden van de aandacht van de brandweer van de groote zaal, wat men ook inder daad heeft bereikt. Op een vraag antwoordt de deskundige prof. Josse. dat waarschijnlijk stoffen hier voor zijn gebruikt als poetskatoen of ge perst papier, dat met de brandstof was gedrenkt. Op een vraag van den procureur-gene raal dr. Werner of luitenant Latelt en de andere personen, die het eerst in de zaal kwamen, niet iets hadden moeten merken indien benzine, benzol of petroleum was gebruikt, antwoordt de deskundige, dat deze getuigen te ver van de vlammen af waren geweest. Dr. Werner; „De deskundige is van mee ning. dat de andere brandstichtingsplaat sen zijn aangelegd bij wijze van afleidings manoeuvre. Ik blijf echter aan iets twij felen. Men is immers op den brand op merkzaam geworden door het vuur in het restaurant. Indien in het restaurant geen brand was gesticht, had het vuur ln de groote zaal waarschijnlijk nog geruimen tijd kunnen woeden vóór men het ge merkt had." Prof. Josse antwoordt, dat de heele zaak psychologisch zeer moeilijk te verklaren ls. Op een vraag van den advocaat dr. Sack antwoordt de deskundige dat de tien mi nuten, die zijn verloopen tusschen het bin nen klimmen van Van der Lubbe en zijn aankomst in de groote zaal voldoende zijn geweest om de boel in brand te steken in dien de brandstichting was voorbereid zoo als hij gelooft dat inderdaad het geval is geweest. Een der andere deskundigen, ingenieur dr. Werner deelt mede, dat in de zitting zaal resten van flesschen of vaten zijn ge vonden maar het is niet uitgesloten dat de brandstof op andere wijze in den Rijks dag is gebracht of in de vlammen is ge goten. De procureur-generaal dr. Werner: „In dien op het tijdstip, toen Scholz in de zaai heeft gekeken nog geen voorbereidingen waren getroffen, zou het dan mogelijk zijn geweest dat bijvoorbeeld Torgler na het verdwijnen van Scholz de voorbereidingen heeft kunnen treffen vóór dathij den Rijksdag verliet, dus tot ongeveer kwart voor negen?" Prof. Josse: „De tijd van 8.20 u. tot 8.45 u. zou naar mijn meening daartoe vol doende zijn." Van der Lubbe's verdediger dr. Seuffert stelt voor de Rijksdag-employé's er over te hooren, wanneer de stenogTafenkamer voor de laatste maal gecontroleerd is. Torgler's verdediger dr. Sack sluit zich hierbij aan. Dr. Sack vraagt den deskundige of Torgler in het door den procureur-gene raal aangenomen geval bij het werken met vloeibaar en droog materiaal niet daarna had moeten ruiken en of de mogelijkheid bestaat een dergelijke lucht te verwijderen. Prof. Josse antwoordt dat men door het wasschen van de handen reeds veel van deze lucht kwijtraakt. De pres. constateert dat het beantwoor den van deze vraag niet de zaak van dezen deskundige is. Of iemand al of niet naar iets ruikt, dient daadwerkelijk geconstateerd te zijn. Torgler verklaart nogmaals, dat hij te kwart voor negen niet meer in den Rijks dag was. In de zittingszaal was hij het laatst in December 1932. Met benzine of dergelijk brandbaar materiaal had hij nog nooit iets te maken gehad. Dimitroff verklaart dat ook naar zijn meening de brandstichter beslist mede plichtigen moet hebben gehad en stelt de vraag of het inderdaad mogelijk was, dat Van der Lubbe alleen in een kwartier den brand kan hebben gesticht. De deskundige antwoordt, dat nadat hij heeft gehoord hoe handig Van der Lubbe ruiten heeft ingeslagen en dat hij geheel met zeep was bedekt, toen men hem vond, aangenomen mag worden, dat Van der Lubbe indien alles was voorbereid in een kwartier de boel in brand heeft kun nen steken. Hierna treedt de middagpauze in gedurende welken tijd de tolk op ver zoek van den verdediger van Van der Lubbe, de verklaringen van den deskun dige zal vertalen. ver. van mathesianen. Zaterdagavond j.l. werd in de college zaal van het Kamerlingh Onnes Laborato rium, daartoe welwillend afgestaan door de hoogleeraren Keesom en De Haas en ar. CrommeUn, door den heer H. v. d. Starre een lezing met lichtbeelden gehou den over een „Reis naar Madeira, de Ca- narische eilanden, Marokko en Spanje". De voorzitter, de heer Clarijs, opende dezen avond met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en in het bijzonder tot den heer v. d. Starre, die, zooals reeds jaren, direct bereid was een lezing te houden. Op vlotte wijze verhaalde spr. allerlei bijzonderheden over de verschillende stre ken. Met de „Monte-Rosa" van de Ham- burg-Amerika-lijn werd de reis aangevan gen, allereerst naar Madeira. Madeira, het land van de cactussen, ba. nanenstruiken. rotstrappen, werd met alle mogelijke voertuigen, zooals auto, ossen- sleden en hangmat doorkruist. Dan werd de reis vervolgd naar Teneriffe, het voor naamste eiland der Can. groep. Evenals op Madeira kon men hier genieten van de rijke schoonheid der natuur. Te snel vertrok de „Monte Rosa" weer en wendde haar steven naar de Straat van Gibraltar, om ons te voeren naar Marokko. Hier werden de Moorsche bouwwerken be zichtigd, welke allerwegen bewondering op wekten. Nadat de hoofdstad bezichtigd was, werd naar de haven teruggekeerd, waar verschillende souvenirs werden gekocht en overgestoken naar Spanje. In Malaga werd aan land gegaan. Na een lange, warme treinreis naar Granada werden de verschillende beziens waardigheden in deze stad bezocht. Hier, waar vroeger de Moorsche vorsten troonden, zijn nog de verschillende palei zen te zien, zooals het Alhambra één der schitterendste paleizen uit dien tijd Na de andere fraaie Moorsche bouwwer ken en Oostersche pracht bezichtigd te hebben, werd weer doorgevaren naar Ca- aix— de witte stad. Ook hier wist de heer v. d. Starre allen weer te doen genieten van de prachtige bouwwerken en huizen, welke tot in de kleinste hoeken helder wit waren. Sevilla, de stad, waar de menschen hun tijd verdeelen door 's morgens naar de kerk en 's middags naar de stierengevech ten te gaan, bezit één van de grootste Kathedralen, 's Middags werd er nog een stierengevecht bijgewoond, waarbij spr. duidelijk liet zien, de wreedheden aan dit gruwelijk spel verbonden. Daarna werd de terugtocht aanvaard. Te snel doemde de Hollandsche kust lijn voor ons op en namen de Pieren van Hoek van Holland de Monte Rosa tus schen zich in. Spr. werd voor deze interessante reis beloond met een hartelijk applaus. De voorzitter dankte den heer v. d. Starre na mens de aanwezigen en namens het be stuur der Vereeniging van Mathesianen voor de goedgeslaagde lezing. voor deelneming aan elke openbare actie tegen de overheid Wij ontvangen het volgende afschrift van een besluit van den Ministerraad: De Raad van Ministers, Overwegende dat in deze woelige tijden de ambtelijke plicht medebrengt, dat de ambtenaar de Overheid in hare zware taak steune en haar geen moeilijkheden be- rokkene noch in noch buiten de uitoefe ning zijner bediening, Besluit: dat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de Overheid en haar beleid. (w.g. De Minister van Staat. Voorzitter van den Raad van Ministers, H COLIJN. e. a. zeiltnga f Te Merano in Zuid-Tirol, waar hij den laatste jaren woonde, ls Zaterdag plot seling overleden de heer E. A. Zeilinga, oud-president van de Javasclie Bank. A. C. DUNLOP. t In den ouderdom van zeven-en-zestig jaar is in „Bronovo" te Den Haag overle den de schout-bij-nacht-titulair A. C. Dunlop. De overledene was ridder in de orue vari Oranje-Nassau en had het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen voor expe- ditiën naar Atjeh en Zuid-Celebes. Voorts was hem het Lombokkruls toegekend, oe- r.evens het eereteeken voor vijf-en-dertig- /jarigen dienst als officier. De heer Dun- /lop was tevens ridder vierde klasse der orde van den Medjidlé van Turkije. In 1885 werd de overledene adelborst le klasse, in 1888 luitenant ter zee 2e klasse en in 1899 luitenant 1ste klasse, waarop in 1910 zijn benoeming tot kapitein-luitenant en in 1913 die tot kapitein-ter-zee volgden. Op 16 April 1921 werd de heer Dunlop ge pensioneerd met den titel schout-bij-nacht De begrafenis zal aanstaanden Woens dag, des namiddags half drie, plaats vin den op Oud-Eik-en-Duinen te Den Haag. DOOR EEN AUTO GEGREPEN iEN GEDOOD. Gisteravond omstreeks 6 uur stak de 80-jarige ten A. B. den Wagenweg te Haarlem over zonder op- of om te kijken. Juist passeerde een auto bestuurd door den 19-jarigen G. uit Santpoort. De oude man werd door de auto gegrepen en bleef bewusteloos liggen. Aan de gevolgen van een schedelbasis fracturen is hij hedenmorgen overleden. JONGEN IN HET BAD VERDRONKEN. De 15-jarlge D. Milienaar, wonende in dc Riegelstraat te gilversum ls Zaterdag middag in de badkamer van zijn ouderlijk huis verdronken Vermoedelijk is hij dooi de zich ontwikkelende verbrandingsgassen uit het doorstroom-apparaat bewusteloos geraakt, waarna hij is verdronken. De onthulling van het Lorentz-mo- nument. aangebracht aan den voorgevel der Leeskamer Bosscha zal plaats vinden I op Vrijdag 3 November e.k. des middags om halfctrie. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Wegens overtreding der Wegenbelasting werden veroordeeld v. E. te Stompwijk tot tweemaal f. 7 subs. 2x7 dagen en C. P. B. te Leiden tot f. 10 subs. 10 dagen. De 36-jarige directeur-uitgever mr. R L. te Den Haag is wegens eenvoudige beleeL dlging veroordeeld tot f. 35 subs. 5 weken. LEIDEN, 21 Oct. Eierenvciling. Totaio aanvoer 5536 stuks. Kipeieren f. 5.50—6.10, leuikeneieren f. 3.50—4.80, eendeieren f. 1.25 4.45 per 100 stuks. Handel matig. AMSTERDAM, 23 Oct. 4 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. 665 vette koeien, waarvan de prijzen waren: lo kw. 5666, 2e kw. 4655, 3e kw. 4044 ct. per K.G. slachtgewlcht, mindere soorten 3538. 130 melk- en kalfkoeien f. 140 180 per stuk; 159 vette kalveren, le kw. 5258, 2e kw. 4450 3e kw. 3842 ct. per K.G. levend gewicht. 51 nuchtere kalveren 58 per stuk. 153 schapen f. 1620 per; stuk; 632 varkens. Vleeschvarkens, we gende van 90—1110 K.G. 4647 ct., zware varkens 4445 ct., vette varkens 42—43 ct. per K.G. slachtgewicht. 24 paarden f. 60 100 per stuk. BOSKOOP, Coop. Vereeniging „De Bos- koopsche veiling", 21 Oct. Rozen per bosi Florex 16—18 ct„ Butterfly 28—48 ct.| Else Poulsen 54—68 ct„ Hadley 4459 ct., President Hoover 54 ct., Ingar Olsson 29—38 ct., Marcel Royer 21 ct., Golden Ophelia 16—27 ct., August Noach 24—35 ct., Rosa- landia 36—43 ct., Pierson 11—20 ct., Paul Grampel 41—61 ct., Gloria Mundi 17—25 ct-i Mac Keiler 20—36 ct„ Briarcliff 18 ct., Columbia 28—41 ct, Wilh. Kordcs 52—67 ct., Phoebe 24—31 ct., Ellen Poulsen 32—39 ct., Claudius Pernet 54—60 ct., Edith Heien 63 ct., Chas. P. Kilham 16—23 ct., Ge mengde rozen 12 ct. Diversen per bos: Clematis Prins Hendrik 190—220 ct., Chry santen gr. bloemig, 70—90 ct., idem tros 12—17 ct., Physaiis Francetti 10 ct Eiken blad 7 ct. LEIDERDORP, 20 Oct. Aanvoer 875 stuks, kireieren f. 6.10—6.70, kleine eieren f. 5.50 6, eendeieren f. 5 per 100 stuks. Kaas 18—24 ct., per pond. Kippen 25—65 ct., hanen 70—80 ct., konijnen 75—150 ct. p. st. ROTTERDAM, 23 October. Veemarkt. Aanvoer vette runderen 444, vette kalveren: 249, schapen en lammeren 1388, varkens 825: vette koeien le kw. 5660 ct.; 2e kw. 4854 ct.: 3e kw. 3642 ct.; vette kalveren le kw. f.0.95—1.05, 2e kw. 8090 ct.; 3e kw. 65—70 ct.; varkens (lev. gew.) 39, 37 en 35 ct.; export varkens 3432 ct.; schapen 38, 34 en 30 ct.; lammeren 40, 36 en 32 ct. Prijzen per stuk: schapen f.18, f.14 en f.9: lammeren f. 13, f. 14 en f. 8. WESTLAND, middeiprijs v. d. Westland- sche veilingen van 21 Oct. Druiven, blauwe 30 39 ct., Alicante 2633 ct., Colmandrui- druiven 36-42 ct., per K.G. Tomaten A f.1—2.05, B f. 0.90-1.70, C f. 0.80-1 65 CC 25-50 ct. per bak. Westlandsche Bloemenveiling van 21 Oct. Pulling f.8—12, Rayonanthe f.4—6.40 Rose Day f.9-12, Page f. 11-12, Blanche du Poitou f. 4.10—4.80, Choco f.5.20 per 100; Phoenix 3-8 ct., Gold Finder 3-5 cf., Normandie 3-6 ct„ Triomfant 17 ct- •FreesiA 13. ct. per bos,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3