74,te Jaareane DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 No. 22572 STADSNIEUWS. DE AANRIJDING TE 's-GRAVENHAGE ONZE KINDERKRANT. Het voornaamste Nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. MILITAIRE COLONNE DOOR TRAM AANGEREDEN LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS OER AUVEKILNIIEN- 30 CtJ oer .egel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen waar agentschappen var ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere aJ verten'.lën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend OM vooruitbetaling Woensdaes en Zaterdags 5U Cts. bil een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens nostrecht Voor eventneele opzending van I.vén tn rrs oorto te betalen - RewHsnnmmer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35: per week I 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zUn, per week 0.1S Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladaa EERSTE BLAD. OPENBAAR BEWAARSCHOOL ONDERWIJS. CREMATIE VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER CH. VAN SPALL. Adres aan den Raad. Inet comité voor Openbaar Onderwijs ■cluijlt: Eetuge maanden geleden besloot de Ge meenteraad de Openbare Bewaarschool aan het Sint Ellzabethshof te doen ver bouwen en de Bewaarschool aan de Groe- Eesteeg over te brengen naar de school in de Haverstraat. Nu ls reeds vanaf het begin der zomer- pcantie de school van het Sint Elisabetrs- hot ontruimd en zijn de kinderen tijdelijk in de oude Bewaarschool aan de v. d. Werffstraat. In al dien tusschenliggenden tijd ls er aan het ontruimde gebouw aan Sint Elisabethshof nog niets verricht. Dit veroorzaakt natuurlijk allerlei bezwa ren. Zoo moet het b.v. voor ouders, wier ^■nderen dagelijks van den Haagweg naar de v. d. Werffstraat moeten worden ge tracht toch in hooge mate onaangenaam Ajn, om te bespeuren met welk een ge- ilnge voortvarendheid de aangenomen be iten worden uitgevoerd? Voor de school aan de Groenesteeg geldt tzelfde. Men ging er op rekenen, dat in groote vacantie in de onderste lokalen van de Haverstraatschool alle noodige ^■erltzaamheden zouden worden verricht. Met het oog op de in dit gebouw geves tigde lagere school zou dit toch wensche- Jtfk zijn geweest. Niets van dit alles is geschied. "-•'Het comité voor Openbaar Onderwijs 'beeft nu gemeend het volgende adres aan et College van B. en W. te moeten zen- rn: Ondergeteekenden leden van het Comité or Openbaar Onderwijs, verzoeken u be leefd de aangenomen voorstellen tot ver- i'bouw van de Bewaarschool aan het Sint- .isabethshof en de Inrichting van de be- ■ledenafdeeling van de school aan de Ha- "rstraat tot Openbare Bewaarschool met oed te doen uitvoeren. Zij gronden dit verzoek op het belang van het Openbaar Onderwijs. Reeds heel heeft het Openbaar Bewaarschool- pnderwijs zich moeten behelpen met zeer "echte lokaliteiten. Nu zijn een aantal maanden geleden nige voorstellen aangenomen, die voor Bfle inrichting der gebouwen een groote ver- "tering beloven. Evenwel is van de uit ering nog niets te bespeuren. Waar bij het Openbaar Bewaarschool- derwu's op het oogenblik reikhalzend ordt uitgezien naar de uitvoering der zoo oorzakelijke verbeteringen, noodzakelijk et het oog op: de gezondheid der kinde- "n: de goede verdeeling der scholen over Je stad: de goede eang van het onderwlls; de belangen van ouders en kinderen, wat afstand tot de school betreft: de recht- aardiee verhouding tot het Bijzonder Be- a ar schoolonderwijs, verzoeken onderge teekenden u beleefd met kracht de uitvoe ring der besluiten tot verbouw en inrich ting van bovengenoemde Bewaarscholen ter hand te nemen. Namens het Comité van Openbaar Onderwijs, W.g. A. A. VAN PARREEREN. Groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling heeft heden in het crematorium te Westerveld de verassching plaats gehad van 't stoffe lijk overschot van wijlen den heer Charles van Spall, in leven oud-directeur der Leidsche Duinwatermaatschappij. Onder de talrijke schare, welke deze droeve plechtigheid bijwoonde bevonde.n zich o.m. de hceren N. C. F. van Ginkel, en mr Donders, resp. president en lid van het college van commissarissen dier maat schappij. ir. M. Rutgers, directeur van de waterleiding te Leuven, ir. F. F. M. Wirtz, directeur der Gem. Drinkwaterleiding te Rotterdam, ir. W. J. Harders, directeur en ir. A. Bijl hoofdingenieur-afdeelingschef der Duinwaterleiding te 's-Gravenhage. ir. W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening, ir. v. Nievelt secretaris en dr. ir. G. J. de Glee, bestuurslid der Ver. voor Waterleidingsbe- langen in Nederland, ir. G. A van Klin kenberg, directeur en ir. F. Stokhuyzen, hoofdingenieur der Sted. Lichtfabrieken al hier, ds. C. de Meyere, Evang. Luth. pre dikant alhier, de heer J. A. W. Aalbersbcrg directeur van het Noord-Hollandsch Land- bouwcrediet alhier, de heer P. A, de Gooyer directeur der Rotterdamsche Bankver., Leiden de heer P.A. Wernink Sr. namens de Leidsche Ver. van Industrieelen, dr. Hue- ting en notaris Eerdbeek uit Katwijk-aan- Zee, mr. H. R. Goudsmit en de hee- ren W. van Deventer en W. F. van Ingen Schenau, namens het bestuur der Leid sche Zwemclub, de heeren W. van der Laan en G. Driessen namens het bestuur der 3 Octobervereen., de heer H .Harmsen oud-commandant van de Vaandelwacht dier vereeniglng. de heeren A. J. den Hol lander en W. E. Wichers Rollandet, na mens het bestuur der Ver. voor Vreemde lingenverkeer. de heer H. J. P. Wassenaar namens het bestuur sociëteit „Amicitia'', de heer Ant. Metz namens het bestuur van den Turnkring Leiden en omstreken, de heer K. P. van Waning, directeur der Kon. Rotterdamsche Betonijzermij., dr. W. G. N. van der Sleen, oud-scheikundig bacterioloog der L. D. W. M., het bestuur der Turnclub „Aquaduct" en voorts zeer vele vrienden van den overledene en le den van het administratief en technisch personeel der maatschappij van hier en Katwijk. Bij het binnenkomen van den stoet in de aula speelde het orgel het Adagio uit het 1ste orgelconcert van Handel. Toen de kist met het stoffelijk overschot begon te dalen liet de organist het koraal „Wenn ich elnmal soil scheiden" uit de Mattheus Passion van Bach hooren. Op verzoek van den overledene werden geen toespraken ge houden. De oudste zoon, de heer C. J. van Spall dankte namens de familie voor de belangstelling en de laatste eer zijn vader bewezen. Onder de tonen van het Adagio uit de „Sonate pathétique" van Beethoven ver lieten allen, diep onder den indruk, het crematorium. ERNSTIGE VAL. Gistermiddag te halfdrie is de 42-jarige mej. A. T.v. d. L., wonende Borneo- straat 19a, bij het zeemen van ramen naar beneden gevallen en in den tuin van de buren terecht gekomen. Vermoedelijk heeft zij een nekwervel gebroken. Door de E. H. .B O. is zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Hedenmorgen was haar toe stand hoogst ernstig. GciiiiU^ie"w?gen' die hedenmorgen te 'sGravenhage door de tram werd gegrepen. "eujK elders In dit Blad wordt verme'd, wprd daarbij een mE'talr gebood en een d. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Geslaagde propaganda-feestavond. De Chr.-Historische Jongerengroep, die vooral in den laatsten tijd zulk een groote plaats is gaan innemen in de rij van jeugdvereenlgingen In onze stad, had gisterenavond in al de zalen van gebouw Prediker een grooten propaganda-feest- avond belegd, welke zich in een buitenge woon grooten toeloop van belangstellen den mocht verheugen. De groote zaal was met groen en bloe men kwistig versierd, terwijl op een bij gebouwd podium een orkest van ruim vijftig musici had plaats genomen, dat voor den aanvang opgewekte muziek ten gehoore bracht. De samenkomst werd op de gebruike lijke wijze geopend, waarna de voorzitter de heer Hendriks allen hartelijk welkom heette in het bijzonder den spreker van dezen avond, mr. J. A. de Visser, advo caat-generaal bij het Gerechtshof te 's Gravenhage en de vertegenwoordigers van de kiesvereeniging en de raadsfractie. In het verdere van zijn openingswoord stond spr. stil bij het 2-jarig bestaan der groep er hierbij op wijzende, dat de groep een gezonde kern wil kweeken van sterke menschen, die pal staan voor de schoone Chr.-Hist. beginselen. De heer De Geus, namens de leden sprekende, complimenteerde het bestuur, in het bijzonder den voorzitter, met het twee jarig bestaan der groep, de beste wen- schen uitsprekende voor de toekomst. Onder daverend applaus overhandigde spr. den voorzitter een voorzittershamer. Nadat het orkest op zeer verdienstelijke wijze nog enkele muzieknummers had uit gevoerd was het woord aan Mr. J. A. de Visser Spr. wil het contact nagaan, dat er be staat tusschen ouderen en jongeren. Op tweeëerlei wijze ls dit mogelijk. De eerste wijze is de methode opleggen van de eigen meening der ouderen. Alle aandacht van de ouderen moet worden besteed aan het jeugdwerk dat ook weer op tweeëerlei manier mogelijk is: op een foutieve en goede manier. De taak van de ouderen ten opzichte van de jongeren is nauwkeurig onderzoe ken waar de oorzaken liggen van de jeugd-ellende. In de politiek moeten maatregelen wor den genomen om de werklooze jeugd te ondersteunen. Voorts stond spr. enkele oogenblikken bij deze moeilijkheden stil, er hierbij op wijzende dat er een principieel verschil ls tusschen het irrationalisme bij de jeugd en het rationalisme bij de ouderen, het geen door spr. met enkele treffende voor beelden werd aangetoond. Deze tegenstellingen van irrationalisme en rationalisme bestaan, maar zijn te over bruggen omdat er een overbrugging is tusschen de ouderen en jongeren. Sprekende over het fascisme en natio- naal-socialisme, waarvoor de jeugd zoo warm loopt, wees spr er op. dat wij bij deze groepen een irrationeel nationalisme vinden. Een merkwaardig verschil tusschen de ouderen en de jongeren is ook de gene rale houding tegenover onze partijleiders. Het schijnt dat de historische grootheid plaats gemaakt heeft voor de actueele grootheid. Ook openbaart zich nog een derde ver schil bij ouderen en jongeren, het verschil van rechts- en machtsbewustzijn. Tegen woordig vinden wij bij de jongeren alleen maar het machtsbewustzijn, gelukkig echter weet spr. dat de Chr.-Hist. jonge ren hier diametraal tegenover staan. Voorts stond mr. De Visser enkele oogenblikken stil bij het nationalisme en het internationalisme. Laten de Chr.-Hist. jongeren pleiten en spr. weet dat zij dit doen voor een gezond nationalisme en hierbij tevens voorzichtig zoeken naar internationalisme, opdat wij door gemeenschappelijk overleg de kansen voor en in eigen land verbeteren. Zoeken wij deze combinatie, dan wordt ons Vaderland het, best gediend. Het doet spr. groot genoegen, dat de Chr.-Hist. Jeugd zich meer en meer. spe ciaal in Zuid-Holland, organiseert. Vooral van de jeugd gaat tegenwoordig veel kracht uit. Fascisme en nationaal-socialisme. aldus spr. met nadruk, trachten het hoofd van den S^at op een zijspoor te brengen. En a! zet het fascisme bij al zijn samenkom sten een beeld der Koningin op het po dium, het neemt de gedachte aan de alles beheerschende lijnen van dezen groep niet weg. De Chr.-Hist. Jongeren daarentegen hebben geen beeltenis noodig, want de Koningin evenals het Oranjehuis wortelen diep in hun hart (applaus! Ons beginsel is en blijft het Nederland- sche Volk te houden in het spoor, eens getrokken door den Vader des Vaderlands: Christendom en vrijheid. Daarom, aldus eindigde spr.. sluit u bij ons aan en blijft strijden voor een krach tig Chr.-Hist beginsel. Na deze rede. welke onder diepe stilte was aangehoord, werden geestdriftig twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna de voorzitter mr. De Visser dankte voor het uitspreken van deze rede. die ongetwijfeld tot ieder een klaar en prin cipieel woord heeft laten hooren. De heer P Scho'.lo. oud-voorzitter der Chr.-Hist. Jongerengroep te 'sGravenhage, voerde na de pauze het woord, waarbij hij o.a. cifeerde een gedeelte van een artikel, geschreven door wijlen dr. J Th de Visser ter gelegenheid van de verschijning van Inplaats van heden verschijnt de Kinderkrant morgen of Zaterdag. DE DIRECTIE. het eerste nummer van het Chr.-Hist. Jongeren-orgaan. Uit eerbied jegens den overledene werden deze woorden staande aangehoord. I Het verdere van dezen zoo zeer geslaag den feestavond werd afgewisseld door muziek van het Residentie-mandoline- orkest te Den Haag, versterkt met enkele krachten van het mandoline-gezelschap „Kunst en Genoegen" alhier, het geheel onder leiding van den heer H. Leegstra Jr. van 's Gravenhage. Tevens werd door le den der groep opgevoerd een blijspel in twee bedrijven ,,'n Tip". Zoowel het een als het ander hebben er veel toe bijge dragen om dezen avond te doen slagen. Ds. Joh. W. Groot Enzerink sprak in de plaats van ds D Kuilman, wien zooals men weet een ongeval is overkomen, een slotwoord, dat. terwllle van den tijd het was reeds ver over twaalf maar zeer kort kon zijn. DE FEESTAVOND DER N.Z.H.T.M. In verband met het droevige ongeval van hedenmorgen te 's Gravenhage waarvoor wij naar elders verwijzen en waarbij een der wagens van de N.Z.H.T.M. betrokken is, heelt de Directie der N.Z.H.T.M. er bij het Bestuur van het Jubileumfonds op aangedrongen, den grooten huldigingsavond van diverse jubi larissen, welke heden alhier in „Concor dia" plaats vindt, uit te stellen. Hieraan heeft genoemd Bestuur echter tot zijn groot leedwezen niet kunnen vol doen, daar het na lang overwegen onmo gelijk doenlijk bleek, op het laatste oogen blik alle getroffen maatregelen ongedaan te maken. ALG. NED. VROUWEN-VREDEBOND. Een afdeeling Leiden opgericht. Dezer dagen is alhier opgericht, met ruim 30 leden de afdeeling Leiden van den Algem. Nederl. Vrouwen Vredebond. Deze bond, die buiten elke politieke of gods dienstige partij staat, en reeds 4000 leden telt, stelt zich ten doel den wereldvrede te bevorderen, zoowel tusschen de volkeren als tusschen de menschen onderling. In dien vrouwen of meisjes als lid willen toe treden kunnen zij zich melden bij een der onderstaande adressen: Mevr. Van Noort. Tomatenstraat 12a, voorz.; Mevr. Swart. Hooge Rijniljk 147, vice-voorz.; Mevr, Den Blaauwen, Was- straat 47, le secretaresse; Mevr. Schophui- zen, Wasstraat 44. 2e secr.; Mevr. Nleboer, Kagerstraat 20. pennlngmeesteresse; Mevr. De Haas, Vreewijkstraat 28a 2e idem. De dienstplchtigen van oudere lich tingen van 1934, ingedeeld bij de onderof ficiersopleiding van het onbereden gedeel te van het 6e reg. veld-artillerie alhier, aan wie uitstel van opkomst in werkelij- ken dienst ls verleend tot het tijdvak yan 16 tot 25 Januari 1934, behooren 3 April voor eerste oefening onder de wapenen te komen. BINNENLAND. Minister Oud over de Omzetbelasting. (3e Blad.) De „Internationale" mag niet meer door de Vara worden uitgezonden; ook uitzen ding van de Socialistenmarsch afgebroken (Binnenland, 3e Blad.) Een verbod van smeervet en smeerkaas; te veel concurrentie voor boter en mar garine. (Binnenland, 3e Blad.) De Hollandsche Stoomboot-Maatschappij heeft surseance van betaling aangevraagd (Financiën, 3e Blad.) Militaire colonne te 's-Gravenhage door de Blauwe Tram aangereden; een veld artillerist gedood; een ander gewond; ook twee paarden doodgereden, (le Blad.) BUITENLAND. Een Engclschc kabinetsraad keurt de houding van sir Simon goed. (BuitenL, le Blad.) Geen mijnwerkersstaking in eBlgië. (Buitenland, le Blad.) Besluiten van Fransche Kamercom missies. (Buitenland, le Blad.) Het bezoek van Bcnesj aan Dollfuss. (Buitenland, le Blad.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Papendrecht-VanderVoet (N.V. in op richting). Teylingerlaan 70, Sassenheim, Bloembollenhandel en -kweekerij. Thans is opgericht de naamlooze ven nootschap onder den naam: „Papendrecht- Vandervoet N.V.". Soort van bedrijf; han del in en kweekerij van bloembollen, zaden, planten, gewassen en aanv. artikelen. Directeuren: C. Heemskerk, Sassenheim en J. D. Papendrecht, Sassenheim. Commis sarissen: S. Verdegaal, Sassenheim en L. Verdegaal, Sassenheim. Maatschappelijk kapitaal: f. 25.000.—, waarvan geplaatst en gestort: f. 7.000.— Onze oud-stadgenoot, de heer A M. Lorentz de Haas. slaagde aan de Amster- damsche Universiteit voor het doctoraal examen geneeskunde. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via heb kuststation Scheveningen Radio: Baloeran; Costa Rica; Cottica; Colom bia; Dempo; Flandria; Joh. v Oldenbar- nevelt; Kota Agoeng, Kota Gede; Kota Tjandl; Mam. v. St.. Aldegonde; Orania; Stuyvesant; Zeelandia. Bij verzending van een radio-telegram via Scheveningen Radio bedragen de totale koSten 44 ct. per woord. De plaats, waar hedenmorgen te 'sGravenhage een militaire colonne door de Blau-e Tram werd aangereden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1